NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEL Altruïsme. No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. g ZONDAG 9 APRIL. VOOR zeide de graaf, ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hoe zy er aan gekomen is, weet ik niet, misschien wel uit de boeken, misschien ook wel op de kostschool. In elk geval hechtten haar ouders er niet veel aan, en haar vader, een burger man, besloot zijn dochter aan een gemeente ambtenaar ten huweljjk te geven, die haar zeker gelukkig zou maken. Zoo iemand deed zich voor in mijn vriend Claude Tireau een flink man, die beambte bij de gemeente- waterleiding was. Hij had Louise boven alles lief. Claude was geen romanheldhy had niets betooverends aan zich, maar het jonge meisje scheen met de keus baars vaders tevreden en deed haar best haar man lief te hebben. Ik zeide zoo even ai, dat zij goed en zacht is. Welk een leed doorstond de arme Claude evenwel al reeds in de eerste maanden van zijn huweljjk Slechts voor mij durfde hij zijn hart openen, want hij had zeer spoe dig ingezien, dat niets van zijn persoon, noch in zijn positie, noch in zijn geheele wijze van doen aan de romantiseh-senti- menteele opvattingen van Louise beant woordde. Waar was in het geregelde bureauleven een spoor van heldhaftigheid, van altruïsme te vinden. Zijn superieuren achtten hem, hij had zeker kans in den loop der jaren vooruit te komen. Maar wat beteekende dat alles in de oogen zijner vrouw? Hij gevoelde zich zoo klein, zoo onbeduidend en daar hij Louise hartstochtelijk liefhad, leed hij ontzettend, want hij gevoelde dat Louise meer en meer van hem vervreemdde. Op een goeden dag zocht hy my in mjjn woning op het was de laatste maal hy was juist een jaar getrouwd. „Ik ben ongelukkig! zeide hij. „Ik kan Louise nooit dat geluk geven, dat ze verdient... Ik wil dit leven verlaten., dan is zy vry en kan nog gelukkig worden Ik ried hem aan te trachten een beetje op Louise’s romantische ideëen in te gaan. Hij beloofde my, myn raad te zullen volgen en iets te beproeven, om Louise’s liefde terug te winnen... Een half jaar later stierf hy, de arme kerel, en heel kalm, in ’t geheel niet ro mantisch de dokters wisten niet precies, wat het geweest was. „Louise, ik voel, dat het met my ten einde gaat," had hy tot zijn vrouw gezegd; „huw weder, en word met een ander gelukkig.” Nu eindelijk had hy den weg gevonden om Louise het gedroomde geluk te schen ken en kalm sloot hy zyn oogen voor den laatsten slaap.” De wals was ten einde. Wij stonden op en konden weer mevrouw Remi zien, die, van geluk stralend, op den arm van baar man leunend, door de zaal schreed. Ja, Claude’s wensch was vervuld. „Heeft zy erg om hem getreurd vroeg de graaf my. „Jawel, maar het ging niet diep. Niets bond haar aan hem, geen kinderen, geen familieleden, zy werd zeer gevierd en op een avond ontmoette zy Max Remi, den held barer droomen.” „Ongelukkige manzeide de graaf, terwyl hy aan Claude dacht. „Ja, ongelukkige manherhaalde ik. „Hoe ongelukkig weet ik alleen, want ik alleen ken de oorzaak van het sterven van Claude. Hy was toch een held al sprak alles tegen hem en hy heeft misschien het zwaarste offer gebracht, waartoe ooit eenig mensch in staat is. Hy heeft zich een langzaam werkend vergift ingegeven, de dokters hebben er niets van bemerkt, maar maandenlang heeft hy zyn doel voor oogen gehad, dagelyks heeft hy een schredenaar het graf gedaan en zich voor Louise’s geluk opgeofferd.” „Heeft zy dat ooit gedacht?” „Neenik had het haar toch niet kunnen zeggen Nu is ze immers geluk kig Het feest was afgeloopen. Mevrouw Remi stond midden in de zaal naast haar man en trotsch en stralend van geluk hoorde zij de vleiende woorden aan, die tot haar en haar man werden gezegd. Het was my alsof ik haar hoorde fluisteren „Myn held Myn afgod En ik moest aan den anderen held den ken, die vergeten op het kerkhof van zyn heldendaad uitrustte. ze, licht als ze gebouwd is, ontspoorde. Van de drie opzittenden kneusde de opzichter K. ernstig het been, terwijl een