NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOimaB EN WONSERAOEEt Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. No. 61. ZONDAG 30 JULI. Uit de Itaadszaal. VOOR f 124,475,30s 5,820,54s f ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. f 101,182,33 - 23,292,975 idem idem idem idem - 26,046,83 f 130,295,85 ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Tot de plaatsing in dit Blad van Ad- vertentiën, afkomstig uit de Pro vincie Groningen, betreffende „Handel en Nijverheid”, is alleen gerechtigd het Algemeen Adver tentie-Bureau van \V. J. WESTENBORG, Turftorenstraat, Groningen. eene verbouwing zal behooren te ondergaan, die een hoog bedrag kosten zou vorderen. Ein delijk kan eene nadere regeling der schoolgeld- heffing tot eenige, tevens billijke verhooging der inkomsten leiden. De Commissie van toezicht op het lager onder wijs hebben wij over dit onderwerp gehoord, dié hare ingenomenheid met ons denkbeeld betuigde. Wij stellen U als'nu voor (behoudens goedkeuring van Ged. Staten) te nemen het volgende besluit: A. De scholen no. 1 en voor meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente op te heffen. B. De school no. 1 te vergrooten door eene verdieping met twee localen te bouwen op het vooreind van het gebouw, onder genot van 250/0 van de kosten wegens den verbouw door het Rijk bij te dragen volgens art. 45 der onderwijswet. C. In deze school onderwijs te doen geven in de vakken, welke thans aan beide opgeheven scholen worden onderwezen en verder uit te breiden volgens ai en k, lq en t van art. 2 der Wet op het Lager Onderwijs. D. De vervanging te doen plaats hebben, nadat dit besluit zal zijn goedgekeurd. E. Voor de te vervangen school nader een hoofd te benoemen op eene jaarwedde van f 1700.en f 250.bovendien als vergoeding voor huishuur. F. De onderwijzers en de onderwijzeres, thans verbonden aan beide op te heffen scholen over te laten gaan naar .de nieuwe school, alsdan school no. 1, op hunne tegenwoordige jaarwedde. G. Nog een onderwijzer te benoemen om in een klasse der nieuwe school te worden geplaatst. De Voorzitter. De belangrijkheid van dit onderwerp zal voorzeker uwe ernstige over weging verdienen. Ik stel dan ook voor dit voorstel ter visie te leggen, om het in de volgende vergadering te behandelen. De heer Schievink. Ik heb dit voorstel gelezen, doch zou wel vragen of er van Burg, en Weth. ook een memorie van toelichting wordt overgelegd. De Voorzitter. Ik meen, dat het D. B. zich hierin duidelijk heeft uitgedruktmocht de raad evenwel nog op enkele punten toe lichting verlangen, dan zijn wij bereid die te geven. De heer Schievink. Ik heb in dit voor stel niet duidelijk kunnen merken, op welke gronden dat voorstel wordt gedaan. Als ik naga de jaarverslagen over het onderwijs, dan kan ik niet ontdekken waarom nu beide scholen moeten worden opgeheven. De Voorzitter. In het voorstel staan toch de argumenten, waarop ons voorstel zich grondde, vermeld, doch als men het verlangt, kannen wij voor zoover noodig, dit nader verklaren. De heer Eisma. In het voorstel is be hoorlijk en geargumenteerd aangegeven, waarom het wordt gedaan, voor zoover zulks in openbare behandeling raadzaam is. Wenscht men een nadere bespreking, dan staat natuurlijk de weg open om inlichtin gen te vragen. De heer Boersma. Ik heb al reeds over dit voorstel nagedacht en ’t is nog al van belangrijken aard. Nu worden belangrijke voorstellen wel vaak vooraf door een com missie onderzocht, en dat vond ik hier ook wel wenschelijk. Het voorstel kan dan door voor- en tegen standers (want ook die zullen er wel zijn) eens goed onder de oogen gezien worden. He heer Lanter. Hetzelfde idee had ik ook, en dus wil ik gaarne het voorstel Boersma ondersteunen. Dit wordt in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 4 stemmen, de heeren Schievink, Feenstra, Eisma en Hommes. Deze zaak wordt dus in handen eener Commissie gesteld en na verschillende stem mingen worden de heeren Boersma, Eerdmans en P. J. de Boer tot leden dezer Commis sie gekozen. 