NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EK WOKSERAÖSBI. Mijt tart tel langst No. 34. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. g DONDERDAG 27 APRIL. BINNENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van groote en kleine smokkelaars, die bij de inkomstenbelasting, waar die bestaat, zich in een lagere klasse aangeven, dan waarin zij behooren, of voor het personeel op den leeftijd van hun dienstmeisje een jaartje smokkelen, of een stukje behangselpapier plakken over een gat, dat ’s winters tot rookgeleiding dient De boer, die slechte aardappelen verkoopt voor goede, doet in beginsel niets anders dan de zwendelaars, die onder den naam van Amerikaansche sporen den menschen voor goed geld ellendig scheurpapier in de hand stoppen en de geheele maatschappij is in zekeren zin medeplichtig aan hunne hande lingen, omdat de geheele maatschappij het begrip van eerlijkheid vervalscht en men zich slechts .tot eerlykheid gehouden acht, wan neer de oneerlijkheid grof zou zijn en be merkt zou worden. Eerst dan, wanneer wij ons niet toeëige- nen, wat een ander weet, dat zijn eigendom is, maar ook, als we niet meer tot ons nemen, wat wij weten dat niet ons eigendom is wanneer wij niet alleen niet meer nemen, dan men ons verschuldigd is, maar bij het opmaken van de rekening van dat verschul digde ook eerlijk genoeg zijn, om daarop niet iets te zetten, wat er niet op behoort indien wij niet voor jongenswerk het loon laten betalen, dat men zou eischen voor goed werk indien wij, kortom, niet vragen „Zal men het ook zien of bemerken/ maar met ons geweten te rade gaan, naar de uitspraak daarvan handelen, ieder geven wat hem toekomt eerst dan zijn we eerlijk, wer kelijk eerlijk, en eerst als die opvatting van eerlijkheid de algemeene wordt, kunnen wij aanspraak maken op den naam een handels- volk te zijn, welks eerlijkheid en goede trouw boven twijfel verheven zijn. Eerst dan zal men in het dagelijksch leven niet aanhoudend tegenover zijn evenmensch op zijn hoede be hoeven te zijn. Eerst dan zullen de zwendelaars, zoo niet verdwijnen, dan toch verminderen, want het gaat met oneerlijkheid, als met den sneeuwbal: ze neemt ontzettend snel toe,en wat op den top van een berg een sneeuw vlokje was, is, nog voor het in ’t dal aan komt, een alles verpletterende sneeuwklomp geworden. Fran. Crt. wachtingen. De gevangen vischjes zijn zeer gewild van stuk en naar de loopende geruch ten zal de prijs niet tegenvallen. De oude voorraden moeten afgezet zijn. De visschers vreezen zeer de concurrentie van de stoom-trawlers, waarmee het bedrijf in het groot zal worden uitgeoefend. Had men gisterennacht te Dordrecht hevigen Noordwesten wind gehad, dan zouden de bewoners aan gene zijde der Spuihaven alle kans gehad hebben uit hun bed te zijn gedreven. Wat toch is gebeurd De waarnemende brugwachter aldaar (de effectieve is ziek), tevens belast met de be diening der sluis, had vergeten deze bij het intreden van den vloed te sluiten, zoodat de meeste bewoners aan Hellingen, Corn, de Witt-straat en Kromhout, de een meer dan de ander, het water in de huizen of kelders kregen. Sommigen hadden zelfs 30 duim in huis, en allerwegen zag men giste ren kleeden te drogen hangen, kelders ledi- digen enz. Velen der op niets verdachte bewoners hebben heel wat schade. ’t Is thans zeker dat door verschillende beetwortel-suikerfabrieken een distilleerderij zal worden opgericht, waarin uit de melasse dier fabrieken spiritus gekookt zal worden. Reeds moeten zich 15 fabrieken Vrijdag 1.1. te Rotterdam tot dat doel hebben verbon den, terwijl meerderen, na ruggespraak met de aandeelhouders volgen zullen. Naar men zegt, zal deze fabriek waar schijnlijk gevestigd worden in de voormalige maltoserie te Bergen op Zoom. Gistermorgen, omstreeks 8 uur, viel te Veendam met een donderend geraas, dat op verren afstand hoorbaar was, eea der in den afgeloopen winter gebouwde droogschu ren der steenfabriek van de firma Everts aan de Lange Leegte in. Volgens een nieuwe methode was een massa van 120,000 vierkante stukken natte klei, bestemd om later in den oven tot steenen te worden gebakken, geplaatst in toestellen, hangende aan de gebinten van de lange schuur. Die vracht schijnt voor de balken te zwaar geweest. De schade be draagt pl. m. f 2000. De jongeman, die