NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WOWBAMH. DE VREDESCONFERENTIE. No. 36. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. g DONDERDAG 4 MEI. 0 BINNENLAND. 1 Voor ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. M. - invitaties had rond gebracht met spot zijn begroet. De Hr. Boogaard, die in de Groene Amsterdammer een artikel aan die confe rentie wijdt, wijst er o. i. terecht op, dat het verblijdende feit van de conferentie is, dat geene enkele mogendheid zich daaraan heeft durven onttrekken op grond, dat de oorlog iets noodzakelijks is in onze maat schappij. Maar dat feit is dan ook de crediet- post bij uitnemendheid van de conferentie. Want wat haarzelve betreft, wij kunnen het maar al te best begrijpen, dat de vredes apostel Tolstoi zijn anathema er over heeft uitgesproken als over eene erbarmelijke schijnvertooning. Wij deelen echter niet diens meening, dat de eenvoudigste en zekerste weg om tot algemeene ontwapening te geraken bestaat in de persoonlijke weigering van den dienstplicht. Wij gelooven dat deze weg al een zeer lange is, en wij beklagen de een- voudigen des harten, die door deze utopie misleid een vrijwillig maar weinig gewaar deerd martelaarschap op zich nemen. Daar gelaten, dat wij niet gelooven dat de eenling als zoodanig het recht heeft gehoorzaamheid te weigeren aan de wetten door de gemeen schap vastgesteld. Tegen eene wet die wij onbillijk vinden mogen wij protesteeren, en alle pogingen in ’t werk stellen, om haar afgeschaft of veranderd te krijgenhaar ge hoorzamen moeten wij, zoolang zij bestaat. Die dit standpunt prijs geeft komt op het hellend vlak der anarchie. Wij scharen ons aan de zijde van Cicero, die zoo schoon gezegd heeft: Laten wij slaven van de wet zijn, om waarlijk vrij te wezen. Enkh. Ct. Vele visschers bekwamen ernstige averij aan het visschende want. Eén stoomtrawler werkt natuurlijk met hetzelfde succes. Sneek. De laatste bezending kievits eieren, die hier heden werd aangevoerd, bedroeg vooral niet minder dan 20000. Een cpkooper'uit Workum ging voor zijn rekening alleen met een duizend of negen heen. Wegens de groote vraag kon de zeldzame prijs van 13 ct. worden bedongen. Gistermorgen, juist terwijl de scholen aangingen, kreeg een koe, die van de Warnser boot gekomen was, wilde haren in den nek. Op het Singel bond men haar aan een der boombeschutters vast. Doch het dier wist het hoorntouw te breken en kwam, gelukkig in het water terecht. We zeggen gelukkig, want het beest had vrjj wat gevaar kunnen opleveren. Een poosje later werd het op sleeptouw genomen door eene praam en zoo naar de veemarkt ge transporteerd. Witveen, 1 Mei. Dat wij hier, wat de verlichte eeuw betreft, nog wat ten ach ter zijn, getuige hst volgende. Een patient alhier, die eerst baat bij een dokter zocht, en daarna tevergeefs hulp van een professor inriep, heeft nu een duivelbanner in den arm genomen, natuurlijk op goeden uitslag hopende. Rottevalle, 30 April. Dat de wilde aard bij varkens soms nog weer boven komt, ondervond hier een landb >uwer. Toen men bij het hok kwam, bemerkte men toch, dat de moederzeug een barer jongen, reeds 5 weken oud, de vier pooten had afgevreten. De biggen werden er nu bij weggenomen, daar de moeder ze anders zeker alle zou hebben doodgebeten. Heerenveeu, 1 Mei. Gisternamiddag reden eenige jongens bij het tramstation een paar losstaande tramwagens heen en weer. Een 12-jarige jongen geraakte bekneld tusschen een koppelstang en een opvolgen den wagen en werd met ernstige verwon dingen aan het been op een kar thuis ge bracht. We vernemen, dat zijn toestand thans bevredigend is. Volgens een geheel onjuist bericht in een Hollandsch dagblad zou de knaap bij ’t rangeeren der tram op de treeplank ge sprongen, daaraf gevallen en onder de wie len zijn geraakt, zoo fat een zijner beenen boven de knie verbrijzeld werd. 1 Mei. Ieder wordt geacht de wet te kennen. Ook als men vreemdeling is, dient men te weten, dat wij een bedrijfs belasting hebben, die, terecht, ook buiten landers treft, als ze hier komen met hun handels waar. Nu waren twee Belgen met hun monsters staalborstels en rolband, uit gepakt bij een winkelier alhier, om een be stelling te vragen. Daar kwamen de kom- miezen en vroegen het bewijs, dat de kooplui hun