NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 0LSWAR.0 EN WONSERAöEEL No. 73. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. lVj VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Slot. 14. T. Zitting van Vrijdag 1 Sept. 1899. $XXXXXXXXX^XXXXXXXX$ ZONDAG 10 SEPTEMBER. Omdat het heden bij 3e herhaling is, dat bekl. moet terecht staan, acht de heer Ambte naar 7 dagen hechtenis noodig. Uitspraak der Vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 15 September. Sondel, 7 Sept. Bij het on weder, dat Dinsdagavond gewoed heeft, is J. H. alhier door den bliksem getroffen, waardoor hij in een bermsloot (gelukkig droog) terecht kwam. Ruim een half uur bleef hij bewusteloos. Surhuisterveensterheide, 7 Sept. Eene belangrijke tak van industrie, is hier de mattenweverij. Gemiddeld worden hier jaarlijks een 3000 rollen (van 24X68 c.M.) aan de opkoopers in den regel de win keliers afgeleverd. Hierbij mag men gerust nog een 1000 rol voegen, die de vervaardi gers zelven uitventen. Iedere rol kan eene waarde hebben van f 5, maar heeft da); niet. De reden is, dat de winkelier de matten van zijne klanten moet nemen en soms reeds voor de helft der waarde aan winkelwaren in voorkoop heeft gegeven. De winkelier betaalt per rol zooveel, onverschillig of ze goed of slecht is, alleen de slechtste weigert hij. Echter niet gauw, want hij levert er waren aan, soms duur ook. Men zal hierin verbetering trachten te brengen door veor afname tegen beteren prijs van goede mat ten gelegenheid te geven en tevens de aan komende jongens en meisjes in het weven te onderrichten. Joure, 7 Sept. Niet wegens de lang durige droogte van dezen zomer, maar ten gevolge van gebrek aan water, dat zich ieder jaar doet gevoelen, zullen heeren Re genten van het Armhuis alhier eerlang uvergaan tot het doen maken van een kolos- salen regenbak bij het Weeshuis, waardoor in de zeer noodza gelijke behoefte aan goed en zuiver drinkwater zal worden voorzien. Wieuwerd, 7 Sept. Onze grafkelder mag zich in den laatsten tijd in verhoogde belangstelling van het publiek verheugen; het aantal bezoekers is niet alleen stijgende, doch ook wijst het daartoe aangelegde re gister aan, dat het getal vreemdelingen steeds toeneemtzoo vonden we op ééae bladzyde vermeld namen uit Melbourne, Soerabaja, Amerika. Ook kwam eene schriftelijke aan vrage in uit Holland, om fotografische op namen te mogen doen, hetgeen echter niet werd toegestaan, daar, met het oog op het in goeden staat houden der lijken, geene toestemming verleend werd, deze uit de kisten te nemen. Vele bezoekers die iets meer wenschen te weten van het grijze verleden, schaffen zich het daarvoor ver krijgbaar gestelde werkje: „Wieuwerd en zijne Historie* aan. Tjalleberd, 7 Sept. Een droevig onge luk heeft hier heden plaats gehad. Het tweejarig kind van JSbele Huisman speelde in de kamer, een pot met kokend water stond op den vloer. Moeder ging even de kamer uithet kind viel in den pot en be kwam zulke hevige brandwonden, dat het bijna onmiddellijk overleed. Hepk. Adv. BI. Sneek, 7 Sept. Voor de betrekking van onderwijzer of onderwijzeres, acte Fransch vereischt, salaris f 800, aan school no. 1 alhier, hebben zich 15 sollicitanten aange meld, onder welke een 51-jarige dame, in ’t bezit Fransch middelbaar A en studente aan een hoogeschool te Parijs. Witmarsum. Onze leden-kaatspartij op