NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER ADEE.L No. 90. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. p DONDERDAG 9 NOVEMBER. VOOB jongetje, ook voor hem is de eiseh f2 of 21. illïl ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. was en Zitting van Vrijdag 3 Nov. 1899. 12. in was den 9 Oct. was den 9 Aug. J. J.J. M. en A. T. te Arum waren den 8 Oct., ’s avonds ten ongeveer half twaalf op het kaatsplein aldaar, niet om te kaatsen natuurlijk, daarvoor is het dag licht noodig, maar zij waren samen druk aan ’t disputeeren, zoo druk zelfs, dat het als verstoring der nachtrust moest worden aangemerkt. Eisch tegen ieder f 3 boete of 2 dagen. 26. J. D. te Arum was dienzelfden avond waarschijnlijk ook van de partij geweest. Hij was evenwel geen druktemaker, maar had bepaald te veel, en moest naar zijn woning worden geleid. De eisch tegen hem is f 1 of 1 dag. 27. T. N. te Bolsward was Zondag den 15 Oct., ’s avonds omstreeks half tien ook te zwaar beladen, en nog al lastig voor het publiek. Eiseh f2 of 1 dag. 28. T. v. d. S. verkeerde dien avond op de Gro.ote Dijlakker ook in hetzelfde geval. Hij maakte nog al wat spectakel en werd onder toezicht der politie naar huis ge bracht. Omdat hij thans bij 2e herhaling voor dronkenschap terecht moet staan, luidt de eisch 7 dagen hechtenis. 29. J. W. te Bolsward verzuimde bin nen 3 X 24 uren kennis te geven dat er in zijne fabriek een werkman een ongeluk heeft gehad. Den 6 October viel een knecht door den zolder en wondde zijn voet. De politie kwam dit ter oore en omdat geen aangifte was gedaan, werd proces-verbaal opgemaakt. Bekl. erkent dat het ongeluk is voorge vallen, maar dit werd niet als ernstig be schouwd. De knecht had eerst geen pijn, en hij verwachtte hem dan ook des Maan dags weer op het werk, doch dien dag is pas dokter gehaald. Bekl. wist niet, dat hij er kennis van moest geven aan den Burgemeester. Getuige Schaper verklaart dat hij door een gat in den zolder, waarover een losse plank lag, kwam te vallen. Hij heeft zijn voet wat verstuikt, doch is nu volkomen hersteld. Ook S. Kramer getuigt, dat zijn makker kwam te struikelen, en den voet wat be zeerde, wat eerst niet als ernstig werd be schouwd. Dr. Beekhuis, die den patient heeft be handeld, heeft een kneuzing van het enkel gewricht geconstateerd, waardoor bloeduit storting ontstond. De zaak was wel niet van eeh ernstigen aard, doch 14 dagen rust was voor het herstel noodig. Eisch f 5 of 2 dagen. Bekl. zegt hierop nog dat ’t hem niet mo gelijk was, van het ongeluk op tijd kennis te geven, want ’s Vrijdags is de man ge vallen en pas des Maandags bleek het, dat hij ernstig letsel had bekomen. 30. M. H. B. te Hartwerd liet een sloot hekkelen langs den weg en liet een ge deelte van den modder op den kant van den weg zetten. Dit laatste mag niet en toen er een politie-agent langs kwam, kreeg de boer proces. P. K. Kamstra, die met die werkzaam heden bezig was, verklaarde aan den agent, op last van bekl. te handelen, en als ge tuige gedagvaard, herhaalt liij die ver klaring. Eisch f5 boete of 3 dagen hechtenis. 31. A. v, Z. te Workum was den 18 Oct. hier te Bolsward over zjjn bier, waar voor f 2 of 1 dag wordt geëischt. 32. P. N. te Bolsward verkeerde dien zelfden dag in gelijken toestand, doch tegen hem als recidivist wordt 3 dagen hechte nis geëischt. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 17 November a.s. Gij hebt, waarde lezer, mijn Grootje niet gekend, en dat spijt mij wel eenigszins, omdat het goede mensch op haar eerbied- wekkenden ouderdom ze had, als ze niet gestorven was, deze maand haar honderd sten verjaardag kunnen vieren - van een rijpe ervaring kon getuigen, en haar onder vinding gaarne voor anderen ten beste gaf. Als U het goede mensch hadt gekend, zoudt U eerst recht kunnen begrijpen, hoe ik het eens bjj haar heb verkorven. Ik wil U het geval in het kort vertellen. Ik was haar eens een bezoek gaan brengen, en als altijd gaf zij weer eenige vrome lessen ten beste. Met den voorsten vinger van haar klein en gevleesd handje opgeheven, kreeg ik onder meer te hooren„Jongen, dit zeg ik je, ga nooit met draaierij om, maar houd je aan het ware!'’ Kwansuis haar verkeerd verstaande antwoordde ik: „Wat blief Grootmoe! moet ik mij houden aan de klare?” en och hemeltje, wat was dat de plank ver mis. Hoeveel woorden de goede oude ziel wel gebruikt heeft, om mij terecht te zetten, ik durf het niet te schatten, en het einde heb ik dien dag niet eens aangehoord, want er scheen geen eind aan te komen. Maar, zult ge vragen, wat heeft dit toch uit te staan met het verslag van het Kan tongerecht? Ja ziet u, de woorden: „Jon gen, dit zeg ik je, ga nooit met draaierij om, maar houd je aan het ware!” komen mij dikwerf te binnen en mochten bij een terechtzitting wel eens wat helderder bij sommige beklaagden tot bewustzijn gebracht worden, en wat ik te hooren kreeg, toen ik zoo verkeerd had geantwoord, wenschte ik, dat de ooren had bereikt van het be langrijk getal beklaagden, dat heden voor dronkenschap moest terecht staan. De woorden die, naar ik oordeelde men oordeelt gewoonlijk liefst gunstig over zich zei ven, niet waar? voor mij overbodig en verspild waren, hadden mogelijk voor hen nuttig kunnen zijn. Doch genoeg hier van, laten wij onze taak aan vangen met No. 1 op de rol. J. de W. te Bolsward. Deze heeft een vorige zitting terecht gestaan, terzake dat hij op den Zondag in de kermis dronken is geweest. Bekl. kwam hier toen tegen .op, omdat hij dien dag niet in de stad is geweest. Deze zaak dient thans opnieuw, en de agent verklaart dat hij zich inderdaad in den datum heeft vergist. Zijn collega’s hebben hem overtuigd, door hem feiten te herin neren van dien dag, dat deze beklaagde niet den Zondag, maar een dag vroeger door hem is bekeurd, en dat dus in het proces-verbaal de datum verkeerd is op gegeven. De heer Ambtenaar vraagt daarom vrij spraak voor beklaagde, die heden weder is verschenen en het maar gelukkig noemt, dat hij is gekomen om zich te verdedigen, „want, zegt hij, anders had ik voor zoo’n verkeerd proces-verbaal toch maar knapjes de doos ingegaan.” 2. K. B. P. te Parrega kwam Donder dag 7 Sept, ’s namiddags omstreeks een uur of vijf denkelijk van de weekmarkt te Bolsward met paard en chais langs den weg bij Tjerkwerd. Een agent aldaar zag aan het wilde jagen en de slingerende houding van den bestuurder, dat hier wel wat „vergunning” in het spel was, en vree- zende dat er wel ongelukken konden ge beuren, ging hij den weg op, het rijtuig na. En jawel hoor, een eind verder lag het rijtuig om, de man er uit, die inmid dels door toesnellenden was opgeholpen. De agent constateerde dronkenschap en de eisch luidt 3 dagen hechtenis. 3. B. F. W. te Bolsward had 2 houten lengtematen van 1 meter in zijn winkel waarop papiertjes waren geplakt, ter aan duiding van de „oude el.” Eisch 2 X f2 of 2 dagen voor elke boete. 4. E. O. te Bolsward had een blikken maat van 1 liter, waarop het vereischte ijkmerk ontbrak. Eisch f 1 of 1 dag. 5. J. H. te Welsrijp had den 16 Sept, wel vijf reepjes papier op een lengtemaat van ’/i meter. Eisch f2 of 2 dagen. 6. S. T. te Welsrijp had denzelfden dag 7 gewichten, waarop de letter H ontbrak, zijnde het ijkmerk voor 18991900. Eisch 7 X 50 cent of 1 dag voor elke boete. 7. E. v. d. B. te Welsrijp had een 5 H.Gr. welke ongejjkt was. Deze bekl. was bljikena het proces-verbaal ^kwaadaardig" en weigerde naam en geboorte-datum op te geven. Eisch f2 of 1 dag. 8. M. de B. te Welsrijp werd dienzelf den dag nog bekeurd op het voorhanden hebben van een ongeijkte maat van ‘/a E- Eisch fl of 1 dag, benevens verbeurd verklaring bij al de hiervoren in beslag genomen maten en gewichten. 9. R. B. te Makkum is een jongetje, dat konijnen houdt, en als een jongen deze diertjes heeft, dient hij er ook goed voor te zorgen. Toch gaat het niet op, om gras te zoeken op eens anders gerechtigheid. Dikwerf hadden verschillende arbeiders bij Makkum er al over geklaagd, dat er jon gens over hun aardappelland liepen en den boel vertrapten. De veldwachter hield daarom eens een oogje daarop en den 25 Augustus werd deze jongen aangetroffen op de bouw van J. Roedema. Toen de politie hem er op wees, dat hij niet op eens anders grond mocht loopen, was hij nog al aardig brutaal en zeide in niet zeer beleefden vorm, dat hij toch eten voor zijn konijnen moet hebben. De veldwachter maakte proces op, Roedema getuigt dat de jongen geen verlof had op diens grond te loopen, en de eisch is f3 boete of 2 dagen hechtenis. 