NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAB.O EN WONSERABEEE De Wapenfabriek R ■f— TUUVXIHgi. ‘-'te to LUI ndags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. No. 81. Verschijn- H. B. FLO1 5 ZONDAG 8 OCTOBER. De blauwe roos. BINNENLAND. VOOB twintig-duizend ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Gaasterland, 5 Oct. Sedert een paar weken is het aardappelrooien hier in vollen gang. O ter het geheel valt er niet te roemen, daar de oogst meestal gering is en de knollen klein van stuk zijn. Veel wordt bovendien nog geklaagd over ziekte en schade, door de rupsen aangericht. Met het cichoreidelven is men eveneens nog druk bezig; de opbrengst is middelmatig; men verwacht lagere prijzen er wordt gesproken van f 10 a f 11 per 50 K.G. 4 Oct. De sedert 1 October j.l. geopende lijstervanget heeft hier wegens de ongunstige windrichting nog weinig voordeelen opge leverd. Ook is er nog slechts een enkele houtsnip gevangen. De wildprijzen zijn als volgt: hazen f 1,10 a f 1,80, kooieenden f 0,50 a 0,60, wilde konynen f 0,40 a 10,45, tamme idem f 0,35 a f 0,80, houtsnippen f 1,70, watersnippen f 0,45, talingen f0,25, pluvieren f 0,20 a f 0,25, smienten f 0,30 a f 0,35, patrijzen f 0.50 a 0,60, lijsters t 0,11 alles per stuk. Eenige vangers hebben weer besloten zelve hunne vangst naar Brussel te zenden. Workum, 6 October 1899. In de gister gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is besloten om het door den heer Dr. Sluyterman gedaan voorstel betreffende de pensioen verzekering van gemeente-amb- tenaren commissoiiaal te maken, waartoe zijn benoemd de heeren Sluyterman, Jansen en Tjebbes; tot afwijzing van het VD. dFfcngeveer dertig jaar geleden woonde in Bressingny, de stad van den tuin bouw, een voormalig ambtenaar van de belastingen, die zich met het kweekenvan rozen onledig hield. Julius Allain was, evenals veel oude soldaten, eerst na het verlaten van den dienst gehuwd. Zijn vrouw schonk hem een dochtertje, stierf echter spoedig daarna en liet den armen man met het kind alleen. Het was een zware plicht, doch de oude controleur van de belastingen hield zoo veel van het kind, dat hij zich geheel op gewassen toonde voor de taak, welke hem door den dood der moeder opgelegd was. Opdat zijn tuin door de hem opgedragen zorgen niet zou te lijden hebben, stond hij ’s morgens vroeger op en legde zich ’s avonds later ter ruste. Toen Jeannette grooter werd, mocht ze niet meer van zijne zijde wijken. Hij nam haar met zich als hij zijne bloemen, groen ten en vruchten naar de markt bracht, zette haar naast zich op zijn jas, als hij in den tuin werkte en hield honderden malen op om haar toe te lachen, met haar te babbelen of op haar geroep toe te snellen. Men was zoo gewend hem niet zonder het kind te zien, dat hij in de heele buurt ,minnevader“ werd genoemd. Zooals gezegd is, bracht hij destijds nog dagelijks vruchten en groenten naar de markt want eerst later wijdde hij zich ge heel aan de rozenkweekerij. Zjjn tuin was groot, de muren waren met vruchtboomen en wijnstokken begroeid en smalle, met palmhout bezette paden liepen tusschen de breede, met alle mogelijke groenten beplante bedden door. Het middel punt vormden prachtige ooftboomen, aal bessen- en kruisbessenstruiken rozenstrui ken en andere gewassen dienden als om lijsting en de voorgrond was door een waar doolhof van nuttige en sierplanten inge nomen, die zonder eenige symmetrie daar blijkbaar alleen gezet waren om zorgvuldig elk plaatsje te benutten. Een merkwaardig toeval had vader Allain tot rozenkweeker gemaakt en in den ouden tuin een totale omwenteling teweeggebracht. Voor het huisje stond namelijk een rozen- boscbje van verschillende soorten. Op zeke ren dag nu had de goede man eenige zaad korrels verzameld, in een pot gezaaid en de teere plantjes, die er uit opgeschoten waren, langs den tuinmuur gezet. Hij verpleegde ze zorgvuldig en was benieuwd wat er uit voortkomen zou. In het derde jaar brachten zü eindelijk knoppen voort. Onder de vele eenvoudige en halfvolle bloemen was er ook een van buitengewone regelmatigheid, heerlijke volheid en diep purperroode kleur, die tegen den kelk