NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD B01SWAR0 EN WONSERADEEE No. 88. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. J DONDERDAG 2 NOVEMBER. I BINNENLAND. VOOR e Oorlogsnieuws en zenuwen. van ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Sneek, 30 Oct. Onze begrooting voor ’t volgend jaar is weer in kalk en cement gezet, ’t Globale cijfer bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 23286,397. De hoofde- lyke omslag is weer met f 1000 verlaagd, en gebracht op f 54000. s/u zullen we minder betalen, als ’t belastbaar vermogen tenminste stationair is gebleven. De sluit post, onvoorziene uitgaven, bedraagt bijna f 6000. Die som is zoo hoog genomen, omdat daar van zal moeten worden afge schreven een sommetje, dat in de volgende maand naar alle waarschijnlijkheid bij de jaarwedden der onderwijzers wordt gevoegd, ’t Ging dezen keer er kras toe bij de be- grootingsdiscussiën. Onze vroede mannen beten, niet zuinig, hoor! Van een reorganisatie der politie, die een f 2370 meer moest kosten, wilden de heeren niet weten, hoe de C. v. P. er ook op had aangedrongen. Alleen de heer Paehlig pleitte er voor met de woorden Laat ons nu die f 2370 uittrekken, dan heeft de Raad gedaan, wat ze kon doen, om hier de orde te doen handhaven. Maar de advocaat klopte aan een doove- mansdeur, want niemand ondersteunde ’t voorstel. Niet beter ging ’t den post van f 300, die gevraagd werd by de echuttery-begroo- ting als een jaarlijksche toelage voor onzen Kapitein-commandant der d.d. Schutterij. De betrokken commissie kon geen termen vinden om vrijwillige daden van den schut- terschef uit de gemeentekas te vergoeden. had een paar hout- of ringduiven in den steenperenboom huisgehouden, op het heem van L. P. Jager alhier, van wien men ver leden week de peren ging schudden en bij louter toeval eens een kijkje nam in het nest, vond men daarin twee volwassen jongen liggen. Gaan alle duiven dit voorbeeld volgen, dan zal haar aantal zeker snel vermenig vuldigen. Ooststellingwerf, 30 Oct. Inzake de in beslag genomen melkmeetemmers in de boterfabrieken, kunnen wij mededeelen, dat door den Kantonrechter te Beetsterzwaag is uitgemaakt, dat bedoelde emmers niet mogen worden gebruikt, als in strijd met de wet. Bjj het vonnis is echter volstrekt geen melding gemaakt van het ontbrekende ijkmerk; er is alleen op gewezen, dat op de meetemmers ontbreken de koperen plaatjes, een met het woord „Melkmeetemmer" en grootst aantal liters, dat er met den emmer kan worden gemeten en een met de kleinste hoeveelheid. Zijn deze plaatjes, welke ge makkelijk aan te brengen zijn, aanwezig, dan schijnen de emmers aan de eischen te voldoen, ofschoon men ze niet geijkt kan krijgen. Is dit gevoelen juist, dan doet men verstandig de plaatjes te laten aanbrengen, om daardoor het gevaar voor eene bekeuring te ontgaan. Hepk.Adv.Bl. De Weesinrichting te Neerbosch. Hoewel de instructie in zake Neerbosch steeds voortduurt, kan met vrij groote ze kerheid worden gemeld, dat deze zal leiden tot een vervolging wegens mishandeling, zoowel van een mannelijken als vrouwelijke beambte der stichting. De openbare behan deling voor de rechtbank te Arnhem zal in den loop van December plaats hebben, waarbij, naar men verzekert, eigenaardige bijzonderheden omtrent de beheerwijze in Neerbosch aan het licht zullen komen. Zondag zijn te Lunteren bij het af- scheidsprediken van den predikant de ge bruikelijke vechtpartijen niet achterwege gebleven. Zoo werd bij een dezer schermut selingen een jongen van 15 jaar met een mes in den rug gestoken. Daar de geneesheer afwezig was, werd het eerste verband gelegd door den brigadier der Rijksveldwacht E. van Broekhuizen te Barneveld, bijgestaan door den veldwachter te Ede. Óp eenige plaatsen in de Vein we bestaat, moet men weten, de gewoonte nog, om het gaan en komen van een predikant te be schouwen als een gebeurtenis, waarbij overvloedig sterke drank gebruikt moet worden. Zulk een dag wordt dan ook door het publiek als „Domineeskermis" betiteld. Automatische deuropener. Deze week werd ons, zegt Architectura, een nieuwe vinding op het gebied van deuropenen en sluiten vertoond, welke, wanneer zij blijkt goed te zullen werken, ongetwijfeld een groot succes zal bekomen. De werking is als volgtOp twee meter afstand van de deur of deuren