NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAB O EN WONSERA.BEÖE. No. 24. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. VOOR De grenzen epen voor het vee, Wenscht elke boer van harte mee. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wonseradeel, 18 Maart. In de heden gehouden Raadsvergadering is ingekomen een schryven van het comité voor de tram lijn Franeuer—Bolswaïd—Workum, waarin dit bericht, geen vrijheid te kunnen vind<n tot htt aunuemen van het door den Raad in de voorioopige kosten toegezegd rente loos voorschot ad f 300, speciaal wegens de daaraan vei bonden voor waarde om in het plan een zijtak naar Makkum op te nemen. Het comité verklaart zich noch tans genegen, de opmeting van dien zijtak te bevorderen, onder beding, dat de kosten daarvan geheel komen ten laste van de gemeente Wonseradeel en zonder verbinte nis om den zijtak in de stamlijn op te nemen. Het dagelyksch bestuur stelde voor, om van ue bereidwilligheid van het comité gebruik te maken, onder aanbieding van een bedrag van f auü en met verzoek, om dat spreekwoord wel eens Bedroeg de ïïoofdl. omslag vorig jaar 4,8 dit jaar is hij tot 5 °/0 gerezen. Sloten, 20 Maart. Door ouderdom ver zwakt, is Zaterdag jl. een der roeden van den alhier staanden roggemolen met don derend geraas naar beneden gestort. Het mag een wonder heeten, dat bij de nogal drukke passage en terwijl juist de school kinderen de school hadden verlaten, er geen ongelukken zijn gebeurd. Voor den eigenaar van den molen heeft een en ander nog al aanmerkelijk verlies tengevolge. Lemmer, 20 Maart. Terwijl de visscher A. de Jong alhier gisterenmiddag met zijn schuit onder zeil was tusschen Lemmer en Urk, echoot met een rukwind het opstaande zwaard omlaag en geraakte zijn knechtje, een zoon van den arbeider T. de Ballier, met zijn linkerhand tusschen dat zwaard en de schuit bekneld en wel zoo ernstig, dat men eerst meende dat de hand was afge sneden. Onmiddellijk werd daarop koers gezet naar hier en hulp bij een geneeskun dige gezocht, die na de hand verbonden te hebben, niet alle hoop opgaf dat de knaap zijn hand nog zou kunnen behouden. Hindeloopen, 20 Maart. Het vereeni- gingsleven in ons stadje is zeer hoog opge voerd. Op eene bevolking van nog geen 1100 zielen werken niet minder dan dertig vereenigingen. hetgeen van deze som mocht overschieten, te willen beschouwen als subsidie in de voorioopige kosten van de stamlijn. De behandeling van dit voorstel is tot de vol gende vergadering uitgesteld. Het ingekomen jaarverslag van de plaat selijke schoolcommissie is voor de leden ter inzage gelegd. Extract daaruit zal worden verstrekt aan de hoofden der scholen voor zooveel betreft de algemeene beschouwingen en hetgeen omtrent iedere school in het bijzonder is gerapporteerd. Aan het hoofd der school te Makkum is vergunning verleend, om tot geven van lessen in vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs van een der schoollokalen gebruik te maken, tegen eene vergoeding van f 25 per jaar. In zake het verzoek van de gemeente ontvangers werd door het dagelijksch be stuur een advies uitgebracht, waaruit bleek, dat de in het adres beweerde uitzetting van het gemeente-budget onjuist is, integendeel, de gewone ontvangsten en uitgaven zijn lager dan 20 jaren geleden. Besloten werd Ged. Staten te antwoorden, dat naar ’s Raads inzien de jaarwedde van den ontvanger niet moet worden verhoogd. Tot wegwerker op de kunstwegen in het ressort Wons werd benoemd W. H. Tilstra te Wons. Vooraf was verworpen een voor stel van den heer Maas, om de betrekking niet weder te vervullen, maar het onder houd van de wegen voor den tijd van 5 jaren publiek aan te besteden. In gesloten zitting is vervolgens overge gaan tot de behandeling van het kohier van hoofdelijken omslag. Workum. Het