in zwart overging. Na de eerste oogenblikken van verrassing dacht hjj aanstonds aan zjjn Jeannette, oie middelerwijl tot een jong meisje van vijf tien jaren opgegroeid was. Hij maakte de roos behoedzaam van den struik los en droeg haar triomfantelijk naar zijn dochter. Beiden konden hun oogen er niet van af wenden en werden niet moe ze te bewon deren. Deze gebeurtenis verwekte veel opzien onder de bloemenliefhebbers van het land van heinde en ver kwam men de roos van den goeden Allain bekijken en een rozen kweeker bood hem er twee duizend francs voor, die ook met blijdschap aangenomen werden. Dit onverhoopt geluk bracht hem op een gedachte die hem vroeger nooit ingevallen was. Hij had zich het recht voorbehouden zijn roos een naam te geven en noemde ze den „Rouw van Simplicia", minder om de don kere schakeering dan ter herinnering aan zijn nog altijd betreurde vrouw. Als men hem vroeg, waarom de roos niet naar zijn zoo geliefde dochter heette, dan antwoordde hij O, die za] wel aan de beurt komen. De roos, die haar naam krijgt, zal zoo mooi en zoo eigenaardig zijn, dat men over hon derd jaar nog van mijn Jeannette zal praten. En van toen af wijdde hij zich met lijf en ziel aan de rozenkweekerij. De zoo rijkelijk vruchtdragende appel en perenboomen vielen één voor één onder zijn bijlde bloemen en de groenten ver dwenen allengs en alles moest voor de rozencultuur wijken. Jeannette woonde dagelijks met vochtige oogen nieuwe slachtingen bij. Ze was nog te jong om de stoffelijke schade te bere kenen ze betreurde de gevallen offers alleen als vrienden van haar kindsheid, wierkos- telijken rijkdom zjj bewonderde en welker Sappige vruchten haar gelaafd hadden. beschikt op een adres van Tj. Westendorp e.a. tot het maken eener waalklinkert- bestrating naar de Boterfabriek onder bepa ling evenwel dat die weg in bruikbaren staat zal worden gebracht. Friesclie Zuidwesthoek, 5 Oct. De najaarspalingvisscherij op de Zuiderzee is voor onze visschers door het stormachtige weder geheel mislukt. Velen zijn er, die letterlijk niets verdiend en eene enorme schade aan de netten beloopen hebben. In tegenstelling met het vorige jaar is de Zuiderzeevisscherij dit jaar zeer onvoordeelig geweest, zoowel van ansjovis en haring als van paling en bot. Sueek. Dat Friesland zijne bewoners slecht voedt en loont, is bekend. Vooral de boerenarbeider heeft het hier slecht en geen wonder, dat velen wegtrekken. Ging vroeger de reis naar Amerika, welke tocht voor velen financieel onmogelijk was, thans trekt Duitschland. De reiskosten zijn niet groot en men verdient er goed, ofscüoon er hard gewerkt moet worden. Zoo was ook J. B., onder Tirns reeds vroeger naar Duitschland geweest. Hij had eene vrouw en zeven kinderen te onderhouden, was eerst kaste lein te Tirns, geraakte achterop en zocht van uit het naburige land zijn gezin te onderhouden. Dit valt echter ook zwaar. Daarom werd besloten, dat ook de vrouw met de kinderen zouden meereizen. Woens dag was er boelgoed en met weemoed in het hart zagen zeker de arme stumpers hoe hun huisraad voor een appel en een ei weg ging en slechts een veertig gulden opbracht. Daarvan nog enkele rekeningen te vereffenen en reisgeld te hebben, is wel een toer. Lemmer, 5 Oct. In het geheel zijn alhier in de afgeloopen maand 2J6U0 pond bot aangevoerd, waarvoor van f 6 tot f 9 de 100 pond werd besomd. O ver het geheel was de vangst enkele stormachtige dagen uitgezonderd, vrij goed. Ook is hier de vorige week de eerste spiering aangevoerd deze visscherij laat zich gunstig aanzien, ook is de spiering flink groot van stuk. Nijlaild, 3 Oct. Benoemd aan de Chr. school te Zoetermeer de heer H. F de Boer alhier, die voor deze benoeming heelt bedankt. Te ’s Gravenhage is in verzekerde bewaring gesteld een korporaal van de grenadiers, die verdacht wordt dezer dagen zich aan een brutalen straatroof te hebben schuldig gemaakt. Hij zou namelijk aan een dienstbode een bank billet van f 60 hebben ontroofd, dat het meisje bij een stal houder in de Hofstraat moest brengen. Na zijn misdaad zette de militair ’t op een loopen, doch da politie wist hem op te sporen, en hoewel de aangehoudene alle