gekomen, openen deze zich van zelve, om zich nadat men twee meter door de opening is gegaan, dus over het geheel gedurende den tijd dat men vier meter doorloopt, weder op dezelfde geheimzinnige wijze, te sluiten zoolang zich echter ook maar één persoon binnen dezen afstand bevindt, blijven de deuren in ge- openden stand. De werking is hydraulisch of pneumatisch, mooglyk ook wel beide, de juiste werking en inrichting wordt echter geheim gehouden, alleen is bekend, dat het toestel op de waterleiding moet worden aangesloten, welker druk vereenigd met het gewicht van één persoon, welke zich op twee meter af stand van de deuren bevindt, voldoende is om het toestel in werking te stellen. Door het meer of minder cpenen van de toevoer- kraan der waterleiding kan van te voren de snelheid, waarmede de deuren zich zullen moeten openen, worden vastgesteld en deze zeer langzaam of ook wel snel geschieden. De werking is geruischloos, en het effect verrassend. Als een niet daaglijks te vermelden bij zonderheid kan worden medegedeeld, dat deze uitvinding of toepassing van Neder- landsche herkomst is, door een Nederland- sche fabriek in exploitatie genomen en verder in de voornaamste landen van Europa en in Amerika gepatenteeid is. Naar werd medegedeeld zijn voor het nieuwe postkantoor te ’s Gravenhage de inrichtingen voor vier stel tochtpuideuren besteld en is men voor de levering jan dezelfde toestellen, voor eenige groote stations in ons land in onderhandeling. Onnoodig te zeggen, dat deze vinding voor groote gebouwen met een groot en druk verkeer, alsmede bij schouwburgen, vooral bij brandgevaar, van groot nut zal kunne» zjjn. Duitsche keizer destijds aan president Kru ger geseind hebben En onder aanvoering van Chamberlain wijzen ze met trots op den miljonair Rhodes, die gaat vechten tegen de halfwilden, en ze praten alsof het bijna een te hooge eer is voor een Boer door zoo’n miljonairs kogel getroffen te worden. Doch wanneer we nu lezen dat daar ad vocaten sneuvelen eh rechters gewond en gevangen genomen worden, dat iedereen van rang en stand, ambtenaren, afgevaardig den en alles mee in het gelid staar, dan wil er dat half wilde verhaal niet goed meer in. Dan praten ze zichzelf en elkaar wel allerlei dingen voor, alsof alles, wat ze niet begrijpen, heel natuurlijk is, als men het maar naar den optimistiechen kant uitlegt, waar geen Uitlanders meer te mishandelen zijn daar die edelen al lang allemaal weg - geloopen zijn daar behelpt men zich met beschoten ambulances en vermoorde kaffer- vrouwenmen verhaalt elkaar wel weer dat „huis toe" het wachtwoord der Boeren is; men verzekert, omdat men het zoo hoopt, dat allerwege in Transvaal, in Oranje-Vrij- staat, in de Kaapkolonie ontmoediging heerscht, doch men rekent ook uit, dat White slechts 12000 man heeft en Joubert zeker 20.000 als het er niet 30.000 zijn. De eene militaire autoriteit verzekert dat de Engelschen zich bij Ladysmith zullen verschansen en zich geheel tot de verdedi ging zullen bepalen, zonder zelf aanvallende bewegingen te maken, die de Times dan maar weer moet uitleggen als te behooren tot de verdedigingstactiek, zooals dit blad deed met de overwinningen te Glencoe, Elandslaagte en Rietfontein. Andere gezaghebbenden weten echter even beslist te verzekeren, dat 12000 man niet genoeg zijn de om heuvels en het plateau bij Ladysmith en de wegen daarheen behoor lijk te verdedigen. Dezen zeggen dat White niet anders met zijne concentratie kan be doelen, dan verhinderen dat Joubert zich vereenige met de Vrijstaatsche korpsen en dat hij dus eerst laatstgenoemde en dan Joubert zal aanvallen en, dat spreekt van zelf, verslaan, vernietigen en demoraliseeren, zooals zulks in Natal te doen gebruikelijk is... in de Londensche pers. Dit weet men echter al, en het staat op de ernstige, soms bezorgde gezichten der couranten lezers te zien, dat deze oorlog niet meevalt; het lijkt nog niets op Khartoem, en zelfs de schitterendste overwinning maakt niet meer blij„laten we maar wachten tot de minister van oorlog het bericht offici eel geeft", hoort men nu. Doch als dan de minister hier geen dui delijke berichten geeft en de opperbevel hebber alles censurelijk toebereidt voor de Engelsche tafel, dan krijgt John Buil het landhij vindt dat bij best tegen een stoot kan en geen jongejuffrouw is, die zoo ont