10. H. B. te Makkum is een meisje, en deze werd dienzelfden dag ook op de bouw aangetroffen. Zij zocht geen konijnengras., maar groote booneu, een zakje, waarin zij haar gekaapte boonen borg, was ter terecht- zitting aanwezig. Op de akkers van T. de Witte en J. Westendorp had zij wat weg genomen, en beide verklaren heden als ge tuigen dat zij daartoe geen verlof hadden gegeven. Voor deze veldstrooperij wordt f2 boete of 2 dagen geëischt. 11. I. P. K. te Koudum heeft op 31 Augs., zijnde den verjaardag van H.M. de Koningin, een vlag bedorven die uithing voor het huis van den heer J. W. de Jong te Koudum. De jongen had namelijk de baldadigheid een brandende zwerver in de vlag te gooien, die gedeeltelijk om den stok was gewaaid, en dus 'een zak vormde. De zwerver ontplofte daarin en de vlag was gescheurd, geschroeid en geraakte zelfs in brand, zoodat de Jong haar terstond moest inhalen. Voor deze straatschenderij wordt f 10 boete of 2 dagen geëischt. D. M. te Harlingen de opvaart bjj Kimswerd aan het vis- schen met een peur. In Wonseradeel is voor dit vischtuig vergunning noodig van den pachter van het vischwater, en daar deze visscher dat niet had, werd hij bekeurd. Eisch f 1 of 1 dag. 13. W. K. te Tjerkwerd had 2 koperen ge wichtjes ieder van 2 Gram welke niet geijkt waren. Ze werden in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Bekl. is heden aanwezig, hij erkent, dat die twee gewichtjes niet geijkt waren. Hij zegt, dat er bij den laatsten jjk 2 van zijn stel gewichtjes wer den afgekeurd Daar hij houder is van het hulpkantoor der posterijen, schreef hij er over aan den Directeur van het postkan toor, en deze zond hem twee nieuwe. Om dat hij er geen letter H. op zag, schreef hij andermaal dat die gewichtjes niet ge ijkt waren, wel meende hjj er een afkeu- ringsmerk op te zien, en hierop ontving hij antwoord terug, dat er aan de gewichtjes niets mankeerde; wat door mij voor een afkeuringsmerk was aangezien, was misschien een fabrieksmerk. Hij meende daarom ook dat ze goed waren. Hem wordt thans beduid, dat de ge wichtjes wel goed zullen zijn, maar ze zijn het laatste jaar niet geijkt, en daarvoor dient hij te zorgen. Eiseh 2 maal f3 of 2 dagen voor elke boete, met verbeurdverklaring. 14. H. B. te Workum was den 30 Aug. met een geladen geweer aangetroffen in het land van 8. de Vries te Hieslum. Hij kon den beambte geen permissiebillet too- nen en werd daarom bekeurd. Bekl. is aanwezig en verklaart dat hij van den huurder van het land mondelinge vergun ning had. Getuige de Vries antwoordt hierop dat hij wel toestemming heeft ge geven om achter in ’t land eens te jagen, maar niet te dicht bij huis te komen, omdat hij niet wil hebben, dat zjjne eenden ver schrikt zullen worden. Uit de behandeling blijkt verder, dat de Vries later voor 3 ct. per pondemaat het jachtrecht heeft ver pacht aan den heer Terhorst van Amsterdam, maar aan dezen bekl. is de vroegere ver gunning niet opgezegd, zoodat moet aan genomen worden, dat hij mondelinge toe stemming had. Dq wet eiseht evenwel schriftelijke vergunning en dus wordt toch een boete van f 1 of 1 dag hechtenis tegen beklaagde geëischt. Beklaagde verklaart dat hij niet begrijpt dat hij strafbaar is, want de beambte is direct na de bekeuring medegegaan naar de Vries, en die ontkende niet, dat hij ver lof had gegeven, in zijn land te jagen. 15. J. E. te Makkum was op een avond in de maand September in abnormalen toe stand op straat. Hij vloekte en tierde zoo, dat er een volksoploop ontstond. Eisch f5 of 3 dagen. 16. S. R. te Arum óverkwam het den 24 September ook dat hij zwaaiende en draaiende de straat langs marcheerde. Zijn slingerende gang en dronkenmans gebaren wil de heer Ambtenaar verrekenen met f8 boete of 3 dagen hechtenis. 