der beide weg werkers minder ernstig verwond werd. Door toegeschoten hulp weder bijgebracht, zijn de twee gewonden naar Akkrum vervoerd om geneeskundige hulp. Hepk. Adv. BI. Men schrijft aan de Telegraaf: Op initiatief van eenige heeren in een bijeenkomst gehouden ten doel hebbende de belangen der klompenmakers in Neder land te behartigen door het aankoopen van Russisch hout onderling, en de oprichting van een algemeenen Nederlandschen klom pen tnakersbond. Toetreding wordt in aller belang ten zeerste aanbevolen, waartoe een beroep wordt gedaan op alle in Nederland ge vestigde klompenmakers en klompenmakers- vereenigingen. Tot deelneming en om inlichtingen kan men zich wenden tot de heerenA. van de Sande, klompenmaker te Tilburg, B. Ailefs, klompenmaker te St. Jan Steen, T. Gevens, klompenmaker te Bert (N.-B.) en E. Callenfus, handelsagent te Hulst, beide laatsten als secretarissen van klompenma- keis-vereenigingen te Bert en Hulst, terwijl bij genoegzame deelneming op een na Ier te bepalen dag en plaats eene vergadering zal gehouden worden tot bespreking der be langen en tot het kiezen van een definitief bestuur. Bij den ambtenaar de Vroome te Srnilde werd Dinsdag bet verjaringsfeest van een der kinderen gevierd, waarbij eenige meisjes waren verzocht. Zij tooiden zich voor de aardigheid in andere kleederen en liepen de straat op, gevolgd door eenige jongelin gen. Door het vlugge loopen strompelde een aanvallig 8-jarig dochtertje van T. Olijve over het touw, waaraan een schip was vast gesmeerd en kwam in de Hoofdvaart tus- schen de praam en den wal terecht. Daar zij niet dadelijk werd opgemerkt en eerst later onderzoek werd gedaan, werd zij leven loos uit het water gehaald. Gered. Woensdagavond kwam te Terschelling bericht van den vuurtoren dat op zee herhaaldelijk geflambouwd werd, waarop de reddingsboot van Westerschelling uitgezonden werd. Op de hoogte van de Kapen van den Noordvaarder werd een botter aangetroffen, voor anker liggende met gebroken zeil en verdere averij. De opvaret.den, drie in getal, werden door de reddingsboot opgenomen en aan wal gebracht. De botter is gisterochtend in de haven van Terschelling binnengebracht. Uit Knijpe (Friesl.) wordt het volgende gemeld Dinsdagavond gaf de zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning” eene feeste lijke uitvoering. Pas was deze begonnen, of een met verlof zijnde huzaar begon zoo’n leven te maken, dat de zang gestaakt moest worden. De directeur verzocht hem heen te gaan, de logementhouder deed hetzelfde, doch nu werd de militair nog lastiger. Een vechtpartij onstond, met stoelen en flesschen werd geslagen. De huzaar wilde zijn sabel trekken, maar gelukkig had een van het publiek hem die ontnomen. Tal van per sonen hadden bloedende wonden, de dames waren gevlucht, met moeite werd de politie den woesteling meester. De voorstelling was echter geheel in de war, want velen waren huiswaarts gegaan. Eenige aanwezigen rekenden nog af mot den huzaar, die flink klappen kreeg. De hotelhouder had veel schade; tafels; stoelen enz werden s>uk geslagen en een enorm getal glazen en flesschen verbrijzeld. Voor eenige dagen arriveerden aan het station te Almelo twee kinderen uit Rus sisch-Polen geheel alleen, zonder begeleiding, wiens plaats van bestemming was... New- York (Amerika)’t was een jongetje van 3 en een meisje van 4 jaar. Broertje en zusje hadden elkaar by de hand en droegen een breeden band op de borst, waarop de naam eener familie te New-York te lezen stond. Reisbenoodigdheden, alseen paar hemden, een paar broeken, enz. waren den kleinen in een bundeltje op den arm vastgebonden. De vorige week reisde te Almelo weder door een jongetje van 10 jaar uit Hallo a/d Saaie, ’t Ventje reisde eveneens geheel al leen het droeg op de borst het adres „Leo huis, Rotterdam”, verder den naam van de „afzendster” een weduwe te Hallo, de moeder van den kraap. De kleine werd aan ’t station te Almelo ruim voorzien van brood jes en reisde welgemoed verder. Tw. Ct. Tegen de dames-kleermaker