NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD B0LSWARD Eiï WeN8gaA&m Is dansen gezond? No. 98. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. DONDERDAG 7 DECEMBER. X X T VOOR e sp- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Amsterdamsche Courant schrijft: Is dansen gezond In dezen categorischen vorm is de vraag moeielijk te beantwoorden. Op zich zelf is de dans, dien reeds de oudste cultuurvolkeren, hoewel dan in een wezen lijk anderen vorm huldigden, een bepaald ongevaarlijke gymnastiek. Daarbij werkt de dans gunstig op de harmonische werking der verschillende spiergroepen en geeft bij ons een zekeren, een eleganten gang. Daarom is het bepaald te betreuren, dat onze „jonge lui” over ’t algemeen, elke ge legenheid om de beenen eens van den vloer te bewegen, vermijden en voor dat „kinder achtig gespring” slechts een medelijdend en spotacbtig lachje over hebben. Men echijnt meer en meer van de Cicero- niaansche wijsheid doordrongen dat„Nemo saltat sobrius nisi insana” of „Geen mensch danst nuchter, of hij moet gek zijn.” ’t Is jammer, want dansen is, onder zekere voorwaarden even gezond als fietsen, dat door tal van artsen als heilgymnastiek wordt aangeprezen. Wij willen niet beproeven te onderzoeken, welke dans het best voor de gezondheid is, de menuet onzer overgrootvaders of de wals, de polka of de mazurka van heden maar er zijn toch op dit gebied zekere vragen te stellen, die uit een hygiënisch oogpunt van belang zijn b.v. hoe moeten wij dansen? Dit hangt in de eerste plaats van den ge zondheidstoestand van den danser af. Zwakke personen, vooral zij die hartge- breken hebben, of wier ademhalingsorganen niet in orde zijn, zoo ook jonge meisjes, die aan bleekzucht Ijjden, moeten in t geheel niet of heel weinig dansen. Of men gezond of niet gezond is, steeds moet men met dansen ophouden,, als men hartkloppingen voelt of duizelig wordt. Vóór alles mag de eerste wals niet te lang duren men moet zich eerst een weinig gewennen aan de veranderde lichaamsbeweging. Een bijzonder gewichtig punt uit bal- hygienisch oogpunt is de kleeding, minder misschien bij de heeren dan bij hetschoone geslacht, dat helaas maar al te vaak, de mode vaak ter wille, de eenvoudigste hy giënische voorschriften verwaarloost. De kleeding moet licht zijn en zoo, dat de be weging van het lichaam en bovenal de adem haling, op geen wijze worden gehinderd. Daarom, vóór alles, niet te nauw rijgen. Ook de laarzen, die bij het dansen worden gedragen, laten veel, zoo niet alles te wen- schen over. In plaats van lage, gemakkelijke dansschoenen, zooals vroeger werden gedra gen heeft men nu nauwe laarsjes, waarin de voet geknepen wordt, met spitse toonen en hooge hakken zoo wil het nu eenmaal de lieve ijdelheid, al branden dan ook de voeten als vuur, en al veroorzaakt ten slotte elke schrede pijn. Wat op deze wijze wordt gezondigd, wil men op een andere weer goed maken. Wanneer men zeer verhit is, heeft een koude dronk vaak de ernstigste gevolgen, dat weet men, en daarom ontzegt men zich eiken verkiezenden dronk. Een slok bier of limonade kan geen kwaad, tenminste als men daarna voortdanst. Het is misschien wel algemeen bekend, dat wij menschen grootendeels uit water be staan. Nu leidt de meerdere spierbeweging bij het dansen in vereeniging met de hooge temperatuur van de balzaal tot een hoogere warmte-uitstraling, in het bijzonder door waterverdamping aan de oppervlakte van het lichaam. Onder normale omstandigheden verliest de mensch per dag 900 gram water, by meer lichaamsinspanning tot 2500 gram^ Warns, 4 Dec. Twee timmerknechten alhier waren bezig stekpalen te slaan. Een hunner wilde zien of het goed ging en zag daartoe in bukkende houding met de hand op de paal geleund over den draad. De andere, achteloos, merkte het niet en liet de slegel in volle vaart op de hand neer komen, die daardoor ernstig gekwetst werd. Geneeskundige hulp werd