NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOt.SWA.RD EN WONSERADEEL No. 30. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Sf De eeuw der vloeibare lucht. DONDERDAG 13 APRIL. I' BINNENLAND. $pooooc 1F VOOR De Fabrieksbode. opbrengst ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Warns, 10 April. De verhuring der 25 perceelen weiland in de Stavorensche Zuidermeerpolder, samen groot 56 H. 59 A. 85 cA., ruim 153 pondemaat, heeft ditjaar f2710 opgebracht, tegen f2579 in 1898 en f2116 in 1897. Balk, 10 April. Meldden we voor een paar weken, dat eene vrouw alhier haren man had verlaten en waarschijnlijk naar Amsterdam was vertrokken, thans heeft ze haren echtvriend van daar geschreven, dat ze hem weer met „open* armen wenschte te ontvangen. De verlatene heeft hieraan gevolg gegeven. Als ’t berouw van vrouw- zoekers in Klondyke hebben te verdragen. Zieken- en particuliere huizen in tropische landen kunnen door middel van vloeibare lucht blijvend koel worden gehouden. De ontzaglijke koude zou tot desinfectie van ziekenkamers kunnen dienen, daar ze alle bacteriën in den. kortsten tijd doodt. Een druppel vloeibare lucht in gevaarlijke wonden gebracht, zou zeker bloedvergiftiging voor komen. Een Amerikaansch geneesheer heeft reeds, naar beweerd wordt, een kankergezwel met vloeibare lucht genezen, d. w. z. weggeëtst. Ook worden de meest verbazende resul taten van vloeibare lucht tot genezing van diphteritis en alle mogelijke hals- en long ziekten verwacht. Kortom, het onderwerp is onuitputtelijk, ten minste voor de pen van een Amerikaan Tesla met zijn hoogvliegende plannen komt ons in vergelijking met Tripier als een bedeesd weesjongetje voor en zeker is de wereld nog nimmer voor zulk een omwen teling geplaatst, als door middel van de vloeibare lucht zou kunnen geschieden. Maar is het mogelijk! Dat is juist de groote vraag. Toch vergete men niet, dat minstens een groot gedeelte van de hier beschreven expe rimenten van Tripier inderdaad in het open baar zijn uitgevoerd en bovendien, dat het drijven van eene machine met vloeibare lucht reeds als een voldongen feit wordt bericht. Hepk. Adv. BI. Harlingen. Voor de betrekking van gemeente-secretaris, alhier, in de plaats van den heer mr. A. 8. Miedema, hebben zich 24 sollicitanten aangemeld, waaronder 6 meesters in de rechten. Zevenwouden, 7 April. Eene 88- jarige alleen wonende vrouw te Hoornster- zwaag, die er zich bezorgd over maakte, of wel bij haar overljjden aanwezig zou den zyn de gelden, noodig ter bestrij ding der kosten van een doodkist, droeg dezer dagen aan een timmerman op het maken van een kist, bij haar overlijden te leveren. Hoewel de timmerman tegenwer pingen maakte, omdat bij de opdracht zeer vreemd vond, bezweek hij ten slotte voor den aandrang en nam de levering op zich. De vrouw stelde hem de noodige gelden ter hand en ontving daarvoor een bewijs, dat door haar op een veilige plaats is ge borgen, doch zoo dat het bij overlijden da delijk kan worden gevonden. De oude vrouw verheugt zien nog in een zeer goeden wel stand. De Amerikaansche uitvinders zjjn thans weer goed aan den gang. Nauwelijks heeft Tesla met zijne ontdekkingen van de toe passing van sterke electrische stroomen tot vernietiging van bacteriën en van de elec trische golven tot het sturen van torpedo- booten in de geheele wereld verbazing, ver wondering en ook wel hoofdschudden verwekt, of er komen alweer uit New-York de merk waardigste berichten van professor Charles E. Tripier. Het is sinds eenige