IEUWS EN ADVERTENTIEBLAD LSWARD EN WWSBS&Om. NIEllWJAJRSWLNSCHtN Mr. J. W. Zijlstra, Advocaat en Procureur, BOLSWARD. Het beste en goedkoopste adres voor No. 102. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BERICHT I X 8 DONDERDAG 21 DECEMBER, d 26 December 1899, TE GEVEN DOOR Na afloop Bal. 25 cent, P IA NI N O’S VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver maanden. DE UITGEVER. telegraaf- was het antwoord, dat is... wel ■*^*"w* JI531 de Muziekvereeniging „Bolsward”, BESTAANDE UIT TOONEEL VOORSTELLING, OPERETTEN, VOORDRACHTEN en MUZIEK. Entrée f 0,50 per persoon. Aanvang 8 UUT. Belangen van post- en ambtenaren. Het bestuur van den Nederlandschen Post en Telegraafbond heelt zich, met het oog op het aanstaand monde’ing debat over de Begrooting van Waterstaat, met een vlug schrift gewend tot de leden van de Tweede Kamer. Dit vlugschrift is in twee deelen gesplitst. In het eerste wordt er op gewezen, dat het aantal vereen igde directies der 8 a klasse met vier is verminderd, en voorts wordt ge vraagd, waarom hier te lande niet als overal anders de commiezen-rangen uitsluitend uit de klerken worden aangevuld. De dienst heeft niet zulk een om vang, dat een derge lijke scheiding wordt vereischt. Aan het tweede deel ontleenen wij het volgende Op een schromelijke, schier onverklaar bare wijze worden de klerken bij posterijen en telegraphie hopeloos geweerd van elke redeljjke kans op bevordering. Zal onder dit Kabinet van sociale recht vaardigheid een einde komen aan dezen toe stand, die met geen enkel houdbaar argu ment te verdedigen is, doch alleen door ge weld en door materieel onmacht der misdeel den blijft bestaan? De pogingen tot lotsverbetering, door de klerken gedaan, bleven langen tijd bepaald tot verzoekschriften en het zenden van depu taties naar autoriteiten, totdat korten tijd geleden het bestuur van hunnen bond, ont moedigd door het aanhoudend falen dier pogingen, begonnen is hunne zaak voor de rechtbank der openbare meening te brengen met de in het eerste deel reeds genoemde brochure, waarin de grieven worden uit eengezet. De voornaamste dier grieven is de volgende: Terwijl bij nagenoeg alle groote instel lingen, zooals de spoorwegen, departementen, ja zelfs bij het leger, iedereen althans de kans heeft een door examens tot hoogere rangen op te klimmen, is daarvan voor de klerken bij posterijen en telegraphie geen sprake. Omdat zij door te beperkte middelen hun ner ouders niet als Surnumerair hun loop baan beginnen (m.a.w. eenige jaren zonder niet een schijn van kans om het ooit tot commies te brengen, terwijl de Surnumerair dat in twee jaren kan zijn. Een klerk, al was hij ook een wonder van talent en ijver, blijft altijd klerk. Zijn salaris is, bij dat van den commieri vergeleken, onmatig klein. (Klerken 400—1500 gulden, commiezen 12002200 gulden, hoofdcommiezen tot 2600 gulden). En om dat maximum van 1500 gulden te bereiken, moet de klerk dertig dienstjaren hebben, en daarenboven voor twee vak-examens geslaagd zijn, anders is het maximum slechts 1200 gulden. Een zoo enorm onderscheid in bezoldiging gepaard met de volstrekte onmogelijkheid voor den klerk om ooit in de rjjen der gun- morgens 23 doode leeuweriken in zijn tuin vond, waarvan 18 onder een koolstruik, die daar blijkbaar beschutting tegen de felle koude hadden gezocht. Ook worden vele kleine vogels vermoord door hongerige roofvogels en hermelijnen. Reeds een maand of acht zwommen in de Zuiderzee in de nabijheid van het eiland Marken twee prachtige zwanen. Van waar deze dieren af komstig zjjn, is tot heden