NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD Weervoorspellingen. i o 0 BOLSWARD Eü weSSBBAOE». Mr. J. W. Zijlstra, Geör. Missta StipT No. 52. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. r I M £3 ia Kantoor te Bolsward: Marktplein No. 324. A VOOR ■•di bij den Agent r I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXXtjXXXXXXXX^ DONDERDAG 29 JUNI. dan weer een knoei krijgt? En als het warm en nat werd, dan kwam misschien de ziekte in de aardappelen. Er 2-J grond geblevenbevroren zijn ze niet geraakt en hier en aardiw 05 i Medaille ’s Gravenhage 1898. Medaille Antwerpen 1898. had overschreden door hem, nadat hy wegens lichaamsgebreken was vrijgesteld, opnieuw een geneeskundig onderzoek te laten onder gaan en hem daarna voor den militiedienst aan te wijzen, zoodat de eenmaal verleende vrijstelling werd gehandhaafd, wendde hij zich tot de hooge militaire overheid, ten einde thans ook ontneven te worden van zijne vrijwillige verbintenis bij het reserve kader, welke hij alleen had aangegaan ter vergemakkelijking van zijn dienst als milicien in het belang zijner studiën. Voor die ontheffing was evenwel eene afzonderlijke keuring noodig, die tot uitslag heeft gehad, dat hij als kader-reservist is geschikt verklaard, zoodat hij van zijne vrjjwiliige verbintenis by het reservekader niet is kunnen worden ontslagen. Te Midwolde (Gr.) heeft de heer K. Damhof zijn honderdsten verjaardag beleefd. Deze verjaardag werd gevierd door heel het dorp. Vlaggen wapperden vroolijk uit een aantal huizen en van de openbare ge bouwen. Een eereboog was opgericht voor de deur van den krassen oude, die zich in den namiddag nog even met eene dochter, eene kleindochter en eene achterkleindochter, door een deel van de gemeente het rijden. Dat was de wensch sinds lang geweest: op zijn honderdsten verjaardag in een open Zoo verdween met natte leden ’s Winters grauwe dwinglandij Voor de zoete heerschappij Der bebloemde lieflijkheden. Onnoodig is het zeker te zeggen, dat deze regels gedicht zijn door onzen oudcollega Huibert Poot, iemand met wien wij wegens zijn vak toch altijd méér op hebben, dan met andere dichters. Veel punten van aan raking hebben wij echter niet met hem. Vooreerst liet hij het bouwersbedryf varen, om zich aan de rijmkunst te wijden, een voorbeeld, dat gelukkig geene algemeene navolging heeft gevonden. Wij treden hier niet in het gericht. Ieder moet weten, wat hem past. Maar wij, als wij aardappelen staan te schrapen, hebben heel andere gedachten, ietwat minder dichterlijke. Misschien is het juister -gezegd met de woorden, dat we nogal prozaïsch zijn, nogal wat erg prozaïsch. Niet altyd echter. Er is zelfs een genre van poëzie en van de verhevenste! waarin wij uitmunten, niet zoozeer door aan geboren talent, als wel door oefening en rijk dom van stof; het is dat der klaagliederen. Ook thans wordt in ieder dorp dagelijks een geheele bundel van deze soort voor de vuist gedicht, eene verzameling, die men zou kunnen uitgeven, onder het mottohet loopt den bouwer niet mee. Ge vraagt, waarom niet? Denkt eensaan het weer, toets de regels van Poot eens aan de waarheid? Bracht de Meimaand ons droogte en zon? Deed zij de gewassen in halen, wat zij in April waren achtergeble ven? Ach, het bleef buiig en koud. De tem peratuur was bijna voortdurend beneden het gemiddelde, en dat gemiddelde is al zoo laag Ik weet niet, of de weerberichten tot uw lievelings lectuur behooren. Wat mij betreft ik was er een hartstochtelijk beminnaar van. Niet zoo zeer, om daaruit de weervoorspel lingen te leeren kennen, och neen! Want daar wij ons dagblad met z’n achten lezen, en ik de vijfde lezer ben; daar bovendien het verzenden wel eens wat te wenschen overlaat, krijg ik de berichten eerst onder de oogen, als ze eenige dagen oud zijn, en de proef op de som reeds is geleverd. Maar als ongecultiveerd weerkenner, maak ik óók mijne voorspellingen, en nu was het mij een genoegen na te gaan, wiens profetiën het slechtst uitkomen. Bovendien, ik had er nu eenmaal mijne zinnen op gezet en geen leul- leton, geen