NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD De bonbonnière. BOLSWARÖ EN WONSERADEEE. as No. 95. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. 4* T BINNENLAND. 1 ZONDAG 26 NOVEMBER. ra VOOR pakje Zij zal ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I I zullen de heeren Molenaaar en Kijlstra be wijzen geven van hunne declamatorische bedrevenheid. Men schrijft uit Koewacht aan „De Telegraaf" Dinsdag is eindelijk August Misseghers aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd. Zooals men weet, wordt A. M. verdacht, vrouw Haeck, met wie hij jaren lang onge oorloofde liefdesbetrekkingen onderhield, in de maand April op eene afschuwelijke wijze vermoord te hebben. De uitlevering had plaats onder de ge meente Sas van Gent, waar M. door de Belgische gendarmen aan de Nederlandsche maié^hausrées werd overgegeven. Zwaar geboeid werd hij van daar naar Terneuzen geleid. Die weg drie uren lang werd te voet afgelegd, terwijl van alle zijden honderden nieuwsgierigen kwa men toeloopen om den vermoedelrjken moor denaar te zien. Deze zag er goed uit en liep met vasten tred en opgeheven hoofd tusschen de mare- chauseées. Tegen een inwoner dezer gemeente, die op de markt te Sas van Gent was en ook eens ging kijken, riep verdachte „’t Is toch treurig, onschuldig zoo behandeld te worden; doch ’t is niets, over 10 dagen ben ik terug op Koewacht8. Daaruit blijkt, dat M. zijn rol van onschul dig verdachte blijft volhouden. Toch zal hij wel zoo spoedig niet in vrij heid zijn; want de Nederlandsche justitie, die rechtsingang en instructie tegen M. ver leend heelt, zal bet wel niet zoo gauw op geven. De Belgische justitie heeft wel ruim een half jaar alle pogingen in het werk gesteld om termen te vinden, M. te vervolgen. Wij willen hopen, dat het de Nederland sche justitie moge gelukken licht in deze treurige zaak te brengen en dat de bedrijver van zulk een atacbuwelijke misdaad zijn welverdiende straf niet ontga. Tegelijk met verdachte zijn een groote hoeveelheid goederen en voorwerpen, dienen de als stukken van overtuiging, aan de grens door onze politie overgenomen. Sinds Woensdagavond wordt te Haar lem een 12-jarige jongen vermist, die tot 9 uur de Burgeravondschool had bezoekt* O, die reclame! Hoe sommige Engelsche firma’s trachten door voorgewende Boerenliefde zich te be- voordeelen, blijkt duidelijk uit het volgende dat wij aan de N, R. Ct. van 19 dezer, tweede blad, ontleenen Wjj zijn gisteren van onze gewoonte om van geen particuliere giften voor de Boe ren afzonderlijke melding te maken afge weken, omdat het ons verblijdend scheen, dat een Engelsche firma, de Gebr. Lever van de Sunlight Zeep f 500 gaf, met de mededeeiing dat vele Engelsche kooplieden evenals hjj de president der firma of Vennootschap den oorlog betreurden. Nu maakt men er ons echter opmerk zaam op, dat diezelfde firma Lever Brothers eigenaar is van de Monkey Brand, poets- zeep of iets dergelijks. En nu adverteert de Monkey Brand sedert weken met een overigens geestige plaat, van Harry Furniss blijkbaar, waarin Pre sident Kruger en zijn ultimatum belache lijk worden gemaakt. De firma tapt dus uit twee vaatjes en tracht haar Engelsche zoowel als Hollandsche clientele te vriend te houden. Het spijt ons tot de reclame mee gewerkt te hebben. Zij zal nu intusschen wel niet het effect hebben, hetwelk er mede beoogd werd. Uit Dordschebrug wordt aan de Ass. Ct. geschreven: Naar we vernemen gaat het met.de fa bricage van het nieuwe soort papier veen-carton zouden we willen zeggen zeer naar wensch. De fabriek werkt gere geld voort met een dag- en nachtploeg,- elk van 25 man. Het carton, van een don kerbruine kleur, ziet er zeer mooi uit en is daarom ook boven stroo-papier te ver kiezen, daar het 1/3 minder weegt, wat na tuurlijk een verdienste is by gebruik voor emballage. Berustte ,het geheim8 oorspron kelijk by een Berlijnsche dame, die dan ook tegen de opening der fabriek naar hier over kwam, de papier-makers moeten thans al vrij zelfstandig weten op te treden. Nu alles zoo goed gaat, mag men gerust aan nemen, dat de voorgenomen vergrooting een verdubbeling van wat nu de fabriek uitmaakt in een volgend jaar zal door gaan. Zoo langzamerhand wordt het hier een het le fabrieksplaats. Iieeuwarden, 24 Nov. Een zonderlinge weddenschap is hier aangegaan. 