NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL Oude Frits* Kleederdracht, No. 76. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. -r Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 19 September 1899, ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. DONDERDAG 21 SEPTEMBER. xxxxx VOO» :3 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. r Ik verklaar de gewone Zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Bij Haar vertrek werd algemeen in de Kamer een „leve de Koninginnen 1” aange heven, gevolgd door een driewerf hoera. en Friesland. Balk, 17 Sept. Naar we uit vertrouw bare bron vernemen, zal ook in ons dorp een kerk voor de Ger. gemeente worden gebouwd. Tot dusver worden de godsdienst oefeningen in een daarvoor bestemd lokaal gehouden, terwjjl de kerk van de gecomb. gemeenten van Balk en Wjjckel in laatst- genoemd dorp Opsterland, 18 Sept. De regens der laatste paar weken hebben veel goed ge daan. De meeste weilanden hebben opnieuw een frisch en groen uiterlijk verkregen niet alleen, maar zijn ook bedekt met overvloedig gras, uitstekend voeder voor het vee, ter wijl er goed drinkwater in de slooten is. Wat de vruchten aangaat, daarvan kan worden gemeld, dat de opbrengst over ’t algemeen bevredigend is. Opmerkelijk is ’t hoe sommige aardappelvelden prijken met buitengewoon lang loof, zelden zooop een akker van den heer Van Wely te Olterterp ziet men stengels van meer dan twee meter hoogte, terwijl bovendien de kwantiteit en kwaliteit der vrucht niets te wenschen o ver laten. Ooststelliugwerf, 18 Sept. Naar wjj vernemen is aan de boterfabriek te Foch- teloo een ongeijkte meet-emmer in beslag genomen. Voor het moten der volle melk wordt daar steeds een geijkte emmer ge bruikt, doch de ondermelk, waarvan natuur lijk altijd eenige ondermaat moet worden gegeven, werd voor het gemak steeds uit gemeten met den ongeijkten. Nu mogen, volgens de wet, op eene plaats, waar ge meten wordt, geen ongeijkte maten aanwezig zijn, maar voor hoeverre dit toepasselijk is op de boterfabrieken, waar eigenlijk eene ruiling van volle en ondermelk plaats heeft, weten wij niet. In ieder geval hebben vele boterfabrieken reeds verscheidene jaren met ongeijkte emmers gemeten en meten er nog vele mede. Door de wet werd dit dus, ge steld, dat het inderdaad niet mocht, oog luikend geduld en wij hadden het alzoo wenschelijker geacht, dat de directeuren der fabrieken waren gewaarschuwd, geen ongeijkte meet-emmers te gebruiken, als in strijd met de wet. Thans heeft het veel van eene overrompeling. 17 Sept. De aardappeloogst valt hier over ’t geheel niet toe. Het loof blijft dit jaar zeer lang groen en op vele plaatsen beginnen de aardappelen door te loopen. Buitendien is de knol grootendeels klein van stuk. Op hooge gronden zal de opbrengst beneden het middelmatige blijven. Tzum, 18 Sept. Een begin van brand ontstond in een arbeiderswoning in een dicht bebouwde buurt. Een pot of pan met vet vatte vlam en de brand sloeg om zich. Dade lijk werd eene hoeveelheid water tot blus- sching aangewend, maar nu liet de zaak zich aanvankelijk niet beter aanzien. Water in ziedend, brandend vet! Met vereende krach ten wist men echter den brand meester te worden. Eén van de huisgenooten kreeg brandwonden en een ander werden de oog haren verschroeid. Een gelijk geval deed zich eenigen tijd geleden voor met een pot gesmolten pek; gelukkig ook zonder erge gevolgen. Hepk. Adv. BI. Verleden jaar is er te Philippine een vennootschap tot stand gekomen, die zich aldaar wilde toeleggen op de oesterteelt. Thans is de kweekerjj zoover gevorderd, dat men aan het verkoopen kan gaan. Verleden week zijn er reeds 6)00 oesters van de beste kwaliteit naar Rotterdam, Brussel en Parijs verzonden. Zaterdagmorgen is onder de gemeente Duivendijke aangespoeld het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend ïyk van een manspersoon,, vermoedeljjk een zeeman. Hij was gekleed in zwart cheviot broek, witte trui, flanellen hemd en rood geruit boezeroen. Op het lijk werden gevonden 3 halve penningstukken, en een sleutehiag met twee sleuteltjes. De vermoedelijke ouder dom kon niet meer worden vastgesteld. Zondagnacht zijn te Tilburg in het café