NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD olswarö sbc wonsbrabeel ft fll No. 86. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Nederland en Zuid-Afrika. Iets over Transvaal. T BINNENLAND. Ingezonden. $xxxxxxxx>Cxxxxxxxx$ DONDERDAG 26 OCTOBER. VOOR l'J' 'Hffl ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. dan ook steeds overtuigd, ver- r RW - ger en Steijn zich volkomen van hun ge ïsoleerde positie bewust zijn geweest, toen zij het ultimatum stelden en overtuigd waren, krachtig genoeg te zijn om den Engelschen het hoofd te kunnen bieden. Wij blijven daarop hopen op een gunsti- gen uitslag, in weerwil van het ontmoedi gend woord van den generaal Den Beer Poortugael, die in de N. R. Ct. de vrees uitsprak, dat gebrek aan discipline bij de Boeren hen tegenover het gedisciplineerde leger der Engelschen in de minderheid zou brengen. Want de generaal moge van zijn militair standpunt gelijk hebben, bij vergeet o.idat het goede recht der Boeren en de eerlijke strijd vo>r hun vaderland, zooveel edeler be weegredenen zijn dan de beste discipline in een leger van huurlingen van het gehalte van het Engelsche leger. Doch wij herhalen, hoe die uitslag moge zijn, hij mag geen invloed hebben op den plicht, die op ons rust tegenover onze broe ders, die hun leven voor de vrijheid en het Vaderland wagen. Mijnheer de Redacteur l Nu heden ten dage ieder spreekt over Transvaal en den oorlog, vind ik het voor Uwe lezers niet onaardig, om daar eens iets naders over te hooren. Wij als Hollanders, die nauw aan de Transvaaleehe Boeren verwant zijn, giuwen van het onrecht, hun aangedaan, door Engeland. Een troepje gewetenlooze mannen hebben het op de goudvelden van Transvaal begrepen. Dit troepje, die de regeeringsmacht in handen heeft, kan zoo ’t schijnt alles doen. De mannen hiervan zijn Cecil Rhodes, Voor zitter van de „de Beers-Compagnie* der diamantmijnen te Kimberley, Lid van den geheimen raad der Koningin. VerJer Mi nister Chamberlain te Londen, en de Prins van Wales, Zoon van de Koningin van Engeland, dan nog Sir Milner uit de Kaap, en Advocaat Leonard, die in ’96 Transvaal ontvlucht is. Dit stel van groot-aandeel- houders in de diamantvelden en goudvelden van Transvaal, alsook hoofdmannen van de Chatered Comp. zijn de aanleggers van 3en oorlog. Deze gewetenlooze mannen drijven hun regeeringsmacht ten voordeele van hun beurs, al moet dat dan duizenden menschen- levens kosten. Dit als een sooit toelichting. De oorlog is volgens Chamberlain begon nen, omdat de uitlanders on lerdrukt werden door de Boeren, ’t Is daar volgens hun zeggen, zoo Veel belasting betalen en geen rechten, en niets ten opzichte van stem- of kiesrecht. Voorop zeg ik: dat de uitlanders, bij name Engelschen, zooveel om het stemrecht geven, als een veenboer bij ons om een turf. Het is maar een voorwendsel, om dispuut te krijgen. Zjj, de hoofdmannen hebben er belang bij, dat Transvaal Eagelsch wordt, en nu wordt er wat gezocht, en daarbij met liegen en bedriegen in hun bladen, alle handelingen van President Kruger en Re- geering aan de kaak gesteld. Om een voorbeeld van belasting betalen zoodat er nu geen want er is diamant genoeg. Het leven en vertier is nu weg, het is nu een doode stad. Deze zelfde vuile praktijken willen ze tegen over Transvaal uithalen. Hun geld- en gouddorst is niet te bevredigen, al zal de heele Boerenbevolking, die het recht aan haar zij heeft, er onder, dood en verderf zaaiende zullen ze het probeeren. En zoo is dan de oorlog aan den gang, en wij hooren tal van verliezen, aan beide kanten. De Engelschen reeds 300 dooden en 450 gewonden. Van de Boeren is mij niet bekend, echter komt er Maandagmiddag een telegram, dat de Boeren den tweeden veldslag verloren hebben, en denken om zich over te geven. Dit bevreemdt mij te meer, daar we lezen de Boeren hebben 32 officieren gewond, waarvan 1 Generaal doodelijk en 11 officieren dood, de anderen gewond. Mij dunkt, hier is toch wel practisch geschoten door de juist schietende Boeren. Zij schieten een mensch in het hoofd en dan is ’t wel te rusten, en nu wil het mij niet aan dat de Boeren zoovele verliezen