Maandag j.l. was zeer belangwekkend. De parturen stonden vinnig tegen elkaar over en waren bijna even sterk. Met den prijs gingen strijken S. Kooistra, P. Buwalda en H. Cupsrus. De le premie wonnen P. Faber, V. Zoodsma en G. Zaagmans, ter wijl de 2e premie ten deel viel aan S. Tolsma, S. de Vries en A. Piekema. Een draaimolen verhoogde de pret. Des Dinsdags werd nogmaals een wedstrijd ge houden. Ook nu weer veel deelnemers, veel publiek en prachtig weer. De feestelijkheden zijn dan ook uitmuntend geslaagd. Balk, 6 Sept. Uitslag van de heden alhier gehouden aanbesteding van 390 H.L. cokes: G. Fortuin te Heegf0,62 per H.L. Wed. M. J. de Jong alhier f0.59 per H.L. F. v. d. Bosch alhier f 0,57 per H.L. Ge gund aan den laagsten inschiijver. Van de levering van 6000 stuks bagge- laar turf: D. Slot alhier 10,54 en fO,b2, J. Lam alhier f0,60 en fO,5ó, D. L. Haar sma alhier f0,50, H. Kortekamp alhier f0,50 en f0,45 per 100 stuks. Gegund aan D. Slot voor f0,54 per 100 stuks. Van de 45500 stuks lange turf: J. Lam alhier f5,60 en H. Jongstra te Workum f4,69 per 1000 stuks. Gegund aan Jongstra» tegen; hij liet zich vallen en wilde maar volstrekt niet huiswaarts. De politie nam toen een anderen koers en bracht hem in haar logement. Eisch f 2 of 2 dagen. 22. N. B. te Wommels was op Zondag 2 Juli zoo onvast op zijn beenen, dat hij op straat neer viel. De politie bood hem toen de behulpzame band en bracht hem naar zijn woning. Eisch f 1 of 1 dag. 23. T. v. d. S. was op Zondag 23 Juli, omstreeks 6 uur ’s avonds tijdens godsdienst oefening in de St. Martini Kerk aan ’t kabaal maken op de Hoekaard, nabij die kerk. Door zijn drukte en geschreeuw ont stond er een heele oploop van volk, Door zijn moeder en de buren werd hij eindelijk thuis gebracht. De politie, die van den op loop getuige was, maakte proces op wegens dronkenschap, en ’t is niet voor de eerste maal, dat deze bekl. terecht stond. De heer Ambtenaar acht 14 dagen hechtenis daarom voor hem noodig. 24. G. W. van Amsterdam en K. W. van Leiden, die te Makkum tijdelijk ver blijf hielden, liepen den 7 Juli ’s morgens in de vroegte over een stuk land van den veehouder J. Postma aldaar. De politie bekeurde hen deswege, en Postma, als ge tuige gedagvaard, verklaart, dat zij niet gerechtigd waren in zijn land te komen en ook geen verlof daartoe hadden. Eisch f 1 of 1 dag voor ieder. 25. P. N. te Bolsward reed den 28 Juli met zijn kar door de Brouwerssteeg naar het plantsoen. De politie vermaande hem nog terug te keeren, maar hij stoorde zich niet aan die waarschuwing en reed door. Eisch f 3 of 2 dagen. 26. P. M. te Exmorra hal den 27 Juli in zijn winkel een „ellestok* waarop 4 strookjes papier waren geplakt. Op de vraag van de beambten, waarom, volgde de ver klaring, dat deze papiertjes de maat aan duiden van „de oude el, de halve el, een vandel en een half vandel.* Zij dienen dus om bij andere dan wettige maat te ver- koopen en deze meter mocht zoo niet in den winkel voorhanden zijn. De maat werd in beslag genomen en procesverbaal opgemaakt. De eisch luidtf 1 of 1 dag en verbeurd verklaring van de in beslag genomen maat. 27. P. V. te Makkum is den 5 Augs. dronken geweest. Hij is heden aanwezig en weet geen andere aanleiding voor zijn dronkenschap te geven, dan dat hij wat te veel had. Hij verklaart er bij, dat hij naar buis zou, en geen drukte maakte, maar „de politie kwam er zoo maar op eensop mij an om me naar ’t bero te brengen.