NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD K i ÖOLSWAHD II® WOKSERAÖEEL, No. 70. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. ra. Proces Dreyfus. Geen half werk. A P P E L W IJ N. BINNENLAND. Laatste Nieuws. o VOOR fl B 31 fabrikanten voldoende inlichtingen en een- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. -T® A Ongeregeldheden te Hilversum. Als nabedrijf zijn Zaterdagnacht nog een paar lantaarns en een spiegelruit op de Groest stuk gegooid. Toch terug. In Juni 1895 deserteerde de sergeant R. van L. van het 8e reg. infan terie te Arnhem. Nadat hij eens hier en daar had rondgekeken, nam hij dienst in het vreemdenlegioen van Algiers. Dezer dagen is hij in ’t vaderland teruggekeerd en heeft hij zich ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld. De Prins Willem V. Omtrent het ongeluk aan de Prins Willem V van den Koninklijken West-Indischen Maildienst overkomen, kan nog het volgende worden bericht. Zondagmorgen te half zeven sprong tusschen Havre en Dungenes plotseling de hoofdstoompijp van den stuurboordsketel. De stoker Jan Wiekamp en de tremmer Jacob Bakker moesten met levensgevaar door den ontsnappenden stoom heen vluch ten. Het schip kon, stoomende op den tweeden ketel, verder gaan. Gistermiddag te 3 uur liep het te IJmuiden binnen. Wie kamp is naar het Binnengasthuis te Am sterdam vervoerd. Bakker kon loopend naar huis gaan. Valsch bankpapier. In tal van plaatsen, voornamelijk in het Zuiden, is valsch bank papier in omloop. Te ’s-Hertogenbosch zijn verscheidene bankjes van f 25, te Breda bij een kassier is een bankbiljet van f’ f40 ontvangen. Witmarsum. De leden-kaatspartij, de vorige week met 81 kaatsers begonnen, nam heden Zondag een einde. Er werd vinnig gestreden en menig oud kaatser toonde in dien strijd, dat hij voor de jongeren nog niet behoefde onder te doen. Het gelukte aan Sijtze Kooistra, Eeltje Kooistra en Anne Scnkwerda den prijs te behalen. De premie viel ten deel aan P. Hilarides, Th. Steensma en H. Ztjlstra, terwijl H. Hilari des, V. Zoodsma en J. v. d. Eems de kleine premie wonnen. De verschillende prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, werden ’s avonds feeste lijk uitgedeeld. Door de leden der Doopsgezinde ge meente alhier en te Pingjum werd jl. Zon dag tot predikant beroepen de heer Ens, proponent te Kampen. Men denkt dat het getuigenverhoor deze week zal afloopen en dat de pleidooien Maandag zullen beginnen. Demange zal het hoofdpleidooi houden, terwijl Labori slechts Kort zal spreken. Het vonnis zou dan, naar men meent tusschen 6 en 8 September kunnen worden gewezen. Het gerucht gaat dat Du Paty zal spreken om zijn eigen verantwoordelijkheid te dekken. V Gister heeft te Parijs in het redactie-bureau van de „Éclair" een huiszoeking plaats gehad. Men weet dat in dat blad in 1896 een artikel is verschenen, waarin melding werd gemaakt van het stuk Ce canaille de D waarvan de redactie maar klakkeloos had gemaakt Cet animal de DreyfusEr zal nu een onderzoek plaats hebben om te weten te komen, welke over wegingen de redactie er toe hebben gebracht deze D op Dreyfus te doen slaan, daar de officieren van den generalen staf zelf hebben erkend, dat daarmee niet Dreyfus bedoeld was, maar een zekere Dubois. De openbaarmaking van dat artikel heeft er zeer veel toe bijgedragen om de volksovertuiging van Dreyfus’ schuld te vestigen. RENNES, 29 Aug. Daar er ettelijke dreig brieven gericht waren tot kolonel Jouaust en andere personen werden Dinsdagmorgen bij het binnenkomen der zaal de kleeren van alle per sonen aan een oppervlakkig onderzoek onder worpen. Bovendien zijn thans de kelderramen van het Lyceum door ijzeren platen afgesloten. Kolonel Cordier werd het eerst gehoord, die verklaarde te gelooven, dat het borderel door Henry aan Saudherr is gegeven. Hij zei verder dat de „gewone weg" waarlangs dergehjke stuk ken aankwamen waseen handig agent, die werkte door bemiddeling van een vrouw. Deze weg werd echter ontdekt en daarom moest men rechtstreeks met die vrouw werken met wie men samenkomsten in verschillende kerken had. RENNES, 29 Aug. Kononel Cordier, ex sous- chef van den inlichtingendienst legt onder diepe ontroering van het publiek zijn getuigenis af. Hij zegt dat hij zich in 1894 vergist heeft, doch dat hij nu overtuigdisvan Dreyfus’ onschuld. Hij