NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO EN WONSER ABEEL No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Transvaal. DONDERDAG 12 OCTOBER. BINNENLAND. VOOR V. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. man in Johannesburg plus de tegenwoordige meer dan verdubbelde bevolking, aldaar ver blijf houden? Alles behalve een goudmijntje. De Arnhemsche Courant schrijft: Nu de oorlog dreigt tusschen Engeland en de Transvaal, een oorlog door Engeland sedert jaren geprovoceerd, zal bet velen wellicht welkom zijn iets over.de Zuid-Afri- kaansche Republiek nader te vernemen, ook omtrent de kansen, die voor het Boerenvolk bestaan in de aanstaande worsteling. Reeds jaren is de Transvaalsche bevolking vast overtuigd, dat te eeniger tijd een uit barsting moet volgen en wanneer dit tijdstip aanbreekt, zal Engeland geen burger on voorbereid vinden en niet één inwoner zal deze gebeurtenis onverwacht voorkomen. Sedert 1881 gevoelt als het ware elkeen daar, dat Engeland op een bloedige revanche loert en de laatste jaren was elkeen over tuigd, dat een oorlog voor de deur stond. De Transvaalsche Regeering heeft niet opgehouden zich degelijk te voorzien van bewapening. De nieuwste verdedigings werktuigen zijn aangeschaft, de artillerie is kranig gedrild door buitenlandsche officieren. Het geschut is voortreffelijk en ammunitie méér dan voldoende aanwezig. Transvaal heeft een klein vast leger, be staande uit artillerie en bereden politie. Plaatsen van eenige beteekenis bezitten een corps politie te voet, die als soldaten gedrild worden, en in kazernen verbluf houden. In grootere mijnplaatsen, zooals Johannesburg, bestaat daarenboven nog een corps Kaffer- politie, onder commando van een Kaffer- sergeant. Dit corps is stedelijk en staat onder direct bevel van de stedelijke regee ring, terwijl het corps blanke politie te voet alsmede de bereden politie van regeerings- wege worden aangesteld en bezoldigd. De bereden politie is gelijk te stellen met het corps marechaussée hier te lande. De hoofd macht bestaat uit de burgers, die verplicht zijn, op de eerste aanmaning van de regee ring te velde te trekken. Zij oefenen zich van der jeugd af in het schieten en vormen zich uit zich zelf tot voortreffelijk schutter. Ten tijde dat een veldtocht in zicht schijnt, komen de burgers van elk district bij klompjes te zamen en oefenen zich, onder het commando van een hunner oudsten. Zij ontvangen de regeerings instructies van hun „veldcornet." Het oorlog voeren der Boeren geschiedt vrij wel op eigen gezag, d.w.z. wanneer zij eenmaal in het vuur zijn en hunne stellin gen ingenomen hebben, vecht elk naar zijn goeddunken, in zooverre dat de jongeren steeds te luisteren hebben naar het com mando, indien een commando noodzakelijk geacht wordt, van de ouderen in jaren. De vechttactiek is geheel in overeenstemming met de eigenaardigheden van den bodem en dit maakt het Boerenleger zoo geducht sterk. Transvaal bestaat uit hoogvlakten, die begrensd en doorsneden worden door een heuvelenreeks. Deze hoogten zijn gevormd uit zoogenaamde „klipsteen14 en bijna enkel begroeid met gras. Er zijn ongeveer een zestal „passen," die toegang voor een leger aanbieden. Deze wegen voeren over hooggebergten, en wan neer deze door de Boeren bezet worden, zal het aan het vreemde leger ontzaggelijke offers kosten, deze poorten te forceeren en te bemachtigen. Wanneer alhier de strijdmacht de Boeren niet opgewassen is tegen de indringers, dan trekken de Boeren fluks terug en be zetten opnieuw een „koppie", vanwaar het moordend vuur weder aanvangt op de in dringers en zoo gaat het voort, steeds terug- trekkend. De Boeren kunnen altijd terug ongeneeslijk. Met goedvinden van zijn meester voor wien hij jaarlijks wel f 1000 verdiende, heeft een paardenslager te Leeuwarden over zijn lot