onmiddellyk ver leend door dr. Hiemstra alhier. Donkerbroek, 2 Dec. Zeker persoon, die tegenwoordig onze Provincie afreist om zijn goochelkunsten te vertoonen, geraakte gisteren avond, door de duisternis misleid, in de Appelechaster vaart. Geruimen tijd duurde het, voordat men zijn hulpgeroep hoorde. Ten slotte slaagde de arbeider J. er in, den reeds zinkenden drenkeling te redden. St. Nicolaasga, 4 Dec. Voor de reizi gers van de omnibus BalkJoure was het heden middag even buiten ons dorp plot seling halt’t Paard van den ondernemer E. Dooper stortte n.l. door terneder. Jubbega, 2 Dec. De zestienj arige Jeltje Boender, dienstbode bij Anne Kromhout zou gisteren avond naar de zangvereeniging. Geregeld begaf ze zich dan te voren naar hare pleegouders, die dicht bij wonen, om zich te verkieeden. Zoo ook nu. Hoe ont stelden echter Kromhout en vrouw, toen een poos later Jeltje’s pleegvader kwam vragen .of Jeltje niet naar ’t zingen ging. Al dadelijk vreesde men. dat zij in het duister te water geloopen en verdronken zou zijn. Gisteren avond werd gedregd, doch zonder gevolg. Heden echter is haar lijk uit het water opgehaald. Lemmer, 4 Dec. Het Vrijdagmorgen alhier gestrande praamschip was „De Goede Verwachting* en kwam met een lading mest van Amsterdam, met bestemming naar Nieuw-Amsterdam (Drente). Door den mist die Donderdagavond op zee heerschte, was de schipper, JJ. ten Kate van Hoogeveen, verdwaald geraakt en had hij ten Oosten van onze haven het anker uitgeworpen. Met den hevigen Z. W. wind van Vrijdagmorgen was echter zijn anker los geraakt en het schip alhier op ’t strand gedreven. Onze vis- schers, die het gevaar waarin de opvarenden, schipper en knecht, verkeeiden, hadden op- gemeikt, snelden te hulp en brachten hen behouden alhier aan. Een gedeelte van de tuigage en de luiken zijn nog van het wrak afgehaald; de hevige wind en de zware golfslag beletten heden echter elke poging om nog iets te redden. Als de wind aauhcudt wordt het schip als verloren beschouwd. Schip en lading waren niet verzekerd. De schipper heeft een zeer rampspoedig jaar. In het voorjaar stierf plotseling zijne vrouw; nu verliest hij zijn schip en hy heeft geene middelen om zich weer een ander vaartuig aan te schaffen. Sneek, 5 Dec. Gisteren avond verdronk en dat heeft natuurlijk uitdroging van ons organisch weefsel ten gevolge, die zich in een meer of minder sterk gevoel van dorst openbaart. Het is dus een natuurlijke aan drift, het gevolg geven aan een natuurwet, die ons beveelt te drinken. Alles met mate, natuurlijk. Men moet steeds een slok drinken, en er op letten, dat wat men gebruikt, niet koud is als ijs. Ver der moet men, zooals reeds gezegd, na het drinken het dansen voortzetten, en het in elk geval vermijden om zich dadelijk naar een minder warme plaats te begeven. De afkoeling van binnen door koud drinken en de intensieve warmte-onttrekking van de huid uit door de plotselinge inwerking der koudere buitenlucht werken te zamen, en een verkoudheid is het gevolg der onvoor zichtigheid. Het is beter, dat men de balzaal niet eer verlaat, dan wanneer men voldoende is afge koeld; nog beter is het, dat men in ’t ge heel niet danst kort voor het verlaten van het bal, terwijl meestal juist tegen het einde de paartjes zich het hartstochtelijkst bewe gen. Dit is een verkeerde gewoonte, die uit hygiënisch oogpunt de scherpste veroor- deeling verdient. dienst deed en wegens bekomen kneuzingen sedert buiten dienst was, is thans, na ge neeskundig onderzoek, gebleken verder on geschikt te zijn om zijn betrekking weder te vervullen, zoodat ontslag uit ’s Rijksdienst zal volgen. De N. Gron. Ct. plakt aan een kiosk de telegrammen aan, die zij ontvangt, daarbij is gevoegd een bus, waarin men een bij drage voor de Boeren kan storten. Een gevolg echter was, dat een ander blad de telegrammen copiëerde en zonder vermelding van bron afdrukte. Om nu haar concurrent op de kaak