NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD JOLSWARD EN' weWBAOBBt rc fe«k No. 84. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. DONDERDAG 19 OCTOBER. VOOR zonder H. 1 K. Gr. te Makkum D.L. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vrijdag 13 Oct. 1899. nachtwacht ontmoette hem op den Grooten Dijlakker, en ziende dat hij een verkeerden koers had, vermaande hij hem „rechtsom keert te maken, en hieraan werd ook vol daan. Tot de stoep geleidde de agent hem en in de meening dat bekl. nu wel naar binnen zou gaan, ging bij verder. Toch bleek hem later dat hij nog niet in de rust was ge gaan, want op het Bolwerk in het plantsoen was iemand bezig hem te overrefen dat het hoog tijd was om naar huis te gaan. Hij is toen weer naar huis geleid, en toch heeft de agent later gehoord dat hij nog al eens den weg is opgegaan. Omdat hij beneveld was, werd proces-verbaal tegen hem opge maakt. Bekl. is aanwezig en zegt, dat het beslist onwaar is, dat hij dien avond dronken was. Hij zou gaarne eens willen vernemen, wat eigenlijk de kenteekenen zjjn van dronken schap, doch aan dien wensch kan hier geen gevolg worden gegeven. De eisch luidt f 10 of 3 dagen. Hiertegen heeft bekl. nog in te brengen dat hem dit zeer hoog voorkomt. Toen hij kort geleden voor de le maal werd veroor deeld, vond bij de boete ook al hoog, maar ditmaal vindt bij het al wat heel erg. Men mag toch zeker wel slingeren vraagt hij, en voegt daar aan toe dat hij ’s avonds graag eens rond mag zien. Hij is trouwens aangesloten bij een inspectie-bureau voor den nacht en er zijn wel heeren, die daar van de gevolgen hebben ondervonden. De heer Kantonrechter beveelt hem ernsig aan, om dan toch te zorgen, niet dronken te zijn, want dan komt bij in conflict met de politie, en wij nemen hierbij als verslag gever de gelegenheid waar, om onze lezers er op attent te maken, dat voor zoover wij de bekl. begrepen, bij is aangesloten bij de Middernachtzendelingen. Wij wisten niet, dat deze vereeniging ook hier ter stede hare vertegenwoordigers had, en als wij ’t hadden geweten, zou er onder de rubriek stadsnieuws misschien melding van zijn gemaakt. Nu moeten wij volstaan met er hier even op te wijzen. 30. S. P. B. te Koudum was den 14 Sept, ’s avonds omstreeks 9 uur in de kom van zijn dorp bezig met allerlei gebaren te maken tegen de voorbijgangers. Toen de politie bij hem kwam, bleek het, dat hij te veel spraakwater had ingenomen, iets wat dezen bekl. wel eens meer overkomt. Eisch 14 dagen hechtenis. 31. J. J. S. te Harlingen was den 14 Sept, des namiddags op het Dwarsnoord te Wor- kum. Hij had een glasruit ingeslagen en daardoor een bloedende hand, die hij drei gend ophief tegen de omstanders. Twee kinderen in een kinderwagen werden door hem gereden, maar dat ging op zoo’n vreemde wijze, dat de kinderen soms gevaar liepen, er uit te rollen. De politie had vrij wat drukte met dezen vreemdeling in het rustige Workum, en zelfs beet hij den rijksveldwach- ter in de hand ook zijn vrouw was door hem mishandeld. Deze vergrijpen, n.l. verzet tegen de poli tie en het breken der glasruit worden door de rechtbank vervolgd, maar als verstoorder der openbare orde moet hij voor ’t Kanton gerecht verschijnen. Hij is absent, en bij verstek wordt f 10 boete tegen hem geëischt of 5 dagen. 32. P. I. te Bolsward werd in den nacht van 16 op 17 Sept., het was reeds over eenen, in de Sneekerstraat aangetroffen in kennelgken staat. Zij, want het was eene vrouw, was niet in staat alleen te loopen. Eisch f5 of 3 dagen. 33. H. P. te Hindeloopen haalde in den nacht van 11 Sept, op de Nieuwe Buren te Hindeloopen het hoogste lied op. De agent, door dit nachtelijk gezang opmerkzaam ge worden, vermaande tot kalmte, maar hij gaf geen gevolg aan deze vermaningen en schreeuwde maar door, zoodat een proces wegens rustverstoring moest worden opge maakt. Eisch f 3 of 2 dagen. 