beslist. Arme „Mars!" Hepk. Adv. BI. Arum, 9 Oct. Heden namiddag ont stond hier brand in een blok hooi, gelegen bij de huizinge en den molen van den heer J. Bus. De biandspuit was spoedig ter plaatse van het onheil en met behulp daar van mocht het gelukken den brand tot het hooi te bepalen. Een ernstig spoorwegongeluk. Nabij Breukelen is Dinsdagmorgen de van Utrecht komende goederentrein 1200, die zich wegens reparatie aan de brug bij Breukelen op verkeerd spoor voortbewoog, in den van Amsterdam komenden passa- gierstrein 101 geloopen. Door den dikken mist waren de op onveilig gestelde signalen niet opgemerkt. De uitwerking van den schok was ver schrikkelijk. Beide locomotieven vlogen uit de rails en de een werd letterlijk tot splin ters geslagen. De andere, met den zich daar achter bevindenden bagagewagen, kwamen in den weg terecht. Als leeuwen stonden zij tegenover elkander, zoo meldt een oog getuige. Ook vier andere wagens werden totaal verbrijzeld. Is alzoo de materieele schade zeer groot, omtrent persoonlijke ongelukken vernamen wij niets. Alleen liep één reiziger een schram over zijn hand opdeze gelukkige afloop mag zeker een wonder heeten. De weg naar Rotterdam werd door het ongeval geheel versperd, zoodat verschillende posten te Amsterdam veel te laat aankwa men. Ook de dienst naar Utrecht, die slechts over één lijn kon geschieden, ging dienten gevolge vrij gebrekkig en aanzienlijke ver traging werd ondervonden. Vergiftiging. De zaak van vergiftiging door loog, die te Maastricht de vorige week heeft plaats gehad, zal waarschijnlijk nog een staartje krjjgen. De justitie heelt nl. een instructie geopend tegen den persoon, die den overledene de loog gekscherend zou hebben toegediend. Hij zou de floich ook nog aan een ander tot drinken hebben aangeboden, die,- eveneens meenende dat de flosch anisette bevatte, bedankte. De ver moedelijke dader zal nu waarschijnlijk wegens het door schuld veroorzaken van den doof worden vervolgd. Diefstal. Gisternacht is er in gebroken in het kantoor van den heer Richaitz, com missionair in effecten in de Veenestraat te ’s Gravenhage. Slechts twee Antwerpsche loten, die door een bediende in een kast waren geborgen, worden vermist. De pogin gen om de brandkast open te bteken, zijn mislukt. De inbrekers hadden de telefoon draden doorgesneden. De oudste Nederlander. Vermoedelijk heeft Utrecht de eer de oudste inwoonster van ons land te huisvesten, nl. mej. H. H. Muller, die den 29an September j.l. in goede gezondheid haar 103en verjaatdag mocht beleven. Ontsnapt. Weer is te Medemblik een krankzinnige ontsnapt, en nu een gevaarlijk ^XXXXXXXXXhXXXXXXXX^ wie onderscheidene deelnamen aan den elk jaar hier gehouden wordenden wedstrijd be staande in het gooien van een boster door het gat eener plank, waarbij als overwin naar uit het „strijdperk" trad J. de Groot van Joure, die met den prijs, een zilveren brandewjjnslepel, werd begiftigd. Volgens mededeeling van de kasteleines van de her berg „de Vroolijkheid" alhier, in en om wier woning de eigenlijke kermispret heerscht, heeft dat bostergooien nu bijna een eeuw lang altijd jaarlijks in de maand October plaats gehad. Heerenveen, 9 Oct. Het Hoofdbe stuur van het Ned. Onderw. Genootschap verzocht in een schrijven, gefateerd 31 Aug. de National Union of Teachers de groote zustervereniging in Engeland met 40,000 leden haren invloed aan te wen den om een oorlog tusschen Engeland en Transvaal te voorkomen. Het Hoofdbestuur der vereeniging in Engeland heeft daarop geantwoord, dat de National Union als zijnde een niet-staatkundige vereeniging geen motie omtrent dit punt kon toestaan, maar met het N. O. G. bleef hopen, dat de moeielijkheden tot tevredenheid van beide partijen zouden kunnen worden opgelost, zonder dat een oorlog noodzakelijk was. Bil’daai'd, 9 Oct. Aan fokkers en lief- bebbeis van mooie paarden brengen we heden geen aangename tijding. De beroemde hengst „Mars" is niet meer! Hij had zich eene wonde aan een zijner achterpooten geslagen, waai aan hij reeds den ganschen zomer labo- Sneek. 