sensatiebericht, geen huiselijk nieuws zelis werd door mij met zoo’n studie en ijver nagegaan, als het weerbericht. Maar nu betrapte ik mij op de akelige gedachte, dat ik toch eigenlijk een afschu- weljjken smaak had. Is het geen bewijs, zoo vroeg ik mezelven af, van zedelijke ontaar ding, wanneer iemand dag aan dag met ge noegen (ik zeg niet met blijdschap) kan lezen: „verwachting buiig weer* of „voor- loopig vrij goed weder, kans op neerslag? Moet iemand niet uitzien naar opwekken- der onderhoud in dezen triestigen tijd, op straffe van ondergang in den mist der droef geestigheid? Hoe zal het gaan met iemand, wiens geestelijk leven ademt in een derge lijke atmospheer? Zullen gevoelens van hoogere orde niet verkwijnen, wanneer de geest dagelijks verwijlt in de gebieden van lagen druk? Vreeselijke gedachte! vruchtbaar nochtans in hare gevolgen. Niet zonder inwendigen strijd nam ik het kloeke besluit, om, als het niet veranderde, van de weerberichten af te zien. Met den edelen Columbus sprak ik: nog drie dagen, en als we dan nog geen uitkomst zien; als dan nog niet de trooste- looze, sleepende -veranderd zijn in blijde en huppelende dan keer ik terug tot de vroegere, bijna vergeten gewoonte, om de weerberichten met geen blik te verwaardigen, ze zelfs niet met een scheel oog aan te zien, ja met geen enkel oog, hoe ook genaamd. De drie dagen verliepen, en er kwam geene veranderingik zag dus van de weerberich ten af. Wel was het de twee laats‘e dagen van Mei mooi en kregen wy in Juni warme dagen, als om me te verlokken, maar geluk kig: ik heb woord gehouden. Want hoe kort duurde de vreugde! Thans reeds is het we derom koud. We weten dat zóó wel. Laten landbouw bladen melden, dat het in Mei op 21 dagen regende, dat er hier en daar 59,6 m. M. water gevallen is, of duidelijker gezegd 5960 II.L. per H. A. het gaat alles ledig aan mij voorbij. Ik ga nu de zaak liever van een anderen kant bezien. De stormdagen hebben onze vruchtboomen weinig geschaadde vrees, dat onze karwjj, die juist bloeide, er erg onder 5QU ljjdenx bleek overdreven. We mogeq Onze weilanden en akkers hebben groote behoefte aan water. Oudehaske, 24 Juni. Da koopman H. S. alhier, die zich heden tot het ondergaan eener straf van drie maanden aan de ge vangenis te Heerenveen moest aanmelden, heeft gisteren de wijk genomen naar Duitsch- land. Toen de politie kwam om hem te ar- resteeren, was de vogel gevlogen. Achtkarspelen, 25 Juni. Den 3 Juli moeten die en die battaljons van de lichting 1895 enz. weer onder de wapenen komen. Er zijn jonge mannen en jongelingen, die in dien tijd f 8,50 a f 9,00 en den kost konden verdienen in ’t hooi of op de Gro ninger klei, terwijl zij buitendien hun werk kwijt raken. Zoo zijn er, die hierdoor wel f 50 schade hebben, terwijl hun lichaam door de lange marschen met pak en zak meer heeft te lijden. Kan de regeering de miliciens niet op een anderen tijd dan juist in dien der beste verdienste oproepen onder de wapenen Leeuwarden, 26 Juni. Het pakhuis van den bakker V. d. Berg in de Groote Hoogstraat, kreeg in den nacht van Zater dag op Zondag ongewenscht bezoek van een paar inbrekers, knapen van 17 en 15 jaar. Het gold de gevulde brood- en koekkarren, die daar ’s avonds steeds onder dak worden gebracht. Reeds was een der karren open gebroken en gedeeltelijk van zijn inhoud beroofd, toen de politie de knapen verraste, waarop zij in allerijl achter door het pak huis over daken en muren de vlucht namen. Eenige agenten achtervolgden hen en wisten het tweetal in den tuin van dr. Woltering te arresteeren. De daders heeten Z. en V. d. V. Een derde, zekere T. die buiten op wacht stond wist te ontsnappen. De jongens zouden met hun drieën uit visschen en hadden terloops eeuige proviand mee willen nemen. Hepk. Adv.bl. Sneek. De candidaten der anti-rev. voor den gemeenteraad zijn de heeren Wie- linga (aftr.) en Wind; die van de R. K. de heeren Visser (aftr.) en Kloosterman die van de Chris. Hist, is de heer Jobs. B. Posma. Aanbesteding door de gemeente Sneek van het inrichten van eene kamer van ’t stadhuis tot