noemt zich antisemiet, doch is daarom nog niet in staat een valsch getuigenis al te leggen tegen een Jood. Cordier komt daarna in heftige discussie met Lauth en Roget. Vervolgens legt De Freycinet, oud-minister van oorlog, een onbeteekenend getuigenis omtreut het Syndicaat. Wij bewegen ons, zooals onzen lezers be kend is, niet op het gebied der staatkunde. Dit neemt echter niet weg, dat maatschap pelijke vraagstukken, welke met het beleid der regeering in verband staan, onze aan dacht niet mogen ontgaan, en voor heden vraagt zulk een onderwerp onze aandacht. Wij hebben meer dan eens in onze kolom men gewezen op de hooge noodzakelijkheid van zuinigheid en spaarzucht, waardoor ieder, die zich slechts eenigszins boven het gewone peil van welstand weet te verheffen, in be scheiden zin kapitalist kan worden. Wij weten, hoe noodig kapitaal voor alle maat schappelijke voortbrenging is, en hoezeer het valt te betreuren, wanneer het kapitaal zijn bestemming niet bereikt. Geld te hebben, in het algemeen kapi taal te bezitten, baat op zich zelf zeer weinig. Wordt het niet gebruikt om meer welvaart te verspreiden, wordt het niet aan gewend in het algemeen belang, dan bepaalt de waarde zich tot den bezitter zelf, die er van leeft, maar die, door zooals men het noemt van den hoogen boom te teren, zich zelf verarmt. Een voornaam doel van het kapitaalge- bruik moet ook zijn, om de zoodanigen, die tot nog toe in minder gunstigen toestand verkeerden, daaruit zoo mogelijk op te heffen, armoede en afhankelijkheid te verminderen, geluk en tevredenheid te doen vermeerderen alzoo ook een z e d e 1 ij k doel. ’t Is waar, dat men in Nederland ook van regeeringswege, de kapitaalvorming op kleine schaal wel in de hand werkt. Nadat reeds alom verschillende spaarinrichtingeu waren tot stand gekomen, die echter niet altijd voor de inleggers even groote zekerheid aanboden, kwam bij de wet van 25 Mei 1880 de Rijks- Postspaarbank tot stand onder verantwoor delijkheid van het Rijk, die terecht als eene der zegenrijkste instellingen van den nieu- weren tijd wordt beschouwd. Na hare op richting zijn langzamerhand de particuliere instellingen verminderd of opgeheven en thans is het een feit, dat door het volk een kapi taal van vy ftig millioen guldens in die bank is bijeengebracht, een kapitaal dat dagelijks aangroeit. Meermalen is de zeer ernstige vraag ge daan wordt dit kapitaal ten algemeene nutte aangewend? Beantwoordt het aan zijne be stemming? Het antwoord moet, helaas, stellig ontken nend luiden. Van het kapitaal der bank weten wij alleen, dat de Staat de terugbetaling ervan waar borgt; dat het belegd is in Staatsfondsen, om de zeer matige rente te dekken die aan de inleggers wordt uitgekeerd; maar verder niets; of, liever, wij weten met zekerheid, dat er niets hoegenaamd mee gedaan wordt. Zoo ziet men, dat men een goed doel wel voorbij kan streven, want die vijftig millioen zijn beslist aan de algemeene welvaart ont trokken, zij dragen niets bij om deze te vergrooten, en dat in een tijd, waarin aan crediet zoo veel behoefte is. Immerser is tweeërlei soort van kapitaal. De eene werkt met het zijne; de ander met geleend of gehuurd kapitaal; anders gezegd, met crediet, en het crediet mits verstandig aangewend, is een middel om steeds meer bezitters van een klein kapitaal te vormen en de nadeelen te verminderen, die nood wendig samengaan met de ongelijkmatige verdeeling van den rijkdom. Nu is het eene zekere waarheid, dat het ons geenszins aan crediet verschaffende in stellingen ontbreekt; maar als men bedenkt welke hooge eischen zij stellen en misschien ook wel moeten stellen, dan is er toch alle aanleiding om te zeggen, dat zij minder ge schikt zijn voor hen, die nog van meet af aan moeten beginnen. Wanneer men denkt aan de hooge kos ten, drukkend voor hen, die verplicht zijn van het crediet gebruik te maken, aan de vereischten van borgstelling, meestal nog verzwaard door eene levensverzekering, waar door velen feitelijk niet geholpen kunnen worden, dan kan men het credietstelsel be zwaarlijk den naam van volksinstel- 1 i n g geven. En daarom voegen wij gaarne onze stem bij hen, die er reeds meermalen op aan drongen, dat de Rijkspostspaarbank, die zoo eenzijdig werkt, ook tot een volkscre- d i e t b a n k zal worden ingericht. Onzes inziens ligt dit geheel