* De vader van beklaagde wordt op diens verlangen nog gehoord, maar deze kan de zaak ook al niet wegcijferen. Eisch f 3 of 3 dagen. 28. P. V. te Bolsward reed den 27 Juli heel hard met een geladen kar langs de straat. Beklaagde verdedigt zich door te vertellen, dat het des Donderdags druk is, en er haast moet worden gemaakt met het bezorgen der bestellingen. Op de Rijkstraat, waar de agent hem bekeurde ging het bij de laagte neer, en daarom kon hij de ge laden kar niet tegenhouden. De agent, die bekl. reeds dikwerf had aangenaamd om zachter door de stad te rijden, waarschuwde hem ook dien Donder dag weer, maar inplaats van daar naar te luisteren, ging hij door met een vaart, dat de menschen moeite hadden zoo gauw uit den weg te komen, waarom bij hem proces maakte. Bekl. herhaalt, dat het bij de laagte neer ging, en bovendien rust de kar op veeren. De heer Ambtenaar eischt f 2 boete of 2 dagen hechtenis, waarop bekl. antwoordt „Daar ben ik niet met tevreden. Een kar op veeren, daar kan ze mij niets om maken.* Thans volgt weer een peleton drinkers. 29. P. Z. te Sneek liep den 11 Juli dronken langs de Groote Dijlakker en moest ter zijner beveiliging naar het bureau ge bracht worden. Omdat hij bij 4e herhaling terecht moet staan, wordt hem 14 dagen hechtenis toegedacht. 30. H. V. te Workum was den 9 Juli dronken aan den weg. Ook voor deze wordt een gevoelige straf noodig geoordeeld en f 15 boete of 3 dagen geëischt. 31. P. T. te Bolsward was den 31 Juli de kluts kwijt. Hij zwaaide langs de Broere- straat, waar hij werd aangetrotten door een agent. Eisch f 3 of 2 dagen. 32. H. B. te Bolsward was den 27 Juli buiten westen. Hij beschreef zulke vreemde draaien toen hü het Hengstepad zou over steken, dat een agent er zich aan ergerde. Eisch f 5 of 3 dagen. 33. J. B. te Hemelum was op Zondag 6 Aug. ook de maat te buiten gegaan. De politie zou hem naar zijn woning geleiden, doch een der vrienden nam hem onder zijn geleide, en bekl. werd aan diens hoede toe vertrouwd. Al werd zoodoende de agent van het reisje vrijgesteld, beklaagde wordt daar om nog niet vrijgesteld. Omdat het voor de eerste maal is, wordt f 1 of 1 dag tegen hem geëischt. 34. W. W. te Bolsward was in den nacht van 31 Juli op 1 Aug. heel laat tor been, ’t Was ongeveer halftwee toen een nacht wacht hem ontmoette en aan den laveeren- den gang al direct zag, dat deze schipper geen goede koers kon bezeilen. Hij heeft hem dan ook gesteund en aan boord ge bracht. Daarmee was het zaakje evenwel niet uit, want zoo’n politiegeleide heeft altijd nog een nasleep. Hier bestaat het in f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 35. Op Zondag 6 Aug. werd te Wit marsum kaats partij gehouden, en hier was M. Z. van Harlingen op toe gekomen om een daghuur te verdienen. Nu trachtte hij dit te winnen door het houden van een draaibord, waarbij centen op figuren werden gelegd, terwijl de deelnemers voor een cent inlage 5 cent terugkregen, als het draaibord het figuur aanwees, waarop de cent stond. Nu is voor dit hazardspel de toestemming noodig van den Burgemeester, en dit had deze koopman niet. Toen de marechaussees dit spel zagen uit voeren, was een bekeuring het gevolg. J. Tichelaar van Makkum was als getuige gedagvaard. Hij erkent met andere jongelui daar enkele malen een cent te hebben opgezet, en is zelfs zoo gelukkig geweest het te winnen toe a de beambten er bij kwamen, zoodat hij 5 cent kreeg uitbe taald. Voor den houder van dit spel wordt f 10 boete of 5 dagen hechtenis geëscht. 