NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL Petroleum. Amerik. Mr. J. W. Zijlstra, I No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 6 JULI. BINNENLAND. PRIMA XHKOOP LEDIGE FUSTEN, uoor ae ophaalbrug over de zijlroede by Makkum, zonder het zeil te strijken. De brugwachter, die ook onbez. rijksveldwachter is, bekeurde hem deswege. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vkijdag 30 Juni 1899. 11 Arum, 3 Juli. Door met zijn hoofd in aanraking te komen met een der palen langs den weg, bonsde hier heden namiddag een eindje buiten het dorp een jongen, die zich op Uet balcon van den tramwagen be vond, met zijn hoofd door een der groote ruiten, waardoor dat brak en by zich nog al wat verwondde. Bij aankomst te Harlin gen om half drie werd hij geheel en al be- ’t Was geen drukke zitting heden, slechts 19 strafzaken op de rol. Dat hebben we de vorige malen anders gezien. Toen hielden de eizoekers ons aan de praat, maar die periode is voor dit jaar achter den rug. Slechts een, zeker een nadruiper nog. Was nu het getal beklaagden niet groot, er zat bovendien flink schot in, dat wil zeggen, de behandeling ging vlug van de hand. De beklaagden waren afwezig slechts een uitgezonderd, dat was juist die nagekomen eizoeker. Bij verstek behandeld, gingen de zaakjes vlug van de hand, en voor twaalf uur was de zitting reeds afgeloopen. Zulk een zitting mag nu niet veel werk leveren toch brengt zij den verslaggever in een lastig parket. Maak eens een lezenswaardig verslag als de stof er toe ontbreekt! De lezers zullen dan ook wel van zulk een ver slag moeten getuigen, wat onze oud Vader- landsche dichter Constantijn Huygens eens getuigde van een vers: „Schrijft Pieter al te met een veers, „’t Is dubbel waerd in ’t licht te komen, „Werdt maer mijn zeggen wel genomen, „lek meen in ’t vuur of in de keers.“ Enfin, men wijte het in de eerste plaats de beklaagden, die schitteren door afwezig heid, en trooste zich verder met de gedachte: ’t neemt slechts weinig plaatsruimte, zoodat er voor degelijker nieuws meer plaats ge reserveerd blijft. Zijn onze kolommen met groote verslagen gevuld, dan gebeurt het immers dikwijls, dat ander nieuws ter zijde moet worden gelegd, want een krant heeft geen bijwagens, gelijk j. 1. Zondag de tram. Toen personenwagens gevuld waren, werden bagage- en zelfs veewagens gebezigd voor personenvervoer, want men kan daar iemand, die eenmaal een kaartje had gekocht, toch niet laten staan. Het nieuws is echter ge duldig, en moet in zulk geval wachten tot een volgend nummer, of, en dat gebeurt ook vaak, kan in ’t geheel niet worden op genomen. Doch ter zake nu, opdat onze aanloop niet den sprong zelve overtreffe. 1. B. de B. van Workum voer 6 Mei met zijn beurtschip door de ophaalbrug te Parrega. Voor ’t gemak hield hij zijn zeil er bij, maar dat is nu eenmaal verboden. Al is men nog zoo’n knap stuurman, met staand tuig door een brug zeilen, is gevaar lijk, en uit belang der bruggen en zelfs ook in ’t belang der vaartuigen is ’t gebod uit gevaardigd om te strijken. Wie dit niet in acht neemt, wordt bekeurd, en "de eisch tegen dezen bekl. is thans f'2\of 2 dagen. 2. A. V. te Workum was den 18 Mei hier te Bolsward, en toen hij in de Polstraat door een agent werd aangetroffen, was hij zoo aangeschoten, dat zelfs het loopen hem haast verleerd scheen. Eisch f 3 of 2 dagen. 3. J. B. te Bolsward verkeerde den 28 Mei op de Turf kade alhier in een gelijke conditie. De politie moest hem in bescher ming nemen, omdat de jongens een loopje met hem wilden nemen. Eisch f 5 of 2 dagen. 4. G. J. T. te Warns is melkrijder, en melkrijders schijnen nog al eens een neiging te hebben om zware vrachten te vervoeren. De wegen dragen over ’t algemeen de zicht bare teekenen daarvan. In ’t belang der straatsteenen zijn dan ook bepalingen vast gesteld ten opzichte de breedte der wiel banden. Niet alleen de wegen, ook de brug gen hebben van die zware vrachten te lijden, en nu is bij gemeente-verordening bepaald, dat over de brug onder Hemelum niet meer dan 20 gevulde kannen op één wagen mogen vervoerd worden. Daar helpen breede wiel banden dus niet, en toen de rijksveldwachter den 29 Mei eens ging tellen, had beklaagde er 28 kannen op. Dus hij was er bij. Eisch f 3 of 2 dagen. 