BC WONSERADEEt Kijkjes op de Brol. ’’ERTEMIEBLAB No. 50. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. CIDER, DES. V erfrisschend. 22 JUNI. XTT JATÜst 1 Zuid-Ge •OR l'1.' vereeniging ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. VII. De Touwkoopman. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per l Franco per post 95 Cents. Mr. J. W. Zijlstra, Bols ward. Verzekert kapitaal of rente tegen ta rieven naar de nieuwste berekeningen. Pre- mies betaalbaar in vooraf overeen te komen termijnen. Alle inlichtingen worden koste loos verstrekt door den Inspecteur en den Agent te Bolsward, den heer K. Tromp. Afdeeling volksverzekering, vaste premie tien cents per week, dubbele uitkeering bij overlijden en op bepaalden loaftiid. moest weer de straat op met het eene eind, de kwaliteit was weer even best als straks, en de prijs van een achterbind ging na heel veel poespas tot op 30 cent, en voor die som vonden enkele een kooper. De drukte en beweging van den koopman trok eenige oogenblikken veler attentie. Vooral zijn doordringende stem, waarop zelfs de gewone Brolkooplieden jaloersch schenen te worden, daar ze ’t een paar malen tegen hem in den kant zetten, maar het onder spit moesten delven, deed elkeen, die daar mr. j. w. zijisira, Advocaat en Procureur, BOLSWARD. zijn kleederen aan boord, maar W. niet. De boot vertrok reeds weer in den vroegen morgen. Naar den vermiste werd intusschen gedregd en het duurde niet lang, ofz’nlijk werd opgehaald. Heerenveen, 19 Juni. In Hepk. Adv. BI. van 10 Juni publiceerde iemand uit Overijsel, dat hij in den trein van Zwolle naar Heerenveen een breed gouden oorijzer ter waarde van meer dan f 100, had verloren. Men vermoedde, dat het in den trein zou zijn achtergebleven en door een der beambten in bewaring genomen. De stationchef alhier telegrafeerde daarom oogenblikkelijk naar alle tusschengelegen stations, echter zonder gevolg. Verleden week reisde het echtpaar naar hier en kocht een nieuw gouden oorijzer voor de vrouw. Even te vlug, want gisteren ontving de chef alhier bericht uit Nieuwe- schans, dat het vermiste oorijzer was ge vonden in den uit Meppol komenden trein. De man had dus bij ’t overstappen te Meppel het oorijzer in den trein achtergelaten en zijne vrouw heeft er nu twee in plaats van geen. 19 Juni. Gisteravond is inbraak ge pleegd in de Israëlitische school alhier. Uit drie spaarbussen van de kinderen is samen ruim f 3 ontvreemd. Langweer, 19 Juni. Heden morgen p. m. halfacht vond de zoon van de wed. P. J. te Dijken in hun wijk een lijk drij vende. ’t Bleek te zijn de 15 jarige dienst bode J. v. d. S. van den veehouder J. D. D. te den Hoek. Hare bovenkleeren lagen op den wal. De ouders, woonachtig onder ’t naburige St. Nicolaasga, werden per as ge haald. Geneeskundige hulp vermocht de gevloden levensgeesten niet terug te roepen. Algemeen is men onder den indruk van dit in-treurig heengaan van een zoo jong leven. Harich, 18 Juni. De paarden zijn prijzig. De landbouwer N. B. van Rijs, verkocht deze week een vijfjarige merrie (kedde) voor den hoogen prijs van f 450. Bij de aflevering alhier kregen de knechts nog f 5 als fooi. Leeuwarden, 16 Juni. Tegen den avond geraakte op het Vliet een tweejarig meisje te water. Een 15-jarige knaap sprong haar terstond gekleed na en zou het kind hebben gered, wanneer niet de heer K. L., die er ook eon nat pak aan waagde, den jongen vóór was geweest. Deze toonde zich daar