NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD E.K WONSERADEEL OORLOGSKAART aan. No. 87. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. 8 ZONDAG 29 OCTOBER. Firma B. CUPERÜS Az. Uit de Raadszaal. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vergadering op Donderdag 26 October ’99. verbouwing heeft de heer Nauta haast met de beslissing, en ik stel daarom voor, nog heden te behandelen. De heer Schotman ondersteunt dit voorstel. Met 4 stemmen tegen, de heeren Van der Meulen, P. J. de Boer, Keikes en Van der Werf, wordt besloten tot directe behandeling. De heer Eerdmans. Naar aanleiding van hetgeen in de vorige vergadering wijd en breed hierover is gesproken, vind ik nu de adviezen daarmede in overeenstemming en kan mij er wel mede vereenigen. De heer Schotman, ’t Is om de nijver heid te bevorderen, maar toch moet ik tot voorzichtigheid in dezen aanraden. Het is mij gebleken dat de voordeelen welke de fabriek afwerpt, teruggaan. Als ik de cijfers van 1897 tot nu naga, dan zie ik een jaarlijkschen achteruitgang van het winstcijfer. De heer Eisma. Naar aanleiding van dit gesprokene wil ik even opmerken dat de fabriek er niet zoozeer is om de gemeente kas te bevoordeelen, maar om gas te leveren tegen den kostenden prijs. Als de gemeente iets geniet voor de risico is ’t voldoende. De vroegere hoogere winsten waren eigenlijk in ’t algemeen niet gewild. En nu op ’t oogen- blik alleen voor drijfkracht een kleine reduc tie wordt toegestaan, zie ik daarin geen ge vaarlijk pad. De heer Schotman. Het is mij gebleken, dat het vorig jaar door het raadslid Banning het voorstel is gedaan, om den gasprijs te verlagen. Dat vond toen geen ingang, zoo- dat men toen verlaging niet raadzaam oor deelde, men wilde toen een zuiver cijfer houden. De heer Eerdmans. Hoe meer gas wordt geproduceerd des te goedkooper kan het be trekkelijk geleverd worden, en daar voor drijfkracht vooral ook in den zomertijd wordt gebezigd, acht ik deze verlaging wel gewettigd. De heer v. d. Meulen. Ik kan niet mee gaan met dit voorstel, omdat er m.i. te veel onderscheid wordt gemaakt tusschen afnemers en afnemers. Deze zijn voor de fabriek toch evenveel waard, als het gas voor verlichting of voor drijfkracht wordt gebezigd, en nu zullen er bepaald wel meer zijn die boven een zeker quantum verbruiken, en dan niet in de reductie kunnen deelen, De heer Eisma. Mij dunkt dat wij wel onderscheid mogen maken, en wij weten, dat het hier een concurrentie is. Is de ver lichting op andere wijze goedkooper, dan zal men het gas wel afschaffen. Stoom en gas concurreeren, en om de productie aan de fabriek te bevorderen, mogen en kunnen wij voor de drijfkracht wel eenige reductie toestaan. De vraag om meer gas zal de fabriek niet hinderen, maar een vergelijk van meerder of minder verbruik bij de af nemers in ’t algemeen gaat niet op. De heer v. d. Meulen. Ik ben ’t niet eens met den heer Eisma. De bedoeling is, al leen voor drijfkrachtreductie te verleenen, maar als dit ook voor verlichting geldt, zal het ook de andere wijze van verlichting tegen werken. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren v. d. Meulen en v. d. Werf. g. Omtrent het adres van J. W. de Boer te Exmorra, om de Exmorrazijl voor 5 jaren onderhands te huren, adviseeren B. en W. als volgtDe tegenwoordige pachtsom be draagt f 218. Nu wil de Boer het land ver beteren en vijf jaren f 250 geven. Door B. en W. is een onderzoek ingesteld, en zij nemen de vrijheid, in dit geval tot onder- handsche verpachting te adviseeren, daar de bewoners geschikte menschen zijn en er verbetering van gemeente-eigendom uit voortvloeit, daar dan een stuk rietland wordt opgehoogd, wat eerst in de laatste jaren voor den pachter eenige vrucht kan afwerpen. Ter visie tot de volgende vergadering. h. Van verschillende pachters der brug gen zijn adressen ingekomen om reductie. a. Van W. Kramer, die verklaart door den lagen waterstand de hooge pachtsom niet te kunnen maken. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen. De heer Schotman vindt dat in de notulen niet juist is terug gegeven, wat besloten is omtrent het adres voor subsidie van „Flo- ralia.“ Er is n.l. besloten het te behandelen bij de begrooting en het te stellen in han den der begrootings-commissie. De heer P. J. de Boer. Als voorzitter dier commissie moet ik zeggen, dat onze commissie dit niet geweten heeft en er daar om niet bijzondere attentie aan heeft verleend. De heer Schievink kan tot toelichting nog mededeelen, dat het adres en advies niet bij de stukken der begrooting lag. De Voorzitter. In de vorige zitting is, meen ik door mij gezegd dat het adres zal worden behandeld bij de begrooting, en ik stel voor de notulen goed te keuren, en de opmerking van den heer Schotman er bij op te nemen. Alzoo besloten. Ingekomen stukken en mededeelingen a. Een request van Jelle Lammertsma, die als vaste hulp van den stadstimmerman reeds 14 jaren in dienst iszijn loon be draagt f 7 per week, dat is per uur berekend 10 cent. Daar de timmerlieden 15 en opper lieden 12 cent verdienen, verzoekt hij eer biedig ook eenige verhooging. De Voorzitter. Dit adres is nog ingeko men, en B. en W. hebben, om het bij de begrooting te kunnen behandelen, hun advies er bij gevoegd. Daar aan den stadstimmer man eene verhooging is toegekend, en adres sant per week f7, dus een vast salaris van f 364 verdient, wenschen B. en W. dit ook eenigszins te verhoogen, en wel met f26 per jaar. Bij de begrooting zullen adres en advies behandeld worden. b. Van Ged. Staten een antwoord, dat zij inzake de wijziging der verordening, omtrent het lager onderwijs, de beslissing verdagen. Aangenomen voor notificatie. c. Een resol. van Ged. Staten, in ant woord op het adres van den raad omtrent het verbeteren van de Sneekervaart, welk adres is gesteund door de vereeniging „Han del en Nijverheid® en den heer Hummelinck, dat dit adres een zoo verreikende strekking heeft en een uitvoerig onderzoek dient vooraf te gaan, deze verzoeken aan te houden, daar de prov. kanalen in ’t algemeen be langrijk moeten worden verbeterd. Aangenomen voor notificatie. d. Een resolutie van idem, houdende goedkeuring der gem.-rekening over 1898. Aangenomen voor notificatie. e. De Voorzitter deelt mede, den uitslag der gehouden inschrijving voor de gemeente lijke geldleening, gelijk reeds in ons blad is meegedeeld. f. Ingevolge de gehouden besprekingen in de vorige raadsvergadering beeft de gas commissie nog eens nader de zaak overwo gen, en hoewel er van overtuigd dat gas kracht alleen bij klein bedrijf met voordeel kan aangewend worden, wil de gascommissie toch, omdat de grootere productie meest in den zomertijd valt, haar voorstel zoo wijzi gen, dat waar gas als drijfkracht wordt aan gewend, van 2000 M. */2 cent, van 4000 M. 1 cent reductie wordt verleend, om boven verbruik van 6000 stères 6 cent als prijs te stellen. B. en W. kunnen zich niet geheel met dit advies der gascommissie vereenigen, maar stellen toch voor, bij verbruik van 2000 stère j/ï cent en boven 4000 stère per jaar 1 cent reductie toe te staan als ’t gas voor drijfkracht dient. De Voorzitter stelt voor dit nader advies in de volgende vergadering te behandelen. De heer Dü&ir». Met het nog Bij dit No. bieden wij onze Abonné’s een op handig formaat gedrukte Voor andere belangstellenden en medelezers is deze kaart aan ons Bureau ver krijgbaar a 5 cent per ex. missie benoemt, om een of ander voorstel of zaak voor te bereiden, behoort zulks aange nomen te worden, en alleen gegronde rede nen kunnen gelden als verontschuldiging om te bedanken. Voorheen werden dan ook in dergelijke gevallen de benoemden niet eens gevraagd of zij de benoeming aannamen, en toch gaf het nimmer aanleiding tot moeilijkheden, hoewel toch de benoeming gewoonlijk aan den Voorzitter werd overgelaten. Om nu nog bij afzonderlijke bepaling vast te stellen dat hjj, die benoemd wordt