NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEL No. 56. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899- I BINNENLAND. Waarom bedwelmen zich de menschen VOOR e v, if ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50- Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 'Hm 8 1 $XXXXXXXXJCXXXXXXXX$ DONDERDAG 13 JULI. moeite geven, om ons dieper in te denken, in wat ons onduidelijk voor zweeft, wij zou den de door ons gemaakte opmerkingen overdenken en onze geheele scherpte van denken aanwenden, om onze gedachten een bepaalden vorm te doen aannemen en te rangschikken. Rooken wij echter, dan wordt de kritikus-scheidsrechter in ons verdoofd, en het hinderlijke bij ons werk, op zij ge schoven. Wat ons, toen wij niet rookten, onnut en van geen waarde voorkwam, schijnt ons weer beteekenisvol toe, wat ons volkomen onhelder en onjuist dacht, schijnt dit niet meer te zijn, de door ons zelf gemaakte op merkingen verliezen hunne waarde, en wij schrijven veel en vlug. Als handig strijder maakt hij direct zelf de tegenwerping: hoe komt het, dat men schen, die, zooals zoovele anderen, matig rooken en drinken, meesterstukken hebben tot stand kunnen brengen? Hij beantwoordt dit op de volgende af doende? wijze: „Men weet immers niet, hoeveel beter hun ne werken zouden geworden zijn, wanneer zij niet gerookt en gedronken hadden 1”. Doch een bewijs bevat dit antwoord niet. Werkelijke bewijzen zijn nergens aangevoerd door Tolstoï; wel brengt hij al het door menschen bedreven onrecht terug tot de werking van verdoovingsmiddelen, doch ieder moment op zich zelf kan door de onbevoor oordeelde op eene andere, even geloofwaar dige en vertrouwbare wijze, worden verklaard. Het streven om het veelvuldig gebruik van alkohol en tabak te doen afnemen, ver dient stellig allen lof. Of echter zulke over dreven voorstellingen, als die van Tolstoï, hiertoe zullen medewerken, betwijfelen wij zeer. Workum. De heer J. Koch, die vroe ger met de Maria Cornelia ettelijke prijzen behaalde bij de zeilwedstrijden op de Zui derzee bij Amsterdam, heeft Zondag wederom zijn roem gehandhaafd bij den wedstrijd van vracht- en beurtschepen door de „Koninkl. Ned. Zeil- en Roeivereeniging" uitgeschre ven, en den eersten prijs f 100 behaald in 4 uur 26 mm. 16 sec.de tweede prijs werd behaald door den heer J. de Ronde van Zaandam in 4 uur 42 min. 20 sec. Ditmaal behaalde kapitein Koch de over winning met zijn nieuw gebouwd ijzeren vaartuig De vijf Gebroeders. Het eene vaartuig moge door bouw en constructie vlugger zeilen dan het andere, het komt toch maar het meest aan op de bekwaamheid en zeemanschap van den schipper, daar is Zondag weer eens ’n mooi staaltje van geleverd. Leeuwarden, 11 Juli. De Prov. Staten hebben tot lid van de Eerste Kamer her kozen den heer mr. W. J. van Welderen baron Rengers, met 25 van de 44 stemmen. Op den heer L. W. de Vries waren 19 stemmen uitgebracht. Sneek, 10 Juli. Niettegenstaande de bur gervader van Wymbntseradeel streng had bevolen,den uitslag van de raadsverkiezing op heden niet mee te deelen, kwamen we toch zooveel te weten, dat met 496 stemmen gekozen werd de heer A. H. Tromp (Lib.) te Woudeend, Tusschen de 4 aftredenden en de h.h. J. F. Keenstia, D. Hokwerda, R. Okma en J. A. Visser moet eene herstemming plaats hebben. Friso. Koudum, 10 Juli. Den 2en der vol gende maand zal alhier een festival worden gehouden van muziekkorpsen uit den Frie- schen Zuidwesthoek. Deelnemende corpsen zijn Hindeloopen, Koudum, Hemelum, Bakhuizen, Molkwerum en Stavoren. De landbouwer Vennema stelde een per ceeltje weiland aan den weg naar Galama- dammen ter beschikking van de regelings- commissie. Warns, 10 Juli. Voor de betrekking van Beheerder-boekhouder der in aanbouw zijnde coöperatieve stoomzuivelfabriek alhier, hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt f 900 met verhoo- ging tot f 1200, benevens vrije woning. Westergoo, 8 Juli. Daar de ondervin ding heelt geleerd, dat door het besproeien der aardappelen het loof langer blijft leven en alzoo de aardappelopbrengst grooter wordt, is men er op bedacht door tijdige aanwending van dit voorbehoedmiddel de schadelijke werking der aardappelziekte zoo veel mogelijk te keer te gaan. Alhoewel de ziekte dus nog volstrekt niet hinderlijk is, heeft