IEUWS EN ADVERTENTIEBLAD LSWARD EN W0NSERAÖEEL Echte Meter’s Zich verbergen. Imfllnhallnn Witte- en Krentebrood No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. g DONDERDAG 18 MEI. KLEINGOED en KOEK, Sietze J. Praamsma, Slijters rabat. VOOR naanden. i ADVERTENTIEPRIJS: 50 Ets. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. droeve ervaring in het leven van ouders, een bewijs, dat hun kind voor het heilige geen eerbied heeft. In zulk een kinderziel is het duister en de vrees bestaat, dat heer lijk licht daar niet schijnen zal. Was hij maar als dat andere kind, dat zich verborg voor uw aangezicht Herinnert ge u nog dat glorierijke uur uit uw leven Hij was alleen gebleven met de herinnering zijner overtreding, alleen en eenzaam dus. Uit was het met dat ver trouwelijk gepraat, uit met die liefkoozing, die het huiselijk leven zoo bekoorlijk maakt. Het spel vlotte niet, de arbeid ging maar half goed. Ja, ’t was donker in dat kinder hart, donker als de nacht en het minste geritsel wekte vrees. Toen, opeens was het of hij het niet meer kon uithouden; zonder te redeneeren, eenvoudig volgende de in spraak des gemoeds ontvlood het kind zijne eenzaamheid, dat duister, viel u om den hals en had tranen in zijn oog. Gij hebt dat alles begrepen en koesterdet hem weer als te voren. Heerlijk oogenblik in het leven eener moederZij heeft overwonnenhaar kind is behouden. Zij hebben elkander weer in beider hart is een toon van innigen dank. Zoo’n gebeurtenis uit het, uit ons kinderle ven leere ons, ook nu wij grooter, en zooals het heet wijzer zijn geworden, de macht der zonde, de heerlijkheid der schaamte! Witmarsum. De vloot der bagger- lieden, die geruimen tijd in de Pingjumer- vaart heeft gelegen, zaï weldra afvaren om een ander terrein voor hare bemanning op te zoeken. De Pingjumervaart toch is op de vereischte diepte gebracht. De baggerma chine heeft er heel wat modder uitgehaald. Op sommige plaatsen zat er zooveel, dat er wel een manslengte kon worden uitgebaggerd. Sommige bouwlanden, waarop die modder geborgen werd, zullen er nu een of meer volgende jaren van profiteeren, terwijl het overbrengen as. winter weer aan eenige handen werk zal verschaffen. Workum, 15 Mei. Heden werd de voorjaarspaardenmarkt hier gehouden. Het getal paarden aan de lijn was niet groot, de handel echter levendig. Hoogste betaalde prijs f 400, laagste f 60. Fr. Zuidwesthoek, 15 Mei. De ansjo vis-visscherij blijft tegenvallen tot heden en zal naar vele visschers vreezen, wel niet veel worden dit seizoen. De viscbjes zjjn onegaal van stuk en scholen onregelmatig. Daardoor loopen de vangsten zeer uiteen van enkele tientallen tot een paar duizend per morgen. In de voorgaande week belie pen de totale vangsten van 1000 a 1200 tot 7 a 8000 stuks per jol. Door den geringen aanvoer werd de prijs met f 1,verhoogd en gebracht op f 10,— per 1000 stuks. Gaasterland, 15 Mei. De milde regen en het zachte weer der jongste dagen hebben aan onze akkers en weiden merkbaar goed gedaan. Als bij töo verslag zijn de laatste opgefleurd, terwijl ook de rogge flink op schiet. Vele hooilanden liggen zoo prachtig, dat men met enkele dagen van plan is te maaien. Heden morgen beginnen de meeste bazen met het eikschillende vorige week was een enkele begonnen, doch toen wilde ’t volstrekt niet vlotten. Een der kappers bekwam een zeer ernstige wond aan de hand, waarbij een spier werd doorgesneden en het been bloot lag. Door de goede zorgen van dr. Hiemstra te Warns is alles zoo goed mogelijK behandeld. Sneek, 15 Mei. Voor de betrekking van onoeiwijzeres aan school no. 1 alhier, salaris f 600, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Naar de betrekking van opzichter-werk man in ’t park (f 7 ’s weeks en vrije woning) vragen 136 luitjes. Dedgum. Het gebruik van vuurwapens bij partijijes schijnt nog altijd voor sommige jonge lieden iets aantrekkelijks te hebben. En toch, hoe gevaarlijk voor hen, die er niet mee weten om te gaan. Dat bleek ook weer hier. Op een bruiloftspartij'je moest ter eere