NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD Roerenjongens, .ENA Bz., Koopt en gebruikt No. 60. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. S. FOPMA, L. H. RöBEN Een kostbare Stof. G 27 JULI. T. G. deVries’ Meubelpolitoer zij overtreft Uwe verwachting door onge ëvenaarde kwaliteit en spaart Uwe beurs door den lagen prijs, A 40 cent, verkrijgbaar met gebruiksaanwijzing bij TANDARTS, F. J. van der Spoel, Kerkstraat, BOLS WARD. B1NN E N L A JN D. VOOR felBiiifl dags) van 104 uur. Te Sneek eiken DINSDAG van 10-3 uur i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. per LITER-STOPFLESCH 75 cent. Verkrijgbaar bij GROOTE DIJLAKKER. door niet minder dan 23 parturen werd deelgenomen. De prijs van f 9 werd gewon nen door P. v. d. Witte, E. Mulder en IJ. Wijnalda, allen van Pingjum de le premie f 3 door R. Feitsma van Wommels, D. Wijbenga van Witmarsum en M. v. Straten van Pingjumde 2e premie f 1,50 door E. Banning van Zurich, H. Rolsma van Mak- kum en H. Wijnalda van Pingjum. Kimswerd, 25 Juli ’99. Gisterenavond ontmoette een rijtuig met 3 personen de tram tusschen Harlingen en onze plaats. Men wist ’t paard nog tijdig voor den wagen weg te krijgen, maar de koetsier kon niet verhinderen, dat het in een sloot terecht kwam. Toen ’t op het droge was, werd de reis vervolgd. Opsterland, 24 Juli. Nog dagelijks vertrekken uit deze gemeente werkkrachten naar Duitschland, zoowel alleenloopende personen, als hoofden van gezinnen. Enkelen komen wel eens onverrichter zake terug, doch de meesten slagen en verdienen daar velen, doch het meerendeel gaat als grond- werker of zoekt een plaats op een fabriek, tegenover het Old Burger Weeshuis, i Voor werkkracht in de fabriek bieden ook deze dwars op de rails kwam te staan. De man stond machteloos, de vrouw in den wagen jammerde om hare kinderen. Eenige oogenblikken van spanning in doodelijken angst; de wagen werd door de locomotief gegrepen en van den grond gelicht; iedereen stond ontzet. Nog één schok volgde; toen liep de tram terug en het gevaar was ge weken. Door krachtig remmen van den ma chinist is hier een verschrikkelijk ongeluk voorkomen. De lantaarn van de machine werd in stukken gedruktanders geen mate- riëele schade. Hepk. Adv. BI. Vrijdagmiddag bood een jongmensch, die later bleek beroeps-wielrijder te zijn, aan het postkantoor te Amsterdam ter be taling aan een postwissel groot f 70. Den be ambte, met de uitbetaling belast, kwam die wissel in verband met de registers verdacht voor; hij hield den man aan den praat en waarschuwde inmiddels de politie. Deze nam den jongen man mede naar het bureau, waar hij door den commissaris Versteeg verhoord werd. Hoewel eerst voorgevende den wissel te hebben gevonden, werd hij al spoedig van de onwaarheid daarvan over tuigd, vooral toen men te zijnen huize aller lei voorwerpen vond, die het vermoeden wettigden, dat de jonge man niet alleen beroeps-wielrijder, doch ook beroeps-ver- valscher van postwissels was. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Men schrijft van het eiland Tholen De oogst van suikerbieten belooft dit jaar een rijk gewas. Algemeen hoort men, dat de landbouwers slechts genegen zullen zijn op gehalte te contracteeren, daar dit den landbouwers zeer ten goede komt, vooral daar op dit eiland de suikerbieten over het algemeen een groot gehalte bevatten. De kroniekschrijver der N. Gr. Crt. verhaalt in zijn jongste correspondentie het volgende Men is op het spoor eener affaire, die min of meer op de zaak Haasvan Hall gelijkt. Onder reserve voor de juistheid der feiten, heeft men mij verteld, dat eenigen tijd geleden in den Haag een Belg zich vestigde, die in vrij benarde omstandigheden leefde. Deze Belg, die in den vreemde nogal het een en ander op zijn kerfstok had, zou in het