NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. DONDERDAG 1 JUNI. VOOB ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Zitting van Vrijdag 26 Mei 1899. en N.), 19 land komt dan niet meer in aanmerking, want met 1 Mei is alle eizoeken in het veld verboden. Toen de politie, die dezen bekl. zigzagsgewijze in het land zag loopen, naderde, ging hij achter de schapen, in het land van zijn vader, maar dit kon de zaak niet meer goed maken. Eisch f 10 boete of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen. De eierzoekers vormden heden den hoofd schotel bij het gerecht, dat ons in ö8 schaal tjes werd voorgediend bij de strafzaken van j. 1. Vrijdag, ’t Is in het voorjaar zoo’n verleidelijk iets, wanneer de kieviten zoo vroolijk over ’t veld kweelen, om ze daar eens wat nader te bepieden en te zien of ze ook eieren hebben. Doch voor ’t zoeken van eieren is vergunning noodig van den eigenaar of gebruiker van het land, en dat was het, wat in de 22 gevallen, die heden behandeld werden, ontbrak. De zitting werd evenwel niet geopend met een eierstruif, wij kregen voorat een paar leden van de natte gemeente, in ’t geheel hadden wij er zeven van dat gilde. 1. S. F. te Bolsward liep den 4 Mei met een snee in z’n oor langs den stadswal, en werd door de politie aangetroffen, die hem aanzei, zijn dag te onthouden. Omdat onthouden wat te vergemakkelijken, wordt hem f 5 boete of 3 dagen hechtenis toegedacht. 2. D. K. van Heerenveen was den 19 April te Workum. Hij was zoo onvast en wankelend op zijn beenen, dat de politie, die hem op het Dwarsnoord aldaar aantrof, hem voor eenige uren in verzekerde bewaring nam, tot hij weer wat op krachten was ge komen. Voor dit tijdelijk logies wordt nu f 10 boete of 3 dagen hechtenis op rekening gesteld. En nu met man en macht aan het eizoe ken. Achtereenvolgens in 12 strafzaken 14 beklaagden. 3. A. A. te Gaast was 13 April zoo ge lukkig een kievitsei te vinden, doch zoo on gelukkig een rjjksveldwachter te treffen, die, omdat hij geen vergunning in dat land had, hem zijn ei afnam. Dit in beslag genomen ei werd verkocht voor 12 cent, maar die 12 cent waren natuurlijk niet voor onzen eizoe- ker. Deze krijgt in plaats een eisch van f3 boete of 2 dagen. 4. R. C. v. d. S. te Molkwerum werd den 16 April bekeurd wegens eizoeken. Eisch f 2 of 2 dagen. 5. M. C. v. d. S. een broeder van den vorigen beklaagde, was in zijn gezelschap en deelde ook in zijn lot, en ook tegen hem wordt f3 of 2 dagen geëischt. 6. F. R. te Wommels 18 April eizoeken. Geen eieren gevonden, doch wel een proces. Eisch f 2 of 2 dagen. 7. W. H. van Makkum is den 21 April bekeurd wegens eizoeken in een land onder Ferwoude. Hij is ter terechtzitting verschenen, ten eerste om zich te beklagen, dat in het procesverbaal behalve zijn ware naam ook zijn bijnaam staat vermeld, en ten tweede, om te kennen te geven dat hij er onbedacht is ingeloopen. Hij is eizoeker van beroep en was op de terugreis van Workum naar huis; hij wist niet dat hij in verboden land liep, en vraagt dus een lichte straf, onder opmer king dat hij in dat land geen enkel ei heeft gevonden. Eisch f 3 of 2 dagen. 8. H. A. R. te Hemelum werd den 13 April betrapt op het zoeken naar eieren in landen onder Hemelum, waartoe hij geen vergunning had. Eisch f 3 of 2 dagen. 9. S. F. H. te Utrecht werd den 10 April onder Hemelum ook bespied terwijl hij aan ’t eizoeken was. Toen de politie hem naderde ging hij aan den haal, doch dit baatte niet, want de agent wist hem wel in te halen. Eisch f 10 of 2 dagen. 10. E< A. en G. v. K. te Gaast werden 13 April bekeurd wegens eizoeken. Eisch elk f 3 of 2 dagen. 11. S. C. S. te Koudum 19 April, idem. Eisch idem. 12. J. J. B. te Nijega (H. O. April, idem. Eisch 12 of 2 dagen. 13. P. D. te Oosterend, 15 April, idem. Eisch f3 of 2 dagen. 14. P. M. en J. v. S. te Dronrijp, waren 16 April onder’ Welsrijp in het veld en werden door een onbez. rjjksveldwachter aangehouden. Eisch voor elk f 3 of 2 dagen. 