NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WtWSBBAÖEB. No. 80. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. >5 DONDERDAG 5 OCTOBER. ifiL VOOR en ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vrijdag 29 Sept. 1899. Wonseradeel, 30 Sept. Op de door het gemeentebestuur opengestelde inschrij ving op de geldleening groot f 37,000 tegen niet vooraf bepaalde rente, is aangeboden door Brunings en ten Cate te Sneek 110,000 en Gebr. Mispelblom Beijer te Joure f 4,000, beide tegen 4% rente. Deze aanbiedingen zijn aangenomen. Voor het restant der leening zal een nieuwe inschrijving worden opengesteld. Sneek, 2 Oct. Oaze hooggeachte Di- recteur-Boekiiouder der gasfabriek, de heer A. Breunissen Troost, vierde Zondag j.l. zijn 40-jarig ambtsjubilé. Groot was van heinde en verre de be langstelling in dat heugelijk feest. Aan het diner, dat den jubilaris in Ami- citia werd aangeboden, namen ruim 90 personen deel. De Raad der Gemeente vereerde den ge- vierden gasman een gouden gedenkpenning banevens een oorkonde op perkament (ver vaardiger de heer Alexander Wijngaard, calligraaf te Groningen) zoo keurig, zoo prachtig, dat zij de verwachting verre heeft overtroffen. Appelscha, 2 Oct. Toen de heer A. L. alhier naar zijne bijen wilde zien, bleek dat hem twee korven waren ontvreemd. Van het geval is aangifte bij de politie ge daan, doch tot nog toe heeft men den, da der of daders niet kunnen opsporen. Het ontvreemden van bijen behoort zeker tot de zeldzaamheden. Iieeuwarden, 2 Oct. De heer K. N. Kuperus, fokker en exporteur van Fnesch stamboekvee te Marssum, heeft van zijne boereplaats eene groote photografie laten maken door den heer Slaterus te Leeuwar den. Men ziet de plaats van ter zijde in hare volle lengte, de woonhuizing enz. tus- schen geboomte, de schuur geheel in het front, waarlangs 31 prachtige koeien. Vol gens officiëele controle in 1898 was de ge middelde melkopbrengst van deze koeien 5288 kilo, het gemiddeld vetgehalte der melk 3.28%, de middelde boteropbrengst 184 kilo per koe. De photografie wordt aan het bestuur van den Bond van Ccöp. zuivelfabr. in Friesland gezonden, ter beoordeeling voor de ParijschQ tentoonstelling. £Lepk zijnde het ijkmerk van 1899 te vinden. De beambten namen dit dus mede, en deponeer den het ter griffie van het kantongerecht. Eisch f 1 of 1 dag met verbeurdverklaring van het gewicht. 18. M. V. te Witmarsum had onder zijn gewichten den 6 September ook een kope ren gewichtje van 1 H. Gr. waarop het jjkmerk ontbrak. Bekl. was niet thuis toen de beambten dit ontdekten, maar toen hij, met zijne melkkar thuis kwam, werd hem dit meegedeeld. Tevens werd toen de blik ken liter even bezien, die hij bij den ver koop van zijne melk of karnemelk gebruikte en die was ook ongeijkt, zoodat liter en ge wichtje met de politie op reis gingen. Bekl. is heden aanwezig, en bekent zijne nalatigheid, doch verklaart tevens dat hij niet beter wist of de maat was goed geijkt. Hij had deze gekocht en meende, dat het goed was. Eisch 2 maal f 1 of 1 dag voor elke boete met verbeurdverklaring van het in beslag geno- mene. 19. J. S. P. te Witmarsum had den 6 Sept, bij zijne winkelgoederen een meter, waarop 5 potloodstreep) es aangebracht waren om daarmede bij de „oude el* te verkoopen. Eisch f 1 boete of 1 dag met verbeurdver klaring der maat, met last tot vernietiging er van. 20. L. B. te Witmarsum had in het kantoor der brievenposterijen een koperen gewichtje van 1 Gr., waarop het ijkmerk voor dit jaar ontbrak. Bekl. was over deze bekeuring verrast, want de gewichten waren alle naar den ijker geweest. Wie zou ook denken, dat het brievenport werd bepaald met ongeijkt gewicht! Eisch f3 of 2 dagen met verbeurdverkl. van het gewichtje. 