gehad hebben, temeer daar alle telegram men door Engelsche handen moeten, en deze er belang bij hebben, dat de roodnek- ken winnen, want de agitatie moet gaande blijven te Londen. Vandaar ook het be richt verleden week dat de Boeren vluch tende Engelsche vrouwen en kinderen be- leedigd en mishandeld hadden. Allemaal courantberichten van de Times en deze is in dienst van de Rhodeskliek en daarom valsch. Wat we dus geiooven moeten, weet ik niet. Doch wat we wel kunnen, weet ik wel, n.l. de publieke opinie wakker maken, en dan geve God de Boeron de overwin ning. Want het onrecht hun aangedaan is te groot, het schreit ten Hemel. Met weemoed wordt men vervuld, als men denkt aan de vrouwen en kinderen, die in dat onbewoonde land achterblijven, wier mannen en jongens boven 15 jaaroud in hun daagsche plunje ten strijde trekken, moedig, onverschrokken, hun land en vrij heid verdedigende, om het uit de klauwen van een paar gewetenlooze speculanten te redden, niets in de wereld hebbende, dan hun God, waarop ze vertrouwen, en hun geweren, waarmede deze terdege kunnen omgaan. Wij zullen dus af wachten, en onze verwon dering uitsproken, dat er door geheel Europa niet één roep gaat tegen dit ongerechtigde optreden van Engeland’s voormannen. Hoe het kan, en hoe ’t mogelijk is, weet ik, noch begrijp ik. Toch roepen wij uit volle borst: „Leve de Boeren van Transvaal Mochten zij overwinnen UEd. dankzeggende voor de plaatsruimte, UEd. Dw. Dar., D. V E L T M A N. P.S. Zou het niet beter en meer effect geven als de lijst van inteekeniag de burgers aan huis gepresenteerd werd De burgemeester der gemeente Eist heeft zich per missive gewend tot zijne ambt- genooten in de gemeenten Heteren, Valburg, Hemmen, Gent, Huissen en Bommel, met de uitnoodiging in hunne gemeenten te doen vaststellen eene verordening op het vangen van vogels, zooals in zijne gemeente reeds bestaat. Hierdoor zal met meer succes het werk der vogelvangers uit Arnhem en Nij megen kunnen worden bestreden. Teveus verzocht de burgemeester aan de notarissen in de Betuwe, bij verpachting het recht van het vangen van vogels te reserveeren, evenals ten aanzien van het jachtrecht ge schiedt. Een eigenaardige overtreding der oude en verouderde Zondagswet werd j.J. Zondag in ’s-Hertogen bosch geconstateerd. De gemeente politie maakte proces-verbaal op tegen vier gemeentearbeiders, die bezig waren met het af breken der muziektent, die even te voren gebruikt was door de schutterijmuziek tot het geven eener matinée. De politie gelastte de arbeiders het werk te staken; aan dien last werd echter geen gevolg gegeven. Een loteling, die te Veendam ten ge- meentehujze verscheen, kende niet alleen den datum niet van zjjn geboorte, maar ook den naam zijner moeder kon hij niet opgeven. Wat moeite men ook deed om zijn herin neringsvermogen te hulp te komen, het baatte niet. „Ik heb nog nooit noar heur naom vroagt,* was het lakonieke antwoord. Iets als een scheldnaam, waaronder de vrouw in haar buurt bekend stond, was het eemge wat hij tot aanduiding zijner moeder wist De oproep tot het bijeenbrengen van gelden voor het Roode Kruis en weduwen en weezen die straks het slachtoffer zullen worden van den krijg, is geschied. Overal in den lande worden comité’s op gericht, maar van bemoedigende giften hoort men tot dusver maar weinig. Een edele wedstrijd behoort er in geheel Nederland te ontstaan in het bijeenbrengen van een kapitaal, dat op welsprekende wijze van onzen broedermin tegenover onze stam- genooten getuigenis aflegt. Laten wij er toch voor zorgen dat men in den Transvaal en den Vrijstaat niet meer kan zeggen, dat onze liefde slechts be toond wordt met woorden. Thans is er gelegenheid, binnen de perken van ons kunnen, een daad te doen, een daad van chariteit en broederzin, die luid behoort te klinken. Men zamele dus, ieder in zijn kring, en wekke elkander op bij te dragen voor een fonds, dat aan de gewonden, zoowel als aan de weduwen en weezen ten goede moet komen. Hoe de strijd dan ook moge uitvallen, men zal niet van ons kunnen getuigen, dat wij onzen broeders steenen voor brood heb ben geboden. Want men bedenke