NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD Oe rttosl to Boeren. BOLS WAR O EN WWSBRA0E8E.. NIEUWJAARSWLNSCHEN a 25 cent, No. 104. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BERICHT gS DONDERDAG 28 DECEMBER. Oorlog Engeland-Transvaal. VOOR DE UITGEVER. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. in van I l> Gelegenheid tot het plaatsen van de BOLSWARDSCHE COURANT 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen De ware aanstokers van den oorlog. In de Speaker, een Eagelsch blad, heeft de vroegere correspondent van de Manchester Guardian in Zuid Afrika een artikel ge- scnreven over het aandeel van de omge kochte pers in het uitlokken van den oorlog. Toen Redes’ plan, schrijft hij, om door een gewelddaad net beheer over den Rand te krijgen tengevolge van de onhandigheid van Jameson en de wankelmoedigheid en lafheid van zijn verbondenen in Johannes burg mislukt was, sprak hjj van het ge in de Münchener Algemeine Zeitung schrijft een deskundige onder de initialen A. v. S. militaire beschouwingen over den Engelsch- Zuid-Afrikaanschen oorlog, die zeer de aan dacht trekken, en om de voor Engeland zeer ongunstige conclusies, en haar bijna profeti sche juistheid, die daar heftige protesten hebben uitgelokt. Over de nederlagen van Gatacre en Me thuen handelt zijn laatste artikel, dat ge schreven is voor den slag bij Colenso en waarin hij tevens de nederlaag van Buller voorspelt. Wij ontleenen er het volgende aan: De straf op het slagveld, die wij in ons laatste opstel Ruller voorspelden wegens zjn leiding van de krijgsverrichtingen, is reeds in de laatste twee weken werkelijkheid ge worden. De leider van de Boeren blijkt het handwerk van den oorlog te verstaan en dientengevolge is zoowel de beurskolonne van lord Methuen, als het legertje van den in waarheid slechts als een dilettant optredenden Gatacre, geheel verslagen, bijna alsof het volgens een program ging. Lord Methuen stoot op een vijandelijke stelling, die met ijzerdraadversperringen en dergelijke moderne middelen der verdedigings kunst in staat van tegenweer gebracht was; zijn aanval wordt, nu met inderdaad ernstige verliezen, afgeslagen, en hij moest terugtrek ken tot aan de Modderrivier. Onvoldoende verkenning; een geheel verouderde vechtwijze a la Wellington, bijna uitsluitend met sal- vovuur werkende; een stuksgewijs in plaats van tegelijk gebruiken van de tioepen, dat zijn de tactische oorzaken; maar de opera tieve oorzaken van de zware nederlaag bij Magerfontein zijn de ontoereikende strijd krachten. Wat echter de zonderlinge militaire handelingen van generaal Gatacre bij Storm- berg betreft, deze liggen zoo voor de hand dat het de moeite niet loont, ze aan een ernstige kritiek te onderwerpen. Het is nu eenmaal zookoloniale oorlogen bederven het oorlogvoeren in den goeden stijl ten eenenmale, en evenals dertig jaar geleden de in Algerië geoefende generaals van Frankrijk het moesten afleggen tegen de wetenschappelijk opgeleide Duitsche leger aanvoerders, zoo valt thans de fossiele militaire sleur van de Engelschen in den grond der zaak even dom als brutaal en over moedig in elkaar tegenover het gezonde verstand en het jagersinstinct van hun ge minachte tegenstanders, de Boeren. Eenmaal reeds hebben wij in de militaire geschiedenis een dergelijk schouwspel gezien, want van Amerika uit hebben deFransche volkslegers tegen het einde der vorige eeuw door middel van Lafayette de Indianentactiek in het gevecht overgenomen en tegenover deze gewijzigde tactiek bleken de vroeger zoo zegevierende stjjve liniën uit den tijd van Frederik den Groote machteloos. Tegen woor- dig, nu het tirailleursgevecht gemeengoed van alle groote legers van het vaste land is geworden, herinnert men zich dat feit ter nauwernood meer; maar ter verklaring van van de Engelsche nederlagen moge het hier in herinnering worden gebracht. Hoe men de zaak ook beschouwe, een onbevangen beoordeelaar kan, zonder de waarheid te kort te doen, niet ontkennen dat opnieuw gebleken is hoeveel beter de Boeren de tactiek van het gevecht verstaan dan de Engelsche troepen. En al heeft generaal Cronjé na zijn over winning bij Magerfontein verzuimd, den vol komen geslagen vijandelijken generaal, naar de eischen die in de boeken aan de tactiek gesteld worden, dadelijk te vervolgen, wij kunnen hem dat