NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOMBTGAlfG. No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. DONDERDAG 8 JUNI. SB VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. aanstaande zijn, leest men advertentiën in locale bladen, houdende het verzoek aan de boeren, om bij die verpachtingen niet tegen elkander op te bieden, waardoor men elkander het gras duur maakt en waarvan de verhuurders profiteeren. Aansluiting, solidariteit, onder ons, zoo luidt de roep stem der boerengegadigden, maar als de verhuringen gehouden worden, dan is men die woorden vergeten. Men biedt, verhoogt enz. tot soms bespottelijk hooge prijzen. Ook nu weder worden „pogingen aange- wend“ een bond van boeren te vormen, om paal en perk te stellen aan dit euvel, wat hun zelf in de beurs komt, maar... de pogingen zullen pogingen blijven. De ondervinding is ook in deze de beste leer meesteres. Te minder zal een dergelijk so lidair optreden dit jaar gaan, nu bijna iedere boer een te groot beslag vee houdt in ver houding tot de grootte zijner landerijen, zoodat ieder hunner genoodzaakt is losse hooilanden te huren, wil hij genoeg winter voedsel voor zijn vee vergaren. Nu het dient gezegd de Friesche beer is in den laatsten tijd economisch wel sterker geworden, zoodat hij beter een hoogeren prijs betalen kan dan 5 a 10 jaren geleden. Utingeradeel, 5 Juni. Onderscheidene visschers, die sedert het openstellen der vis- scherij op 1 Juni jl. in deze gemeente, vooral met schakels hun geluk beproefden, hebben zeer veel viseh gevangen. Er waren er die met 100 halve kilo’s en meer, hoofdzake lijk blei, thuiskwamen. De oorzaak is, dat door de aanhoudende koude weersgesteld heid, vooral in Mei,, de viscb dit jaar laat was met kuit schieten. In dien tijd verlaat zij de groote meren en hoofd vaarten en zoekt dan de daarmede in verband zijnde meer ondiepe landslooten op, waarin zij zich thans nog in massa ophoudt en ge makkelijk is te vangen. Ook zijn zonder twijfel de twee laatste zachte winters be vorderlijk geweest voor de vischcultuur. Wieuwerd, 5 Juni. Toen Zaterdag jl. de brandspuit beproefd werd, ontbraken er tengevolge van de hooiïng 12 spuitgas ten op het appèl. Per man wordt als ver goeding 25 cts betaald en nu verlangden de 24 aanwezige manschappen, dat het loon van de 12 deserteurs onder hen zou wor den verdeeld, evenals dit nu reeds geschiedt met de 4 pgphouders. Hiertoe waren de brandmeesters echter niet terstond genegen, met het gevolg, dat er een werkstaking uit brak. Da banden om den arm werden in geleverd en besloten werd niet weder aan den arbeid te gaan, alvorens eene betere balooning is verkregen. Achtkarspelen, 5 Juni. Door ’t ver trek van veel werkvolk naar Duitschland en elders, komen hier werkkrachten te kort. Men kont bijna bij geen boer of’t is„weet je ook een beste knecht of meid voor me Ook in ’t hooiland moet men zich soms met halven behelpen en is menigmaal nog blij, dat men die kan krijgen. Iieeuwarderadeel, 5 Juni. Van de secretarie dezer gemeente is een leerling- klerk voortvluchtig, een jongmensch van 17 jaren. Hij was eenige weken geleden door den gemeente-ontvanger met f 490.05 en twee mandaten uitgezonden, cm dit geld aan iemand te Leeuwarden uit te be talen. Hij stak echter het geld op, teeken- de de mandaten valschelgk voor voldaan op dato 28 Mei en gat ze zoo aan den ge meente-ontvanger terug. Voor ontdekking vreezende, heeft hij Vrijdagmorgen de wijk naar elders genomen, vermoedelijk per trein over Stavoren naar Amerika, na den vo- rigen avond te Leeuwarden nog troost te hebben gezocht bij Wijntje en Trijntje. Zoo- dra de burgemeester van zjjn verdwijning hoorde, is dadelijk naar alle zijden getele grafeerd: naar Amsterdam, Rottardam en Antwerpen, doch zonder gevolg. Men denkt dat hij te Antwerpen scheep is gegaan naar Amerika. Zij, die den jongeling kenden, vezekeren dat hij overigens een flmk en oppassend persoon was, die ook voor zijn werkzaam heden goed berekend mocht heeten. Voor den gemeente-ontvanger wordt het een lee- lijk schadepostje. Heerenveen, 5 Juni. De hier geves tigde naamlooze vennootschap „de Friesche Vischhandel“ zal een proef nemen met pu- blieken verkoop van blei en wel op Vrij dagmorgen tien uur bij de Hoofdbrug?