onbekend. Zaterdagmiddag hebben een paar Marker visschers de dieren gevangen en ze bij den burgemeester gebracht, waar ze be waard blijven tot de eigenaar zich komt aanmelden. Een op Texel pas opgericht blaadje onder den naam van De Noordster noemt de Ongevallenweta. willekeurig, b. par tijdig, c. socialistisch en d. on-Nederlandsch, ofschoon met het hoofdbeginsel wordt inge stemd. Uit den Haag wordt geschreven Werd onlangs gemeld het overlijden van de jeugdige echtgenoote van een geacht in gezetene, onder verschijnselen, die aan spijs- vergiftiging deden denken, ofschoon bij che misch onderzoek in de genuttigde spijzen geen giftstoffen waren aan te wijzen, thans kan worden gemeld, dat de gerechtelijke schouwing van het stoffelijk overschot te Leiden, op last der justitie verricht, aan het licht heeft gebracht, dat hoegenaamd geen spoor van vergiftiging gevonden is. Misschieten. In Eigen Haard ver telt de heer J. A. Wormser van Kruger het volgende staaltje Toen Kruger in 1884 ons land bezocht, verhaalde hij eens aan tafel in een huise- lijken kring een avontuur uit zijn jeugd: Als jongen van twaalf jaren moest hij eens een troepje „beesten® (rundvee) opzoeken en naar huis brengen. Hg raakte verdwaald in een boscbje en zag tegen den nacht een paar vurige oogen zich tegenschitteren. Bedaard legde hg aan en doodde den leeuw. „Maar, president,® sprak zijn gastheer, „dat was toch gevaarlijk. Stel u eens voor dat ge misgeschoten had 1® Misschieten vroeg de president „wat is dat „Dat is,® als ik bijvoorbeeld mik op die deur daar en ik raak het venster.® Dat is nie misschiet niedat is bij on geluk jou geweer afgaat. Misschiet is als jjj aanleg op die oog en jij raak die neus.® Een vreeselijk voorval. De Simplicia- simus van deze week geeft het navolgende afschuwelijke verhaal. Eens op een dag gaf mevr. Schulze haar man een brief met het verzoek, dien eerst open te maken als hij op zijn kantoor was. Een weinig verrast nam meneer Schulze den brief aan en ging spoedig naar zijn bureau, want hij vond de quaestie nu niet zoo erg aangenaam. De brief luidde aldus: „Ik ben verplicat u iets te zeggen, wat u veel verdriet zal doen. Het is niet mijn schuld, maar gij moet alles weten, wat er ook van komen mag. De geheele week al heb ik geweten, dat dit komen moest. Nu kunnen mijd lippen het niet langer binnen houden. „Ik kan niet langer zwijgen, en ik bid u er mij geen al te groot verwijt van te maken, integendeel moet gij mij helpen, om samen het leed te deelen.* Het klamme zweet kwam op het voor hoofd van Schulze. Hg was op het ergste voorbereid. Toen las bij verder „Al mijn steenkool is op. Wees zoogoed en bestel dadelijk. Reeds tien keer wel heb ik er u aan herinnerd, maar steeds hebt ge het vergeten. Daarom schrijf ik het nu.® Dezen keer heeft Schulze het niet ver geten Ter bevordering van een geregelde bezorging der bij de j aars wisseling ter post komende stukken wordt evenals in vorige jaren, de gelegenheid opengesteld om brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Jan. a. s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 Dec. af ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige te onder scheiden, behooren over de geheele lengte van het a ires twee zich kruisende strepen getrokken te zijn. Zij moeten uiterlijk 31 Dec., te 12 uren ’s middags, ter plaatse van bestemming zijn aangebiacht. Het publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, uitge- noodigd van deze gelegenheid tot vroegere ter post bezorging bij de jaarwisseling ge» bruik te maken, Gelegenheid tot het plaatsen van in de BOLSWARDSCHE COURANT van 1 Januari, wordt weder aangeboden Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen „at uaar op volgt.