NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OtSWARD BM WWSBRAÖSSS Rede Cornelissen, No. 38. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. DONDERDAG 11 MEI. TANDARTS, VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Donderdag 4 Mei 1899. Te Stootshorn onder Noordbroek is het huis afgebrand van H. T. Bos. De brand is veroorzaakt door een kind van 5 jaren, dat met lucifers speelde. Van den inboedel werd niets gered. De permanente commissie voor de groote jaarlijksche kaatspartij te Franeker heeft besloten dit jaar de kaatspartij tot een tweedaagsch kaatsfeest te maken op den Isten en 2den Aug. a.s. Het feest be looft zeer belangwekkend te zullen worden, omdat ook door Belgische kaatsers aan dezen wedstrijd zal worden deelgenomen. Door een visscher uit Breskens werd Donderdag een steur gevangen, die plus minus vijf-en-zeventig K.G. woog. Door een vischkoopman werd daarvoor direct dertig gulden geboden, welk bod niet werd aan genomen. Te Garderen is dezer dagen op 72- jarigen leeftijd overleden een man, die zijn gansche leven bijna rookende had doorge bracht. Deze hartstochtelijke rooker was zoo bang geen tabak genoeg voorradig te hebben, dat hij nooit naar een naburige plaats ging, of hij bracht een grooten voor raad mede. Bij zijn overlijden werd dan ook niet minder dan 100 pond tabak in zijn schamele woning gevonden. Dezen geheelen voorraad had de zonder ling gelegateerd aan zijn inwonend nichtje, onder voorwaarde, dat zij de tabak zelf zou moeten rooken uit de lievelingspijp van den overledene. Vervolg. 6. A. H. K. te Stavoren was den 4 Maart in zijne woonplaats erg lastig en dit kwam, omdat bij een borreltje te veel had. Hij tierde, vloekte en schreeuwde, dat er zelfs een oploopje ontstond. Toen de politie er bij kwam, werd het niet veel beter, althans op de aanmaning om zich rustig te houden en naar huis te gaan, kon bij zulks lang niet goedkeuren en had lang geen zegewensch voor de beambten over. Eisch f 10 of 3 dagen. 7. H. H. te Makkum liep den 15 Maart ’s namiddags in het land van den heer Brit- zel, waarvan de toegang verboden was door borden, die aan de hekken zijn ge hecht. De veldwachter, die dit loopen op merkte en gadesloeg, zag dat het doel ken nelijk was om daar eieren te zoeken. Als getuige was gedagvaard Y. Jansen, de pachter van dat land. Deze heeft alleen ge zien dat er iemand in het land liep, doch wie het was, was hem toen onbekend. De borden aan de hekken zijn door hem ge plaatst op verzoek van den landheer. De beklaagde had geen vergunning om daar eieren te zoeken, en er wordt f0,50 boete of 1 dag hechtenis tegen hem geëischt. 8. S. de B. te Makkum had den 24 Mrt. in zijn winkel een stel koperen gewichten. Toen de marechaussees deze eens kwamen inspecteeren, bleek dat er een gewicht (2 D.Gr.) bij was, waarop het ijkmerk van dit jaar ontbrak. De vrouw van beklaagde verklaarde dat zij niet wist, dat het niet in orde was en later was zelfs gebleken dat het stel ge wichten niet eens het eigendom was van bekl. en hij het slechts ter leen had. Omdat het evenwel is gevonden op een plaats, bestemd voor den verkoop van waren, volgde een bekeuring en de eisch luidt 1 3 of 2 dagen. 9. I. V. te Workum liep den 24 Maart in gezelschap van zijn zoontje langs den spoorweg, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Eisch f 3 of 2 dagen. 10. M. de V. te Bolsward wierp op den morgen van 25 Maart met sneeuwballen en wel op ;een baldadige wijze, zoodat bij het uit de R. K. kerk komend publiek lastig viel, en een vrouw zelfs een sneeuwbal in’t gezicht kreeg. Een politieagent, die dit zag, maakte dan ook procesverbaal op, want de politieverordening verbiedt het werpen met sneeuwballen langs de publieke straat. Bekl. erkent dat dat hij met sneeuwballen heeft gegooid, dat doen alle jongens, zegt hij, maar hij heeft niet een in ’t gezicht ge raakt. Met een ernstige waarschuwing en den eisch van f 2 of 2 dagen hechtenis kon hij weer vertrekken. 11. 