* ’t Is te wenschen dat deze proef mag slagen; blei toch bezit zeer veel voedings waarde en wordt thans in overvloed in onze wateren gevangen, itykt Afa Six Op verzoek van het Rotterdamsch Weekblad deelen wij gaarne ook onzen lezers mede, dat een inzender in dat blad maatregelen wenscht te beramen ten gunste van de mannelijke en vrouwelijke bedienden in winkels en magazijnen, omdat hij ’t be treurt, dat niet ook op hen de bepalingen van toepassing zullen zijn van de wet, welke eene regeling van arbeids- en rust tijden voor den volwassen arbeider beoogt en omtrent welk ontwerp, in de maand December bij de Tweede Kamer ingeko- men, reeds een Verslag over de behande ling in de afdcelingen verschenen is. Die poging, door het Rolt. Weekbl. ondersteund, heelt ook onze onverdeelde sympathie en daarom voldoen wij gaarne aan het verzoek om zijne aanbeveling over te nemen. Het Weekblad schrijft: „Hoewel de steller der advertentie ge narend heeft zich voorloopig op den achter grond te moeten houden, is het ons des niettemin bekend, dal hij een winkelier is, die zelf tal van bedienden onder zich heeft Maar zie, daar werpt hij een schaduw op industrie en nijverheid. Om de eerste en de meeste te zijn moet niet alleen veel en snel, maar ook goedkoop geleverd worden, en wat het eerst voor de hand ligt islage arbeidsloonen, waardoor ’t gemakkelijk valt kinderen in dienst te nemen, en vrouwen, moeders aan het huisgezin, haar bestemming en werkkring te onttrekken, niet zooals in den landbouw, op gezette tijden als ’t vol strekt noodigis, maar doorgaande, alles tot nadeel van lichamelijke, verstandelijke en zedelijke ontwikkeling. Eere den staatsman, die aan dit schade lijk en schandelijk kwaad een einde maakt, en den verdrukte althans eenig uitzicht op het erlangen van betamelijk levensgenot opent. Maar moeten wjj den landbouwer, den industrieel, den nijverheidsman, den aan nemer, die van anderer nooddruft geen mis bruik ten behoeve van zichzelf maakt, daarom eer waardig keuren Als wij een ons gezonden mand appelen onderzoeken, om de waarde ervan te beoor- deelen, dan gooien wij de rotte weg, en de geschondene, aangebetene, misvormde of vlekkige leggen wij terzijde als van geringe waarde. De rest kennen wij de waarde toe, die zij verdient en die erkend behoort te worden. Meer niet. Tot heden hebben wij welvaart en levens genot als in éénen adem genoemd, ook omdat het genieten van levensgeluk voor een goed deel van den mensch zelf afhangt. Hij, die altijd ziet op dengene, die meer heeft en meer geniet, en die daardoor in een onte vreden stemming verkeert, en hij, die steeds door begeerte gejaagd en gekweld wordt, is weinig geschikt om levensgeluk te genieten, dat is, zich gelukkig te gevoelen. Maar dat neemt niet weg, en ’t kan moeielijk ontkend worden, dat het genieten van levensgeluk voor een goed deel afhan kelijk is van eene zekere mate van welvaart, naar den stand en de plaats, die men in de maatschappij inneemt. En wanneer nu zucht tot zoogenaamden vooruitgang alleen dient, om het persoonlijk belang te bevorderen, met geringschatting en achterstelling van het belang van anderen en niet het minst van de zwakken, wien de gelegenheid en de macht tot zelfverde diging ontbreekt dan kleeft op zoodanigen vooruitgang een smet, dan rust daarop een vloek, die elk welgezinde moet bewegen om te trachten bem voor volk en maatschappij op te heffen of krachteloos te maken. De macht der publieke opinie plaatse zich daartoe tegenover den lust en den wil van welke macht ook, en zij zal de over winning behalen. In dit opzicht nu kunnen wij waarlijk op vooruitgang bogen. De publieke opinie komt op tegen het der beschaving outeerende en het volk uit mergelende van toerustingen voor den oorlog en het daarin gelegen hefhebberijspel van eenige belaugzuchtigen en onzedelijke, ver keerd geplaatste weelde en roemzucht; de publieke opinie geneest er van en komt er tegenop, om hem, die van zijn arbeid in dienst en ten behoeve van anderen leven moet, als verschoppeling te gebruiken, die men zoo goedkoop mogelijk exploiteert, om hem, zoodra hij niet in staat is om te werken, aan zijn lot over te laten. W aarlyk, welke gebreken de maatschappij ook mogen aankleven, dit is een schoon bewijs van vooruitgang in een goede richting. Enkh. Crt. en reeds meermalen daadwerkelijk heeft bewezen, dat hij zooveel