van bruid en bruidegom ook eens gevuurd worden, met dat gevolg, dat de knecht van den heer Th. W. zich zelf in de linkerhand schoot Geneeskundige hulp de verschillende soorten uit de bakkerij van Dijkstraat, BOLS WARD. JOUSTER KOEK, lang 75 cM., 10 Ct. per stuk. FIJNE SUCADE KOEK, 6 ct. per stuk. Wie heeft, toen hij kind was, weleens niet iets gedaan, waarvan men wist, dat vader en moeder het niet hebben wilden Dat zal wel met allen het geval zijn. B.v. moeder had hare kast, dienende als voor raadschuur voor de huishouding en waarin zooveel wordt bewaard, wat het kind lek ker vindt; zij had altijd den sleutel op zak en het was slechts onder haar geleide ver gund er een blik in te slaan. Maar op zekeren dag had zij, misschien door allerlei drukte in het huishoudelijk bedrijf vergeten den sleutel er af te nemen. Wij bevonden ons zonder toezicht bij het heiligdomde lust werd opgewekt, de begeerte geprikkeld, we snoeptenEene oude geschiedenis, die zich in elk kinderleven herhaalt Maar zonderling was het toen met ons. Zooeven hadden wij moeder nog vroolijk verlaten, met haar gespeeld, en gestoeid, en nu. na afloop van die daad keerden wij niet weder tot haar terug. Een voorwendsel werd gezocht, om, zonder haar goeden dag te zeggen of een kus te geven, naar school te gaan, en ’s avonds vermeden we al te dicht bij haar te komen. We verborgen ons voor moeder, het was of er iets stond tus- schen ons en haar. Waarom verbergt zich het kind, als het iets gedaan heeft, waarvan het weet, dat moeder het zal veroordeelen, stelselmatig voor den aanblik dier vrouw, op wier schoot het anders zoo gaarne zich nederzet Uit een gevoel, dat onze waardeering ver dient. De moeder is voor het kind de belicha ming van het heilige. Welnu, al kan het kind zich daarvan nog niet volkomen reken schap geven of het onder woorden brengen, al mengt zich ook wel eene andere stemming daaronder, als het zich voor haar verbergt, n.l. vrees voor straf, het heeft toch het ge voel, dat het door zijne daad moeder heeft beleedigd, van zich vervreemd. Terwijl anders de innigste verwantschap, het grootste vertrouwen heerscht, nu zou het niet naast haar durven staan, haar in het oog zien, want er zou een kleur komen op het gelaat. Dat zich verbergen voor moeder is het heerlijk bewijs, dat moeders invloed mach tig is op het kind. In de eenzaamheid, die het zoekt, bloeit een zeer schoone bloem, n.l. de schaamte. Haar ontluiken is de kroon op moeders werk. Terwijl het zich verbergt, blijft het hunkeren naar den vroe- geren toestand, toen alles zoo vriendelijk was en goedstraks zal die drang sterk worden, zoodat het kind het niet meer houden kan en aan moeder alles vertelt. Ongelukkig het kind, dat na kwaad ge daan te hebben, niet aldus moeders blik vermijdt. Er zijn kleinen, die kwaad doen, volkomen bewust dat zij daarmede handelen tegen der ouderen gebod en die zich kun nen houden, alsof er niets gebeurd is. Zij komen weer in de kamer, gaan weer druk aan het praten en schamen zich niet moeder een zoen te geven. Natuurlijk heelt eene verstandige moeder, die haar kind kent, wel bespeurd, dat er iets niet in den haak was. Zijn druk praten, zijn onnatuurlijke hartelijkheid gaf het vermoeden, dat het niet goed was in dat jonge hart. Dat schokt. Dat hij kwaad had gedaan, ach, dat was het niet. Maar dat hij zich niet voor u ver borg, dat hij zich niet schaamde ontlokte u een zucht. Wat moet daarvan terechtko men zoo trilde het u op de lippen zal dat in de toekomst altijd zoo blijven, dat hij kwaad doet, zonder zich te schamen, zonder zich te verbergen? Dat ia eene zeer Sloten, 14 Mei. Gisteren geraakte een vier-jarig meisje al spelende te water. Blijk baar had het er reeds eene poos in gelegen voor het opgemerkt werd door den maré- chaussée J. Vreeling, die, geheel gekleed en niet zonder gevaar, te water sprong en er nog in slaagde het kind behouden op het droge te brengen. Iemand, die weigerde de door een ander gehuurde woning te verlaten, werd heden in bijna letterlijken zin daar uit „ge- spoeld“. De