archief met brandvrije kluis en bijkomende werken. Ingeschreven was door J. en A. van der Veen te Augustinusga f3131, N. P. Molenaar alhier f 2525 en door F. H. Ringnalda alhier f2429, aan wien het werk is gegund. Bij de Zaterdag alhier gehouden aan besteding door den heer A. Lankhorst van het veroouwen van een pakhuis was de uitslag de volgende Ingeschreven was door Vos en Jorritsma te Bolsward f4475, H. Gros te Rauwerd f4361, P. Prins te Sneek f4195, Gebrs. van der Veen te Augustinusga 13987, A. Vel- sink te Sneek f3931, Bronsema en Elzer te idem f3892 en F. de Wolf te idem f 3738, aan wien het werk is gegund. Makkuiu. Alhier worden steeds groote partijen dakpannen geleverd naar Denemar ken en Noord-Duitschland. Het is te be jammeren, dat de vele Duitsche schepen, die dit artikel transporteeren, deerlijk wor den opgehouden wegens den lagen water stand in het vaarwater van Makkutn naar buiten, veroorzaakt door de gedurige hooge of noordelijke winden. Workum. Zondagnamiddag nam Ds. H. A. van Oostrom Suede, beroepen bij de Hervormde Gemeente te Medembhk, afscneid van zijne gemeente te Workum, met eene rede naar aanleiding van 1 Petr. 5 vs. 10 en 11. Eene overgroote menigte vulde het ruime kerkgebouw. 27 Juni. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van drie leden van den Ge meenteraad (gewone aftreding) zijn als Can didaten gekozen: Akkeringa E., Jansen J., Posthumus G. G., Tjebbes K. en Troste N. Wonseradeel. .Nauwelijks is het eerste hooi binnen of vele boeren zijn al aan ’t roeden. Ja verleden week was een enkele reeds aan ’t „hooidollen? ’t Was hoog tijd het hooi was al heelemaal zwart. Als ’t broeien zoo wat aanhoudt, zullen velen aan ’t dollen moeten. Het spoodige en algemeene broeien is zeker wel een bewijs, dat er pit in ’t hooi zit. Witmarsum. Toen de landbouwer H. de V. alhier dezer dagen zijn rookvleesch uit den schoorsteen zou halen, kwam hij tot de minder aangename verrassing, dat lief- hebbeis van een stukje rookvleesch hem reeds vóór waren geweest. Al de vier stuk ken waren verdwenen, ’t Is wat te zeggen, als zelfs de schoorsteenen door de kaper» worden geïnspecteerd. landauer, liefst met vier paarden, door het dorp te rijden. En zoo geschiedde het. Het was een heele optocht. Eene feestcommissie bood den oude bij het café Veldkamp een glas wijn aan. Hij zat zoo recht als een kaars in den wagen, en ook des avonds om halfnegen zat hij nog gezellig te keuvelen met eenige oude kennissen. Den geheelen dag kwamen bezoekers, ook van omliggende dorpen, om hunne geluk- wenschen aan te bieden, en ’s avonds was de grijsaard nog volstrekt niet vermoeid. Zijn gezicht en zijn gehoor zijn nog vrij goed, doch het loopen wil baast niet meer. Bij mooi weer wandelt hij nog wel eens in den tuin, doch daar blijft het ook bij. In den regel gaat hij ’s avonds om 8 uur naar bedals er echter bezoek is. hindert het ook niet, wanneer het 10 a 11 uur wordt, ’s Morgens om 8 uur staat hij gewoonlijk op. Het eten en drinken smaakt altijd goed tweemaal daags om 11 en 5 uur een bittertje vindt hij heerlijk. Ziek is hij nooit geweestmedicijnen van een geneesheer heeft hij nooit gehad. Opgewekt en vroolyk heeft hij altijd geleefd. Bijna 50 jaar is hij gehuwd geweest. Men meldt uit Naaldwijk van 25 Juni Op de grens van Naaldwijk en ’s Gra- venzande verbleef sedert den vorigen dag onder laatstgenoemde gemeente een zooge naamde kermiswagen, bewoond door een man en een vrouw met één kind, Toen ’s namiddags dr. T. uit Naaldwijk bij de vrouw geroepen werd bleek, dat zij bevallen was zonder dat een kind aanwe zig was, welke bevalling zij trachtte te ontkennen. Bij onderzoek vond de politie op eenigen afstand van den wagen in de sloot een voldragen kind. Een onderzoek van het gerecht zal moeten uitmaken, of het kind geleefd heeft en of het het kind is waarvan de vrouw is bevallen. De man had niets bespeurd van de be valling zelve en was nog slechts enkele maanden met de vrouw getrouwd. Heden wordt de officier van justitie hier verwacht, daar het lijkje op ’t gebied van Naaldwijk is gevonden. Zondagmiddag