niet verwijten. Nog daar gelaten dat veel grootere veldheeren dan de niet academisch geschoolde Boerencomman dant zich evenzeer aan dat verzuim schuldig hebben gemaakt dat bijvoorbeeld noch na en wel, maar men algemeen aannam, van de Ecksteins. Alleen de telegrammendienst van de Transvaal Leader kostte gedurende den korten levensduur van het blad 3000 p. St. in de maand. Het tekort dat zulk een krant noodzakelijk moest opleveren, moet ontzagelijk groot zijn geweest, maar in de oogen van hen die deze kosten droe gen, schenen de uitgaven blijkbaar ge rechtvaardigd. Het eenige doel van de Star en de Leader was gedurende de zes maanden vó )r den oorlog door aanhoudend schelden over de Edgar-zaak en dergelijke gevallen de hartstochten van deUitlanders aan te wakkeren. bruik maken van „constitutioneele middelen1* om daarmee zijn doel te bereiken, en hij wist wel, wat hij daarmee bedoelde. Hij vatte het plan op, de troepen van de Engel sche kroon en het geld van de Engelsche belastingbetalers te gebiuiken, om voor zich en zijn kornuiten de politieke macht over Transvaal te krijgen, die voor zijn oecono- mische en politieke doeleinden noodzake lijk was. Daartoe was het voor alle dingen noodig, een behoorlijke drijvende kracht te hebben, die op den geest van de Engelsche regee- ring en van het Engelsche publiek invloed zou oefenen. En de pers beschouwde hij daarvoor als het geschiktste werktuig. Ge- ruimen tijd van te voren had hij al met de heeren Eckstein en Barnato samen een hoofdaandeel in de Cape Argus, het avond blad van Kaapstad, gekregen. De Argus- maatschappij heeft daarna haar arbeidsveld in die mate uitgebreil, dat zij ook de Johannesburg Star, de Buluwayo Chronicle, de Rhodesia Herald en de African Review in haar macht kreeg. Het invloedrijkste blad in Zuid-Afrika, de Cape Times, is onder de controle van dezelfde groep van kapitalisten gekomen; de helft van haar aandeelen is namelijk in handen van Ruther- foord Harris, den bekenden ambtenaar van den gecharterden en vlijtigen helper van Rhodes. Verleden jaar is ook de te Kim berley verschijnende Diamond f ields' Ad vertiser in dezelfde handen gekomen, en wel onder zeer eigenaardige omstandigheden. Haar eigenaar had tweemaal een aanbod afgeslagen, om het blad onder de hand te verkoopen. De eerste maal bood men hem aan, hem zijn half aandeel voor 8090 pond af te koopen en bovendien den redacteur voor een jaar een inkomen van 2000 pond te waarborgen, als deze bereid was, de ver andering van eigenaar geheim te houden. Twee jaren later bood men den eigenaar 20,000 pond en den plaatsvervangenden redacteur een schadeloosstelling van 1000 pond aan. Deze plaatsvervangende redacteur zou namelijk door een man van andere op vattingen** vervangen worden, en een van de koopvoorwaarden zou zijn dat de naam van den vroegeren eigenaar en uitgever op het blad zou blijven staan. Later moest de uit gever om redenen, die met deze onderhande- lingen niets uitstaande hadden, zich terug trekken en daarop werd het blad aan den zwager van Rutherfoord Harris, den directeur van de Cape Times verkocht, die het onmid dellijk op zijn eigen naam voor 12,500 pond kocht. Verscheidene andere pogingen moe ten gedaan zijn om andere invloedrijke bla den onder dezelfde controle te krijgen, o.a. de Midland News. Toen de kapitalisten van den Rand tot hun coup hadden besloten en de volle ze kerheid hadden dat de Engelsche regeering achter hen stond, verdubbelden zij hun po gingen om een crisis te veroorzaken. Tot dit doel hadden in de Johannesburgsche pers merkwaardige veranderingen plaats. De directeuren van de Star importeerden Monypenny (tegelijk correspondent van de Londensche Times), een jongen energieken journalist, opzettelijk uit Engeland, opdat hg zou helpen om de crisis aan te stoken. En ofschoon verscheidene ochtendbladen die in de laatste jaren in Johannesburg waren opgedoken, onvoordéelige speculaties waren gebleken, werd deze oorlogzuchtige pers toch door de oprichting van de Trans vaal Leader nog vermeerderd. De omstandig heden, waaronder die oprichting plaats hal, waren weer bijzonder karakteristiek. De maatschappij werd op 18 April geregistreerd met een kapitaal van 15,000 pond sterling in aandeelen van 1 p. St. De beide eerste directeuren waren W. Hosken, voorzitter van de Kamer van Koophandel, en de heer