het wel, onze nationale eer, de eer van het Hollandsche ras staat er bij op het spel Wij behoeven zeker wel niet te zeggen, dat er slechts een heel klein deel Nederlan ders in ernst aan denkt, dat een openlijk partij kièzen met de Boeren tegen Engeland mogelijk is. Waar zelfs een mogendheid als Duitsch- land zich ter zee nog niet krachtig genoeg voelt, daar komen wij met ons vlootje, waarvoor jaarlijks met groote moeite een schip verkregen kan worden, in het geheel niet in aanmerking. Een leger van vrijwilligers bezitten we niet, en ons militieleger mogen we zelfs niet naar onze koloniën zenden, laat staan naar Zuid-Afrika. Maar zelfs, al konden wij dit, dan nog, wat zou het baten? Van een krachtdadig optreden het be hoeft nauwelijks gezegd -- kan dus geen sprake zijn. Maar zoo vraagt men onze Regee- ring had toch iets kunnen doen voor de broeder-volken in Zuid-Afrika? Zeer zeker. Wij hielden ons f en kunnen het thans met het volste trouwen hier neerschrjjven, onze regeering heeft in dezen gedaan, wat de Regeering in ’81 gedaan heeft, zjj heeft tijdens de crisis reeds haar bemiddeling aangeboden. Doch het is nu door Chamberlain in het parlement uitdrukkelijk geconstateerd: Enge land beschouwt den Transvaal als een vazal, die tegen zijn wettigen souverein in opstand is. Elke inmenging van een buitenlandeche mogendheid, anders dan op vriendschappe lijke wijze, wordt door de Engelsche Regee ring niet geduld. Ook langs diplomatieken weg dus is onze Regeering machteloos tot handelen en heeft zjj af te wachten, of de Engelsche Regee ring van haar aangeboden bemiddeling wil gebruik maken. En die houding der Engelsche regeering tegenover de Nederlandsche is geen andere dan tegenover elke andere natie. Vandaar dat een beroep op andere mogend heden al even weinig kans op succes heeft. De Amsterdamsche Courant schrijft: Met groote belangstelling volgt al wat van den Dietschen stam, al wat Nederlander is, den strijd van onze stamverwanten in Zuid-Afrika, waar Trarsvaler en Vrijstater schouder aan schouder hun vaderland ver dedigen, en straks, naar wij hopen, door de zonen van dienzeifden stam aan de Kaap in hun wanhopigen strijd zullen worden gesteund. Onze pols klopt krachtiger, het bloed stroomt ons sneller door de aderen, als wij de berichten van het oorlogsveld lezen eu menigeen onzer jeuken de vingers en klop pen de slapen bij het vernemen van het ge ringste succes der stamverwanten; terwijl berichten als die van Maandag groote neer slachtigheid verwekken. Maar hoe de oorlog ten leste ook moge uitvallen, de eer van den Nederlandschen stam is door de Transvalere en de Vrijeta- ters hoog gehouden. Zij hebben nu reeds getoond, dat zij in hun wapen niet vergeefs den Nederlandschen leeuw hebban opgeno men, die wel lankmoedig, doch nooit laf is. Wij zien onze vaderen in deze krachtige loten van den ouden stam, die zoo menig maal een veel sterkeren vijand weerstond, met onmiskenbaren trots herleven. Hun roem is de onze mee. Mits wij ons dien waardig toonen. Er zijn er die niets liever zouden wen- schen, dan dat Nederland openlijk partij koos, en wij houden ons overtuigd, dat indien dit mogelijk ware, de familietrek van het ras, dat daar ginds zoo fier voor de vrijheid strijdt, ook bij ons zou blijken. Er zijn er ook die meenen, dat wij, d.w.z. onze Regeering, invloed ten goede zou kun nen uitoefenen, door langs diplomatieken weg bij de Engelsche Regeering of bij de Europeesche mogendheden ten behoeve van de Zuid-Afrikaansche Republieken op te treden. W eer anderen en wij scharen ons, hoe noode ook, aan hun zijde zijn van mee- ning, dat wij tot machteloosheid gedoemd zijn, en beperkt tot het brengen van gelde- lijke offers ten behoeve van het Roode Kruis, en om straks na den oorlog de wonden te helpen heelen, die aan vrouwen en weezen geslagen zullen zyn. Van die overtuiging geven wij hier re kenschap. Ik woonde te Pretoria in een huis, waar ik f 2180,00 huur betaalde per jaar, en ik betaalde f 10,80 belasting in’t jaar. Neem dit nu tegenover elkaar, dan moet men zeggen, dat de verdiensten groot waren en de belasting klein. Doch dat zijn de oorzaken niet