vermaakten jongelui zich in den theetuin van v. d. 9., te Kroos- wijk (nabij Oud-Beierland), met schommelen. Een der palen brak, viel en verpletterde den scheiel van een ongeveer achttienjari- gen jongen man. De laatsten der Engelsch-Indische koelies, die wegens pokken in de zieken barak te Zaandam waren opgenomen, zijn Zondag hersteld ontslagen en over Rotterdam naar Engeland vertrokken. Alle aangetasten zijn thans hersteld, geen enkele is aan de gevreesde ziekte overleden. Treffend was het te zien, hoe dankbaar de koelies waren voor de liefderijke behandeling, welke zij in de barak ondervonden hadden. Het was hun aan te zien, dat zij noode afscheid namen. Zondag heeft te Middelburg een nood lottig ongeval plaats gehad, dat door on- Toen de tram, die des middags te 2 u. ze’fs aannemen, dat het koude weer de ont wikkeling van onzen vijand, de rups, heeft tegengewerkt. De aardappelen zijn in de laatste dagen opgehaald en van de week heb ik voor het eerst gerooid. Ik zeg nu maar, als het zoo erg warm wordt, is het ook niet alles. Gebit en vreterij tieren welig in de warmte, en wat heeft men er aan, of het gewas eerst al flink groeit en En als het warm en nat werd, dan kwam misschien de ziekte in de aardappelen. Er zijn zieke genoeg van verleden jaar in den daar leeft het van opslag. Kwaad- Mr. J. W. Zijlstra, Bolsward. Verzekert kapitaal of rente tegen ta rieven naar de nieuwste berekeningen. Pre mies betaalbaar in vooraf overeen te komen termijnen. Alle inlichtingen worden koste loos verstrekt door den Inspecteur en den Agent te Bolsward, den heer K. Tromp. Afdeeling volksverzekering, vaste premie tien cents per week, dubbele uitkeering bij overlijden en op bepaalden leeftijd. Iemand oud 23 jaar verzekert zich op 65-jarigen leeftijd f 160,— en ontvangt tevens f 160,bij overlijden. Iemand oud 23 jaar verzekert zich op 65-jarigen leeftijd f 360,— en ontvangt bij vóóroverlijden f 120,—. Voor deze afdeelingen alle inlichtingen gratis bij den Inspecteur en bij den Agent J. M. Rijpema te Bolsward. Aanvrage om Agentschappen, bij geschikt heid tegen vast salaris, bij den Inspec teur, Advocaat en Procureur, BOLSWARD. te Leeuwarden, Heerenveen Joure en Bolsward. voorzichtigheid veroorzaakt werd. Toen de tram, die des middags te 2 u. 5 m. van Middelburg vertrok den nieuwen I Vlissiogschen weg passeerde, wilde een man 1 zekere v. Z. uit Vlissingen, er op springen, maar stapte mis. Hij hield zich evenwel aan de tram vast, werd eenige meters ver meegesleurd, kwam in aanraking met de langs den weg staande boomen en werd tegen een der tramwagens geslingerd, tenge volge waarvan hij doodelyk aan het hoofd werd verwond. De tram stopte zoo spoedig mogeiijk en de heer A. Butner, chirurgijn majoor, die toevallig op de tram stond, ver leende terstond zijn hulp. Het mocht echter niet batende ongelukkige leefde nog slechts enkele minuten. Het lijk werd naar Middelburg vervoerd. Heerenveen. In ’t naburig St.-Johan- nesga heeft bij ’t binnenrijden van een voer hooi een ernstig ongeluk plaats gehad. Het hooi kantelde om en een man en een jongen raakten er onder bedolven. De jongen kwam er spoedig onder uit, doch met den man had men meer moeite en zijn toestand was zoo bedenkelijk, dat hij naar Groningen is ver voerd om daar onder behandeling van een professor te worden gesteld. Gaasterland, 26 Juni. Door het aan houdend droge weder is het hooien hier tot dusver vlug van stapel geloopen. Zoowel over de kwantiteit als over de kwaliteit van het gewonnene kan men tevreden zijn. Ge middeld levert de pondemaat p. m. 3 wagen vrachten, hetwelk zeer goed mag genoemd worden. In ’t naburige Elahuizen moest de landbouwer M, B. wegens ’t broeien reeds dollen. V w I 7 'Iffl Bolswardsche Courant. kwast, Zuid-Holland en Zeeland, A. E. Mooijaart, Elandstraat 32, ’s Gravenhage. Zuid-Gelderland, Noordbrabant en Lim burg, J. P. C. Kramers, Nieuwe Markt 26 Nijmegen. Noord-Gelderland en Overijsel, G. A. Leus- sen te Diepenveen. Groningen, Friesland en Drente, G Ttue^)' 'ii

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1