10 Oef. Bij een drukken aan voer was op onze veemarkt heden een vrij levendige handel. In melk- en wolvee, als mede vette kalveren was de omzet belang rijk. Ook wolvee ging tegen goede prijzen vlug van de hand, hetwelk ongetwijfeld te danken is aan het prachtige weer van de laatste dagen. Ook in varkens ging veel om bij vaste prijzen. Vet rundvee, dat nog niet kan roemen op le kwaliteit bleef voor een groot deel onverkocht. De beste soort gold 25 a 26 ct. per K. G., voor vette kalveren besteedde men 31 a 32 ct. Varkens le soort 17 a 18, ex port 15 a 16 en Londensche schapen 25 a 26 ct. Leeuwarden. Bij de alhier gehou den aanbesteding van aardappelen voor de troepen alhier in garnizoen, was de laagste der drie inschrijvers G. D. v. d. Plaats te Beetgum voor f 1,34 de hectol. van 66 kilogr. Stavoren. Voor de in het midden der volgeode maand vacant komende betrekking van hoofd der school alhier hebben zich v aangemeld 56 sollicitanten, waaronder meer 1 reerde. Bij buitengewone verzorging noch dan de helft hoofden van scholen. kunst vond men baat; het accident bleek Gaasterland, 9 Oct. In vele stukken weiland in onze gemeente hebben de rupsen zeer groote schade aangericht, door het be schadigen van de graswortels. Aanzienlijke uitgestrektheden hebben hierdoor eene geel achtige kleur en zijn duidelijk te onder scheiden van de niet aangetaste gedeelten. De zoden zijn zonder eenige moeite uit te lichten. Een goed arbeidsveld voor de mol len! Doch deze dieren, hoe nuttig ook, kunnen maar geen goed doen in de oogen van menig landbouwer. Ja, niet zelden be taalt men f0,10 a f 0,15 per stuk voor het vangen dezer onschuldige dieren. Sloten, 7 Oct. .Een lage kwajongens streek bezorgde Jelle zelfs de ongenade zijner makkers. Op een propje van vlier hout werd een stopnaald gestoken, die ver volgens, door middel van een handboog met zooveel kracht op een paard werd gericht, dat de naald eenige centimeters, bijna ter halver lengte, in de borst drong. Het arme dier kromp meen van pijn, gelukkig niet lang, want een der jongens waagde zich bij het steigerende dier en wist de naald uit te trekken. De wijze, waarop het paard zijne dankbaarheid toonde, was aandoénlijk om te zien. Ooststellingwerf, 9 Oct. In geen jaren zijn de eikeboomen hier zoo goed ge laden geweest als thans. Door de vorstige nachten beginnen de vruchten sterk te val len, zoodat op vele plaatsen de grond er als mede bezaaid is. Door kinderen en ook wel door volwassenen worden ze druk ge zocht en de zucht naar verdienst is bij de eersten zoo groot, dat meermalen de school er om verzuimd wordt. Voor enkele centen moet men echter nog al groote hoeveelheden verzamelen, want in den regel betaalt men voor den liter niet meer dan 1 cent, ’t Schijnt wel, dat de voedingswaarde der eikels niet genoeg bekend is. Zij bevatten veel zetmeel en zijn dus uitstekend voor slacht vee, wanneer men ze niet in te groote hoe veelheden toedient en ze niet groen ge bruikt. Het best zou het misschien zijn ze voor veevoeder te koken. Voor melkvee zijn eikels niet zooveel waard, wegens het ge ringe eiwitgehalte. Leeuwarden, 9 Oct. De le luit. F. H. van der Kop, van het le reg. inf. te Leeu warden, is door den Minister van Oorlog belast met het doen van krijgsgeschiedkun dige nasporingen in de archieven van de gemeenten Leeuwarden, Bolsward, Franeker, Kollumerland, Sloten, IJlst en Het Bildt. Witveen, 9 Oct. De koeien van den landbouwer L. Sietsma heeft men alle van hunne dekken beroofd. Een, die een oud droeg, heeft men het laten behouden, de andere waren nieuw. Rottevalle, 9 Oct. A. P. dronk op het