bezit zijn geweest van een aan tal uit Toulouse afkomstige effecten, waar van hij zich echter, door vrees gedreven, niet durfde ontdoen. De dief of de heler kwam echter in aanraking met een bediende van een kas- sierskantoor, een tot nu toe onbesproken jongman. Met diens hulp schijnen van de gestolen effecten tot een bedrag van 75000 francs te zijn verkocht, waarvan de Belg zich rijk installeerde en een lui leventje ging leiden. Of het nu dit is of iets anders men beweert n.l., dat er ook valsche wissels in het spel zijn zooveel is zeker, dat op een goeden dag de Belg verdwenen was, toen de politie naar zijn gezondheid kwam informeeren en dat men zich daarom tevreden stelde om het jongmensch, dat hem hielp, in arrest te nemen. Deze is echter weer losgelaten, al houdt men dan ook een wakend oog op hem. Maandagmorgen, aldus wordt aan de N. R. Ct. gemeld, kwam met den eersten trein van de Centraalspoor te Utrecht aan een veldwachter met een jeugdigen arrestant van 13 jaar, die voor vier jaar naar het op voedingsgesticht te Avereest moest worden gezonden. De familie te Amersfoort had Zondagavond en -nacht, ter eere van den vertrekkenden zoon en broeder, eerst nog een afscheids- fuifje gegeven, ten gevolge waarvan de veldwachter, toen hij hedenmorgen den knaap kwam arresteeren, dezen in verre- gaanden staat van dronkenschap aautrof. Toch werd het vervoer naar Utrecht nog ondernomen, doch toqn bij aldaar aankwam was de jongen zoo geheel bewusteloos, dat de veldwachter bij den stationschef eene kar kwam vragen om hem van den trein te halen. De jongen was bijna ongekleed, en de vader,die hem uitgeleide deed, bedekte onder het vervoer per wagen het naakte lichaam zijns zoons met zijn jas. In afwachting van een brancard van de politie werd de jongen op het station in een lokaal zoolang neergelegd, en later naar het hoofdbureau van politie gebracht. Van zijn vervoer naar Avereest, waarheen hij met twee anderen van Utrecht zou gebracht worden, moest natuurlek worden afgezien. Door eene wreede hand is in het land van de gebr. Oorporaal onder Meppel een zestal koeien de staart afgesneden, terwijl ook drie kalveren door het afsnijden hun» ner pluimen «eer zijn mishandeld. ten, en door niets of niemand ons een hin derpaal te doen stellen aan de volbrenging van wat wij ons zelven beloofd hebben te zullen volbrengen. Ook met den besten wil der wereld om ringen ons dagelijks tal van beslommerin gen. Een berg van afleiding omringt ons ten allen tijde. We worden gedwongen schier om onze aandacht te schenken aan wat dit inderdaad niet verdient. Onze levenswijs is vreeselijk omslachtig; onze kleeding daalt in tallooze kleinigheden afaltijd door heb ben we behoeften; mode en fatsoen stellen hare eischen. En wij, hebben we ons wel genoeg geoefend om de riemen te hanteeren en tegen dien vreeselijken stroom op te roeien Zoo niet, laat ons dan niet klagen over ’s levens kortheid en de plichten die ons drukken. Als we wat minder drukte maken, niet zoo heel veel den wijsgeer uithangen en het wat eenvoudiger aanleggen, dan is het leven lang genoeg. De komeet verzinkt in het niet, bij zijn langen staart vergeleken; en zoo is het met ons ook. ’t Is de staart die het ons levert en zonder dien zullen we het een heel eind verder brengen. Leeuwarden, Groote Kerkstraat, I 23. Spreekuren alle werkdagen (behalve Dins- best geld. Als melkknecht vertrekken er werker of zoekt een plaats op een fabriek, j v oor werKKracm in ue iaurit>K uieucu uuK vele meisjes zich aan. Er zijn van 1 Jan.j.l. af ongeveer 300 personen uit deze gemeente naar Duitschland vertrokken. Drachten, 24 Juli. De Kerkstraat was heden nacht in rep en roer. Eene weduwe had verkeering met een weduwnaar met 6 kinderen van Bakkeveen. Toen de vrijer gisteravond weer kwam, weigerde