van den heer Tooten aan den Bergdijk bij een vechtpartij de beide zoons van de wed. Verhoeven zoodanig gestoken en ge sneden, dat een hunner onmiddellijk een lijk wasde andere verkeert in levensgevaar. Een 6 tal verdachten zijn reeds gearres teerd. doch men weet nog niet recht wie de dader is. Een incident. Een ooggetuige schrijft aan het Hdbl.: Toen in den circus Carré de duettisten Solzer en Hesse de Dreyfuszaak op het appèl brachten, stond een onder het publiek aanwezige Franschman op met den uitroep „Vive la France et Vive al Republique frangaise/ Hij hield daarna een redevoe ring, welke door het rumoer onverstaan baar was. Ten slotte riep men van het schellinkje „Esterhoasie gooi ’m ’r uit 1“ waaraan ten slotte, ook op verzoek van het publiek der andere rangen, voldaan werd onder hevig protest van den Franschman, die den in druk wekte, nogal goed gedineerd te heb ben. Aan die kleine kappen dan zaten staarten of iets dergelijks. Alweer is bet zeker overbodig, er bij te voegen, dat de arme vrouwen zooveel zilver niet konden bekomen. Maar toch duidt deze rjjke kleederdracht den welstand van die tijden aan. In het begin der 13e eeuw was zoowel de adel als het gemeen in Friesland nog trouw gebleven aan een wijze van kleeden, die reeds eeuwen te voren bestond. De mannen droegen hozen of kousen, die ver boven de knie kwamen, aan het boven einde voorzien van gehakkelde of getakte boorden.. Om het middenlijf hadden zij een kort wambuis, met haken, die bij voorname lieden van zilver waren, vast gemaakt. Daar over droegen zij een grooten poltrok met zeer diepe vouwen en zoo lang, dat hij tot aan de knieën reiktede middel was zeer kort. Voor de borst droegen zij een vierhoe kig stuk laken vol kleine vouwtjes en met zilveren spangen bezet. Dergelijke spangen hadden zij ook om den hals. Dan vond men ze op den rug en voor, beneden den pasge noemden borstlapdeze beide rijen spangen gingen tot beneden toe. De mouwen waren groot en ruim en met twee of drie rijen verguld zilveren spangen versierd. Deze vergulde spangen zag men echter hoofdza kelijk bij den adel en bij andere personen van den eersten rang maar gewone, welge stelde huislieden en burgers droegen de zil veren platen wit, zonder verguld en alleen op het bovengedeelte, niet heelemaal naar beneden toe. Allen droegen verder zilveren of verguld zilveren gordels om den poltrok of bovenrok. Hoe treffelijker men verder van adel was, des te breeder waren die gordels, die, voor dien tijd tenminste, kunstig waren gemaakt. Sommigen droegen kleine, uitge sneden schoenen, netjes gemaakt en met banden vastgemaakt. Anderen hadden hooge schoenen, vooruitstekende met gekromden tip, min of meer als de schaatsen tegen woordig omgebogen. Edel en onedel, allen droegen lage hoeden, die fraai waren gemaakt. De edelen hadden op of door dien hoed twee of drie paar zilveren hakenook werden de hoeden wel met snoeren van zijde geregen. Aldus was de gewone kleeding der man nen. We kunnen er nog bijvoegen, dat som mige personen fluweel gebruikten inplaats van zilveren spangen. Ook behoeft zeker niet gezegd, dat dit de kleeding was van lieden, die behoorlijk welgesteld waren. De vrouwen droegen overrokken, sommige wel met diepe, doch meestal met kleine nette vouwen, die van boven tot beneden aaneen gehecht waren. Om den middel droeg men keursljjven, die overal met vergulde spangen bezet warensommige van die spangen waren rond, andere vierkant. De adellijke vrouwen en juffers hadden veel meer van die spangen op haar keurslijf dan de gewone vrouwen. Twee rijen vergulde spangen gingen verder, zoowel voor als achter, van de schou ders geheel tot beneden aan den zoom van den rok toeook was die rok nog op ver schillende plaatsen met dezelfde versierselen opgetooid. Midden op de borst was eene vierkante plaat van verguld zilver, waarop doorgaans eenige beeltenissen gestoken of wel gedreven waren. Sommigen droegen eene ronde plaat op de borst, versierd met een gedreven roos of eenige andere fraaiig heid, al naar ieders zin of vermogen. Ook hadden de vrouwen, inzonderheid de aan zienlijke, zware vergulden gordels om den middelom dien gordel slingerde zich de rozenkrans of paternosterde koralen daar