— ■"Vrijdag was Jan Fokkema van Duurs- woude gaan schaatsenrijden met zijn meisje uit Hoornsterzwaag. ’s Avonds gingen ze te Hemrik een herberg binnen, waar nog twee paren waren: Postma en Hofstra met de gezusters Sjoukje en Martje Zandstra. Samen ging men huiswaarts. Postma maaste praatjes, dat Fokkema toch ook wel in zijn eigen dorp een meisje had kun nen vinden. Fokkema zei daar het zijne op terug en al spoedig werden de twee hand gemeen. Van ’t smalle pad rolden ze op ’t ys, Postma onder. Zgn meisje Sjoukje kwam hem te hulp en sloeg Fokkema met de schaatsen in ’t gezicht. Verwond liet bij Postma los en ging op zij, maar dadelijk sprong hij weder toe, nu met een geopend mes in de hand en riep: „üt ’e wei of ik snij er yn!“ Hij sloeg om zich heen en raakte Sjoukje. Of ’t moedwil was, haar te treffen? Men gelooft het niet. Zij werd ook maar even geraakt, maar zóó noodlottig in de linker zij, dat zij slechts na weinig schreden be wusteloos ineen zonk. Zoo werd zij eene woning binnengedragen. Onmiddellijk werden hare familie en een geneesheer geroepen. Toen de familie kwam, sloeg Sjoukje nog even de oogen op en zuchtte: „mem! mem!® Toen sloot zjj ze weer en gaf kort daarna den geest. De dokter kon bij zijne komst slechts den dood constateeren. Dadelijk werd de burgemeester met het geval in kennis gesteld. Fokkema, die met zijn meisje naar huis was doorgewandeld en in ’t minst niet ver moedde, welk een noodlottig einde zijne niet ernstig bedoelde daad genomen had, werd in de woning van zijn meisje gearresteerd. Toen hij hoorde, dat hij een moord had begaan, barstte hij in tranen uit. Hij werd naar Beetsterzwaag overgebracht. Zaterdagmiddag kwam het gerecht van Heerenveen. ’s Avonds werd Fokkema ge vankelijk naar Heerenveen opgebracht en ook het lijk van het verslagen meisje naar hier vervoerd om gerechtelijk geschouwd te worden. Jan Fokkema toont diep berouw. Hij is 23 jaar; Sjoukje Zandstra 21jaar. Beiden waren woonachtig te Duurswoude. 19 Dec. De ijsbanen zijn, na ’t op vriezend weder, nog goed vertrouwdop ’t Tjeukemeer zjj men echter voorzichtig. De „deugd® van ’t ijs is veel verhinderd, vooral op de nauwe vaarwaters, waar de sneeuw val groot is geweest. Met een dag rij Jens evenwel gaat de „knorreboel® er weder af. Het ijs op de meren en breede vaarwaters, waar de baan verlegd kan worden, zooals op de Rijn, is nog heel goed. De Engelen vaart is onberijdbaar. 16 Dec. Heden nog vroeg in den morgen hoorde iemand een verdacht geluid in de Molenwijk. Hij snelde toe en vond een knaapje, dat zeker eens had willen onderzoeken hoeveel het dien nacht gevro ren bad, door een bijt gezakt en in hache lijke positie. Hij wist den jongen te redden. Balk, 17 Dec. Gistermiddag is een met ruim 8U00 halve kilo’s bezwaarde slede, ko mende van Sneek en bestemd voor den win kelier H. de J. alhier, op het Balkstermeer door het ijs gezakt, midden in de rijbaan. De bestuurder wist gelukkig bgtijds op zij te springen; de waren wist men, hoewel beschadigd, te redden. De baan is des wege verlegd. Terwispel, 18 Dec. De arboider J. V. alhier had van iemand een geweer gekocht. Het exemplaar was oud en zag er onge daan uit, waarom hij een smid verzocht om het voor hem te willen schoonmaken. De smid had daarin geen trek, waarom V. zelf een begin maakte. Hij stak het geweer met den loop in de kachel en ziet daar volgt eene ontploffing en krijgt V. de lading in de borst. Zijn