NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WWSRRAOESL Bis en Muilen No. 100. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Onderkleeding te TILANUS. Voor het Kantongerecht. iruiming* BINNENLAND. DONDERDAG 14 DECEMBER. VOOR er eens vogels voor ’t net gekomen waren^ ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vrijdag 8 Dec. 1899. die had laten zitten Wel wat weifelend, maar toch komt het er ten laatste uit, dat hij waarschijnlijk wel de lijn zou hebben aangetrokken. Eisch 2 maal f 2 boete of 2 dagen voor elke boete, benevens f 5 voor het niet in beslag genomen net of 2 dagen. 24. A. H. te Franeker was den 14 Nov. in land onder Welsrijp, waarvoor hij de vereischte vergunning miste. Hij had waar schijnlijk geen vermoeden, dat de onbezol digde rijksveldwachter een man van de wet was, en wilde hem ook niet opgeven, wan neer hij geboren was. „Zoek het maar uit" voegde hij den beambte toe, en deze heeft het op de secretarie te Franeker dan ooü uitgezocht. Eisch f' 10 of 3 dagen. 25. D. H. te Arum was een Zondagsjager echter niet in den zin, als men dat gewoon- Ijjk opvat. Deze bekl. was in den letter lijken zin Zondagsjager, en schoot niet mis, althans .een tamme eend werd door de po litie, die op Zondag 19 Nov. een schot hoorde, en daarop afkwam, in beslag genomen. De jager zonder acte en vergunning moest zijn geweer ook afstaan aan den agent. Bekl. is tegenwoordig. Hij erkent dat hij die eend geschoten heeft, maar hij deed het op verzoek van J. Terpstra. Die had eenden en deze waren in het veld verdwaald, waarom hij dezen beklaagde verzocht, de eenden te schieten. De doode eend was door de poli tie aan den heer Terpstra getoond, en hij vermoedde wel dat het een van zijn eenden was. Ook had hij verzocht zijn eenden op te sporen en te schieten, maar dit is natuur lijk geen geoorloofd verlof. Iemand zonder acte mag met geen geladen geweer in ’t veld komen. Eisch f5 of 3 dagen met verbeurdver klaring van a. het geweer, b. de eend, die 50 cent heeft opgebracht. 26. T. S. heeft den 28 Oct. in het land van Baronnesse de Vos van Steen wijk, onder ’Welsrijp een haas geschoten. Dit is gezien door 11. F. Bruinsma en J. J. Wieling, die thans als getuigen zulks verklaren. Daar bekl. geen vergunning voor dat land had, wordt 120 boete of 4 dagen hechtenis geëischt met verbeurdverkl. der niet in beslag genomen haas of de waardeer van ad. f 1,50 of 2 dagen. De heksluiter van deze zitting en tevens van het jaar 1899 komt er dus niet met een sisser af. Uitspraak over 14 dagen, zijnde 22 Dec, a. s. een schot in het land dicht bij de eenden kooi te Piaam. Deze kooi, behoorlijk met palen afgebakend volgens de wet is gere gistreerd, en dus is het schieten binnen de palen bij de wet streng verboden. W. Hof- stra en D. Kooistra hebben gezien dat bekl. in het land liep met het geweer en ook ge zien en gehoord dat hij schoot op ongeveer 300 meter van de kooihoewel het eerst geoorloofd is op 1200 meter er vandaan, wat door de palen wordt aangeduid. Eisch f 20 boete of 4 dagen. 9. W. v. d. V. te Makkum had den 21 Oef., ’s avonds 8 uur nog een persoon be neden de 16 jaren in zijne vleeschhouwerij aan het werk, die om 7 uur al naar huis had moeten gaan. Eisch f 10 of 3 dagen. 10. A. K. te Achlum was dienzelfden 21sten October in beschonken toestand op de straat. Door zijn luidruchtigheid ver wekte hij een oploopje, zoodat de politie het noodig oordeelde hem naar zijns vaders woning te voeren. Eisch f 5 of 2 dagen. 