te stellen, bedacht de jV. Gr. Ct. een list. Zij liet in een bulletin aan de kiosk de ezels nog eens aan den haal gaan. Het was maar een aardigheidje van haar, omdat zij een gewichtig vermoeden had dat die beesten nu ook elders zouden gaan loopen. En werkelijk zij hebben het gedaan. In de Nieuwe Provinciale Groninger Courant vond men onder Telegrafische Be richten het volgende telegram. „Alweer muilezels op hol. Estcourt, 29 Nov. De National Advertiser meldt, dat een troep muilezels, komende uit Australië, weder aan den haal zijn gegaan, ditmaal echter -zonder kanonnen. Het blijkt dat muilezels voor de Engelschen zeer lastige dieren zijn, daar zij ook niet tegen het Afrikaansche klimaat blijken bestand te zijn". Dit is hoogst merkwaardig, omdat de A. Gr. Ct. het bericht uit den duim had gezogen. Bijzetting. De stoffelijke overblijfselen van de vroegere bezitters van het Huis ter Haar, welke in het begin der restauratie van dat kasteel in de oude slotkapel werden ontdekt, zijn gisteren in den grafkelder van de nieuwe kapel bijgezet in tegenwoordig heid van den tegenwoordigen eigenaar van voornoemd kasteel, baron van Zuilen van Nyevelt van de Haar, met zijne famillie, terwijl de pastoor van Vleuten wijding aan de plechtigheid gaf. Schadevergoeding. Naar men zegt is de schadevergoeding, welke mevrouw de wed. J. Arendsen de Wolff vraagt van de Spoorweg-Maatschappij wegens de ramp te Capelle, groot f 60030, zyndef 3000 lijfrente ’s jaars. Het eiland Marken is in den nacht van Zaterdag op Zondag weer gedeeltelijk onder water geloopen. De landerijen staan alle blank en op het pad naar de haven kan men zonder laarzen niet loopen. Gisternacht is te Breda een vreeselijke misdaad gepleegd. In de Ginnekenstraat werd omstreeks half twee ure door huiswaarts keerende heeren het lijk gevonden van een man, die by onderzoek bleek door vier messteken te zijn afgemaakt. De vermoedelijke dader is aangehouden. Hij blijft hardnekkig ontkennen. De gerechtelijke schouwing had gisteren plaats. De wonden zijn toegebracht met een ge woon zakmes. (Z>. v. Nb.) Omtrent de Russisch-Hollandsche am bulance deelt het Hbl. nog het volgende mede: De leider zal zijn onze stadgenoot dr. E. C. van Leersum. Behalve zes doctoren stelt deze zich voor nog mede te nemen zes verpleegsters, twee verplegers, een administrateur en een kok. De chef der ambulance hoopt dat een Nederlandsche chirurg van naam zich bij de ambulance zal willen aansluiten. Het personeel is nog niet vast aangewezen. Dr. Van Leersum ver trekt dezer dagen naar Petersburg om aldaar o. a. met ds. Gdlot, die zooveel moeite deed om de noodige gelden voor de ambulance bijeen te brengen, te contereeren. Eerst daarna zal beslist kunnen worden wie mede gaan. Voor de ambulance, die ingericht wordt voor 40 bedden, worden alle inkoopen in Nederland gedaan. De ambulance zal ver moedelijk een half jaar uitblijven en de reis maken met den Duitschen stoomer der Oost-Afrika lijn, die 23 Dec. van Amsterdam vertrekt. Het voornemen is echter dat de doktoren en ook de verpleegsters te Napels scheep zullen gaan, omdat de chef der expe ditie den zusters liefst de afmattende reis door de Golf van Biscaye wil besparen. Ook zullen pogingen worden gedaan de zusters eerste klasse te laten reizen, ten minste, als er plaats aan boord is en anders trachten gedaan te krygen, dat de zusters overdag passagiers eerste klasse zjjn en alleen in de tweede klasse behoeven te site pen*. de vrouw van den veehouder A. D. wonende onder Woudeend. Hepk. Adv. bl. Sneek. Een lage trek 1 De stoomboot „Nijverheid I," die Vrijdag over Leeuwar den en Harlingen naar Holland voer, zou juist de haven van Harlingen uitstoomen. Het woei hard en daarom liet kapitein J. Baanstra behoorlijk stoomen, om de boot te kunnen sturen. In de buitenhaven lag de stoomer „IJ muiden,“ die Engelsche kolen loste, met twee scheepjes langs zij. Terwijl de kapitein nergens