NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERAÖEEL '•j No. 72. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht, Zitting van Vrijdag 1 Sept. 1899. Uit de Raadszaal. 8 DONDERDAG 7 SEPTEMBER. s I VOOR zijn deel, de lum d. Meulen elk 3 stemmen, Dijkstra werd ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vergadering Dinsdag 5 September 1899. Bij opening der vergadering waren 9 leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde punt 1 der agenda: Beeediging en oordeelde het nu noodig hem naar sijn wo ning te brengen. Dat was dus 2 Zaterdag avonden achter elkaar een proces en dat wordt een dure liefhebberij hoor, vooreerst die borreltjes en dan nog de eisch 2 maal f5 boete of 3 dagen hecht. Vervolg der zitting in het nummer van Zaterdag a.s. Beeediging en installatie van de be noemde leden van den gemeenteraad. De heeren Boersma en v. d. Werf worden verzocht, de nieuw benoemde leden van den raad binnen te leiden. De heeren Dijkstra, v. d. Meulen, Schot man en Keikes plaatsen zich voor den Voorzitter, die hen toespreekt: M. H. Door de verkiezing zjjt gij ge rechtigd zitting te nemen in deze vergadering. Vooraf echter zijt gij verplicht de eeden (of beloften) af te leggen, voorgeschreven bij de wet. Zijt gij daartoe bereid? Allen antwoorden hierop bevestigend en na voorlezing van het eedsformulier, leggen allen achtereenvolgend in handen van den Voorzitter de gevorderde eed (belofte) af. Daarop zegt de VoorzitterM. H. Thans kunt gij zitting nemen, en ’t zij mij, als Voorzitter vergund, u geluk te wenschen met het vertrouwen, u door de kiezers ge schonken. Ik vertrouw dat gij in har- monischen geest zult deelnemen, met erken ning van ieders opinie, aan onze werkzaam heden en het behartigen der belangen dezer gemeente. Ik verzoek u thans de voor u bestemde plaatsen in te nemen. De presentie lijst wordt daarop mede door deze heeren geteekend, zoodat nu alle 13 leden tegen woordig zijn. Ingekomen stukken: a. Het advies van B. en W. omtrent het adres van den heer W. Nauta om het gas tegen lageren prijs te leveren en het wanneer het voor beweegkracht dient, op 4 a 5 cent per stère te stellen. De gascommissie gehoord en na inlichtingen te hebben ingewonnen bij verschillende gasfabrieken, waaruit blijkt dat de prijs van het gas nog al uiteenloopend is, maar de prijs hier, bij vergelijking niet hoog is te noemen, meenen B. en W. dat geen stère mag geleverd worden beneden den kostenden prijs, zal de fabriek rendee- ren, of men moest de anderen weer laten betalen, wat eenigen te weinig bijdragen. Toch zijn B. en W. gaarne bereid de pro ductie te doen vermeerderen, en vereenigen zich met het advies der gascommissie om den prijs van het gas op 7 cent te blijven bepalen, maar daar waar het voor drijfkracht dient en meer dan 10,000 meters per jaar wordrn verbruikt, 1 cent per stère terug te betalen. Omtrent het adres van de 38 bewoners der Dijlakker, wordt geadviseerd, den prijs te bepalen als zoo pas is gezegd. Den last die deze adressanten van den stoom hebben, mag voor het gemeentebestuur geen aanlei ding zijn, om daarom de gasfabriek beneden den kostenden prijs gas te doen leveren. Wel zou de heer Nauta adressanten ter wille kunnen zijn, door zijn schoorsteen hooger op te trekken, doch dit ligt niet op den weg van den raad. De Voorzitter vraagt voor de behandeling van deze adressen urgentie, welke wordt verleend. Zonder hoofdel. stemming wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. b. Een adres van de heeren L. S. Fran kena en J. Mensonides, verzoekende een wijziging in de bepaling van den leeftijd, vereischt om tot de Fianscbe school te wor den toegelaten, daar hun kinderen wel aan het vereischte examen hebben voldaan, doch niet den vereischten leeftijd hebben. c. Een adres van A. Faber, J. Plantin- ga en H. Lammertsma, die verzoeken den leeftijd om tot de scholen I en II te worden toegelaten, te wijzigen, daar hun kinderen slechts enkele dagen te jong zijn, en daarom 7 maanden moeten wachten eer ze op de school geplaatst kunnen worden. Beide adressen zullen worden behandeld bij punt 10 der agenda. PUNTEN van BEHANDELING: Wij verdrinken te zamen ons geld. Een flesch met ons beiden is waarlijk niet veel, Wij drinken gezellig en elk krijgt zijn deel, Maar wordt nu de eene daarvoor soms be keurd, Dan krijgt ook d’ander zijn beurt. Eisch f2 of 1 dag. 8. H. de G. te Workum, was de ka meraad van den vorigen beklaagde. Zij dronken gelijk, waggelden gelijk, en nu is ook de eisch gelijk. 