NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BMSWAB9 8ÏÏ WWSBBA0B8I. I Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. No. 91. I I ZONDAG 12 NOVEMBER. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Vergadering Donderdag 9 November 1899. F Age Baarda, die met 12 November dat ge bouw moet verlaten. PUNTEN van BEHANDELING 1. Opnieuw vaststellen van de verorde ningen tot heffing van plaatselijke belastin gen ingevolge de wet van 24 Mei 1891 (Staatsblad no. 156). Door de wet van 24 Mei 1897 zijn met 1 Januari 1900 van rechtswege vervallen alle vroegere verordeningen op de plaatselijke belastingen, maar vooraf kunnen deze worden herzien en opnieuw vastgesteld. Burgem. en Weth. hebben nagegaan dat de verordeningen tot heffing van de brug gelden, de waaggelden, marktgelden, be grafenisrechten en leges opnieuw moeten worden behandeld, en dan hebben B. en W. ook de schoolgelden nagegaan. Deze verschillende verordeningen hebben met de memorie van toelichting ter inzage gelegen. De Voorzitter stelt voor die verordeningen stuksgewijze te behandelen, en verzoekt den secretaris de memorie van toelichting te lezen. De heer P. J. de Boer Acht U het noo- dig M. d. Voorz. dat al die stukken worden voorgelezen. Ik heb ze eens doorgezien, maar dat wordt tijdroovend. De Voorzitter wil daarom alleen de me- moriën van toelichting laten lezen. a. Bruggelden. Er is geen wijziging ge bracht in ue tarieven van doorvaartsrechten, alleen zijn enkele redactiewijzigingen aange bracht. De heer Eerdmans stelt de vraag of er misschien ook mogelijkheid bestaat, dat te eeniger tijd de bruggen, vooral die buiten de gemeente, aan de Provincie komen, die ook de vaarwaters bezit. De heer Eisma. Dat zal wel niet opgaan, en de bruggen zijn ook niet om ’t water, maar in het belang van het verkeer naar de stad. Waar onlangs bij Exmorrazijl geen verbetering van de Provincie was te krijgen, zal ook wel geen kans zijn, dat de bruggen worden overgenomen. De heer Dijkstra. Ik kan mij toch niet begrijpen, wat oeiang de Nijezijl bijv, heeft voor het verkeer naar onze gemeente. Ik vind het eigenaardiger dat de provincie, waaraan de wateren behooren, ook de zorg voor de bruggen op zich nam. De heer Eisma. De heer Dijkstra verwart hier publiek rechtelijk bezit met privaat rechtelijk bezit. Als men zich in de discus- siën mengt, dient men ook behoorlijk op de hoogte te zijn, anders komt er altijd ver warring. De heer Eerdmans. Ik heb met het teberde brengen van uie zaak er op willen wijzen, of er niet verouderde rechten zijn, die hun beteekenis verloren, en waarvan dus gevoe gelijk de gemeenten van den gebleven last konden worden ontheven. Overigens weet ik heel goed, dat er bruggen over de vaarten moeten blijven, de lui kunnen het water natuurlijk niet over zwemmen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. b. De Waaggelden. Er wordt in de me morie vau toelichting op gewezen, dat deze in de laatste jaren zeer zijn afgenomen. Toch wordt geen verhooging voorgesteld. Met algemeene stemmen goedgekeurd. c. De Marktgelden. Zoowel de verorde ning voor het netten van marktgelden voor staanplaatsen en uitstallingen, als die voor den aanvoer van vee, worden gelijk gelaten als ze waren, behoudens enkele redactie wijzigingen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. d. Begrafenisrechten. Voor eenvoudige gedenkteekenea wordt een lager bedrag, geheven, overigens blijft het tarief onver anderd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. e. Leges. Omdat de billijkheid het voort bestaan uezer heffing vordert, daar de amb tenaren ter secretarie hierdoor dikwerf aan hun gewonen dienst worden onttrokken, wordt ook de handhaving hiervan voorge steld. Met algemeene stemmen goedgekeurd. f. SchoolgeldheffingHoewel door de schooJgeldheffiug siecms voor een klein ge deelte wordt voorzien in de kosten van het onderwijs, achten B. en W. het raadzaam het voor korte jaren ingevoerd tarief te be houden. De heer Eerdmans. Terecht wordt opge- mtrkt dat door het schoolgeld voor slechts een klein gedeelte wordt voorzien in de kosten van het onderwijs, en hoewel niet tegen dit voorstel, meen ik toch, dat een klasse van school No. I wel wat te weinig betaalt, en zou