8. v. d. W. in de Schrans verkocht een koe aan J. B. in ’t Stienser Oudland voor 30 cent per kilo (levend gewogen). De eigenaar be weerde, dat het dier 1700 pond kon halen. „Kom! kom!" zei J. K., eveneens in ’t Stienser Oudland, „dat weegt het beestje lang niet.“ Besloten werd, elk f 200 te deponeeren; wie gelijk kreeg, kon de f 400 in den zak steken. Bij weging bleek de koe heden morgen niet zwaarder te zijn dan 1486 pond, zoodat niet alleen K. glansrijk had gewonnen, maar ook de prijs voor den kooper belangrijk minder weid, waarvoor hij nu echter ook minder gewicht had. Naar we vernemen, heeft de oorspronke lijke eigenaar later een poging gedaan, om alles blauw-blauw te laten, doch K. wilde f 100 winst houden. Rottevalle, 23 Nov. Een arbeider en zijne vrouw aan de Munnekeweg kregen hevige ruzie. Esn 2-jarig jongetje werd er de dupe van en kwam zoo tegen ’t bed- schut en kachel terecht, dat men genees kundige hulp moest inroepen, en de dokter aanraadde, om met ’t kind naar ’t academisch ziekenhuis te Groningen te gaan. Oldeberkoop, 23 Nov. De vrouw van den verver Prop alhier sneed zich voor eenige dagen in den vinger. Eerst werd hier weinig op gelet, later werd de vinger dik en ook de arm, waarom de hulp van een heelkundige werd ingeroepen. Deze constateerde dadelijk bloedvergiftiging. De patient is ter verdere behandeling naar Groningen vervoerd. Gistermiddag ontving de familie bericht, dat haar toestand ernstig is, zoodat het ergste wordt gevreesd. Akkruiu, 22 Nov. Heden 14 jaar ge leden werd op de diepe put bij het spoor wegstation alhier eene hardrijderij op schaat sen gehouden door manspersonen, nadat reeds de beide vorige dagen tal van schaat senrijders zich bewogen op de vlakten. Wat een verschil bij nu! Heetenveen, 24 Nov. Een zeer droeve tijding wekt hier algemeene deelneming. Vermoedelijk in een vlaag van zwaar moedigheid heeft de echtgenoote van den heer U. in den nacht haar bed verlaten heden morgen werd zij verdronken gevonden in den regenwaterbak. dit, en Hepk. Adv. BI. Slieek, 23 Nov. Dat de gevangenis de menschen niet verbetert, bleek hier deze week weer. Een sjouwer, P. L., vader van vier kinderen, die in ’t vorig jaar wegens verduistering twee maanden achter de deuren ging, stal heden uit een koffiehuis tien gla- zebakjes, gezamenlijk ter waarde van f 3,50. Met den gestolen schat begaf de man zich terstond naar een kroeghouder, wien hij ze verkocht voor 35 cent. Friso. Hem. Oldeph. en Noordw., 23 Nov. In deze gemeente circuleert een adres aan den Raad, inhoudende de bekende bepaling waarbij leerlingen op 12 jaiigen leeftijd van de scholen verwijderd kunnen worden, uit de betiekkelijke verordening te schrappen. Oosterbierum, 21 Nov. Onze platte- landaindustrie, het vlasbraken, heeft alge meen een aan vang genomen. Da kwaliteit valt, in verhouding tot die in de laatste jaren, niet af; men is van de 7 tot de 10 schooven per bundel noodig. De bewerking is als altijd slecht en weinig loonend. Vroe ger klaagde men daar zoo niet over, de kwaliteit van het vlas was dan beter en de kooplui stelden niet zulke hooge eischen als wel nu het geval is. Men ziet nu tegen den biaak aan en wie er wat bij doorkomen kan, doet her. Of men gelyk heeft! Sommige jonge menschen nemen de wjjk naar Duitsch- land om den winter aldaar door te brengen. Van de vlasprijzen hoort men bijna niets, wat ook al weer geen goed teeken is; men zegt dat er voor best f 1,25 per bundel (6 pond en 2 ons) geboden wordt. Fran. Crt. Kimswerd, 23 Nov. 1899. Welk een aardige avond hebben wij toch gehad, was de uitroep van de meeste bezoekers der eerste wintervergadering van „Kimswerds Nut". De lezing, de verplichte en vrijwillige bijdragen, de stukken muziek op pianino, viool