5. Aanbieding der stukken en voordracht voor onderwijzer aan school no. 2. Uit de drie sollicitanten is in overleg met het hoofd der school en den arr. school-op ziener de volgende voordracht opgemaakt. L. de Jong te Ballum, H. Bos te Finster- wolde en J. Rijpma te Durgerdam. De heer Eerdmans. Ik veronderstel, Mijn heer de Voorzitter, dat U wel verwacht zal hebben, dat ik bij dit punt het woord zou vragen. Ik heb toen de onderwijzer De Jong ontslag vroeg, gevraagd wat voorstel door U in stemming werd gebracht en is door U toen geantwoord: „wel, eervol ontslag te verleenen.” ’t Was daarom m(jn bedoeling enkel mijn stem uit te brengen over ’t ont slag. Omdat het hier steeds de gewoonte is, wanneer een vacature ontstaat, ook daar over den Raad wordt gehoord, en ik had dus verwacht dat voor er sollicitanten waren opgeroepen, dat voorstel eerst aan den Raad zou zijn voorgelegd. De Voorzitter. Het doet mjj genoegen in de gelegenheid te zjjn den heer Eerdmans dit te kunnen ophelderen en hem tevens van een meening te genezen, die hem op een verkeerd s'andpunt zou voeren opzichtens de onderwijswet. Ik dacht wel, toen hij Vergadering Donderdag 27 Juli 1899. Tegenwoordig zjjn 11 leden. Afwezig de heeren Oosterbaan en P. J. de Boer wegens uitstedigheid. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der extra toelage aan het muziekkorps. b. Idem, idem, houdende goedkeuring der wijziging van de begroeting en der staten van af- en overschrijving. c. Een beschikking van den Commissaris der Koningin, waarbij aan den Burgemeester een verlof van 3 weken wordt toegestaan, ingaande 3 Augustus. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. d. Een schrijven van J. Veltman, dan kende voor zijne herbenoeming. e. Een adres van den heer W. Nauta, verzoekende een lager prijsbepaling voor gas, wanneer het als beweegkracht wordt aange wend, aangezien hij plan heeft in zijne grut- terij een gasmotor van 16 paardekracht aan te schaffen, waarvoor bij 16 a 20,000 M3. gas zal noodig hebben. Hij moet deze aan schaffing echter afhankelijk stellen van den te bepalen gasprijs, aangezien hij bij 7 cent per stère, voordeeliger stoom kan aanwenden. Ter visie tot de volgende vergadering. Een adres van den Directeur van „Hollandia”, verzoekende om de verlichting in de Harlingerstraat te verbeteren. B. en W. hebben de Gascommissie geraadpleegd en ook die, evenals zij, is van meening dat aan het einde der straat wel behoefte is aan verlichting, daar de lantaarn, bij Van der Vleugel de laatste is. Zij stellen dus voor z zullen bedragen voor Jaarwedden 1 hoofd Vergoeding huishuur Onderwijzerseen bestaande Onderwijzeres met acte fraaie hand werken bestaande Voor een nieuwen onderwijzer Samen De heer Schievink. Ik hoorde stemmen opgaan tegen de urgente behandeling van dit voorstel, doch met het oog op den lagen waterstand is de zaak thans wel degelijk urgent naar het mij voorkomt. De heer Eerdmans vindt dit voorstel nog al van belangrijken aard, en is ook tegen de directe behandeling. Het voorstel komt zoo onverwacht, zelfs wisten wij eerst niet eens wat het moest kosten. Bij zulke wijze van voorstellen kan men niet de zaken be- oordeelen. Ik wil nog opmerken, dat uit voeren door eigen volk toch ook geld kost, en bovendien zijn er neringdoenden, die door dezen maatregel schade zullen lijden. Ik vind, dat de lage waterstand nog wel even zal kunnen voortduren, en zie niet in, waarom zoo overhaast moet worden beslist. De Voorzitter. Ik moet den heer Eerd mans opmerken, dat zijn argument, dat geen begrooting van kosten is gegeven bij dit voorstel, ten onrechte is. Het voorstel, het welk is voorgelezen, vermeldt ook de som, die het zal moeten kosten, nl. 25 of 30 gul den. Overigens meenen B. en W. dat het wel urgent is. De pramen worden thans op het land getrokken bij den wal op, en nu is er gelegenheid een sleep op zeer billijke voorwaarden over te nemen. De urgentie wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, de heeren Lunter, Eerd mans, IJ. T. de Boer en v. d. Werf. De heer Schievink. Als lid der Commissie van de Gemeentereiniging wil ik wel eenige inlichtingen geven. Het is niet de bedoeling de pramen in eigen beheer te onderhouden, maar om ze af en toe eens op het droge te brengen, te kunnen nazien, schoonmaken, teren enz. Wanneer ze daarvoor telkens naar de helling moeten, is dit te duur. Er is dus geen scheepstimmerman noodig, maar het eigen werkvolk kan de pramen eens nazien, wat vooral voor een ijzeren praam noodig is. De heer Dijkstra. Ik ben beslist tegen het voorstel. Het zal bij het nazien ook wel eens noodig zijn, dat er een lek moet worden dichtgemaakt, en ik heb het bij eigen onder vinding, breeuwwerk