5. J. P. T. te Warns kwam daarna dien zelfden dag met den melkwagen over die brug, en de ambtenaar telde hier 24 kannen. Een paar meer of minder dat komt er niet op aan als ’t boven de twintig is, is het mis, dus ook de eisch f 3 of 2 dagen. 6. Alle goede dingen in drieën zegt men wel, maar de verkeerde dingen gaan ook wel in drieën, want zie, daar kwam nog een melkwagen over de brug en hierop waren 29 kannen. A. W. v. d. V. te Warns, de bestuurder, was de derde, die werd aange- teekend, en ook voor hem luidt de eisch f 3 of 2 dagen. 7. Van de melk komen we nu weer aan drank. G. R. te Bolsward was den 4 Juni 's avonds ruim elf uur te zwaar be laden in de Kerkstraat, ’t Was nu wel niet om de bruggen of de straatsteenen, dat die zware vracht hem euvel werd genomen, maar de passen waren te onregelmatig, en daarvoor wordt nu f 5 boete of 3 dagen ge- ëischt. 8. L. W. te Hindeloopen was dienzelf den Zondagavond in zijne woonplaats ook te onzeker in zijn gang. De politie zou hem dan ook voor alle zekerheid opbergen, maar daar kwamen zijne vrienden tegen op. en wisten hem te ontzetten. Die hebben hem er voor dien avond misschien wel een lief dedienst mee bewezen, maar die zal hun zelf waarschijnlijk nog zuur opbreken, en voor dezen beklaagde is het er ook niet beter door geworden, want de eisch luidt f 10 of 3 dagen. 9. L. L, te Bolsward was den 5 Juni aan ’t Maandaghouden. Hij werd in de Witheerensteeg aangetrofïen en opgeteekend. Eisch fl of 1 dag. 10. J. de W. te Bolsward was dienzelf den Maandag op den voormiddag de koers ook geheel kwijt. Hij werd in de Franeker- straat opgepikt, en daar zijn vervoer naar ’t bureau met erge tegenstribbelingen ge paard ging, en hij zich liever liet slepen dan te loopen, werd hij op een hooiwagen teur, Advocaat en Procureur, BOLSWARD. (Dit artikel houdt in, dat het hoofd of de bestuurder van een fabriek of werkplaats, waarin kiesgerechtigden werkzaam zijn, ver plicht is daarin twee dagen vóór de verkiezing en op dien dag zelf op een zichtbare plaats op te hangen, een door hem onderteekende lijst, vermeldende twee opvolgende uren, tusschen 8 en 5, gedurende welken tijd hij aan zijn personeel, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze, gelegenheid geeft hun stem uit te brengen.) Heerenveen, 3 Juli. G. Dijkstra van hier geleidde heden een paard naar Wolvega. Een fiets kwam hem onverwachts achterop, het paard schrikte, schopte achteruit en sloeg Dijkstra een hak stuk. Opgenomen en geneeskundig behandeld, is hij daarna per chais thuis gebracht Hepk. Adv. BI. Op den zoogenaamden Veerkamp te Bussum het terrein, waar de laatste overblijfselen der Bussumsche kermis nau welijks zijn opgeruimd was tegen gister avond door een aantal officieren en solda ten van het Leger des Heils uit Weespen Hilversum een open-lucht-meeting uitge schreven, met het doel om ook Bussum zooveel mogelijk te veroveren. Een groot aantal opgeschoten jongens had besloten dat plan te verijdelen. Met gejoel en gefluit maakten zij de woorden der Heilsoldaten zoo goed als on verstaanbaar, zoodat de meeting vrij ab rupt eindigde. Een niet zeer vriendelijk gezinde menigte deed den volgelingen van William Booth uitgeleide naar het station, waarbij zich een groot aantal nieuwsgieri gen arnsloten. Dank zij het perronkaarten- systeem moesten de manifestanten zich met gejouw vergenoegen, toen de treinen de organiseerders der meeting in beide richtin gen vervoerden, Bij de indiening der lijsten voor de verkiezing van drie leden van den gemeen teraad te Grootegast, zijn de aftredende leden de dupe geworden vau een schrome lijke vergissing. Door antirevolutionaire kiezers is de lijst bij den burgemeester te