en fluit, alles voldeed. De Transvaal- sche volksliederen en dat van de Oranje- Vrijstaat werden door ’t publiek staande aangeheven. Natuurlijk werd de avond met een dansje besloten. In de volgende bijeenkomst, in Jmumu een ware opschudding in de aangrenzende kamer. Wy traden er binnen, ’t Geval scheen algemeen te amuseeren en bly over die wending, die achteraf wel heel natuurlijk was, maar die mij van-tevoren heel wat angsten had bezorgd, begon ik overmoedig als ik nu was geworden, Leonie met haar beenen-cadeau voor den mal te houden. Alleen de markiezin de St. James zat daar met een vertoornd gezicht. „Ik ben buiten me zelf van kwaadheid. Zoo gefopt te worden!8, riep zij uit. ,’t Is afschuwelijk’t Zal bepaald myn huisknecht zyn, die me dat gedaan heeft; maar morgen aan den dag krijgt hy z’n congé". Nu zou verder zwijgen een laagheid zijn. Een onschuldige zou door mijne schuld voor een misverstand boeten Toch de open baring der waarheid in ’t my omringende voorname gezelschap, zou geen kleinigheid zijn. Men zou my zonder genade of barm hartigheid bespotten. Ik besloot daarom de markiezin in ver trouwen te nemen en toen zy zich gereed maakte om te vertrekken, ging ik naar haar toe. „Pardon mevrouw," zeide ik bedeesd, toen de deur zich reeds achter haar geslo ten had. „Zou ik u tot uw rijtuig mogen begeleiden Zy zag my glimlachend aan en gaf mij zwijgend haar arm. Wy liepen, door ’t park, naar de oprijlaan. „Zoudt u zoo goed willen zijn, my een oogenblikje gehoor te leenen?" vroeg ik, hoe langer hoe meer beklemd. „Wat zei u?“ vroeg de markiezin. Verdraaid, die is doof ook, dacht ik. Dat maakt myn pleidooi niet gemakkelyker. Je moet maar „pechvogel" zyn. En ik her haalde iets luider: „Mevrouw, zoudt u zoo goed willen zyn, my even aan te hooren „Zoo, heeft u mij wat te vertellen. Ja... dat dacht ik wel". Verwonderd keek ik haar aan. Had ze mij herkend en alles begrepenMaar waar om had ze dan haar huisknecht beschul digd? Misschien om my te excuseeren „Ik wilde u zeggen, mevrouw", zoo be gon ik weer, „maar u moet my een streng stilzwijgen belooven." „O zeker, u kunt op myn bescheiden heid rekenen, ’t Is niet de eerste maal, dat my dusdanige confidenties gedaan wor den." „Dusdanige confidenties? vroeg ik, totaal verbluft. „Ja zeker. U behoeft my niets verder te vertellen. Al is mijn gehoor niet scherp, mijn oogen zien nog alles. Ik heb aan tafel wel op u gelet en uw verlegenheid gezien, zoo dikwyls als Leonie u aankeek. O, ik heb zeer goed opgemerkt, wat er in u omging." Ik zweeg. „Maar u kunt op my rekenen. U bevalt mij", zoo ging zy voort; „en ik za) bij Leonie’s moeder een goed woordje voor je doen. Bezoek u me maar eens morgenavond." Ik was sprakeloos van verwondering. Zulk gedachten lezen!... We waren ’t rijtuig genaderd. De mar kiezin stapte in; zy groette my, en iets later gingen de zwarte paarden den nacht in. Woedend keerde ik naar huis terug. Hoe veel beter ware ‘t geweest, haar nu dadelyk de ware toedracht der zaak ver teld te hebben, haar gezegd te hebben, waarom ik zoo angstig naar Leonie had gezien. Doch den volgenden dag werd de hemel weer klaarder, zoo helder, als zij nog nooit voor my geweest was. Ik kreeg toen van de markiezin een briefje: „Mijnheer, nadat ik Leonie eens op de proef' heb gesteld, sprak ik met haar ouders, wier grootste wensch ’t is, hun dochter gelukkig te zien. Gjj kunt nu gerust om haar hand vragen, u niet afwyzen. „Markiezin de St. James." En zoo il ’t gebeurd, dat die onbereik bare schitterende ster myn vrouwtje ge worden is. Het offerlam dezer geschiedenis, de on verdiend heengezonden huisknecht, is sedert ons huwelijk, by ons in dienstwant toen ik de markiezin de ware toedracht der zaak had mede gedeeld, was de executie op hem reeds volvoerd. En ik was toch den man eene vergoeding schuldig. En ofschoon er nu reeds een tiental jaren sedert dien voorbijgegaan zyn, ik zegen nog altyd den dag van ’t misver stand en zijae dierbare gevolgen. Voor tien jaren woonde ik als jong tweede-1 ui tenant in