slecht over gemutst. Haskerhorne, 20 Juni, ’t Kerkge bouw der Ned. Herv. gemeente alhier heeft thans eene dubbele bestemming, ’t Doet namelijk dienst èn als kerk èn als school gebouw. Op verzoek van het gemeente bestuur waren heeren kerkvoogden zoo wel willend de kerk gedurende zes dagen van de week in gebruik: af te staan tot den tijd dat de te vergrooten school alhier gereed zal zijn, wat, met het oog op den geregel - den voortgang van het onderwijs, zeer zeker te loven valt. Wonseradeel, 19 Juni. De bouwlan den staan prachtig. Als de ziekte de aard appelen niet te zeer aantast, belooft de oogst van dit product voordeelig te worden, vooral van de vroegrijpe. Ook de andere gewassen als tarwe, rogge, haver, beetwortelen, erwten en boonen staan uitnemend. Vooral de boonen, die geheele akkers bedekken, bloeien volop en doen veel verwachten. Toch ziet de bouwboer uit naar een verfrisschend regentje. Op de pas gehooide weilanden zou wat regen nog meer welkom zijn, als de hooiïng niet in vollen gang was. Galamadammen, 19 Juni. Gister geraakte mej. K. van Makkum met haar fiets tusschen hier en Koudum te water. Gelukkig liep het ongeval zonder ernstige gevolgen afte Kippenburg heeft men haar droge kleeren verschaft. Hepk. Adv. BI. Een aardige quaestie. Het motor-rij wiel zal weldra als onderwerp van geschil zijn intrede doen in de burgerlijke rechtszaal. Een fabrikant van motor-rijwielen had zijn ma chine van Mook-Middelaar als passagiers- goed voor Den Haag laten bevrachten, en daarvoor f 1,80 betaald, tegen ontvangst van een bagage-biljet. Het stuk, in Den Haag aangekomen, wordt niet gerangschikt onder de rij wielen, doch onder de voertuigen, met verhooging van de verschuldigde vracht tot f 36, onder toepassing van het tarief voor transport van voertuigen. De reiziger beroept zich op zijn regu wegens betaalde vracht, en verlangt tegen overgifte daarvan zijn motor. Zoolang het geschil niet is beslist, blijft de driewieler aan het station Den Haag voor f 38154 - 36963 - 36625 - 35645 - 35598 - 34896 - 34653 - 33900 - 32100 - 31800 - 28920 den laagsten inschrijver. Die het hardst roept, moet maar eerst geholpen worden, zegt men wel, en deze spreuk thans tot de onze makende, willen wij bij het vervolgen onzer kijkjes, nu eerst den touwkoopman nemen van Donderdag j.l. Wel zijn nog eenige stukken in porte feuille, die op plaatsing wachten, maar de laatste moet nu maar eens de eerste worden. Donderdag dan, hoorde men, tijdens de weekmarkt boven het gewone geroep uit een schelle, verklinkende stem, en nader komende bleef ieder even luisteren naar het spectakel, daar vertoond. Op een huifkar, een twee wielig rijtuig gelijk men ze in de zuidelijke provinciën wel meer ziet, doch die hier ge woonlijk niet worden aangetroffen, stond een man te roepen. De vreemde reiswagen, waarnaar wel de talrijk verspreide reclame kaarten konden zijn vervaardigd, die der laatste groote tentoonstelling van Amsterdam, van hotel- en reiswezen te aanschouwen gaf, was de standplaats van de koopman in touw. Zijn hoofd was getooid met een roode muts, veel gelijkende op de Turksche fez, doch ’t was niet slechts de wagen of de tulband die de aandacht trok, het was ook het vreemde doen van den koopman, De huif of kap was van den wagen genomen, zeker als hulde aan het fraaie zomerweder, want de man had belang bij mooi weerzijn artikel stond in nauwe betrekking tot het hooiland, want voor- en achterbinden voor