17. L. L. te Bolsward maakte den 21 Sept, in de Kerkstraat alhier zulke vreemde passen, dat de politie zich er aan moest ergeren. Eisch f3 of 2 dagen. 18. H. D. te Sneek was den 22 Sept, hier bij ’t tramstation. Hij was zoo vet, dat hij niet in staat was alleen te loopen. Hij was al reeds gevallen en had een bloe dende wond aan ’t hoofd bekomen, toen de politie hem in den arm nam en hem logis verschafte in haar appartementen onder ’t stadhuis. Eisch f 10 of 3 dagen. 19.. W. v. d. H. te Makkum had den 28 Sept, ’s avonds 8 uur nog een jongen aan het werk, die op zijn leeftijd om 7 uur naar huis.moest. Bekl. erkent dat de jongen, toen de politie bij hem kwam, in de werkplaats was, doch hij werkte toen niet, hij had een boodschap verricht. Toch wil hij, op de hem deswege gestelde vraag niet ontkennen, dat hij na zevenen nog wel had geholpen aan ’t afvijlen van kachel deksels, doch de politie heeft dat niet ge constateerd. Toch luidt de eisch f3 of 3 dagen. 20. T. A. te Hindeloopen liep den 30 Sept, in den laten avond of eigenlijk het al nacht op de Nieuwburen aldaar was geheel buiten den pas. De politie achtte zich genoopt hem naar huis te geleiden. Omdat hij wat buitengewoon hard riep kreeg hij 2 processen verbaal op zijn kerfstok. Voor de dronkenschap wordt geëischt f 10 of 3 dagen, voor de rustverstoring f 3 of 2 dagen, zoodat hij alle reden heeft, nog eens over zijn uitgaansavond na te denken. S. A. K. te Witmarsum was den 9 Oct. met een hazewind op de bouw. De hond kreeg een haas in ’t zicht en los ging het, naar hondenaard. De marechaussee was dicht bij en zag niet dat bekl. moeite deed om den hond terug te roepen terwijl de jacht toch dicht langs hem ging. Bekl. is aanwezig, hij ontkent gezien te hebben, dat de hond achter de haas ging. De marechaussee komt dit ongelooflijk voor, daar de jacht daar in den geheelen omtrek de aandacht trok. Een drietal getuigen is gedagvaard. A. Wiersma, de knecht, die op de bouw ploegde, heeft wel gezien, dat de hond de haas achtervolgde, ook T. Wiersma, terwijl A. Heins, besteller van de tram, zag dat hond de haas dicht bij Harkezijl op den dijk te pakken kreeg en doodbeet, doch geen van allen kan getui gen of bekl. de jacht heeft gezien, die trouwens over een uitgebreid terrein liep. Wegens het niet verbieden van den hond, en dus wegens het niet-aanwenden van pogingen om de jacht te beletten, wordt f20 boete geëischt of 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de opbrengst der in beslag genomen haas, zijnde f 1,20. 22. J. K. R. te Makkum was den 26 Sept, in de Looierswijk bij Makkum aan het visschen met aalfuiken. Hij kon den agent geen schriftelijke vergunning toonen van den eigenaar van het water, en van drie fuiken bleken hem de mazen te klein, zoodat die in beslag genomen werden. Bekl. is verschenen om zich te verdedi gen. Die opvaart zegt hij, behoort voor een groot deel mjj zelf toe, en van Carré had ik vergunning en van Westendorp had ik mondeling toestemming, en heb het dien zelfden dag ook schriftelijk gevraagd en gekregen. Voor het kleine eindje vaart dat aan die twee toebehoort, heb ik dus ook vergunning, maar ik begrijp niet dat de veldwachter mjj daarop lastig valt. En dat de mazen te klein zijn, ontken ik ook, zij zjjn altjjd groot genoeg geweest. De mazen worden ter-terechtzitting opnieuw gemeten en ze bljjken nu de voldoende maat te hebben. De veldwachter zegt, dat bekl, geen schrittelijk bewjjs kon toonen en hjj hem dus moest bekeuren. De fuiken heeft hij nat gemeten, en toen konden de mazen dezer drie fuiken niet om den cylinder. Hij verwondert zich dus wel, dat ze nu de maat hebben. Eisch voor ’t eerste geen vergunning fl of 1 dag, voor ’t andere te kleine mazen vrijspraak. Bekl. verzoekt de ten onrechte in beslag genomen fuiken te mogen meenemen, om dat hij daarmee zijn brood moet verdienen, doch dit kan niet, het vonnis moet Worden afgewacht. 23. P. A. L. te Pingjum in kenlijken staat op straat. Eisch f2 of 1 dag. 24. K. P. te Rien verkeerde in hetzelfde geval en 1 dag. 25. (i j Bolswardsche Courant O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1