eerste kievitsei is ge vonden dicht bij Workum door Wiebe ten Dam. Reeds dadelijk werd den gelukkigen vinder negen gulden daarvoor geboden, maar hij had uitzicht om hooger bedrag er voor te krijgen en behield zijn kans. Hij heeft goed gedaan zich niet dadelijk door belang hebbenden te laten bang praten, want te Wommels is hem 15 gulden voor dat ei uitbetaald. Naar men vertelde was het tweede reeds gevonden door Ids Valk. De kieviten deden beter hun eitjes nog eenige dagen te bewaren tot de sneeuw- en hagelbuien hebben uitgewoed. Scharl, 20 Maart. Eene speling der natuur! By den landbouwer v. d. Z. alhier is een lam geboren, dat in lichaamsvorm ge heel overeen kwam met een eendvogel. Aan de voorpooten vertoonden zich huid- aanhangsels, die ze op vleugels deden ge lijken. Het diertje kwam dood ter wereld. Warns, 20 Maart. Het adhaesie-adres aan den Czaar van Rusland inzake de vredesbeweging is op ons dorp door ruim 80 personen voor het meerendeel leden der Doopsgez. gem. geteekend. Bij de Ned. Herv. gemeente bestaat bezwaar aan deze sympathie-betuiging mede te werken. Idsegahuizum, 20 Maart. Gaan in andere landbouwstreken heel veel boeren, hoe ze eerst ook protesteerden, er toch toe over de lagere contracten met de beetwortel- suikerfabrikanten aan te nemen, bier houden ze, als echte Friezen, het Hoofd er voor. Uitgezonderd een enkele arbeider weigert ieder landbouwer hier bieten te verbouwen, nu hun eisch f 10 per duizend kilo door de fabrikanten niet ingewilligd wordt. (Laatst genoemden boden f 9,50 per duizend kilo.) De vrjjgekomen akkers worden voor een groot deel met boonen bepoot (bij een boer zelfs 11 pondemaat), uithoofde de hooge boonenpryzen over ’98. Surhuisterveensterheide, 18 Mrt. Niettegenstaande de werkzaamheden op het veld hier in de omgeving weer zijn begon nen, vertrekken er toch nog velen naar Duitschland, waar ze per dag meer kunnen overhouden dan de daghuur hier is. In ’t begin dezer week vertrokken weer een 20-tal jonge mannen derwaarts. Rottevalle, 18 Maart. Aan de Mun- scheweg hadden gemakkeljjk drie dooden kunnen komen. Men was nl. bezig een zwaren boom te vellen en had dezen bijna doorgekapt. Eene vrouw bracht de werk lieden koffie. Em kind had zij op den arm, een ander aan de hand. Een der werklie den maakt nog de opmerking, of de boom ook zou kunnen vallen. Men oordeelt van niet. Toen de vrouw bij hen was, viel de boom juist in de richting van haar en werd zij aan het hoofd en een kind aan hoofd en been verwond, gelukkig niet gevaarlijk. Gaasterland, 20 Maart. In onze ge meente en environs neemt het aantal ge vallen van influenza zeer toe. Vooral te Mirns, Bakhuizen en Balk zijn er een groot aantal door aangetast. In vele huisgezinnen is een vijf- a zestal lijdende. Enkele per sonen zijn zwaar ziek. maatregelen van meer wraak. Laat ons lie ver de hand in eigen boezem steken, want daar is niet alles in het reine. Beter zal de toestand niet worden, voor alle hoogere en lagere besturen en beamb ten met onverbiddelijke gestrengheid de wet toepassen en maatregelen tegen de kwaad willigen en de onverschilligen te beramen. Niemand voor zich, maar allen voor allen, dat geldt hier in dubbele mate, want, er staat veel op het spel. Eerst wanneer allen, vrijwillig medewerken, tijdelijk eigenbelang vergetende, eerst dan zal op den duur het algemeen belang bevorderd worden. Nog een woord ten slotte over een punt, dat te dikwijls over het hoofd wordt gezien. Als het getij verloopt, moet men de ba kens verzetten. Vergeten we niet Van Duitschland weten wij met zekerheid, dat het de grenzen gesloten houdt, voor een voornaam deel met het bepaald doel, om de binnenlandsche veeteelt aan te moedigen en zich van het buitenland onafhankelijk te maken. Ufschoon men beweert dat er in Duitschland dientengevolge