bedrijfsbelasting hadden betaal 1. De vreemdelingen verstonden de kommiezen en deze de vreemdelingen niet, die ten slotte met een handbeweging werden uitgenoo- digd, mee te gaan naar het kantoor der directe belastingen. De vreemdelingen, waar schijnlijk in de meening, dat iemand hun een bestelling wenschte te doen, gingen dadelijk mee, maar toen ze de zaak recht begrepen, was hun dag glad bedorven. Hun borstels en rolband, geschat op een waarde van f7, werden in bewaring genomen, in ruil waarvoor ze een proces-verbaal kregen toegezegd. Terhorne, 1 Mei. Bij de alhier ge houden gewone jaarlijksche verhuring van verschillende perceelen hooiland in deze en virons, werden over het geheel hooge prij zen geboden. Er waren er zelfs, die vei- huurd zijn voor f 40 de 36% are, iets wat in jaren niet is geschied. De oorzaak is, het houden van meer stuks vee, vooral door koemelkers, waardoor de behoefte aan voe der grooter is. Hepk. Adv. BI. Aan het op Hemelvaartsdag te Fra- neker te houden festival van schutterij- en fanfare-corpsen zullen deelnemen de schut- terij-corpsen van Harlingen en Dokkum en fanfare-corpsen uit Tjummarum, St. Anna Par., St. Jacobi Par., Oude Biidtzijl, Sex- bierum, Welsryp, Dronrijp, Pingjum, Wit- marsum, Leeuwarden en Menaldum. Samen alzoo 13 corpsen, met pl. m. 300 executanten. Het voornemen bestaat, zoo mogelijk, op den avond van den feestdag een vuurwerk af te steken. Men schrjjft uit Friesland aan de Arnh. Crt. De 1 Meibe weging is weer achter den rug! De socialistischgezinde aiboiders heb ben hun zooals de advertenties en strooi- Onze minister van Buitenlandsche Zaken beleeft weinig pleizier van de Vredesconfe rentie, en nu zijn wij nog pas aan de voor bereidende maatregelen daarvoor. Bladen van verschillende kleur maken er hem een ernstig verwijt van, dat hij niet krachtiger geprotesteerd heeft tegen de uitsluiting van den Oranje-Vrijstaat en van de Zuid-Afri- kaansche Republiek. Het spreekt van zelf, dat ook wij mede verontwaardigd zijn over de houding van Engeland, die van de uitsluiting van die beide Staten hare deelname aan de confe rentie afhankelijk maakte; het is alweer een bewijs hoe weinig loyaal het perfide Albion zich bij de behandeling van zaken pleegt te gedragen. Maar het dunkt ons onbillijk daarvan een verwijt te maken aan onze Regeering. Het is in deze dagen geen plei zier om minister van Buitenlandsche Zaken te wezen van eene kleine mogendheid; men speelt dan voortdurend de rol van aarden pot tegenover den ijzeren pot. Want, laten wij het toch maar ruiterlijk erkennenwij zouden een dwaas figuur maken door nu op onze achterste pooten te gaan staan over de uitsluiting van den Transvaal. Wjj hebben altijd uit vrees voor moeilijk heden met Engeland lijdelijk moeten toekijken welk onrecht den Transvaal ook werd aan gedaan; uit dezelfde vrees moesten wij, toen het zelden missende schot van de Transvaal- sche boeren bij Langnek, Spitskop en Mayuba den grondslag legde van hunne onafhanke lijkheid onzen gelukwensch binnenhouden; dat moesten wij ook doen bij den mislukten inval van Jameson; men moet de macht van den Duitschen Keizer bezitten om zich bij zulk eene gelegenheid de weelde van een telegram van gelukwensching te kunnen veroorloven. Dat is wel alles heel hard voor het vleesch, maar wij kunnen niet anders. Vecht maar eens tegen de bierkaai. En nu nadat wij jaren voorzichtiglijk en wijselijk bij deze houding hebben volhard en moeten volhar den, zou onze Regeering hebben moeten zeggenWij bedanken voor de eer die con ferentie in onze residentie te ontvangen, wanneer Transvaal en Oranje-Vrijstaat geene uitnoodiging ontvangen? dat zou geen zin hebben. Het zou doen denken aan iemand die het jaren lang lijdelijk toezag, dat zijn broeder werd mishandeld door een derde, en die er protest tegen aanteekent wanneer zijn broeder niet meegevraagd wordt op eene bruiloft. Als de houding van den Hr. de Beaufort in deze zwak is, is die slechts wat zij zijn moet en kan. Aan chauvinistische beschou wingen hebben wij niet veelde tijden zijn voorbij, dat Koenraad van Leuningen den Zweedschen Koning, die dreigde den Sont af te sluiten, trotsch kon antwoorden, dat wij in het IJ de houten sleutels hadden liggen om de Sont open te maken. En laten wij ook bedenken, dat