laat ingeleverd, zoodat da drie aftredenden, die op de lijst voorkwamen, van hun lid maatschap vervallen verklaard zijn, en de drie candidaten, die voorkwamen op de lijst van liberale kiezers, verkozen verklaard zyn. (N. G. Ct.) Ten bewijze dat er overvloed van on derwijspersoneel is, kan dienen, dat zich voor de betrekking van onderwijzeres te Hillegom hebben aangemeld 99 dames. Zondagavond werd brand ontdekt in een der hooibergen, welke bij de gasfabriek te Amersfoort staan. In een oogenblik deelde het vuur zich mede aan de nevenstaande bergen. Ondanks alle blusschingsmiddelen brandden er vijf uit, waarvan slechts twee verzekerd waren. Zes bergen en een schuur bleven behouden, terwijl geen persoonlijke ongelukken plaats vonden. Maandagmiddag omstreeks vijf uur werden de vreedzame Delftenaars niet weinig verschrikt door het met korte tusschen- poozen tienmaal uitgestooten geluid der stoomfluit van de Ned. Gist- en Spiritus fabriek. „Brand bij Van Marken" hoorde men allerwegen roepen en in^een oogwenk was het terrein dier fabriek bezaaid met nieuwsgierigen, die verwonderd uitzagen, doch geen vlam of rook ontdekten. Heel kalm stonden inmiddels de spuiten der fabrieken met hare bemanning in het Agneta-Park; toen begreep de menigte dat zij gefopt was. De directie der gistfabriek heeft zich goed kunnen overtuigen van de activiteit harer brandweer. De burgemeester van Hof van Delft en diens veldwachter behoorden even eens tot hen die zeer spredig op het terrein aanwezig waren. Vergiftigd. Te Srppemeer is een zesjarig jongere, waarschijnlijk tengevolge van het eten van vergiftige bessen over leden. Ongeluk. Te Cape] Ie aan de IJssel heeft een werkman op een scheepswerf een jjzeren plaat op het lichaam gekregen waardoor hij zeer ernstig verwond werd. Verdronken. Te Loenen a/1 Vecht is een meisje in het kanaal geraakt en verdronken. Gemeen. Te Oudepekela hebben Zon dagmorgen een paar onverlaten een in vol len gang zijnden wielrjjder doen vallen door een stok in het achterwiel te steken. De wielrjjder brak hierbij een been. Even daarna weigerden zij een ander wielrjjder voorbij te laten rijden en brachten hem een diepe snede over de hand toe. De daders zijn dienzelfden ft vond gearresteerd» EN GROS, EN DETAIL. Eisch f2 of 2 dagen. 15. lo. H. F.; 2o. J. F. 3o. P. D. en 4o. D. H. allen te Rien waren Zondag 11 Juni aan het kaatsen op „de Kamp* bij hun woonplaats. Door borden is een waar schuwing geplaatst, dat men niet buiten het pad in dat land mag komen. Sub. 2 en 3 hebben in de vorige zitting voor een gelijke overtreding reeds terecht gestaan, en zijn dan ook reeds veroordeeld. Omdat dit hun niet schijnt te hebben afgeschrikt, wordt nu tegen hen beiden elk f 10 boete of 3 dagen geëischt, voor sub. 1 en 4 is dit f5 of 2 dagen. 16. A. S. gedom. te Leeuwarden lag met zyn woonschip in een opvaart bij de Leeuwarder trekvaart, en ging op aanzeg ging der politie de gemeente Bolsward niet verlaten, waarom hij 13 Juni bekeurd werd. Eisch f 1 of 1 dag. 17. Ten slotte nog 3 leden van de natte gemeente. J. O. P. te Makkum werd den 18 Juni ’s avonds 11 uur in de Kerkstraat aldaar aangetroffen en had in letterlijken zin de geheele breedte dier straat noodig. Dat zwaaien kost hem nu waarschijnlijk f1 of 1 dag. 18. B. B. te Bolsward was den 12 Juni ’s avonds in de Franekerstraat, en zwaaide ook wat al te veel, waarom f5 of 2 dagen voor hem noodig wordt geacht. 