maanden ook hier bekend, dat Tripier een procédé tot vloeibaarmaking der lucht op groote schaal heeft uitgevonden en met de vloeibare lucht zelfs experimenten vertoont, welke de toe hoorders zijner voordrachten in de hoogste verbazing brachten. Al hetgeen men tot nu toe gehoord heeft, is echter van weinig belang, vergeleken, met de berichten die thans de Londensche English Mechanic uit Amerika ontvangt. Volgens dat blad is het een feit, dat Tripier een systeem heeft uitgevonden om machines door de uitzettingskracbt der vloeibare lucht te drijven. Hoe ver nog de toekomst verwijderd is, waarin al onze loco motieven en schepen met vloeibare lucht in plaats van met stoom en electriciteit zullen worden gedreven, is nog niet te zeggen naar de meening van Tripier zelf schijnt de eeuw der vloeibare lucht al heel gauw te zullen aanbreken. Daar het niet te betwijfelen valt, dat een gemakkelijk en snelsysteem tot vloei baarmaking der lucht den mensch een buiten gewone bron van energie in handen zou geven en dat nog veel practisch nut daarvan te verwachten zou zijn, is het niet van belang ontbloot, zich met hetgeen nu al met vloeibare lucht wordt uitgericht eenigszins nader bekend te maken. Professor Tripier neemt */4 liter vloeibare lucht en giet deze in een gewonen tinnen theeketel, waarop de vloeistof in dezen vrij in de hand gehouden ketel hard begint te koken. Er is een zekere krachtinspanning noodig om het deksel op den ketel te houden, waai uit damp in dikke wolken tevoorschijn komt. Die damp stijgt echter niet omhoog maar valt als lood op den grond. Wordt de ketel echter op een gaskomfoor gezet, zoo spuit de inhoud met geweld er uit tot aan den zolder en vult de geheele ruimte met een sissenden damp. Eindelijk, terwijl de ketel haast schijnt te smelten, haalt Tripier er met zijn hand uit... eenige stukken ijs, tot de grootste verbazing der toeschouwers natuurlijk. Dan neemt hij den ketel van de vlam weg en draait hem ommen ziet, dat hij van binnen volkomen droog is, niettegenstaande de ontwikkeling van damp nog altijd voort duurt de geheele bodem van den tinnen ketel is met een dikke laag jjs bedekt. Hoe sterker het vuur onder den ketel, hoe dikker de ijslaag wordt. Deze is wit als porselein en hard als staalTripier liet den ketel een half uur naast de kachel staan, zonder dat het ijs merkbaar was gesmolten. Alle begrippen, alle voorstellingen zijn hier verkeerd. De vloeibare lucht, die er uitziet als water, is heel iets andershet ijs, rein en mooi gevormd als kristal, heeft heel andere eigenschappen en hetzelfde is, zooals wij al gehoord hebben, met den damp het geval. De verklaring hiervan is, dat al deze dingen gebeuren bij een temperatuur, waarbij het klimaat van den Noordpool een hondsdagshitte mag worden genoemd. Met geen der gebruikelijke thermometers kan men deze temperaturen meten, want kwik en alcohol bevriezen er onmiddellijk in. Wie maar 10 seconden zijn vinger in die vloeistof zou houden, zou dit lid even zeker moeten missen, als hadde hij het den zelfden tijd in het vuur gehouden want die vloeistof heeft een temperatuur van 400° Fahrenheit onder nul. Hoe verkrijgt men nu deze vloeibare lucht Tripier neemt gewoneatmospherische lucht, zooals ieder inwoner van New-York (en Bolsward!) inademt, en perst deze door middel van een stoomluchtpomp van 50 paarde- krachten tezamen. De druk wordt zoolang voortgezet, totdat hij eenige duizenden ponden per vierkante duim bedraagt. Men kan zich eenigszins een voorstelling van een dergelijke