11. T. de J. te Burgwerd was den 28 Oct. bezig de „hekkelpollen“ uit de sloot bij het hiem op den berm van den weg te werpen. De politie kwam er langs, en omdat er geen vergunning toe was gevraagd, werd hij bekeurd. Bekl. is aanwezig. Hij erkent het feit, maar wist niet dat daartoe verlof moest worden gevraagd. Eenige dagen vroeger had hij er ook modder op gehaald, maar hiervan was geen bekeuring geschied. Hij handelde op last van zijn vader, die reeds 70 jaren zijnde, alle jaren die sloot op die wijze laat reinigen, zonder er nog ooit lastig om te zijn gevallen. De verordening in Wonseradeel schrijft voor, dat men voorat toestemming van den Burgemeester moet vragen, en dus luidt de eisch f 1 of 1 dag. 12. L. S.J. L. en D. B. te Witmarsum waren den 28 October ’s avonds 20 minuten over elf uur nog in de herberg. De politie had 11 uur reeds gewaarschuwd en dus werd, toen die drie mannen later nog in de gelagkamer waren, procesverbaal opgemaakt. De eerste alleen is aanwezig. Hij zegt, dat zij dien avond zaten te kaartspelen en „om elf uur zouden ze al weg, doch „de pot zou den ze nog even uitspelen, en dat wilde niet vlotten. De politie zegt, dat de kastelein op de stoep stond, en zeideik kan die drie er niet uitkrijgen, dus moet je maar weten hoe het moet. De agent was toen binnen gegaan, en had ze andermaal vermaand heen te gaan, en toch gingen ze niet, zoodat bij Cllö maar nu' was het ook mooi genoeg. De mannen der wet traden nu op hem toe en vroegen wat hij beklopte. „Ja, zie, ik ik zou naar de meid, ik, ik moest de meid spreken/ Het bleek nu, dat het J. D. van Arum was. De politie verwijderde hem en zeide: lo. dat het veel te laat was om nog naar de meid te gaan, 2o dat hij proces verbaal had wegens dronkenschap, en 3o dat hij ook wegens verstoring der nachtrust proces kreeg. Omdat de wet nog niet voorschrijft op welk uur de jongens naar de meid mogen gaan, kon hij wegens dat te laat komen niet vervolgd worden, en kan zich dus daaromtrent ten opzichte van de Justitie van rechtsvervolging ontslagen rekenen voor de dronkenschap en de verstoring van eens anders nachtrust wordt 2 maal f 3 boete of 2 dagen hechtenis geëischt. 14. R, V. te Workum heeft een gestorven rund doen vervoeren, zonder vooraf het vleesch voor de consumptie te laten keuren, door de politie. Toen een agent den vol genden dag hoorde, dat er een rund gestorven was, begaf hij zich naar den veehouder, maar toen vernam hij, dat het vleesch al weg was, De helft hadden zijn arbeiders gekregen, de andere helft was verkocht aan J. van de Wetering, en op grond van de politieverordening werd hij bekeurd,. Bekl. is aanwezig. Hij wist niet, dat hij de politie eerst moest waarschuwen, hij had aangifte laten doen aan het belastingkantoor, en een commies was geweest om het te verifieeren, en de pink had zich verhangen in het touw, het vleesch was dus volkomen goed, zoodat er volstrekt bij hem geen kwade trouw aanwezig was. Als getuigen worden gehoord de 2 agenten van Workum met de keuring belast, de slager v, d. Weteringen de commies L. de Hoop. Bij de behande ling dezer zaak blijkt, dat niet slechts het vleesch van gestorven koeien, maar ook alle geslachte koeien voor de consumptie moeten gekeurd worden, zoodat naar de letter, de slagers in verzuim zijn, als zij de politie geen kennis geven van het slachten. Daar dit laatste niet zoo zeer de bedoeling is, wordt op die leemte in de verordening gewezen. Deze beklaagde wordt dus ook in verzuim gesteld en de eisch luidtf 5 of 2 dagen. 15. J. E. te Makkum was op Zondag 5 Nov. ’s avonds over zijn bier, en wel zoo erg, dat hij met zijn druktemaken een op loopje veroorzaakte. Eisch f 2 of 1 dag. 16. Th. H. te Wommels werd den 16 Oct. bekeurd wegens het jagen in land, waartoe hij geen vergunning had, en den 9 Nov. werd hij voor een gelijke overtreding opnieuw bekeurd. Bekl. is aanwezig. Hjj verklaart, dat hij den eersten keer niet wist, dat hij in ver boden land was, en den tweeden keer had hij mondelinge permissie, waarop de agent toelicht, dat bij het eerste beschouwt als een voorwendsel en de tweede maal geen uitstel heeft verleend om nog een schriftel. ver gunning te halen, omdat hij klachten over dezen jager heeft gekregen van de eenden- houders. Eisch voor de laatste overtreding f 5 of 3 dagen, voor de eerste f 1 of 1 dag. 17. J. V. te Oosterend werd in den laten avond van 9 November in kenlijken staat aangetroffen, ’t Is een, die waarschijnlijk meer met het water voor den dokter is ge weest, want de eisch luidt f 15 boete of 3 dagen. 18. A. W. te Bolsward was Maandag 18 Nov. dronken in de Kerkstraat. Eisch f 2 of 2 dagen. 