NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD S4H4WAB& EN WWSBBiMMK, No. 92. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. rt DONDERDAG 16 NOVEMBER, ST. NICOLAASFEEST. BINNENLAND. VOOR Ingezonden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Kakadoris op het Amstelveld te Amsterdam. er nou zoo’n portemonnaie. hebben? Hij kost je de bagatel van 50cts., wat zeg ik, van vijftig, van veertig, negen- en-dertig, acht-en-dertig, zeven-en-dertig, enz., daar, voor de bagatel van 30 cent. Allo, allo, wie moet er zoo n ijzersterke portemonnaie Denk er om menschen’t is voor het Roode Kruis. Offer je bijdrage, want het is misschien de laatste goeie daad, die je kunt doen, baast je, witt je weet, te 5,22 Greenwich tijd vergaat de wereld en als je centen in je zak houdf, je hebt er niks an, je kunt er boven niks mee doen, zelfs geen halfje klare krijg je d’r voor. En terwijl de verkoop begint gaat Kaka doris door en vertelt bij op de meest popu laire en leukste wijze allerlei omtrent den oorlog aan de lachende menschenmassa. Het nieuwste nieuws en hiermee vol staan wij bracht hem van morgen zijn zoontje Pa, zei hij vanmorgen, hebt u het nieuwste bulletin al gelezen van den oorlog? Neen jongen, wat is dat dan Wel de Hollandsche ambulance, die de vorige week is vertrokken, komt onver richter zake terug. Ik schrok me dood en vroeg maar jongen heb je dat wel goed gelezenhoe zit dat dan Wel pa, zeit-ie, ze hadden een pakje watten vergeten Of ’t er ook in zit in den jongen Amst. Crt. De Marktkramers op het Amstelveld onder vonden Maandag meer dan ooit de geduchte concurrentie, die de bekende Kakadoris van Oud-Holland hen aandoet. Een enkele die zich te dicht in zijn nabij heid waagde, poogde vergeefs een gedeelte van het zeer talrijke publiek te lokken. Werd hij in die poging wat al te luidruchtig, dan klonk het hem van Kakedoris tegen: „Chamberlijn, op het Waterlooplein, maak ik je kleinen Kakadoris had de lachers op zijn hand. „Meneeren", zoo riep hij, staande in zijn „handdouwer"gekleed in het boerencostuum met den leeren kogelband om, „meneeren11, riep hij met zijn ietwat benepen tenor, „ik sta hier vandaag niet voor mijn plezier, maar voor het plezier der Boeren, voor die arme jongens in Transvaal, onze stamver wanten, die daar hun laatsten druppel bloed laten voor hun goed recht. Hebt ge sympathie voor hen, dan hebt ge ’t ook voor mij, hebt ge ’t voor mij, dan hebt ge 't voor de Boeren. Jullie hebt allemaal gelezen, dat ik vijf procent afdraag van mijn ontvangsten, de vorige week hier, in Rotterdam, in Gouda, in Schoonhoven en vandaag weer hier, en zal dat nog twee maanden doen. Ik ga jullie eens wat vertellen denk niet dat ik het land heb aan de Engelschen, och nee, die Engelschen kunnen het niet helpen; het zijn eenige groote hansen, die tuk zijn op het goud en de diamanten van Transvaal Neen, de Engelschen hebben geen schuld aan den oorlog, evenmin aan het feit dat zij met zulke schitterende overwinningen steeds achteruit trekken. Ja, die Engehche generaal had wel gelijk, toen hij tot zijn soldaten zeimannen, pas voor één ding op, zorg dat wij telegraaf kantoren behouden, want zoolang wij die hebben is de over winning ons! En weet je wie ook een waar woord gezegd heeft, nadat de muilezels er met de kanon nen vandoor gingen en die naar de Boeren brachten Dat was Chamberlijn; toen hij van deze vriendelijkheid der muib zeis hoorde, heeft hij alle muilezels vervallen verklaard van den militairen stand. Op die manier blijven er geen Engeltche soldaten over, want het zijn allemaal muilezels. En ’t land dat ze hebben aan muilezels (en hij maakt een gebaar alsof hij iemand een muilpeer toedient) neen dat is ver schrikkelijk Maar nu weet je nog niet waarom de Boeren en ik zoo sympathiseeren Dat zal ik je zeggen. Hier heb je een portemonnaie, die ik je zal aanbieden, zooals de fijnste firma’s in de stad ’t niet kunnen doen. Zelfs de groote Perry niet. Ja, je zult raar ophooren als ik je vertel, dat Perry, de groote Perry, op zijn bloote knieën me ge smeekt heelt: Kakadoris, wereldberoemde