NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OESWARD EN WONSER ADEEL 1 CS IE Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. No. 41. II ■w S Die g*oede slageer. BINNENLAND. SI VOO» zoo. f i J ‘J ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wonseradeel. Vele van onze wegen en vaarwaters worden in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd. Pas is de begrinding van de Gooijumerlaan aan besteed en de Pingjumer vaart uitgebaggerd, of men is bezig om een grindweg van „de Grauwe Kat' naar Lollum té krijgen. Dezer dagen was de gemeente-opzichter met de noodige hulp bezig om den weg uit te bakenen, op te nemen en te waterpassen. Daarna zag men Burgemeester en Wethou ders met de Bouwcommissie de zaak in loco onderzoeken, waarom wij vermoeden, dat binnenkort tot de aanbesteding zal worden overgegaan. Hierdoor zal in ’t najaar menig arbeider werk kunnen bekomen. De weg toch zal eene lengte van onge veer 4000 M. verkrijgen, voor 2/3 een klei weg volgen en verder door de landen ge maakt worden. MaKkum, 17 Mei. Onder den invloed vansterken drank kregen twee grintschippers, gedomicilieerd te Srnilde, gisteravond alhier een hooggaande ruzie. De een verweet den ander, dat hij, nu 7 jaar geleden, een meisje te Rotterdam zeer ernstig had mishandeld. De op ’t leven toegeschoten rijks veld wachter oordeelde deze beschuldiging ernstig genoeg, om den beschuldigde onmiddellijk in hechtenis te nemen. Heden morgen is hij naar Rotterdam getransporteerd, om ver hoord te worden. De andere schipper bleek ook nog iets op zijn kerfstok te hebben en zal nu wel evenmin den dans ontspringen. Harlingen, 16 Mei. Onze stad is heden in het bezit eener nieuwe brandspuit (met zuig- en perspomp) gekomen, haar geleverd door de firma J. en H. W. v. d. Ploeg te Grouw, die hiermee haar reeds wijd en zijd bekenden naam nieuwen luister bijzet. Het is namelijk een werk van geheel nieuwe constructie, vooral uitmuntend door het practische kleppeustelsel, dat geheel vrij staande in een tweeling kleppenkast tusschen de pomp-cylinders op zeer gemakkelijke wijze toegankelijk is, weggenomen en onder zocht kan worden. De spuit heeft gewerkt in tegenwoordig- heidvan het Dagely ksch Bestuur en de brand meesters, terwijl de brandmeester van Leeu warden, die by den doortocht te hunner stede de machine in oogenschouw namen, mede een deputatie hadden afgezonden. De proef slaagde uitstekend. Met een prachtig gebonden straal van 19 m.M. diameter be reikte het water een afstand van 30 M. Ook de hoogte was naar genoegen, alhoewel het stormachtige weder een juiste schatting daarvan onmogelijk maakte. Leeuwarden, 18 Mei. Burg, en Weth. van Leeuwarden s.ellen den Raad voor, in aanmerking nemende de leefwijze in onze Friesche hoofdstad en de late aankomst der avondtreinen, bet sluitingsuur van plaatsen van vereeniging (koffiehuizen), nu 11 uur zjjnde, te verlengen tot middernacht. Tot dusver hadden 56 koffiehuizen bijzon er toch slechte „Zeker, mynheer. Waar moet het bezorgd worden? Dan heb ik nog heerlijke ham, hazenpastei, eervelaat De vreemdeling luisterde niet naar die opsomming, maar keek onverschillig rond. Eensklaps had hij iets bemerkt. „O,“ zei hij, „is u een muzikale winkelier En met den nauwsluitend gehandschoenden wijsvinger wees hij op de viool van den Piëmontees, die nog altijd op de toonbank lag. „Neen, neen,' riep Delorme, „ik doe aan geen muziek; dat ding is van iemand, dien ik gisterenavond uit den brand geholpen heb.' „Zoo, zoo. Mag ik dat instrument eens zien „Met pleizier.' Nauwelijks had de klant de viool in handen of hij scheen aan een hevige ont roering ter prooi. Hjj keerde en draaide het instrument, stemde het, hield het vlak onder zijn neus als wilde hy het besnuf felen of in het hout een onmerkbaar teekèn zat; zijn oogen flikkerden en zijn vingers beefden. „Zou je me die viool willen verkoopen?“ vroeg hy. „Verkqopen? Heel graag, mijnheer, maar ik kan niet. Ze is niet van my.“ „Dat spijt me, dat spijt me erg, ik zou er een goeden prijs voor betaald hebben. „Komaan dan!