NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWA.RÖ EH WONSERA.DEEE No. 89. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. t ZONDAG 5 NOVEMBER. B1N1NEJNLAND. Een sprong voor de vrijheid. $xxxxx:xxxx/xxxxxxxx$ VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vertelling van een Engelsch spoorwegmachinist. Bp F Kimswerd, 2 Nov. In 1888 werd alhier door een 7-tal laodbouwers eere zuivel fabriek opgericht, welke thars, door vertrek naar elders, nog door hun vijven wordt ge dreven. De coöperatie eindigt Februari 1900» Bovengenoemde heeren hebben zich Hepk. Adv. BI. Men schrijft uit Winschoten naar aanleiding van het bericht, als zoude aan de constructiewerkplaatsen aldaar een „treu rig* ongeluk hebben plaats gehad, dat zulks zeer overdreven is. Bij nader onderzoek is gebleken, dat alles wat plaats heeft gevon den bestaat in het feit, dat een der sjou werlieden tijdens het opladen van groote ijzerconstructies op spoorwagens, zijn linker arm bij het overschuiven van het eene stuk ijzerwerk op het andere bekneld kreeg, waarvan eene kneuzing van den linkerbo venarm het gevolg was. De kneuzing is van dien aard, dat de betrokken persoon zijn werk in enkele dagen weder zal kun nen hervatten. Het ongeluk is dus geens zins te rangschikken onder wat men ge- woonlijk treurige ongelukken noemt en van thans den steun verzekerd van eenige melk- leveranciers, zoodat na de expiratie ’t getal deelhebbers 13 zal bedragen. De fabriek en hare inrichting zal eenige verandering ondergaan, waarvoor reeds een huis is aan gekocht. Stavoren, 2 Nov. De gezondheidstoe stand van den wisselwachter A. alhier blijft bij voortduring zeer bevredigend. Het op treden van den stationschef bij dit ernstige ongeval wordt door allen ten zeerste geroemd. Genoemde chef was niet alleen onmiddellijk na het ongeluk op de plaats des onheils aan wezig, maar wist ook door het aanwenden van de voorgeschreven verbandmiddelen zeer doeltreffende maatregelen te nemen. Balk, 1 Nov. Op de heden alhier ge houden gewone herfstveemarkt waren aan gevoerd ruim 40 stuks hoornvee. Men besteedde zeer goede prijzen. De handel was tamelijk vlug. Door het schoone weder uitgelokt, was er veel publiek. Langezwaag, 1 Nov. Hoe gevaarlijk het in streken met veenachtigen bodem is, roekeloos met vuur om te gaan, moge wel blijken uit het feit, dat de laan van den heer J. B. sedert Juli smeulende is. Kon men in September ’s avonds langs een vrij groote uitgestrektheid het vuur zien, thans komt de rook nog op drie plaatsen uit den grond stijgen. Workum. De opbrengst van de in de gemeente gecirculeerd hebbende lijst voor de Transvaal bedraagt zuiver f 134.55, en die van de door de beide fanfare-corpsen gegeven muziek door de stad, op Woens dag jl., f 126.80, alzoo te zamen f261.35. Heerenveen, 1 Nov. De muzikale collecte, heden door de „Woudklank** ge houden ten behoeve van onze broeders in Transvaal, heeft f 174,86 opgebracht. Een milde ingezetene schonk f 25 voor de Boeren en f 10 voor de kas van de Woudklank**. Beets, 2 Nov. Met de ontginning van de Westerbure fenne, eene oppervlakte van pl. m. 80 hectare en eigendom van den heer P. Jansen te Amsterdam, vordert men uit stekend. Vele arbeidersgezinnen hebben daardoor brood en blijven, zoolang die werk zaamheden voortduren, voor tijdelijke bedee- ling door ’t armbestuur ontheven. Door het graven van wijken, droogmaken en daarna egaliseeren der gronden, krijgt die groote oppervlakte hagen en water, een vrij wat beter aanzien. Zoo successievelijk wordt alles in mooi vlak land herschapen en belooft een sieraad te worden van den grcoten polder alhier. De eerste, kleine boerderij is gereed, welke weldra door meerdere zal worden gevolgd. Meldde men onlangs dat in navolging van den heer Jansen, de heer M. Bottema te Leeuwarden ook van plan is zijn onder gronden alhier te ontginnen, naar we uit goede bron vernemen zal de heer J. Lank- borst, landeigenaar en vervener te Beetster- zwaag, dat voorbeeld volgen, zoodat kan verwacht worden dat binnenkort nog eene oppervlakte hagen en water van pl. m. 25 hectaren zal worden drooggelegd. Rottevalle, 2 Nov. De heer Bakker, predikant bij de gereformeerde gemeente, heeft van den kansel de namen afgelezen