van dezen onrechtvaardigen oorlog. Rhodes, Chamberlain en de Prins van Wales hebben er belang bij, dat Transvaal ten onder gaat. U moet weten, dat de Chatered bijna failliet is, en U kan in de bladen lezen, dat, dat failliet aan de trappen van den troon van Engeland reikte. Deze trappen van den troon is de Prins of Wales, zoon van de Koningin, aanstaande troonopvolger, groot speculant. De Chatered Comp. is gedaan, deze heeft millioenen ponden geleend en weer geleend, en nog nooit is er een dividend uitgekeerd. In het vroegere Masjonaland en Mata- beleland, liggende ten noorden van Transvaal, doch nu genaamd Rhodesia dachten zij goud te vinden. Doch het goud dat er is, betaalt niet. Het betaalt niet om het uit te halen. In 1890 en 1891 zijn ze als vrij buiters met het Charter der Koningin, de Limpopo overgefrokken. Deze rivier is de grens tusschen Transvaal en het nu ge noemde Rhodesia. Hier woonden de Masjona- en Matabele Kaffers, bare Kaffers zoo wij ze noemen, in hun vadsige rust. Deze moesten eerst opgeruimd. En wat bleek, nog in het eerste jaar van hun komst, waren zij reeds in oorlog met het opperhoofd der Kaffers, Lobongula, die zijn hoofdplaats had te Boelawajae. Deze oorlog was geheel ge zocht en noodzakelijk om het land in bezit te nemen. En ik verzeker U, bet is hun gelukt. Met Maximkanonnen en machine geweren, die allerverschrikkelijkst in hun uitwerking zijn, hebben ze deze Kaffers niet bevochten maar uitgemoord. Aan flarden is dat zwarte vleesch geschoten. U moet weten, dat de kaffers spiernaakt in het ge vecht zijn, gewapend met assagaaier en schild. Assagaaiers zijn werpspiesen. Stel U nu voor, duizenden naakte voor niets uit den weg gaande kaffers, en die nog nooit een kanon of machine-geweer gezien hebben. Op deze zwarte schepselen zijn bovenge noemde helsche werktuigen los gelaten. Dit moorden, dit ten hemd schreiende on recht, heeft genoemde Chatered Comp. in be zit gebracht van Rhodesia. Hoeveel (luizende Kaffers hierbij het leven gelaten hebben, is niet te begrooten. Dit is hat werk van Rhodes en zijn kornuiten, gewetenlooze geldwolven die ze zijn. Toen ’t land door deze vervloekt onrecht vaardige manier in hun bezit was, werd er geprospecteerd naar goud, en moesten hunne couranten dienst doen, om de wereld daar, bekend te maken met de groote vondsten. Stukken goud wierden er gevonden, de looneu waren er verschrikkelijk hoog, want hierdoor moest de grond waarde krijgen. Doch alles bleek larikoek te zijn. Velen uit Pretoria en Johannesburg gingen er heen, maar er was geen betaalbaar goud en geen werk en geen eten, voor witman nen. ’t Bleek een opgesmukte boel te zijn. De Rhodes-kliek was bedrogen uitgekomen. En ziedaar de oorzaak, dat het failliet van de Chatered Comp. tot aan de trappen van den troon van Engeland reiktehier de Prins van Wales. Minister Chamberlain (He) Rhodes. Voor deze affaire moet nu Trans vaal den prijs betalen, want heel de wereld is er vol van, dat Transvaal onrecht wordt aangedaan. Doch wij staan machteloos tegen deze dievenbende, en de keizers van Duitschland en Rusland, houden zich stil. De laatste nog wel voorlooper van de vrede’s-conferentie. Tegen deze bende wordt niets gedaan, en toch sedert jaren is hun politiek een dief achtige politiek geweest. Want nog voor de affaire tegen Kaffers vanLobengula,hebben ze Oranje •Vrijstaat, Kimberley met zijn dia mantmijnen onttrokken. En wie zijn nu de bezitters, Cecil Rhodes en zijn kliek. Kim- berky waar vioeger onderscheidene mijnen werkten, en onderscheidene mijneigenaren woonden, waar leven en vertier was, is nu eene gewone stad, geëxploiteerd door de Beers Comp., aan wie alle diamantmijnen behooren, en waarvan Rhodes Hoofdbe stuurder is. Toen zij Kimbirley in hun bezit hadden, moesten alweer hun couranten dienst doen. De zaken gingen achteruit, en de shares (aandeelen) daalden. Die shares had, ver kocht, want de boel ging omlaag en nog lager. Toen ze laag genoeg waren werden ze opgekocht door agenten der Rhodes kliek, en zoo kwam de Beers Compagnie in de wereld. een meer Bolswardsche Courant. 'Ij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1