Versailles, met Cae sar, myn jongen Newfoundlander, en heel vreedzaam en heel tevreden was daar mijn bestaan. Op een goeden dag dineerde ik bij myn oom, een in Parys wonenden senator, die my, ter viering van zijn verjaardag, op een piekfijn dineetje had geïnviteerd. On der meer natuurlijk kwam er een heer lijk, sappig hoentje op tafel, en terwjjl ik nu met attaque op dat beestje bezig was, herinnerde ik my mijn trouwen Caesar, die zoo heerlijk van de overgeschoten beentjes had kunnen smullen, als hy maar hier geweest was. Na het afscheid werd die gedachte my zoo machtig, dat ik de keuken inging en de dienstbode vroeg, om my de overge schoten beentjes mee te geven. Zij deed gaf my zelfs, zeer vernuftig trou wens, een sierlijk bonbondoosje, om de boutjes er in te doen. Zoo kreeg ik een net pakje mee, en geen sterveling zou ver moed hebben, dat er iets anders dan koek- bakkers-lekkernij in te vinden was. Thuis teruggekeerd werd ik door Cae sar met losbandige en hardpootige vreugde begroet. Ik greep naar myn surprise, om hem die te geven, maar wie zou m ij n „surprise" by die gelegenheid hebben kun nen schetsen? In plaats van de boutjes, haalde ik toch de heerlijkste confituren uit het doosje te voorschijn. Ik keek er naar, dacht nog eens na, en keek er weer naar, tot me iets inviel; bij het in stappen in den trein voor Versailles had ik mijn pakje in het goederennet gelegd, en naast my had een oude dame gezeten, die een dergelijk pakje daar eveneens had gedeponeerd. In Versailles aangekomen, was de dame snel met haar kleine bagage verdwenen, en ik had, zonder iets te vermoeden, ’t overgebleven pakje meege nomen. Den volgenden morgen kreeg ik een uitnoodiging voor een diner van gravin De Cervilly, een intieme vriendin van myn moeder, die, als de mama van een beeld- schoone dochter, een bepaalde aantrek kingskracht op my uitoefende. Toch kan ik de verzekering geven, dat by mij nooit de gedachte aan een huwelijk met haar was opgekomen. Leonie, de ryke, veel-ge- fêteerde erfdochter, kon natuurlijk heel wat aanspraken maken, en ik begreep maar al te goed, dat een 2e-luitenantje, zonder geld en zonder klinkenden naam, niet de minste kans zou hebben, ’t Was daarom dan ook, dat ik de uitnoodiging der gravin slechts met gemengd genoegen aannam. Op dien gedenkwaardigen avond zaten we dan te zamen in de salon van mevrouw De Cervilly. Hoewel ’t reeds laat was, ontbrak toch nog een der gasten, en de vrouw des huizes begon al merkbare tee- kenen van ongeduld te geven, toen de deur openging en „de markiezin de St. James" aangediend werd. Men zal zich myn verbazing kunnen begrijpen toen ik in de binnen treden de gast myn reisgezellin van den vori- gen avond herkende. Deze omarmde Leonie, na haar late komst verontschuldigd te heb ben en, gaf haar een klein pakje. Gerechtige hemel! Als dat myn maar niet was! „Het zyn confituren kind", zeide- de markiezin. „Ik wist dat je daar zoo veel van hield." „Ja zeker, tantetje. Ik dank u wel hoor. O, wat aardig van u. Na ’t diner zullen we ze samen opeten, wy met ons beidjes hé Ze moest ’s weten wat ’r in dat mooie pakje zit dacht ik. Wy gingen aan tafel. Mijn verstrooid heid bleef onopgemerkt. Maar ’t was een foltering voor mij, want de schrikkelijke oogen der nog schrikkelyker markiezin waren voortdurend op my gericht. Eindelyk, toen ’t diner afgeloopen was, volgde er een uitkomst. Ik presenteerde Leonie mijn arm en de anderen in ’t salon volgende, hoorde ik de gastvrouw den heeren voorstellen, in de biljartzaal een sigaartje te gaanrooken. Die sigaar was mijn stroo- en redhalm en iets later zat ik dan ook in de kamer naast dat salon. De deur, die een weinig open was gebleven, liet my daar door een uitkykje op Leonie toe. Wat was zy mooi! Hoe fijn kwam haar profiel uit... Ze scheen iets los te maken, een pakje mijn pakje En snel wendde ik mijn hoofd om. Niettegenstaande ’t luide gepraat in de rookkamer* hoorden we toehj na een tijd jet Bolswardsche Courant I 1 4 i ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1