van hen, die in zijne kerk zjjn gedoopt en de godsdienstoefening daar verzuimen. Dit heeft nog al wat kwaad bloed gezet. Ds. Kijlstra en zijn huisgezin zijn thans te Laren. Zij hebben aldaar een huis gehuurd, waarin vorr de huisgezinnen, die begin dezer maand zullen volgen, ook ruimte is. Met de grondwerkzaamheden is reeds een begin ge maakt. Volgens eigenhandig schrijven van ds. K. gaan ze de toekomst welgemoed tegen. Rijs, 2 Nov. Op eene gister alhier ge houden jachtpartij met 2 geweren werden niet minder dan 30 hazen geschoten. In dit deel van Gaasterland houden zich dan ook de meeste langooren op. Overigens schieten de jagers weinig. yx eeds vele jaren deed ik dienst als r? machinist op een locomotief. Ik had mijne machine lief gekregen en ge voelde mij nergens beter thuis dan op het platform. Weliswaar worden wjj niet zoo hoog geacht als de kapiteins der groote stoomschepen misschien ook wel omdat wjj hunne mooie uniform missen, maar toch kunnen wij beweren, evengoed als zij, dat, als wij op onze machine staan, het leven van honderden menschen aan onze oplet- lendheid is toevertrouwd. Die verantwoor delijkheid maakt dat wij aan onze machine gehecht worden en ik heb kameraden gezien die met tranen in de oogen van hunne locomotief afscheid namen. Op elke hoofdlijn der Engelsche spoor wegen liggen viervoudige rails,, voor het sneltrein- en het gewone verkeer, zoodat een paar naast elkander rijdende treinen door eene kleine ruimte van elkaar geschei den zijn. Op zekeren dag in den herfst van 188... reed er een extratrein van Portsmouth naar Waterloo. Ik moest den trein naar Portsmouth terugbrengen. Wij reden om 9 uur 27 min. af en behoefden nergens op te houden voor wjj de plaats onzer be stemming hadden bereikt. Daar wij een anderen, voor ons vertrokken trein moesten voorbijhalen en ons geen andere trein kon tegenkomen, namen wjj het linkerspoor, zoodat wij den rechtersneltrein dicht naast ons kregen. Om 9 uur en 35 min. rijdt van Waterloo een expres af, die in Sout hampton aansluiting heeft op de Kanaal boot en ons dus moest voorbijhalen. Wjj waren het station Ramspark reeds gepasseerd, toen ik den sneltrein hoorde die in het volgend oogenblik naast ons was. Daar mijne machine op dit oogenblik wat meer stoom had, bleven wij eenige oogen blikken naast elkander rijden. Plotseling zag ik dat in den exprestrein het portier eener coupé le klasse werd geopend. De daarin zittende passagier stapte op de tree plank, maakte zich tot een sprong gereed en kwam het volgend oogenblik op het platform onzer locomotief terecht. Half verbijsterd van schrik grepen de stoker en ik den man, opdat hjj niet zou terugstor ten en toen daarna de stoker koten op wierp, zeide hij zacht tegen mij: „Ik ge loof dat die kerel krankzinnig is Nadat wij een klein station waren ge passeerd, wendde ik mij tot den vreemde ling. ’t Was een jonge man met gladge schoren gelaat en zorgvuldig gekleed, die doodsbleek en sidderend voor mij stond, want het platform eener locomotief is nu juist niet de meest aangename plaats voor onervarenen. „Weet ge wel, dat ge een levensgevaar lijke sprong hebt gemaakt vroeg ik. „Wat bewoog u daartoe?* „Ik was daartoe gedwongen luidde het antwoord. „Gedwongen? Door wien dan? Want voor zoover ik gezien heb, zat gij alleen in de coupé „Ja, ja, dat is zoo. Maar niettegenstaande dat was ik toch gedwongen den sprong te wagen en ik zal u vertellen waarom. Ik moet vluchten en dit was de eenige weg. „Vluchten? Voor wie of voor wat Voor de politie Maar ge vergist u wanneer ge meent dat wij in dat geval u niet zulten uitleveren.