de uit sluiting van de Transvaal voor de Neder landers bij lange na niet zulk eene gewich tige zaak is, als voor de Katholieke mogend heden de uitsluiting van den Paus. Wat die Vredesconferentie zelve betreft; onze verwachting daarvan is al zeer laag gespannen, die verwachting wordt zoo moge lijk iederen dag nog wat minder. Het is b.v. al eene zeer zonderlinge inleiding tot die vredesconferentie dat de meeste mogend heden hun oorlogsbudget hebben verhoogd. Indien er aan dit congres nog waarde gehecht wordt, dan zal het wel het meest zijn door die Haagsche burgers die direct of indirect profijt zullen hebben bij de aanwezigheid van zoovele hooggeplaatste vreemdelingen. De inzender in het Dagblad van Zuid-Holland en ’s Gravenhage, die betoogde dat het met betoog op de conferentie noodzakelijk is de publieke vermaken aldaar wat te vermeer deren, had op de waarde van de conferentie nog zoo’n onjuisten kijk niet. En de deel nemers zelven zullen niet minder opgewekt aan de discussiën deelnemen in het vooruit zicht van de stortbui van ridderorden, die na afloop der conferentie aan den staatkun digen hemel zal losbarsten. Men moet deze conferentie dan ook niet waardeeren als de oorzaak van eenen nieuwen beteren toestand, die zal aanbrekenmen moet ze enkel waardeeren als een gevolg, en wel als een gevolg van het veldwinnend idee dat oorlog iets is met alle deugd en zedelijkheid in strijd. Dat zulk eene confe rentie aan het eind onzer eeuw mogelijk is, is op zichzelf een verblijdend feit. In de herige eeuw zou de mogendheid die daarvoor Koucluiu, 1 Mei. Op ons dorp zal eene proet genomen worden met den verbouw van suikerbieten. Een hoofdagent van de fabriek te Naarden contracteerde met een 15-tal boeren alhier, die gaarne hun bouw land voor deze loonende cultuur wilden af staan. De uitslag wordt met belangstelling tegemoet gezien. Gaasterland, 1 Mei. Begint het eik- schilien hier gewooolijk met het begin dezer maand,, thans zal men nog wel een paar weken moeten wachten, tenzij er plotseling eene verandering ten goede kome. Tenge volge de koude is het eikenhout nl. zeer achterlijk. Onze wei- en hooilanden lig gen naar wensch. Het vee, dat buiten is, lijdt evenwel veel door het gure weer. Het aanhoudend geloei duidt aan, dat het nog liever op stal was. Exmorra, 1 Mei. In de heden gehou den vergadering van ingelanden van ’t wa terschap „Exmorra c. a“ waren slechts 12 stemmen vertegenwoordigd. De rekening van den secr.-ontvanger wees een ontvangst van f 2906,85% en een uitgaaf van f 2616,21 aan, zoodat bet boekjaar sloot met een batig saldo groot f 290,64*/a. Het maalgeld voor dit jaar bleef op f 4 de H.A. Bij loting werd bepaald, dat met 1 Oct. 1899 aflosbaar zijn de nos. 18 en 53 in de geldleeniug groot f 29,000. Eindelijk nog werd met algemeene stem men herbenoemd tot bestuurslid de heer P. de Jong alhier. Oldeberkoop, 1 Mei. Als een bewijs, welke verwoestingen in het jachtveld wor den aangericht door vossen, die jongen heb ben, kan dienen, dat de boschwachter Hiel- kema in het doorhem gevonden hol (waarin hy 5 jongen en een ouden vos betrapte) aanwezig vond1 gave eend,-1 half ver slonden dito, 4 half volwassen hazen, l vol wassen dito en 9 hazevellen. Hindeloopen, 30 April. Gisterenna middag had hier een vreeselijk ongeluk kunnen gebeuren, waarbij niet minder dan vier menschenlevens op ’t spel stonden. De visscherman Romke Bluis was uitgevaren om zijn ansjovisnetten uit te schieten, daar toe bijgestaan door Jan van der Woude, diens vader en Titte O. Meines. De laatsten gingen mee naar ’t heette voor pleizier. Na ’t werk verlicht te hebben, sloeg de boot om en geraakten allen te water op een aanmeraelijken afstand van de kust. Geluk kig was ae visscher Sjoerd Heeres in de nabijheid en deze mocht het genoegen smaken de vier drenkelingen van een anders wissen dood te redden. De ansjovis-visscheiij, die zich bij aan vang zoo slecht laat aanzien, zou dus hier buiten die toevallige huip, groote verliezen hebben aangebracht. Stavoren, l Mei. De ansjovisvangst heeft in de eerste week zeer povere resul taten gegeven. De vangsten bedroegen enkele morgens niet meer dan eenige tientallen. Vrijdagmorgen had een Lemster visscher 27ÜÓ, het beste schot gedurende deze week. biljetten vermeldden