gedachten in had, werd hij plotseling getroffen door een stuk steen kool, dicht bij de slaap van het hoofd, door een van de kolenlossers naar hem toege worpen. De dader vond zeker, dat de boot te snel voer. Gelukkig bleef de kapitein goed bij de stukken, anders was de Nijver heid recht in ’t havenhoofd opgeloopen. De reis moest onderbroken worden en de dokter eerst de wond naaien en verbinden. De politie werd met de zaak in kennis gesteld. Sneeker Crt. 5 Dec. ’t Ruimer openen der Belgische grenzen was van merkbaren invloed op de veemarkt van heden. Waren in de vorige week melkkoeien weinig gewild, thans bleef er een miniem getal onverkocht. Kalfkoeien vinden steeds voor ’t buitenland meer aftrek tegen soms bespottelijke hooge prijzen. In vette- en graskalveren was de handel bijzonder vlug. De eersten konden 32 tot 33 ct. per halve K. G. halen. ’t Wolvee, vooral lammeren waren zeer gewild. Voor Londensche schapen besteedde men 24 tot 26 ct. De varkenshandel liet weinig te wenschen. Ie kwaliteit gold 17 ct. a l?1^ exportsoort, prima, 15*/2 tot 16’/2. ct. 5 Dec. Zeldzaam mooi St. Nicolaas- weer en de marktdag juist op 5 Dec. waren de oorzaak, dat we vandaag vaak in den waan verkeerden, dat ’t Pinksteren drie was. Overal in de stad was ’t zwart van bezoe kers, overal koopers en kijkers bij de tal- looze Sinterklaastafels, die wedijverden in keur van zaken, welke de goede Sint voor kleinen en grooten weer had meegebracht. Hoe men ook klaagt over slechte toe standen, bij zulke gelegenheden schijnt ’t geld de wereld nog niet uit te zijn. Onze winkeliers zullen dat morgen kunnen ge tuigen en de kasteleins niet minder, voor wien de kienpartijen allerminst windeieren hebben gelegd. En de terugslag van ’t St. Nicolaasfeest Als de lombard mocht spre ken, dan zou hij u kunnen vertellen, dat deze dagen van zoetigheden den werkman weer menige zure week bezorgen. De storm en de vogels. Uit het Noorden wordt geschreven Een krachtige storm uit het Noord-Westen deed Zaterdag j.l. het zeewater op de kusten van Groningen eene hoogte bereiken als het geheele jaar nog niet het geval was geweest. De „spring zat er in“ zegt men hier en het water kwam zoo ras opzetten, dat onder de gemeente Eenrum verscheiden paarden niet zoo spoedig konden worden binnengehaald van de aanwassen, zoodat ze meer dan zeven uur in de woedende golven hebben door gebracht. Opmerkelijk is dat bij zulke zware stormen niet meer zeevogels worden gevangen in de zoogenaamde stalnetten, die in grooten ge tale achter den Zeedijk ter hoogte van de nieuwste aanwassen zijn opgesteld. Alleen achter de gemeenten Eenrum en Klooster buren sta*n er zoovele ieder van 100 voet lang, dat ze samen een uitgestrektheid hebben van ongeveer een uur gaans. In den laatsten tijd worden ze wel ver vaardigd van een byzonder soort van touw, dat niet zooveel water opslorpt als het ge wone, daar de netten niet „getaand" kunnen woiden zooals vischnetten, omdat ze dan te zwart zouden worden en zoodoende meer zichtbaar voor de vogels. De kleur moet zooveel mogelyk die van het zeewater nabij komen, terwijl een krachtige wind en donkere nachten de meeste slachtoffers maken. Is de wind zoo sterk als nu het geval was dan vliegen de meeste vogels veel te hoog. Wat niet wegneemt, dat er ook nu weer verscheiden gevangen zijn en wel vele van eene soort van meeuwtjes, die, naar een der meest bekende vogelaars ons ver zekerde, in dezen tijd van ’t jaar nooit door hem waren gezien. Tevens had hij ’s morgens om drie uur, de netten inspecteerende, daarin een bij zonder exemplaar gevonden ter groote van een lijster en wel een klipzwaluw, met krommen bek en zwemvliezen, thuis be- hoorende op de kusten van Noorwegen. De postconducteur A. C. van der Walle, die bij het spoor weg-ongeluk te Capelle in hQt postrij tuig van trein 80bis 1 - Bolswardsche Courant. ail Rl ■4». 1 K I ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1