kan men zelf niet zoo goed uitvoeren. Om zoo’n praam op de hel ling te trekken zal misschien f 1,— kosten, en dan kan het eigen werkvolk daar wel teren en schoonmaken. Het heet nu wel f 25 te zullen kosten, maar daar zal het wel niet bij blijven. Er moeten ook takels bij. Ik zie er geen voordeel in. De heer Eisma. Het spijt mij, dat men met dit voorstel veel verder trekt dan noodig isB. en W. hebben overwogen, of het voorstel in den raad zou gebracht worden, ja of neen, maar om later niet te moeten hooren, dat daar iets nieuws is gekomen zonder voorkennis, wordt het ter tafel ge bracht. De zeer groote som, die jaarlijks moet worden uitgekeerd voor de pramen, wettigt geheel de kleine uitgave, te meer, nu geschikt een sleep met het touwwerk is te krijgen. De pramen worden nu reeds bij den wal opgehaald, maar dat kan dan veel gemakkelijker en beter.' ’t Is dus geen bena- deeling van neringdoenden, maar een bezui niging in den dienst. De lage waterstand maakt dat het werk thans gemakkelijk kan uitgevoerd worden, waarom ik in overweging geef het voorstel aan te nemen. De beer Eerdmans. Door de verschillende toelichtingen ben ik wat op de hoogte ge komen en kan er mij dan ook mee vereenigen. De Voorzitter. Ik kan nog mededeelen, dat met den ingenieur van den Waterstaat is gesproken, en die heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat door Ged. Staten wel geen bezwaar zal gemaakt worden, dat de voet der sleep in de vaart wordt gebracht. Het voorstel wordt daarop aangenomen met 10 stemmen. De heer Dijkstra stemde tegen. PUNTEN van BEHANDELING 1. Proces-verbaal van kasverificatie over het 2e kwartaal 1899. De ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst 104,249,02 tegenw. Samen De uitgaven bedroegen op den vorigen dienst tegenw. Samen en No. 3. No. 4. No. 2. Van deze uitloting zal in de Leeuwarder Courant kennis worden gegeven. 4. Voorstel van Burg, en Wethouders tot reorganisatie van het onderwijs. Het voorstel van Burgem. en Wethouders inzake de reorganisatie van de bestaande „Fransche school" en de „Burgerschool", gelijk ze gewoonlijk genoemd worden, luidt als volgt Het heeft bij ons, sinds lang, een punt van ernstige overweging uitgemaakt, op welke wijze de leemten weg te nemen zijn, welke naar veler oordeel bestaan in de regeling van het openbaar onderwijs in onze gemeente. Het onderwijs dat gegeven wordt aan school no. 1 (voor betalende leerlingen) en aan de school voor m. u. 1. onderwijs, trok in het bijzonder onze aandacht en leidde ons ten slotte tot het instellen van een nauwgezet onderzoek, of eene vervanging dier scholen wenschelijk zoude zijn om betere aansluiting te verkrijgen van het iager- tot het meer uitgebreid lager onderwijs, terwijl wij inmiddels den hier bestaanden toestand toet sten aan dien in andere gemeenten, welke onge veer even groot zijn en waarmede wij Bolsward in verschillende andere opzichten vrij wel op een lijn kunnen stellen. Dit onderzoek gaf ons de overtuiging le. dat de bestaande toestand niet meer voldoet zoodat het wenschelijk is deze te veranderen om eene betere regeling te kunnen maken voor het onderwijs te dezer stede. 2e. dat het in stand houden van eene afzon derlijke school voor onderwijs in de vakken lq in art. 2 der wet tot regeling van het lager onderwijs vermeld, onnoodig is. 3e. dat eene vervanging van deze school en van school no. 1 door het in het leven roepen van een school waar onderwijs kan worden gegeven in vakken ai, k, lq en t het meest zal kunnen voldoen aan het door menigeen uitgesproken verlangen. 4e. dat eene vergrooting van school no. 1 ons daartoe kan helpen, welke vergrooting gemakke lijk kan worden tot stand gebracht, door op het vooreind eene verdieping te bouwen, volgens de door den gemeente-architect gemaakte teekening en kostenberekening. 