21. S. H. te Arum had den 1 Sept, in haar winkel een halve meter die ongeijkt was. Eisch fl of 1 dag. 22. K. B. P. te Parrega was den 7 Sept, met paard en chais op den weg. Wij ver moeden dat hij dien Donderdag naar de week markt te Bolsward was geweest, doch dit is een vermoeden, meer niet. Wat echter geen vermoeden maar zekerheid is, is dat hij een ferme brommer op had. Wanneer een beschonken man op zijn voetjes naar huis moet, kenmerkt zijn toestand zich door den zwaaienden gang, doch een beschonken man op een rijtuig is niet zoo gemakkelijk te herkennen. Het zwaaien van het boven lijf op de chais alsmede het bovenmatig hard jagen wekten echter wel terdege de aan dacht van den politieagent, die hem langs den weg zag stevenen. Daarbij kwam dat het Donderdagnamiddag was, vermoedelijk van de weekmarkt, ’t een met het ander in verband gebracht deed den beambte be sluiten dan weg eens op te gaan, of het wel goed afliep. En neen hoor, het liep niet goed af. Nabij Parrega raakte de chais onderstboven, en onze berijder sleepte zeker wel een 50 meter mee. Hij werd door personen die kwamen toeschieten weer opge holpen en de beambte was er nu ook al spoedig bij. Deze kreeg nu zekerheid dat bij „te veel had*. Hij had zich al een weinig bezeerd, doch naar omstandigheden was hij er goed afgekomen, toch moest hij naar huis geleid worden. Bekl. is niet aanwezig, maar er wordt een verklaring voorgelezen dat hij onlangs ook een proces heeft gehad wegens dron kenschap, doch wegens betaling der maxi mum boete de openbare behandeling voor kwam. De eisch luidt nu: 3 dagen hechtenis. 23. W. P. te Schraard had den 2 Sept, een maat van 1 D. L. en een van 2 d. L. waarop de letter H. ontbrak, zijnde het ijk merk van het loopende jaar. Eisch 2 maal f 1 of 1 dag voor elke boete met verbeurdverklaring der in beslag geno men maten. 24. M. B. te Workum had den 7 Sept, ’s avonds elf uur te veel moeite om het pad recht te maken, ’t Is niet voor het eerst, dat dit bij hem werd opgemerkt, en daarom wordt f 10 of 3 dagen geëischt, 25. S. de V. te Bolsward was Maandag 11 Sept, ook eens weer over zijn bier, en op de Gr. Dijlakker slingerde hij, blijkens het proces, van de eene zijde der staat naar de andere. Dat kunnen dus nog al aardige slingeringen geweest zijn, want de Gr. Dijlakker heeft op sommige punten nog al een flinke breedte, tenminste voor slinger- gang. Omdat ook deze bekl. al eens meer we gens zulke zigzaglijnen bekeurd is, wordt nu ook f IQ ot 3 dagen geëischt, 26. J. K. te Arnhem was den 9 Sept, omstreeks 9 uur in de Nieuwe Hofstraat al hier. Ook hij had smaak in de Bolswardsche jenever gehad, en of zijn Geldersche maag er niet best tegen kon, of wel dat hij wat een groot aantal „wippprkens* had veror berd het bleek dat hij niet alleen kon loo- pen, zoodat bij den nacht onder het stad huis mocht logeeren. Eisch f 1 of 1 dag. 27. S. W. te Hijdaard is koopman in petroleum. Hij gebruikte hierbij een blik ken maat van 1 liter waarop het ijkmerk van het laatste jaar ontbrak. Eisch f 1 of 1 dag en verbeurverkl. der maat. 28. R. B. K. te Koudum gebruikte voor het meten van melk of karnemelk een blik ken halve liter zonder de vereischte H er op. Ook fl of 1 dag met verbeurverkl. 29. S. S. te Koudum had een liter in gebruik waarop eveneens het ijkmerk ont brak. Ook fl of 1 dag met verbeurdverkl. 30. A. L. te Workum gebruikte bij den verkoop van melk een blikken halve liter die ongeijkt was. Beklaagde is aanwezig en zegt, dat hij die maat nieuw had gekocht, en in het vertrouwen was, dat hij daarmee mocht meten. Hij had geheel zonder opzet gehandeld. Toch luidt de eisch eveneens f 1 of 1 dag met verbeurdverkl. der maat. 31. J. M. te Workum had bij de voor deur in de gang, de plaats waar hij melk en boter verkoopt, een gewicht van 2 H. G, waarop een afkeuringsmerk stond. Ook hiervoor is de eisch 11 of 1 dag. 32. W. B. te Hiemert had een liter in gebruik voor den verkoop van karnemelk, waarop geen ijk van het laatste jaar voor- komt. Eisch fl of 1 dag met verbeurdverkl. 33. En eindelijk nog werd behandeld dat bij J. S. te Greonterp een metalen maat van ^2 D. L. werd aangetroffen waarop ook het ijkmerk van het laatste jaar ontbrak. Eisch ook weder f 1 of 1 dag met ver beurdverkl. der halve schepel. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 13 October a.s. Onder de periodieke verschijnselen voor de kantongerechten behoort in den nazomer een collectie maten en gewichtee. Bij deze zitting leek het haast of er een winkel zou worden opgericht in blikwerken, zoo’n ferme verzameling maten, gewichten benevenseenige ellestokken stonden op het podium. Het blijkt telken jare weer, dat vele neringdoenden er geen genoegzame acht op geven, of hun maten en gewichten wel goed zijn geijkt. Komen dan de beambten, belast met het toezicht op den ijk en herijk, dan heet het meestal, dat zoo’n oude maat of gewicht niet gebruikt wordt, en bij ongeluk tus- schen de andere is geraakt, of dat men meende dat de maten alle geijkt waren. Nu gelooven wij gaarne dat erin dergelijke gevallen zelden aan opzet valt te denken, en dat het meer een nalatigheid is, voort vloeiende uit gemakzucht, maar toch kan die gemakzucht tamelyk duur te staan komen. Nu hebben wij in ons vorig verslag reeds opgemerkt, dat ook de oorlog is ver klaard aan de zoogenaamde „oude el*. Waren er in de vorige zitting papiertjes en punaises op den meter aangebracht om daar mede bij de „oude el* te kunnen meten, ditmaal was er een die voor dat doel met potloodstreepjes was gemerkt, en papiertjes, punaises of potloodstreepjes, ’t komt al op hetzelfde neer. Wanneer deze dienen om daardoor bij de oude (d.i. onwettige) maat te verkoopen, dan is men er bij. Zelfs hoorden wij dat nog meerdere ellestokken op de grif fie staan te wachten en dus in de volgende zitting wel aan de orde zullen komen. Volgens art. 3 der wet van 7 April 1869 (staatsblad No. 57) mogen in het koninkrijk der Nederlanden geen andere maten en ge wichten worden gebezigd dan de bij die wet genoemde, en voor lengtemaat is daar de meter met zijn veelvouden en onderdee- len alleen genoemd. Maar wij dienen ons te bepalen bij de zitting, de bel beeft geklonken, de deur waarder kondigt aan dat er audiëntie wordt verleend, en roept op als No. 1 der beklaagden: J. de B. te Koudum. Deze rijdt met een vrachtkar van Koudum op Bolsward. Toen hij den 17 Augustus ’s namiddags omstreeks 4*/ï uur bij een winkelier te Workum ’n boodschap moest bezorgen, kwam een agent hem over het mat, die daarin aanleiding vond, het onbeheerd laten staan van paard en wagen te noteeren. Bekl. is heden niet ter terechtzitting aanwezig, maar volgens het opgemaakte verbaal, kon hij zich met de zienswijze van den agent niet te best vereenigen, en vond dat de agent beter deed met wat meer te letten op de ondeugende jongens van Workum, waarvan bekl. dikwijls last heeft. De eisch luidt. 12 of 2 dagen. 2. W. R. K. van Woudend vischte den 25 Juli met palingfuiken in het Hei denschap nabij Workum. Hij kon den veld wachter wel een vischacte toonen doch geen vergunning voor het vischwater, en dat laatste is voor de visschers evenzeer noodig als de acte. Eisch f 3 of 2 dagen. 3. P. Z. te Makkum werd den 20 Augs. in .kenlijken staat* aangetrofftn in de Bleekstraat aldaar. Eisch fl of Idag. 4. C. H. te Makkum overkwam dienzelf den dag aldaar ook het ongeval dat de po litie van zijne zwaaiende gang notitie moest nemen. Tegen hem wordt ook f2 of 1 dag geëischt. 5. P. T. te Bolsward liep den 21 Augs. te waggelen langs de Turfkade alhier, ’t Is niet de eerste maal dat hij met het water voor den dokter kwam, en de heer Ambte naar vindt f 10 boete of 3 dagen hechtenis voor hem een heilzaam medicijn. 6. J. V. en H. V. te Bolsward zijn va der en zoon. In den nacht van 20 op 21 Augs. het was reeds na middernacht, was dat ge zin nog niet in rust. De tweede bekl. had zich wel te rust begeven, maar door de onrust die in huis ontstond was hij weer opgestaan. Wat was er dan aan de hand Wij zullen den vader, eerste bekl. die heden aanwezig is, maar het woord geven. „Zien, menheer, dat was zoo. Mijn eene jonge kwam thuis en begon de boel stuk te slaan, en ik laat mijn ar moedje niet stukken slaan door men eigen kienders, en toen heb ik hem er uit ge stuurd, en het die andere jonge mij holpen. Als dat nu nachtverstoring is weet ik niet, en ik weet ook niet dat ik buiten de deur weest ben, maar het kan wel wezenv want ik was te kwaadaardig." De nachtwachts verklaren, dat het een heel spectakel was, zoo dat zelfs de bewo ners uit de buurt er in nachtgewaad, en zonder kousen aan de voeten op toe kwa men. Bekl. zegt dat bij zijn buren den volgenden dag er over gesproken heeft, en die hadden het niet eens vernomen, dus zou het zoo erg niet geweest zijn. Bekl. is 5 jaar nacht wacht geweest en weet wel wat nachtrust verstoren is, maar dit geval vond hij niet zoo erg. Eisch voor bekl. f2 of 2 dagen. 