19. S. P. te Bolsward verkeerde des Zaterdags te voren in hetzelfde geval. Doch omdat hij bij 2de herhaling terecht staat, wordt voor hem 5 dagen noodig geoordeeld. 20. A. R. F. te Witmarsum was den 19 November ’s avonds half twaalf nog niet in rust, ’t Was Zondagavond, en hij riep, zong en tierde zoo luid, dat de politie het als een verstoring der nachtrust moest be schouwen. Eisch f 3 of 2 dagen. 21. J. A. te Bolsward was in den nacht van 12 op 13 Nov. een rustverstoorster. De politie zou haar man mee nemen naar ’t oureau, en dit scheen haar zeer ter harte te jaan, althans zij riep en schreeuwde zoo uid, dat verscheiden menschen, die reeds te uste lagen, weder op de been kwamen. De <olitie veronderstelt, dat deze bekl. het op e zenuwen kreeg, en zij daarom zoo luid chreeuwde. Er wordt f 1 of 1 dag geëischt. 22. J. de J. te Bolsward had den 18 Nov. een borreltje te veel. Zijn zwaaienden ;ang en dubbelslaande tong waren de oor zaak, dat hij eens weer bekeurd werd. Omdat hij bij 5de herhaling voor dronkenschap terecht staat, wordt 1 week hechtenis tegen hem geë.scht en bovendien 6 m landen op zending naar Hoorn. 23. S. v. d. W. te Nijega, (H. O. enN.) was den 14 Nov. tijdelijk of waarnemend vogelflipper. De rijksveldwachter die daar in den omtrek was, zou ook eens bij den vogelaar zien, en dacht daar A. Venema te vinden, en zie, daar was wel het net en het fluitje van Venema, doch Venema zelf was er niet. Hij trof er beklaagde aan, die voorgaf, zoolang op het net te passen als Venema naar huis was te eten. Hij was zuowat de compagnon naar wij vermoeden, althans hij bekende een deel van de ver- dienst te krijgen. Hij werd nu bekeurd als vogelaar zonder acte en zonder vergunning, want wel had Venema een acte, maar dat hielp dezen bekl. niet. Bekl. die aanwezig is, vindt het al vreemd, dat hij niet even op het net mocht passen, opdat de schapen of de roofvogels den boel niet vernielden, en hij heeft geen enkelen vogel gevangen, waarop de agent nog mededeelt, dat het net geheel slagvaar dig was, en de vogelaar zat te fluiten, om wild te lokken. De heer Ambtenaar vraagt hem dan ook op den man af, of hjj, indien Deze zitting, waarin 26 zaakjes behandeld werden, val van dit jaar naar alle waar schijnlijkheid de laatste zijn, en hiermede is juist het getal 400 strafzaken bereikt. Wat er nog op heden in’t vat is, wordt tot het jaar 1900 bewaard. 1. Wij beginnen heden met een zee- visscher. J. R. van Makkum was den 28 Sept, aan het visschen op zee, of eigenlijk op de grens of den kant van de zee. Het Dijksbestuur heeft van den zeedijk af op geregelde afstanden stroomhaarden doen aanbrengen, en nu wordt het water tusschen de stroomhaarden gerekend tot de gerechtigheid van het Dijksbestuur te behooren, waarom het dan ook jaarlijks verpacht wordt. Alleen bij Oostenwind komt het droog te liggen en is het strand, doch bij gewone eb blijft er wat water staa n. Bekl. nu had tussctien hoofd 68 en 69 geen vergunning van den pachter J. O. Postma; hij beweert thans dat het zeevischwater is en dus vrij is. Hij heeft niet op de steenen gestaan, maar is op zee gebleven, en meent, dus ten onrechte bekeurd te zijn. Toch eischt de heer Ambtenaar wegens het zonder vergunning bevisschen van eens anders vischwater f3 boete of 2 dagen, Bekl. komt hier tegen op met de bewe ring, dat het water vrij is. Tegen die boete, of die paar dagen uit logeeren heeft hjj echter niet zoo veel bezwaar, als dan ook wordt toegezien dat zijn gepacht vischwater niet door anderen wordt afgevischt. 2. M. H. B. te Hartwerd heeft in de vorige zitting terecht gestaan wegens het doen werpen van slataarde op den publie- ken weg. Omdat er toen geen verklaring van den Burgemeester van Wonseradeel was, of hij al of niet vergunning had verleend, wordt de zaak thans opnieuw aan de orde gesteld, en wordt een acte voorgelezen, dat de Burg, geen vergunning heelt ge geven. De heer Ambtenaar requireert dezelfde eisch als in de vorige zitting. 