NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN' WONSERADEEL In Wen van Anarchisten. No. 33. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. ZONDAG 23 APRIL. VOOR wit als sneeuw ge- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vergadering op Donderdag 20 April 1899. Kimswerd, 21 April. In de jaarlijk- sche vergadering van onze Kaatsvereeniging werd tot penningmeester gekozen Anne W. Oester baan tot Keurmeesters herkozen Siek Postma en R. Visser en gekozen W. v. d. Zee. Tot afgevaardigde naar de bondsver gadering werd benoemd W. T. Postma. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 13,16. In deze missive stellen heeren Voogden voor, het fonds van onvoorziene uitgaven te versterken met f 198,39 en te brengen op f 292,39 ten einde daaruit de posten boven de raming zijn gekomen, en buitengewone uitgaven te kunnen bestrijden. De gevraagde wijziging wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bekrachtiging enz. van den aan koop van het huis van G. Nawijn. De Voorzitter. In de gehouden spoed- eischende vergadering is voorloopig beslo ten tot onderhandschen aankoop van het huis van den heer Nawijn, grenzende aan de Gasfabriek. Dit voorloopig besluit eiseht nadere bevestiging en de goedkeuring van Ged. Staten. B. en W. stellen nu voor, bedoeld huis ter grootte van 28 M2., dat geheel ligt in het terrein der Gasfabriek, en nog een deel is van de voormalige St. Janspooit, onder hands aan te koopen, wijl zich thans de gelegenheid daartoe voordoet. De koopsom bedraagt f 1400 plus de kosten. Deze som te vinden bij geldleening. Dit voorstel wordt met algemeene stem men goedgekeurd. De vergadering wordt nu geschorst, om eene geheime zitting te houden. en begon zyn onderzoek. In het bovenge deelte van het huis vond hü niets verdachts doch in den kelder ontdekte hü iets, dat zijn hart sneller deed kloppen, een gat in den muur, dat toegang gaf tot den kelder in het aangrenzende huis. Zijn licht oogenblikkeljjk uitdoovende, bleef hij even ademloos luisteren, of hij ook teekenen van feven in een der gewelven kon hooren, doch de stilte werd alleen ver broken door het gepiep der ratten en het getrappel der dansers boven zijn hoofd. Hij stak toen de lamp weer op en begon een zorg vuldig onderzoek der ruimte toen plot seling een geweldige slag op zjjn hoofd hem bewusteloos deed nederzinken. Het overige verhaal zullen wij in Sharpe’s eigen wporden vertellen Toen ik weer bijkwam, lag ik aan handen en voeten zoo stevig gebonden, dat de geringste beweging mij pjjnljjk was, evenmin kon ik spreken of schreeuwen, daar een prop van vuile vodden over mijn mond gebonden was, Voor mij zag ik bij het flauwe licht van een enkele kaars drie kerels zitten, in wie ik Schoerk, Brawdon en Soaper herkende, de drie schurken, waarvoor mijn chef mjj gewaarschuwd had. Ik wist, dat ik van deze sujetten geen genade te wachten had. Ah, hij is bijgekomen, zeide Soaper, bemerkende dat ik mij bewoog, ik ben blij, iiat die opstopper hem niet naar de andere wereld geholpen heeft, want nu kan hij ook eens een tijdje in spanning zitten, net als hij het ons gebakken heeft. Ha, ha, lachte -Schoerk, dat is een goed plannetjewe zullen hem tijd geven om een schietgebedje te doen. Jou leelijke, gluiperige verklikker, zeide Brawdon, mij bij elk woord een schop gevende. Je hebt dikwijls genoeg onze plan netjes bedorven en nou zullen we ’t het jouwe eens doen. Je dacht Lord Nilsuch te kunnen redden, hè? Maar dat zal je niet lukken en je zult er nou zelf ook aan moe ten gelooven. Die dames en heeren daar boven weten nog niet, dat zjj straks naar den hemel zullen dansen, maar jij zult ’t vooruit weten, al ga je er ook op een min der vroolijke wijze naar toe. Je ziet die pakjes? zeide hij, mij in zittende houding tegen een vat aanduwen de, zoo zijn er vijf en in elk zit tien pond dynamiet. Ze zullen straks ontploffen, Dat vervloekte uurwerk is stil blijven staan, maar we hebben een ander middeltie bedacht en je fult tijd genoeg hebben om je zonden te overdenken. Kameraden, bindt