hooiwagens was zijn hoofdartikel. Hij neemt dan zoo n touw, maakt het los onder allerlei grimassen, en geeft zijn vrouw, die terwijl hij op de kar staat te oreeren, stil letjes en bedaard op de straatsteenen blijft, een eind van het touw. „Vrouw, daar pak an, als je blieft natuurlijk, want dat hoort er bij, vrouw laat de menschen eens zien, hoe lang onze touwen zijn." „Vrouw, loop uit 1“ en als deze met het touw een eindje ver is gegaan, zoo lang het touw het toelaat, roept hij: „Vrouw, houd je je eind vast? Nu ik ook hoor, dan zullen wij zien wie gelijk krijgt, zegt hij lachend, maar geen ruzie hoor, neen, neen, ’t is maar om te zien, hoe lang het touw is. Kijk menschen kijk, hier heb ik het eene eind, en ginds staat mijn vrouw, met het andere. En wat touw is het Als daar is een koopman in touw of een touw slager, of ieder, die er verstand van heeft, als die mij tot schande kan maken, laat hij hier komen,en hij stampt met zijn voet, dat zijn wagen van angst begint te trillen. Onder deze praatjes is het touw weer opge wonden, en na nog heel wat geroep over de beste kwaliteit, komt hij aan den prijs, „Zoo’n voorbind kost 22 guldenWat zeg ik, neen, 22 kwartjesook niet, 22 stuivers, nog niet het kost maar (en hij breekt zijn tong bijna om het in het Friesch te zeggen) twa kwartsjes! Nog geen liefhebbers? Nou weet je wat, ’t kan mij ook „niks" schelen, dan maar „ién kwartsje!" Nog willen ze niet weg. „Weetje wat, bij hoog en laag, ik wil ze missen, ’k Heb er hier zes stuks op mijn arm, en dan geen kwartje ook, geen vier, drie, twee, een en twint, maar voor twintig cent! Wie moet ze hebben! Als ik ze neer leg is ’t gedaan hoor, al wou je een rijksdaalder geven, je krijgt ze dan niet En nu gaan ze links, en rechts, in den grooten kring van omstanders, worden handen opgestoken, en vlug wordt elke hand, die boven de massa uitsteekt, met een bos touw tot de gewone hoogte terug gebracht. De koopman werpt ze van zjjn verheven stand punt toe, de vrouw belast zich met de in vordering der gelden. Is zoo’n vrachtje uitgedeeld, dan neemt de koopman even rust, of neen, rust gunt hij zich niet, want hij wil zijn publiek aan de praat houden. „Lol gehad, mijnheer lol gehad, verleden week nog meer dan heden. Thans ben ik alleen maar een beetje vet (en inderdaad, onze opinie was, dat de koopman z’n eigenzelvers niet be lasterde, toen hij dit getuigenis uitsprak) een beetje vet, maar de vorige week, moet je begrijpen, waren mijn vrouw en ik allebei dronken. En lol gehad, och, och, wij moesten beide het bureau in. Mijn vrouwtje riep maar steeds: Jaap! en ik antwoordde dan telkensMoekeEn in het bureau, zat zij in den eenen hoek en ik in den anderen, en lol gehad Terwijl de omstanders lachten om zijn grimassen, als of hij wat aangeschoten was, welke grimassen, geljjk wij reeds zeiden, ons voorkwamen zeer natuurlijk te zjjn, had hij •weer wat touw uit zijn omgeving opgeschar- reld en begon het verhaal, w. De vrouw bewaard, tegen een vergoeding van f0,25 daags voor rekening van den afzender. Bezoek uit den vreemde. Gisterenoch- tead kwam met de Harwichboot aan den Hoek van Holland aan een vereeniging van 63 Engehche meelfabrikanten en bak kers. Zij vertrokken per sneltrein naar Rotterdam, om hier en van hier uit de voornaamste meelfabrieken en bakkerijen in Nederland te bezoeken. Spoorwegongeluk. Gistermorgen werd het aantal spoorwegongelukken weder met één vermeerderd, doordien te ongeveer 7 