de besproeiing reeds allerwege plaats en bsgint het vooroordeel tegen zulke aard appelen meer en meer te wijken. Leo Tolstoï is een groot schrijver en wordt in alle landen als auteur van „Anna Kare nina” geëerd. Hoe ouder hij echter wordt, hoe meer ’t philosopisch element in hem op den voorgrond komt, waarmee dan tevens eene neiging om als profeet op te treden en eene zekere verbeteringszucht gepaard gaat. Een geschrift van hem, dat hiervan getuigt, voert den titel „Waarom bedwelmen zich de menschen en schildert de verderfe lijke werkingen van ’t gebruik van alkohol, tabak en andere giften. Algemeen is men het er over eens, dat een te veelvuldig ge bruik hiervan gevaarlijke gevolgen heeft, maar Tolstoï gaat veel verder en beweert, dat er verband bestaat tusschen dit kwaad en het geweten van den mensch. Hij zegt eenvoudig: het gebruik van bedwelmende stoffen in grootere of kleinere hoeveelheden, hetzij periodiek of voortdurend, zoowel in hoogere als in lagere kringen, is het gevolg van eene en dezelfde oorzaak de behoefte, om de stem van ’t geweten te onderdruk ken, om niet de tegenstrijdigheden des levens helder tot ons bewustzijn te doen geraken. Onder de voorbeelden, die hij aanhaalt om zijne stelling te bewijzen, wordt eene eerste plaats ingenomen door den moordenaar die zich moed tot zijne euveldaad drinkt. Tolstoï vertelt uit eigene ondervinding; eene van zijne bloedverwanten werd door haar kok vermoord en deze bekende, dat hij eerst na het drinken van twee glazen brandewijn de misdaad had durven volbrengen. Doch hetgeen hiermee wordt bewezen, is iets, wat al lang door een ieder als een vaststaande werd erkend: dronkenschap verstrekt de neiging, den lust tot het bedrijven van wan daden, onverschillig of zij vóór het bedrijven van de daad met opzet is veroorzaakt, of toevallig is ontstaan, van daar dat zeer terecht in Duitschland, wanneer een militair een misdaad heeft begaan in dronkenschap, dit laatste niet als verzachtende omstandig heid in aanmerking wordt genomen, zooals bij burgers wel geschiedt. Ook bij dezen moest men een dronken misdadiger dubbel straffen; vooreerst wegens zijn verkeeren in „kennelijken staat” ten tweeden voor de bedreven misdaad. Doch het voorbeeld van Tolstoï is nog niet in zijn geheel aangehaald geworden. Bij de schildering vernemen wij verder dat de kok, nadat hij de doodelijke snede heeft aanbracht, bang is geworden en in een na bijgelegen vertrek is geloopen, zich daar op een stoel heeft neergezet, en eene cigarette heeft gerookt. Tolstoï gaat dan voort met de woorden: „Eerst, nadat hij zich door de tabak had bedwelmd, gevoelde hij zich weer krachtig genoeg, om in het slaapvertrek terug te keeren, den moord te voleindigen en alles in ’t vertrek te doorzoeken. „Als bewijs voor zijne stelling is deze redeneering niet zeer krachtig; ééne cigarette zal be zwaarlijk een man, of beter diens gewe ten kunnen bedwelmen, en in ieder geval is de man niet met het doel om zich te verdooven in het zijvertrek gegaan. Veel eenvoudiger, en daarom juister, kan men zich het gebeurde op de volgende wijze den ken: de moordenaar is, toen hij het bloed zag opspuiten, onwel geworden, met huive ring heeft hij dit gevolg van zijne daad aangezien, en om zich aan dezen indruk te onttrekken en tevens de bloedlucht niet meer te ruiken, steekt hij eene cigarette aan. Niet het geweten, moest worden verdoofd; het doel was het physiek onwelzijn, den phy- sieken weerzin te overwinnen. Dat rooken geestelijken arbeid beter doet vlotten, is voor velen eene uitgemaakte zaak. Ook deze zienswijze tracht Tolstoï als eene dwaling voor te stellen. Hij schrijft: Wan neer de mensch werkt, wordt hij zich twee van elkaar onafhankelijke wezens in zich bewust, waarvan het eene arbeidt, het tweede de waarde van den arbeid beoordeelt. Wordt dit laatste wezen door een verdoovingsmiddel bedwelmd, dan wordt meer werk verricht, doch de innerlijke waarde ervan zal kleiner zijn. „Wanneer ik niet rook kan ik niet schrijven. Ik kom niet vooruit. Ik begin en weg zijn alle gedachten14, heet het ge woonlijk. Wat zegt dit echter? Het zegt dat men of niets te vertellen, en tp schrijven had, of dat datgene, wat men juist wilde neerschrijven, in ons bewustzijn nog niet tot volkomen klaarheid is geraakt, doch ons