pannen werden n.l. gedeelte lijk van het dak genomen en toen begon de groote schoonmaak, waarbij natuurlijk de noodige hoeveelheid water niet werd gespaard. Het middel baattede onwillige werd gewillig en verliet de woning. Hepk. Adv. BI. Tusschen Emmen en Beilen zal binnen kort weer een motorwagendienst worden ingesteld, waarvoor een wagen zal dienen die veel lichter is dan de bekende, die in het vorige jaar gedurende enkele weken dienst deed. Verwonding. Te Haarlem heeft een bankwerker zijn medecommensaal, een 24 jarigen steendrukker, zulk een hevigen messteek in de borst gegeven, dat de ver wonde in zorgwekkenden toestand verkeert. De dader is in hechtenis genomen. Arrestatie te Rotterdam. De twee Italia nen wier uitlevering wegens oedrog eerst door de Pruisische regeering was gevraagd, zijn op verzoek der Berlynsche politie weer op vrije voeten gesteld. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van het bestuurslid der R. K. Kies- vereeniging te Amsterdam, dat bij herstem ming voor de provinciale Staten van Noord- Holland in Juni van het vorig jaar, aan kiezers die het stembureau wilden binnen treden kaarten deed uitreiken waarop was vermeld, dat men alleen geldig kon stem men door dit te doen op twee daarop aan gewezen candidaten (zij ode de candidaten der voornoemde kiesvereeniging). De Hooge Raad vernietigde het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij de requirant wegens genoemde feiten tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, en bevestigde het in eersten aanleg door de rechtbank te Amsterdam gewezen von nis, waarbij hij van alle rechtsvervolging is ontslagen, hoofdzakelijk op den daarvoor namens requirant aangevoerden grond, dat de kiezer, die volgens de hier gegeven aan wijzing stemde, in verband met de tegen woordige wijze van stemmen ontegenzeglijk beschouwd moet worden op het oogenblik der stemming zelf te hebben aangewezen de candidaten, die hij stemde tengevolge van welk een en ander de handeling van den requirant niet strafbaar was. Heden zijn te ’s Gravenhage eenige automobielen voor den dienst der posterijen in gebruik gesteld en wel voor het lichten der stads-brievenbussen. Voldoet dit en blijkt *t, dat er ook zwaarder dienst mede verricht kan worden, dan zal ook binnenkort het brengen en halen der posten naar en van het station met automobielen geschieden. Uit Koewacht wordt geseind Juist op de grens werd heden in het water gevonden een zak, inhoudende het gruwelijk verminkte lichaam eener vrouw. Hoofd, armen en beenen ontbraken. Het lijk werd herkend aan den rok. Gistermorgen in de vroegte, half vijf ongeveer, werden tal van bowoners van Walcheren verrast door het gezicht van een luchtballon, die op vry geringe hoogte boven het land zweefde. Volgens door ons verkregen inlichtingen bevonden zich daarin twee Fransche lucht reizigers en wel de heeren graaf Henri de la Vaulx en Maurits Mallet, beiden van Parijs. Naar het Noordoosten gedreven, is de ballon neergedaald even voorbij Gapinge, op de hofstede van den landbouwer V. d. B. Per rijtuig van Serooskerken naar Middel burg vervoerd, zijn de reizigers met hun ballon per spoor naar hunne woonplaats vertrokken. ’t Zal voor bovengenoemde heeren, die natuurlijk dea ganseden nacht in het lucht ruim gezweefd hebben, wel een angstige ontdekking zijn geweest, toen zij zich bij het aanbreken van den dag juist op de kust bevonden, zoodat het weinig scheelde of zij waren verloren geweest. (M. O.) In de Kon. Papierfabriek te Maas tricht is een werkman, die bezig was met het plaatsen van een kolenwagen op de hy draulische elevator en verzuimd had het veiligheidssluitstuk voor het rad te schuiven, onder een van het platform afvallenden wagen geraakt en aan de gevolgen der be komen kneuzingen overleden. moest dienzelfden nacht nog ingeroepen worden. Wirdum, 13 Mei. Frieslands oude en oudste historie is voor ’n deel bewaard ge bleven in oude beschreven perkamenten doch voor een ander deel in onze terpen, die nog steeds voorwerpen aan ’t licht