36. S. K. te Ruigelollum had geen pa piertjes op zijn ellemaat geplakt gelijk no. 26, maar hij had om „de oude el* en zijn onderdeelen aan te duiden, er punaises in gestoken. Dit is natuurlijk evenmin geoor loofd, en de ellestok werd ook hier in beslag genomen. Eisch f 1 of 1 dag met verbeurdverklaring der onwettige maat. 37. De vraag wanneer een kalf ophoudt een kalf te zijn, werd behandeld bij de zaak van K. K. H. te Sandfirden. Deze vee houder dreef op Donderdag 10 Augs. een zevental „jongbeesten* naar de veemarkt. Omdat er 4 bij waren, die al horens hadden, maakte de pffitie proces op, daar zij die 4 als hokkelingen beschouwde, en ze dus niet los mochten gedreven worden, maar, krach tens art. 115 der politieverordening bij 3 of minder moesten gekoppeld zijn. Bekl. zegt heden ter terechtzitting, dat het herfstkal veren waren. Zij worden October of November pas een jaar oud, en dun kunnen het geen hokkelingen heeten. Bovendien, zegt bekl., ingeval het als een overtreding der veror dening werd aangezien, had hij eerst een waarschuwing verwacht, want hij had er volk genoeg bij. De „kalvers* hadden dan bij de poort opgevangen kunnen worden. De politie houdt vol, dat het „jonge koeien* waren, en de heer Ambtenaar eischt f 3 of 2 dagen. Bekl. komt tegen dezen eisch nogmaals zich verdedigen, dat hij meent, dat ook hok kelingen los gedreven mogen worden, maar bovendien waren dit geen hokkelingen, want dan moesten ze een jaar oud zijn. 38. In den nacht van 9 Augs., half één ’s nachts, ontmoette een der nachtwachts A. O alhier in de Kampensteeg. Deze kwam van de reis en was abnormaal. Bekl. komt tegen dit oordeel van den agent op. Hij is om drie uur al weer ’t veld ingegaan om een paard te halen, en heeft twee getuigen decharge meegebracht, n.l. J. Draaisma en J. Piebenga. Beiden verklaren, dat zij dien morgen omstreeks 3 uur beklaagde hebben gesproken en toen niet konden bemerken, dat hij beschonken was. De agent houdt zijn verklaring vol, dat hij ten half één dronken was, hij viel zelfs over een stoep, en wilde niet naar huis, wegens ongenoegen met zijn vrouw. Eisch 7 dagen hechtenis, 39. F. K. te Bolsward was den 14 Aug. ook wat extra druk. Hij werd ’s avonds omstreeks 8 uur aangetroffen op de Hoog straat ea werd nu onder toezicht der poli tie naar zijn woning geleid. Eisch f2 of 1 dag. 40. J. de J. te Wommels was den 16 Augs. de kluts ook weer eens kwyt. Hij moest ter ontnuchtering in arrest gesteld worden, v. d. V. te Wommels, was den 11 Juli ’s morgens omstreeks half negen in de Leeuwarder trekvaart arn het visschen met schakels. Hij kon den rijksveldwachter die bij hem kwam, wel een acte, doch geen vergunning toonen. Wel zei bij, van den pachter H. de Jong te Bolsward vergunning te hebben bekomen, doch niet schriftelijk, waarom de agent hem nog twee dagen tijd gaf om er voor te zorgen. Toen die tijd verstreken was, had bekl. nog geen bewijs getoond en dus werd de zaak vervolgd. Bekl. is heden verschenen. Hij erkent toen geen schriftelijke vergunning te hebben, maar wel mondeling. Hij gaat niet visschen in eens anders water, en heelt ook nu de schriftelijke vergunning in den zak. Toen had hij er