J. J. Hoyle, een advocaat. Het overgroote gedeelte van de aandeelen, niet minder dan 14,878 stuks, stond op naam van den be- ruchten man Pakeman. Deze Pakeman was tegen een zeer hoog salaris (men sprak van 3000 p. St.) als re dacteur aangesteld, en niemand zag hem er op aan dat hij in staat was, zulk een groot kapitaal aan zulk een onzekere onderne ming te wagen. De beide bovengenoemde directeuren hadden elk 50 aandeelen en de overige 22 waren in handen van 22 men- schen, waarvan het meerendeel in dienst stond van Beit en Eckstein. Het kapitaal dat dadelijk werd uitgegeven bedroeg veel meer dan het oorspronkelijke aandeelen- kapitaal, want 10,000 p. St. werd betaald voor de drukkerij van de vroegere Johan nesburg Times en 7000 p. St. voor het stuk grond, waarop de bureau’s staan. Bevenlien stonden de Dopende uitgaven van het blad heelemaal niet in verhouding tot zijn ont vangsten, Dit bewees duidelijk dat het blad van button af zware subsidiën kreegK Königgriitz, noch na Worth de oplossing van dit moeilijkste van alle militaire vraagstukken aan de opperste leiding der zegevierende partij gelukt is, kon Cronjé aan een vervol ging in den zin der Europeesche theorie niet denken, aangezien hij geen ruiterij bezit en zijn manschappen noch met de bajonet, noch met sabel of lans bewapend zijn. Wij zouden dus bijna zeggen dat Cronjé er wel aange daan heeft, den vijand bij Magerfontein niet te vervolgen. Ook voor de mannen van het vak leveren de gevechten aan de Modderrivier interes sante gezichtspunten op. Het terugkeeren van de artillerie der verdedigers in de eerste stadiën van het gevecht en hun verrassend wederoptreden op het belangrijkste oogenblik is zeker even opmerkelijk" als de opnieuw bewezen overmacht waarmede het infanterie- vuur ook thans nog het slagveld beheerscht. Generaal sir Redvers Buller of zij die op zijn maatregelen invloed hebben uitgeoefend, zullen nu misschien wel de overtuiging ver kregen hebben dat de geminachte veldheer der Boeren niet met zich laat spotten, dat hij de krijgsverrichtingen weet te leiden en zich ten volle bewust is van de strategische voordeelen der verdedigers-liniën bij den hem opgedrongen strijd op twee fronten. Het is hem gelukt, bij de Modderrivier een over macht bijeen te trekken tegenover lord Methuen, en men zou haast denken dat de 20 treinen die, naar men zeide, ten noorden van Ladysmith gereed stonden, daartoe het middel zijn geweest. Wellicht zijn op die wijze binnen een dag of drie 8000 man zonder paarden en drie of vier batterijen naar bloemfontein overgebracht kunnen worden, die vervolgens in het dal van de Modder rivier of verder zuidwaarts na een drie- daagschen marsch Cronjé versterkt kunnen hebben. Is deze onderstelling juist, en het plotseling optreden van 10 of 12,000 Boeren op het oorlogsterrein in het westen schijnt daarvoor te spreken, dan heeft de- leiding der Boeren weder een schitterend bewijs gegeven van haar bekwaamheid, de zaken in het het groot te beschouwen en te be- heerschen. En waarom ook niet Heeft zelfs onze groote Moltke niet gezegd dat „de grondstellingen der krijgskunst zich maar weinig verheffen boven de grondslagen van het gewone gezond verstand"? En meer dan gezond verstand was er inderdaad niet noodig om de kwetsbare punten te zien in den avontuurlijken tocht van Lord Methuen naar Kimberley, en in ’t algemeen in de onbe grijpelijk verdeelde legermacht waarmede Butler den aanval laat ondernemen. Wat de beroemde Engelsche generaal Öir Redvers Buller niet heelt kunnen bereikentegen over den zwakkeren vijand een meerderheid te stellen, dat is den Boeren-generaals ge lukt: zij hebben gemanouvreerd en geopereerd in den besten zin, en terwijl de Engelsche tegenstander in zgn bijna bekrompen hoogmoed vasthield aan de overtuiging dat de Engelsche troepen onoverwinnelijk waren en men slechts op den vijand in te stormen had om hem te verslaan, heeft de opperste leider der Boeren waarschijnlijk gebruik gemaakt van het modernste hulpmiddel van den oorlogden spoorweg in dienst van de tactiek bij twee fronten. Ook aan de Toegela zou generaal Buller wel eens hetzelfde lot kunnen wachten als den commandant te Modderrivier. En daar mede zou ook het lot van Ladysmith met zijn dappere bezetting beslecht zijn. Waagt generaal Buller nog voor de aan komst der 5e divisie den aanval