8. T. te Hindeloopen was in den nacht van 2 op 3 April in zijne woonplaats geducht onrustig. Zelfs was middernacht gepasseerd, en toch schreeuwde en zong hij zoo luidruch tig op straat dat de politie zich met hem moest inlaten. Hij was dien avond reeds een paar malen gewaarschuwd, doch nu liep het de spuigaten uit, en moest hij bekeurd worden. Eisch f 3 of 2 dagen. 12. B. B. te Makkum was den 31 Maart te Witmarsum in abnormalen toestand, zoo dat de marechaussees hem tot de orde moesten roepen. Eisch f 2 of 1 dag. 13. H. H. te Idsegabuizum was den 31 Maart in den Zuid-Makkumermeerpolder bezig met eizoeken. Dit terrein is als zoo danig gepacht door den heer Gosliga van Bolsward en daar hij van dezen geen schrif telijke vergunning kon toonen, werd hij be keurd. Hij had een molleval bij zich en gaf dus voor, dat hij op last van den boer daar in het land was, tevens was hij nog al bru taal en liet zich ongeveer uit tegen de twee rijksambtenaren„Doe maar wat je wil, het gaat jelui niet aan, wat ik hier uitvoer/ Bekl. is heden verschenen, en ontkent dat hij eieren heeft gezocht. Hij moest op last van zijn boer de mollevallen daar weghalen en in het andere land zettentevens moest hij de molshoopen slechten en de ritten (loop gangen) dicht trappen. De veldwachter en een onbez. rijks veld wachter hebben hem door een kijker uit de verte gadegeslagen, en hem kruislings heen en weer zien loopen, waar de kieviten op vlogen. Bekl. ontkent nogmaals en voegt er bij dat er op dien tijd ook nog geen eieren waren. Als getuige wordt nog gehoord de heer J. H. Swart J.Hz., administrateur van den huisgezin van den werkman vestigen zij het oog. PAUZE. In het eerste deel heb ik, aldus vervolgde Spreker, er op gewezen, hoe langzaam en moeilijk het gaat, verbeteringen aan te bren gen in de soc. positie der werklieden. Hier in de eigen plaats blijkt het immers reeds, daar er nog steeds lauwheid heerscht. De timmerlieden vragen 15 cent, waarom ook voor den opperman dit niet gelijk gesteld? Heeft die het minder noodig, of is zijn sjouwen gemakkelijker vol te houden Waarom moeten de werklieden ook zelfs onder elkander nog onderscheid maken Doch de beweging is nog slechts in den beginne. Toch kan ik mij niet ontveinzen, dat er in de volksbeweging een gevaar schuilt en dat is dat de bestuurders steeds de baas zullen willen spelen, ook zelfs in de soc. maatschappij. De geschiedenis van het Christendom wijst ons op dat gevaar. De eerste christenen waren communistisch, er heerschte toen gelijkheid, doch allengs werden de armen en slaven door het kerke lijk gezag overheerscht en toen konden zelfs koningen en keizers zich christen noemen, want hun opperheerschappij bleef bestaan. Zie, het moet in de arbeidersbeweging worden voorkomen, dat de hooger geplaatsten zich sociaal noemen om te blijven heerschen. Wat valt er te doen tegen ben, die van de politiek hun broodwinning maken. Als de staat alles in handen krijgt, loopt hellicht uit op tirannie, wanneer de bestuurders te veel macht hebben. In de kapitalistische maatschappij is van de bewindhebbers niet veel te verwachten, het eigenbelang weegt daar te zwaar. Voorstellen als opheffing van erfrecht bijv, kunnen er dan nooit door komen. In den staat zijn de wetten, de rechtersen handhavers der wetten ten dienste der bezitterden, en van een ware volksver tegenwoordiging kan geen sprake zijn. Ik zag, zegt Spr. te Parijs eens een plaat, waarop een moeder (Frankrijk) zat te midden der voorn, woordvoerders die, in hansworsten pakjes elkander te lijf wilden. De moeder sprak dan ook„schei uit, kwajongens, en werk lieverEn inderdaad, hoorders, ik zie in de redenaars, en de hooge ambtena ren niets anders dan hansworsten, die duur betaald moeten worden. Vele voorbeelden zijn er reeds, dat afgevaardigden die goed waren zoolang zij werkzaam waren,doch in de hoogere omgeving afweken van de eens geko zen richting. Werklieden, laten wy niet op de afgevaardigden, maar op de huisgezinnen onzen invloed uitoefenen, daar alleen is onze macht. Allen vereenigd, zal allengs een macht ontstaan, die overwint in den strijd waartoe ik u allen oproep. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, zoodat de Voorzitter onder dankzegging van den Spreker, aan het op gekomen publiek en aan de directie der Sociëteit, de bijeenkomst sloot, die behoor lijk goed bezocht was, hoewel met de pauze eenige jongelieden afdropen en niet terug kwamen. handeld, zonder dat de verbalen zijn gelezen of de getuigen zijn gehoord. Daarvan kunnen wij dus geen nader ver slag geven. De uitspraak is bepaald op Donderdag 11 Mei, des voormiddags te 10 uur. polder. Deze verklaart, dat de eigenaar van den polder het recht van eierzoeken voorbe houdt en in de huurcontracten is hiervan melding gemaakt, dus de boeren mogen in hun gehuurde landen geen eieren zoeken of laten zoeken. Bekl. ontkent andermaal eieren te hebben gezocht en verzoekt, dat zijn boer mag wor den gehoord als getuige. Daarop wordt IJ. Groenhof als getuige a decharge toegelaten. Deze verklaart dat hij zijn knecht dien dag heeft gelast de molle vallen te verplaatsen en de gangen dicht te trappen. De rijksveld wachter geeft nogmaals als zijn gevoelen te kennen dat die mollen val als voorwendsel wordt gebruikt en hij ver meent dat deze laatste getuige zijn knecht in dit opzicht versterkt. Groenhof. „Het vorig jaar hebben wij uit dat land ongeveer 160 mollen gevangen en nu al weer 64.“ De agent. De knecht heeft ook verteld dat hij al 64 eieren in dat land gevonden, en hij had dien dag, toen wij hem bekeurden, trou wens ook geen schep bij zich om de vallen te zetten. Wij hebben duidelijk gezien dat hij den akker afliep. De Ambt. v. h. Openb. Min. vraagt den boer of zijn knecht wel eens eieren thuis brengt. Getuige antwoordt dat hem dat niet bekend is, op 31 Maart niet, dat weet hij zeker. Op verder aanvragen en na hem herinnerd te hebben dat hij onder eede staat, durft hij niet ontkennen dat de bekl. wel eens een ei heeft opgeraapt doch op 31 Maart niet. De heer Ambtenaar eischt f 3 boete of 2 dagen. De getuige Groenhof zegt daarna nog, dat het zoo erg is met het toezicht op het eizoe ken, dat een onnoozele knecht in dien tijd haast niet het land in durft om zijn werk te doen. 14. F. B. te Exmorra was den 31 Maart ook in den meerpolder aan het eizoeken, maar koos on de nadering van de veldwachteraffi04- H. KÖJBENT, Leeuwarden, Groote Kerkstraat, I 23. Spreekuren alle werkdagen (behalve 'ags) van 10—4 uur. Te Sneek eiken DINSDAG van 10—3 jur tee-ennvpr het Old Buraor Weeshuis. I? 8 zacht en aangenaam geparfumeerd. ^fabrikanten, NIJMEGEN. Zondagavond hield de Vrije Soc. Vereeni- ging alhier eene openbare vergadering, waar in de heer Cornelissen van Parijs als spreker optrad, en het doel en streven van de Vrije Socialisten nader uiteenzette. Deze politieke partij, aldus begon Spreker, onderscheidt zich vooral hierin van de overige partijen, dat zij den strijd heeft gericht op het bezit, het eigendomsrecht, omdat dit de bron en oorzaak is van de tegenwoordig heerschende ellende. De massa zal in slavernij blijven, zoolang de macht van het kapitaal en het privaat grondbezit blijft bestaan. Een Fransch schrijver, Charles Fourier heeft in zijn werk „Droomen over de toe komst" duidelijk uiteengezet, wat er zou kunnen bespaard worden, wanneer er voor verlichting, verwarming, consumptie enz. gemeenschappelijk werd gezorgd. Inplaats dat elk voor zich moet koken, elk zijn eigen graanzolder, kelder enz. moet hebben, zou, indien alles gemeenschappelijk ging, zelfs 7/8 bespaard worden, want ook op woniogen, vervoermiddelen enz. was heel veel uit te winnen. Men schrikt evenwel nog af voor het gemis van vrijheid, de tijden zijn er niet rijp voor, men wil nog zijn eigen spjjzen bereiden enz. De mensch is een slaaf der gewoonte,de oude sleur verhindert grooteom- keeringen,eerst heel langzaam kan zulks gaan. Toch is het streven naar meer gemak en genot reeds vrij goed alom doorgedrongen. In de groote steden begint zelfs het gemeen schapsleven zich eenigszins te ontluiken. De waterleiding is gekomen voor de vele pompen, zelfs heeft men in Londen al gemeenschap pelijke keukens. Evenals thans de straten, wegen en kanalen reeds gemeenschappelijk zijn, zal bij latere