even mee gedraald, doch hij g< eft de verzekering, dat het hem niet meer zal overkomen. Eisch f 1 of 1 dag. 15. F. H. te Bolsward ging den 13 Juli nog met zijn handkar over de draaibrug bij de Blauwpoort, toen de brug reeds los en de ketting overgehaald was. Bekl is verschenen en geeft als zijne verdediging te kennen, dat het schip nog pas bij het houtstek van de heeren van der Werf was. „Ik was*, aldus vervolgt hij, „reeds met de kar op het haard van de brug, toen Hengst gauw de ketting overhaalde. Ik was bepaald wel reeds bij ’t Hof van Holland, toen de schuit door de brug ging. Er ging nog een boer met mij over de brug, die zeizij kunnen de brug wel overhalen als de schippers bij de stoom - bootkade zijn.* De brugwachter Hengst getuigt, dat de schipper het sein gaf om de brug te draaien, en omdat de brug slechts één kant uitdraait, moet, wanneer de schepen van dien kant komen, de brug vlug open zijn. Beklaagde ging er, toen de brug reeds los was, nog over. Eisch f 1 of 1 dag. 16. J. IJ. te Leeuwarden was den 13 Juli hier te Bolsward. Hij had een flinke bok aan ’t touw, zooals de jongens dat noe men en kreeg in de Broerestraat proces. Het noodlot was deze beklaagde tegen, want even later, toen het volk hem zoowat in de maling nam, ontmoette hij in de Sneeker- straat den Brigadier der rij ksveldwacht en opnieuw was hij er bij. Dat was dos eigenlijk slechts eenmaal lol voor dubbel geld zal onze Jan wel den ken, want de heer Ambtenaar eischt twee maal f 5 boete of 3 dagen hechtenis voor elke boete. 17. E. H. K. te Bolsward was den 7 Juli in beschonken staat op de Appelmarkt. De politie zag dat en maande hem aan, naar zijne woning te gaan, waarin hjj wel niet veel trek scheen te hebben, maar toch luisterde hij eindelijk naarden goeden raad. Eisch f2 of 1 dag. 18. J. T. te Bolsward was den 10 Juli ook over zijn bier. De politie trof hem aan in de Snorkstraat en noteerde naam, dag en uur. Eisch f 1 of 1 dag. 19. S. P. B. te Koudum laboreert naar het schijnt dikwijls aan de kwaal, een droge keel te hebben. Zaterdag 22 Juli was het ’s avonds weer geheel mis. Hij deed wel alle moeite zich goed te houden, toen de politie er aankwam, maar het liep te veel in de gaten. Hij stond o. a. druk te praten met de palen van het hek langs de straat, den kelijk in de meening verkeerende met een ander in discours te zijn. Die „ander* moet dan zeker een doofstomme hebben verbeeld. Tegen dezen bekl. wordt nog een tweede proces voorgelezen, waaruit blijkt, dat hij toen ook al weer aan die kwaal heeft geleden. Hij was zoo slap, dat hij het niet eens op de beenen kon houden, maar meermalen neerviel. De politie heeft hem toen mar zijn woning moeten brengen. Omdat hij bij 4e herhaling voor dronken schap ttrecht staat, luidt de eisch tweemaal 14 dagen hecht. 20. J. de J. te Bolsward, was den 7 Juli dronken op het Hengstepad alhier, en ook deze staat heden terecht bij 4o herhaling. De eisch luidt dan ook voor hem 14 dagen hechtenis. 21. S. J. te Makkum had den 18 Juli wat te diep in het glaasje gekeken. Hij zwierf in den nacht nog op straat om, toen de politie hem den goeden raad gaf, naar huis te gaan, en zij bood hem hare hulp aan, om dat het loopen wat bezwaarlijk ging. In plaats van dankbaar te zjjn voor de aangeboden hulp» verzette hij zich hier- Bolswardsche Courant «J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1