NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARD £N WONSEHADEEI, Militaire rttsrteling. Engelsche i Voor KT No. 78. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. INNENLAND. VOOR 'llfl ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Amst. Crt. schrijft De groote belangstelling, welke de affaire Dreyfus ook ten onzent heeft gewekt, deed begrijpelijker wijze de vraag stellen, in hoe verre een dergelijke militaire rechterlijke dwaling ook in Nederland mogelijk is, .en de verzekering van enkelen, dat onze militaire rechtsbedoeling zooveel beter is dan de Fransche, heeft voor velen niet allen twijfel ten deze kunnen wegnemen. Wij juichen hierin, want allicht zou het beweren, dat de Franschen uit onze militaire wetten nog iets goeds zouden kunnen overnemen, op nieuw de goe gemeente in slaap wiegen, terwjjl het niet genoeg kan worden herhaald, dat de militaire rechtsbedeeling een schande is voor onze natie. In de eerste plaats missen de Nederlanders het recht de Franschen hard te vallen over de rechterlijke dwaling van 1894. Wat daarna is gebeurd, laten wij hier buiten beschouwing, want het schijnproces te Rennes was o. a. een politieke vertooning, die zelfs met de beste wetten den spot zou hebben gedreven. Laat het in deze dagen dan nog eens worden herhaald, dat ook ónze militairen voldoende rechtszekerheid missen. En nu vergeten onze rustige burgers toch niet, dat de treurige militaire rechtsbedeeling niét alleen het deel is van de beroepssoldaten, maar van allen, die het sodatenpak dragen, om het even, of zij door de militaire wet daartoe werden gedwongen, dan wel vrij willig zich aanmeldden. Slechts van fiscale overtredingen wil de militaire rechter niets weten, alle overige misdrijven en overtredin gen zijn van zijne gading, tenzjj... de militair tegen de niet-speciaal militaire wetten en voorschriften zondigt in samenwerking met burgers. Zoo kan het gebeuren, dat een wasch- baas, die zijn schoonmoeder afklopt, voor den millitairen rechter wordt gedaagd, even als de milicien met groot verlof, welke op weg naar de inspectie van den militie-com- missaris met zijn fiets een verboden weg inslaat of zonder kaartje in een trein gaat zittende militaire oppasser daarentegen, die gezamenlijk met een burger een officier besteelt, komt voor den burgerrechter. Doch wat beteekent dit alles, bij de treu rige wijze waarop de militaire strafprocedure plaats heeft, en bij de ervaring, dat de be- klaagde een voldoende mate van rechtszeker heid mist. Een kort overzicht van die procedure be wijst genoeg. Stel dat eenig militair beklaagd wordt van een misdrijf. De eerste maatregel is dan ge woonlijk, dat de beklaagde voor zooverre bij geen officier is in de politie-kamer wordt opgesloten, welke wij om niet al realistisch te schijnen een cel zullen noemen met heel weinig licht en heel weinig lucht. Er wordt een klacht opgemaakt en de garni zoenscommandant benoemt een commissie van onderzoek, gewoonlijk bestaande uit een kapitein en twee luitenants, waarvan de jongste als secretaris. „Morgen te... ure in dekazerne raad van informatie in zake van... beschuldigd van..., waarin zitting zullen nemen de kapi tein... en de luitenants luidt het dan in de garnizoensorder, waarna de hier genoemde officieren zich den volgenden morgen veree- nigen en meestal zonder in de gelegen heid te zijn van de zaak eenige studie te maken den beklaagde en de getuigen (onder eede) hooren. De hiervan opgemaakte schriftelijke stukken gaarna daarna via den garnizoenscommandant naar den auditeur militair, den ambtenaar van het openbaar ministerie. Deze nu beslist op die stukken of de beklaagde - in de militaire wereld nog altijd „beschuldigde“ geheeten voor den krijgsraad zal terecht staan. Natuurlijk zal die auditeur-militair niet tot die terecht stelling besluiten, wanneer hij niet van de schuld der beklaagde is overtuigd, doch de van die schuld overtuigde ambtenaar moet niet alleen optreden als openbaar aanklager maar ook... als verdediger! In Frankrijk mag de militair althans de hulp inroepen van een verdediger, doch hier te lande niet. Wel kent de wet aan de na bestaanden van den beklaagde het recht toe om op schrift al datgene in het midden te brengen, wat tot ontlasting van dien be klaagde kan dienen, maar die nabestaanden weten nauwelijks hoe de beschuldiging luidt, van de details hooren of zien zij niets. Stel bijv, dat een der getuigen ter goeder trouw zich vergissende heeft verklaard „op St. Nicolaasavoud heb ik den beklaagde gezien gaande naar enz....