in Oommissiën, ver plicht is, zulks aan te nemen, acht de commissie onnoodig ja, zelfs zou hetaanlei- ling tot moeilijkheden kunnen geven. Hoe wel de Commissie, ook na de gegeven toe lichting, de goede bedoeling van den voor steller erkent, moet zij toch adviseeren op het voorstel afwijzend te beschikken. De Voorzitter stelt voor, dit rapport ter visie te leggen. De heer Schotman zou er voor zijn, dan ook de benoemingen, die van punt 6 tot en met 8, uit te stellen, en heden avond van de agenda te royeeren. De gevolgtrekking, dat in de vorige ver gadering die benoemingen in verband met mijn voorstel werden uitgesteld, geldt ook nu nog. Ik wilde daarom gaarne eerst dit punt zien uitgeraaakt, wat ook m.i. heden avond wel kan. De heer Dijkstra ondersteunt dit voorstel. De heer, Eerdmans zou geen bezwaar zien in de benoeming heden avond, en het rapport vindt hij belangrijk genoeg om hier mede de gewone orde van zaken te volgen en dus ter visie te leggen. De Voorzitter brengt nu in stemming het voorstel Schotman, om het rapport direct te behandelen. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Feenstra, Eerdmans en Y T. de Boer. De heer Schotman verklaart nu, dat hij met genoegen dit rapport heeft gelezen. Hij zou zelfs geneigd zijn het voorstel in te trekken, want als de woorden van Art. 54 door den Voorzitter zoo worden opgevat, dan kan hij zich geheel met de conclusie vereenigen, wijl daardoor dan meer is ver kregen, dan hij heeft gewenscht. De Voorzitter. De reden waarom ik be noemden heb gevraagd, is meer een beleefd heidsvorm geweest, dan dat een eigenlijke vraag was, omdat ik steeds overtuigd ben, dat een benoeming een zedelijke plicht meebrengt. Ik kan u de verzekering geven, dat het gebruikelijke vragen bij verdere be noemingen achterwege zal blijven. De heer Eisma vindt, dat het voorstel Schotman reeds in een stadium is, dat het niet meer kan worden ingetrokken. Het rap port der Commissie is er nu, en dat is op dit oogenblik aan de orde. De heer Schotman. Ik kan mij vereenigen met de conclusie der commissie, vooral na de pertinente verklaring van den Voorzitter. De heer Eerdmans, Ik zou wel voor ver dagen zijn geweest, het is nog al een be langrijke zaak. Wel zal nu de Voorzitter iemand die bedankt, aan zijn eed kunnen herinneren, hoewel ’t mij moeilijk voorkomt. De heer Dijkstra. Verdagen kan niet meer, de heer Schotman heeft zijn voorstel reeds willen intrekken. De heer Keikes. Ik vini het tegenstrijdig dat art. 54 gebiedend voorschrijft dat men voor een benoeming niet mag bedanken, en later toch zegt dat men vrij blijft, maar niet in overeenstemming handelt met den eed bij de aanvaarding van het lidmaatschap afgelegd. Ik stel daarom een motie voor, waarin de raad, het voorstel van den heer Schotman gehoord, als zijne meening uit drukt, dat op een raadslid de zedeljjke ver plichting rust de benoemingen aan te nemen, en van het recht tot bedanken niet dan bij hooge uitzondering nog mag gebruik maken. De Voorzitter. De raad heeft natuurlijk het recht, zijn leden met werkzaamheden in commission te belasten en dan kan men daaromtrent de verwachting uitspreken, dat die functiën ook worden vervuld, maar wan neer een lid toch bedankt, zal ik als Voor zitter geen artikel kunnen vinden, dat hem verplicht, en zal ik alleen kunnen herinneren aan den eed bij de aanvaarding van het lid maatschap afgelegd. Nu is door den heer Keikes een motie voorgesteld, verlangt iemand daarover het woord De heer Schotman. Ik vind, dat die motie niet in behandeling kan komen, omdat er geen voorstel Schotman meer is, wij hebben het rapport der commissie thans. De Voorzitter, ’t Was ook mijn bedoeling eerst over ’t rapport te stemmen, en dan de motie in behandeling te nemen. De con clusie der commissie wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. pachtsom dit jaar moetgeven, en door eenige dagen stremming van de vaart, wel f 12 schade heeft geleden. c. Van D. van der Meulen (Hollander- zet) en J. van der Wejj (IJmswoldertille), die door de concurrentie gedreven, te hooge pachtsommen moeten geven. Door den lagen waterstand hebben zij groote schade geleden en dat de stoomboot „Feniks® daar niet mag varen, scheelt hen wel f 100. Burg, en Weth. hebben hierop advies uit gebracht. Wijl hier om den lagen water stand, de stremming der vaart of het niet varen van een boot, reductie wordt verzocht, meenen B. en W., dat dit geen voldoende motieven zijn, om op de pachtsom reductie te geven. Wat de stremming der vaart aan gaat, is de bepaling gemaakt, dat bij strem ming van 14 dagen of meer, aanspraak op restitutie kan gelden en ’t is hier slechts 5 dagen gestremd geweest. Ook om der gevolgen wille stellen B. en W. voor, af wijzend op deze adressen te beschikken. Ter visie gelegd. i. Is nog ingekomen een missive van den heer Banning, dat hij bedankt als Com missaris der Stadsbank van Leening. Aangenomen voor kennisgeving. PUNTEN van BEHANDELING. 1. ' Procesverbaal van kasverificatie over het 3e kwartaal 1S99. Uit de gehouden kasopname van den ge- meente-ontvanger blijkt dat is ontvanaen op den tegenw. dienst f 54.583.42 toekomenden - 3.747.515 Samen f 58.330 935 dat de uitgaven bedroegen - 48.790.955 zoodat in kas moest zijn en ook bevonden is f 9.539.98 Aangenomen voor notificatie. 2. Missive van het ontbonden Natuur kundig Genootschap „Physica"waarbij aan de gemeente ten geschenke worden aange boden boeken, instrumenten enz. De Voorzitter van dit genootschap, de heer Dardenne Ankringa, bericht, dat bij vergadering van 11 Oct. j.l. is besloten om de vereeniging, die in 1865 is opgericht, te ontbinden en de eigendommen aan de ge meente ten geschenke aan te bieden. B. en W. adviseeren het cadeau te aan vaarden, daar deze instrumenten en boek werken aan de school voor m. u. I. o. nog kunnen gebruikt worden, en den schenkers den dank van het gemeentebestuur over te brengen. De heer Schotman. De uitdrukking, dat die instrumenten aan de school van den heer Drost gebruikt kunnen worden, geeft mij aanleiding er op te wijzen, dat die kast met instrumenten als het ware dagelijks toezicht eischt, en dat er dan wel iemand dient aan gewezen om die zaken, die ook hersteld dienen te worden, te onderhouden. De Voorzitter, ’t Was juist ons plan met een deskundige na te gaan, wat er bruik baars bij is en wat hersteld dient te worden. Het voornemen bestaat verder, die gerepa reerde instrumenten dan over te brengen naar de school van den heer Drost, om die toezicht te laten houden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 11 stemmen, de heeren Eerd mans en Dijkstra tegen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling van de vastgestelde verordening op de hondenbelasting. Bij Ged. Staten zijn eenige bedenkingen gerezen omtrent de door ons vastgestelde verordening op de hondenbelasting, en Ged. Staten geven een nota van op- en aanmer kingen aan den raad ter nadere overweging. B. en W. stellen voor, de wijzigingen aan te brengen, en de heer Eisma duidt aan, dat het bezwaar vooral betrof, dat niet was aangegeven, dat de invordering zou geschie den volgens kohier, wat geschieden moet in overeenstemming met de gemeentewet. Dit was in de verordening niet duidelijk omschreven. De gewijzigde verordening, die ter inzage heeft gelegen, wordt nu opnieuw vastgesteld met algemeene stemmen. 4. Rapport der Commissie op het voorstel van den heer M. Schotman Mz. tot wijziging van art. 6 van het reglement van orde. De Commissie merkt op, dat het reglement van orde in 1860 is vastgesteld, en art. 6 daarvan heeft, voor zoover bekend, nimmer tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Uit art. 54 der gemeentewet volgt, dat de benoe mingen, waarvoor alleen raadsleden in aan merking komen, uit den aard der zaak als een zedelijke verplichting zijn te beschouwen. (i 1 Bolsvardsclie Courant Oorlogskaart.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1