van waren rooie of zwarte steenenaan den gordel hingen verder een zilveren mes en koker, een ronde zilveren sleutelbos of iets dergelijks. Vele vrouwen droegen heele, of liever gezegd lange mouwen, die van boven tot beneden met zilveren spangen bezet waren. Zij, die losse of halve mouwen ge- bi nikten, hechtten die met groote zilveren haken aan elkander tot den elleboog toe. Men ziet hieruit, dat toen in Friesland zeer veel zilver werd gedragen door den adel en de gegoeden. De vrouwen droegen verder tweeërlei soort van hoofdhulsels of hoofddoeken, beide soorten op eene zeldzame wijze gemaakt. De eene was dicht om het hoofd te zamen gebondende andere met spelden aaneen- gehecht en vastgemaakt. Bij geen enkel volk was dit zóó het gebruik. De huiken der vrouwen, een soort van mantels, waren lang en vol kleine vouwen. Boven werden ze evenals een hemdsboord, om den hals vast gemaakt. Het deel, waarmee de huik vóór werd vastgemaakt, was een voet lang en met vergulden spangen bezet. Verder reikte zoo’n huik tot de voeten. Doch daar deze huiken vrij zwaar waren en zoodoende lastig in ’t gebruik, werden dikwijls kappen gedra gen, die op dezelfde wijze waren vastge maakt. Achter aan den huik, ook aan de kappen, zat een kap vast, zooals men tegen woordig ook weer bij sommige mantels ziet, De heer Van Naamen van Eemnes, die den voorzittersstoel inneemt, opent, nadat de leden zich naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer begeven hebben, de verga dering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen het Koninklijk besluit, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting; die heden aanvangt. Er waren zeer vele leden der Kamer in costuum tegenwoordig, terwijl als gewoonlijk de tribune met een talrijk publiek, waar onder vele dames in groot toilet, was bezet. De socialistische kamerleden waren niet aan wezig. Op Haar weg naar het gebouw der Staten- Generaal werden HH. MM. de Koninginnen door duizenden toegejuicht. De Koningin-Moeder zat in het staatsie- rijtuig naast de Koningin. De Koningin droeg een crème satijnen kleed met zilveren loovers en een hoed met witte veeren. De Koningin-Moeder was in het donkerpaars fluweel. De Koningin, voorafgegaan door den hofstoet, en aangekondigd door den opper- ceremoniemeester, boog vriendelijk naar beide zijden, terwijl Zij door den voorzitter der commissie van ontvangst naar den Troon geleid werd. De Koningin-Moeder ging even achter de Koningin. De Koningin las, na met haar gevolg op den Troon plaats genomen te hebben, dui delijk en met klankrijke stem de volgende TROONREDE. Myne Heeren Het is mij aangenaam U bijeen te zien tot hervatting Uwer werkzaamheden. Moge de algemeene toestand van Ons Vaderland en zijne overzeesche gewesten ruime stof geven tot dankbaarheid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krach tige wetgevende maatregelen. Ik reken, tot voorziening daarin, op den ijver en de toe wijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de Buitenlandsche Mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Op de Vredesconferentie, te dezer stede ingevolge uitnoodiging van Zjjne Majesteit den Keizer van Rusland door Mij bijeenge roepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking tot stand gekomen, tot welke Mijne regeering is toegetreden. Ik heb grond te hopen, dat eerlang alle Mo gendheden, die aan de Conferentie hebben deelgenomen, die verdragen zullen onder- teekenen. De gunstige verwachtingen met betrekking tot den toestand in Atjeh, ten vorige jare door Mij uitgesproken, zijn verwezenlijkt. In Groot-Atjeh is de rust bijna ongestoord ge bleven, en in de kustlanden breidt onze in vloed zich voortdurend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog met de wapens moest doen gelden, konden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte worden terug gebracht. Voor de jongste krjjsverrichtingen breng Ik warme hulde aan het Nederlandsch- Indische leger, alsook aan de vloot en hare landings-di visie. Nieuwe wetsontwerpen zullen U in den loop van dit zittingsjaar worden aangeboden. Voordrachten tot regeling van de samen stelling der Landmacht en tot nadere wijzi ging en aanvulling der Militiewet zullen U