zij, den kelijk bezwaar in zoo’n groot kroost ziende, hem te ontvangen. Daarop schoolden andere vrouwen, meest oude weduwen, samen en klopten af en toe op de glazen, verzoekende den vrijer toe te laten. Tusschenbeiden gingen ze joelend de straat op en neer. Dit duurde tot 3 uur in den morgen. Oudemirdum, 24 Juli. Bij het hevige onweder van gistermorgen zijn een vijftal sparreboomen door den bliksem getroffen. Eén ervan geraakte in brand. Na het vuur gedoofd te hebben, heeft men den boom omgehouwen. De overige verloren alleen een gedeelte bast. De flinke hoeveelheid regen kwam akkers en weiden Hink te pas. Tjum, 24 Juli. Met de afgraving van de groote terp vordert men goed. Veel merkwaardigs voor snuffelaars in antiquiteiten levert zij tot dusverre niet op. Behalve een kop, eenige dieren beenderen, horens, kleine horentjes, die waarschijnlijk dienst hebben gedaan aan zeilmakers en schoenmakers, heeft men nog gevonden een gebakken bal, gevuld met ratelende voor werpen. Op groote diepte vindt men lagen asch, ten minste men houdt ze daar voor. In vier jaren moet de terp vervoerd zijn en dat kan gebeuren, als de werkzaam heden vorderen als dit eerste jaar. Oudega (H. O. en N.), 24 Juli. Ze kere W. v. d. B. alhier werd voor enkele dagen f 13 voor zijn hond geboden. Daar hij echter met dit dier zijn kost moest ver dienen, werd dit aanbod afgeslagen. Vrijdag middag evenwel te Harich aan ’t venten zijnde, is het beest ten gevolge de groote warmte bezweken. Vele karhonden hebben het dien dag zwaar te verantwoorden gehad. Verscheidene moesten het opgeven. Zevenwouden, 24 Juli. De geheel onthouding vindt meer en meer warme aan hangers onder de jongere predikanten. Nu doet zich hierbij een eigenaardig verschijnsel voor. Bij het avondmaal wordt n.l. wijn gebruikt. Wel bestaan er alcoholvrije wijnen, maar enkele kerkeraden weigeren beslist, deze te gebruiken. De predikant alsdan, streng geheelonthouder zijnde, spreekt wel de gebruikelijke formule uit, maar reikt den beker niet over. Enkele kerkeraden onlangs gebeurde dit nog bij de beroeping van een doopsge zind predikant gaan soms zelfs zoover, dat zij geen predikant willen beroepen, die geheelonthouder is. Beetsterzwaag, 24 Juli. Een nog jeugdig echtpaar, wonende te ’s Gravenhage, zou een bezoek brengen bij de ouders alhier. Te Heerenveen aangekomen, bleek hun eenigst kind vrij onwel te zijn en kort daarna waren de levensgeesten reeds geweken. Eene treurige ontmoeting voorzeker voor de ouders en de grootouders toen het ouderpaar hier aankwam met het lijkje van het kind. 24 Juli. Zaterdagnamiddag passeerde ons dorp een woonwagen. De man, het paard leidende, liep daar naast, terwjjl de vrouw en de kinderen in den wagen aanwezig waren. Toen de tram van Heerenveen om den Hoek bij ’t hotel „Boschlust" passeerde schrok het paard en begon te steigeren en den wagen achter uit te dringen, waardoor Workum, 25 Juli. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van één lid van den Gemeenteraad (vacature D. van der Werf) zijn tot candidaten gekozen: W. C. de Jong, G. Posthumus Gz., N. Troste. De stemming is bepaald op Vrijdag 4 Augustus a.s. Galamadammen, 25 Juli. Een ge zelschap dames en heeren uit Leeuwarden, dat per boeier op de Fleussen alhier een tochtje maakte, overkwam, te midden van de pret, een ongeval. Op een „gegeven" oogenblik sloeg n.l. het geheele tuig over boord; de mast bleek door broei gebroken te zijn. Schipper Kool uit Oudega kwam onmiddellijk zyn bijstand verleenen, waar door het ongeval zonder persoonlijke onge lukken afliep. De toeristen keerden later per spoor huiswaarts. Heiuelu.ni, 24 Juli. Voor een paar dagen zou zekere M. B. alhier een zwerm bijen van den eenen in den anderen korf drijven. De oude schoonvader zou hierbij de rol vervullen van