Zondag-avond op den Loos-duinschen weg bij de botsing met een anderen wielrijder van zijn fiets werd geslingerd, is een boerenzoon uit Naald wijk. Gisterenmiddag, ongeveer ten 3 ure, was het bewustzijn nog niet terugekeerd, zoodat de toestand zeer zorgwekkend is. Te Oudkarspel (N.H.) heeft de bur gemeester de navolgende waarschuwing gericht aan de burgerij De burgemeester van Oudkarspel, over wegende dat de onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden te dezer gemeente het tot een plicht maken dit verder te voorkomen, brengt ter kennisse van de in gezetenen, dat het hoofd der school, de heer Hoffmans, op Zondag den 30 dezer te dezer gemeente terugkeert, om zijne function als zoodanig, na verstreken verlof, weer waar te nemen waarschuwt de gemeentenaren of wie ook, zich te onthouden van eenige lichamelijke of andere beleedigiog, en wordt een ieder herinnerd aan zijn plicht om mede de orde te helpen bewareu dat op genoemde feiten vooral ook op elk ander onbehoorlijk feit, ten strengste door de politie zal worden toegezien en zonder oogluiking tegen een ieder, die zich misdraagt, proces-verbaal zal worden opgemaakt en ter vervolging aan de bevoegde rechtbank zal worden ingezon den. Oudkarspel, den 21 April 1899. De Burgemeester, Hulpofficier van Jus titie aldaar. (was get.) C. Kroon. Kerkruïne verkocht. De ruïne der door brand verwoeste kerk en toren te Overschie is voor f2200 verkocht. Binnen tien weken moet alles zijn opgeruimd, doch aan den vloer der kerk, uit grafzerken bestaande, mag niets worden gedaan. Geen blauwkousjes. Als vrouwen het zelfde werk gaan doen als mannen, dan zal wel eens haar eigen werk, hetgeen ze als vrouw in de eerste plaats moesten doen, daaronder lyden. Het gebeurt dan ook tegen woordig wel eens, dat een vrouw in het huwelijk treedt, zonder nu juist volkomen op de hoogte te zijn van de inrichting van een huishouden, zonder dat ze bijv, netjes naaien of lekker koken kan. Een Noor- weegsch volksvertegenwoordiger wil trachten hieraan tenminste voor zjjn eigen land een einde te maken. Hij zal nl. een wetsvoorstel indienen, volgens hetwelk geen enkele jonge dame meer huwen mag, zonder dat ze naaien, breien en koken kan, kortom zonder dat ze in staat is goed voor het huishouden te zorgen. Zou een dergeljjke wet er door komen f Dat is een echt Nederlandsche spreuk, en eerlijkheid is een vast kenmerk van het Hollandsche karakter. Daarom zijn zij op alle markten ter wereld beroemd en gewild en „Ja, met de boter bijv, is wel eens iets gebeurd, dat niet zoo precies in den haak was, en daarom is deze niet meer zoo be roemd, maar... wie kon nu ook vooruit weten, dat men op dergelijke nesterijen letten zou En ’t is wel waar, ’t was daarmee nu j uist niet zooals ’t behoort, maar iedereen deed het, en dan moet je wel mee. Maar anders, wij geven ieder het zijne en vragen van niemand, wat hij ons niet schul dig is. Daartoe bepaalt zich veler, zoo niet bijna aller begrip van eerlijkheid, maar dat is toch het rechte niet. W(j kennen iemand, die werkelijk eerlijkheid tot zijn levensbeginsel heeft gemaakt en die u vreemd aan zou kyken, wanneer gij beweerdet, dat by on eerlijk was en desniettemin wanneer hij een brief over de post ontvangt, met een postzegel, die bij toeval niet of ten minste onmerkbaar gestempeld is, dan... vindt hy’t zonde, dat postzegeltje niet nog eens te ge bruiken. En dat is nog wel iemand, die zeer ontwikkeld is, zelf in de rechten studeerde en, wat men ook praten moge, toch maar niet tot het inzicht te brengen is, dat men, door een gebruikten postzegel nog eens te gebruiken, het land 5 cents ontsteelt. Nu ja, ’t is maar 5 cents! Dat is nu niet iets, om zooveel drukte over te maken Zeker niet en we maken er ook geen drukte over. We zullen dien man niet aan klagen, maar we wilden alleen doen zien, dat het begrip van eerlijkheid, ondanks onzen nationalen roem in deze, nog niet in zoo heel ruimen zin wordt toegepast, want die postzegelman staat niet alleen’t zou ons zelfs verwonderen, als onze lezers (van hen zelf denken wij natuurlijk zooiets nietniet menigeen kenden, die er bijv, geen bezwaar in zou zien om als hij een retourkaart heeft genomen, waarvan hy slechts voor de heen reis gebruik maakt, daarmede een vriend of kennis de terugreis te laten maken. Ja en waarom niet?! Omdat