Kakadoris, word mjjn compagnon En weet je wat ik ’m geantwoord heb? Ik verdom ’t. Ik heb de pest aandeEngel- schen. Ik doe zaken met de Boeren. En dat zal ik je bewijzen. (Hij haalt uit zijn doozen een leeren portemonnaie te voorschijn.) Hier heb ik een portemonnaie, een leeren porte monnaie, niet een waar je van boven een rijksdaalder in stopt om ’m van onder te verliezen, maar een portemonnaie van leer, van leer, zóó sterk, dat als je’t een schoen maker presenteert, dan krijg je een pak slaag, ja, ja! In deze portemonnaie heb je een tasch voor kleingeld, een voor lijksdaalders, een voor guldens, een voor dubbeltjes en dan nog een voor papierengeld of... bank van leening- briefjes... Van deze portemonnaie’s (hij werpt er eenige onder het publiek ter inspectie) heb ik duizenden verkocht aan de Boeren. Nu zal je zeggen, die hebben nu geen portemonnaie noodig. Zeer juist, maar daar voor gebruiken ze ze ook niet. De Boeren trekken mijn portemonnaies uit elkaar en maken er harnassen van. Die zijn zoo sterk, dat de maximkogels, de dum-dumkogels, ja zelfs de veertigponders er op afstuiten. Ja, ja, dat is geen pocherij! Dat laat ik aan de Engelschen over. Verleden week sprak ik nog een Engelsch collega en hij zei zoo tegen me, Kakedorus, je zult toch moeten toegever, dat wij kranige jongens zijn, in ons rijk gaat de zon nooit onder. Daar heb je gelijk in, zei ik tegen ’m, want Onze Lieve Heer vertrouwt jullie niet in ‘t donker. VYie moet Slieek, 13 Nov. De gemeenteraad van Wymbntseradeel heeft met 8 van de 15 sttmmen benoemd tot secretaris zijner ge meente de heer J. Poppinga, secretaris van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Met 9 van de 15 stemmen besloot de Read m dezelfde zitting tot opheffing der scholen te Nijland en te Wolsuin, met bepaling, dat tostenen beide dorpen een nieuwe scnool zal worden gesticht. Iiangezwaag, 12 Nov. Dat de profetie omtrent het vergaan van de wereld hier nog al geloofd wordt, blijkt uit het feit, dat sommigen gister avond tijdens hetonweder, het oogenblik met vrees en beving ver beidden, waarop onze wereldbol vernietigd zou worden. Witmarsum. Zaterdagavond ontlastte zich boven ons dorp een hevig onweder, vergezeld van eene windhoos. Deze heeft op verschillende plaatsen hare geduchte kracht doen blijken. Hooihoopen werden van de plaats gezet of verstrooid, pannen en schoorsteenen afgerukt, zelfs wordt er beweerd, dat een persoon werd opgenomen en over een sloot geworpen. Ook was de bliksem soms zoo fel, dat meer dan een verschrikt opstoof in de meening, dat zijne woning getroffen was. Zoo’n geducht onweer is zeker wel een vreemd verschijnsel in het midden van November. Na in den morgengodsdienstoefening door zijnen vader bevestigd te zijn, deed onze nieuwe Doopsgezinde leeraar Zondag namiddag zijne intrede. „Wat ik heb, dat geef ik U,“ die woorden van Petrus hoopte hij tot de zijne te maken. Door onderlinge waardeering en liefde kan en zal er veel opgebouwd worden. Mocht die samenwerking tusschen gemeente en leeraar steeds blijvend zjjn, dan zullen beide na verloop van tijd met dankbaarheid en voldoening op den afgelegden weg kunnen terugzien. Zoowel bij de bevestiging als bij de intrede vulde een talrijke schaie het kerkgebouw. Workum, 14 November. Gelukkig nu is ’t voorbij? Wat is voorbij Argelooze lezer, wat vraagt gij nog? De Kritieke dag is voorbij. In den nacht van 13 op 14 November zoude de wereld vergaan, en toen Zaterdag het firmament zoo grijs was, des avonds de donder rommelde en bliksemflitsen de asch- grauwe lucht zoo akelig doorklietden en kraaien krassend op de vlucht sloegen, meenden sommigen reeds de voorbereiding van den ondergang te zien. Vaal-bleek waren d; gezichten, angstig de gesprekken; sommigen wilden alles maar te gelde maken, alles opeten en drin ken op reis gaan en de groote wereld nog eens zien, want Dinsdag was toch alles gedaan! Nu zeggen wij: „menschen weest gerust, nu is ’t voorbij; past nu maar op dat de wereld in u zelf niet vergaat." Friso. Rauwerderhem, 12 Nov. Hedenmor gen' werd in eene sloot nabij den