min of meer een vleeschnood heerscht, is het toch wel moge lijk dat dit groote land zijn doel in dit op zicht bereikt. Zou ook bij ons de veeteelt niet deze rich ting kunnen nemen ’t Is eene vraag, die wij volstrekt niet zonder onderzoek zouden willen beantwoordenmaar zij is toch, zoo goed als iedere andere, een nadenken waard. Het is een feit, dat de veeprijzen den landbouw drukken, maar de lagere standen daarvan toch geen voordeel trekken of, beter gezegd, daarvan niet mede genieten. Voor hen, zelfs voor den kleinen burgerstand, zijn en blijven de prijzen te hoog. Wanneer nu, door krachtige teelt, het krachtige voedsel algemeen onder bereik van het volk kan worden gebracht, waren dan niet alle partijen evenzeer gebaat? Een sterk toenemend verbruik in het bin nenland, door lagere prijzen uitgelokt, zou voor den landbouwer even goed zijn als hoogere prijzen, door uitvoer verkregen, en het volk zou er zijne positie aanmeikelijk door zien verbeteren. De grenzen open voor ons vee, Dit wenschen wij van harte mee doch, daar de wereld wel van daden, niet van wenschen beter wordt, meenden wij toch de aandacht te moeten vestigen, op datgene wat vlak voor de hand ligt, en dat wij, strak naar de gesloten grenzen turende, misschien zouden voorbijzien. Immers, het zou kunnen gebeuren dat de hoop niet werd vervuld en de grenzen ge sloten bleven. Dan zullen klaagtonen en bij de pakken neerzitten den Nederlandschen landbouw niet helpen, practisch handelen, allicht wel Dit is de ons welbekende oplossing van een aardig^ prijsraadsel. Maar, het is veel meer dan dat. Het is de uitdrukking der gedachte, niet alleen van eiken boer, maar van ieder, die het wel meent met de belangen van land en volk. Het is de uitdrukking van een wensch, en die een wensch heeft, ziet die gaarne in vervulling gaan. En daar het een zeer belangrijke wensch betreft, kan het der moeite waardig worden geacht, eens na te gaan, hoe zij ontstaan is en welke de beste middelen zijn, om de verwezenlijking ervan te verkrijgen of te be vorderen. Het is van algemeene bekendheid dat, sinds zeer geruimen tijd, de grenzen der ons omringende Staten, voor den invoer, geheel of gedeeltelijk, voortdurend of tijdelijk ge sloten waren, en dat die toestand nog steeds voortduurt, ondanks alle aangewende po gingen, ook door de Regeering, die met grooten ijver voor de handelingen blijft optreden. Tweeërlei is de oorzaak van dat geheel of gedeeltelijk verbod van invoer. Vooreerst het tot voor betrekkelijk korten tijd gedurig bij ons voorkomen van besmet telijke ziekten onder het vee, waardoor de veestapel der naburen steeds werd bedreigd. In de tweede plaats een streven der vreemde regeeringen, om te trachten zich van het buitenland onafhankelijk te maken en zelf in eigen behoefte te voorzien. Beide beweegredenen moeten wij ten volle eerbiedigen. Ieder is meester op zijn eigen terrein, en het zou van ons even dwaas zjjn, Duitschers en Belgen te willen dwingen, als het dwaas van hen zou wezen om ons in eenig opzicht tot iets te willen noodzaken. De ontevredenheid is dan ook hoofdzake- lijk gelegen in het feit, dat de toestand voortduurt, niettegenstaande eene aanmer kelijke en afdoende verbetering in de gezond heid van onzen veestapel valt waar te nemen. Blijkbaar echter is men daarvan in het buitenland niet ten volle overtuigddus zullen wij ons voor het tegenwoordige in den toestand moeten schikken, waaraan nu stel lig niets te veranderen valt, en intusschen naar middelen omzien, die langs den natuur lijken weg tot verbetering kunnen leiden. Twee dingen staan bij ons vast: Wij moeten door alle behoorlijke midde len, onze buren den indruk doen verkrijgen, dat zij ons vee met vertrouwen kunnen binnenlaten, en, wij zijn niet geheel zonder schuld. Laat ons nu oprecht belijden, dat wij