het niet eerlijk is. De spoorwegmaatschappij staat u persoonlijk vermindering van vracht toe, omdat ge met alleen de heen- maar ook de terugreis maakt. Die korting ii een soort van premie, welke gij verdient, omdat ge de heen- en terugreis met dezelfde gelegenheid maakt. Door niet terug te gaan, verliest gij het recht op de premie. Nu ja, maar die retour is toch betaaldZeker, door en voor u, maar niet voor uw kennis, die de volle vracht verschuldigd is. Als men eens alles zoo nauwkeurig zou behandelen. Wij zijn toch geen dieven! We nemen niets, waarop wij geen recht hebben. Nu, nemen is toch ook wat heel slim. En toch, ziet ge die aardige dames daar aankomen Zij maken in haar wandel- costuum een allerprettigsten indrukjong en frisch, met den lach der onschuld op de lippen... Nietwaar, het schynt u ónmogelijk toe, dat die middelste een dievegge is En toch is het zoo, want luister maar eens naar wat ze elkander te vertellen hebben. „Zeg, een keurig ruikertje, datje daar meebrengt". „Ja, er waren daar ook zulke heerlijke rozen, ik kon ze niet laten staan". „Maar als de kastelein je eens gezien had!" „Ja, dan had ik geen raad geweten, maar ik overtuigde mij goed, dat hy niet in de nabijheid was en toen plukte ik er gauw een paar." Dat fijne juffertje! Wanneer zij gewild had, had ze zich de fraaiste, de fijnste bou- q netten kunnen koopen en ’t was niet alleen zuinigheid, maar ook de trek naar het ver- bodene, welke haar de voorkeur deed geven aan rozen, die aan een ander toebehoorden, wat haar zoo goed bekend was, dat ze eerst ging kyken of de kastelein er ook was. Als de kastelein bet maar niet ziet, dan neemt men het zoo nauw niet. Belasting be talen doet iedereen nauwgezet en naar be hooren. Zeker, want als gij ’t niet doet, weet men u wel te vinden. Maar bij het passeeren der grenzen een pakje sigaren uit, of een eindje kant het land in te smokkelen, daar voor ontziet zich bijna niemand, ’t Is het eerst verdiend, heet het. Bedenkt men wel, dat er tusschen den fijnen mynheer, die een pakje sigaren smokkelt en den sluiker aan de grenzen, die een strijd op leven en dood waagt met de kommiezen, wel verschil in graad, maar niet in beginsel bestaat, en dat piQtt dwüwaehen allerlei nuances aantreft Wonseradeel, 24 April. In de eer gisteren gehouden Raadsvergadering kwam opnieuw aan de orde het verleenen van subsidie in de voorloopige kosten voor den aanleg van eene tramlijn FranekerBols- wardWorkum. Onlangs was door den Raad besloten, aan het tramweg-comité een renteloos voorschot van f 309 aan te bieden, onder voorwaarde, dat eene verbindingslijn ParregaMakkum in het plan worde op genomen. In de vorige vergadering was daarop van het comité een schrijven inge komen, waarin het berichtte, dat het geen vrijheid vindt dit aanbod onder de daaraan gehechte voorwaarde te aanvaarden. Het verklaarde zich nochtans bereid de opme- tingen voor den zijtak in verband met die van de stamlijn te bevorderen, onder beding, dat de kosten daarvan geheel ten laste van Wonseradeel zouden komen en het comité niet verbonden zoude zijn, den zijtak in de stamlijn op te nemen. Naar aanleiding hiervan was door het dagelijksch bestuur voorgesteld, om aan het comité ’s Raads leedwezen te betuigen over het niet opnemen van den zytak in het plan van aanleg en voorts te berichten, dat de Raad van de bereidwilligheid tot het doen der opmetingen gaarue gebruik wenscht te maken en daar voor een bedrag van 1 500 beschikbaar stelt. Dit toen aangehouden voorstel werd thans bestreden door den heer A. T. de Jong, die zich van het belang van de tramlijn voor deze gemeente nog niet overtuigd ver klaarde en voorstelde, het schrijven van het comité eenvoudig voor notificatie aan te nemen. Nadat de voorzitter den beer de Jong had doen opmerken, dat hy volstaan Kon met tegen het voorstel van het dage lijksch bestuur te stemmen, werd dit in stemming gebracht en met 11 stemmen tegen 1 stem verworpen. Daarmede werd geacht te zyn beslist, dat deze gemeente niet inde voorloopige kosten zal bydragen. Vastgesteld werd een besluit tot het aan vaarden der door belanghebbenden beschik baar gestelde bijdrage van f 3090 in de kosten van verharding der Gooijumerlaan, waarby tevens het bestek voor dit werk goedgekeurd en het dagelijksch bestuur tot de aanbesteding gemachtigd