slechts onduidelijk voor den geest zweefde en dit zegt ons de in ons levende kritikus die niet door de tabak is verdoofd. Wan neer wjj niet rookten, zouden wij of het begonnen werk laten rusten en den tijd af- wachten, waarop dat wat wjj denken, ons helderder ia gqwQrden^ pf wij, zouden on^ Sneek. Naar wij vernemen wordt het bestellers-personeel van het Post- en tele graafkantoor uitgebreid, omdat de bestel lers met te veel dienst in strijd met de ar beidswet waren belast. Belanghebbenden kunnen zich ter solli citatie aanmelden. Leeuwarden. Naar men meedeelt, zal de papierfabriek alhier, in ’t laatst van deze maand beginnen met het stroo, dat nog steeds bij de boeren is en waarvan de levering reeds sedert weken had moeten plaats hebben, in ontvangst te nemen. Leeuwarden, 10 Juli. De Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland zal in zijne a.s. algemeene vergadering o.a. de volgende voorstellen behandelen: Van het Bestuur: om gemachtigd te wor den zoo noodig inzake de bedrijfsbelasting een proces te voeren op kosten van den Bond Van de vereeniging Oosterend: om de deelneming bij Art. 7 van het reglement op de boterkeuringen voor ieder verplich tend te stellen; Van de vereeniging Roordahuizenom een flinke som beschikbaar te stellen voor het exposeeren op de Internationale Ten toonstelling te Parijs in 1900, omdat dit exposeeren in het belang is van onze zui velbereiding, Het Bestuur stelt in deze het volgende voor: aan de Friesche Coöperatieve Zuivel- Export-Vereeniging een derde van de kosten (met een maximum van 1 1000) te vergoe den, die deze vereeniging bij het exposee ren te Parijs zal maken, met dien verstande, dat van die f 1000 eerst worden afgetrokken de door den Bond zelf te maken kosten. Akkrum, 10 Juli. Een werkman aan de fabriek van den heer Ruiter alhier, die heden middag bezig was met het inladen van zware ijzeren balken in een schip, ge legen in de Polsloot, had het ongeluk met zijn hoofd bekneld te geraken tusschen een der van den wal neerrollende balken en het schip. ’t Was een wonder, dat hij er nog al be trekkelijk goed af kwam; evengoed had de man in eens morsdood kunnen zyn. Heerenveen, 10 Juli. Heden morgen is door de rechtbank in civiele zitting de eisch van de gemeente Ooststellingwerf contra de borgen van den ontslagen ge- meente-ontvanger Scheenstra in zooverre toegewezen, dat de gemeente tot het vor deren van bijna de halve som van f 3070,80, ontvankelijk is verklaard. Bovendien zijn de borgen veroordeeld in de proceskosten, bedragende f302,30. De advocaat der borgen heeft terstond appèl aangeteekend. Hauler Wijk, 9 Juli. Een deel der uit de venen teruggekeerde arbeiders is naar den hooiboer, een ander deel naar slatwerk in Groningen, weer een ander deel staat op vertrek naar den Groningerkleiboer, terwijl nog anderen reeds met het russchensnijden zijn begonnen. De arbeiders alhier hebben over het algemeen nog geen klagen over gebrek aan werk. Zevenwouden, 9 Juli. Een agent eener levensverzekenng-maatschappij te A. zal zich wegens frauduleuze handelingen in die kwaliteit hebben te verantwoorden. Hij nam een ziekelyk oud man als lid op en behield later de uitgekeerde som voor zich, bewerende de polis te hebben gekocht. Da rechtbank te Leeuwarden zal de zaak onderzoeken. Het Bildt, 9 Juli. Heden vroeg inden morgen ontlastte zich een zwaar on weder boven deze omgeving. Aan denOudenbildt- dyk onder St. Jacob sloeg de bliksem in een hokmen slaagde er echter in, het vuur nog intijds te blusschen. In een huis onder Vrouwen-parochie werd een deurkozijn verbrijzeld en een boom gespleten. Hepk. Adv. BI. Bij een zeer hevig onweder werd Zondag de schaapherder te Schoonloo, die zich mét de schapen in het veld bevond, door den bliksem getroffen. Hy werd be wusteloos in het veld gevonden. Men is geruimen tyd met hem bezig geweest en slaagde er eindeljjk in hem het bewustzijn te doen herkrijgen. Ofschoon hy nog niet geheel hersteld is, bestaat er geen levens gevaar meer. Een paard van hooge waarde van den veehouder 8., op Texel, dronk uit een kuip waarin een vergiftigd schapen-waschmiddel onbewaakt was blijven staan. Den volgenden morgen was het fraaie dier aan de gevolgen overleden. Alzoo eene aansporing tot groote voor zichtigheid met dergelyke veel gebruikte