ik te eeniger tijd zulks B. en W. wel eens in overweging willen geven. De heer Eisma. Ik moet hiertegen op merken, dat de heer Eerdmans zelf naar ik meen, dat tarief als commissielid mee heeft opgemaakt. Rekening houdende met de De oorlog en de bloembollen. In enkele bladen heeft een bericht gestaan, zegt de H. Ct., als zouden de Hollandeche bloembollenhandelaars reeds de nadeelen voor hun vak ondervinden van den oorlog in Zuid-Afrika, en de Nederlandsche rei zigers in Engeland minder goed ontvangen worden. Wjj hebben bij een paar der voor naamste firma’s in bloembollen hier te Haar lem een onderzoek ingesteld en daar ver telde men ons, dat de bestellingen, omtrent dezen tijd van het jaar sedert het uitbreken van den oorlog vooral niet minder talrijk waren dan vorige jaren-. Tegenwoordig alle 13 leden. De notulen worden gelezen. De heer Schotman merkt op, dat hij wenschte de punten 6 tot 8 te verdagen in de notulen staat ook punt 9 er bij, wat onjuist is. De heer Dijkstra. In het verslag en de notulen staat, dat de Voorzitter heeft voor gesteld het rapport der commissie in de ge heime zitting te behandelen, ik vermeen dat de Voorzitter gezegd heeft de begroeting der schutterij. De Voorzitter. Ik geloof dat ge U ver gist mijnheer, ik heb het voorstel' gedaan, het rapport in besloten zitting, voor de schutterjj-begrooting, te behandelen. De heer Dijkstra komt daar nogmaals tegen op, waarop de heer P. J. de Boer in het midden brengt, dat de afzonderlijke nota van Burg, en Weth. in de geheime zitting is behandeld, de schutterij begrooting niet, waartegen de heer Dijkstra opkomt, omdat hij zich herinnert, aai ue Voorzitter toch heeft gezegd: begrooting, en niet rapport, en hij wenscht dit den raad bij stemming te doen uitmaken. De heer Eerdmans weet niet wat het beteekent om te stemmen, de bedoeling is immers geweest het rapport te behandelen. De Voorzitter. Wanneer de begrooting in besloten zitting was behandeld, zoude de openbare macht zich tegen de goedkeuring der begrooting verzetten op grond van art. 44 der wet. De heer Dijkstra wil niet beweren, dat de begrooting er in behandeld is, maar ’t is toch door den Voorzitter gezegd. De Voorzitter daarentegen is overtuigd te hebben gesproken van het rapport der com missie, waarop de heer P. J. de Boer zich nog herinnert, dat wel degelijk bet rapport is bedoeld, want er werd nog bijgevoegd straks krijgen wij de andere cijfers in open bare zitting, doch welk woord de Voorzitter gebruikte, weet hij niet meer. De Voorzitter De bedoeling is misschien om nu nog in het officieel verslag te hebben opgenomen, alsof de begrooting in de geheime zitting werd behandeld. Ik acht het bepaald noodig, dat dit bij stemming wordt uitge maakt. Ik ben overtuigd gezegd te hebben, dat het rapport eerst zou behandeld worden, die ’t anders meent moet dan maar tegen stemmen. 11 stemmen waren voor, de heer Dijkstra tegen, de heer Eerdmans hield zich buiten stemming. De notulen werden daarop vastgesteld. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der verordening op de hondenbelasting. b. Een resolutie van idem, houdende goed keuring der wijziging van de verordening op het lager onderwijs. c. Idem, goedkeurende de onderhandsche verhuring van 2 woningen aan de Bagijne- straat. d. Missives van dankbetuiging van J. Andela, P. Brandenburg en J. Lammertsma voor de verhooging hunner jaarwedden. Een en ander aangenomen voor kennis geving. e. Een voorstel van B. en W. naar aan leiding der klachten over toegangen, verlich ting enz. bij het bouwen op particuliere terreinen. B. en W. merken op, dat de stra ten, die in den publieken dienst zijn, van gemeentewege worden onderhouden, en voor goede instandhouding en verlichting wordt dan zorg gedragen, doch deze zorg kan zich niet uitstrekken tot de particuliere terreinen. Toch hebben ook de toegangen tot zulke woningen later het kenmerk en de strekking van voor het publiek bestemd te zjjn, doch de inrichting enz. laat dikwerf te wenecben over. Art. 23 van de politieverordening, dat van toepassing dient te zijn, schrijft voor, dat van den aanleg zulker straten kennis moet worden gegeven, doch de dikwerf smalle stegen kunnen niet als straten worden aan gemerkt. In het