op den weg der regeering. Men mag, dunkt ons, zulk een enorm kapitaal op den duur niet onge bruikt laten en ,wjj vragen in gemoede, of eene rijksbank, inzonderheid ten behoeve van den eenvoudigen man, die voorschotten doet» wol met zekerheid (liefst underling), doch De appelwijn is in de eerste plaats zeer geschikt en als aangewezen om het overdre ven gebruik van bier, jenever en brandewijn te doen verminderen, want vooral in het warme jaargetijde is de cider meer dan eenige andere drank geschikt, om den dorst te les- schen. Bovendien heeft hij nog vele goede eigenschappenhy. bevordert de stofwisseling in het menschelijk lichaam en daardoor de gezondheid, die zich doet kennen aan een frissche gelaatskleur; hij prikkelt, door zijn gehalte aan phosphorzure zouten, de hersenen tot werkzaamheid. Ook veel verouderde kwalen, zooals galsteen, vetzucht, leverziek ten enz. zijn door het geregeld gebruik van appelwijn bet best te genezen. Men kan dus met het volste recht op dezen drank het rijmpje toepassen: God verbood wel ’t appeleten, Echter niet den appelwijn En had Adam dit geweten, Hij zou nog in Eden zijn. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu zoo krachtig wordt geijverd tegen het misbruik van sterke dranken, die bron van zoo ont zaglijk veel ellende voor ons volk, dient het oog gericht op den appelwijn. De menech is nu eenmaal geen nachtpitje en een genot middel wil hij hebben. Er moet iets gevonden worden om den jenever te vervangen. Zou dat middel niet zijn de cider of appelwijn? Daarom pogingen aangewend om dezen drank tot volksdrank te verheffen! De Telegraaf. Nu ook voor ons vaderland de omstandig heden gunstiger geworden zijn om met voor deel appelwijn te fabriceeren, nu zich reeds, zooals de dagbladen onlangs vermeldden, in Zuid-Limburg een consortium heeft gevorm i met het doel de bereiding van cider ter hand te nemen, zal het zeker den lezers van dit blad niet onwelkom zijn iets naders omtrent dezen „drank der toekomst" te vernemen. Zijn goede eigenschappen zijn in het land, waarin Schiedam ligt, nog maar veel te wei nig bekend; in Frankrijk, Duitschland en Zwitserland daarentegen weet men zijn uit stekende hoedanigheden naar waarde te schatten. De bereiding van appelwijn of cider is be trekkelijk eenvoudig, hetgeen hieruit blijkt, dat in sommige streken van Duitschland, met name in Wurtemberg, deze drank in iedere boerenhuishouding, met eenvoudige gereedschappen, vervaardigd wordt. Waar echter de bereiding in het groot plaats heeft, zooals in Normandië, Zwitserland, Frank fort a/M-, Trier, Hochheim, maakt men zich natuurlijk alle vorderingen der hedendaagsche techniek ten nutte. De uit de boomgaarden aangevoerde appels worden eeist in de buitenlucht op groote hoopen gestort, later in den herfst, wanneer het sterk begint te vriezen, komen zij in overdekte ruimten. Door middel van schep emmers worden ze vervolgens in een met water gevulde kuip gebracht waar ze ge zuiverd worden om vervolgens in den molen terecht te komen. Na in groote stukken ge sneden te zijn, worden zij tusschen twee cylinders geplet. De verkregen massa wordt vervolgens in kuipen gedaan, die in de open lucht staan en waarin zij 10 tot 24 uur, naar gelang de temperatuur is, een eerste gisting ondergaat. Hierna komt de massa op de persen; men heeft persen in verschillende grootten, tot 200 atmospheeren druk toe. Het uitgeperste sap wordt opgevangen in kuipen en naar den kelder gebracht, waar men het in groote vaten laat gisten. Uit 1000 pond appelen worden circa 300 liter gewonnen de persoverblijfselen dienen als voeder voor rundvee en varkens of tot het bereiden van brandewijn van geringe kwaliteit. In Duitschland (Frankfort en Trier), doch vooral in Frankrijk en Engeland maakt men van appelen ook een mousseerenden drank, den zoogenaamden champagne-cider, die veel gedronken wordt. In Wuitjmberg, wij maakten er reeds gewag van, is de appelwijn een echte volks drank. Wanneer zich een knecht of meid verhuurt, is een der voor waarden, dat zij dagelijks een of twee liter appelwijn krijgen, boven het loon in geld, dat de boer aan zijne maaiers en oogsten betaalt, worden nog eenige liters „most" per morgen bedongen. De uitvoer van appelwijn uit de produ- ceerende landen is steeds stijgende. Voor Duitschland beliep die uitvoer in 1898 niet minder