“ „Zeker, ’t Is een zeer oude viool en van groote waarde. Ik houd niet van loven en bieden en zeg u rondweg wat ik er voor geef: vijfhonderd francs/ „Vijfhonderd francs?' Delorme kreeg een kleur, maar spoedig had de slimmerik begrepen, er een mooi zaakje te maken was. „Mijnheer,' hernam hij, „ik wil u graag een pleizier doen en daarom zal ik den eigenaar der viool trachten over te halen om ze u af te staan. Maar ’t zal moeite kosten, dat weet ik zeker, en als ik er in slaag...' „Ik begrijp u, vriend. Dan zal ik u een flink commissieloon uitbetalen. Hier is mijn adres. Gy hoeft het instrument maar te bezorgen aan het Magnifie Hotel en ik zal u aanstonds het geld geven.' Op het geglaceerde kaartje, dat de vreem deling hem met koninklijk gebaar overreikte, las de slager GRAAF LAPINSQUINI, Gezantschapssecretaris. Met zijn witte muts in de hand deed hij zijn bezoeker uitgeleide tot aan de deur en boog byna tot aan den grond. Een, twee uren gingen voorbij en de Piëmontees kwam maar niet opdagen. De winkelier kookte van ongeduld. Als hij eens weg bleef? Eindelijk kwam de kleine binnen. „Zoo ben je daar?' riep de slager gejaagd. „Ja mynheer, hier zijn de zes stuivers, en ik kom myn viool terughalen.' „Je hebt er wel haast by om die leelyke rammelkast terug te halen.' „Maar mijnheer...' „Nu, ik wil je geen verdriet aan doen, integendeel. Je bent een aardig ventje, en daar je arm bent, zal ik je een mooi voor stel doen. Verkoop je rammelkast, ik geef er vyf francs voor; wat zeg je nu, vjjf francs, is dat geen mooi bod?' „Neen, mijnheer.' „Wat? Niet? en je krijgt nog een lek keren dikken cervelaatworst op den koop toe.' „Dank u, mijnheer.' De goede slager stond verstomdop zoo veel tegenstand had hy niet gerekend. Hy verdubbelde zijn aanbod, deed er vervolgens nog vyf francs by, toen nog vyf, maar het Piëmonteesje bleef weigeren. De winkelier begreep er niets van; maar daar hij voor den edelen graaf Lapinsquini tot vijfhon derd francs mocht bieden, had hy nog de ruimte voor zich hij klom tot honderd francs. Nu werd het den knaap te machtig. „Luister eens, mynheer,' zei hy, ik weet niet wat u met mijn viool doen wilt, maar als u er op staat, zal ik grootvader gaan roepen en dan kan u het met hem afmaken.' „Haal den duivel voor myn part, maar laat er ons een eind aan maken.' De kleine liep weg; drie kwartier lang liep de eerlijke koopman zyn winkel op en neer, berekenend, wat hy aan dat zaakje verdienen zou. Eindelijk kwam het ventje terug, gevolgd door een ouden man met sneeuw witten baardde oude zag er alles behalve voornaam uit, maar hy had een hoofd als een aartsvader of profeet en poseerde ongetwijfeld voor Mozes in de ateliers der Parijsche schilders. Tijdens de onderhandelingen vertelde de grijsaard op treffenden toon; ^Die viool is; sinds onheuglijke tijden in vergelijkend examen worden gehouden. Oudemirdum, 18 Mei. Door den har den wind is gister bij de „bank'in de Zui derzee een jol van een paar ansjovisvangers gezonken. De bemanning is gered door gebr. de V. alhier en D. B. van Nijemirdum. De vangst is aan onze kusten gering. BaarderadeeL De groote vraag naar melkknechten voor Duitschland oefent ook hier reeds merkbaren invloed, zoodat ook onze veehouders zich genoodzaakt zien hoo- gere loonen toe te staan, willen ze zich van voldoende hulp verzekeren. In een dorp onzer gemeente werd reeds f220,per jaar bedongen, wat zeker een vrij hoog loon kan worden genoemd; loonen van f 180,tot f 200,zijn over ’t geheel reeds regel. Als de inkomsten van den werkgever daarmede nu maar gelijken tred houden dan zouden we een gezonden toestand hebbenoogen- schijnlijk is dit ook het geval, daar de wei den prachtig staan en het grasgewas alzoo veel belooft dit jaar. Maar ook van het goede kan men te veel krijgen en zoo is het ook hier; velen toch hebben nog eene groote hoeveelheid hooi over van het vorige jaar, zoodat de gevolgen zullen zyn: lage hooi- prijzen en stijgende prijzen van het vee, daar velen in het najaar nunnea veestapel zullen moeten vergrooten. (B'ran. Crt.) Iedereen heeft zeker wel eens het vertelseltje gehoord van het boertje, dat