schuld ontkende, meende de politie toch voldoende bewijs te hebben om den korpo raal achter slot en grendel te zetten. Tijdens het bezoek van H H. M M. de Koningin en de Koningin-Weduwe aan de „Veresnigde Zeepfabrieken" te Rotter dam, fabrikanten der bekende Stuiverszeep e. t. q., in den loop der vorige week, wekte de vereeren le belangstelling der hooge Be- zooksters, die tot zelfs in bizonderheden af daalde, groote bewondeiing. Met aandacht lieten H. H. M. M. Zich over den om vang van het bedrijf inlichtenhet was Haar aan te zien, dat het Haar genoegen deed, te vernemen, hoe het binnenlandsche fabri kaat zich niet alleen in het va Ierland met volkomen succes tegenover de vreemde ar tikelen handhaafde en deze zelfs langzamer hand verdrong, maar dat deze nijverheid de buitenlandsche fabrikaten zelfs op hun eigen terrein in het vreemde land met goed gevolg bekampt en onder velerlei namen in alle talen en in de verst verwijderde stre ken van den aardbol den roem der Neder- landsche Industrie hoog houdt. Ook het be drijf zelf scheen haar uiterst te interesseeren daar de tijd te beperkt was om alles in zijn vollen om vang waar te nemen, had de di- - rectie voor deze gelegenheid zooveel moge lijk de ondetdeelen van het bedrijf in de als een kerk zoo ruime en hooge expeditie- zaal vereenigd, en toonden H. H. M. M. o. a. voor het snijden der groote blokken zeep van 700 K. G. in kleine stukjes, voor het stempelen dezer stukjes met een stoomstem- pelmachine (de eenige van dezen aard op het vasteland van Europa, die c. a. 200 stukje per minuut, d.i. ver over 1000 kisten op een werkdag van 10 uur stempelt) en meer andere manipulatiën te grootste aan dacht, die zich in belangstellende vragen uitte, waardoor hier andermaal aan den dag is getreden, welk een open oog en welk een warm hart H. H. M. M. de vaderlandsche nijverheid toedragen. verhuringen, verpachtingen en aanbestedin gen; vergunning verleend aan J. Boon stra om voor het geven van zangonderwijs gebruik te mogen maken van een lokaal der school voor k. o., tegen eene vergoeding van f 12 per jaar voor vuur en licht; goedgekeurd de besluiten tot het verleenea van subsidiën aan instellingen van welda digheid vastgesteld den staat der Gemeente- begrooting, en goedgekeurd die van het Bur gerlek Armbestuur, Stads Weeshuis en Gas fabriek voor den jare 1900, en afwijzend fels en de aarde met stroo, dankte den ge rechtsdienaar en schreed met zijn struikje in de band en het pak onder den arm naar het kerkhof. Een jaar daarna, in Juni droeg de rozen struik, dien de grijsaard op het graf van zijn kind geplant had, de eerste bloemen en haar zeldzame kleuren trokken de aan dacht van een kerkhofbezoeker. De rozen waren bleekblauw, erg vaal, witachtig blauw, maar toch werkelijk blauw. Hij verzocht den bewaker een stekje van dezen struik te mogen nemen, doch deze gaf zijne toestemming niet. De vreemdeling bood een aanzienlijke som voor een enkel takje, hjj had echter met een stipt eerlijk man te doen, die hem verklaarde, dat alleen de bezitter van de roos, de vader van het daar rustende meisje, het recht had daarover te beschikken. Hij gaf echter aan den aandrang van den man gehoor en liet vader Allain halen, die in het armenhuis van de stad een onder komen gevonden had. De grijsaard verscheen spoedig en de bewaker baande voor hem een weg door de menigte, die zich intussehen om de wondervolle bloem verzameld had. De liefhebber herhaalde zijn aanbod en verdubbelde de som, die hij den doodgraver geboden had. Vader Allain scheen hem niet te hooren. Hjj keek met schitterende oogen naar de bloeiende rozen en een koortsachtige ril ling doorschokte zijn bleek en berimpeld gelaat. Plotseling rukte hij met zulk een onver wachte beweging, dat niemand hem kon tegenhouden, den struik uit den grond, brak dezen met de handen en vertrapte ze onder den voet. Ongelukkige, riep de rozenvriend uit, wat doet ge, ik had er u francs voor gegeven Waartoe blauwe rozen? Waarom twintig- duizend francs Zjj is niet meer En hij knielde op het graf en weende, weende Eenige malen wilde zjj voor haar bijzon dere lievelingen, wier sterke takken zich reeds met zwellende