water molen van O. Offringa gevonden het lijk eener jonge vrouw, ’t welk later herkend werd als de 18-jarige dochter van A. A. v, d. Meer, wegwerker te Terhorne. Zij was Zaterdag namiddag vertrokken naar Rootdahuizum, doch schijnt door het heer- schende onweder, ’t zij getroffm door den bliksem of door een ander ongeluk, in de bermsloot geraakt en jammerlijk verdronken. Zij had een verwonding aan de wang. Hoe wel op tien minuten afstand van Irnsum, meende de ijverige veldwachter Dijkstra ’c lijk eerst naar het circa een half uur ver wijderde Rauwetd te moeten vervoeren, omdat het onder het ressort van Rauwerd was gevonden. Heden middag werd het op een gewonen hooiwagen, ternauwernood bedekt, naar Ter horne vervoerd. Heerenveen, 13 Nov. Het huizenblok op de Oude Koem irkt, tot dusver bewoond door de gebrs. Roitsma en anderen, zal vervangen worden door een groot café met breed en fraai aanzien. Het plan is reeds ontworpen, de naam reeds gekozen; het nieuwe café zal worden genoemd naar den meest populairenman vanden tegenwoordigen tijd: Paul Kruger. Het groote balkon zal prijken met zijn portret. Verder zullen in koffiezaal en biljartkamer de muren, balu strade en plafond beschilderd worden met de meest treffende episodes uit den tegen woordigen ooi log. Lemmer, 13 Nov. Met de werkzaam heden voor de aan te leggen tramlijn staat het als volgt. Enkele der bjjgebouwen zijn reeds gereed, de andere naderen hunne vol tooiing en de vorige week is men met het hoofdgebouw, het station, begonnen. Als het weer nog eenigen tijd gunstig blijft, zullen de gebouwen zeker spoedig alle gereed komen en kan de N. T. M. beginnen met het leggen der baan en het bouwen der bruggen. Appelscha, 13 Nov. Als eene bijzon derheid verdient voorzeker melding, dat door F. Brouwer alhier in ééne lijsterstrik zijn gevangen een sperwer en een Igeter. De sperwer heeft waarschijnlijk jacht gemaakt op de lijster, beide zijn in de strik terecht gekomen en de roover vond nog eerder den dood dan zjjne prooi. Utingeradeel, 13 Nov. De heeren G. Ruiter te Akkrum en J. de Jong te Olde- boorn hebben plan, hunne stoomsmederjj en schaatsenfabriek in eerstgenoemd dorp be langrijk uit te breiden. Volgens het door hen oij het bestuur dezer gemeente inge diend plan, zal in het nieuw te bouwen ge deelte een stoommachine worden geplaatst van 20 paardenkrachten, een stoomhamer worden aangebracht en de geheele fabriek, die dan zal werken met 9 vuren, electrisch, worden verlicht. jSejpfc. Adv,, Bly Het is nu drie jaren geleden, dat door de vereeniging „Charitas” het besluit ge nomen werd, om een bestaand ergerlijk misbruik tegen te gaan, namelijk, het zoo genaamde „St. Nieolaasloopen”, een mis bruik even lastig voor de inwoners als ont- eerend en verderfelijk voor hen, die zich aan dat bedekte bedelen schuldig maakten. Omtrent deze aangelegenheid schreef het Bestuur in 1897 onder het motto: „Een misbruik van het St. Nicolaasfeest" het navolgende: „Het verschijnsel, dat zich in de laatste jaren op den dag vóór het St. Nicolaas- feest in onze gemeente voordeed, n.l. dit, dat eene menigte vrouwen, soms ook man nen en kinderen, met een mand aan den arm, langs de huizen der ingezetenen trok om, zoo het heette, St. Nicolaasgebak te koop aan te bieden, doch fëiteljjk om aal moezen in ontvangst te nemen, heeft reeds veler aandacht getrokken en veler ergernis gewekt. Kwamen voorheen slechts eenige vrou wen, en dan nog slechts by de paar speci aal bekende burgers eenig St. Nicolaas gebak verkoopen, hoofdzakelyk met het doel om van de aldus verdiende penningen eene St. Nicolaasversnapering te koopen voor hunne kinderen, in de laatste jaren is dit geoorloofd gebruik geheel ontaard en verbasterd. Het is geworden eene bestor ming van de huizen der burgers, zelfs door personen, die daartoe opzettelijk van andere plaatsen naar hier kwamenhet is ontaard in een toegeven aan ziekelyken liefdadig- heidszin in een stelselloos uitreiken van aalmoezen. Deze wyze van doen wekt tegenzin, niet alleen by hen, die aalmoezen geven, maar ook bij sommigen van hen die ze ontvan