9. 9. J. 8. te Warns is melkrijder. Den 26 Juli passeerde bij over de brug nabij Heme- lum en had 27 kannen op zijn wagen. De gemeenteverordening laat niet meer dan 20 toe, en er waren dus te veel. Eisch f5 of 3 dagen. 10. Io. H. S. J.2o. A. J. de K. en 3o. A. J. S. te Hemelum waren den 27 Juli bij een brand, die in hun nabijheid woedde, geweest. Zij gingen ’s avonds on geveer half elf met nun drietjes huiswaarts, en maakten daarbij zooveel spektakel dat de rijksveld wachter van Koudum hen opmerk zaam maakte op het ongeoorloofde om zoo laat in den avond in de bebouwde kom van het dorp te zingen en te schreeuwen. Zij gingen evenwel hun gang, en de veldwach ter ging nu ook zijn gang, wat tengevolge heeft dat heden tegen ieder hunner f3 of 2 dagen wordt geëischt. 11. Th. A. te Hindeloopen was den 30 Juli ’s avonds 11 uur zoo vet dat hij door twee agenten gesteund moest worden om zijn woning te bereiken. Zoo’n Zondagavond, daar heb je wat an, ook nog 3 dagen hech tenis waarschijnlijk. 12. F. T. te Workum voer Zaterdag 5 Aug. ook in dat schuitje. Hij kwam met een nat zeil thuis, en toea de politie hem over het Marktplein zag laveeren, werd zijn gang een „hobbelende gang* genoemd. Die on vaste passen zijn lastig en vooral als de politie er naar ziet, zijn ze schadelijk ook want de eisch fl of 1 dag is al het minste wat er op staat. 13. L. K. te Hindeloopen had dien Za terdagavond ook een flinke brommer in, en in „de Buren“ aldaar maakte hij vrij wat leven en drukte door te roepen en te schreeu wen. Den Zaterdag d. a. v. was het weer Onlangs is verschenen, de „Gerechtelijke statistiek over 1897“. Men schijnt lang werk te hebben om ze secuur te tellen, wjjl eerst in de tweede helft van 1899 de statistiek over 1897 openbaar wordt gemaakt. Deze statistiek nu doet op treurige wijze zien, hoe diep het drankmisbruik nog onder het volk is geworteld. Van de 100,436 peisonen die in dat jaar door de 107 kantongerechten in ons land werden veroordeeld, waren er 32,342 die terecht stonden wegens overtreding der drankwet of de daarmee in verband staande artikelen, terwijl nog 229 personen, door het betalen der maximumboete de vervolging voorkwamen. Derhalve nagenoeg een derde van al de behandelde zaken. Bij de zitting van 1 September van ons kantongerecht waren bij de 40 strafzaken er niet minder dan 24 die handelden over „kenlijken staat,terwijl nog daarenboven in 5 zaken (behandelende 11 personen) sprake was van nachtrumoer, wat in den ge wonen regel ook al een kenmerk is, dat de beklaagden niet volkomen nuchter zijn. De eerste zaak, waarmede de zitting aan ving, was het vervoer van zieke varkens. 1. D. de G. te Oosterend had den 8 Augs. een varken naar de markt te Sneek doen vervoeren per stoomboot. Dit dier kwam ’s namiddags dood thuis, en bleek te lijden aan vlekziekte. Nu had deze veehou der nog 3 varkens, 1 daarvan werd dienzelf den dag naar den slager in het dorp ver voerd om daar geslacht te worden, en dit leed ook aan de ziekte. De twee anderen zijn toen bij den boer aan huis geslacht. Voor het vervoer der aan die besmettelijke vlekziekte lijdende varkens werd beklaagde bekeurd. Hij was heden ter terecht zit ting aanwe zig. Hij ontkent met opzet te hebben ge handeld, ja niet te weten dat de varkens aan die ziekte leden. De slager had hem ’s Zaterdags te voren f 35 voor het varken geboden, dat slecht ter been was, en daarom afzonderlijk in de schuur was geplaatst. Wanneer hij dus de ziekte had kunnen vermoeden, zou hij al zeer dom gehandeld hebben, de risico te dragen om des Dinsdags misschien slechts een paar gulden