zelf aan den toestand veel schuld hebben. Het is toch van algemeene bekendheid, dat de handhaving van het gezondheidstoezicht voorheen veel te wenschen overliet en dat de landbouwers zelf niet altijd even gewil lig medewerkten om aan de lastige, maar noodzakelijke bepalingen der wet de hand te houden. Ook thans nog zijn zorgeloos heid en onverschilligheid nog volstrekt niet geheel geweken. De Regeering en de ambte naren kunnen met den besten wil de wet niet handhaven, wanneer de ingezetenen niet medewerken. En wat te denken van de handelaren, die trachten het zieke- of verdachte vee over de grenzen te brengen Is het wel zulk een wonder, dat men ons wantrouwt, waar wij immers nog niet doen, wat wjj konden doen Laten wij ons toch niet zoo dwaas aan bellen, door onze buren te dreigen met xïpoooocxxx$ DONDERDAG 23 MAART. Hepk. Adv.bl. Kievitseieren. Te Berlijn zijn de eerste kievitseieren aangekomeneen paar exem plaren werden Vrijdag naar het Keizerlijk paleis gezonden voor de keizerlijke tafel. De prijs bedraagt 50 mark per stuk. Een kostbare lekkernij. Goed bedacht. Door een dame, dezer dagen te ’s-Gravenhage overleden, is een som van f 40,000 vermaakt aan een onder geschikt beambte van de H. IJ. S. M. ie ’s-Gravenhage, en zulks als erkenning en uit dankbaarheid voor het dragen van haar hondje en andere kleine diensten der dame bewezen telkens wanneer zij zich vroeger, wat nog al vaak geschiedde, vau haar woon plaats per spoor naar elders begaf. Ook had de dame in haar testament bepaald, dat bedoelde beambte bij haar begrafenis, die gister te Hilversum plaats had, tegenwoordig moest zijn. Optimisme. Onder ons gesproken, je moet dien Pietersen niet te veel vertrouwen. Hij belastert je ieder oogenblik. Ja, ik weet wel dat hij altijd kwaad van mij spreekt, maar wat zal ik er aan doenHet is mijn eenige vriend In de model-instructie voor het per soneel, werkzaam in coöperatieve zuivel fabrieken, aangesloten bij den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland, komen o.a. de volgende bepalingen voor Als normaal weekloon wordt aangenomen voor eersten kaasmaker f lü, voor een twee den f 8, voor een botermaker en een machi nist ieder f 10, voor een centrifugist f 9 en voor een anderen werkman f7. Alle personen, in dienst der fabriek, zijn in en buiten bedrijf verzekerd tegen invali diteit en ongelukken en wel naar een maat staf, overeenstemmende met het dubbele jaarloon. Ingeval van ziekte wordt gedurende 6 weken het volle loon uitgekeerd, 6 weken 3/4 van het loon, en de daarop volgende derde 6 weken het halve loon. Om den werkman meer blijvend aan de fabriek te verbinden, zal voor hem op een in de boeken van de fabriek afzonderlijk aan te leggen hoofd, jaarlijks worden uit getrokken een gedeelte van het door hem verdiende loon en zal een gelijk bedrag van zijn loon worden iogehouden. Deze twee sommen te zatnen zullen worden aangewend öf voor levensverzekering, öf pensioenver- zekering, öf weduwenpensioen. Een en ander te regelen door het bestuur van de fabriek in gemeenschappelijk overleg met den arbeider. Verder worden in dit ontwerp geregeld benoeming, bekwaamheden, werkzaamheden, vertrek en ontslag. Geschillen wor ien ter beslissing opgedragen aan eene commissie van drie leden,waarvan de betrokken fabriek, de werkman en het bestuur van den Bond elk één aan wijst. In de jongste vergadering van den ge meenteraad van Bruinisse deelde de voor zitter mede een Ijjst ontvangen te hebben ter teekening voor het bekende adres aan den Czaar. Hij wenschtede raadsleden daarop het eerst te laten teekenen een hunner, de heer Hoogerheide, had evenwel godsdien stige bezwaren daartegende vredesconfe rentie werd door hem gequahficeerd als een ingeving van den booze. a Bolswanlsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1