zien behoeft te worden; hij vindt zich zelf stevig genoeg om den zwaren kost ook van slechte tijding te verteren. En in dat opzicht heeft John Buil mis schien gelijk; al dat gedraai maakt hem maar zenuwachtig. Amst. Crt. ’t Salaris van onzen architect wou men verhoogen met f 300, en alzoo brengen op f 1500, maar dan onder de bepaling, dat er geen particulier werk meer zou worden ver richt. Men meende, dat dat particulier werk te veel tijd in beslag nam en had ’t nu maar volstrekt begrepen, dat dit ophield, ’t koste wat het kosten moet. In zoover kreeg men zijn zin, dat ’t salaris, of liever de zaken voorloopig zoo blijven als ze zijn. Intusschen zal ’t D. B. eens voeling houden met den architect (over diens werkelijke verdienst ongetwijfeld) en dan meteen voorstel by den Raad komen, dat beide partijen bevredigt. Onze kundige onder-architect, de opzich ter de Jong, had ’t nog kwader te verduren, of liever zou ’t nog kwader te verduren hebben gehad. Want was de verhooging van ’t salaris van den architect aangenomen, dan was men met de vraag gekomen, om ’t inkomen van De J. met 1309 te verlagen. Al weer kwam men er op, dat deze bouwkundige zich op particulier terrein te veel beweegt; „dat leidde tot misbruiken" zei de heer Dokkurn. Maar onze burgervader wist den heeren te beduiden, dat De J. zijn vrijen tijd steeds productief maakte en het gemeentewerk door den dienst bij particulieren in het minst geen scha lijdt. Echter, en in zooverre kreeg men zijn zio, zal vanwege het D. B. een beetje meer worden toegezien. Een mooi sommetje, f 1500, trok men uit voor het uitdiepen onzer Nieuwe gracht plus ’t eind van de Noorderpoort tot de Franeker vaart. De regeling der onderwijzers-jaarwedden werd uitgesteld tot een volgende vergade ring en de begrooting, na afhandeling der ontvangsten vastgesteld tot een bedrag bovengenoemd. De ijzeren zolderschuit van de firma Bouma en Zonen, alhier, beta len met zak ken meel, werd heden morgen in minder gunstigen toestand gevonden. De schuit zit nu nog in ’t water en de zakken meel zijn uit het natte element op het droge gebracht. Sn. Crt. Witmarsum. Onze eerste najaars-vee- markt, Maandag j.l. gehouden, trof het al heel slecht wat het weer betreft. Den heelen dag regen en wind. Misschien was daarom ook de animo der veehouders niet bijzonder groot om ter markt te gaan. Er waren tenminste een klein aantal koeien ten ver koop aangeboden. Mogelijk dat de volgende veemarkt, in de volgende week te houden, beter bezocht wordt. Stavoren, 30 Oct. Gelijk de dagbladen reeds meldden heeft hier Vrijdagmiddag een hoogst ernstig ongeval plaats gehad de wisselwachter H. Albertsma een jonge man van 30 jaar werden dooreen rangeerenden trein beide beenen afgereden. De ongelukkige had, naar men meedeelt, plaats genomen op den buffer, toen hij door het schokken van den trein zijn even wicht verloor en onder de raderen geraakte met het bekende treurige gevolg. Docter Hiemstra van Warns was het eerst ter plaatse aanwezig. Drie doctoren, de heeren Bouma, van Sneek, de Jong, van Koudum en Hiemstra, van Warns, amputeerden denzelfden dag beide beenen, één boven, de andere even onder de knie. Volgens berichten is de toestand van den patiënt naar omstandig heden bevredigend. Leeuwarden, 30 Oct. Gisterenavond hoorde men op de Tuinen alhier het ge roep om hulp. Menschen, die toesnelden, zagen dat een man zyne vrouw verdrinken wilde, omdat zy hem ontrouw was, zooals hij haar verweet. Da politie kwam tijdig tusschen beide. St. Nicolaasga, 30 Oct. De diaconie der Herv. gem. alhier ontving gisteren in de offerbus van het H. Avondmaal een bankbiljet van f25. Naar men met zeker heid vermoedt, was deze ruime gift ter dank aan een hooggetrokken nummer voor de nat. militie. Dokkum, 30 Oct. Vermoedelijk door een bekomen lek is gisternamiddag een schip, beladen met beetwortelen, in de stadsgracht alhier gezonken. Men is thans druk bezig het schip boven water te brengen. Zaterdagmorgen brak alhier eene werk staking uit onder de aibeiders, belast met den aanvoer van beetwortelen. De arbeiders ontvangen naar hun zin, een te karig loon. Er werd een overeenkomst getroffen en heden hebben ze den arbeid hervat. Surhuisterveensterheide, 30 Oct. De mazelen heerschen hier epidemisch. Ze zijn van een kwaadaardig karakter, zoodat er in ééne week drie kleine