meer te ontvangen. Het tweede varken, dat naar den slager is vervoerd, liet hij slachten, om dat bij zelf de helft kon gebruiken, en de slager de andere helft zou verkoopen. De slager J. Hilverda erkent dat bij den 8 Augs. een varken voor beklaagde heeft geslacht in zijne slagerij, en ook het var ken dat dood van de markt terugkwam heeft hij, bij bekl. aan huis, bereid. Hij ver moedde wel dat de varkens ziek waren, doch of het vlekziekte was, daarvoor moet men deskundige zijn, zegt hij. Toch komt door vragen en weder vragen de bekente nis, dat bij reeds des Zaterdags van het varken, dat dood van Sneek terugkwam, heeft gezegd: die kon „de ziekte* wel heb ben. P. Cnossen, stoombootkapitein, heeft het varken meegenomen naar de weekmarkt. Hij heeft niet bijzonder op het varken ge let, doch zijn knecht had hem wel gespro ken, dat het een blauwe vlek op het eene oor had. J. Ykema, knecht op de stoomboot heeft het varken, dat des daags is gestorven ’s morgens in de vroegte gehaald. Hij heefP gezien, dat het een vlek op het oor had, en desgevraagd, antwoordt hij ten plotte, dat hij wel vermoedde dat het de ziekte had. Eindelijk werd nog gehoord de heer J. M. A. Zwart, districtsveearts, die de inge wanden der varkens heeft onderzocht, en verklaarde dat er zich duidelijke kenteeke- nen van de ziekte voordeden. Op de vr^ag daaromtrent verklaart hij als deskundige, dat het verloop der vlekziekte minstens 24 uren is, en dus de varkens ziek waren toen zij werden vervoerd. Bekl. herhaalde meermalen, dat hij niet met opzet heeft gehandeld, en volstrekt geen geheim van de zaak heeft gemaakt. De behandeling dezer zaak nam vrij wat tijd in beslag. Eisch 2 maal f 15 boete of 5 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurdverklaring van het doode varken ad. f 18. 2. loK. B.; 2oK.de V.; 3e J.H.; 4o E. V. ;5o A. M., allen te Workum maakten in den nacht van 3 op 4 Juli te veel drukte op straat. Zij zongen en schreeuwden zoo luide, dat de politie er zich mee moest be moeien. Zij wisten evenwel ook nu nog van geen uitscheiden, en hadden misschien wel R. F. Feenstra. De heeren Boersma en Eerdmans worden voor deze en de volgende benoemingen tot stemopnemers benoemd. De heer R. F. Feenstra werd herbenoemd met 9 stemmen. De heer IJ. T. de Boer had 2, P. J. de Boer 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer Feenstra verklaart de benoeming wederom aan te nemen. De Voorzitter. Mijnheer Feenstra, vergun mij U geluk te wenschen met het vertrou wen, U heden weder geschonken. Gij zijt reeds zoo lange jaren Wethouder, en toch is het vertrouwen in U niet geschokt. Ik spreek daarbij den wensch uit, dat Uwe gezondheid zal toelaten, nog vele jaren de betrekking te vervullen met dezelfde kracht als tot heden. (Applaus.) De heer Feenstra dankt voor deze woorden. 3. Benoeming van een Wethouder, in de plaats van den heer H. P. Oosterbaan. De heer Eisma bekwam 6, de heer P. J. de Boer 4 stemmen, terwijl de heeren Schie- vink, Eerdmans en IJ. T. de Boer elk 1 stem verkregen. Bjj de 2e vrije stemming werd de heer Eisma benoemd met 7 stemmen. De heer P. J. de Boer had 4 stemmen en de heeren Bchievink en IJ. T. de Boer elk 1 stem. Op de vraag, of de heer Eisma zich deze benoeming laat welgevallen, antwoordt hij: Ik kan niet vinden, dat het blijk van ver trouwen groot is, en wensch mij daarom nog niet te verklaren. 4. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Deze vacature is ontstaan door aftreding van den heer Oosterbaan. De heer Eisma wordt benoemd met 7 stemmen. De heer P. J. de Boer had 4 stemmen en de heeren Hommes en Boersma elk 1 stem. De heer Eisma verklaart geen bezwaar te hebben tegen de aanneming dezer be noeming. 