H. R. te Delft is door de politie proces-verbaal opge maakt wegens het in verboden tijd doen werken van niet minder dan 14 meisjes, Arum, 6 April. Bjj de Spaarbank der Departementen Arum-Achlum-Kimswerd” en Witmarsum-Pingjum” zijn gedurende de eerste drie maanden van dit jaar gedaan 152 inlagen tot een bedrag van ƒ8479,35 en 46 uitnamen - 5266,14® Zoodat er meer is ingelegd ƒ3213,20® Afgegeven werden 27 nieuwe boekjes, terwijl 9 geheel zijn atgelost. Door de plaatsing van een schoolspaar- bankkastje in de school te Schraard zullen er thans 10 schoolspaarbanken onder dit ressort zijn. Warns, 6 April. Een varensgast, die te veel aan Bacchus geofferd had, kwam laveerende in een der vele schapenhokken alhier ter cht en oordeelde dit een uitge zócht plekje om z’n roes uit te snorken. Voor hij daartoe overging meende hij echter de eigenaardige Jocaliteit scheen het waard te zijn zich zelf nog te moeten tracteeren op „een half fleechje”, waardoor hy zoo stom dronken werd, dat hy neer tuimelde op een rustig herkauwend schaapje en dit door zijn lichaamsgewricht ’t was ’n robuste vent langzaam worgde. Ge lukkig werd het geval even na middernacht door den eigenaar ontdekt, die nu nog juist bijtijds zijn arm beestje, dat even hard rochelde als de dronkenlap snorkte, kon verlossen. De laatste gelukkig geen Warn eer of Zuid westhoeker kwam met eene reprimande vrij. Eene flinke rammeling met de gard was beter geweest Friesclie Zuidwesthoek, 6 April. Een groot deel onzer visschersvioot is ander maal naar Urk gestevend ter uitoefening van de haringvangst. Vóór het Paaschfeest de beste tijd voor deze visscherij waren de uitkomsten slechts voor weinigen bevre digend de gemiddelde verdiensten per jol liepen uiteen van 70 a 80 tot 5 6 gulden per week. Enkele visschers beliepen belangrijke averij aan het want tengevolge het riiwe weder. Leeuwarden, 5 April. De Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen in Fries land zal dit jaar op Woensdag 7 Juni zijn derde festival geven in den Prinsentuin alhier. 22 corpsen met 350 werkende leden zijn bij dezen Bond aangesloten. Achtkarspelen, 5 April. De weerbare mannen zijn weer te velde getogen om in Duitschland en te Stadskanaal een flink daggeld te verdienen. Dit heeft tengevolge, dat er hier en in environs gebrek aan werk volk komt en de boeren de daghuur moeten opslaan. Er zijn boeren, die ’t geheele jaar door arbeiders hebben aangenomen f 5 per week en in de drukste zomerdagen iets meer. Anderen bieden tevergeefs f 0.60 voor ’t omspitten van ’t spint (10 oude roeden of l2/a are) grond. Er is dus vooruitgang in de loonen te bespeuren. Gaasterland, 6 April. In onze ge meente worden nog weinig kievitseieren gevonden. Het minder gunstige weder is hiervan mede oorzaak. De maatschappij „Gaasterland” heeft het zoeken ervan op bare landerijen verboden. De gezond heidstoestand laat hier en in environs nog zeer veel te wenschen over. Bijna dagelyks hoort men van steifgevallen, terwyl het aamal ongestelden aanzienlijk is. Soms is het ziekteverloop zeer kort. Baarderadeel. Men hoort wel eens zeggen en zeker terechtIedere streek van het land beeft zoo zyn eigen bijzondere ge woonten. Zoo heerscht in een deel van onze gemeente nog het gebruik, dat, by toelating tot de school, de kinderen ieder een bezen ding koek van de ouders meebrengen, die dan door de onderwjjteres aan alle kinde ren van de laagste klassen wordt uitgedecld. Waar somtyde vele kinderen gelijktijdig worden toegelaten en sommigen wel 6 of meer koeken medebrengen, begrijpt men licht, dat deze uitdeeliog wel eens een week aanhoudt en de laatste stukken juist niet al te versch meer zyn. Akkrum, 6 April. Heeft eens de zeil wagen, waarop Prins Maurits langs ’t strand der Noordzee tochten heelt gemaakt voor toen ten tjjde ongekende snelheden bereikt, hij had toch verre moeten achterblijven by den zeilwagen van onzen tyd: de lorri. Met den flinken stormwind van Woensdag half in den rug liet zij, terstond achter het spoor dat om 4 uur van Heerenveen in de