19. L. de B. te Bolsward was heden de heksluiter. Hij was Zaterdagavond 10 Juni op de groote Kampen aan het laveeren, zoodat hij door andere personen naar huis moest worden geleid. De politie zag het en noteerde het aan. Eisch f3 of 2 dagen Uitspraak over 14 dagen, zijnde 14Julia.s. bloed ter verpleging gebracht in het gesticht, dat zich daar bevindt. Tjerkwerd, 3 Juli. Heden nacht ont lastte er zich boven ons dorp een kort, maar hevig onweder. De bliksem sloeg door den muur van de huizinge bij W. Hom- minga op Ymswoude, verbrijzelde den spie gel en eenige beelden, nam zijn’ weg door den vloer naar den kelder, en sloeg daar eenige steenen uit den muur bij het kel- derkozijn. Van een rok, die onder den spiegel hing, was een gedeelte gezengd, ter wijl zich in een der vensterkleeden een zwarte plek vertoonde. Overigens geraakte men met den schrik vrij. Het gebouw was niet van een afleider voorzien. Sneek. Gisteravond werd de brug over het Kleinzand opengedraaid om een schuit van de „Nijverheid" door te laten. De 17-jarige dienstbode van den heer 8., juist een boodschap naar den overkant doende, liep zonder erg terug en kwam in het water terecht. Menschen waren er na tuurlijk genoeg aanwezig, maar toch hadden drie man van de schuit moeite genoeg om de drenkelinge boven water te krijgen, omdat zij onder den rondtoeloopenden kop van het vaartuig geraakte. Gelukkig had het ongeval voor Harmke geen andere gevolgen dan dat de voet gewond werd. Zevenwouden, 2 Juli. Hoe verderfe lijk de bank van leening (lommert zegt ’t volk) werken kan, daarvan levert eene huishouding te D. het bewijs. lederen Maandagmorgen worden de Zondagsche pak jes daar heengebracht en Zaterdagavonds, als ’t weekgeld der mannen ontvangen is, teruggehaald. Telkens wordt er 3 cent voor ’t briefje en vrij zeker minstens 5 percent intrest per week betaald; dat wordt dan van elke gulden f 2,60 per jaar. Een duur redmiddel Iemand te R. verzond onlangs een brief kaart. Daar hij toevallig geen 21l1 cents post zegel had, nam hij vijf halve cents. Daar door w‘erd het woord briefkaart op de beide eerste letters na, bedekt. De brief kaart kwam terug, omdat het woord „brief kaart" niet duidelijk zichtbaar was. De postzegels waren echter afgestempeld. Is zooiets geen letterknechterij Appelscha, 2 Juli. Hedenmorgen in de vroegte vertoefden twee paren jongelui in een herberg te Boven-Appehcha, om voor het scheiden nog een hartsterking te nemen. Een der jongelingen kreeg met zijn meisje woorden en zonder zich lang te bedenken, sprong hy midden in de vaart om aan zyn verbitterd hart lucht te geven. Onze schoone liet zich hierdoor niet uit het veld slaan, maar vond vermaak in de driftigheid van haren cavalier, tot een paar sterke armen den vermetelen zwemmer uit het water hadden getogen. Of de liefde door dit koude bad geheel afgekoeld is, weten wij niet. Scharl, 3 Juli. Toen de heer H. W. v. d. Z. alhier per rijtuig van een visite terugkwam, geraakten door ’t schrikken van het paard, paard en rijtuig even buiten Warns in een vrij diepe bermsloot. Da inzittenden, waaronder schoolkinderen, kon den nog juist bijtijds uitspringen. Op het angstgegil der kinderen kwamen dra be hulpzame handen, die een en ander op ’t droge hielpen. Joure, 3 Juli. De eerste tram van Sneek, die te 6,35 uur ’s morgens hier aankomt, derailleerde in de bocht bij de school a.d. Midstraat alhier. Door krachtig te remmen, voorkwam de machinist een botsing met de huizinge van den schoenmaker F. Klijn- sma. ’t Ongeval veroorzaakte nog al eenige vertraging, zoodat eerst te ruim 8 uur de reis naar Heerenveen kon worden voortge zet. De bestrating werd vrijwat gehavend, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op 1 Dec. 1898 viel terzelfder plaatse een déraillement voor, waarbij een raam kozijn in de huizinge van den bakker J. de Jong naast voornoemden Klijnsma ruim een decimeter naar binnen werd gedrukt. Leeuwarden, 3 Juli. De raadscom missie over de pensioenregeling van ge meenteambtenaren te Leeuwarden adviseert, de door B. en W. aangebeden verordening behoudens eenige wijzigingen goed te keuren. Zij stelt voor de bijdragen te bepalen op: 2lli pct. van een pensioensgrondslag van f 1500 of hooger; 2 pct. van f 1000 tot f 1500; P/i pet. van f 700 totf 1000; 1 pet, van f 500 tot f 700. Gorredijk, 3 Juli. Door de politie is tegen verscheidene hoofden of bastuurders van ondernemingen alhier procesverbaal op gemaakt, wegens het niet voldoen aan art. 58 der kieswet. a Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1