7. D. St. te Wommels reed den 23 Augs. met paard en wagen te hard door het dorp. Eisch f2 of 2 dagen. 8. E. A. S. te Wommels was den 7 Sept, ’s avonds vrij wat dronken, waarvoor f 2 of 1 dag wordt geëischt. 9. S. V. te Workum had den 26 Augs. ’s morgens 9 uur al een lading in, die voor zijn beenen te zwaar scheen. Hij was zoo topzwaar dat de politie hem bekeurde. Of een stamper voormiddags duurder is dan ’s avonds weten we niet, het kan wel zijn dat er een andere reden voor is, maar de heer Ambtenaar eischte f 1 of 1 dag meer voor dezen bekl. dan voor den vorige, want voor hem luidde het f3 of 2 dagen. 10. P. J. te Britswerd was 25 Augs. dronken te Rien, en deze kreeg weer als eisch f2 of 2 dagen, terwijl: 11. F. te Rien die in den nacht van 25 op 26 Augs. te Lutkewierum dronken was, f 2 of 1 dag kreeg. 12. A. T. te Rien, die in den zelfden nacht ook over zijn bier was, krijgt als eisch weer f 3 of 2 dagen, dus hieruit moeten wij besluiten dat er nog met andere omstandig heden rekening wordt gehouden als het uur der overtreding. 13. J. K. te Sneek speelde den eersten dag van de kermis, zijnde 24 Augs. met zijn draaiorgel in het Nannenhof alhier, doch be hoorde niet tot de 4 gelukkigen die er maar lustig op toe mochten draaien in de kermis. De heer Inspecteur maakte hem er op attent, dat hij geen vergunning had en vermaande hem op te houden met zijn muziek, maar dat viel niet in zijn smaak. „Ik draai voor mijn brood* was zijn antwoord, tot den be ambte. „Je leeft ook van de gemeente, ik moet er ook wat van hebben? Een proces wegens het doorgaan met zijn draaiïnstru- ment was het gevolg. Een poosje later werd hij door een der agenten op de Groote Dijlakker al weer spelende langs de huizen aangetroffen, hij was op de hem nogmaals gegeven waar schuwing weer even brutaal. Het orgel werd toen in beslag, en hij zelf, omdat hij weigerde zijn naam op te geven, in arrest genomen. „Als je mijn orgel inpakt,zei hij nog, „moet je ook de huur maar betalen11. In ’t bureau kwam hij wat tot kalmte, en den volgenden dag moest hij op last der politie met zijn orgel de gemeente verlaten. Voor het zonder vergunning maken Van straatmuziek wordt nu 2 maal f 3 geëischt of 2 dagen voor elke boete. 14. Wij kregen terstond hierop nog een kermiszaakje. J. de W. te Bolsward was op 27 Augs. (dat was kermis-Zondag,) dron ken en werd deswege bekeurd. Bekl. is aanwezig en noemt het eene groote leugen dat hij op „beste Zondag* dron ken was. Hij heeft dien dag geen drup ge had en was zelfs niet eens in Bolsward. De agent bevestigt echter, wat in het verbaal staat, en getuigt dat bekl. erg vet was, en dat het misschien daarvan komt, dat zijn geheugen hem nu in den steek laat. Hij is onder de hoede van zijn broeder naar huis gebracht. Toch komt bekl. tegen dit getuigenis op. ’t Kan misschien des Zater dags geweest zijp, zegt hij, maar Zondags niet hoor! dan is het procesverbaal ver- keerd/ Eisch f3 of 2 dagen. 15. H. D. te Makkum was den 31 Auss. ’s avonds omtreeks een uur of negen op het pad. Zijn slingerende gang kost hem nu waarschijnlijk 11 of 1 dag. 16 A. S. te Hindeloopen verkeerde den 3 Sept, ’s avonds ook in „kenlijken staat.* Zijn taal was wartaal, maar toen de pol.tie hem over zijn slingerende houding aansprak bekende bij ook zelf „ja, ik heb wat te veel drank gehad*. Hij was zich zijn toestand dus wel bewust. Eisch f2 of 1 dag. 17. P. v. d. V. te Stavoren kreeg den 4 Sept, bezoek in zijne slagerij van de po litie om de gewichten eens na te zien. Alles was in orde, behalve 1 koperen gewichtje van 2, II. Gr. Hierop was niet de letter H. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1