NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD ÖOLSWABD BK WOKSBRABBEX Een Terugblik. No. 2. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. I DONDERDAG 4 JANUARI. V 31 BINNENLAND. X X I VOOR van ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. k.a a’a r „Alte.“ Hjj is een. broer van den zanger Vrlu^ De negentiende eeuw is ten einde gespoed, wij staan aan het begin eener nieuwe, aan het begin der twintigste eeuw. Onder tranen en weegeklag werd zij geboren, de eeuw die nu bijna achter ons ligt. De Fransche omwenteling, die vorsten en edelen bracht op het schavot, die overoude voorrechten van adel en geestelijkheid als met een slag vernietigde, die kasteelen en kerken plun derde en gevangenissen afbrak, die ontzet tend veel kwaad stichtte, een kwaad, waaruit zooveel goeds werd geboren, die Fransche omwenteling deed haren geweldigen invloed gevoelen, ook over de grenzen van Frankrijk. Tronen waggelden op hunne grondvesten, vorsten namen de vlucht, hunne onderdanen overlatend aan hun lot, hun dierbare lichamen en rijkdommen bergend op Albion’s vrijen bodem. En de volkeren, verdwaasd als zjj waren, begeesterd door de valsche leus van vrijheid, gelijkheid en broederschap, hen gebracht door de havelooze schare, die straks de carmagnole had gedanst om het schavot, waarop Lodewijk Capet en Maria Antoinette van Habsburg-ci-devant, Koning en Koningin van het Rijk van den Heiligen Lodewijk, hun leven hadden gelaten. En daar werden vrijheidsboomen opgericht, waarom werd rond gesprongen in uitgelaten vreugdede gelukstaat was aangebrokenallen zoueen vrij zijn en gelijk. Waarom het treurig ont waken te schetsen uit dezen droom. De vrijheidbrengende blijken de grootste dwinge landen te zijnzij rooven en plunderen, wanneer hun niet goedschiks wordt gegeven wat zij eischende broeders van gisteren zijn de onderdrukkers van heden. En na dezen drukt de ijzeren hand van den Corsikaan alles en allen met loodzware hand ter neder. De bloem van Europa’s jongelingschap wordt heengesleurd naar de slachtvelden en laat daar het leven, ter vol doening aan de eerzucht van een enkelen. En de nog staande gebleven tronen storten in, nieuwe koninkrijken worden geschapen en met hen nieuwe heerschers, Koningen, niet bij de gratie Gods, maar door den wil van hen, voor wiens blik zelfs de machtigsten sidderen. De glorie der wereld vergaatBij Waterloo stort het trotsche gebouw in puineen kale rots in den Oceaan werd het oord van balling schap voor den geesel der volkerenUit het verschiet doemt Uw beeld voor ons op en als wij in gedachten U volgen in Uwe loopbaan, als wij, Uwe tijdgenooten, klagen over de zee van jammer, welke g[j over de wereld hebt uitgestort, als wij denken aan het bloed, dat gij hebt vergoten ter bevredi ging eener onverzadigbare eerzucht, wanneer ook wij U noemen moeten den modernen Atiilla, dan denken wy ook aan Uw schep pende kracht, aan Uw staatsmanswijsheid, aan Uw groote gaven, die U tijd lieten naast het bloedig oorlogsbedrijf ook Uw aandacht te wijden aan groote en grootsche dingen, die der wereld ten zegen waren en wij misgunnen U de rustplaats niet in Uwen prachtigen dom, waar Uw asch rust aan de oevers der Seine, te midden van het Fransche volk, dat Gij zoo zeer hebt lief gehad. En nauwelijks hebben de volkeren tijd gehad zich te herstellen van den geweldigen schok of weer klinkt de krijgstrompet en Neêrlands eerste Koning roept de lands kinderen ten strijde, ter handhaving van de souvereine rechten door de mogendheden Hun toegekend. Zegevierend komen onze zonen uit den strijd, maar Belgie was voor ons verloren. Dan gaat het zaad, door de groote Revo lutie uitgezaaid, ontkiemende vrijheidszin neemt toe, de volkeren, onzacht wakker geschud uit den slaap, waarin zij eeuwen lang waren gedompeld, werpen het juk der knechtsheid van zich af en ehchen hun aandeel in de beschikking over hun lot. De vorsten klampen zich met de macht der wanhoop vast aan hunne voorrechten, tot 1848 de ontknooping zag van de botsing tusschen autocratie en democratie. Velen hebben hun bloed gestort op het altaar der vrijheidmaar niet te vergeefs en wij die na hen zijn gekomen, plukken de vruchten van hunnen moedigen arbeid. Maar weer worden de volkeren belemmerd in hun streven naar beschaving weer komen donkere wolken