wordt. In de begrooting van den dienst 1898 werden eenige wijzigingen gebracht, die de strekking hebben om den post VQor onvoor ziene uitgaven op te voeren tot zoodanig bedrag, als noodig is om op andere uitgaaf posten de vereischte versterking aan te brengen. Het kohier van schoolgeld over het 1ste kwartaal werd vastgesteld tot een bedrag van f 418,05 en het dagelijksch bestuur werd gemachtigd, om eenige niet voor pu blieke aanbesteding vatbare herstellingen aan den toren te Pingjum in eigen beheer uit te voeren. De voorz’tter raadpleegde ten slotte de vergadering over eene vraag van den in specteur der posterijen en telegraphie, of de gemeente bij de vestiging van telephoon- kaotoren te Pingjum en Zurich de daarmede gepaard gaande kosten van inrichting, be diening enz. voor hare rekening wil nemen. Op voorstel van den heer Maas werd deze zaak tot de volgende vergadering aange houden. Makkum, 24 April. De maatregel van orde in de Gereformeerde kerk te Makkum op 30 April a.s. is door de financieele com missie dier kerk ingetrokken. Deze maat regel behelsde, dat er op den dag der beves tiging van A. Kuyper Jr. door dr. A Kuyper, zitplaatsen waren te verkrijgen a f 1. Pro fessor Kuyper had te kennen gegeven, dat hij van den bevestigingsdienst afzag, indien de kerkeraad het heffen van f 1 entréegeld handhaafde. Lemmer, 24 April. In het geheel zijn alhier de vorige week 4500 tal haring aan gevoerd, waarvoor f 0,25 per tal besomd werd. Hiermede is de haringvisscherij weer zoo goed als afgeloopenhoewel in het begin slecht, waren de vangsten in het laatst echter zeer overvloedig. De moesten onzer visschers maken zich thans gereed voor de ansjovis-visscherij, daar uit naburige havens alhier bericht is ont vangen, dat reeds enkele honderdtallen dezer vischjes zijn gevangen. Schoteruiterdijken, 24 April. Als eene byzonderheid in het boerenbedryf kan dienen, dat van de 24 koeien, welke thans bij den heer D. Boschker geworpen hebben, er niet minder dan 3 tweelingen ter wereld gebracht hebben. Leeuwarden, 24 April. De borgen van den verleden jaar ontslagen gemeente-ont- vanger van Leeuwarderadeel hebben het tekort in zijn kas, ad ruim f 7000, in de gemeentekas gestort. Oostermeer, 24 April. Als eene bijzon derheid kan worden vermeld, dat men te Witveen onder onze plaats een paard met veulen in de weide ziet grazen, samen nog geen twee jaar oud. Gaasterland, 24 April. De arbeiders uit onze gemeente, die voor enkele dagen naar de t'riesche kleistreken by Tzum trok ken tot het afgraven van terpen, hebben hun werk gestaakt door het niet in willigen van het verzoek om hooger loon. Gevraagd werd 24 cent per el, geboden 22 cent, terwijl voor het verrichte werk 20 cent per el is betaald. Heden halen ze hunne gereed schappen terug. Hepk. Adv.bl. Sneek, 24 April. Naar aanleiding van de woorden„Ik geloof, en daarom spreek ik", nam ds. J. L. Bommezyn Zondagavond j.l. hier afscheid van zijne gemeente. Als men weet, dat de bij velen hoogge achte leeraar de daad meest bij ’t woord voegdedat zijne beurs altijd open stond voor hulpbehoevenden, dan valt’t te rijmen, dat men ’t met leedwezen vernam dat ds. B. ’t beroep naar Beek-Ubbergen had aan genomen. 24 April. Gisterenavond werd alhier in tegenwoordigheid van een groot publiek de uitslag bekend gemaakt van ’t tooneel- concouis, uitgeschreven door ’t reciteerge- zelschap „Ons Genoegen". Den len prys gouden medaille en f 100 verkreeg de tooneelvereeniging „JacobGats" te Leiden, 2e prys zilveren medaille en f 50 „Corbulo" te Groningen. Persoonlyke onderscheidingen (kleine gou den medaille) vielen te beurt aan den heer H. C. Kroon te Groningen en mej. de Klein te Leiden. Workum, 25 April. Hedenmorgen keer den onze ansjovis-visschers allen met een aantal vischjes huiswaarts, de een meer, de ander minder, ’t Hoogste aantal was, naar men ons mededeelt 500. Wy wenschen onze visschers een flinke vangst toe. Friesche Zuidwesthoek, 24 April. De ansjovis campagne is heden begonnen nadat enkele proefscholen in de vorige week bewezen hadden, dat de trek der vischjes aangevangen was. Gevangen werden van 10 tot 150 stuks. Ofschoon natuurlijk over de uitkomsten niets met zekerheid te zeggen vaj^ koesteren de visschers de beste ver» S Bolswardsclie Courant, I a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1