lijders bezweken. Dijken^ 33 Oct. Pen geheelen zomer Het is van een opperbevelhebber misschien te begrijpen, dat hij strenge censuur laat oefenen over oorlogstelegrammen, voor het publiek is die methode er een die zeer ze nuwachtig maakt en opwindt. Nu is bovendien het Parlement tot 15 Januari verdaagd, de regeering heeft haar tien miljoen pond, en er worden door de parlements-leden geen vragen meer gesteld die duidelijk makende antwoorden kunnen uitlokken van de regeering. Men moet het doen met de officieele bul letins, welke het ministerie van oorlog uit geeft en men teert in den tusschentijd op de berichten die de couranten met veel op hef aankondigen en op haar biljetten ver- grooten. Elke schermutseling is daar een slag, en elke slag is een overweldigende overwinning, waarbij dan de Boeren met nooit falende regelmatigheid enorme verliezen heeten te lijden. Eigenlijk was het Woensdag eenigermate een verlichting en een opluchting, weer eens een heel gewonen wedren-uitslag te zien aangekondigd en het „all the winners" van de couranteojongens, in gewone dagen hun eenige wapenkreet, had al zijn vervelende eigenschappen voor ’s Londenaars oor ver- evenwel dat men zich loren. De hoofdzaak is niet gerust gevoelt. Men het gewone publiek, dat strategie noch tactiek begrip heeft be grijpt niet waarom een generaal Yüle, na zijn allerschitterendste overwinning bij Glen coe, waardoor bij al wat Boer is heette ge demoraliseerd te hebben en ontmoedigd, waarom zoo’n generaal terugtrekt van de onneembare positie, die zijn f roepen genomen hadden, en al zijn gewonden achterlaat, met de stad Dundee, in de handen van den vijand. Men begrijpt ook niet, hoe het mogelijk is, dat een geheel escadron huzaren, met kolonel en al, door zoo’n uiteengejaagden vijand is kunnen gevangen genomen wor den, en aarzelt dien kolonel de schuld te geven door te zeggen, dat hij een onver- geeflijken flater heeft moeten begaan. En als nu die generaal met een oostelij- ken omweg naar Ladysmith terugtrekt, dan begrijpt men weer niet waarom zijn chef, om hem te helpen, westwaarts trekt, en bij Elandslaagte een nieuwe schitterende over winning gaat bevechten, ook weer onneem bare stellingen neemt, om die daarna ook weer te verlaten en niet zijn kameraad te gemoet trekt, doch weer naar Ladysmith terug, waar die kameraad nog lang niet kan zijn,terwijl die bij Elandslaagte alweer uit elkaar gejaagden vyand tot op zes mijlen afstand van Ladysmith nadert. Dan is er nog iets dat ook niet strekt om den Londenaars de zaak duidelijker te maken. De bladen hadden de Boeren, dag in dag uit, voorgesteld als wilden, die vrou wen mishandelen en alleen weerlooze, onge wapende, vluchtende Uitlanders aandurfden. En nu zijn eerst die gruwelpraatjes hun eigen dood gestorven, zonder ooit een schijn van bewijs voor hun recht van bestaan te hebben geleverd. Doch dat niet alleen! De berichten door Engelschen zelf verbreid luiden nu juist andersom. Commandant Cronjé heeft de vrouwen en kinderen uit Mafeking laten gaan, hij heeft twee Engelsche dames ver oorloofd haar gewonde echtgenooten mee naar de belegerde stad te nemen en ze met rid derlijkheid bejegend. Generaal Joubert heeft zijn ongelukkigen tegenstander, Symons een rustig sterfbed en een behoorlijke be grafenis bezorgd en toen de dappere man aan zijn wonden was bezweken, heeft Jou bert aan den Engelschen generaal kennis daarvan gegeven. De correspondent van de Times wordt opgewonden, als hij schrijft over de koele, dappere doodsverachting, waarmee de Boe ren strijden en standhouden; op de juist heid van hun geweervuur kan zelfs in En geland niet afgedongen worden, nu wordt ook aan hun artillerie recht gedaan. En wanneer straks in Pretoria de gevan gen huzaren met hun officieren aankomen, om geïnterneerd te worden, waar Jameson en de andere schuimers opgeborgen zijn ge weest, dan ontvangt dat volk van zooge naamde halfwilden hen met een stilte als des grafs, eerbied toonend voor het ongeluk, eerbied voor hun dapperheid. De stand waaruit de gemiddelde Engelsche soldaat voorkomt, heeft een verward denk beeld dat die halfwilde Boeren ergens by Duitschland wonen, een aardrijkskundige meening die ze heel naïef toelichten met de vraag: .Want waaronx zou anders de o Bolswardsche Courant. -i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1