verbroederingsfeest weer gehouden. Meer en meer wordt het in onze provincie gewoonte, het feest op 1 Mei te doen aan vangen met een kinderfeest, dat getuigt van den praktischen blik der ont werpers. Immers vieren de kinderen feest, de ouders komen dan van zelf. Dat zoo’n kinderfeest nu bepaald op de jeugdige schare den invloed zal oefenen, dien men er aan geven wil, n.l. er nu reeds de socialistische ideeën in neer te leggen, is te gek om los te loopen. De kinderen maken pret, hebben pleizier op 1 Mei en dat is voor hen de hoofdzaak. Vandaar dat men onder de deelnemende, jeugdige feestgenooten ook nu weer kinderen zag van ouders, die in geenen deele de so cialistische beginselen zijn toegedaan, terwijl dit jaar ook in het oog viel, hoe kinderen van bekende sociaal-democraten niet mee deden aan de feestviering. Het was op de scholen hier en daar wel te merken, dat er kinderfeest gehouden werd, in enkele klassen was 30 pCt. der leerlingen absent. Wat ook dit jaar opviel was, dat tal van socialisten, die vreeger op 1 Mei niet werk ten, thans aan den arbeid gebleven waren, zoodatdemiddagmeetings veel minder bezocht waren dan waarop men gerekend had. De avondvergaderingen, hoofdzakelijk ge wijd aan een gezellig entre-nous, slaagden beter, deze waren heel goed bezocht; zang koren lieten zich hooren, voordrachten wer den gegeven, tableau-vivants of marmergroe- pen vertoond. Hier en daar hadden de Burgemeesters verlof' gegeven een optocht met vaandels en muziek te houden, die voor zoover wij konden nagaan overal inde volmaaktste orde geschiedden. Nergens behoefde de politie op te tredenoveral zorgden de orde-commissarissen dat alles geregeld afliep. Een geduchte vijand, die zoo vaak de feestelijkheden in ons land bederft, wordt er door de socialisten buiten gehouden, nl. de sterke drank en hierin geven de socialisten aan velen een uitnemend voorbeeld. Noch op de vergaderingen, noch in de gezellige bijeenkomst, werd sterke drank getapt. Sommige sprekers moesten op twee ver schillende plaatsen optreden. Zoo b.v. het Kamerlid v. d. Zwaag, die te één uur te Appelscha optrad en 's avonds te 7 uur weder het woord voerde te Gorcedijk, plaat sen die 4 a 5 uur van elkander gelegen zijn. Voor dergeljjke sprekers is de 1 Mei dag wel een drukke, maar geen feestdag. Uit Hedikhuizen wordt aan de Bossche Ct. gemeld Alhier deed zich dezer dagen het ergerlijk geval voor, dat een notaris, die op verzoek van een cliënt, welke plotseling ernstig ziek werd, was geroepen om een testament te maken, niet aan het verzoek van den zieke kon voldoen, omdat er wel een 30tal familie leden in de woning waren, waarvan velen het den zieke lastig maakten om ook in het testament te worden opgenomen en geen der familieleden zich uit de woning wilde verwijderen. Eenigen tijd na dien, laat in denzelfden avond, werd andermaal de notaris geroepen met politie uit Heusden, welke laatste, op verzoek van den zieke, de familieleden uit diens woning verwijderde, waarna de notaris behoorlijk aan het verlangen van den zieke kon voldoen en ongehinderd zijn testament kon opmaken. Nader verneemt men, dat genoemde zieke lijdende was aan cholera nostras en gister morgen is overleden. In een postzegelmagazijn te ’s Hage liggen te koop 4 postzegels ad 5 ets. (foutdruk) met beeltenis van Koningin Wilhelmina op oranjepapier gedrukt (gelijk de tegen woordige 3 ets. postzegels) voor f 1000. Zondagnamiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de behuizing van den huisschilder en photograaf J. Temme Kz. in de Kerkstraat te Veendam. In een uur tijde was het perceel vrij wel uitgebrand. Van den inboedel werd niets gered. De brandspuiten bepaalden zich voornamelijk tot het beschermen der belendende winkel- behuizingen, die mede eenige brand- en waterschade bekwamen. Huis en inboedel van Temme waren verzekerd. Te Harlingen werd door het leger des Heds eene zoogenaamde vakmeeting gehou den, waarbij volgens bekendmaking, „ge bakken pannekoek" aan de bezoekers werd verstrekt. Deze nieuwigheid gaf aanleiding tot on redelijkheden. De pannekoekeo werden door sommigen als projectielen gebezigd, zoodat er niet weinig tumult ontstond en er zelfs klappen worden uitgedeeld* •J Bolswardsclie Courant i(i ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1