eerlang bereiken. Ook zal U een verbeterde regeling van de bevordering het ontslag, en de pensionneering van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voordeZee- als voor de Landmacht worden voorgedragen. Van de verder in te dienen ontwerpen vermeld Ik die betreffende het arbeidscon tract, de drankwet, de armenwet, het tarief van invoerrechten en de comptabiliteit. Wat de Oost-lndische Koloniën betreft, zal Uwe medewerking worden getraagd ten behoeve der verkeersmiddelen in Atjeh en der be vloeiingswerken op het eiland Java. Ik vertrouw, dat de arbeid, dien Gij ver richten zult, onder Gods zegen dienstbaar zal zijn aan de belangen van het Koninkrijk, Oudemirdum, 17 Sept. Gister kregen een paar broertjes, zoontjes van een visscher, bij ons dorp twist. Deze liep zóó hoog, dat de een den ander eene zeer diepe wonde met een mes van den pols tot de vingers toebracht, waardoor een hevige bloeding ontstond. Eene flinke bestraffing zou voor den dader zeker niet ongewentcht zijn. Zuidwesthoek. Na maanden van rust werden Maandag, 18 dezer, de watermolens we Ier in beweging gebracht. Het boezem water zal nu weldra weder stijgen en de schepen zullen kunnen varen. Hennaarderadeel, 15 Sept. Het mond- en klauwzeer breidt zich in onze gemeente weer vrij belangrijk uit. Reeds een tiental veehouders hebben aangifte ge daan, dat hun vee is aangetast. De ziekte komt tot dusver meest voor voor onder het jongvee; de andere runderen, die ook voor twee jaar de ziekte hebben gehad, blijven of vrjj, of worden in lichten graad aangetast. Verlies in melkopbrengst is een der eerste gevolgen van de ziekte. Workum. De heer L. de J. had een vink, die uit zijn kooitje wist te ontsnap pen. Of het beestje het te goed had bij zijn baas, of dat het leven in de wijde wereld hem niet meeviel, wie zal het uitmaken. Zeker is het, dat het beestje, na drie dagen zwervens, uit zich zelf bij zijn meester terug keerde. Friesche Zuidwesthoek, 18 Sept. De lage stand van het boezemwater, een gevolg van den geringen regenval in de zomermaanden, veroorzaakt bij voortduring veel last en ongerief. Op de meren raken de stoombooten telkens vast de vorige week nog twee voor geruimen tjjd op de Morra en de kleine binnenscheepjes kun nen met geen mogelijkheid de opvaarten passeeren om aan de losplaatsen te komen. Da verdiensten der schippers zijn daardoor veel geringer dan den vorigen zomer, toen het laden en lossen geregeld kon plaats hebben en oponthoud door laag water niet voorkwam. Sneek. Gisterenavond werd door het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier tot predikant beroepen ds. J. W. de Kanter, te Zoelen. Naar men ons meedeelt heeft een daartoe belegde vergadering Zondag j. 1. tot resultaat gehad, dat hier een afdeeling gevestigd is van de S. D. Arb.-partij. Uitslag der Zaterdag gehouden aan besteding van het bouwen van een pakhuis met kantoor en bovenwoning aan de Jou- sterkade alhier. Ingeschreven was door J. en A. van der Veen te Augustinusga f4723, N. P. Mole naar te Sneek f4227, A. Velsink te idem f 4180, F. R. Feenstra te Bolsward f 4020, G. K. Dijkstra te Scharnegoutum f3938, Th. Kloosterman te Sneek f3S45, A. de Graaf te idem f3815, F. de Wolf te idem f3750, G. Dijkstra te Bolsward f3739 en A. Bronsema te Sneek f3662, aan wien het werk is gegund. Houtigehage, 18 Sept. Niet steeds is de liefde bestendig van duur, heeft een vroeger dichter gezongen. Een paar jonge lui waren in ondertrouw opgenomen. De trouwdag was bepaald, de bruid en hare ouders waren gereed, maar de bruidegom kwam een paar uren te laat. „Nou verd ik het,“ zei z’n aanstaande schoonvader, „’t Kan mij ook niet schelen/ zei de 17- jarige bruid. „En ik ga naar Duitschland/ zei de bruigom en deed alzoo. Leeuwarden, 18 Sept. In Friesland zullen in het volgende jaar van Rijkswege tuinbouwproefvelden worden aangelegd tot het nemen van bemestingsproeven met bessen- boomen, aardbeien, heesters, groote en kleine vruchtboomen, alsmede proeven om te trach ten het vlekkerig worden van appels en peren te voorkomen. Met de leiding dezer proef velden wordt belast de heer J. Leenderts Cz., Rijkslandbouwleeraar voor Groningen 6 Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1