uur een zandtrein der S. S. derailleerde ter hoogte van de Jeremibrug onder Utrecht. Drie wagens lagen dwars over den weg; één der beide hoofdsporen was geheel ver sperd. De materieele schade is nog al aan zienlijk. Een gezelschap dames en heeren, dat Zondag per fiets van Nijmegen naar Kleef reed tot bijwoning van de aldaar gehouden wedrennen, kwamen op de terugreis door Ubbergen in contact met de gemeentepo litie, omdat enkelen niet van licht op de fiets waren voorzien. Na de gebruikelijke vraag :hoe is uw naam, volgde geen antwoord en werd zelfs den gemeente-veldwachter door iemand uit dat gezelschap een zoo gevoeligen slag met een boksbeugel toege bracht, dat deze ter aarde stortte. Toege snelde hulp van de burgers ontzette de politie van de aanvallers, die nu weder- keerig een geducht pak kregen. Te Sleeuwijk heeft men aan boord van een vaartuig de knecht des schippers dood voor zjn bed gevonden. Men spreekt er van, dat de bejaarde man, iemand van ruim 60 jaar, als gevolg van overmatig drankgebruik gestikt is. De H. IJ. S. M. heeft nieuwe 3e kl. rijtuigen in dienst gesteld, die practised ver beterd en netter afgewerkt zijn. Er is ruimte in voor ongeveer 100 personen, in het rijtuig zijn twee privaten aangebracht, die daar er binnen langs alle afdeehngen een gang is gemaakt, voor iedereen te be reiken zijn. Van den muziektempel in den Prin sentuin te Leeuwarden is ten gevolge van het doorslijten van de ijzeren krammen, het plafond naar beneden gestort. In zijn val bracht het aan ballons en muzieklessenaars niet onbelangrijke schade toe. Nabij de Stolpen aan het Noord- Hollandsch kanaal geraakte het kind van den heer B. te Behagen al spelende te water. De moeder, die op eenigen afstand het ongeval zag, sprong bet kind na, om het te redden, met het noodlottig gevolg, dat zij zelve verdronk, terwijl het kind door de inmiddels toegeschoten buren op het droge werd gebracht. Reeds vroeger werd melding gemaakt van het gebruik van ruwe petroleum om spoorwegen beter te maken dan zij gewoon lijk zijn. Wij bedoelen hier natuurlijk den weg zelven. Volgens de bewering moeteen slijkweg, die met olie wordt behandeld, stofvrij zijn in den zomer en, daar de weg ondoordringbaar is voor vocht, blijft deze hard met vochtig weder. Om eene atdoende proef te nemen, gat de Standard Oli Cy. eene olietank ter dispositie van een inge nieur, die 20 Nov. j.l. een gedeelte nieuw aangelegdeo weg er mede besprenkel ie, ter breedte 12 vt. en ter lengte van 200 vt. Later werd een tweede gedeelte, 300 vt. lang, alzoo behandeld, totdat ten laatste 8 vaten olie over eene totale lengte van 5 a 600 vt. werden gebruikt. Den volgenden dag, voordat de olie was geabsorbeerd, viel er een hevige regen, en men bevond dat de stof beneden de geoliede oppervlakte vast bleef, terwijl andere ge deelten van den weg modderig werden en vol scheuren. Eene hevige vorst volgde op den regen, en 5 dagen later werd de opper vlakte onderzocht. De ongeoliede weg werd vol voren, die 1 a 2 inch diep waren, en ruw en hard bevroren, terwijl het geoliede gedeelte volkomen vlak bleet. De weg zal weder onderzocht worden na de lentedauw, maar tot dusverre schijnt de olie uitstekend gewerkt te hebben. Brandstichting? De justitie te’s Her- togenbosch begaf zich Maandag naar Boxtel ter onderzoek van een vermoedeljjk aldaar gepleegde brandstichting. Reeds herhaaldelijk is getracht aldaar de R. K. pastorie of aanhoorigheden in brand