knoppen bedekten, in de bres springendoch haar anders zoo zwakke vader toonde zich onverbiddelijk, hij schudde het hoofd, deed een krachtigen houw tegen den boom en mompelde Je bruidsschat! Je moet me je bruids schat laten verdienen, Jeannetje Met appels en peren kan ik de voor jou verlangde twintig duizend francs niet krijgen. Ik heb een blauwe roos noodig Toen echter de tuin kaal stond, had vader Allain bloemen noch ooft naar de markt te brengen en uit het huisje verdween allengs de bescheiden welstand. De bouw van een broeikas en de aanleg van talrijke mestbedden, die voor de jonge stekken noodig waren, hadden zpn laatste spaarpenningen verslonden. Huis en tuin werden met hypotheken belast, doch de blauwe roos vertoonde zich nog altijd niet. Er stond wel onder de duizende jonge plantjes, die elk .jaar- hun kelkjes ontplooi den, hier en daar een nieuwe specialiteit doch zoo merkwaardig als die eerste was er geen meer. Men bood hem een spotprijs er voor, dien hij afsloeg, en hij zette zijn streven voort met de hardnekkigheid van een idéé fixe. Hij gebruikte alle besproeiingsmiddelen, vermengde den grond, waarin zijn bescher melingen stonden, met leisteenstof, jjzer- oxyde, koper-sulfaat en alle mogelijke che micaliën, en hoe eigenzinniger de bloemen bij wit en rood bleven, des te eigenzinniger trachtte hij steeds met nieuwe middelen de vurig gewenschte roos te krijgen. Deze worsteling duurde vijf jaar, toen brak de catastropha los. Jeannette, die nu haar een-en-twintigste jaar bereikt had, werd gevaarlijk ziek. Ze had al lang inge zien, naar welken afgrond de rozenwaanzin en de eerzucht den ouden tuinier mee sleepten en zag duidelijk, dat achter het lokkend droombeeld slechts ellende loerde. Doch ze was sterk gebleven bij de nadering van het ongeluk, want zjj beminde en werd bemind. Een brave, jonge schrijnwerker verzocht den vader om haar hand en bezwoer hem van de bedriegelijke blauwe roos en den bruidsschat af te zien, daar hij en Jean nette door hun wederzijdsche liefde en zonder bruidsschat rijk genoeg waren. Alles zou in orde gekomen zijn, doch de jonge man trok ongelukkigerwijze bjj de loting een der eerste nummers en moest naar de marine. Deze slag was te zwaar voor het jonge meisje en haar reeds aangetaste gezondheid werd geknakt. Toen de oude tuinier zjjn kind in gevaar zag, was hij aanstonds weer de oude vader. Zjjn rozen Hij wist ternauwernood, dat ze er nog waren. Hij waakte dag en nacht aan haar bed, dacht aan geen slaap en leefde van een droog stuk brood, dat hij haastig opat, en daar hij geen geld voor geneesmiddelen had, verkocht hij allengs alles wat hij bezat, zelfs zijn tuiniers- gereedschap. Doch alle zorgen, alle moeite was ver geefs, alle gebeden nutteloos, zjjn kind stierf. Het scheen, alsof de ziel van den grijs aard met die van zijn dochter ontvloden was. Hij zat onbeweeglijk naast het over schot van de ontslapene, hij zag, hoe men de kist vernagelde, hjj volgde deze op het kerkhof, hoorde het doffe geraas van de valllende aardkluiten, zonder dat één spier verried, wat hjj gevoelde, zonder dat een traan zjjn bloedroode oogleden ontglipte. Hjj liep als een machine, die niet weet, wat om ze gebeurt. Menschlievende buren brachten hem naar huis. Den volgenden morgen kwam de gerechts dienaar en kondigde hem aan, dat hjj het huis verlaten moest, daar het geveild zou wordenzjjn schuldeischers, door zjj n ongeluk geroerd, veroorloofden hem echter de noo- dige meubelen mee te nemen. Hij maakte sprakeloos een pakje van zjjn kleeren en van die, welke zijne dochter ge dragen had, en ging naar de deur. De gerechtsdienaar zeide nog, dat hij de dingen mocht aanwjjzen, die hjj wenscbte te behouden. Voor mjj behoef ik niets, voor haar zal ik een roos uit den tuin nemen, als u het goed vindt. Tien, wel honderd, als je wiltzeidé de gerechtsdienaar diep bewogen. Een enkele, en u zelf moet ze aan- w ijzen. Zjj gingen den tuin in en de man van de wet wees de hoogste en krachtigste van de jonge planten aan. De ongelukkige tuinier groef den rozen struik voorzichtig uit, om wikkelde de wor- e Courant. Bols1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1