“, dan zal de bloedverwant, die weet, dat de beklaagde op dien St Nicolaasavond niet door den getuige hevig onweder met hagel en ijsval. De bliksem trof de kapitale boerenhuizinge, eigen aan de kerkvoogdij van Oude- en Nieuwe- horne en bewoond door Sjoerd Egberts Scheper. De knecht, zich achter bevindende, zag dat daar dadelijk alles in lichtelaaie stond. Het vee, nachts gestald wordende, werd door Scheper en den knecht en de meid losgeeneden en naar buiten gebracht, zoo ook de paarden en de varkens. Van achteren bezien zou men het een onmo gelijkheid achten, dat drie menschen in zoo korten tijd zooveel konden uitrichten. Ook zijn er nog eenige huismeubels be houden en twee smal gouden oorijzers. Het kabinet met een inhoud van, men zegt, na genoeg f 500 aan bankpapier moest echter in de vlammen worden gelaten. Scheper had de laden reeds uitgetrokken, toen hij meende dat zijne hulpbehoevende zuster zich nog in het brandende huis bevond. Haar wou hij nu eerst helpen, doch ze bleek reeds in veiligheid te zijn. Toen was het te laat, om nog iets uit het kabinet te redden. Huis en inboedel, hooi en rogge waren verzekerd bij de Mij. Woudeend. Steen wijk, 25 Sept. De glazenbrekers beginnen weer. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij onderscheidende inge zetenen dezer plaats tal van ruiten ver brijzeld. De dadeis zijn onbekend. Hepk. Adv.bl. Gaasterland, 25 Sept. Bij de maat schappij „Gaasterland“ zijn de volgende plan nen in ernstige overweginga. de aanleg van een electrische tram van Stavoren Warns—Rijs—OudemirdumSondelBalk Harich W oudsend— HommertsSneek en een zijtak BalkSt. Nicolaasgab. aan leg van eene badplaats bij Oudemirdum en in verband hieimee het bouwen van een groot bad-hotel te Rijsc. bet herscheppen van p. m. 300 H.A. bouwgrond in tuin grond. De uitvoering van plan a heeft die van b en c tengevolge. Om verschillende redenen verdienen deze plannen toejuiching: 1. het verkeer met andere gemeenten wordt veel verbeterd, 2. de aan- en afvoer van verschillende producten zou op minder kost bare wijze kunnen geschieden, 3. de bad plaats zou jaarlijks duizenden vreemdelin gen lokken, daar het badhuis bij uitvoering van het plan zal gebouwd worden op het z.g. „Hoog Jolderen", gelegen op eene hoogte van p. m. 12 M. 1- A. P. Van hier heeft men nu reeds een prachtig gezicht op de Zuiderzee (bij helder weder kan men duidelijk Enkhuizen zien liggen), hetwelk dan natuurlijk nog in schoonheid zou winnen. Een oppervlakte van p. m. 5 H.A. bouwgrond zal alsdan in bosch met wandelpaden worden herschapen. (De uit- bakening hiervan is reeds geschied.) Boven dien is de zee voor dit doel hier zeer ge schikt, vooral met het oog op zwakken, vol wassen personen en kinderen, daar het water hier minder koud is dan aan de Noordzee kusten. Het herscheppen van bouw- in tuin grond zou mede groote voordeelen kunnen afwerpen, daar niet alleen aan vele handen werk zou worden verschaft, maar ook dade lijk aan het hotel datgene kon geleverd worden, wat anders van elders wordt inge voerd. Dat de gronden onzer gemeente door dit alles zeer in waarde zouden stijgen en dat het hier een zeer geschikt oord is voor het bouwen van villa’s en een sanatorium, behoeft nauwelijks gezegd. Oosteibierum, 22 Sept. Het bieten- rooien begint alhier ook algemeen te worden. Door de vele regen der laatste dagen is het aardappelrooien schier ondoenljjk en wijl zulks in de bieten beter gaat, gaan som migen, die anders minder haastig waren, nu tot deze vrucht over. Ofschoon de bieten ook al door de droogte geleden hebben, is de opbrengst nog al goed te noemen, ’t Spreekt van zelf, dat uitgebouwd land, dat men nog wel eens voor bieten bestemt, niet veel oplevert, daar het weinig weerstands vermogen tegen de droogte had. Goede grond levert van de 1315,000 kilo per pondemaat, enkele beste stukken