op, dood en verderf dreigend. De donder van het kanon dreunt over de bloedige slagvelden in de Krim, waar de machten van Europa te velde trekken tegen Rusland’s alleenheerscher, waar zij door kracht van wapenen hem de wet voor schrijven. En nauw zijn de geslagen wonden geheeld pf nogmaals dreunt de aarde onder den voet- Slieek, 2 Jan. Alles was vandaag duur op onze veemarkt. Vette kalveren, le kwali teit, werd graag gekocht tegen 35 37 ct. Nuchteren soort, dat morgen reeds geslacht in Huil zit, werd opgekocht tegen 9 en f 10. Vette runderen golden 25 tot 28 ct, Lon- densche schapen 24 a 25, varkens 17 a ct, alles eerste soort. Melkvee was prrjsnoudend, wolvee bijzonder gewild bij houge prijzen, niettegenstaande de aan voer niet minder daa 1386 stuks bedroeg. Alleen vette kalveren konden niet roemen op vluggen omzet. De treurige pastorie was weer de reden, waarom ds. Menzel van Beetsterzwaag hier ’t teleurstellend bericht zond, dat hij voor ’t beroep bij de Herv. Gem. had be dankt. Stavoren, 1 Jan. 1900. De bevolking dezer gemeente, die een jaar geleden be stond uit 889 zielen, is in 1899 vermeer derd: door geboorte met 28 en door vesti ging met 70 zielen en verminderd door over lijden met 20 en door vertrek met 90 zielen, zoodat zrj op heden bestaat uit 877 zielen, (451 mannen en 426 vrouwen). floot uit de Faust, de Freischütz en andere opera’s. Maar hoe hij de omstanders ook trachtte te overuigen, dat zij allen, even gemakkeljjk als hij,'de schoonste liederen zouden kunnen ten gehoore brengen, mits zij maar een verstandig gebruik maakten van de „gebruiksaanwijzing11 die hij er hun bij cadeau gaf de duim op het eerste gaatje, de wijsvinger op het tweede enz., tot aan den pink op het laatste gaatje voor de hooge c er was niemand, die zooveel verbouwen in zijn eigen bekwaamheid stelde, dat hij zoo’n fluit durfde koopen en mee naar huis nemen om zijn huiselgken kring te onthalen op het muzikaal genot; dat hij zelf daar zoo onverdeeld bij de pomp op het Vreeburg smaakte. Alle krachten spande de man in om zijn toehoorders te doen begrijpen hoe gemak kelijk het toch was om dat eenvoudige in strument hier in ons land, door werk- stakende arbeiders gemaakt te bespelen, het mocht hem niet tot het gewenschte doel leiden. Hij verkocht geen enkele fluit, of schoon zijn hoofd door de voortdurende in spanning tot barstens toe gezwollen was en hij eindelijk, doodelijk vermoeid, de fluiten in zijn koffer begon te pakken en verklaarde dat hij het „op gaf.* Maar voor hij het laatste instrument weg sloot, kreeg hij of deed hij althans zoo een inval en riep: „ik zal je nog even wat laten hoorenHij bracht de fluit weer aan den mond en begon met een vader landslievend gezicht het Wien Neerlandsch bloed* te blazen. Er kwam beweging in den troep en toen de handelaar, daardoor aangemoedigd, het tweede couplet aanhief, begonnen er zelfs een paar brutale jongens op den voorgrond mede te neuriën: Be scherm o God, bewaak den grond! Nu geraakte de man in geestdrift! „Nog één mopje,* riep hij, toen hij Vaderlanden vorst met schrille toonen over het markt plein had uitgegalmd. „Nu nog even de Transvaalsche marsch!* En nauwelijks had hij de fluit weer aan den mond gebracht, om het Transvaalsche volkslied te doen hooren, of de sigarenhandelaar, die nevens hem stond wierp een zeildoek over zijn waren, en stemde met zijne welluidende stem vol geestdrift in: dat vrije, vrije volk zijn wij Nu was het ijs gebrokenMen zong mede met den zanger, die de kunstenaarsfamilie, waartoe hij behoort, althans op dit gebied geen oneer aandoet f1), en uit honderden monden klonk weldra het volkslied der Breren, terwijl tientallen van handen wer den uitgestoken naar de muziekinstrumen ten, die thans iedereen wel meende te kun nen bespelen. En wat de sigarenhandelaar dezen avond nog aan sigaren aan den man bracht, dat zullen bij en de fluitist te zamen wel besproken hebben, toen zij te zamen met den trein huiswaarts keerden. De geestdrift bij ons volk duurde nog lang na het vertrek der handelaars voort. Of moe der de vrouw ook zooveel pleizier van de blikken fluiten zal gehad hebben, wordt ernstig betwijfeld door hen, die nog her innering hebben van dergelijke kennis instrumenten. De gevallen candidaat. De heer Aug. Kamps te iSittard, die bij de