mogelijk wenscht mede te werken, om het lot van die allen, op het gebied van lange werktijden, zoo veel mogelijk te verzachten en daarvoor geen financiëele opofferingen heeft ge schroomd. „Geen wonder dus, dat hij deze gelegen heid wil aangrijpen, om bij de wet de po sitie der winkelbedienden draaglrjker te maken. Reeds talrijke blijken van sym pathie met zijn streven mochten hem ge worden en uit de meest treffende waarvan wij inzage kregen, bleek van werktijden, met name in Rotterdam, waarvan men, zoo men ’t wist, niet alleen verbaasd zou staan, maar zelfs van zou gruwen. Het confiden tieel karakter, dat die brieven dragen, belet ons daarop nader in te gaan, maar wij ver trouwen dat men ons wel op ons woord zal gelooven. „De steller der advertentie nu, gelooft zeer zeker en terecht, dat daarin verande ring te brengen is, als zoowel bedienden als patroons welke laatsten werkelijk niet allen voor hun plezier een derge’ijk exploitatie- systeem volgen, zich in massa tot de Regee- ring wenden. Daarbij zweefde hem vooroogen een voorbeeld voor kort in Duitschland ge geven, waar door het nationale verbond van handelsbedienden een verzoek bij den Bonds raad werd ingediend met 47000 handteeke- ningen, waarin werd aangedrongen op een gelijktijdig sluitingsuur voor de winkels. Onder die handteekeningen waren er 11260 van patroons afkomstig. In Hamburg alleen kwamen op de 7739 onderteekeningen, 2711 voor van patroons. „Wij gelooven met den steller der adver tentie, dat een dergelijke indrukwekkende petitie zeer zeker ook in ons land mogelijk is en tevens dat voor zulk een aandrang de regeering niet doof zou kunnen big ven. „In het belang der betrokken mannelijke en vrouwelijke bedienden en dat der patroons zelf zal het dus zeker zijn, indien zij zich bij de beweging aansluiten, waartoe alsnog gelegenheid bestaat, door bemiddeling van de Nederlandsche Kiosken-Maatsch. te Rotterdam onder No. A 75.“ Sedert Vrijdagmiddag werden te Nij megen uit de ouderlijke woning vermist een knaap van zekeren Seegers, oud 14 jaar, en een van zekeren van Duinen, oud 12 jaar, beiden wonende in de Reguliersstraat, zon der dat m?n kon gissen wat hun wedervaren was. Zondagnamiddag zijn beide lijken op gehaald uit een bermsloot nabij het fort Krayenhoff, onder deze gemeente, waarin zij wellicht al spelende van een vlotje zijn gevallen en verdronken. De ongelukkige knapen hielden elkander nog omstrengeld, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de een den ander heeft willen redden en dus samen den dood hebben gevonden, zonder dat iemand van bet treffend ongeluk iets heeft bemerkt. Hunne lijken zijn naar de respec tievelijke ouderlijke woningen oveigebracht. De deelneming is groot in de oudersmart. Ten huize van een ingezetene aan de Prinsegracht te ’s Gravenhage vervoegden zich drie personen, die onder voorwendsel schatters bg de belasting te zijn, wenschten toegelaten te worden om de woning op te nemen. De dienstmaagd verzocht de „heeren“ terug te komen wanneer mijnheer thuis was. Daartegen viel weinig in te brengen en de schatters verwijderden zich. Mijnheer die de boodschap van zijn voorzichtige dienstmaagd ontving en wien de zaak niet in den haak voorkwam, won inlichtingen in bij de belastingkantoren, van welke geen van alle schatters waren uitgezonden. De pseudoschatters zijn echter niet teruggeko men. Uit Meppel wordt geschreven Eergisteren was bij een gevecht tusschen eenige jongens de zoon van den rijks veld wachter alhier mishandeld. De vader dreigde daarop den dader, den 13-jarigen M. uit de Wilhelminastraat, met het maken van proces-verbaal. Uit angst hiervoor vluchtte de jongen en werd door velen gezocht in alle lichtingen. Gisterenavond vond men hem verdronken een kwaïtier van deze gemeente verwijderd, waar een visscher hem in zijne netten ophaalde. Men schrijft uit Friesland aan de Arnh. Ct. Een zeldzaam jubilé zal 7 dezer in het dorp Langezwaag gevierd worden. De heer W. Lunwolda en echtgenoote zullen dan den dag herdenken, waarop zij vóór 70 jaren „in lief en leeu“ verbonden werden. Minder zeldzaam is het verschijnsel, dat zich voordoet in ons gewest, we zouden geneigd zijn, het een periodiek verschijnsel te noemen, dat even schijnt, om weer uit te gaan als,,, een nachtkaars. Telkenjare wanneer de verhuringen van