NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD HET Jï. MWWST BOLSWA.BO EN WONSERAOEEE. No. 96. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Kans op Vrede BINNENLAND. DONDERDAG 30 NOVEMBER, p VOOR één dag 1300 gedood. 1 J ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De Amst. Crt. schrijft: Men is van den Duitschen Keizer nu wel gewoon aan verrassingen. Dat zijn gang naar Londen noch een gaan naar Canossa, noch een familiebezoek gold, wist iedereen, die den Duitschen Keizer voor den invloedrijksten en zich daarvan volkomen bewusten vorst van Europa houdt, wel vooruit. Dat Keizer Wilhelm de sympathie van zijn eigen volk en van geheel Europa op het spel zou gaan zetten alleen om zijn grootmoeder te zien, die ofschoon zeer oud maar volkomen gezond is, was voor ieder duidelijk die niet met blinde vooringeno menheid geslagen was. De gang naar Londen werd kon het anders onder deze omstandigheden in een diplomatiek incognito gehuld. De Engelscbe voorkomenheid bij de over eenkomst met Duitschland in zake de Samoa- quaestie, eischte een tegenbeleefdheid. Die beleefdheid bestaande in een reeds lang beloofd bezoek, zou het overige Europa toonen, dat Duitschland althans niet voor nemens zou zijn Engeland te bemoeilijken in het tot de orde roepen van twee .vazal len" in Zuid'Afrika. Een weigering van den Duitschen Keizer zou aan de Duitsche neutraliteit niet geschaad hebben, maar zij zou een eventueel optreden ten gunste van den vrede slechts hebben bemoeilijkt. Om de zoo duidelijk uitgesproken opinie van het Duitsche volk ten gunste der Boeren niet te kwetsen, werd door den Keizer alles vermeden, wat maar eanigszins aanstoot kon ge ven en zoo werd de reis van alle politieke bijoogmerken ontdaan en uitsluitend een fa miliebezoek. Dit belet den Keizer evenwel niet, om als een invloedrjjk familielid den familiekring zijn goeden raad te geven. Zoo wordt ons althans het telegram aan de Indépendance wier Londensche corres pondent ons meermalen bleek zeer goed in- gelicht te zijn volkomen duidelijk onbe grijpelijk. Het moet voor den Duitschen Keizer aller minst een geheim zijn, dat de Engelschen zich met dezen oorlog in een wespennest gestoken hebben, waaruit zij nu reeds voor driekwart de kans loopen zeer gehavend en duchtig toegetakeld te voorschijn te komen. En het zou ons niet verwonderen, indien Keizer Wilhelm aan zijn grootmoeder de waarschuwing had doen hoorenals geniet tracht naar een aanneembaren vrede, bereid u dan voor op een geheele nederlaag. De aanbieding van zijn bemiddeling aan Koudum. Dezer dagen is bij afgraving van een perceel weiland van den heer B. Kramer gevonden een wervel breed bijna 8 palm en wegende circa 33 pond. Tot nog toe is het niet bekend van welk dier dit been kan geweest zjjn. Gaasterland, 26 Nov. Naar we uit betrouwbare bron vernemen is de Maat schappij „Gaasterland" van plan het vol gende jaar een proef te nemen met den verbouw van suikerbieten in deze gemeente. Eene aanzienlijke oppervlakte zal voor dit doel worden bestemd. Bartlehiem, 27 Nov. Een brillen koopman werd alhier met eene schouw over de Dokkumer Ee gehaald, doch daar hy zonder twijfel zelf door een slechten bril zag, stapte hij in 't midden van het kanaal uit en zonk, beladen met zjjne bagage, naar de diepte. Met veel moeite kreeg men hem levend op het dtoge. Nadat hij door de naast by- wonenden was opgeknapt, kon hy zijne reis vervolgen. Harich, 26 Nov. Toen gisteravond de melkrijder D. H. alhier naar de zuivelfa briek te Harich reed, naderde van tegen gestelde richting de slager J. S. uit het naburige Nyega met zijn hondenkar, Daar geen der beide voertuigen van licht «ras het Engelsche hof schijnt daarom zeer waar schijnlijk en de stemmen die hier en daar in de Engelsche pers waarneembaar zijn, wijzen er op, dat de Engelsche natie weldra tot de overtuiging zal moeten komen dat een vrede met behoud van Kaapstad en Natal wel zoo verkieslijk is dan, in plaats van de oppermacht in Zuid-Afrika te hebben, zich van alle macht beroofd te zien. Want zooals het nu staat, hangt het zijn en blijven in Zuid-Afrika at van eenige hon derden Afrikaanders van de Kaap. Als dezen het sein tot den opstand geven, dan is het lot van Engeland in Zuid-Afrika beslist en