toestand moet niet zonder gevaar zijn. Het schijnt dus dat de vorige eigenaar het geweer geladen had weggezet. Hepk. Adv. BI. Een vorstelijk voorbeeld. Namens H.M. de Koningin heelt de directie der Haagsche Tramweg-Maatschappy een schrijven ont vangen, waarin gezegd wordt, dat, hoewel H.M. de beleefdheid, dat de tramrijruigen bij het voorbijgaan van Hr. Ms. rijtuig stoppan zeer op prijs stelt, dit geenszins wordt ver langd op den Scheveningschen weg enz., met het oog op het feit, dat het meer aan zetten een vermoeiende krachtsinspanning vordert van de paarden. Ingeval de koet sier bij het overrijden der rails, of groote drukte zijn rijtuig ten behoeve van Hr. Ms. rijtuig aoet ophouden, zal dit altijd ten hoogste big ven gewaardeerd. De Hoger,huizen. Men meldt aan de Standaard „Marten en Keimpe Hogerhuis, in de strafgevangenis te Leeuwarden, zijn beiden ongesteld. Keimpe klaagt over stijfheid onder in den rug en krijgt schokken in ’c hoofd als hij in de lucht loopt. Wiebren is beter dan vroeger eu meestal bezig met verfwerk. „Ze „zitten® nu al vier jaar.® Van het eiland Texel wordt geschreven: Dat de vogels het met de sneeuw hard te verantwoorden hebben, kon de vorige week blijken bij den heer K. alhier, die des stiger bedeelden te geraken, moet wel een bijzondere oorzaak hebben, zegt iedere onin gewijde, en met verwondering vraagt bij zich af, wat toch wel die diepe oorzaak wezen mag. Welnu, er bestaat geen reden, noch van billijkheid, noch van dienstbelang. Slechts de uitwerking is duidelijk: de betere rangen blijven gereserveerd voor jongelieden van welgestelde familie. „Thans moet de klerk zeventien jaar werken, eer hij het salaris heeft, waarmede de jongste commies begint, en wordt het maximum van den klerk in luttele jaren bereikt door dien „meerdere.” En als voor dit alles nu nog maar een respectable grond was! Maar die is er niet. Er is in het geheel geen grond voor! De Klerken zijn voor bevordering noch te dom, noch te oneerlijk, nog te onfatsoenlijk. En dit weet de administratie zeer goed. Maar toch, er is iets: Wanneer men al die 900 a 1000 klerken commies liet worden, en overeenkomstig betaalde, zou het budget te hoog ‘loopen. Zij kunnen het niet allen worden en daarom wordt geen enkele het! Het aantal der commiezen, in vroegere decennia geworven, is te groot, wordt ge zegd, daarin moet opruiming komen, ten iü^oüióünap ilKUUridlIU, Levens-verzekering en Lijfrente verzekering, OPGERICHT 1858. 'CantoorKeizersgracht 245, Amsterdam. INSPECTEUR 'oor Friesland, Groningen en Drente, Mr. J. W. Zijlstra, Bolsward. Verzekert kapitaal of rente tegen ta- ieven naar de nieuwste berekeningen. Pre- nies betaalbaar in vooraf overeen te komen ermijnen. Af koopbaarheid en beleening van polissen. .aJle inlichtingen worden koste loos verstrekt door den Inspecteur en den Ageri te Bolsward, den heer K. Tromp. Afdeeling volksverzekering, vaste premie tien cents lier week, dubbele uitkeering bij overlijden en op bepaalden leeftijd. Iemand oud 23 jaar verzekert zich op 65-jarigen leeftijd f 160, tevens f 160,by overlijden. Iemand oud 23 jaar verzekert zich op 65-jarigen leeftijd f 360,en ontvangt bij vóóroverlijden f 120,—. Voor deze afdeeling alle inlichtingen gratis bij den Inspecteur en bij den Agent J. M. Rypema te Bolsward. Aanvrage om Agentschappen, bij geschikt heid tegen vast salaris, bij den Inspec teur, is bij salaris werken) konden, bestaat er voor hen IL. J. TIMMER, Bolsward. Nieuwe en gebruikte Pia- nino’s te huur. i Bolswardsche Courant Thee

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1