NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN No. 57. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. Ft g ZONDAG 16 JULI. De Vrijkaartjes van den Auteur. VOOR vergeefsehe er ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 2<X: K KX: X. X. X! men wou dat ik de kaarten nooit allemaal terug. Ik wil ze en hier is ook je ring Kimswerd, 14 Juli ’99. Gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroor zaken, werd de melkkar van G. de V. uit Harlingen door de tram aangereden en over den weg geslingerd, zoodat alles hierop terecht kwam en geen druppel melk in de kannen was gebleven. Een der honden was een weinig bezeerd. Witmarsum. De uitslag der jl. Dins dag gehouden herstemming is geweest, dat alle 4 candidaten der liberalen, nl. de h.b. Heins, S. de Jong, v. d. Leij en Scheffer respectievelijk met 757, 736, 747 en 718 stemmen zijn gekozen. Van de candidaten der tegenpartij ver kregen de h.h. Haitsma 704, A. T. de Jong 697, T. Brandsma 642, H. IJntema 616 en R. Steringa 106 stemmen. Bij de eerste stemming werden mede twee liberalen, nl. de h.h. Blanksma en T. H. de Boer gekozen, zoodat de Raad thans ,om* is en inplaats van uit 51. en 10 anti-1., uit 10 1. en 5 anti-1. bestaat. Gedurende een 20 jaren waren de liberalen hier in de min derheid. Een opmerkelijk feit is het ook, dat nu voor het eerst een arbeider in den Raad zal zitting nemen, nl. de heer Heins van Pingjum, die de meeste stemmen op zich heeft vereenigd. De baggermachine, gebruikt voor het slatten der Pingjumervaart, verkeerde heden in zinkenden toestand. Men is druk aan het pompen gegaan om het gevaar te voorkomen, terwijl deskundigen aan den arbeid zijn om het lek of de lekken te stoppen. Gedurende een paar weken lag die machine hier wer keloos. Molkwerum, 13 Juli. De ruim 80jarige landbouwer Th. A. is bij het verweiden van zijn stier door het dier aangevallen en zóó toegetakeld, dat zijn toestand zorgwekkend moet zijn. Friesche Zuidwesthoek, 13 Juli. Nog altijd blijft zioh ansjovis in de Zuider zee ophouden. Door de Urker visschers werden in de vorige week aldaar nog ruim 117000 stuks aangevoerd, waarvoor de zou ters f 11,50 per 1000 stuks betaalden. Alhier wordt het bedrijf nog door enkele visschers met oud tuig uitgeoefend, met gering succes echter. Voor de zouters is het ongunstige ansjovis- jaar nog voordeelig geweest, daar de visch dooreen genomen zeer groot van stuk was. Vele ankers werden gevuld met I860 a 2000 stuks tegen 3000 a 3300 in het vorige jaar. Workum. Bij de jl. Woensdag gehou den aanbesteding wegens de levering van 500 roggebrooden ten behoeve van het Burg. Armbestuur, is aannemer geworden Eelke de Jong voor t 83.88. Zevenwouden, 13 Juli. Te H. onder het dorp D., was een wijkmeester. Eene vrouw komt b j hem om onderstand, ’k Zal je een briefje geven voor de armvoogden, zegt hij. Hierin stond echter, dat zij en haar man geen onderstand waardig waren. De vrouw echter, den wijkmeester niet te best vertrouwende, scheurt dè enveloppe stuk en leest. Hierop gaat zij... naar een boekwinkel koopt eene nieuwe enveloppe en laat er ’t adres van den wijkmeester op zetten. Nu, naar dezen terug, den brief in de hand. De vrouw komt voor en wordt verzocht haar voor f 3,50 winkelgoed te geven, ’t Was vertrouwd, de brief droeg ze zichtbaar. Hier is ’t briefje van armvoogden, zegt de eerste vrouw en vertrekt haastig. De wijkmeester keek bij de opening van ’t briefje leelijk op z’n neus. Leeuwarden, 14 Juli. Gisteravond is in de omstreken van Buitenpost op den trein naar Leeuwarden geschoten. Een por tierraampje werd gedeeltelijk verbrijzeld, terwijl de kogel waarschijnlijk door het tegenoverstaand raampje, dat was neerge laten, een uitweg heett gevonden. Niemand bekwam eeuig letsel. Een rijksveldwachter, toevallig in den trein, maakte proces-ver- baal op, maar de dader is als altjjd iu dergelyke gevallen onbekend. Surhuisterveen, 13 Juli. Ook de ver versknechten schijnen krap te zijn. Zoo liet de wed. K. alhier reeds een 10-tal adver- tentiën plaatsen „tegen hoog loon en vast werk,** maar er komen geen gegadigden. Toch moet zij hoog noodig er een hebben, zal de zaak niet verloopen, wat ieder wel denkende voor haar zou spjjten. Verschillende personen in de gemeente Smallingerland zullen gerechtelijk worden genoodzaakt tot betaling van den hoofde* lijken omslag, Wk was buitengewoon trotsch, en ik had 3j er reden toe ook. Men had met veel succes een tooneelstuk van me opgevoerd. Ik was als medewerker aan een der groote dagbladen verbonden en had twee vrijkaar ten voor elk der drie schouwburgen van de stad. Denk eens aaneiken avond zes vrijkaarten tot in’n beschikking. Hoe dikwijls had ik vroeger, toen ik als jeugdig student boven in den engelenbak zat, niet met bewondering naar beneden naar die gelukkigen in het parterre gekeken, en nu was ik zelf een dier gelukkige ster velingen 1 Meer nog, ik hoefde daar niet eens alleen te zitten, ik kon een vriend meenemen of ’n vriendin, en ik kon anderen in mijn plaats naar de schouwbur gen sturen waar ik zelf niet heen ging. Op die manier kon ik eiken avond minstens vijf, soms zes menschen gelukkig maken. Wat ’n verheven gedachte Jonge heeren, die ik me vaak herinnerde van een vluchtige voorstelling, namen me op straat heel hartelük onder den arm en brachten me in het eerste het beste koffie huis waar ze met fijne zinspelingen op m’n vrijkaarten voor den dag kwamoudere dames, die van het werk hunner handen leefden, verzochten me aanhoudend om kaar tjes en overlaadden me met Kerstmis met een heele massa mooi-geborduurde dinge tjes; en jonge dames uit banket-en sigaren winkels schonken me haar liefste lachjes en vriendelijkste blikken alles om m’n vrijkaartjes. Ik begon me al eenigszins trotsch aan al die beleefdheden te onttrekken vooral een onderwijzeres maakte het me erg lastig met porselein. Ze overlaadde me letterlijk met theekopjes en eierdopjes, botervlootjes en dessertbordjes. Dat alles kon ik echter nog verdragen, maar toen ze mè een paar mon sterachtige bloemvazen stuurde, die ze me dwong op mijn schrijftafel te plaatsen, waar ze algemeen opzien verwekten vond ik toch dat haar vriendelijkheid te ver ging. Ik vreesde al dat ze een galanterie-zaak wilde doen oprichten, toen een toeval het raadsel oploste. Ze gaf n.l. Fransche les aan de dochter van een porseleinhandelaar Hij betaalde de onderwijzeres met porselein en zjj honoreerde m’n vrijkaartjes met de zelfde munt. Miin hospita maakte een begin met de onaangenaamheden, die me te wachten stonden. Ze voelde zich beleedigd omdat ze op een avond een plaats gekregen had in de zesde rij van de stalles. Van dien avond af kreeg ik ’s morgens koude thee en m’n flesch bier was ’t eenige warme wat ik voor m’n ontbijt kreeg. Vroeger had ik in jonge haantjes en cote- letten met eieren gezwelgd. Den 15en van de maand zei ze me de huur op. Ze was steeds gewoon geweest dat de lui die bjj haar woonden haar netjes behandelden, ’t Hielp me niets of ik al mooi met haar praatte. Ze bleef onvermurwbaar. Gisteren nog had de onderwijzeres in de derde rij gezeten. Zij m’n hospita had veel van me verdragen, maar als ’n vrouw in haar waardigheid gekrenkt werd dan was alles voorbij, ’t Zou dus maar ’t beste zijn, dat ik met den eersten vertrok. Ik adverteerde dus voor een nieuw kost huis, en kreeg ’n heele massa brieven van menschenvrienden die genegen waren me tegen matigen prijs met open armen te ont vangen. Ik begon te zoeken, liep trap op trap af en belandde eindelijk bjj een weduwe met een dochter. Toen ik binnenkwam zat de moeder voor de piano, terwijl de dochter schilderde met waterverf. Spoedig ontdekte ik, dat ze haar gezicht ook met waterverf beschilderde, want toen ik later met haar in nauwer aanraking kwam, bemerkte ik dat ze afgaf. Het hart van de juffrouw bleek al spoe dig overvol met gloeiend-warme gevoelens waarvan ze heele emmers uitgoot over iedereen, die in haar nabijheid kwam. Ik woonde er nog niet lang toen ik m’n warme douche kreeg en me verbrandde. Ik weet eigenlijk niet recht hoe het kwam. Het was