34. E. B. te Hart werd liep den 11 Sept, ’s morgens omstreeks 8 uur door Burgwerd, met een zeis, waarvan het schern niet be dekt was. De politie-verordening voor Wonseradeel schrijft bij art. 83 voor, dat dit in de bebouwde kom van een dorp moet geschieden. Toen hij dus een politieagent ontmoette, was hij er bij. Eisch f 2 of 2 dagen. 35. F. de B. te Warns had een D.Gr. en een Gr. in den winkel zonder dat die geijkt waren. Eisch 2 X f 1 of 1 dag voor elke boete. 36. G. G. te Hemelum gebruikte bij het meten van aardappelen een halve H.L waarop een afkeuringsmerk was gezet door den ijkmeester, Eisch f 2 ot l dag. Treinongeval. Te Haarlem is Zon dagavond de trein van 11% uuruitUmui- den op een personenwagen geloopen, die zwaar beschadigd werd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Brandstichting. Te Delft is nu reeds voor de derde maal in den nacht van Za terdag op Zondag brand ontstian in schuren van tuinders. Drie schuren werden 1.1.Za terdagnacht een prooi der vlammen. De politie kan de daders niet op het spoor ko men. In den Hertenkamp te Assen kon men Zaterdagochtend in de vroegte getuige zijn van een tweegevecht, dat zeker zelden hier te lande is voorgekomen. Twee heiten, waarschijnlijk door minnenijd gedreven, leverden elkander daar slag met het gevolg, dat de oudste, een prachtig dier, door den jongste met de horens doodelijk in den kop werd getroffen, 37. T. L. te Hemelum is winkelierster. Zij had in haren winkel 2 vochtmaten, waarop niet het ijkmerk van dit jaar voor- k wam. Eisch 2 X f 1 of 1 dag. Bij alle maten of gewichten, die in beslag zijn genomen, werd behalve de vermeldde boete of hechtenis ook verbeurdverklaring geëischt, en zoo ze een afkeuringsmerk droegen tevens vernietiging van dezelve. 38. L. v. d. M. te Makkum zou den 9 Sept, te Hindeloopen nog op den trein springen, toen deze reeds in beweging was. De hoofdconducteur van den trein riep hem toe het niet te doen, maar toch waagde hij een kans om mee te komen. Hij geraakte hierbij te vallen, doch gelukkig bekwam hij geen letsel. De machinist, die den toestand van dezen jongeling zag, stopte, en nu kon bij in den trein komen, maar toch had hij een proces. De hoofdconducteur Boersma is heden als getuige verschenen, en bevestigt, wat in het verbaal is opgenomen. Bekl. is aanwezig. Hij bekent, dat hij, toen de trein reeds in beweging was, nog op de treeplank wilde springen. Hij had zoo pas nog een kaartje gekocht en moest mee.Doordat de trein uit de richting Stavort n ook voor ’t station stond, moest hij hier omheen loopen, en kwam zoo wel wat laat, toch meende hij nog mee te komen. De eisch voor zijne onvoorzichtigheid luidtf 10 of 4 dagen. 39. Het laatste zaakje is een „strunerij,“ zooals men dat in ’t Friesch noemt. D. J. K. te Molkwerum en J. J. de V. te Warns waren in den nacht van Zondag 10 Sept, op het pad. Eeist hadden zij in den laten avond bij de herberg te Warns de keukenramen al opgeschoven, omdat zij meenden, dat daar nog licht brandde. Daar schenen zij echter geen resultaat mee te hebben, althans daar werd verder geen gewag van gemaakt, maar zij gingen nu den weg op en kwamen bij de boerderij van de Boer te Warns. Daar wisten zij dat wat te „strunea“ viel, en zij betraden de hieminge, doch gin gen hier tot baldadigheid over. Zij bra ken 2 roeden uit een kelderraam en be schadigden de blinden. Hiervan werd later proces-verbaal opgemaakt, zoodat ze heden moeten terechtstaan. Beiden zijn afwezig, doch D. T. de Boer, de zoon van den boer als le getuige, verklaart dat hij den vol- genden morgen ontdekte, dat uit. het kel dervenster twee roeden gebroken waren, doch wie ’t gedaan hebben, weet hij niet. 8. L. Zijda, 2a getuige heeft de twee be klaagden ontmoet en toen had de 2e bekl. twee latten in de hand, waarmee hij bij de Boer van ’t hiem kwam. Hij is met hen terug gegaan, en toen heeft de 2e bek), de roeden in den kelder gegooid. Wie ze er uitgebroken heeft, is door hem niet gezien. De 3e getuige H. J. de Vries is de broeder van den 2e bekl. en kan dus tegenover dezen niet gehoord worden. Hij heeft echter wel gezien dat de le getuige tegen de glazen duwde en dreigementen deed, dat hij de glazen zou instooten. Deze getuige is niet