op de Toegela-linie dan is dat of een teeken dat het weerstandsvermogen van generaal W hite zijn uiterste grenzen bereikt heeft, en een poging tot zijn ontzet gewaagd moet worden, het koste wat het wilóf sir Redvers geeft daarmee een nieuw bewijs van zijn onbe kwaamheid als opperbevelhebber. Naar onze meening kan men dit dilemna niet ontgaan, en het is bedenkelijk genoeg voor de En- gelechenvalt Buller thans de Boeren aan, dan woidt hij naar alle menschelijke bereke ning geslagenwacht hij op de 5e divisie, die niet voor de eerste week van Januari ter plaatse kan zijn, dan moet Ladysmith waarschijnlijk capituleeren. De schoonste wijding zou zeker het Chri- tenfeest gekregen hebben, als de moord dadige krijg in Zuid-Afrika nog vóór de klokken den heiligen avond inluidden, ge ëindigd ware. Doch dat heeft niet zoo mogen zijn, en het laat zich aanzien dat er nog een zee van bloed moet vloeien alvorens er van vrede sprake zal zijn. Engeland gaat steeds voort meer troepen naar Zuid- Afrika te zenden, terwijl de nieuwe bevel hebber, generaal Roberts en lord Kitche ner reeds op weg zijn naar het terrein van den oorlog. Lord Kitchener, de held van Khartoem, kwam reeds van Alexandrië te Malta aan, en is dadelijk doorgestoomd naar Gibraltar. Da nieuwe opperbevelhebber, veldmaar schalk Roberts, vertrok Zaterdag naar Southampton om zich daar aan boord van de „Dunottar Gastle** te begeven, het schip, dat hem naar Kaapstad zal overbrengen. Op het \V aterloo-station [te Londen, had den zich de prins vau Wales, de hertog van Connaught, de hertog van Cambridge, de generaals lord Wolseiy en sir Donald Stewart, de ministers van oorlog, lord Lansdowne en Balfour en andere hoogge plaatste personen verzameld. Een ernome menschenmassa was mede samengestroomd en bracht lord Roberts een geestdriftige afscheids-ovatie. Wij hebben reeds gemeld, dat, naar ver luidde, lord Roberts een andere taktiek zal volgen dan de totnutoe geslagen generaals Buller. Methuen en Gatacre hebben gedaan. Naar het heette zou zgn eerste daad na zijn benoeming geweest zijn, de generaals te gelasten te retireeren en niet weer aan vallend op te treden dan nadat er verster kingen zouden zgn aangekomen en Roberts zelf op het terrein van den oorlog aanwe zig was. Volgens particuliere telegrammen uit Londen aan Berlgnsche bladen is of wordt aan dat bevel, om een achterwaartsche concentratie te bewerkstellingen, reeds ge volg gegeven. Generaal Buller gaat naar Estcourt te rug, lord Methuen moet zich zoo mogelijk door den vijand een weg banen naar Oranje rivier en géneraal Gatacre terug trekken naar Quaenstown, totdat aanzien lijke versterkingen een algemeenen op- marsch mogelijk maken, zoodat Ladysmith en Kimberley zijn opgegeven. Nadere berichten sciignen, tenminste wat Generaal Buller aangaat, diens achter waartsche beweging te bevestigen. Het schijnt echter niet zoozeer een vrijwillige terugtocht te zijn, dan wel een gedwongene. Da Daily Mail meldt n.l. uit Chiveley, dat een deel der Engelsche troepen „wegens ge brek aan water** naar Ftèce is teruggekeerd. Da Boeren hadden geschut (bij Chiveley) opgesteld, waarmee zij generaal Buller's kamp beschoten; wij hebban echter, zoo luidt het telegram verder, onze stelling ver plaatst en hun doel verijdeld. ’t Is al zonderling dat er nu opeens ge brek aan water is bij Chiveley, waarvan vroeger nooit sprake was. Ook klinkt deze bewering nu wel wat vreemd nalat Zater dag gemeld werd dat generaal Buller door de Boeren ingesloten dreigde te worden en dat hij daarom dringend om versterking ge seind had. De ware reden van zijn terug tocht is dus niet onwaarschijnlijk deze, dat de Boeren het hem te benauwd maken en daarom zgn eenige redding de vlucht is; een herhaling alzoo van voor eenige weken, toen generaal Joubert de Engelschen voor zich uit drijvende zgn triomfeerenden op- marsch tot aan de Mooirivier uitstrekte. Omtrent Buller’s nederlaag komen lang zamerhand nog nadere bijzonderheden aan het licht. Zoo verhaalt nu de correspon dent van de Standard op welke wijze de kanonnen der Engelschen verloren zijn gegaan. Anderhalf uur zetten Long’s bat terijen de beschieting der vijandelijke stel lingen aan den oever der Toegeia voort» totdat het groote verlies van officieren en I jol J Bolswardsche Courant, ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1