schemerdonker in de ge parfumeerde kamer; er was vuur in den haard en in een hoek stond een gebor duurde sofa achter een sagopalm. De mama zat aan de piano en speelde iets van Chopin en de dochter en ik zaten natuurlijk op de geborduurde canapé en zelfs dicht naast ^Ikatur. ’I Was er ontzettend warm en ’t. leek me of ik de koorts had. Ik kwam eerst goed tot bezinning toen de vrouw des huizes de lampen aanstak en ik ont dekte dat ik een bruid, en een witte vlek op m’n linker mouw gekregen had. Daar had ze met haar zachte wang gerust, ’t lieve schepseltje. ’s Avonds dronken we kwast en frambo- zen-limonade en ik was gelukkig. Ik dacht er niet aan, dat ik verkocht was, verkocht, met m’n zes vrijkaarten Den volgenden dag gingen we naar den schouwburg. Dat gebeurde voortaan vaak, maar ongelukkiger wijze kou ik nooit met m’n meisje alleen gaan. De mama wilde altijd mee en dus moest ik steeds een der dure plaatsen daar naast, dikwijls tot verhoogde prijzen koopen. Dat liep me leelijk in de papieren, vooral daar we na de voorstelling gewoonlijk in een der duurste restaurants gingen sou- peeren. Op een goeien morgen ontmoette ik op straat een paar van m’n vrijkaarten-vrien- den. Ze hadden me zoo lang niet meer gezien, en dus dronken we meer port en sherry dan gewoonlijk. Ik kan ’s morgens niet veel verdragen, en toen ik thuis kwam, had ik ’n tamelijk hooge kleur en was buitengewoon vriende lijk. Ik heb van morgen een beetje port ge dronken, zei ik schertsend. Dat kan ik zien, antwoordde m’n meisje melancholisch. Ik had geen lust om in een café te gaan, maar m’n vrienden drongen mij er toe. Het waren een paar jongelui, die ik wel eens vrijkaarten geef. Mjjn meisje stond op en streek liefdevol m’n knevel weg, om me te kussen. Beste jongen, je hebt zooveel onaange naamheden met die kaarten. Geef ze mij, dan leen ik ze slechts aan onze intiemste kennissen. Dat zijn allemaal nette menschen, die er geen misbruik van zullen maken. Dankbaar legde ik de kaarten in haar lieve hand - en zag ze nooit terug. Ik wist wel dat m’n meisje van goede familie was, maar dat die familie zoo groot was, daar had ik geen vermoeden van. Mijn meisje zorgde voor de kaarten, die van nu af altijd op sjouw waren. Aan mijn kennissen werd natuurlijk niet meer gedacht en de groeten mijner vrienden werden steeds koeler, De onderwijzeres deed een vergeefsehe poging om aan de nieuwe godheid te of feren. Ze maakte mijn meisje een bezoek, met een kruier die een compleet waschstel mee sleepte. Dat kan u te pas komen, als u trouwt, zei ze met een welwillend lachje. Mjjn meisje dankte koel. Ik merkte wel dat ze erg boos was. Toen de juffrouw ver trokken was. ontbood ze een anderen kruier, om het waschstel in mijn naam terug te brengen. Toen ging ze naar mijn kamer en ver lichtte haar hart door alle porselein-ca- imvvM de juffrouw stak te slaair. I Na dien storm heerschte er weer vrede gedurende eenigen tijd. Met m’n vrijkaarten had ik geen andere i moeite dan dat ik ze steeds in de verst verwijderde wijken moest terug halen. Ik had ook een tante in de provincie, een heel rijke dame, die mij tot haar erf genaam had uitverkoren. Nu schreef ze me, dat ze den volgenden Zondag naar de stad kwam om het nieuwe stuk te zien, waar over ze zoo veel gelezen had. Ze was heelemaal niet gierig, en ze had geld ge noeg om een plaats in den schouwburg te koopen, maar ze zou er nu trotsch opzijn, om met haar beschermeling mee te gaan en van de vrijkaarten gebruik te maken, die bjj door zijn arbeid verdiend had. ’s Zondags morgens kreeg ik den brief en ging dadelijk naar mijn meisje om naar de kaarten van den bewusten schouwburg te vragen. A Die hebben mevrouw B. en haar dochter van morgen al afgehaald antwoordde ze kalm. Ik had ze haar voor acht dagen al beloofd. Maar kind, je wist toch dat ik zelf een der kaarten moest hebben, omdat ik over ’t nieuwe stuk moet schrijven. Daar heb ik niet aan gedacht, Je kunt overigens wel een kaart koopen. En m’n tante, die er zich al zoo lang op verheugd heeft op mjjn plaatsen