*1 „Neen, niet voor de politie, want ik ben geen misdadiger. Luister maar naar wat ik u zal vertellen. Ik behoorde tot een geheim anarchistisch genootschap, ’t Zou een te lang verhaal worden, indien ik u vertelde, hoe ik bjj dit genootschap verzeild ben geraakt. Als evenwel iemand eenmaal lid is geworden, gaat het verbazend moeilijk er weer af te komen. Al het mogeljjke heb ik gedaan om mijne vrijheid terug te krjjgen, maar alles tevergeefs. Op een avond in de vorige week hielden wij eene vergadering, waarin een aanslag werd beraamd. Ik durf u dien aanslag niet nader aanduidenwel kan ik u zeggen dat hij tegen het teven van een der hoogst geplaatste personen was ge richt. Wij trokken het lot dat den uit voerder moest aanwjjzen en dat lot viel op mij. Vergeefs smeekte ik mij van dievree- selijke taak te ontslaande voorzitter her innerde mij aan mijn eed en voegde er bij „Het lot is op u gevallenge moet dus de daad volvoeren. Als ge mist of aarzelt, blijft u maar een keuzede dood. Geloof aiet hem te kunnen ontvluchten. Tot Don derdag wordt ge zorgvuldig bewaakt desj amputatie is in het geheel geen sprake Het is een dergelijk geval als toen voor eenige weken een sjouwerman een blauwe plek op een zijner teenen opliep doordat er een stuk rail op kantelde en men den volgenden dag in de bladen van het noor den vermeld zag, dat een been was ver brijzeld, dat amputatie in het academisch ziekenhuis noodig was gebleken enz., ter wijl op den dag dat ’t nieuwtje circuleerde, de bedoelde persoon goed en wel zijn werk verrichtte en het niets beduidende blauwe plekje was vergeten. In het Nederlandsche Dagblad waar schuwt V. tegen het demonstreeren in Ne-, derland tegen.de Engelschen. Men weet hoe het verhaal de ronde deed, dat een barbier weigerde een Engelschman te scheren, dat Engelsche beursbezoekers in de maling werden genomen, dat iemand weigerde een pistool te koopen omdat het van Engelsch maaksel was, enz. Alle dergelijke demonstraties zijn - zegt V.- kinderachtig en in de hoogste mate onver standig. De Engelschen, die ons land be zoeken, moeten even beleefd en voorkomend als vroeger behandeld worden, al behoeft ook niemand zijn sympathie voor de Boeren te verbergen, want eene tegenovergestelde houding zou Nederland toch slechts op pijnlijke vernedering te staan komen. Mocht het gebeuren, dat in een vecht partij een Engelschman gedood of verwond, werd wat bij de spanning der gemoederen zeer goed mogelijk is, dan zou Nederland toch ter wille van de goede verstandhouding schadevergoeding moeten geven en wat is er dan gewonnen? Veeleer moeten dus de Nederlanders zich door eene waardige hou ding de meerderen van de Engelschen too- nen. Een verstandig woord en een tactvol optreden kan duizenden en duizenden En gelschen ten gunste van de Boeren of, ten minste, van den vrede stemmen, terwijl het tegendeel tot het af breken van handelsre- latie en andere represailles kan leiden, om van ernstiger verwikkelingen niet eens ta spreken. Kleinigheden zijn soms voldoende om landen met elkaar in oorlog te brengen, vooral als een der landen absoluut een re den voor krijg of dwangmaatregelen hebben wil. Eene symbolische schilderij, nu nog op het Rijksmuseum te Amsterdam aanwezig, waarop Jan de Witt wordt voorgesteld als een zwaan en Engeland als een hond, die den zwaan aanvalt, was een der voorwend sels voor den tweeden Engelschen zeeoor log en al zal het nu ook zulk een vaart niet loopen, voorzichtigheid is plicht. De natiën hebben elkaar noodig, evengoed als de menschen. Het is niet voldoende, dat zij niet met elkander in oorlog zijn, er moet eene aangename welwillende verstandhou ding heerechen en juist die verstandhouding wordt in gevaar gebracht door de demon straties, die wij hierboven hebben aangeduid. Groote lading. De lading van het gister van Rotterdam naar New-York ver trokken dubbelschroefstoomschip Statendam van de Holland—Amerika lijn, bestaande uit ruim 8909 tonnenmaat, is ongetwijfeld de grootste lading stukgoed, die ooit Rot terdam verliet. Bovendien vervoert dit stoom schip op dezelfde reis ruim 1000 passagiers. Een gevolg van den oorlog. Naar men aan het Haarl. Dagbl. mededeelt, heelt de oorlog van Engeland met Transvaal voor vete bloemisten een onverwacht effect. De bestellingen uit Engeland komen namelijk niet of zeer schaarscb in, en de reizigers der firma’s worden er allesbehalve vriende lijk ontvangen en kunnen geen zaken doen. Brand. Te Limmen is de woning der hoogbejaarde juffrouw van Dijk afgebrand. De oude vrouw kon zich nog redden, maar de geheele inboedel ging verloren. Ongeluk. Bij een vechtpartij te Stratum is een der vechtersbazen met een mes zoo danig gewond, dat men voor zyn leven vreest. De vermoedelijke dader is aange houden. Te Scheveningen is Woensdagavond door de politie nabij de Wittebrug een man gevonden, die een ernstige wond in