compressie maken, wanneer men aanneemt, dat de geheele lucht van eene groote kerk zóólang zou worden samen geperst, tot zij in een stalen buis van 1 liter inhoud zou plaats vinden. Dan is echter nog altijd gasvormige lucht en niets anders voor handen. Maar nu wordt de stalen buis verhit, waardoor de inhoud uitzet en daardoor onder nog sterkeren druk komt, totdat hij in den vloeibaren toestand overgaat en in een onder de buis geplaatsten pot druppelt. PU alles geschiedt door middel vkn een lief nu maar oprecht is. Gaasterland, 10 April. De flinke hoeveelheid regen der jongste dagen was in onze gemeente zeer welkomniet alleen toch was voor de weilanden eenige verfris- sching zeer wenschelijk, ook vele huismoe ders klaagden reeds over waterlooze regen bakken, wat om dezen tijd van ’t jaar wel een bijzonderheid mag heeten. Jammer voor weiden en akkers evenwel, dat het weer guur is. In de jongste weken stierven er hier velen, terwijl ook menigeen nog ziek is. Men schrijft uit Friesland We houden er eigenaardige, oude ge woonten op na, vooral ten plattenlande, waar ze in eere gehouden worden tot in het bespottelijke. En, al moet men soms toestemmen, dat de oude gewoonten niets vóór zich hebben, doch wel tegen zich, men houdt er aan vast, omdat ze nu eenmaal gewoonte zijn. Vooral op het gebied van den min houdt men in de dorpen aan het „oude* vast. „Engagementen* kent men er niet, men steekt den draak met die „nieuwigheid het blijft „vrijerij of verkeering* tot den trouwdag en al heeft men elkander beloofd, men zou zich geneeren overdag naast elkan der door het dorp te gaan In de bruidsdagen is dit wat anders; maar voor dien tijd, men zou het niet gaarne wagen, want het geval zou in dorp en omgeving aanleiding geven tot veel gepraat en critiek 1 Des Zondags avonds om de veertien dagen dat is de dag of beter de avond van den min. ’s Avonds klokslag acht uur dient de „vrijer* binnen te zijn, om eerst wat te keuvelen met de ouders, en zijn dezen naar bed gegaan met zijn meisje te gaan minne- koozen tot laat in den nacht. Het meisje trakteert dan, wanneer zij eene boerendoch ter is; geldt de vrijerij een jongeling en jongedochter uit den arbeidenden stand, dan brengt meestal de „hij* een „snapsken* mede, om daarop zijne „zij* te trakteeren. Van de gevolgen der geheel-onthouders- beweging merkt men bij de vrijerij nog niet veel, want steeds wordt getrakteerd op al coholische dranken. Dat deze gewoonte slechte gevolgen met zich brengt, ligt voor de hand. Ook houdt men vast aan het „uitgaan,* zooals men vroeger deed. Op de kermissen in het dorp der inwoning of in de nabij heid wordt door de paartjes „uitgegaan* op eene wijze, die alleen zoo’n kermis toelaat, nl. dansen en drinken in herbergen, als men tenminste het springen op de maat eener viool of harmonica dansen wil noemen. Vaak wordt in een paar dagen de gansche spaarpot op die manier verteerd een som van soms f20 a f 30 wordt geofferd aan dit... genot? Gelukkig begint men er hier en daar an ders over te denken. Ook onder den ar beidersstand gevoelt men lust naar hoogere genietingen en maakt men in plaats van rond te zwieren op de kermis, uitstapjes naar elders, om te genieten van beziens waardigheden in onze steden, of het natuur schoon in daarvoor bekend staande dreven. Telkenjare blijkt in onze provincie het getal reizigers, vooral uit de lagere standen, grooter, dat met pleiziertreinen een bezoek brengt aan Gelte’s lusthof of de !Jstad,en opmerkelijk is het, dat onder dien stand zich de