te stekentelkens echter vruchteloos, in den nacht van 17 op 18 dezer is de poging herhaald en ditmaal gelukt; koetshuis en stalling gingen in vlamman op. Het uit snijden van een ruit en het verbreken van tralies hebben het vermoeden van misdaad Wonseradeel. Thans hebben, nevens de A. R., de C. H. en L., ook de R. K. hunne candidaten voor den Gemeenteraad gesteld. Zij komen met dezelfde candidaten als de A. R., met uitzondering van den heer A. T. de Jong. Voor dezen stellen ze geen candidaat. Daar twee der A. R. candidaten hebben bedankt, nl. de heeren A. Kool van Gaast en Burggraef van Makkum, zullen de R. K. voor deze anderen moeten stellen. De A. R. hebben hiervoor nu de hh. H. IJntema van Pingjum en Steringa van Makkum. De R. K. zullen zeer zeker deze twee candidaten overnemen. Te Pingjum worden pogingen in het werk gesteld, om aldaar een telefoonkantoor gevestigd te krijgen. In eene druk bezochte vergadering is besloten, zich per adres tot den Gemeenteraad te wenden. Nu deze besloten heeft om in Zurich een lokaal, ter vestiging van een zoodanig kan toor, ter beschikking te stellen, vleit men zich, dat zij ook aan dit verzoek een ge willig oor zal verleenen. Warns, 19 Juni. Heden werd alhier aanbesteed het bouwen eener stoomzuivel- fabriek van de coöperatieve „Warns en omstreken." Ingeschreven werd door J. v/d. Leij te Arum J. Eizinga te Kortezwaag C. Lerke te Leeuwarden A. J. v/d. Veer te Augustinusga I. Timmenga te IJ tens G. Dijkstra te Bolsward F. W. Feenstra te Leeuwarden Altena Jurjens te Anema te Harlingen Gebr. Broersma te Harlingen J. Bosch te T wij zei Gegund aan Grootere en kleinere ongevallen met paard en wagen schjjnen hier in de lucht te zitten tegenwoordig. Binnen weinige weken tjjds badden we hier drie of vier holpartijtjes, die alle zonder ernstige per soonlijke ongelukken afliepen. Het mag een wonder heeten, waar, zooals bij de voor laatste maal, het school volkje zich op de baan van het hollende paard bevond. Gisteren weer kwam een ongeval voor met een kurige kedde, gespannen voor een tentwagen. De materieele schade was thans nog al beduidend. Nijega, (H. O. en N.) 19 Juni. Heden- avonu (de vrouw was aan ’t melken, de man afwezig) geraakte de hooiberg, waarin enkele wagens hooi, van S. de Jong alhier in brand. Alles ging verloren. Gelukkig, dat er geen wind was, zoodat de belendende gebouwen gespaard bleven. Oorzaak on- kend. Balk, 19 Juni. Donderdag 29 Juni e.k. zal de bekende zaak aangaande de voor drie weken aan Hans Rijpsma alhier toe gebrachte messteek voor de openbare terecht zitting te Heerenveen worden behandeld. Gedagvaard zijn, behalve de vermoedelijke dader J. de Jager, Dr. J. O. Tromp alhier, Dr. H. Hatünk te Wijckel, R. v. d. Goot en A. Visser beiden te Oudemirdum, benevens de gewonde H. R. Leeuwarden, 17Juni. Hedenmorgen is aan de Willemskade alhier het lijk op- gevischt van een 21 jarig jongeling, naar men wil, eenige zoon van den Tjalkschipper W. Hij diende als knecht op de Rotter dammer boot, was gisteravond om elf uur met dan stuurman thuis gekomen en na zich uitgekleed te hebben weer naar boven gegaan, Van morgen vond men wel r. Bolswardsche Courant -~Trmi idstraat 32, ’s Gravenhage. Zuid-Gelderland, Noordbrabant en Lim burg, J. P. C. Kramers, Nieuwe Markt 26 Nijmegen. Noord-Gelderland en Overijsel, G. A. Leus- sen te Diepenveen. Groningen, Friesland en Drente, w •n •n v n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1