gen. Menig ferme arbeidersvrouw, menig nijvere huismoeder wil niet op deze wyze de penningen verzamelen om voor hare kleinen iets te koopen. Deze wyze van doen is geen weldoen en is ook onzer stad ouwaardig. Reeds vele jaren geleden werd een ander misbruik, het bedelend nieuwjaarwenschen hier afgeschaft en vervangen door een waardige feestgave op den nieuwjaarsdag. De Vereeniging „Charitas”, die zich o.a. ten doel stelt eenheid en gelijkmatigheid te brengen in het werk der particuliere liefdadigheid en het weren van bedelarij, hetzy openlijke, hetzy bedekte, heeft zich deze zaak aangetrokken. Haar bestuur wenscht met medewerking van de welgezinde burgers, het misbruik af te schaffen en te vervangen door iets, dat èn met het karakter van het St. Nico- laasfeest èn met de bekende gezindheid van het meerendeel van Bolsward’s inge zetenen overeenstemt. Het wenscht op den St. Nicolaasdag aan de on- en minvermogende leerlingen der scholen voor lager onderwijs (zoowel dus de openbare als de bijzondere) eene ver snapering pit te reiken. Het is niet haar doel een kostbaar feest te geven, wel om op een eenvoudige wyze aan de minder bedeelde schoolkinderen in de scholen St. Nicolaasgebak rond te deelen. Om het tweevoudige doel te bereiken is medewerking van de ingezetenen, zoowel van hen die vroeger gaven, als van hen die ontvingen, noodig. Eerstens om het misbruik tegen te gaan eu dus het uit reiken en ontvangen van aalmoezen te doen ophouden, ten anderen om bijdragen in de kosten die aan de uitvoering van het nieuwe plan, vooral met het oog op een groot aantal kinderen, verbonden zyn. Indien zij, die vroeger aan hunne hui zen giften in geld uitreiken, het daarvoor benoodigd bedrag thans ter beschikking stellen van het bestuur van „Charitas.” Indien zy, die liefdadig genoeg gezind zyn, doch omdat zy tegen het vroegere stelsel waren met medededen aan het uit reiken van St. Nicolaasaalmoezen, doch wel instemmen met het nu ontworpen plan ook eene bijdrage afstaan. Indien eindelijk allen, die den kinderen van onze minder bedeelde medeburgers, op den St. Nicolaasdag ook iets gunnen, een offer brengen, dan is het plan gemakkeljjk te verwezenlijken.” Die poging vond algemeenen bijval en steun en de inschrijvingen op de aangebo den lijst, toonden aan, dat men in werke lijkheid wilde meêwerken, om het groote kwaad voor goed uit te roeien; een woord van lof aan hen, die toen zooveel sympa thie voor de zaak gevoelden, mogen wy hier niet weêrhouden, evenmin als aan hen van wie het kwaad uitging en die, door hun niet verschijnen aan onze woningen, terecht gevoelden, dat de pogingen der Vereeniging, grootendeels indirect, dat is, aan hunne kinderen ten goede kwamen. De opmerking, dat sommigen in de twee laatste jaren hunne inschrijvingen aanmer kelijk verminderden, mag hier niet achter wege bljjven; wil men de kwaal of het kwaad niet opnieuw met al zyne lasten in ’t leven roepen, dan moet men zijn on verdeelden steun blyven geven aan de Vereeniging en deze in geen enkel opzicht kortwieken of verminderenmen moet niet vergeten, dat een groot getal kinderen, op eene feestgave wacht, haar als ’t ware door de burgerij toegezegd. (Verleden jaar was het een getal van 439, verdeeld als volgt: 190 kinderen van de Openbare School No. 2, 153 kinderen van de R.C. Parochiale School en 96 kinderen van de Chr. School). Met het oog op het aanstaande St. Nico- laasfeest, besloot de Vereeniging „Charitas”, wederom handelend op te treden, zy doet dat met de bede: „Laten de deelnemers toch, bij het aan bieden van de lijst, eens terugdenken aan „de lastige oogenblikken die zij jaar in, „jaar uit op den St. Nicolaasdag hadden, „bij het uitreiken van hunne gedwongen „gaven en eerst dan de hoegrootheid hunner „inschrijving op de lijst bepalen." Bolsward, 15 November 1899. Het Bestuur der Vereeniging „Charitas" M. SCHOTMAN Mz., Voorz. B. D. EERDMANS. J. HOMMES. G. J. KEILMAN. H. J. DE VISSER. A. BANNING, Secretaris. VCAC AC )Cn:.<K K’jCXXXXXXXX Bolswardsche Courant, D. VAN DER MEER. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1