verkiezing voor de Provinciale Staten afviel, publiceert in de Limburger Aankondiger van 30 De cember het volgende: Telegram van Schlosz-Alte. Uit Modderrivier 29 Dec. 1899 elf ure des morgens. Aan Oome Paul te Pretoria. Wij lagen hier met 739 man artillerie ten strijde aan deKeutelbeek en Molenbeek rivier, waarvan 590 man met geschut waren opgetrokken. Wij zijn door valsche gidsen misleid geworden, de meeste Sittardsche manschappen waren door whisky en andere dranken bedwelmd, en ’s middags opgerukt, wisten zij niet meer wat zij deden en zijn dus voor ons verloren gegaanofschoon niet allen in de pan gehakt, hebben wij ons met 85 man, eerlijke en trouwe strijders met eenige stukken geschut in den bander bout achter kopjes teruggetrokken en wachten op versterking voor een volgend oprukken. Ons bombardement had weinig uitwerking, de vijand was sterk vertegenwoordigd. „der Alte August.* SPIJTFONTEIN, 29 Dac. 1899, twaalf uur ’s middags. Luitenant Beckers is eveneens met zijn 781 man buiten gevecht gesteld, maar deze zullen zich weer ver- eeaigen met 814 man van Lord Pijls om de manschappen 1195 man sterk van generaal-majoor Dols op 9 Januari 1900 in de flank aan te vallen. De scheepvaartbeweging is in 1899 aan zienlijk minder geweest dan in 1898. Doorgevaren zijn 2836 schepen met212,396 tonneninhoud, tegen 3420 schepen met 253,407 tonneninhoud in 1898. Heerenveen, 1 Jan. Uit blijdschap over den terugkeer van zijn broeder uit Duifschland was een reeds vrij bejaard man uit Tj. Zaterdag in den laten avond geheel het spoor bijster geraakt. Hij was reeds bijna zijne woning genaderd, toen hij zich plotseling verbeeldde in het Oranjewoud te zijn en daarom terugkeerde. Zoo kwam hjj te Heerenveen, liep nabij de Basculebrug bij den wal neer in het diepe water en schrikte toen door zijn hulpgeroep de be woners op Fok en Heerenwal op uit den slaap. Hij riep maar aanhoudend, dat hij verdwaald was. Van alle zijden kwam men toesnellen en met vrij wat moeite werd de man gered en per kar naar huis gebracht. 2 Jan. Jan Fokkema van Duurswoude, thans in voorloopige hechtenis te Heeren veen, beschuldigd van doods'ag op Sjoukje Zandstrain den avond van 15 Dec., zal te recht staan in de gewone terechtzitting op Donderdag 11 Jan. a. s. Mr. Jonkers van Kortezwaag is hem ambtshalve als verde diger toegevoegd. Joure. 2 Jan. De arbeider Jobs. B. alhier viel gisteren van een trap en kwam zoo noodlottig op het hoofd terecht, dat hij heden morgen aan de gevolgen overleed. Hepk. Adv. Bid. Men schrijft uit Zwolle Het dwaze en gevaarlijke schieten in den nacht tusschen oud- en nieuwjaar heeft hier weer hoogst onaangename spoten nagelaten. In de Luttekestraat op den hoek bij den galanteriewinkel van den heer Zion Klinkert, zijn een groot aantal ruiten van niet minder dan een vijftal perceelen door een of ander ontplofiingsmiddel men vermoedt een of meer zoogenaamde donderpotten vernield. De politie doet ijverig onderzoek. De dader is echter nog niet gevonden. Naar men ons mededeelt, moesten eiders in de stad nog enkele andere beschadigingen van dezen aard zijn aangebracht. Uit Den Haag schrijft men: In den overgang tusschen oude en nieuwe jaar heelt zich een detachement aanplakkers over alle deelen van de stad verspreid en rustig bezit genomen van alle borden en muurvakken, die van gemeentewege tot dusver aangewezen om met kennisgevingen schouwburgbiljetten en andere met aankon digingen bedrukte papierstrooken te worden behangen. De inbezitneming van al die vlakten geschiedde door de firma, die krachtens het van de gemeente gepachte recht van aanslaan, een eind maakt aan de regeering van den stadsaanplakker. Alle op de muren en borden aanwezige posten werden verdreven en bezet door de papieren troepen waarover de nieuwe pachter te beschikken heeft. De kleurige biljetten van schouwburg en andere vermakelijkheden waren als sneeuw voor de zon veruweneu en op de door die stukken zoovele jaren ingenomen stellingen, hielden thans de adressen van den nieuwen onbeperkt macht voerenden ondernemer de wacht, terwijl op verschillende punten der stad grijze cylinderkolommen, gedeeltelijk reeds met strooken in vlammende tinten bedekt ten bewijze van de annexatie van de aanplakkerij binnen het pachtgebied,als half opgetrokken fabriekschoorsteenen van