middelen, Een Maarsensche dreumes van 4 of 5 jaar stond gistermorgen met een krant in de hand voor de deur van een buiten en filosofeerde naar den belknop kijkende Die bel is te hoog voor me of ik te klein voor die bel Na een tel of 5 treedt hij naar ’t midden van de dubbele deur en zingt, zich onbe spied wanende en met de vuist dreigende In naam van Oranje, doet open de poort, De Watergeus staat voor den Briel De deur blijft dicht en nu herhaalt hij In naam van Oranje, doet open de deur, Mijn vader die stuurt met de krant dit helpt, ten minste terstond daarop gaat de deur open. Door de agenten van politie Nijland en Oldeboom te Hengelo (O.) is Zondag eeu mooie vangst gedaan. Door hen is aange houden zekere Emil Pierre Lacon, verdacht van een dubbelen moord, te Berlijn gepleegd. Op zijne aanhouding was een som van 10Ó0 Mark gezet. In Juli van het vorige jaar moet hij een vrouw, met wie hij samen woonde, hebben vermoord en eenige maan den later een fabrieksreiziger, dien hij bovendien beroofde van een geldsom van 1200 Mark. Hy is gevankelijk naar Almelo vervoerd. Zondagmiddag na afloop van de gods dienstoefening, ontlastte zich boven Wagen borgen en omstreken een zwaar onweder. Felle bliksemstralen doorkliefden de lucht, onmiddellijk door ratelende donderslagen gevolgd, leder vreesde dan ook ongelukken. En men had zich niet vergist. Te Delden in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, werden 2 schapen door het hemelvuur ge dood, verder verbrijzelde de bliksem een hoogen populier van den heer Abele, in het dorp, terwijl van den landbouwer Joh. Munting een hooiopper in vlammen opging. Zondagavond zag de gepensionneerde Oost-Indische onder-officier Hamers te Bokstel zijn revolver eens na, niet wetende dat deze geladen was. Plotseling ging de patroon, die er nog op zat af en verwondde nem doodelijk, waarop hij weldra overleed. Ongelukken. Bij de oefeningen van milicien-telegrafisten van het korps genie troepen is een der manschappen onder Veenendaal uit een telegraaf-paal gevallen. Zwaar verwond is hij naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. Te Vechel is een landbouwer van den hooizolder gevallen. Spoedig daarop is hij aan de gevolgen overleden. Gezonken. In den Rijn te Oosterbeek is door het stooten op een krib een met steenen geladen schip, met bestemming voor Amsterdam, gezonken. De opvarenden konden gered worden, doch overigens ging alles verloren. Daar het schip niet verzekerd was, is het schippersgezin van alles beroofd. Kras. Barend Mulder te Acherom, gemeente Hoogeveen, zich slechts op kruk ken kunnende voortbewegen, maait niette min, op zijn knieën liggende, dagelijks drie akkers gras op onverbeterlijke wijze. Een zeer interessant natuurverschijn sel werd Zaterdag 8 J uli ’s avonds tusschen 6 en 7 uur te Baflo opgemerkt. Om de zon bevond zich n.l. eerst een lichtkring met een straal van ruim 20 graden en met de dikwijls op te merken lichtversterkingen in het toppunt en op dezelfde hoogte als de zon. Behalve deze ring werd een tweede boog waargenomen met een schijnbaren straal van ongeveer 45 gr. Bijzonder sterk en sprekend waren in dezen boog de kleu ren uiteen gespreid als in den regenboog, terwijl een derde boog van groote uitge strektheid en eveneens met scherp genuan ceerde kleuren den tweeden in den top raakte. Het geheele verschijnsel was van een aard zooals zelden wordt waargenomen. Een korporaal van het le bat. 4 reg. infanterie te Delft in garnizoen, was Zater dagmiddag op de heide bij Waalsdorp ge plaatst op 500 M. achter den kogelvanger, als waarschuwingspost, terwijl er op 2000 M. werd geschoten. Een der geschoten kogels nam een on- gedachten loop en doorboorde het dijbeen van den korporaal; deze verbond zichzelf met zijn zakdoek en werd later naar het militair hospitaal te ’s Gravenhage ver voerd. Om een kind. Een Amsterdammer die bij den dood van zijn vrouw zijn kind aan de hoede van een schoonzuster te Utrecht toevertrouwd had, vervoegde zich daar dezer dagen om het kind terug te krijgen. De schoonzuster was echter met het kind ver trokken,. zoodat de man nu de hulp der politie heeft ingeroepen om te bewerken, dat het kind hem terug worde gegeven. Bolswardsche Courant, din Ki "li l> f»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1