op de hieminge geweest, maar heeft de bekl. wel er af zien komen. Ten slotte werd nog een buitenrechterlijke bekentenis voorgelezen waarin bekl. beken nen, dat zij daar dien nacht voor de glazen zijn geweest. De eisch luidt voor elk f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 27 October a.s. „De affaire zal op denzelfden voet worden voortgezet“ staat soms onder overlijdens- advertentiën en het was deze uitdrukking die ons voor den geest zweefde, toen wij heden de gerechtszaal binnen traden. Meldden wij bij de vorige zitting, dat er een belang rijke collectie maten en gewichten aan wezig was, heden was de voorraad vooral niet minder. Tal van gewichten en ge wichtjes, van maten en maatjes stonden daar als stomme getuigen van de gemakzucht of de nalatigheid van tal van neringdoenden. De collectie van ellestokken was heden ook aanzienlijk, ’t zal zoo ongeveer een dozijn zijn geweest, en uit de behandeling der zaken bleek, dat hierbij wel het ijkmerk aanwezig was, maar ook nog andere merken, als potloodstreepjes, papiertjes enz., om daarmede bij de oude el (zijnde een onwet tige maat) te verkoopen. Ook in de vorige zitting hadden wij een paar zulke gevallen, en dus wij hadden, daar ook de leden van de natte gemeente niet ontbraken, geheel een herhaling van de voor gaande zitting, en wij vernamen, dat er nog steeds maten en gewichten benevens elle stokken in de griffie staan te wachten op een beurt, en dus zal ook in de volgende zitting „de affaire op denzelfden voet worden voortgezet. 1. De zitting ving heden aan met iemand, die een onrustigen nacht had. R. M. te Pingjum was in den nacht van 23 op 24 Juli in zijne woonplaats op straat, en in plaats van stilletjes zijn woning op te zoeken, ging dit met zooveel luidruchtigheid gepaard, dat de politie vreesde, dat de menschen die reeds in Morpheus’armen rustten, in hun zoete sluimering zouden gestoord worden. Eisch 1 5 of 3 dagen. 2. A. D. van Rotterdam is schipper van beroep, en deze varensgezel was op Zondag 20 Augs. in de Witheerensteeg alhier zoo aan ’t laweeren, dat de politie er geen genoegen mee kon nemen. Eisch f 2 of 2 dagen. 3. D. Z. van Nijland is melkrijder en op Zaterdag 19 Augs. kwam hij met zijn melk wagen langs de Polstraat, toen de schutterij daar geposteerd was. Hij zou met zijn wagen door het volk heen, en zette daartoe de paarden aan, doch de politie verhinderde het, en maakte procesverbaal tegen den bestuur der der paarden op. Bekl. is heden verschenen om zich te ver dedigen. Hij erkent, dat hij wilde doorrijden, maar dit was noodzakeljjk. Hij kon daar niet in den weg. staan blijven met zijn melk wagen een der kaderleden, Lammertsma, heeft zelfs de goedheid gehad, de paarden bij den bek te nemen, om geen schutters dood te rijden, zegt beklaagde. De agent, die hem bekeurde, getuigt, dat de schutters voor ’t Stadhuis stonden, en aan bekl. werd last gegeven een oogenblik te wachten. Er stonden te veel menschen en vooral kinderen op de straat, om den wagen door te laten, maar bekl. wilde niet even wachten, zoodat de politie genoodzaakt was, de paarden in te houden, waarop bekl. ant woordt, dat het gevaarlijk zou zijn met de paarden te midden van al het volk te staan, de dieren zouden van de muziek kunnen u schrikken, waarop de agent nog mededeelt, wichten twee kleine, die niet geijkt dat de muziek haar taak reeds had afge- daan. De schutterij stond nog te wachten op het commando: „ingerukt marsch Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Nu krijgen wij eerst een bezending maten en gewichten. 4. P. R. te Cu baard had 2 Sept, een gewicht van 2 kilo voorhanden, zonder ijkmerk van ’t laatste j iar er op, zijnde de letter H. Eisch f 1 of 1 dag. 5. J. de B. te Wommels een 2 d.L., evens zonder H. Eisch f 1 of 1 dag. 6. J. B. te Stavoren 4 tinnen vocht maten, die ongeijkt waren, Eisch 4 maal f 0,50 of 1 dag voor elke boete. 