15. K. N. van Wommels was den 15 April ook het veld in onder Oosterend, doch het waren geen kievitseieren, die hem in aanraking met de politie brachten, doch een jonge haas werd door hem ontdekt, en met een „hekkel,“ welk werktuig wel wordt gebruikt bij het schoonmaken der slooten, doch niet tot de jachtartikelen behoort, sloeg hij het diertje een bloedneus. De veld wachter, die dicht bij was, kwam er op toe- loopen,. en nam terstond het diertje in be scherming. Hij gaf het, daar het niet doode lijk gewond was, de vrijheid terug, en hij heeft het dus waarschijnlijk bespaard voor de zonen Nimrods, die in het najaar zich wel op hunne wijze over het beestje zullen ontfermen. Omdat het in gesloten jacht tijd was, en beklaagde natuurlijk niet ge rechtigd was tot het bemachtigen van -wild, wordt f 10 boete of 3 dagen geëischt. 16. A. B. te Koudum had den 19 April een jongen beneden 16 jaren in zijne slachterij aan het werk. Hij had geen arbeidskaart en evenmin een lijst voorhanden gelijk de wet zulks voorschrijft. Bekl. was ten over vloede ook nog gewaarschuwd door de politie om daarvoor zorg te dragen. Toen den 19 April het verzuim werd geconstateerd, werd procesverbaal opgemaakt en heden luidt de eisch 2 maal f 3 of 2 dagen voor elke boete. 17. J. B. te Bolsward lag met zijn woon schip in de gemeentewateren alhier, en ver zuimde op aanzegging der politie te ver trekken. Eisch f 1 of 1 dag. 18. R. D. te Hindeloopen, had den 23 April op Zondagavond wat te diep in het glaasje gekeken, en moest ’s avonds met politiegeleide naar huis worden gebracht. Eisch f 3 of 2 dagen. 19. R. v. d. W. te Hindeloopen was in gezelschap van den vorigen bekl. en labo reerde aan dezelfde kwaal. Ook hij werd thuis gebracht door een politieagent, en ook f 3 of 2 dagen wordt hem toegedacht. 20. R. D. en R. v. d. W. te Hindeloopen, het tweetal dat zoo pas wegens dronken schap moest terecht staan, had ook nog proces gekregen wegens hun luid roepen en schreeuwen, waardoor de nachtrust der be woners kon worden gestoord en hiervoor wordt tegen ieder nog f 3 of 2 dagen geëischt. 21. S. L. te Bolsward, reed den 21 April met een kar geladen met turf langs het onbestrate gedeelte bolwerk, niettegenstaande dit verboden is, en bij de ingangen borden zijn geplaatst ter waarschuwing. Bekl. bekent, dat hij daar langs reed met zijn kar, doch de schipper voor wien hij de turf vervoerde, had hem gezegd: „rij het bolwerk maar langs, dat is gauwer, en het zou al een wonder zijn, als de politie je treft/ Dit wonder is dus geschied, want bëkl. werd bekeurd. Eisch f 1 of 1 dag. 22. P. de J. te Rien had op Zondagavond, 23 April wat te veel spraakwater gebruikt, en had ’s avonds na het sluitingsuur der herbergen op straat nog al vrij wat praats tegen jongelui, die zich over zijn wartaal vermaakten. De politie kon met zijn toe stand geen genoegen nemen, en moest hem wegens dronkenschap bekeuren. Bekl. is aanwezig en zegt, zich niet te herinneren, dat bij zich dien Zondagavond te buitenging, en kan zich zelfs niet te binnen brengen, dat de politie hem aanzegde den dag te ont houden. Daar hij in het begin dezes jaars reeds bij 21e herhaling is veroordeeld, wordt hij gewaarschuwd, dat bij verdere buitensporig heid hij kennis met de rijkswerkinrichting te Hoorn zal moeten maken. Ditmaal wordt nog alleen 10 dagen hechtenis geëischt. 23. G. A. v. d. Z. te Warns was den 15 April in het weiland van J. Hornstra aldaar aan ’t eierzoeken, waarvoor hem de vereiscbte vergunning ontbrak. Eisch f 3 of 2 dagen. 24. J. W. te Burgwerd en J. W. en diens broeder Th. W. te Wommels werden den 25 April opgemerkt door den rijksveld- wachter, terwijl zij bezig waren aan het eierzoeken, in een stuk land onder Wommels, terwijl bij advertentie in de Leeuw. Crt. het loopen in het land is verboden. Op de nadering van den beambte ging het drietal er van door, en wel een half uur lang werden zij door de politie achtervolgd, en op diens geroep wilden zij niet staan blijven, daar zij waarschijnlijk dachten, den dans zoo te kunnen ontspringen. Uit de verte werd hun toegeroepen den dag te onthouden. Heden waren zij alle drie aanwezig en ont kennen de