geslachten het gebruik van spoor- en tramwagens, gemeenschap pelijk worden. De openbare museums zijn er reeds, bloemperken worden door de ge- kneenschap onderhouden, ook scholen, bad plaatsen en soms meerdere inrichtingen. Eens zullen ook de fabrieken en werktuigen, ja de geheele eigendom ten bate der ge meenschap moeten komen. Alks voor allen moet het worden, elke stap in die richting is een schrede tot de ontwikkeling en voor uitgang. De zelfzucht heerscht thans alleen, en zal het blijven, zoolang de werkmansstand zich niet naar boven weet te werken. Van de regeeringspersonen hesft men geen af doende verbeteringen te wachten, enkelen kunnen zich zelf eu de vriendjes opheffen, maar de omwerking zit niet in de welspre kendheid, de ware communisten kunnen alleen het algemeen heil brengen. In Duitsch- land blijkt het zelfs dat de volkspartij moet dienen om de eene partij tegen een andere te beschermen, maar dat strijden tusschen de partijen geeft niets. Zelfs in Engeland waar zoovele werklieden aaneengesloten staan, worden nog de belangen der bestuur ders te veel in ’t oog gehouden. De werk lieden moeten geheel hun eigen levenslot kunnen besturen, alle macht boven hen, is hun tot schade. De arbeider moet in ’t volle bezit van zijn arbeid komen, thans zijn zij nog loonslaven, en heeft het kapitaal de politie en de bajonetten tot zijn dienst, maar in den strijd der twee groote machten zal de sterkste op den duur zegevieren. Als 200,000 mijnwerkers in Belgie het werk staaen, halen politie en soldaten de kolen niet uit de mijnen de arbeiders hebben dit voor, zij zijn onmisbaar, zoowel in t vóórt brengen als in ’t onderhouden van de genot en levensmiddelen. Heel langzaam ontwaakt in de werklieden het bewustzijn, dat zij zich moeten vereenigen. In Amsterdam waren 1 Mei de twee grootste zalen te klein, om de vergaderden te bevatten, en eens zal de tijd komen dat van alle vakken, landen en rassen een kracht zal uitgaan, die onweer staanbaar zal zijn. Als hier te Bolsward de timmerlieden bet loon van 13 op 15 cent per uur stellen is dat slechts een kleine verbetering, maar een gunstig teeken voor de toekomst is het toch. In de veengronden wordt het loon reeds hier en daar door de werklieden mede- geregeld, men gevoelt het, telkens komt men voor den eigendom te staan, dat is de rem, die de verbeteringen weerhoudt. De vrije socialisten willen de fabrieken en werkplaatsen aan de gemeenschap, doch zij zoeken geen hulp van de zetels en zachte kussens der regeeringspersonen, maar op het als 3e getuige dema, die van het feit niets heeft gezien, maar verklaart dat het land, waarin de twee vorige getuigen deze personen gezien hebben, bjj haar in gebruik is en daarin het eierzoe ken is verboden. Daar de twee getuigen in hun verklarin gen niet duidelijk zijn en wel zeggen dat zij op een eizoekende manier liepen, doch niet bepaald kunnen bevestigen dat zij naar eieren zochten, wordt door den heer Ambtenaar het feit niet overtuigend bewezen geacht, en vraagt hij vrijspraak voor deze beklaagden. De laatste zaak die uitvoerig behandeld werd, was die van 16. F. A. W. te Ideegahuizen. Deze werd den 7 A pril bekeurd wegens het zoeken van eieren in zijn land, behoorende tot den meer polder, waarin het zoeken van eieren is ver boden aan de huurders. Bekl. ontkent dat hij naar eieren heeft gezocht, dat doet hij nooit, dat is de heeren die in den polder mogen zoeken, genoeg bekend Hij is dien dag naar zijne schapen geweest en liep zoo eens in het land heen en weer om te zien of het gras al wat begon te groeien. De veldwachter verklaart al reeds lang vermoeden gehad te hebben dat deze bekl. wel eens naar eieren zocht, maar kon de overtreding vroeger niet zeker constateeren. Den 7 April was hij in den onderwal gaan liggen, en heelt toen duidelijk hem zien heen en weer loopen, kennelijk met het doel om eieren te zoeken. Bekl. ontkent nogmaals de overtreding, doch zijn eisch is f 3 of 2 dagen. Al de overige zaken zijn bij verstek be- Bolswardsche Courant DERIK

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1