zullen, naar men zegt nog meer opleveren. Daar de aardappelbouw niet winstgevend blijkt te worden, is menigeen nog al blij wat bieten te hebbenmen heeft dan ten minste iets dat de kosten dekt. Fran. Crt. Friesche Zuidwesthoek, 25 Sept, Onze visschers doorleven bange dagen. Eenige dagen voor den storm brachten zij hunne palingfuiken in zeesedert hebben slechts enkelen ze kunnen bereiken. Men vreest, dat veel want vernield zal zjjn. De zee is in de laatste dagen slechts voor groote stoomschepen te gebruiken. De zeiL schepen hebben haven-arresu kan zijn gezien, van die wetenschap geen gebruik kunnen maken, om de eenvoudige reden, dat het getuigenverhoor hem geheel onbekend blijft. Nog ergerin de meeste gevallen hoort noch ziet de krijgsraad een of meer der ge tuigen, want gewoonlijk worden de getuigen alleen gehoord door de straks genoemde, zoo fluks op een morgen bij elkaar getrommelde officieren-commissarissen. Maar de beklaagde wordt verdedigd... ja wel, door den persoon die hem aanklaagt, door denzelfden persoon, die hem voor den krijgsraad daagde want die auditeur het kan niet genoeg worden herhaald is ver- diger en aanklager tevens, is bovendien griffier en... de eenige rechtsgeleerde in den krijsraad. Uit treffeli destille aankla, een ge. doch van ac' wijl in een re» cier is. Elke publiek' krijgsra hebben vonnis tot hede een atsfCIie bemach Als e eeuwscb paling t gewezer- het Hoof' militairen ook rechtsgeleerden zitting nemen. Maar dit hooge rechterlijke college krijgt meestal slechts de schriftelijke bescheiden onder de oogen, hoort noch ziet dan den beklaagde en evenmin de getuigen, en zelfs is het gebeurd, dat een beklaagde, die in hooger beroep recht heeft op een verdediger, dien rechtsgeleerden raadsman niet te zien kreeg, omdat deze meester in de rechten na inzage van de stukken het niet noo- dig vond den beklaagde persoonlijk te hooren Vergelijkt men nu weer onze militaire rechtspleging met die der Franschen, zoo blijkt het, dat onze krijgsraden verplicht zijn hunne vonnissen te motiveeren, terwijl in Frankrijk de militaire rechters als juryleden slechts een schuldig of onschuldig uitspreken, waarbij echter niet mag worden vergeten, dat een dergelijke jury-berechting bij onze Zuidelijke naburen inheemsch is en door velen werd verkozen boven die, welke wij in onze (bur gerlijke) strafvordering kennen. In hoeverre onze militaire vonnissen al of niet behoorlijk gemotiveerd worden, valt moeielijk te zeggen, aangezien de beeren auditeurs militair gelijk hierboven reeds werd medegedeeld zoo bescheiden zijn om slechts bij uitzondering afschriften van de door hen geredigeerde vonnissen verkrijgbaar te stellen. De sluier der geheimzinnigheid en der ge heimhouding, welke onze geheele militaire rechtspleging omhult, schijnt alzoo ook door de heeren auditeurs te worden beschouwd als onmisbaar, en juist die geheimzinnigheid, dat in het geheim vonnissen, dient in de allereerste plaats te verdwijnen, waarbij de Nederlandsche burgers wel hebben te be denken, dat jaarlijks meer dan zeven 'hon- dei d hunner zonen voor de krijgsraden wor den terecht gesteld. Morgen kan de beurt komen aan uwen zoon Waar wij dan ook in deze dagen niet uitgepraat raken over Dreyfus, hebben wij in de eerste plaats te zorgen, dat onze zonen en broeders, die als militair den lande dienen voldoende rechtszekerheid verkregen, welke zij thans missen. ’t Is waar, reeds jaren lang staat verbete ring van onze militaire rechtspleging op het progromma, is zelfs een militair strafwetboek gereed gekomen, maar... alle die schoone ontwerpen van wet helpen ons niet, trouwens niet het materiëele gedeelte de aard en de om vang der straffen eischt de meeste zorg, het formeele recht, de wijze van recht doen moet verbeterd, en de verbetering van dit formeele recht bleef tot heden op den achtergrond. Misschien mogen wij dit loven, want meer en meer wordt thans begrepen, dat een af zonderlijke militaire rechtspleging althans in vredestijd niet noodig, ja zelfs niet gewenscht is. Afschaffing van krijgsraden en van het hoog militair gerechtshof, zie daar een eisch des tijde gelijk recht voor militair en burger. Wel is waar, wordt daarentegen