brengen, welke ons het verleden doen kennen of op helderen. Zoo is hier dezer dagen bij 't af graven gevonden een doodshoofd van iemand, die in den strijd is gevallen, eeuwen geleden, toen kruit en lood nog onbekend waren en er gestreden werd met pijl en boog. Hoe die pijlen er hebben uitgezien en daarmede iemand gedood kon worden, daarvan geeft de jongste vondst ons eene aanschouwelijke voorstelling. Het is een doodshoofd, waar van de schedel is doorboord. Halverwege is de pijl door het voorhoofd heen gedrongen en zoo aan ’t licht gekomen uit den diepen, donkeren bodem. De pijl is van ijzer, p. m. een handbree lang, in ’t midden het dikst en spits toeloopend naar de beide einden, ’t Moeten knappe schutters geweest zijn, die zoo wisten te treffen. De merkwaardige antiquiteit is opgezon den naar ’t Museum van oudheden te Leeu warden en verdient eene afzonderlijke plaats, als éénig onder de vele schedels, welke aldaar uit onze terpen bewaard worden. Augustinusga, 14 Mei. Een vrijer van 80 jaar alhier zal met een 22 jarig meisje van Harkema Opeinde in het huwe lijk treden. Sneek, 15 Mei. Met een zeer groot pu bliek is hier Zondag j.l. ons Wilhelmina- park geopend. De teekenaar van de aanlegs- plannen, de heer Vlaskamp van Hardegarijp, heeft met zijn werk groote eer ingelegd elkeen roemt om strijd den tuin, waarvan ’t heuvelachtig terrein nipt ’t minst de kroon spant. De muziektempel voldoet uit stekend, dank zij de uitnemende plaatsing der klankborden. Heerenveen, 15 Mei. De Heeren- veensche Onderl. Brand verz. heeft reeds eene som van ontvangen contributiën in de spaar bank alhier belegd. De vereeniging kan nu als gevestigd beschouwd worden. Zeer velen deden toezegging tot deelname na afloop der loopende polis. Oldeboorn, 15 Mei. Een dertien-jarige knaap, die op een huis bezig was vogel eieren te zoeken, had het ongeluk van het minstens 20 voet hooge dak te vallen. Hij kwam terecht, gedeeltelijk, en dat was zijn geluk, op het hoofd in de tuinaarde en ge deeltelijk op een voetschrabber en werd met gebroken rechtervoorarm en gekneusd dijbeen opgenomen. Zijn toestand is, omstandigheden in aan merking genomen, redelijk wel. Door de politie is een onderzoek in gesteld op eene boerderij in ’t naburige Goëngahuizen, eigen aan den heer Loota alhier, welke boerderij door den nieuwen huurder is aangetroifen in een alles behalve prijzenswaardigen toestand. Zoo moeten o.a. de vruchtboomen, óf af gebroken öf, na met brandbare stoffen om- woeld of bevochtigd te zijn, in brand zijn gestoken, de andere boomen zoodanig van de bast zijn ontdaan dat verder groeien niet mogelijk is, planken in den zolder gedeel telijk doorgezaagd, de beschuttingen bekrast en geschonden, terwijl het water in den regenbak bevuild bleek te zijn en hier en daar de teerkwast ergerljjk was gebruikt. Beetsterzwaag, 15 Mei, Hedenmor gen arriveerde alhier de groote verhuiswa gen op het buitengoed „Lijndenstein“ om de fraaie collectie oude schilderijen etc., door de erven van wijlen Baron Van Lijn den aan het Rijk ten geschenke gegeven, in ontvangst te nemen. Binnen kort zullen dus deze kostbare oudheden in’t Rijksmu- seum voor een ieder ter bezichtiging wor den gesteld. Leeuwarden, 16 Mei. Heden morgen heeft in een der stadsprivaten een schipper door een revolverschot zich van ’t leven beroofd. Iemand, die op ’t hooren van den knal toeschoot, vond den man zieltogende. Heerenveen, 15 Mei. Drie middagen achtereen hebben we na een schoonen, zoe- len morgen onweersbuien gehad. Zaterdag middag onweerde het boven deze omgeving vrij sterk. Te St.-Johannesga trof het hemel vuur de woning van Koop Sloothaak. - In den schoorsteen werd een zijde spek naar het andere einde der zolder geslingerdde bozem werd geheel vernield. De lamp en het theegoed sloegen van de tafel. De man, de vrouw en hun zeven kinderen, om de tafel zittende, verstomden de eerste oogen- blikken van schrik en de vrouw viel bijna bewusteloos. Geen hunner had echter letsel bekomen. ordsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1