NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 01SWAR0 EN WONSEB A.DEEI. Gebrs. KINGMA, in EFFECTEN enz., KASSIERS te Bolsward en Makkum. J. H. KINGMA, Correspondentschap BOLSWARD le klasse Mr. Mispslölom Beijer, No. 4. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. DONDERDAG 11 JANUARI. INGEZONDEN. B1NNENLAND. Wed. Jac. DIJK-v. d. Meer. VOOR ge- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Kantoor bij den Heer der Nederlandsche Bank. Hoe een Afrikaner twintig jaar leden den toestand beoordeelde. „de Telegraaf.11 zij heeft mij lief, het zal wel goed gaan.* Het duurde niet lang, of Gert en Antje waren getrouwd. Een paar weken hield Antje zich goed, doch eens op een morgen begon zij met Gert te razen over koffie. Gert gaf haar ten antwoord„Gij moet niet denken, dat ik overleden Hendrik ben.* Maar Antje liep hem bij, juist toen hij naar een anderen koers keek en sloeg hem met een veldstoeltje achter op den kop, zoodat hij bewusteloos neerviel. Een twee drie, was Antje bij hem met een ossenriem, maakte zijne beide handen achter zijn rug vast en leidde hem naar het wagenwiel, bond hem vast, nam den ouden gewonen achteros-sjambok en sloeg Gert bijna dood. Van dit oogenblik af volgde Antje weer haar oud gebruik en nog veel erger. Gert moest, juist als het haar lustte, aan het wagenwiel komen, totdat op een zekeren avond zijn broer bij hem kwam. Deze vroeg hem, „gij zrjt anders zoo sterk, hoe kunt u zoo van Antje laten Gaan?* Mijn broeder, zei Gert, „het is ónmogelijk, want Antje is te stvrk.* Wel, hernam de ander, hebt gij al geprobeerd om je te verzetten en Antje uit te looyen? Neen, zeide Gert, „ik heb het nog niet geprobeerd, maar ik weet, het is voor niet. Zij is te sterk.* De broeder van Gert werd driftig en zeide „Kijk hier, broer Gert, ik order je nu, als Antje je weer wil slaan, dan zet je jou er tegen in en geef' Antje een goed pak.“ Gert begon over de zaak na te denken, njllC lUILUiukuiiW- der Vereenigde Zeepfabrieken, Rotterdam. Cartons f 0.90, f 2.40, f 0.45, f 0.30, bevattende 3, 12, 3, E RIVIERA 7‘/2 ct. per stukje. Aanbevelend, In deze dagen, nu een groot deel van aller gedachten in beslag genomen wordt door de gebeurtenissen op het oorlogsveld, is het een eigenaardig genoegen te bladeren in allerlei oude documenten, die betrekking hebben op de geschiedenis van het Transvaalsche volk. Men leert daaruit de zelfbewuste kracht kennen, die het thans mogelijk maakt, dat zulk een betrekkelijk weinig talrijke natie het machtige Engeland kan weerstaan. Dezer dagen kwam ons in handen een hier te lande waarschijnlijk weinig bekend werk, dat in 1881 werd geschreven door komman- dant Weilbach en C. N. J. du Plessis te Potchefstroom het verscheen ter drukkerij van Saul Solomon Co. te Kaapstad. Bij kans twintig jaar is dit boek derhalve oud; nog juist kon daarin melding gemaakt worden van de eerste Conventie met Engeland, te Pretoria, waari>ij de suzereiniteit van Groot Brittannië werd vastgesteld, eene bepaling die in de Conventie van 1884 werd opgeheven wat daarover in latere jaren ook van En- gelsche zijde moge zijn beweerd. Ondanks dat groote tijdsverloop komen in het werk echter bladzijden voor, die ook gisteren hadden kunnen zijn geschreven. Het onderstaande strekke daarvoor ten bewijze: „Men kan de Conventie vergelijken met een onder de aarde geborgen slagijzer, daar neergelegd met het doel, om onwetenden daarin te laten trappen. Wanneer men een slagijzer opstelt en dit onder de aarde ver bergt, is het niemand bekend in welk uur van den nacht het zal worden afgetrapt, maar zeker toch binnen tien uren en gedu rende de stilte van den nacht. Nu zullen wij die uren tot jaren verlengen en profe- teeren dat het slagijzer binnen dien tijd door den een of den ander zal worden algetrapt en als het wien of wat ook aan den voet beetkrijgt, ontstaat er voorzeker groot lawaai, pijn en verwoedheid. Wij zullen dus, denk ik, maar tevreden zijn en wachten totdat door ons of door den Engelschman het slagijzer afgetrapt wordt. Men kan altijd rekenen, dat zulks in de voor ste helft van den nacht getchiedt, want op dien tijd loopen wolven en jakhalzen het meest rond. De algemeene kreet zal wezen een „Ver- eenigd Zuid-Afrika* en wellicht zal men den Engelschman, met het zwaard, Zuid-Afrika uitjagen. Niemand zal evenwel ontkennen dat het den Engelschman altijd zal heugen, dat hij een driemaandenlangen veldtocht tegen de Alrikaanders in de Drakensbergen gemaakt heeft. Wanneer, wat waarschijnlijk spoedig ge beuren kan, men gelijk zou opstaan en zeg gen „machtig Groot Brittanje, ga spoedig weg!