den rug had. Volgens zijn verklaring was hij door de stoomtram der Staatsspoor aange reden. Na door den arts A. de Niet Mz. verbonden te zijn, is hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. In een der grootere koffiehuizen aan de Breestraat te Leiden zijn de stamgasten zoodanig verbitterd zoo wij voor hen vertrouwen niet in de dubbele beteekenis van het woord tegen het trouwelooze Albion, dat de Engelsche nieuwsbladen niet meer op de leestafel van gemelde inrichting worden geduld*, avonds neemt ge den sneltrein naar Sout hampton en dan de boot naar Havre; vandaar gaat ge naar Parijs. Ge gaat over Southampton, omdat die Ijjn het minst wordt gebruikt. Ge reist alleen, maar elk uwer schreden wordt bewaakt. Geloof ook niet, dat ge den trein op eene eenzame plaats tot stilstand zult kunnen brengen en zoo ontvluchten, want twee eedgenooten bevinden zich met u in den trein, die elk uwer schreden bewaken. Hetzelfde geschiedt te Havre en Rouaan, waar ge u moet ophouden. Te Parijs wordt ge door andere eedgenooten opgewacht, die u voortdurend zulten begeleiden. Ge ziet dus dat alle pogingen om u aan de taak of de straf te onttrekken vergeefs zouden zijn. Uitgeput bleef de vreemdeling eenige oogenblikken zwijgen. „Maar hoe weet ge dan,“ vroeg ik, „dat uwe bewakers werkelijk te Waterloo den trein hebben bestegen „By het vertrek van den trein werd een klein briefje in mijne coupé geworpen, dat mij daaraan herinnerde** „Heb je dat briefje nog?** „Neen, ik zeide u immers reeds dat ik in mijne vertwijfeling niet wist wat te doen. Reeds wilde ik den sprong wagen, om te kunnen vluchten, toen ik uw trein bemerkte. Terwijl ik met de uitvoering van mijn eerst plan wachtte tot uw trein voorbij zou zijn, zag ik dat de treinen eenige oogenblikken naast elkaar bleven voortrijden en toen was mijn plan gemaakt. Ik waagde den sprong en deze gelukte mij. “Zoover hebt ge dus uw doel bereikt, maar wat moet er nu verder gebeuren „Kunt ge mjj niet laten afstappen, terwjjl de trein stopt Anders moet ik mjj natuurlek tegenover de autoriteiten ver antwoorden en dat zou ik tot eiken prijs willen voorkomen/ „Dan zou ik mjj aan overtreding van het reglement schuldig maken. Bovendien/ voegde ik er bij, „heb ik niet de minste ze- kerheii van wat u hebt verteld „Ik zweer dat ik niets dan de waarheid verteldeOverigens weet niemand dat ik mjj op uwe machine bevind. Als men ont dekt dat ik op deze wijze wist te ont vluchten zal men mij achtervolgen en het einde is voor mjj de dood. Geld heb ik genoeg om bjj v. naar Austalië of Amerika te gaan/ Ik keek mjjn stoker eens aan, die mjj toeknikte. Toen wjj op eenigen afstand van het station Portsmouth stilhielden en wachtten op het signaal dat wjj konden binnenrjjden, liet ik den vreemdeling af stappen, die ons ter belooning eenige goud stukken in de hand wilde drukken, welke ik evenwel weigerde. Eenige dagen gingen voorbjj. Ik had juist mjjn vryen dag, toen de stoker bjj mjj kwam om mjj eene courant te brengen, waarin een bericht was aangestreept dat hjj mjj aanwees. Tot mjjne groote verbazing las ik het volgende Geheimzinnige verdwijning van een oplichter. Donderdagavond is op geheimzinnige wjjze een misdadiger verdwenen, dien de politie stellig op het spoor meende te zijn, n.l. de directeur van de Ver- eenigde Europeesche en Koloniale Banken, die zich aan groote oplichte rijen heeft schuldig gemaakt. Donde- dag werd opgemerkt dat hij te 9 uur 35 min. op het laatste oogenblik in den sneltrein sprong, die van Waterloo naar Southampton vertrok. De gehei me politiebeambte, die hem vervolgde, vertrok met denzelfden trein, maar toen hjj te Southampton aankwam, was de verdachte verdwenen. De trein heeft onderweg nergens stilgestaan ook was er niet aan de noodrem getrokken. Men moet derhalve aannemen dat de oplichter, zich op zjjne vlucht naar het vasteland ondekt achtende, in ver twijfeling uit den trein is gesprongen, ofschoon men tot dusver geen spoor van hem heeft ondekt/ „Wat zeg je daarvan vroeg de stoker. „Alleen dat wjj moeten zwjjgen/ ant woordde ik. „Maar ik moet zeggen ik heb nog nooit iemand aangetroffen die zoo goed kon liegen!” Bolswartlsche Courant, f f»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1