5. Benoeming van een lid der Commissie voor de gasfabriek. Deze vacature is ontstaan door de aftre ding van den heer Banning. Bij de eerste stemming verkregen de hee ren P. J. de Boer 5, Dykstra 3, Eerdmans 2 stemmen en de heeren Boersma, Schotman en van der Meulen elk 1 stem. Bij de 2e vrije stemming werd de heer P. J. de Boer benoemd met 7 stemmen. Verder verkregen de heeren Eerdmans 3, Dijkstra 2 stemmen en de heer Schievink 1 stem. De heer de Boer verklaart op de vraag van den Voorzitter, of hij deze benoeming aanneemt, dat zijne vele bezigheden niet toelaten dit aan te nemen. Deze betrekking vordert, naar hij meent, nog al wat tijd en deze heeft hij niet beschikbaar, om d_ functie naar behooren te vervullen. Er moet nu een nieuwe benoeming plaats hebben. Hierbij wordt de heer Eerdmans benoemd met 7 stemmen. De heer Dijkstra verkreeg 3 stemmen en de heeren Boersma, v. d. Meulen en v. d. Werf ieder Tstem. De heer Eerdmans verklaart, dat hij de eer had eenige jaren lid te wezen der Gas- Commissie en hij herinnert zich steeds het genoegen dat hij daar heeft gehad, maar ook hem ontbreekt de noodige tijd, zoodat hij het beter acht ook te bedanken. Wederom moet nu een nieuwe benoeming plaats hebben. Hierbij verkregen de heeren Djkstra, Boersma en v. l. de heer IJ. T. de Boer 2 en de heeren Hommes en v. d. Werf elk 1 stem. Bij de 2e vrije stemming bekwam de heer Boersma 6 stemmen, de heer Dijkstra 3, de heer IJ. T. de Boer 2 en de heeren Hommes en v. d. Meulen elk 1 stem. Bij de nu gevolgde herstemming tusschen de heeren Boersma en p-1--— 1 eerstgenoemde benoem! met 7 stemmen,de heer Dijkstra bekwam 4 stemmen. De heer Boersma vei klaart, dat het ook hem wel wat bodenkelijk voorkomt, deze betrekking aan te nemen. Omdat er reeds 2 bedankt hebben, wil hij wel de vraag stellen, of het een bezwaar is, wanneer hij eens een enkelen Maandagavond absent moet blijven op de vergadering. De Voorzitter. Zoolang ik tijdelijk Voor zitter was, trad ik steeds in overleg met de commissieleden, wanneer het hun conveni eerde te vergaderen, en dit kan dus. geen bezwaar zijn voor U, om de functie te vervullen. De heer Boersma. Dan zal ik het maar aannemen M. de V. Eisch voor ieder f 3 of twee dagen hecht. 3. L. de V. te Workum werd den 6 Juli in de Bagynestraat aldaar aangetroffen in kennelijken staat. De politie kon geen ge noegen nemen met zijn zwaaienden gang en onvaste passen. Eisch f3 of 2 dagen. 4 J. de V. te Hindeloopen maakte den 6 Juli in den laten avond zooveel drukte dat het als verstoring der nachtrust moet wor den aangemerkt. Hij werd door de politie naar huis geleid en kreeg daarvoor proces. Tegelijk kwam nog een proces van hem in behandeling, waaruit bleek dat hij ’s avonds 10 uur door een anderen agent ook reeds was thuis gebracht. Hij had daarom wegens dronkenschap en wegens nachtelijk rumo r zich te verantwoorden. Eisch 2 maal f 5 of 3 dagen elke boete. 5. J. 9. te Hindeloopen heeft op denzelfden avond als de vorige beklaagde zich schul dig gemaakt aan nachtelijk gezang, en ook wordt hiervoor f5 of 3 dagen geëischt. 6. N. de O. te Hindeloopen was in den laten avond, of het was eigenljjk reeds nacht, van den 4 Juli erg uit haar humeur. Wat de reden hiervan was, werd bij de terecht stelling niet opgehelderd, maar dit moeder tje liep in het nachtelijk uur de straat op en riep en schold en schreeuwde zelfs zoo luide dat zij niet naar den kalmeerenden raad der politie luisterde. Wegens verstoring der nachtrust kreeg zij proces en ’t is al weder f3 boete of 2 dagen hechtenis, dat voor dit nachtelijke tooneeltje wordt geëischt. 7. 9. B. te Workum was den 27 Juli in gezelschap van na te noemen kameraad op den Heidenschapster weg bij Workum. t Was ’s namiddags omstreeks een uur of drie, dat die twee trouwe kameraden daar samen la weerden, en beiden een pro ces opdeden wegens dronkenschap. Zij had den elk bij een kastelein 6 a 7 borrels ge kocht, met een kleine variatie op een oud kermisdeuntje kan men dus van dit twee tal getuigen „Een paar vrienden, als wij zjjn, zoo zijn er niet veel, Drinkt d’eene zijn borrel, dan ook d’ander zijn deel, Want ’t is met ons beiden nu eenmaal gesteld ®4 2. Benoeming van een Wethouder, ten gevolge periodieke aftreding van den heer maar ja’ (eekend.. 6. Benoeming van een Bestuurslid voor de ZuivelsehoQl. Bolswardsche Courant i B

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1