publiek belang en tevens tot verfraaiing der stad, stellen B. en W. voor, dat ingeval vooraf kennis wordt gege ven van den aanleg van zulke straten, en de breedte, richting en rioleering in overleg met het Dag. Best, worden uitgevoerd, voor zulke straten kan worden gevraagd, ze in den publieken dienst op te nemen, zoodat verlichting en onderhoud dan ten laste der gemeente kunnen komen. Dit voorstel wordt ter visie gelegd. f. B. en W. geven nog kennis, dat door hen tot concierge van het ziekenhuis is be- poemd Lcendert Kramer^ in de plaats van gesproken. Die verzoekt te mogen blijven voor f 250 en nu is de vraag, ja of neen. Amendementen kunnen daarop eigenlijk niet gedaan worden en den prijs op f275 te be palen, gelijk de heer Dijkstra wil, kunnen wij dunkt mij niet. De heer Dijkstra is dit niet met den Voorzitter eens. Er is hier reeds aangetoond, dat hij wel zooveel meer voor de brug ont vangt. De heer P. J. de Boer. Wij hebben hier het voorstel om f 250 huur te geven. Dat kunnen wij nu toe- of afwijzen, maar er weer wat bij te doen, daar ben ik tegen. De beer Schievink. Vooral na de toelich ting van den heer Eeenstra kan ik mij vol komen vereenigen met het voorstel van B. en W. De heer IJ. T. de Boer merkt op, dat de brug nog al een eindje van huis is, en als de boot er zoo vaak doorvaart, moet hij ook telkens daarheen om de brug af te draai en, daar moet men ook wel rekening mee houden. De heer Dijkstra trekt zijn voorstel in, en het voorstel van het D. B. wordt aange nomen met 12 stemmen, de heer Dijkstra tegen. 3. Behandeling van het adres met het advies van Burgem. en Weth., inzake het verleenen van subsidie aan de vereeniging „Floralia”. Het Dag. Best, heeft advies uitgebracht om het verzoek te wijzen van de hand. De heer Schotman wil alleen wijzen op den aanhef van dat advies, waar het D. B. met bevreemding van dat verzoek kennis nam, en dat het niet gebleken zou zijn, dat het verzoek van de vereeniging Floralia, of van de 2 onderteekenaren kwam. Het adres toch was geteekend door den Voorzitter der vereeniging en den Secretaris. Hij vindt dus die uitdrukking we) wat scherp en hij heeft gemeend dat die wel achterwege had kunnen blijven, te meer wijl de Voorzitter van Floralia ook is de Voorzitter van het D. B. en men daar dus gereedelijk kon weten dat het ver zoek van de vereeniging uitging. De heer Eisma, ik wil hierop wel even opmerken, dat het antwoord op dit adres is gegeven buiten den Burgemeester om, daar het toch eigenaardig zou zijn op een door hem zelf ingediend verzoek advies te moeten uitbrengen. Uit het adres bleek niet dat de heeren in qualiteit al bestuurslid teekenden en ook was ons niet bekend dat in die ver eeniging een besluit is genomen om een adres aan den raad te zenden. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt goedgekeurd met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Schotman en Hommes. 4. Benoeming van een stadstuinman. De Voorzitter. Thans is nog aan de orde het benoemen van een stadstuinman. Van den heer Koopmans is een verzoek om herbenoemd te worden ingekomen. B. en W. stellen voor den heer Koopmans wederom te benoemen voor den tijd van drie jaren, en ik breng dat in stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 12 stemmen. De beer Dijkstra zeidehet geldt een benoeming, daar stem ik niet over. Hij hield zich dus buiten stemming. De Voorzitter. Ik wil den heer Dijkstra nog wel even herinneren, dat reeds vroe ger, ik meen bij de benoeming van den heer Vrijburg, is uitgemaakt, dat ingeval de benoeming eenvoudig een continuatie is van een persoon in functie, geen schriftelijke stemming noodig is. De heer P. J. de Boer wil het D. B. er nog op wijzen dat het pad bij Amicitia, dat leidt van de hoogte langs den water kant, wel wat gevaarlijk wordt, en dat, wanneer er eens sneeuw komt, het werke lijk gevaarlijk zou kunnen worden, zoodat het aan den buitenkant wel wat mag wor den nagezien, redenen waarom hij er de aandacht op wil vestigen. De Voorzitter dankt voor de opmerking en zal er eeu onderzoek naar instellen. Sluiting der Vergadering. wijziging in den hoofdelijken omslag, waar progressie vervalt, vonden B. en W. het raadzaam het tarief onveranderd te laten. De heer Eerdmans. ’t Is waar, ik zelf heb in de commissie gezeten toen dit tarief is vastgesteld, doch in de practijk leert men de uitwerking eerst goed kennen, en dan komt het mij voor, dat er wel zijn, die eigenlijk te weinig betalen. Met algemeene stemmen de verordening goedgekeurd. 