hooilanden De aarde wentelt om haar as en tevens om de zon. Al weten wij ’t niet, omdat wij het met onze oogen niet kunnen waar nemen, wijze menschen zeggen het, en het moet dan ook wel zoo zijn, want dag en nacht, zomer en winter keeren regelmatig terug. Niet de zon, maar de aarde beweegt zich dus. En wij menschen, die op de aarde wonen, wij bewegen ons mee. Evenmin als men de aarde stuiten kan in hare geregelde beweging, evenmin stuit men de beweging van den menschelijken geest. En in die beweging ligt de aanleiding tot vele daden, en de uitvoering van daden noemen wij vooruitgang. De aarde, onze woonplaats, noemen wij de wereld, alleen, omdat zij onze wereld is, en de millioenen werelden, die met onze aarde in het ongemeten luchtruim rond wentelen zouden die alleen bestaan om onze bewondering te wekken en onze nachten te verlichten Zouden zich ook daarop geene levende, denkende en handelende persoonlijkheden bevinden, al is hun vorm en gedaante dan ook misschien anders dan de onze? IJdele vragen voorzeker, maar toch vragen, die er toe leiden kunnen, om ons te genezen van onzen hoogmoed en onze onwetendheid, waardoor wij de aaide beschouwen als de wereld, de eenige wereld in het heelal, terwille van wier redelijke en denkende wezens al het overige zou bestaan. Als wij hierover nadenken, dan komen wij tot de overtuiging, eigenlijk niets te weten en niets te kennen alleen weten wij, dat de aarde onze woonplaats is en dat het spraak gebruik medebrengt, dat wij haar de wereld noemen en dat zelfde spraakgebruik is oor zaak, dat wij de groote verzameling van menschen, die op de aarde leven, de men- schenwereld noemen. De menschelijke geest nu staat evenmin stil als de aarde zelf, en de zucht om, over eenkomstig zijne inzichten, wenschen, behoef ten en plannen, veranderingen teweeg te brengen, noemen wij den geest van of de zucht tot vooruitgang. En wat is het kenmerk van dien geest, en wat is het, dat tot handelen aanspoort? Dit vooral, om de welvaart te verhoogen en het levensgenot te vermeerderen. Die theorie is schoon, maar het eigen belang der menschen is oorzaak, dat zij niet altijd tot haar recht komt, omdat met han delingen tot vooruitgang wel eens meer be doeld wordt persoonlijk voordeel dan voor uitgang in den geest van genoemde theorie. Somtjjds zelfs keert hij zich regelrecht tegen die theorieletten wij slechts op den vooruitgang in het vinden van de middelen, om in en door den oorlog, meer, beter en sneller te kunnen dooden en vernielen. Hier mee, in ’t groot, plaatst het eigenbelang van den uitvinder, den vervaardiger en van den vorst die ze aanschaft, zich tegenover het publiek, dat eerst gedwongen wordt mid delen van negatieven vooruitgang te helpen betalen, om er later zijne eigendommen door te zien verwoesten en er zich of zijne kin deren door te laten dooden. Sterk sprekender tegenhanger op do schilderij van den waarachtigen vooruitgang zal wel nooit geleverd kunnen worden. Naast die groote, afschuwwekkende schil derij, zou een groote menigte kleinere kunnen worden opgehangen, waarop de vooruitgang ter bevordeiing van het persoonlijk, en tegen over het algemeen belang, met schelle kleu ren is afgebeeld, zóó, dat kennis, wetenschap, scheikunde en werktuigkunde, die oorspron kelijk zulke schoone vruchten zijn van ’s menschen werkzamen en zoekenden geest, dienstbaar worden gemaakt aan de vulling van de zakken van enkelen, ten koste van ’t meer algemeene. Beide, die groote en die groep kleinere schilderijen dienen tot bespotting en erger nis van de vrienden van den waren voor uitgang, van de bevordering van volkswel vaart en daardoor van de vermeerdering van betamelijk levensgenot. De aarde, onze wereld beweegt zich, en de menschenwereld beweegt zich mee, schijn baar als een aaneen gesloten massa, werkend en strevend naar eenzelfde doel, maar als men met meer aandacht rond ziet, ieder der individuen op zijn eigen terrein, het terrein van zijn belang en van zijn werkzaamheid. Somtijds zou men wenschen, de vleugelen van sommigen te kunnen inkorten, want voort gaat het, voort! Men wil de eerste, de meeste zijn, wil overschaduwen en profiteeren, voorgaan doet volgen, vooruit ia de leus en de weg, Bolswardsche Courant bolswa.ro m wowbaöbsï. ti

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1