de spoorwegmaatschappij fopte, door eeu retour- kaartje te nemen en niet terug te gaan en misschien heeft hij nog gelijk gehad. Wanneer men b.v. van Geule naar Maas tricht stoomt, kost een retourkaartje 25 ct., terwijl men voor enkele reis moet betalen 28 cent. Wel is waar bestaan hiervoor bijzondere redenen, doch het geval is en blijft curieus. Onder den rook van Groningen, op de Gideon, buiten het voormalig Klein Poortje, onder de gemeente Haren dus, heeft in den afgeloopen nacht een ernstige brand gewoed. De stoom houtzaagmolen van den heerJ. B. van Bruggen, waarin te ongeveer 2 uur brand werd ontdekt, is met de aanwezige machines door het vuur vernield. Zoo ver onze inlichtingen reikten, heeft de brand zich bepaald tot den molen en het hout, dat ligt tusschen den molen en het Winschoterdiep en bleven, dank zij de wind stilte, het woonhuis van den neer Van Bruggen en de houtschuren, waartusschen de molen stond, gespaard. Op verzoek vau den heer Van Bruggen gaf de burgemeester van Groningen de brandweer machtiging, aan het blusschingswerk mee te helpen, voor welk doel de stoombrandspuit naar het terrein toog. Om ruim drie uur was men het vuur meester. Assurantie dekt de schade. (V. Gr. Ct.) Windhoos. Woensdagmiddag is het dorp Loenen op de Veluwe door een wind hoos bezocht, groote stofwolken het lucht ruim in jagende; in hetDierensche Kanaal werd de mast van een schip weggeslagen welke met het andere tuigage in het Kanaal terecht kwam. Andere ongelukken kwa men niet voor. Voor de boete. Het Staphorster boer tje dat wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde veroordeeld werd tot f 309, ontving eergister, naar de Zw>. Ct. meldt, van een onbekende f 300 voor de boete per aangeteekenden brief. Door de moeder gered. „Moeke ons poppie ligt in de sloot en hij wil er nich oet komen!' Met deze boodschap kwam het ruim 3-jarig zoontje van den bode W. Bloem te Boertange de woonkamer binnen. De verschrikte moeder snelde de deur uit en zag, dat die boodschap maar al te waar was. Haar P/j-jarige jongen dreef midden in een breede diepe sloot, en was op het punt van te zinken. Zonder zich te be denken sprong de vrouw te water en redde haar kind, dat reeds geheel bewusteloos was. Eerst na veel moeite slaagde men er in de levensgeesten weder op te wekken. ’t Was al laat. Mynheer Delorme, de notabele, zwaar lijvige slager uit een der hoofdstraten van Parys, was juist op het punt zyn winkel te sluiten, die helder verlicht werd door twee electrische lampet maar eerst had hy zyn knecht nog een paar vragen te doen. „Gaspar, wat heb je met het varkens- vleesch gedaan, dat we gisteren niet ge bruiken konden „Dat heb ik onder de hazenpastei ver werkt'. „En de margarine „Die is zoo mooi onder de boter gemengd, dat ze ’t zelfs op het stedelyk laboratorium niet eens bemerken zouden.' „Goed zoo, jongen, we hebben weer een welbesteden dag achter ons, we zullen de blinden maar laten vallen en naar bed gaan.' Op dat oogenblik kwam een der Piëmon- teezen binnen, zooals men er in vroeger tyd te Parys verscheidene kon zien. Tien jaar oud, niet meer korte jas en verschoten fluweelen broek; magere beenen met lange knooplaarzen, op het hoofd een vettigen spitsen hoed, waar de zwarte, golvende haren onder uit kwamen oogen als Fra Diavolo en onder den arm de onafscheidelijke viool. Hy vroeg voor zes stuivers worst. De winkelier woog het vleesch af, gaf aan een der schalen nog een verraderlijken stoot met zyn duiny wikkelde vervolgens het vleesch onverschillig in een papiertje, maar alvorens het aan het kind te geven, stak by de hand uit om de centen in ontvangst te nemen. De kleine muzikant zocht in zyn rechter broekzak, maar na vruchteloos daarin gewoeld te hebben begon hy in zyn linker ook vergeefs. Toen zette hy viool en strijkstok tusschen zijn knieën en woelde koortsig met beide handen te gelyk in de zakken van broek en vest. „Hoe is ’t kwajongen Myn arm is geen uithangbordriep mijnheer Delorme on geduldig. In plaats van te antwoorden, begon de kleine Piëmontees te snikken, zooals hy het nog nooit had