2. Behandeling van het adres met het advies van Burgem. en Weth. tot onder handsche verhuring van Exmorrazijl’'. Gelijk bekend is, hebben B. en W. voor gesteld het verzoek van den pachter der Exmorrazijl, om voor 5 jaren het huis, land en de brug onderhands te pachten voor f 250 per jaar. De beer V. d. Meulen vraagt of men, door dit verzoek in te willigen niet van de gewoonte afwijkt en of men, daar de gemeente meer landerijen heeft, hierdoor niet de deur openzet dat meer zulke aanvragen zullen komen. Overigens heeft hij geen bezwaar tegen dit voorstel. De Voorzitter. De reden, waarom het verzoek wordt ingewilligd is, dat de pachter op uitstekende wijze voor de landerijen zorgt, zoodat deze verbeteren en men er finantieel voordeel in ziet voor de gemeente. In hoe verre men hierdoor de deur openzet voor her haling is moeielijk te zeggen, doch elk ge val moet toch steeds de goedkeuring van den raad wegdragen. Mij dunkt, dat geen vrees voor usantie behoeft te bestaan. De heer Schievink wil zich niet tegen ’t voorstel verzetten, maar heeft men wel over wogen dat thans de stoomboot Feniks dage lijks 4 maal daar langs vaart, dat is elke keer 5 Cent en beloopt dus f 36, ten minste wel f32. Is dit door Burg, en Weth. over wogen, dan kan ik er mjj mee vereenigen. De heer P. J. de Boer had die vraag ook willen stellen, en tevens nu de dorpel uit de zijl is verwijderd, of er wellicht ook meer scheepvaart langs komt, en of dat ook invloed op de andere bruggen der ge meente kan hebben? De Voorzitter. Dat de boot daar nu langs vaart, daarop is wel degelijk gelet, maar of daar f 32 meer door wordt gemaakt is de vraag, daar de wintertijd ook gerekend moet worden. Ook vind ik de verwachting over de scheepvaart wat hoog gespannen als de scheepvaart langs de Makkumervaart zoo veel invloed kan uitoefenen, dat de andere bruggen daardoor minder opbrengen. De heer v. d. Meulen merkt op, dat als er daags 20 cent van de boot komt, dan is dit alleen wel f60 meer; per week f 1,20 is in 50 weken f60. De heer Schotman. Ik kan mij met het voorstel van en vV. geheel vereenigen. Wij hooren, dat de pachter het land in den besten staat brengt en dan vind ik het een goed beginsel, dat de man ook zelf de in komsten van zijn werk geniet. Wanneer hij daar verbeteringen aan brengt, zou ik het onbillijk vinden, hem daarna terstond te verdrijven. De heer Feenstra. Bij onderzoek is ons gebleken, dat de Boer daar veel werk wil doen. Hij wil de hoogte wegnemen en het rietland ophoogen, wat zeker wel f 150 moet kosten. Wanneer de gemeente het moet uit voeren, kost het stellig veel meer, en wij zijn nu voor onderhandsche verpachting, omdat het land anders blijft zooals ’t is. De heer Eerdmans is het eens met het geen de heer öchotman zei, want als de menschen zoo elk jaar weer moeten pachten, zitten ze nooit rustig, maar omdat de op brengst grooter is, zou ik wel voorstellen de pachtsom op f 275 te stellen. Van de boot heeft hij die verhooging (hij geeft nu f218) al vast binnen, zoodat naar hij meent, zulks niet onbillijk is. De heer Eisma wil mededeelen, dat het D. B. geweest is op de plaats. De pachter nam de verplichting op zich, er goed land van te maken. Wij hebben hem op zijn ver zoek toen reeds gezegd, dat hij wat meer huur moest geven en er is hem ook op de boot „Feniks“ gewezen. Trouwens is het niet zeker, of die er voortdurend langs blijft varen. De heer Feenstra heeft reeds gewezen op de te maken onkosten, die moe ten toch ook over die jaren omgeslagen worden. De huur kwam ons billijk voor, gelijk hjj die in zijn adres verzocht. Maar om die hooger te bepalen is buiten het ver zoek. Hij vraagt onderhands voor 5 jaren te mogen blijven voor f 250, dat is het voor stel en dit kan toegestaan of geweigerd worden. De heer Eerdmans trekt zijn voorstel daarop in, doch de heer Dijkstra neemt het over. Dq Voor sitter. Er is met den pachter ej 0 Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1