cement, zich als onbeweeglijke schildwachten een tiental meters boven den grond verhieven. Ongelukken. Te Eist in de Betuwe is de 23-jarige boerenzoon L. zoo gewond in den dorschmolen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Vijlen zijn drie arbeiders bij het vullen der cementovens in de nieuwe cementfa briek door de opstijgende gassen bewuste loos geworden. Een van hen is oogenblik- kelijk gestorven. Voor het leven der anderen vreest men. Te Veenhuizen heeft zich de zoon van den bakker P. bij het z.g. oudejaarsschieten den arm verbrijzeld. In de manege te Venlo had gistermiddag de wachtmeester F. Bloemen het ongeluk van zijn paard te vallen; hij kreeg zulk een trap van het dier op zijn borst, dat het borstbeen werd verbrijzeld. In bopeloozen toestand werd de man naar het hospitaal vervoerd. - Men schrijft uit Utrecht aan de A. Roti. Ct.: Er stond een handelaar in den kouden avond op de markt. Hij verkocht blikken fluitjes, waarop hij de om hem verzamelde menigte de aandoenlykste melodieën voor stap der aanrukkende legioenen en zien wij mannen van denzelfden stam hun uiterste krachten inspannen om elkander te ver nietigen, Bismarck viert zijn eerste triomf over de Donau, monarchie, na den staten- roof aan Denemarken en Hannover gepleegd. Dan volgt de menschenmoord op de slag velden van Frankrijk de bloedigste krijg welke deze eeuw zag een vervalscht tele gram moest leiden tot de kroning van een Hohenzollern te Versailles tot Keizer het Duitsche Rijk. Terwijl deze wereldschokkende gebeurte nissen plaats hebben, vecht Nederland in zijne kolonie met Bali en Boni, met Atjeh en Lombok, vecht Griekenland met Turkije, Amerika met Spanje, vecht Frankrijk in Afrika en Engeland in Indië. En de mensch- heid zich wijdend aan de werken des vredes eu van de beschaving, zoekt naar altijd volmaakter middelen om den evenmensch te vernietigen; de volkeren stellen er een eer in de beste schietwerktuigen, de grootste legers, de meest geoefende manschappen te hebbende regeeringen achten geen kosten te hoog om de weerbaarheid hunner landen zoo hoog mogelijk op te voeren, opdat de kansen in een oorlog, waarvan niemand spreekt, omdat ieder hem vreest, zoo gun stig mogelijk zullen zijn. Veel heeft de negentiende eeuw beleefd, meer misschien dan de meeste harer oudere zusteren, veel slechts bracht zij, maar ook veel goedsjammer dat haar laatste levens jaar getuige moest zijn van een droevige komedie, die helaas moest worden afge speeld in de residentie van ons land, waar mannen bijeenkomen om te zoeken naar middelen ter bevordering naar wereldvrede, terwijl zij vergeten hun stem te verheffen tegen het drijven van het machtige Albion om een kleine vrijheidlievende staat van zijn vrijheid te berooven, een klein, maar dap per en braaf volk te verdelgen. Die mannen des vredes hebben de stem gelaten aan het kanon, dat zijn krachtige taal spreekt daar ginds in het verre Afrika, wel anders dan zij vermoed hadden, zij en ook de Eogelsche machthebbers, die nun volk meesleurden in dezen bloedigen krijg, waarin God lof tot nu zoo weinig eer was weg gelegd voor Britsche wapenen. Geboren onder bloed en tranen, gaat zij sterven de stokoude niet in vrede, maar onder krijgsrumoer, onder het geweeklaag van weduwen en wezen en met weemoed staren wij haar na, nu zij wegzinkt in den nacht der eeuwigheid, haar die wij, ondanks alle haar te kortkomingen toch hebben lief gehad. Onverbiddelijk vervolgt de tijd zijn loop de doodsklok der eene verkondigt het ge- boorteuur der andere. Zoo is dan een nieuw jaar geboren en daarmede ook een nieuwe eeuwEn weer staan wij hier voor het onbekende; weer vermogen wij niet door te dringen in wat voor ons ligtwij kunnen slechts in kalme berusting at wachten, wat dit nieuwe jaar ons en der wereld brengen zalwij kunnen slechts hopen, dat het niets dan goeds zal zijn, dat zij, die eenmaal de kroniek zullen schrijven van de twintigste eeuw zullen mogen getuigen, dat deze was een eeuw van vrede en voorspoed, waarin vorsten en volkeren toenamen in wijsheid waarin het oorlogsspook werd verbannen en het ideaal werd bereikt, gekoesterd door de voorbereiders der Fransche revolutie, het ideaal van „vrijheid, gelijkheid en broeder schap Bolsvzardsclie Courant. mW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1