land uit een koperen ketel, waar ’t ver- tinsel bijna uit was. ’s Avonds werd hij ongesteld en kreeg ’s nachts hevige brakin- gen, wat denkelijk juist zjjn behoud was. Haskerhorne, 9 Oct. Onze kermis trof het gister uitstekend wat het weder be treft. Er waren dan nok veel bezoekers, van en zij zorgen wel van nooit te worden in gesloten. Bezetten zij een terrein, dan is tevens een mogelijke terugtocht verzekerd. Een der grootste bezwaren voor een vreemd leger bestaat in den leeftocht. Elk transport „vivres" vereischt een leger tot bedekking. Een hooflleger kan in de Trans vaal zonder voldoende mondkost geen dag bestaan. Vooruittrekken, als vliegende ko- lonne, is dan ook onmogelijk, zoodat een mogelijk aanvankelijk succes op de Boeren behaald bij een treffen, niet het minste resultaat verstrekt. Het is vechten tegen de rotsen. Zelden wordt een Boerengestalte waarneembaar. De „dum-dum“-kogels zijn dan ook niets nut in zulk een krijg tegen de Boeren. Het gebeurt niet zelden dat een „transport" dagen, ja weken lang opgehou den wordt aan de oevers van een beek, die door de vele regens een stroom geworden is. Een leger is dan ook veroordeeld tot nietsdoen en tot afwachten, wanneer het voor zoo’n gezwollen stroom kampeeren moet. En dat het niet zoo maar rustig aldaar verblijven zal, daar zullen de Boertj°s wel voor zorgen. Hoe grooter het Engelsche leger is en hoe dieper het in de Transvaal dringt, boe grooter kans tot algeheele vernietiging. Niet alleen het geweer van den Boer, maar de natuur en de gesteldheid van den bodem maken het tot een der gewaagdste onder nemingen voor een vreemd leger, Transvaal te betreden. Tijdens mijn verblijf in Zuid-Afrika heb ik vele Transvaalsche Boeren van den ouden stempel ontmoet en vele malen over een mogelijken oorlog geredeneerd. „Wij zullen vechten tot den laatsten man voor onze vrijheid, en wij vreezen de rooibaatjes niet," is de algemeene uiting. Ook vertelde mij een reeds grijs geworden „voortrekker," dat Engeland, bang dat Transvaal zijn gebied zoude vergrooten te eeniger tijd, geheel Transvaal omsloten had, alleen uit hebzucht. Daardoor is aan vele Transvalers de kans benomen een nieuw land tot bewoning in bezit te bekomen, want velen zijn liever ge neigd tot verdertrekken, dan alijd door Enge land te worden bestookt. Het resultaat dat Engeland nu verkregen heeft is dat elk Transvaler vechten zal tot het laatste toe en zijn vaderland zal zoeken te behouden. Van Natal uit moeten de Engelschen het reusachtige, steile Drakengebergte over. De Vrijstaters bezetten bij Harrismith dit ge bergte, dat alsdan bijna onmogelijk is over te trekken. Bij Langsnek, niet ver van het Natalsche spoorwegstation en plaatsje New castle, is het Drakengebergte niet zoo hoog en meer glooiend. Niet ver van daar is de welbekende „Majuba" berg, alwaar de En- gelschen in den oorlog van 1880—81 zulk een geduchte nederlaag hebben geleden. De Boeren strijdmacht tegenwoordig dubbel zoo sterk als destijds, zal dezen pas zoodanig weten te verdedigen dat een doortrekken van de Engelschen eene onmogelijkheid wordt. Maar neemt aan dat het den Engelschen gelukt tot in het hart van de Transvaal te dringen, dat zij zich hebben meester gemaakt van Johannesburg. Wat hebben zij dan gewonnen? Dan bevinden zij zich in een muizenval. Toevoer van mondkost afgesneden en ge brek aan water, want er is wel een water- terleiding buiten de stad, maar die zal wel tijdig afgesneden worden. Hongersnood is weldra ingetreden. Toen in het droge jaar van 1890 de transporten levensmiddelen een week of drie vertraging ondergingen, begon de bevolking reeds wanhopend te worden. De prijzen stegen ongeloofelijk, en gebrek stond voor de deur, Hoe zal dan de toestand zijn, wanneer een 20-30 duidend Bolswardsche Courant, ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1