het bezwaar geopperd, dat de burgerlijke rechter de zuiver militaire overtredingen en mis drijven als insubordinatie en dienstwei gering niet voldoende kan beoordeelen, maar zij, die zulk een bezwaar onderschrij ven, houden al heel weinig rekening met de algemeene en bijzondere kennis van onze burger rechters. Is dan de militaire wereld een geheim zinniger, onbegrijpelijker instelling dan de koopmans- of de sehipperswereldzou een burger rechter niet kunnen voelen en vatten wat de mindere den meerdere verplicht is hebben onze rechters en raadsheeren zoo weinig begrip van orde en tucht, van ge hoorzamen en van bevelen Trouwens dit hier genoemde bezwaar wordt na verloop van enkele jaren geheel te niet gedaan, door de invoering van den 'oonlijken dienstplicht; immers ook de ers van de toekomst zullen althans een deel den lande als milicien ge- hebben. QfAT I T1? 4 I? \T7I?Lchaffing dus van krijgsraden en hoog ïAI. 'V Ijl'r gerechtshof zoo niet heden, dan ■n, opdat de rechtszekerheid van dui- ^717171) 1 P burgers, die gedwongen worden het ZjIjIjII JU/enpak aan te trekken, nog iets meer n een frase. Vv/x leek, 26 Sept. Overal leven en be- artV*Ilg heden op onze weekmarkt. U.llg vZUvll l/V <BSChen ’t melkvee zagen we eenige sn rondwandelen, die hooge sommen edden voor menig drachtig rund, dat ■aaam van puik kon dragen. wolvee en vette kalveren was vlugge ~jl; de laatsten noteerden iets lager dan Rrige week: le kwaliteit gold 32 en 33 ct. Graskalveren, die plenti waren aangevoerd, waren bepaald duur en zullen, als ’t weer een beetje opknapt, misschien nog stjgen. In varkens kon de handel niet bepaald levendig worden genoemd; voor de export- slagers werd echter nog vrij wat opgekocht tegen 15, lö1^ tot 16*/2 ct. Vet rundvee, waarin geen vlugge omzet was, gold le kw. 25 tot 27 ct. 26 Sept. Een zeer geacht ingezeten onzer gemeente de heer A. Breunissen Troost hoopt 1 Oct. a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren de betrekking als directeur onzer gasfabriek aanvaardde. Wij twijfelen geenszins of de man, die aan een helder hoofd een groote werkkracht paart, die met trots mag zien op den arbeid, dien hij gedurende 40 jaren in ’t belang der gasindustrie hier verrichtte, of die man ’t a. s. Zondag aan bewijzen van belangstel ling zal ontbreken. Tzum, 25 Sept. Het land wordt hier niet voor een appel of een ei weggedaan. Een klein boerderijtje, huis met ruim 22 p. m. land, werd in zes perceelen geveild. Per p. m. werd geboden: f 651, f 643, f 541, f 541, en f 471; ’t laatste perceel niet in den kabel gelegen. Met huis, erf en overname bedraagt het provisioneele bod in ’t geheel f 14,271,85. Men zegt, dat de finale veiling zal uit wijzen, dat er nog beluste koopers genoeg aebter de hand zijn. Een paar jaren geleden is in dezelfde streek nog land publiek verkocht voor meer dan f 800 p. p. Haskerland, 26 Sept. Te Joure heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Sedert Augustus 1897 was in deze ge meente geen dergeltjk ziektegeval geconsta teerd. Wel kwamen in den loop dezes jaars 7 gevallen van roodvonk voor. Joure, 25 Sept. Onze najaarskermis is weer in aantocht. In tegenstelling met hare voorgangster van 1898, die weinig beziens- waardigs bood, belooft zij nog al iets. Er is plaats verzocht vooreen paardenspel van Cohen, een stoom velocipedetent van Gorter, een béignetskraam van de weduwe Haak (allen reeds gearriveerd), een Amerikaansche luchtschommel van Sipkema, een caroussel van Arjaans, een draaimolen van de Boer, een schiettent van Schiöder, benevens voor tal van kramen, tenten enz. Voorts zullen, behalve de gewone hard draverij des Maandags en de volksvermake- lykheden des Vrijdags, op laatstgenoemden dag nog wielerwedstrijden worden gehouden, terwijl des Zaterdags bovendien een kaats- partij hier iets nieuws zal plaats hebben. Uitgenomen den Zondag, zal er dus eiken dag van de kermis iets bijzonders te doen zijn. Als het weder, dat tot heden vrij on stuimig ie, nu maar wil medewerken, kan ean druk bezoek worden verwacht. Jubhega, 24 Sept. Te ruim een uur heden nacht woedde er boven ons dorp een a Bolswardsche Courant, I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1