richting van Leeuwarden vertrekt, dit maar weinig voorsprong. Maar op de hoogte van de Deels- brug moest ze den wedloop opgeven, daar C5AA *e mooie vrouwtje, dat met 111 Max Remi danst fluisterde graaf Helvar my toe, die voor de eerste I maal onder de gasten in dit huis behoorde. „Weer een, die den gjnialen Max, den beroemden dichter, het hoofd op hol zal brengen. Ziet, hoe ze hem aankykt!... Wat een gratie in haar bewegingenBe paald iets heerlijks hen beiden te zaam zien dansen En het was inderdaad een mooi paar, dat in de zaal van gravin De Moubri op de maat der muziek zweefde. Men scheen algemeen dat paar te be wonderen en de gasten konden zich niet moe zien aan de bekoorlijke verschyning, die, door den beroemden schryver half ge dragen, door de zaal vloog. Ik zelf vergat by haar aan blik detotmy gerichte vraag van myn vriend te beant woorden. Hjj herhaalde ze, en toen zag ik hem glimlachend aan. „Wat? weet gy dat niet? En die dame is zyn vrouw.” „Zyn vrouw?” riep hy verbaasd. „Zeker.” „Gij moet myn onwetendheid verontschul digen, waarde vriend, maar ik ben meer dan twee jaar op reis geweest, en toen ik Parijs verliet, was Max Remi nog niet ge huwd.” De jonge Fontang was by de woorden van Helvar by ons komen staan en zeide „Tont Paris” weet, hoe gelukkig zy beiden zynMevrouw Remi is de bekoorlykste, liefste en gelukkigste vrouw... Max is niet alleen haar man, maar in den waren zin des woords is hy de afgod van de schoone Louise „En bemint hy haar met evenveel vuur „Hartstochtelijk!... En ik vind het zoo merkwaardig, dat ze heelemaal niet „fin de siècle” in hun liefde zijn en er rond voor uitkomen elkaar te beminnen... En by haar komt er nog bij het gevoel van trots, de vrouw te zyn van den beroemden schrijver, den held van den dag, die met uitnoodi- gingen wordt overladen.” „Kent gij hen nader?” vroeg my graaf Helvar, toen Fontang ons had verlaten. „Vroeger kende ik haar zeer goed.” „Is het dus werkelijk niet overdreven, wat Fontang zoo even mededeelde „In ’t geheel niet. Mevrouw Remi, de mooie Louise, zooals allen haar noemen, is een dier sentimenteele, iet wat geëxalteerde naturen, voor welke een man als Max ge schapen is. Als jong meisje, toen ik bij haar ouders aan huis kwam, zeide zy altijd flat ze zich een held, een beroemd kunste naar, iemand, die tot een groote altruï stische handeling in staat was, tot echtge noot wenschte. Zy heeft altijd haar eigen ideëen gehad en was al jong een echt ori gineel Kijk nu eens naar haar, en zie haar groote oogen, die als tot droomen ge schapen zijn... daarby een yrouw in den besten zin des woords, goed, zacht, oprecht in haar liefde voor Max. Terwijl we spraken, was het paar in onze nabijheid gaan zitten. De jonge vrouw was bekoorlijkDe roode, vochtige lippen waren half geopend, levenslust ging van haar uit, en een ingehouden hartstocht sprak uit al haar bewegingen. Naast haar zat Max, tot haar overgebo gen, haar toefluisterende als een verliefde. Het scheen alsof het geluk van het schoone paar uitstroomde. „Hebt gij de jonge vrouw van avond al begroet?” vroeg de graaf. „Neen, dat doe ik liever niet, want ik heb haar slechts in de droevige oogenblik- ken van haar leven gekend...” „In droevige oogenblikken Heeft zij die dan gekend?” „Zy misschien niet direct... er waren er in haar omgeving die ze hadden, in den tyd van haar eerste huwelijk...” „Is mevrouw Remi dan voor de tweede maal gehuwd „Ja, antwoordde ik zacht, „voor twee jaar, en ik was een goed vriend van den armen gestorvene.” „Vertel my het eens!” Het orkest begon een wals te spelen, en wij trokken ons beiden in een klein salon terug. Getemperd licht bescheen ons, en onwillekeurig begon ik van myn vriend Claude Tireau te vertellen, die nu reeds drie jaar onder de groene zoden rust. „Zooals ik reeds vertelde, heb ik Louise in het huis barer ouders leeren kennen. Het waren eenvoudige menschen in goeden doen, en noch van vader noch van moeder had I^ouise haar romantische ideëen geërfd, e Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1