hem vast. Ik werd met touwen stevig tegen ’t vat aangebonden en een paar andere zware ton nen werden tegen de eerste aangerold, zoo- dat ik mij geen duimbreed van mijn plaats bewegen kon. Toen plaatsten de schurken de vijf pakjes dynamiet vlak voor- mijze maakten er een busje knalkruit aan vast en verbonden dat door middel van een stuk vliegende lont aan het midden van een vet kaars, die ongeveer een palm lang was en op een paar voet afstand van mij op den grond vastgekleefd werd. Ziezoo, zei Brandon, dat zaakje is in orde. Leep bedacht, hè De kaars brandt een eindje af, steekt de lont aan, het knal kruit ontploft en dan zal het mooie gezel schap hierboven gauwer in den hemel zijn dan ze ooit gedacht hadden. Laten we nou geen tijd meer vermor sen, zeide Soaper. Over een kwartiertje is de kaars afgebrand. Laten we ’t spelletje aan den gang brengen en dan ervandoor. Met groote voorzichtigheid wérd de kaars aangestoken en na de kelderdeur op slot gedaan te hebben, wenschten de schurken me een plezierigen avond en trokken af. Toen eerst kwam ik tot het besef van het afgrijselijke van mijn toestand. Hier lag ik uu stevig aan handen en voeten ge bonden, buiten staat mü te bewegen of om hulp te schreewen en vlak voor mij een ontplofbare massa, die voldoende was een kerk in de lucht te doen springen. En daar op geringen afstand, doch buiten mijn be reik, brandde dat kleine vlammetje, het welk langzaam maar zeker zijn vernielings werk zou doen. Oh, het was afschuwelijk. Ik hechtte aan het leven mijn vrouw en kinderen waren mü dierbaar en in minder dan een kwartier zou mün lichaam in on herkenbare stukken uiteengerukt zün. Ik trachtte te schreeu wen,dochkon slechts een gesmoord geluid voortbrengenik wor stelde en wrong mü wanhopig in mijn ban den, doch zü sneden slechts dieper in mü’n vleesch en ik was onmachtig mü te ver roeren. En inmiddels brandde de kaars langzaam en onmeedoogende al meer en meer af. Reeds was de vlam tot op een paar duim van de lont genaderd. Ik trachtte mün ge dachten te verzamelen en mij op mijn eiudo. Zonder twijfel was detective Sharpe van de afdeeling recherge van Scotland Yard een verdienstelük en bekwaam ambtenaar zeker een der behendigste in het ontwarren van de ingewikkelde weefsels van bedrog en misdaad, die Londen steeds aanbiedt. Het was een publiek geheim onder zijn collega’s, met wie hij ondanks zijn erkende meerderheid op een uitstekenden voet stond, dat hij bestemd was binnenkort tot chef der afdeeling bevorderd te worden. Daarom verwekte het niet weinig verbazing, toen het bekend werd, dat Sharpe zün ontslag zou aanvragen en Scotland Yard zijn dien sten zou moeten missen. Toch was deze stap van den detective minder bevreemdend voor hen, die wisten welke omstandigheden er toe aanleiding gegeven hadden. Sharpe was geen bijzonder indrukwek kende persoonlükheidhij was onder de middelbare grootte, doch zijn grauwe oogen waren scherp en doordringend en menig misdadiger had van zün opzet af gezien, als hü wist, dat deze gevreesde speurhond hem op het spoor was. Hij was algemeen bekend onder den naam van „de fret“ wegens zijn vaardigheid in het opsnuffelen van geheim zinnige en duistere gevallen. Vóór de schrikkelijke gebeurtenissen plaats had, die wü thans op het oog hebben, was het haar van Sharpe gitzwart en kon zün leeftüd geschat worden op omstreeks veertig jaar. Nu is zün haar wit als sneeuw en zijn uiterlijk dat van een oud, afgeleefd man en dit alles tengevolge van den angst, dien hij in één nacht doorleefde. Op zekeren dag eenige maanden ge leden werd hij ontboden bij den chef van zün departement, die hem zeide „Sharpe, er is een lastig karweitje te doen en jü bent de eenige, aan wien ik het durf opdragen. Er is een aanslag beraamd tegen een van de ministers, lord Nilsuch. Wat de plannen der samenzweerders precies zün, is niet bekend en het zal uw werk zün, dat uit te vorschen. We weten allen, dat het leven van den minister in gevaar is en als je hem niet kunt beschermen, is zün lot beslist. Vooral zou ik je aanraden het oog te houden op Schoerk, Brawdon en Soaper, een drietal anarchisten van de ergste soort en die tot alles in staat zün.