overtreding, zij beweren dat de politie hier op gissingen te zeil ging en niet wist wie daar in het land zijn geweest. Zij kunnen zich niet herinneren, dat zij dien na middag daar geweest zijn, doch hun ant woorden zijn niet, dat de bewering der politie er door weerlegd wordt. De eerste beklaagde beweert o. a. dat de veldwachter niet weet of hij of zijn broeder daar is geweest, en de 3e zegt dat het verbaal bjj hem „ook niet pp zijn voeten staat11, want zjjn geboorte datum is verkeerd opgegeven. Hem wordt evenwel beduid, dat die datum niet door de politie maar door den ambtenaar van den burgerlijken stand is opgegeven, en hun ver warde antwoorden worden hun thans erg kwalijk genomen. De eisch tegen ieder luidt dan ook f 10 boete of 4 dagen hechtenis. 25. H. v. d. M. te Parrega vervoerde in een hondenkar op den weg tusschen Tjerk- werd en Bolsward eenige kalveren. Een der beesten had den kop buiten de kar hangen, en onder het rijden bonsde die kop herhaal delijk tegen den kant. De marechaussees zagen deze pijnlijke wijzer van vervoer en maakten deswege proces op. Bekl. is aanwezig, hij heeft terstond het dier beter gelegd, toen de beambten hem er op attent maakten want hij zat voor op de kar en wist niet, dat het kalf den kop buiten de kar had. Eisch wegens mishandeling van dieren f2 of 2 dagen. 26. A. M. te Rien was den 19 April dronken. Eisch f 1 of 1 dag. 27. J. v. d. H. te Baijum, was den 29 April onder Welsrijp in verboden land aan het eizoeken. Hij had het geluk een ei te vin den, maar een onbez. rijksveldwachter be spiedde en bekeurde hem. Eisch f 3 of 2 dagen met verbeurdverkl. van het gevonden ei of 15 cent, bij niet vol doening te vervangen door 1 dag hechtenis. 28. F. S. te Kimswerd was 26 April aan het eierzoeken. Eisch f3 of 2 dagen. 29. E. J. B. te Almenum was dien dag ook te Kimswerd aan het eierzoeken. Eisch f3 of 2 dagen. 30. N. G. te Bolsward reed 2 Mei met een kruiwagen langs het onbestrate gedeelte bolwerk. Eisch f2 of 1 dag. 31. J. O. te Winsum, thans wonende te Lollum, dreef den 5 Mei 4 hokkelingen langs de Dijkstraat, zonder ze vast te hebben ofgekoppeld. Eisch f 1 of 1 dag. 32. P. L. van Tirns was den 4 Mei ’s avonds omstreeks half acht hier te Bols ward. Hij ging tegen een boom staan wateren en toen de politie hem dit verbood, was hij vrij brutaal, zoodat hij een bekeuring opliep. Hoewel hij aanvankelijk zijn naam weigerde op te geven, was hij toch zoo verstandig van in te zien, dat verzet tegen de politie niet baat. Eisch f2 of 1 dag. 33. S. v. d. M. te Bolsward was den 1 Mei ’s avonds buiten westen. Hij kon niet behoorlijk loopen, en tusschen twee personen in, moest hij naar huis worden geleid. Eisch f3 of 2 dagen. 34. L. K. te Makkum was den 19 April in de Noord-Makkumermeer aan ’t eizoeken. Hij gaf toen den bemabte wel voor, een paard te moeten opbalen, doch deze had hem zien zoeken op den grond. Den volgenden dag was hij weer in ’t land, en had nu een mestvork bij zich. De politie zag hem weer zoeken en iets oprapen, doch werkzaamheden verrichtte hij overigens niet. Op de nadering van de politie verliet bij ’t land, en later ondervraagd, wat hij had opgeraapt, gaf hij ten antwoord: ik vond een steentje, dat nam ik op en stak het in den zak. Hij kon nu evenwel 2 processen verbaal in den zak steken, waarvoor thans elk f5 boete of 3 dagen hechtenis wordt geëischt. 35. P. W. te Ytens zocht den 21 April naar eieren in land onder Welsrjjp, waarin zulks bij advertentie verboden was. Eisch f3 of 2 dagen. 36. H. J. de B. te Ferwoude zocht den- zelfden dag ook eens naar eieren in het veld. De veldwachter die hem bekeurde, kreeg een norsch bescheid. O.a. had hij gezegd „Maak je mij proces, daar heb ik de gek mee. Ik zal loopen en gaan waar ik wil, en ik zal ook voor ’t gerecht komen, want ik kan ook nog wel praten.Toch heeft hij in dit laatste zijn woord niet gehouden, want hij was afwezig, zoodat wjj geen ge legenheid kregen, zijn oratorisch talent te bewonderen. Eisch f3 of 2 dagen. 