blijft er van zijn macht niets, niets over. Het kan het woord „oppermacht" dan reeds beginnen te verdeelen in tweeën en misschien nog een poosje de tweede helft behouden. Maar op den duur gelooven wij dat het het geheele woord uit zijn dictionnaire zal moeten schrappen, vooral ten opzichte van Zuid- Afrika. Waar wij geen oogenblik bevreesd zijn voor den goeden uitslag voor de Boeren, zou Engeland o. i. geen verstandiger daad kunnen doen dan thans vrede te sluiten. Want nog een paar overwinningen van de Boeren en het is gedaan in weerwil van al het kanonnenvoeder dat men uit Engeland verscheept, want meer zijn de nieuwe troepen niet. Zelfs in het geval dat Engeland ten slotte door overmacht wint, wat heelt het dan nog gewonnen Een tjjdelijke wapenstilstand. Want Engeland kent de Boeren en het Hollandsche ras niet als het zich verbeeldt op den duur Transvaal en Vrijstaat te kunnen houden. Na dezen oorlog in geen geval. Wint Engeland, dan is die overwinning slechts een tjjdelijke en kan het 10 a 20 jaar duren eer de Boeren zich van de ver liezen volkomen hersteld hebbenmaar dan gaan de Engelschen er toch zeker uit. Maken ze niet tijdig vrede, dan gaan ze er nu uit, maar dan ook geheel, want dan kan de Kaap niet ontbreken in den Bond der Vereenigde Zuid-Afrikaansche Repu blieken. Want hoe ’t loopt, dit ideaal van alle Afrikaanders is door Engeland op den duur niet te keeren, evenmin als het dat heeft gekund in Amerika. Indien Engeland dit alles goed overweegt en zich eens een oogenblik van al zijn ijdele grootspraak ontdoet, dan zal het tot de be kentenis moeten komen, dat voor geen volk de eeuw zoo leelijk sluit als voor Engeland, en wil het ’t kwaad nog tjjdig keeren, dan mag het den Duitschen Keizer wel dankbaar zjjn, dat hij de hand des viedes wil uit steken... ter wille van zijn bejaarde groot moeder. En als Keizer Wilhelm dan door zijn in vloed kan bewerken, dat Natal Engelsch blijft, dan mogen de Engelschen uit dank baarheid de Duitsche natie wel een Weih- nachtsgeschenk aanbieden waar hetSamoa- eiland Opoeloe een kleinigheid bij is. Maar hierop kan men zeker rekenen, dat indien er van vrede sprake is, de Boeren hun volle vrijheid en onafhankelijkheid zullen erlangen. Die hebben ze dan ook meer dan ver diend. gebied steeds uitgebreid, en de vereeniging „Charitas," een stichting van de laatste jaren heeft zich reeds waardig ingeburgerd te midden der vele liefdadige instellingen en corporation. Niet slechts den kinderen der mingegoeden wordt een St. Nicolaasfeest bereid,, bedekte en onbekende armoede en behoefte, vaak veel nijpender dan de bekende, wordt door haar opgespoord. Dat het der vereeniging op haren gewaardeerden werk kring nimmer aan den noodigen steun ont- breke. Een oogslag op de voorbereiding van de komst van den kindervriend rest ons nog. Onze neringdoenden beijveren zich als om strijd, den goeden goeden Sint een ruime keuze aan te bieden, een keuze, die het waarlijk onnoodig maakt, naar grootere steden om te zien. De verschillende vakken zijn hier ter stede zoo goed vertegenwoor digd, de étalagiën en uitstallingen bieden een rijkdom en verscheidenheid, dat bij een rondwandeling langs onze winkels en maga- zijten men de overtuiging zal krijgen, dat er gezorgd is voor „elk wat wils." Zaken van luxe of van behoefte, voorwerpen van kunst en smaak, artikelen van eiken prijs zijn aanwezig. Hoewel ons de lust bekruipt, onze indrukken op zulk een wandeling weer te geven, meenen wij toch hieraan geen gevolg te moeten geven. Het noemen van de voornaamste firma's en de rijkste étalagiën zou er soms onwillekeurig toe leiden, dat anderen, die evengoed vermelding verdienen, gepasseerd worden. Wij verwijzen daarom onze lezers naar onze rubriek ad ver ten tien, en besluiten met den wensch, dat de nering doenden goede zaken mogen maken, en de goede Sint de kinderen goed bedenke, maar ook de ouderen, want het is wel een kinder feest in hoofdzaak, maar ook zij, die de kinderschoenen reeds ontwassen zijn, wen- schen niet vergeten te worden. Dat dus de kinderen en allen wier hart popelt van ver langen niet teleurgesteld mogen worden, dan zal het zijn, gelijk de laatste regel van ons motto zegt: „Alles even blijd’." Deze bekende woorden van Hildebrand (N. Beets) tot motto kiezend voor een opstel over den kindervriend bij uitnemendheid, den goeden St. Nicolaas. zijn wij als ’t ware met de deur in huis gevallen. Wat ver wachtingen worden gekoesterd, wat ver langens en wenschen gevoed en uitge sproken waarvan de vervulling wordt toevertrouwd aan den bisschop, die op zijn ros van schoorsteen tot dak, van dak tot schoorsteen rijdend, zijn gaven op geheim zinnige wijze uitdeelt, die zelden teleurstel len, veelal bevredigen, dikwerf zelfs de stoutste verwachtingen overti elfen. Het leven geeft weinig zonnige dagen beweren wij, ouderen, maar voor een belangrijk deel dragen wij zelven de schuld daarvanonze eischen stellen wij dikwerf te hoog, en het niet in vervulling gaan onzer luchtkasteelen wekt wrevel en ontevredenheid. Het leven kan veel meer zonneschijn geven, als wij slechts de wolken van eigenzinnigheid en hoogmoed believen weg te ruimen, die de koesterende stralen van liefde en geluk beletten tot onzen huiselijken kring door te dringen. Een dag van waar huiselijk genot is de 6e December, een dag van onverstoor bare vreugde voor de jeugd, zoolang niet roekeloos de jongenskiel van de schouderen is gerukt, een dag waarop niet een straaltje van de matte winterzon, maar de volle koestering van de lentewarmte door de ramen naar binnen dringt. O, wij weten wel, dat er stumpertjes zijn, wier oogjes schitteren bij het aanschouwen van zooveel heerlijk heid, en die een verlangen koesteren, dat als te kostbaar, niet vervuld kan worden ook weten wij, dat er zijn, die den Spaan- schen bisschop een minder warm hart toe dragen, en den oorsprong van zijn milddadig- heids-rondreis willen zoeken by onze heiden- sche voorouders, toen de oude Germaansche God Wodan op zijn schimmel gezeten en vergezeld van zijn trouwen knecht Echart door het land zweefde met toovermantel en staf, van huis tot huis, van dorp tot dorp, om onder de kinderen belooning en straf uit te deelenwij weten dat en nog meer, doch welk weldenkend kindervriend bestu deert er op den St. Nicolaasmorgen de Goden leer en oudheidkundeGelukkig wie in staat is, zijne jongeren een goene Sint te bezorgen. Waarlijk er is zooveel ellende op de wereld, dat men een gelegenheid om „hemel in de ziel te hebben" met beide handen moet aangrijpen. Vroolijkheid en gezelligheid krijgen het zoo dikwert te kwaad met allerlei problemen en kwestiën op sociaal politiek, oeconomisch of religieusch gebied, die hoe gewichtig ze soms mogen zijn toch gelyk een kille noordenwind de groei kracht verstoren, dat men waarlijk bljj moet zijn, wanneer de wind eens uit een anderen hoek waait. L rat de jongenskiel toch gedragen worden, zoolang bij slechts mee kan lapt en herstelt hem, zoodra hij sporen van slijtage vertoont, want in onze heden- daagsche samenleving is de jeugd bij velen te kort van duur. Vanwaar die klachten over ongezeggelijkheid, losbandigheid en wil lekeur? Vanwaar die verzuchtingen over den toenemenden geest van vei zet tegen het gezag en de goede orde, die men meer dan vroeger bij het opkomend geslacht meent te ontdekken? Vanwaar anders dan van het meer en meer losraken van den huiselijken kring, van het gemis aan huiselijkheid, waarbij het kind te veel aan zichzelven overgelaten, geen kind blijft, maar toestanden en voorbeelden ontwaart, die het ouderlijk gezag ondermijnen en den band tussshen ouders en kinderen verzwakt. Doch... op het St. Nicolaasfeest mogen wij niet zede nmeesteren, en dus verder de aandacht ge vestigd op de zonzijde van dit leest. Een stap in goede richting mogen wij het op treden noemen van de vereeniging „Charitas." Zeiden wij straks, dat er stampeitjes zijn, wier verlangens niet konden worden be vredigd, dan moeten wij die vereeniging uit naam van de vele kleintjes (en ook uit naam hunner ouders) dank brengen, wijl ook voor hen nu het St. Nicolaasfeest beteekenis krijgt, ’t Is bij veel verkeerds toch een verblijdend teeken, dat in den tegenwoordi- gen tijd de philantropie steeds een ruimer veld tot haar werkkring kieet, en de stad onzer inwoning behoeft in dit opzicht gelukkig voor geen andere onder te doen. De zorg voor den hulpbehoevenden medemensch wordt, zoowel op stoffelijk als geestelijk voorzien en men elkaar niet hoorde, kwam het paard