te zitten Dat kon ik toch niet weten. Ze had ook wel vroeger kunnen schrijven. We kunnen mevrouw B. immers wel een brief schrijven en haar de zaak uitleggen? Dat mankeert er nog maar aan, om zulk een dame voor ’t hoofd te ateote». Maar voor mijn familie komt ’t er niet op aan O God, dat men zulke woorden moet aanhooren! Ik gezien had Dat wilde ik ook, antwoordde ik heftig en liep de deur uit. Ik haastte me naar den schouwburg. Alles uitverkocht. ’s Middags kwam m’n tante. Ik haalde haar af en ze was in de beste luim. In haar hotel vertelde ik haar zoo om zichtig mogelijk hoe het met de vrijkaar ten gegaan was. Het gebeurde zooals ik gedacht had. Ze raakte buiten zich zelf van kwaadheid. Ze wilde dadeljjk weer vertrekkenik hoefde nooit weer bij haar aan huis te komen enz. Ik beproefde me niet eens te verdedigen, want tegenover een woedende vrouw kan men zich nooit verdedigen. Ik nam zwij gend m’n hoed en ging. Later hoorde ik, dat ze oogenblikkelijk naar huis terug gereisd was, en den vol genden dag een nieuw testament had ge maakt, ten gunste van een achternichtje. Ik liep den heelen middag rond, en dronk de eene flesch bier na de andere. Ik pro beerde niet eens een kaart ie krijgen, om mijn plicht als recensent te vervullen, want ik was er heelemaal niet toe gestemd om naar de comedie te gaan, noch om te schrijven. Den volgenden morgen stuurde mevrouw B. de kaarten met dankbetuiging terug. Ze had ze tot haar spijt niet zelf kunnen gebruiken, maar nu waren haar beide dienst meisjes in haar plaats geweest, en die had den zich uitstekend geamuseerd. Tegen den middag ontving ik een schrij ven van mjjn hoofd-redacteur. Hij beklaagde er zich ten zeerste over, dat ik ’t nieuwe stuk niet in de ochtend-editie besproken had. Hij begreep mijn stilzwijgen evenwel heel best, daar hij uit goede bron verno men had, dat ik in mijn plaats twee dienst meisjes naar den schouwburg gestuurd had, en die konden natnurlijk niet recenseeren. Hjj zag zich intusschen genoodzaakt mij m’n betrekking op te zeggen. Ik ging naar m’n meisje, en gaf haar zwijgend den brief. Ze las hem, .rood van kwaadheid. Het is natuurlijk mijn schuld, dat je je betrekking bent kwijt geraakt. Daar je het zelf zegt, moet ’t wel waar wezen. Door mijn schuld zal je wel niets meer verliezen. Ja de erfenis van m’n tante ’n bagatel van honderd duizend kronen. Die dienst meisjes van mevrouw B. hebben gisteren dure plaatsen gehad. Die ongelukkige vrijkaartenIk heb niets dan onaangenaamheden van beleefd. Daar heb je ze niet meer zien Daar heb ik ook niet veel pleizier van gehad. Dank je, zei ik, terwijl ik haar den haren overreikte. De juffrouw viel haar moeder om den hals. Bescherm me tegen dien ellendeling 1 riep ze, terwijl ze haar warme gevoelens, vermengd met waterverf over de japon van haar moeder uitgoot. Laat ons alleen, zuchtte deze. Niets liever dan dat, antwoordde ik en vertrok. Daar stond ik nu op straat met m’n zes vrijkaarten. Ik huurde voorloopig een kamer in ’n hotel en stuurde de kaarten naar de redactie terug. Hoe heerlijk rustig voelde ik me toen. Eerstens was ik m’n meisje kwijt. Dat vond ik tusschen twee haakjes, niet zoo verschrikkelijk, want eigenlijk had ik al lang genoeg van haar. Het verlies der erfenis was bedenkelijker, en dan was ik m’n betrekking ook kwijt. Ik deug eigen lijk ook niet voor journalist en wil me nu geheel aan myn beroep als schrijver wijden. Morgen vertrek ik naar buiten om on gestoord te kunnen werken. Ik heb een idee voor een groot sensatie-drama in vijf bedrijven. De held is een hoopvolle jongeman,van een goede familie, die in de wreedste en pijulijkste verwikkelingen geraakt en in het laatste bedrijf onder hoogst treurige om standigheden sterft. De oorzaak van al die ellende zullen geen drankzucht of verkwis ting zijn, geen vrouwen en ook geen mor fine op ’t oogenblik de moderne manie die ’t meeste en vogue is neen, de oor zaak ligt heel eenvoudig in vrijkaarten. JL Bolswardsche Courant l'*'’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1