“ Sharpe zette zich aan ’t werk en met zooveel ijver, dat hü na verloop van een week met het geheele helsche plan bekend was. Het huis van lord Nilsuch was een wei nig in het oog vallend gebouw, gelegen in een stil gedeelte van Mayfair. Het bleek, dat lordNilsuchdoorde anarchisten bijzonder gehaat werd en er besloten was hem uit den weg te ruimen. Zün huis was slechts aan de eene züde begrensd door een ander gebouw, dat reeds lang leeg gestaan had. Sharpe achtte het niet onwaarschünüjk, dat de aanslag van uit dat huis zou plaats heb ben en hü besloot het te bewaken. Na drie nachten wakens, zag hü den vierden keer drie verdachte kerels in den omtrek zwerven en eindelük een dezer, toen hü zich onopgemerkt waande, een raam van de benedenverdieping behoedzaam open schuiven en in het huis sluipen. Vervolgens zag Sharpe uit zü'n schuil plaats een anderen man, die een pakje van middelmatige grootte droeg, voorzichtig naderbü komen, met groote zorgvuldigheid het pakje aan den eersten overreiken eu zich daarop haastig verwijderen. De man, die in het huis was, sloot daarop bedaard het raam en kwam niet weer te voorschün, terwyl aan de buitenzede van ’t huis niets te bespeuren was omtrent den aard der ge heime werkzaamheden, die binnenshuis plaats hadden. Ik moet het huis overdag eens opne men, sprak Sharpe in zich zelven, en als het uitvoerbaar is, zal ik morgen eens voor dilettant-inbreker spelen en zien wat het huis bevat. Blükbaar wae de zaak uitvoerbaar, want den volgenden nacht, toen er een pikzwarte duisternis heerschte, schoof Sharpe behen dig een der achterramen open en kroop, zonder eenig leven te maken, behoedzaam het huis binnen. Doch deze voorzichtigheid bleek overbodigwant uit het huis van lord Nilsuch steeg een feestgedruisch op, dat alle leven overstemde, terwül het schit terende licht, dat uit de vensters straalde, verried, dat daar binnen een groote partü gegeven werd. Een kleine electrische lamp te voorschün halende, die hü altyd voor nachtwerk bü droeg, liet hjj den stroom overgaan Ontvangen f 173,30 Uitgaven 186,46. ’t Ledental daalde van 98 tut 87. Een partuur voor den bonds-wedstrijd is nog niet geformuleerd. Gaasterland, 20 April. Had menig boer alhier reeds lang jongvee in de weide thans brtngt men ook melkvee buiten. De weiden bieden dan o «er ’t geheel ook volop voedsel. Voor enkele, die gehooid zullen worden, is z. g. Bvóórweiden“ vangroot be lang De koude, vorstige nachten zijn voor de dieren evenwel zeer onaangenaam. Vele boeren hebben hunne aardappels reeds gepoot, anderen zijn er druk mee bezig, zoodat hier groote bedrijvigheid heerscht. Voor de maatschappij „Gaasterland11 zijn nog een aantal arb. bezig met het uitrooien van bosch. Koudum, 20 April. De heer van Gilse Lid van de Tweede Kamer der S. G. hield gisteren avond in ’t logement Piersma alhier de toegezegde „politieke rede“. De afgevaar digde herinnerde vooraf met een kort woord aan de verkiezing, welke hem het mandaat had geschonken, besprak vervolgens de taak van den volksvertegenwoordiger en gaf daarna een overzicht van de werkzaamhe den der T. K. en van de wetsontwerpen die naar hij hoopte eerlang in behandeling zouden komen. Breedvoerig werd besproken het aanhangige ontwerp van wet op de leerplictr, naar aanleiding waarvan zich eene kalme discussie ontspon tusschen den afgevaardigde en de heeren Tromp, de Haan, van Dijk en dr. Visser. Da bijeenkomst was vrij goed bezocht. In Vrede deelt Lod. van Mierop een en ander mede over het bezoek, door hem gebracht aan de infanterie-kazerne te Haar lem, waar de Tolstoïaansche milicien Wendt wegens dienstweigering zich in arrest be vindt. Hij had, alsvorens tot Wendt te worden toegelaten, een gesprek met den oom mm- dant in tegenwoordigheid van diens adju- dmt. Allen waren bijzonder bileetden voor komend. De commandant deelt o. a. mede, dat als Wendt weer uit arrest komt, hem weer ge boden zal Worden zich te laten keuren, een soldatenpakje aan te trekken en te dienen. Doet hij dit niet, dan wordt hü langer ge straft. „Zoo zal dat zonder ophouden voortgaan, zeide de commandant eerst. Maar later heette het: „En als ik er eindelijk genoeg van krijg, zal ik aan den minister schrijven om hem voor goed uit het leger te doen verwijderen, om hem er uit weg te jagen." De heer van Mierop werd tot den gevange ne toegelaten, op voorwaarde dat hjj hem niet stijfde in zijn Tegenwoordig waren 11 leden. De heeren P. J. de Boer en Oosterbaan waren afwe zig wegens ongesteldheid. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken a. Een missive van den heer C. W. Eisma, dat hij aanneemt de benoeming als voogd van het Weeshuis. b. Een missive van Mej. A. de Vries, dat zij de benoeming tot onderwijzeres in de handwerken aan School No. I aanneemt. c. Een missive van den heer Johs. de Boer, houdende dankbetuiging voor zijne herbenoeming tot opzichter der gemeente- reiniging. Deze missives werden als kennisgeving aangenomen. d. Een adres van den heer H. Vrijburg verzoekende herbenoeming als gemeente- architect, daar met 3 Juni zijne benoeming expireert. Wordt gesteld in handen van B. en W. om consideratie en advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van Kasverificatie over het le kwartaal 1899. De inkomsten bedroegen f 115.294,2ös uitgaven 111.202,235 Saldo in kas 4.092,05. Voor notificatie aangenomen. 2. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1898. Dit verslag zal, als naar gewoonte, cir- culeeren bij de leden van de raad. 3. Missive van Voogden van het Alg. Stads-Armenhuis tot af- en overschrijving wn posten eter begrooting 1898^ voor te bereiden, doch tevergeefs. Zucht tot levensbehoud deed mü opnieuw het onmo gelijke beproeven om mijn banden te ver breken, tot ik eindelük machteloos in doffe wanhoop ineenzonk eu wezenloos naar de vlam bleef turen... De ratten uit den kelder afschuwelük, walgelijke beesten, met zwartglanzende rug gen en glimmende kraaltjesoogen kropen over mijn lichaam en mün beeneu, zoodat ik soms door stuipachtige bewegingen moest trachten, ze van mij af te houden. Een be snuffelde de vliegende lont die op den grond lag. O. hoe vurig bad ik God, dat het dier de lont mocht doorknagen. Maar neen, het beest wendde zich af, waarschün- lijk door de zwavellucht afgeschrikt. Plotseling begon mijn hart sneller te kloppen, toen ik bemerkte, dat een der rat ten de vetkaars genaderd was en ondanks de vlam er van onderen aan begon te knagen. Een straal van hoop schoot door mijn hart. Een flauwe kans van ontsnapping be stond nog, als het dier tüdig de kaars door knaagde en deze omviel en uitgedoofd werd. Ik was aan een hevige spanning ten prooi. De vlam was op een halve duim afstands van de lont genaderd. Zou de rat haar werk vóór het noodlottig oogenblik voltooid hebben? Zü bleef stil doorknagen, het vet blijk baar naar baar smaak vindende. Doch de vlam zou dadelük het midden der kaars bereiken. Iedere seconde scheen mü een uur toe. De rat zou mü niet redden. Plotseling zag ik een tweede rat de kaars naderende eerste wilde haar afbijtener ontstord een gevecht; de kaars viel om, ging uit en er heerschte een pikzwarte duisternis. Ik was gered. Doch mijn overspannen zenuwen overmanden mü en ik verloor het bewustzijn. Toen ik bükwam, stond er een troep be dienden van Lord Nilsuch om mü heen, die blijkbaar de kelderdeur opeugebroken hadden. Ik werd losgebonden de prop werd uit mijn mond verwüderd en duizelig en verward kon ik niet meer uitbrengen dan Ik ben detective Sharpe van Scotland Yard, en op de pakjes wijzende pas op, dat is dynamiet. Zes weken lang zweefde ik tussehen le ven en dood, ten prooi aan een zware her senkoorts. Toen ik herstelde, was ik een afgeleefd man en zooals ge ziet mün eenmaal zwart haar was worden. De drie schurken waren natuurlijk ont snapt, doch in Amerika hebben zü niet lang daarna den tol der gerechtigheid met hun leven betaald. ‘;j-- J: Bols»ardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1