3. A. B. te Workum werd in den nacht van 21 op 22 October nog op straat aange troffen toen de klok reeds half een had ge slagen. ’t Was voor hem dus hoog tijd om naar huis te gaan, ook met het oog op zijn zwaaienden gang, waarvoor thans f 1 of 1 dag wordt geëischt. 4. A. B. te Workum is een ander per soon, doch zijn voorletters zijn geljjk als die van den vorigen beklaagde. Er is tus schen deze twee Workumers nog meer overeenkomst, want in denzelfden nacht op hetzelfde uur werd hij in denzelfden zwaai enden toestand aangetroffen, door denzelfden agent in dezelfde straat, en hij krijgt nu ook denzelfden eisch n. 1. f 1 of 1 dag. 5. K. d. V. te Workum was de derde die op dien Zaterdagnacht om half een in kennelijken staat werd aangetroffen. Deze was echter op het andere einde der stad, en het was ook een andere agent, die de nachtelijke ontmoeting had. Als derde in dit nachtelijk zwaaiende klaverblad wordt ook tegen hem den eisch f 1 of 1 dag ge steld. 6. J. de V. te Workum is houder van een herberg. Op Zaterdag 21 October stond ’s nachts kwartier voor twaalven de deur welke van de straat toegang tot de tapka mer geeft, open. De agent die dit consta teerde, ging dan ook binnen, niet om een glas bier te koopen, maar om te zien of er ook anderen binnen waren, dan die er thuis behoorden. En ja er waren er nog twee bezoekers. Tegen den kastelein werd proces verbaal opgemaakt wegens het na bezetten tijd niet gesloten houden van zijn deur. De kastelein had tegen den beambte beweerd, dat de deur elf uur gesloten was, doch later om het stof, dat bij het schoonmaken in de zaal zweefde te doen optrekken, en de agent verklaart dat ze wel aan ’t vegen waren, maar of de deur 11 uur gesloten was en deze bezoekers er later nog ingekomen waren, kan hij niet getuigen, wel weet hij, dat er muziek is geweest, en zelfs ging het gerucht, dat op hun nadering nog enkele bezoekers door een achterdeur zijn ontvlucht. Glaasjes met drank gevuld heeft hjj echter niet op de tafels zien staan. Eisch f2 of 1 dag. 7. J. P. en C. D. te Workum warende twee bezoekers, die bij de zooe ven besproken gelegenheid ’s avonds na het sluitingsuur in de herberg werden aangetroffsn. Eisch voor ieder f2 boete of 1 dag hecht. B, E, S, te Zurich loste den 1 Nov, Sneek, 11 Dec. De tijd zal niet ver meer af zijn, waarop hier in een lang be staande behoefte wordt voorzien, n.l. de stichting van een algemeen ziekenhuis. Een Vereeniging, die dat doel beoogt, is reeds opgericht en deze zal trachten meer leien te werven. De gemeenteraad wil graag steunen, tenminste op de begrooting van I960 is reeds een post pro memorie’ voor een eventueel op te richten verplegingsge- sticht uitgetrokken. Harich, 11 Dec. Toch nog in leven! Voor ongeveer 15 jaar vertrok een boeren zoon, timmerman van beroep van hier naar Amerika, een vader en twee broers in ’t Vaderland achterlatende. In ’t eerst hield men nog briefwisseling, doch deze hiel 1 langzamerhand op. Eindelijk in ’t geheel geen bericht meer. Intusschen sterft de vader; verschillende brieven, naar den ver trokkene gezonden, kwamen telkens als onbestelbaar terug of werden niet beant woord. Oproepingen in couranten baatten evenmin. Algemeen dacht men nu, dat de jongeling overleden was. In ’t laatst der vorige week evenwel, deed een brief van hem (gericht aan zijn jongsten en inmiddels overleden broeder) deze vermoedens logen straffen. Uit dezen brief, die aan den zwager van dezen broeder is overhandigd, bleek, dat hij ongeveer 10 jaren had rondgezwor ven en „heelal)* Amerika had doorkruist. Thans is hij in Paterson. De genoemde „zwager" heeft zich natuurlijk gehaast hem met de familie aangelegenheden op de hoogte te brengen. Dokkum, 9 Dec. Gisteravond is door de stoomboot „Dokkumer Nieuwe zjjlen" nabij deze stad een schip zoodanig aange- varen, dat het onmiddellijk zonk. Met veel moeite is het den schipper B. de Haan en diens gezin gelukt, zich te redden. Naar wij vernemen wordt er vanwege de politie een onderzoek ingesteld. V. 6 Bolswardsche Courant -MCpiUtflQ,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1