7. P. K. te Koudum, die den 11 Sept, ’s avonds een flink hapje op had, waarvoor nu f 4 of 3 dagen wordt geëischt, schijnt bij vergissing tusschen deze ongeijkte maten in geraakt te zijn, want na hem komen ook terstond weer de overtredingen der ijkwet aan de orde. W ij vinden hierin geen ander verband, dan dat de tinnen maten van No. 6 en ook die van No. 8, eigenlijk drank- maten zyn, No. 7 is dus wellicht eerst ook Xqqf Oen ongeijkte drankmaat aapgezien, 8. A. B. te Workum had 3 tinnen maten, 2 er van ongeijkt, de andere voorzien van een afkeuringsmerk. Eisch 3 X f 1 of 1 dag voor elke boete. 9. M. B. te Hichtum had 1 kilogewicht, dat ongeijkt was. Eisch f 1 of 1 dag. 10. S. J. te Tjerkwerd een halve liter, zonder H. Eisch f 1 of-1 dag. 11. S. J. te Idsegahuizum, idem, idem. Eisch ook idem. J. C. te Gaast, idem, idem. 12. J. C. te Gaast, idem, idem. Eisch idem. 13. P. H. te Makkum 1 d.L. ongeijkt. Eisch idem. 14. K. Gr. te Makkum D.L. Eisch idem. 15. G. J. B. te Gaast had onder zijne gewichten een viertal, waarop de letter H ontbrak. Eisch 4 X f 0.50 of 1 dag voor elke boete. 16. C. D. te Makkum had een gewicht van 10 kilo, dat het laatste jaar niet geijkt was. Eisch f 1 of 1 dag. 17. G. K. de B. te Makkum werd den 5 Sept, bekeurd, omdat er onder zijne maten zich een 2 d.L. bevond, die niet geijkt was. Bekl. is aanwezig en zegt, dat deze maat nooit gebruikt werd bij zijn verkoop van melk. Het was een oude maat die de kin deren gevonden hebben in een sloot. Het stond in het voorhuis, omdat zijn dochtertje het even te voren had gebruikt om water in den ketel te doen. Hem wordt beduid, dat het voorhanden hebben van ongeijkte maten op een plaats waar waren worden verkocht strafbaar is, en daarom luidt ook hier de eisch f 1 of 1 dag. 18. E. F. de B. te Hindeloopen had een koperen liter in haar emmer met melk, die niet geijkt was; het plaatje dat de naam der maat moet vermelden en de plaats waarop geijkt moet worden misten er af en er was wellicht daarom een afkeuringsmerk, zijnde een gelijkzijdige driehoek, op geslagen. Eisch f 2 of 1 dag. 19. J. v. d. W. te Bolsward had een 5» H.Gr. voorhanden met afkeuringsmerk. Eisch f 2 of 1 dag. 20. H. F. te Bolsward had een gewicht van 2 kilo, een van 1 kilo en nog 2 kleinere gewichtjes, waarop bet ijkmerk ontbrak. Eisch 4 X f 0,50 of 1 dag voor elke boete. 21. C. J. V. te Bolsward had in zijn winkel een houten lengtemaat van 1 meter, waarop vier potloodstreepjes waren aange bracht om daardoor bij de oude el en de onderdeelen er van te meten. Eisch 1 2 of 1 dag. 22. P. J. L. te Bolsward had deze ken teekenen voor de oude el op 3 ellestokken. Eisch 3 X f 2 of 1 dag voor elke boete. 23. L. B. te Bolsward had 2 tinnen maten waarop een afkeuringsmerk voorkwam. Eisen 2 X f 2 of 1 dag voor elke boete. 24. J. S. te Bolsward had een ellestok, waarop reepjes papier om de oude el aan te duiden. Eisch f 2 of 1 dag. 25. J. H. C. te Bolsward had 1 liter waarop een afkeuringsmerk stond. Eisch f 2 of 1 dag. 26. K. T. te Bolsward had bij zijne ge- t waren. Bekl. is aanwezig, en zegt dat die kleine gewichtjes bij hem niet gebruikt worden. Een slager kan geen D.Gr. of 5 Gram vleesch afwegen, dat is apothekersgewicht. Die gewichtjes staan echter in zoo’n blok, en als men de grootere koopt, behooren die kleintjes ook bij het stel. Nu heeft de knecht die kleintjes denkelijk niet laten ijken, omdat ze toch niet gebruikt worden. Het was bekl. niet bekend dat ze on geijkt waren. Hem wordt beduid, dat niet slechts het gebruik, maar ook het voorhanden hebben van ongeijkt gewicht, op de plaatsen waar koopwaren worden geleverd, ongeoorloofd is. Eisch 2 X i 1 of 1 dag voor elke boete. 27. L. v. D. te Bolsward had 1 houten lengtemaat met 4 potloodstreepjes. Eisch f 2 of 1 dag. 28. B. E. 8. te Bolsward had twee der gelijke ellestokken. Eisch 2 X t 2 of 1 dag voor elke boete. Na deze serie ongeijkte of afgekeurde maten en gewichten en de op ongeoorloofde wijze gemerkte ellestokken, krijgen wij nu voor de variatie eenige leden der natte gemeente. 29. J. T. te Bolsward was den 14 Sept, des avonds na elven nog op straat. Een Bolswardsche Courant llffl jt I UniflilliiW!2L ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1