5e. dat de verwezenlijking van dit ons denk beeld niet alleen mag worden geacht te zijn van het grootste belang voor het onderwijs, maar ook in het financieele belang der gemeente, daar hiermede gepaard gaat eene aanmerkelijke be sparing van uitgaven. Ter uitvoering daarvan is noodig, dat de Raad besluite tot opheffing der twee bestaande scholen en in het leven roepen eener nieuwe school met een nieuw hoofd, terwijl al de tegenwoordige onderwijzers en de onderwijzeres aan beide scholen verbonden, worden geplaatst aan de nieuwe school, waartoe eene benoeming kan geschieden en eindelijk nog een nieuwe onder wijzer wordt benoemd om in eene klasse op te treden. Alsdan behoeven voortaan in plaats van drie twee hoofden van scholen bezoldigd en eveneens in plaats van drie, twee schoolgebouwen onder houden te worden. School no. 2 blijft bestaan. De nieuwe school wordt dan school no. 1, waarop onderwijs kan worden gegeven in de vakken ai, k, lq en t. De verordening voor de openbare scholen, zoomede die tot heffing van schoolgelden, kunnen later zooveel noodig worden gewijzigd. De leerlingen op de nieuwe school kunnen, naargelang hunner vorderingen, verdeeld worden in acht klassen: in klasse V en VI kan reeds onderwijs gegeven worden in de beginselen der Fransche taal, en in klassen VII en VIII tevens in Hoog-Duitsche en Engelsche taal, inalgemeene geschiedenis, in wiskunde en in fraaie hand werken. Voor leerlingen van school no. 2 en van bijzondere scholen kan de gelegenheid worden opengesteld naar school no. 1 over te gaan voor hunne verdere vorderingen. De regeling van schooltijden en vacantie, aan neming van leerlingen, klassenverdeeling, de overgang van de eene klasse naar de andere, alsmede van het leerplan met vermelding der leerboeken, kan later worden opgemaakt over eenkomstig het voorschrift van artt. 21 en 22 der onderwijswet. De kosten van onderwijs op de nieuwe school f 1700— 250— 800— 850— 750— 1000— 900— 700— 600— f 7550— onverminderd de hoogere subsidie welke het Rijk uitkeert voor den nieuwen onderwijzer, tegenover f 8300.welke thans voor de beide bestaande scholen worden uitgegeven, terwijl het overtollige schoolgebouw voor andere doel einden gebruikt kan worden, welk gebouw, ingeval Bet niet werd opgeheven, volgens het daar nog een lantaarn te plaatsen. De Voorzitter vraagt urgentie voor de behandeling De heer Eerdmans is tegen directe be handeling. Hij meent dat in dezen tijd van het jaar de zaak niet presseerend is, en wil dan eerst zien of het noodig is. De heer Dijkstra ondersteunt dit, doch in stemming gebracht, wordt de urgentie aan genomen met 8 tegen 3 stemmen, de heeren Eerdmans, Dijkstra en v. d. Werf. De heer Eerdmans. Ik wil aan mijn zoo even gesproken woorden nog toevoegen, dat ik tegen onvoorziens behandelen van voorstel len ben. Had het nog op den oproepings brief gestaan, dan had men althans zich kunnen vergewissen van den toestand. De Voorzitter. De urgentie is een uit gemaakte zaak door de gehouden stemming. Indien niemand het woord verlangt over ’t voorstel zelf, dan breng ik het in stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 10 stemmen. De heer Dijkstra hield zich bui ten stemming. g. Een voorstel van Burg, en Weth. om bij het terrein der Gemeente-reiniging een soort kleine helling aan te brengen, de kosten geraamd op 25 a 30 gulden, teneinde de pramen, die thans zooveel kosten, af en toe eens door het personeel kunnen worden nagezien. Omdat deze helling dan aan een Prov. vaarwater komt, aan Ged. Staten de vereischte toestemming te vragen. De Voorzitter. Ik vraag voor de behan deling hiervan urgentie. De heer Dijkstra. Daar ben ik tegen. De heer Lunter verklaart zich ook tegen directe behandeling. De heer Dijkstra. Ik wou wel eens weten, of er dan een scheepstimmerman is bij de werklieden der Gemeen te-reiniging? De Voorzitter. De groote kosten, die de herstelling der pramen jaarlijks vordert, hebben B. en W. genoopt tot dezen maat regel. Nu doet zich de gelegenheid vooreen sleep te kunnen bekomen, en niet om de herstellingen aan die pramen, maar meer omdat ze af en toe eens op het droge moeten nagezien en geteerd worden, vooral ook de ijzeren praam, doen B. en W. het voorstel. Het is een zuinigheidsmaatregel. zoodat in kas moest zijn ook bevonden is Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbieding van de gemeente- en schut terij-rekening en de rekening van den weg BolswardHarlingen over 1898. De rekening over 1898 der gemeente, de schutterij en die van den weg Bolsward gesteld ten fine van onderzoek en rapport. De Voorzitter benoemt volgens rooster tot leden der commissie de heerenSchievink, Dijkstra en Boersma. 3. Uitloting van een aandeel in de geld- leeningen van f17000, f8000, f28000 en f5000. In de geldl. f17000 wordt getrokken No. 14. - 8000 - 28000 - 5000 o Bolswardsche Courant, V) D n n •n w w n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1