gehoord. „Wil je wel eens ophouden, vlegel, met dat gejank! Wat heeft dat te beduiden?' „Hi hi hi. mijn goede mijnheer,' snikte de jongen, „ik heb een tienstuiverstuk ver loren... hoe hoe hoe, het tienstuiverstuk, dat grootvader me gegeven had om er eten voor te koopen.' „Loop dan naar den drommel, ongeluks- macaroni. Geen geld, geen vleesch, gauw den winkel uit.' Maar het muzikantje luisterde er niet naar; hy zette haastig zyn viool neer,viel op zyn knieën voor den dikken slachter en jammerde: „Och, myn beste mijnheer, stuur me zoo niet weg, grootvader zal me slaan.' „Daar kan ik toch niets aan doen?' „Geef my het vleesch maar mee, ik zal u morgen het geld brengen.' „Neen, beste jongen, op die manier laat ik me niet beetnemen.' „Maar ik zal terugkomen, mynheer, en om dat te bewijzen wil ik myn viool hier laten.' De winkelier wierp een schuinen blik op het instrument en redeneerde: lo dat hij zich belachelijk maakte als die toestand nog zoo duurde; 2o dat het meer den tijd was om naar bed te gaan3o dat de viool toch altyd meer dan zes stuivers waard was, by geval de Italiaan niet terug kwam. Daarom zeide hy „Jongen, ik heb een goed hart en heb medelijden met je; neem het vleesch maar mee, ongelukkigen moet men helpen! Maar de viool houd ik hier.' De muzikant sprong op en was in een wip de deur uit; mijnheer Delorme legde het instrument op een hoek der toonbank, sloot den winkel en sliep weldra den slaap des rechtvaardigen. Den volgenden morgen tegen een nur of tien zag de slager een sierlijk gekleeden heer zyn winkel binnentreden; zijn hooge zijden hoed en zyn verlakte schoenen blon ken en glommen dat het een lust was. Het knoopsgat van zyn gekleede jas was ver sierd met een rozet van zooveel verschillende kleuren, dat het tot geen enkele ridderorde behoorde; in ’t kort de vreemdeling had alle uiterlyke hoedanigheden, die aan men- sehen als Delorme een diepen eerbied en onderdanigheid afdwingen. „Wat is er van uwen dienst?' vroeg de slager, na een diepe buiging, aan zijn voor namen klant. „Een pot getruffeerde ganzenlever,' ant woordde deze met een sterk Italiaanseh de familie; ze gaat steeds van vader op zoon over en ’t is een instrument van groote waarde, zooals er tegenwoordig niet meer gemaakt worden. Toch zou hij ze wel willen verkoopen als er een goed bod voor gedaan werd, want zie je, mijnheer er is zoo weinig verdienste tegenwoordig.' Na lang loven en bieden werd Delorme het eens voor 200 frs. Als voorzichtig man liet de slager den grijsaard een papier teekenen en telde vervolgens op de toon bank tien stukken van twintig francs neer, die de oude haastig in den zak stak en daarna werden de grijsaard en het kind zonder complimenten aan de deur gezet. De winkelier liet voor een oogenblik den winkel onder de hoede van zijn trouwen bediende, en met het instrument van groote waarde onder den arm vloog hy naar het Magnifie Hotel. Het hoeft niet wyd en breed te worden uitgelegd, dat graaf Lapinsquini daar heele- maal onbekend wasnooit van zyn leven heeft Delorme den edelman, den kleinen muzikant en den grijsaard met den sneeuw- witten baard teruggezien. Voor de viool kreeg hij van een uitdrager een daalder. De brave winkelier kon het maar niet verkroppen, dat hy aldus door een paar geslepen gauwdieven was beetgenomen en lang naderhand, als hij bezig was margarine onder de boter te mengen, kon zijn knecht hem hooren zuchten: „Myn God, wat zyn menschen in de wereld.' dere vergunning om langer dan tot 11 uur ’s avonds open te blijven. Zij zouden nu onder den algemeenen regel komen. Oudeliaske, 17 Mei. Alhier deed zich het gelukkig zelden voorkomende geval voor, dat door de politie tegen een 13-jarigen knaap, herkomstig uit Sint-Johannesga, proces-verbaal moest worden opgemaakt, wegens dronkenschap. Hepk. Adv. BI. Balk, 18 Mei. Voor de reeds sedert 1 Mei 1.1. vacante betrekking van hoofd der school te Wyckel, waarvoor zich 37 sollici tanten hebben aangemeld, zal den 25en dezer in het logement boven de waag alhier een A Bolswardsche Courant, u 1 j I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1