in zóó onzachte aanraking met de kar, dat het dier dadelijk op zij sprong, waardoor de zware wagen kantelde en de melkkannen te water geraakten terwijl de bestuurder er onder terecht kwam. P. m. 60 L. melk ging verloren, terwijl H. licht gewond werd. Steenwijk, 27 Nov. In den afgeloopen nacht werden weder bij eenige ingezetenen de glazen verbrijzeld, o. a. één groote spie gelruit bij den heer burgemeester en ver schillende ruiten bij een paar onzer politie agenten. Evenals bijna altijd, bleven ook thans de daders onbekend. Harkema-Opein.de, 27 Nov. Jongelui! niet naar de Hamsterheide te vrijen. Er is daar een troep jongens, die trouw de vrijers van buiten afwachten en ze onbarmhartig afranselen. Reeds eenige keeren is dat nu voorgevallen en de vrjjer van gisteren zal ’t zeker nog wel gevoelen, hoe men de ver wezenlijking van zijn liefdedroom verhinderde. Terwispel, 27 Nov. De jager E. v. d. V. heeft in de laatste dagen een beste j acht gemaakt. Door hem toch zijn hier in den tijd van eene week 110 a 120 stuks water snippen geschoten, die per stuk 75 cent kunnen opbrengen. We vernemen, dat er vrij wat jagerstalent vereischt wordt, om watersnippen te bemachtigen. Sloten, 25 Nov. Heden overleed alhier Geertje Ueges Kok, bijgenaamd „aide Kek". Zij bereikte den hoogen ouderdom van bijna 97 jaren en was de oudste inwoonster dezer gemeente. Nog in het begin van dit jaar werd haar 96ste verjaardag door de inge zetenen op feestelijke wijze herdacht. Tot het laatste oogenblik bleef zij helder van geest. War ga, 27 Nov. In tal van weilanden komen veel muizen voor. Naar ons mede gedeeld wordt, werden in één stuk land in Hepk. Adv.bl. Naar aanleiding van het ontzettend spoorwegongeluk bij Capelle heeft het hoofd bestuur van de Nederlandsche Handelsrei- zigersvereeniging aan den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten m Nederland een schrijven gericht, waarin het dien Raad uit- noodigt, met bekwamen spoed maatregelen te willen voorschrijven, waardoor dergelijke rampen voortaan zooveel mogelijk kunnen voorkomen worden. Genoemd bestuur geeft den Raad dringend in overweging, aan de spoorwegmaatschap pijen te gelasten en verplichtend te stellen, nat voortaan twee of minstens één bagage wagen zoowel onmiddellyk achter den tender of kolenwagen, als aan het einde van iederen personentrein zullen moeten aangehaakt worden, waardoor de gevolgen van een ramp als op 15 dezer tot een minimum beperkt zullen worden. De schok, waarmede de locaaltrein van Medemblik Woensdagmorgen j. 1. bij aankomst te Hoorn tegen den stootbok kwam waardoor het materieel tamelijk beschadigd werd en eenige reizigers kwet suren bekwamen heeft ernstiger gevolgen gehad dan zich oorspronkelijk liet aanzien. Een der reizigsters is tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Op de lijn EnkhuizenStavoren is thans de stoom veerpont in dienst gesteld. Op de pont kunnen twee rijen van vyt wag gons worden geplaatst. De goederen kun nen nu, zonder overladen te worden, direct doorgezonden worden, wat vooral oy het vervoer van groenten enz. van zeer veel belang is. Rijsttafelen. Naar het Vad. uit ver trouwbare bron verneemt, bestaat het plan om te ’s Gravenhage een restaurant op te richten, waar uitsluitend spijzen, op Indische wijze bereid, gebruikt zullen kunnen wor den. Een maatschappij met een kapitaal van f 150,000 zou zich naartoe gevormd hebben en reeds een huis hebben aangekocht op het Anna Paulownaplein. Spoorwegongeluk. Bij het station Nij megen is gisteravond trein 87 op een rau- geeienden trein geloopen, waardoor vier rytuigen zwaar werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een slroopersoereeniging. Te Nyver- dal by Almeloo is een stroopersbond opge richt, waartoe reeds 20 leden zijn toegetreden. De contributie bediaagt een dubbeltje per week. Van deze contribution zullen betaald worden alle boeten, die de leden eventueel zullen oploopen. Een reglement is vastge- steld, waarbij den leden geheimhouding is opgelegd. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I Bolswardsche Courant lUUin.— Hoe zalig als de jongenskiel Nog om de schouders glijdt. Dan is het hemel in de ziel En alles even blijd’. 6

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1