37. R. B. te Makkum wilde den 19 April zijn geluk eens beproeven in den Noord- Makkumermeerpolder. Of hij ook eieren heeft gevonden, werden wij niet gewaar, doch een bekeuring viel hem wel ten deel, en daarvoor wordt f2 of 2 dagen geëischt. 38. J. B. te Welsrijp was ook aan ’t eierzoeken, doch niet geljjk de vorigen in April, maar in Mei. Dan wordt het erger, vergunning of geen vergunning voor het Te Clinge reed een paartje naar de secretarie om zich te laten trouwen. Den jongen man werd door zijn aanstaande ver weten, dat zijn plunje niet in overeenstem ming was met de plechtigheid. Hij verde digde zich evenwel met een beroep op de omstandigheid, dat het nu slechts de wet betrof en het bij de groote gebeurtenis, het kerkelijk huwelijk dat in die streken gewoonlijk eenige dagen later plaats heeft wel anders zou zijn. Het bruidje bleef er nochtans bij, dat de zaak gewichtig genoeg was voor een schoon pak kleeren, en gaf alras te verstaan, dat ze maar stilletjes thuis zou gebleven zijn, indien ze geweten had, dat hij dat zaakje zoo licht opnam. De man was eerlijk genoeg om er haar attent op te maken, dat het nog tijd was terug te keeren. Zooveel belangeloosheid was haar een weinig te verdacht om nog een stap verder te doen naar den huwelijkstempel. Ze stapte uit en ons cynisch boertje reed toen alleen secretariewaarrs, om den wachtenden amb tenaar kennis te geven van de nog tijdig tot stand gekomen scheiding. Als een nog merkwaardiger staaltje van ’s man ongevoeligheid in deze zaak diene, dat hij een Belg den ambtenaar kennis gaf, nu maar regelrecht de Schreef (grens) over te zullen trekken. Want als hij den- zelfden weg terugkeerde, was er alle kans vreesde hij dat hij zijn oud liefje nog ontmoette en deze spijt zou heb ben over ’t geval. Hij zou er dan nog moeilijk van tusschen uit kunnen. Middelb. Crt. Ongeluk. Te Wageningen is een werk man bij het afbreken van een muur, door een vallend stuk steen gedood. Voor pleizier uit l Een slager te Bode graven ging met zijn vrouw en twee zusters 2e Pinksterdag naar het festival te Alfen. Hij geraakte met zijn familie tusschen vechtenden, die hem f 40 ontrolden en hem bont en blauw sloegen. De vrouw werd aan den arm gewond en ook de zusters liepen een pak slaag op. Festival Christelijke Muziekkorpsen. De bond van Christelijke muziekkorpsen in Friesland ondervond dezer dagen eene groote teleurstelling. De bond had na melijk haar groot festival voor, dit jaar vastgesteld op Woensdag 7 Juni a. s. Als terrein was aangevraagd „de Prinsentuin14 te Leeuwarden. Voorzeker een prachtige gelegenheid voor zoodanig feest, dat was duidelijk gebleken bij het groote kronings- zangersfeest in September van’t vorige jaar, toen een vijfduizendtal bezoekers waren opgekomen. Aan dit voorbeeld zich spiegelend, had ook de Christelijke muziekbond den fraaien „Prinsentuin44 uitgekozen als haar feestter rein. Maar daartoe is noodig de permissie van Burgemeester en Wethouders van Leeuwar den. Deze gingen eens informeeren hoe zoodanig Christelijk festival is ingericht, en naar aanleiding van den uitslag dier infor maties, werd de tuin geweigerd. Burgemees- teren Wethouders kennisgenomen hebbende van het feit, dat een christelijk muziekfeest wordt geopend met gebed, gesloten met dankzegging en afgewisseld met christelijke toespraken, meenden geen vrijheid te hebben den stadstuin disponibel te stellen voor eene, in hun oog, godsdienstige bijeenkomst, zulks ter wille van de neutraliteit. De bond deed nu aanzoek om een stuk land, in de Schians bjj Leeuwarden gelegen, toevallig ook eigendom van de stad Leeu warden, ook deze onderhandeling liep spaak. Naar wjj vernemen is er evenwel toch groote kans, dat het feest zal gehouden kunnen worden, tenminste ons wordt uit goede bron verzekerd, dat er onderhandelin- gen zijn aangeknoopt, teneinde Workum als plaats aan te wijzen. Wij wenschen den bond toe, dat hij in dezen niet beschaamd moge worden en dat hij, na alle teleurstellingen, te Workum het feest moge vieren, begunstigd door fraai weder en bezocht door duizenden be-> zoekers, r. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1