toeschouwer. Hiermee schenen de dieren niet gediend want eens klaps zette de geheele zwerm zich op zijn hoofd, gevoelige en duidelijke sporen achterlatende. Bakhuizen, 24 Juli. Voor de zooveel- ste maal bleek hedenmorgen in het nabu rige Mirns weder de broosheid van ’s men seden leven. De ruim 30-jarige zoon van den landb. D. de V. nl. had gezond en wel de schapen gemolken, zou daarna zijn ont bijt gebruiken, ging daartoe aan tafel en gaf plotseling den geest. Pingjum, 24 Juli. Gisteren werd alhier eene jongens-kaatspartij gehouden, waaraan Een wijze, die het menschelijk leven bij een kleed vergeleken had, vroeg men, van welke stof het gemaakt was Het antwoord luidde: van tijd. Zeker mag ditinzooverrewel juist worden genoemd, als het onweersprekelijk waar is dat, waar voor den mensch geen tijd meer beschikbaar is, met het leven zelve is af gerekend, en vooral dat, waar het gebruik van den tijd wordt nagelaten, het leven geen waarde heeft. Geen enkel woord heeft wellicht meer dan dit kleine, van drie letters slechts, tot beelden en vergelijkingen aanleiding gege ven. Herinneren we ons maar eens. „De tijd heeft vleugelen; de tijd rolt als een berg stroom voort; tijd is geld." Zóó in èlken zin. Bewijzen genoeg dat hier van een zeer kostbare stof sprake is. En dan ook van ééne, waarvan de voor- raad al heel gering schijnt. Immers, een meer algemeen gebrek dan dat aan tijd schijnt wel niet denkbaar. Hoevele zuchten en klachten toch! Men weet heel goed, dat dit of dat gebeu ren moetmen ziet er de noodzakelijkheid wel van in maar... men kan er zoo niet toe komen. Och, het is dan ook altijd zoo druk; een mensch heeft maar één lijf; nu is het zoo laat en nu moet ik nog dit en dat en dat doenhad ik maar zooveel tijd als die en die. Jawel, vriend, we weten het wel; de an dere helft is ook zoo. Schiet ge goed op met al uw geklaag en gepoch Of is het maar zóó, zóó? of draagt ge gelaten uw aan deel bij, tot dien berg van uitstel, die de brug naar het afstel vormt? Nu, we willen het wel gelooven, dat gij gaarne arbeidt en uw aardsche taak wilt afmakenmaar is al dat gezeur en geklaag over de kortheid van het menschelijk leven en het weinigje tijd dat ons schijnt gegeven te zijn, wel het juiste middel om de daad aan den wil te paren? Wanneer we, met een vergrootglas ge wapend, naar de wijzerplaat staren, dan zien wij duidelijk dat de wijzer zich niet ge lijkmatig voortbeweegt, maar inderdaad tel kens een eindje vooruitgeschoven wordt en dan weer even stilstaat. Hoe gebrekkig kan dus het uurwerk den wezenlijken loop van den tijd nabootsen, die als een regelmatig voortgaande stroom heenvloeit naar den oceaan der eeuwigheid. Zóó gaan wij menschen ook veelal met kleine sprongen voorwaarts. Het is hollen of stilstaanhet is dan weer eens met soms al te forsche hand aanpakken, en dan weer met trage handen en slappe knieën naar de klok staren, die maar altijd met haar spron getjes door blijft gaan. Tijd, een kostbare stof, in beperkten voorraad voorhanden. Ja, maar hoe wordt de stof door ons bewerkt? B. v. hoevele uren gaan er niet heen aan de bevrediging onzer bloot stoffelijke be hoeften; en hoeveel daarvan is werkelijk noodig? Hoevele oogenblikken komen er niet, waarin we ons in niets verheffen bo ven de allerminste beslommeringen van het alledaagsche? Welk een aanzienlijk deel van den tijd wordt er niet doorgebracht in vol komen nuttelooze handelingen en gesprek ken, die voor niets of niemand eenige wezen lijke waarde hebben? Er is zooveel dat de moeite niet waard is om er het kleinste stukje van ons bestaan aan te geven, maar... het stukje gaat er dan toch af. En al die stukjes bij elkaar? O, het draadje wordt zoo gauw een hemdsmouw, en het plasje 300 spoedig een zee! I Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1