wensch naar dat genot meer open baart dan onder de zoons en dochters onzer boeren. Dezen houden meer dan ieder ander vast aan de bekende „wille bij honk,* wel licht bevreesd, dat men zich in eene andere provincie niet amuseeren zouTypisch was in deze het gezegd van een Fnesche doch ter „bflten Frysland kom ik net; hwent hja kinne mij der net forsteanl* Warm geloopen. Toen gisteravond te 8 uur de exprestrein no. 39 van Amsterdam naar Parjjs het station Rotterdam aandeed, werd door den treinsmid ontdekt dat de as van een rijtuig le en 2e klasse gloeiend was geloopen, zoodat dit uit den trein moest worden gezet en de passagiers over de andere coupes van den trein werden verdeeld, Giethoorn, 10 April. De handel in dekriet is op heden stil, veel is er echter verkocht voor f 1,60 a f 1,65 per vim. De opbrengst van dit product is dit jaar mid delmatig. Achtkarspelen, 10 April. Verleden jaar kocht het gemeentebestuur een groot veld heide, mede opdat daarop geene spit- hutten zouden worden gebouwd. Men wilde aldus de armoede weren. Toch schijnt het thans, dat de armoe er door vermeerderd zal worden. De ouders toch, die bjjv. 400 oude roeden grond in gebruik hebben, deelen dit met zoon of dochter, als deze gaan trouwen en geen plek kunnen vinden. Dit gebeurt nog al eens en zoodoende houden de bewoners geen grond genoeg om hun wintereten te verbouwen en wordt de ar moede er door bevorderd. Idsegahuizen, 9 April. Het eizoeken is in vollen gang, die bron van ergernis voor vele boeren en vooral voor den bouw- boer. Velen der eizoekers toch en vooral de jongeren van het gilde vragen alleen waar liggen de eters en nietberokken ik, door op dat stuk land rond te loupen, den boer ook schade? Vooral tegenwoor dig, nu reeds vele zaden aan de aarde zijn toevertrouwd, ziet de bouwboer ongaarne eizoekers op zijn akkers. Een geluk voor hem, dat hij in de politie wakers voor zijne belangen vindt. Heden morgen waren wij getuige van eene welgeslaagde list van den rijksveld- wachter Haagsma. Deze, van Makkum komende, bemerkte op ’t land van den landbouwer De Jong twee eizoekers. Spoe dig was hjj, met behulp van een broek en kiel van een der arbeiders en een oude pet van den boer, in een’ pseudo-eizoeker herschapen. Al zoekende en de stap van den arbeider nabootsende, kwam hij langza merhand in de nabijheid der echte eizoe kers, die te laat bemerkten hoe deerlijk zij zich hadden laten foppen, ’t Zullen nu wel dure eitjes worden. machine, die met de hand kan worden be wogen. Zet men de proef nog iets verder voort, zoo gaat de vloeibare lucht in bevroren lucht over, waarvan een stuk in de hand ongeveer het gevoel van een wit gloeienden ijzeren staaf zou geven. Hoe hemelsbreed verschil lend dit schijnbare jjs echter van het gewone ijs is, blijkt duidelijk uit eenige cjjfers. LJs is n.l. 344° Fahrenheit warmer dan vloeibare en ongeveer 400° Fahrenheit warmer dan bevroren lucht. Wanneer men in een ketel met vloeibare lucht een stuk gewoon waterijs werpt, begint de inhoud onmiddellijk als razend te koken. Zet men een glazen buis vol vloeibare lucht in een pot met crotonwater, dan kookt de vloeibare lucht direct over, terwijl zich om de buis heen een vaste ijsmassa vormt. Ook dit is echter geen gewoon ijs, maar vele graden kouder en hard als staal, en toch is het nog veel warmer dan de vloeibare lucht zelf; want toen men in de holte in het ijs, waarin te voren de glazen buis stond vloeibare lucht goot, begon deze bij de aan raking met het ijs onmiddellijk te koken als boven