dan 477,500 kg., tegen 324,400 kg. in 1897; dus een toename van 47 pc. De verzending geschiedt hoofdzakelijk van Frankfort a.M. uit, terwijl de meeste wijn zijn weg vindt naar de havens aan de west kust van Afrika. Zoo gingen naar den Kon- gostaat in 1897 slechts 43,400 kg., in 1898 reeds 178,100 kg. Naar West-Afrika bedroeg de verzending in die jaren 100,500 en 123,700 kg. De Duitse de koloniën trokken in elk dezer beide jaren 10,000 kg. De waarde van den uitgevoerden appelwijn wordt voor 1896 berekend op f 78.000, voor 1897 opf90,000 en voor 1898 op t 111,000. Nu iets naders omtrent de prijzen en het gebruik van dezen drank. Er worden verschillende soorten van cider gemaakt: er is verschil in smaak en ook in duurzaamheid. Vandaar dat de prijzen afwis selen tusschen 18 en 24 gulden per H.L. de mousseerende soorten kosten gemiddeld 90 cent per flesch, in Duitschland wel te verstaan. Over de beste wijze van behande ling gorden den afnemer van de zijde der De Bierhuishoudersbond geeft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te kennen, dat het in de troonrede toegezegde wetsontwerp tot herziening der drankwet met groote belangstelling wordt tegemoet gezien, vooral door diegenen, die de nadeelige gevolgen der thans vigeerende drankwet ondervinden. Adressanten hebben in hoofdzaak tegen die wet de navolgende grieven lo. dat zij zeer onbillijk in hare werking is gebleken 2o. dat zij de gelijkheid van rechten tusschen burgers van denzelfden Staat tot eene illusie maakt, waarvan de clandestine verkoop van sterken drank het gevolg is, met al den aankleve van dien, 3o. dat de wet onmogelijk in hare toe passing is. De Vereeniging Bierhuishouders bond wenscht nu dat bij de herziening le. de vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein persoonlijk zal zijn, op aanvraag bij de aangewezen autoriteit te verkrijgen door elk meerderjarigen Neder lander, onder zoodanige waarborgen als de wet zal omschrijvendat dus komt te ver vallen de „Vergunning aan een huis te verleenen 2e. de vergunning worde verleend tegen een matige betaling, in termijnen te voldoen 3e. strenge en wel gevangenisstraf bij de wet op vervalsching van alcoholische dran ken, opdat de consument gewaarborgd is, dat zijn gezondheid niet moedwillig gevaar loopt. Blijkens bij de regeering ingekomen ambtsberichten, begeven zich telkens Neder- landsche werklieden naar Parijs in de ver wachting aldaar in verband met de aan staande tentoonstelling gemakkeljjk werk te zullen vinden. Aangezien evenwel de gebou wen der tentoonstelling door Franscho werk lieden opgericht en te Parijs buiten de tentoon stelling voor den Nederlandschen werkman niet dan bij groote uitzondering vooruitzicht bestaat om werk te vinden, wordt aan be langhebbenden de raad gegeven niet dan na zich van te voren te hebben vergewist dat zij te Parijs werk zullen vinden, zich naar die stad te begeven. Voor zooveel noodig, wordt nog in her innering gebracht, dat door de Nederlandsche gezantschappen of de Nederlandsche con sulaten niet dan aan krankzinnigen, weezen en verlaten kinderen beneden de 18 jaren en voorts in zeer zeldzame gevallen, bij voorbeeld aan behoeftige Nederlandsche zeelieden, de nooiige reisgelden kunnen worden verstrekt om naar Nederland terug te keeren. Nog zoo k'caad niet. Bij den gemeente raad van Schiedam is ingekomen een voorstel om bij politieverordening te verbieden „klee- deren of andere voorwerpen zoo te dragen, dat zij stof opjagen". Het voorstel werd gezonden naar de commissie voor de straf verordeningen. Het denkbeeld ia uitstekend, maar de uitvoering met lage renteinlagen, gemakkelijke voor waarden, of zulk eene instelling, die ons geheel voudige voorschriften gegeven, ontbreekt en uit liefdadigheid ook wel niet r‘‘ -1 J~- zal worden opgericht, niet een ware zegen voor het volk zou kunnen zijn? Er is geen gezonder verband, dan dat tusschen den werkkring van een spaarkas en dien eener credietinstelling; maar op dit gebied kunnen particuliere krachten nooit wat de Staat vermag. Laat ons daarom hartelijk hopen, dat de thans gevolgde weg, die, hoe goed op zich zelf, niet tot een bevredigend doel leidt, zoo spoedig mogelijk worde verlaten. $XKXXXXXXXhXXXXXXXX$ DONDERDAG 31 AÜGÜSTÜS. r ...ifc' Bolswardsche Courant, ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1