een hevig vuur. Tripier nam nu een koolspits, zooals voor electrische booglampen worden gebruikt, welke hij tot een temperatuur van 2000° boven nul rood gloeiend verhitte. In de nabijheid van de zuurstof-houdende ijsmassa gebracht, verscheen aan het einde van de koolspits een witte vlamdit verschijnsel was een gevolg van de in het ijs gecon centreerde zuurstof. Bij deze proef ontmoet ten de uiterste tegenstellingen elkander het ijs en de vloeibare lucht hebben een tem peratuur van 312° Fahrenheit onder nul, de rood gloeiende koolspits ongeveer 3000° Fahrenheit boven nul, zoodat er een tem peratuurverschil van 3312° Fahrenheit ont staat. Desniettegenstaande was de ijsmassa na de proef precies zoo vast als daarvoor en niet in het minst gesmolten. Nog een half uur later zelfs, toen een van de toeschouwers het stuk ijs aanraakte, had hij in de vingers een gevoel als hadde hij den vinger in scherp salpeterzuur gedompeld, zóó buitengewoon koud was de massa nog altjjd. De vloeibare lucht ziet er, wanneer zij uit de machine neerdruppelt, uit als melk. Tripier verzamelde de druppels in een vorm als veelal bij de bereiding van eetbaar ijs wordt gebezigd. Dan neemt hij een stuk eetbaar ijs en legt dat daarin. De uitslag is dezelfde, als wanneer men een stuk gloeiend ijzer in koud water brengtin beide gevallen begint de vloeistof hevig te koken. Uit dergelijke verschillende verschijnselen besluit Tripier, dat de vloeibare lucht tot de geweldigste ontplofbare stoffen behoort, die de wetenschap kent en dat zij daardoor ook een geregelde mechanische kracht kan uitoefenen, welke die van den stoom en zelfs die van de electriciteit aanzienlijk overtreft. Op grond hiervan verwacht Tripier van zijne ontdekkingen in de eerste plaats, evenals zjjn landgenoot Tesla van de zijne, eene omwenteling in den oorlog op zee. De vloei bare lucht zou niet alleen met onbekend geweld de kogels uit de kanonnen slingeren, maar zou daarbij de kanonnenloopen altijd koud houden, en de slijtage dus verminderen. Verder zou een modern technicus met een paar wagons vol vloeibare lucht alle vloten van Europa in de lucht kunnen doen vliegen. Welke vestingen zouden aan de ontploffings- kracht weerstand kunnen bieden, die eene lading katoen of wol, met vloeibare lucht gedrenkt, zou kunnen uitoefenen Wanneer een zoo kleine hoeveelheid van dit nieuwste schietkatoen een zóó geweldige uitwerking heeft, als hierboven werd omschreven zoo kan men zich van de uitwerking van een 100 of 1000 maal grootere massa absoluut geen begrip maken. Maar nu nog een enkel woord over de vreedzame aanwendingen van de vloeibare lucht. Wanneer haar toepassing voor drijfkracht van machines toeneemt, zoo zullen natuurlijk de schepen en spoortreinen der toekomst geen andere drijfkracht gebruiken. De grootste snelheden zouden bereikt kunnen worden zonder die verzengende vuren, die juist in de machinekamers van stoombooten den stokers bijna bovenmenschelijke inspan ning kosten. Een schip of een locomotiel zou maar weinig of geen kolen behoeven mede te nemen, wanneer slechts voor een voldoende hoeveelheid vloeibare lucht bij het vertrek werd gezorgd. Maar niet alleen voor de techniek, doch ook voor de hygiene en de geneeskunde verwacht Tripier buitengewoon veel van de vloeibare lucht. In huizen, waarin spoedig bedervende goederen worden bewaard, kan door middel van vloeibare lucht een grootere koude worden veroorzaaktv dan de goud- r» Bolswardsche Courant al

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1