* zou Engeland lang twijfelen om de wapens op te nemen. Als allen eendrachtig samenwerken, hetgeen al meer en meer het geval is en hetgeen veel voor de toekomst belooft, kan Groot Brittanje maar „zijn goed vat en trek.“ Wanneer onze Volksraad de Conventie bekrachtigt, beschouw ik dat wij met niets anders beter te vergelijken zijn dan met eene municipaliteitmaar God weet of onze bur gers tevreden en rustig zullen blijven. Wij moeten dus met kracht den Afrikaan- der Bond bevorderen en uitbreiden, want deze zal een groot middel zijn om Engelands macht en invloed in Zuid-Afrika minder te maken. De Afrikaansche bevolking verdient het wel om een geheel onai hankelijk volk te wordenzij moet slechts vereenigd en elkan der getrouw zijn en zooals de Transvalers voorgegaan zjjn, toonen zij niet te vreezen voor het machtige Engeland met zijne kanon nen, wanneer het de vrijheid geldt. Ik heb vroeger een man gekend met den naam van Gert. Hij was omtrent vijf en twintig jaar toen hy in het huwelijk trad. Gert had een buurman gehad, die een zwakke man, zonder moed was, maar hij had eene groote, sterke en duivelsch kwade vrouw, Antje genaamd. Antje had den stommen man geheel in haar macht. Bijna eiken dag greep zij den achteros-sjambok en sloeg den armen man op .vreeselyke wijze. Gert had veel medelijden met zijn buurman en zeide hem menigmaal: „Waarom slaat gij Antje ook niet?* Maar het antwoord bleet steeds hetzelfde: „Och neen, dit is onmogelijk, zij is te sterk.* Kort daarna stierf de arme drommel en Gert ging met Antje aan ’t vrijen. Zijne oudere vrienden raadden het hem ten sterkste af en zeiden aan Gert: „Gij zyt even zwak en klein als overleden Hendrik en wilt gij nu ook in die ellende gaan Gert antwoordde venwel verstandig; -Ik heb Antje lief en Leeuwarden, 8 Jan. Heden avond werd hier een treffende scène afgeepeeld tusschen twee familieleden in den eersten graad. Duisternis bedekte de aarde en dus ook onze stad. Daar ging tegenover de Klandery in het flauwe schijnsel der lan taarns een zoon van Mars slingerend zijn weg. Op eens schoot uit ’t halfduister een man „’n civiel* op den jongeling toe, greep dien by den arm en wilde hem naar de kazerne geleiden. In ’t diepst van z’n eer getast, keerde de soldaat zich om en riep den ander met bevelende stem toe: „Een burger niet aan een militair!* „Maar beste jongen! ik ben je bloedeigen vader en waarlijk, je moet zien, dat je onder dak komt. Daarom wil ik met je mee.* Toen de soldaat weer even forsch: „Een militair laat zich niet door een burger naar de kazerne brengen.* Ze bleven nog een poos door twisten, maar ten slotte zegevierde de overredings kracht des vaders en in de beste verstand houding zag men hen kazernewaarts gaan; hy de zoon van Mars en de vader in civiel. Tzum, 8 Jan. De mazelen heerschen hier sedert eenige weken niet alleen onder de kinderen, maar ook onder ouderen van jaren. Het gezin van den boer S. Miedema heeft zware verliezen geleden. De moeder en haar 20-jarige zoon vielen als het offer van de ziekte, die vergezeld ging van hevige koortsen. De laagste klassen der school zijn bijna KASSIERSenCOMMISSIONAIW eizü.ten, maar veer never mooi te pratenr Nadat Antje’s zwakheid bekend was ge worden, werd zij een knappe en bedaarde vrouw en zij en Gert leefden voortaan recht go<d. Zoover ik met mijn zwak verstand de zaak beschouwd en gadegeslagen heb, zijn er verscheidene bewijzen voor, dat Engeland eenmaal den naam van machtig en groot verkregen heeft, door de verovering van of overwinning op eenige zwakke naties. Die naam is by toeval en geluk steeds grooter geworden en later zoo hoog gerekend, dat by de meesten het denkbeeld is ingeworteld Engeland is de machtigste van alle mogend heden en natiën. Maar ik durf zeggen, dat in onze dagen er met alleen hier, maar ook elders blijken zyn, dat het onuoodig is om Antje zoo den baas te lateu spelen. Gelukkig is tydens dezen oorlog niet alleen de waarheid betreffende ons goed recht aan het licht gekomenmaar het is openbaar geworden, dat Engeland slechts door den grooten naam, dien het eenmaal verkregen heelt, doch die evenwel nu aan het dalen is, zoo overal geëerbiedigd werd. Er is byua geen natie of Engeland is er mede in aanraking geweest, en zoo men de oorzaak er van opspoort, zal men vinden, dat onrecht door heizelve gepleegd is. De reden, waarom men toegevend geweest is, werd veroorzaakt door vrees voor Antje’ want „zij is al te sterk!* Ik geioof met onjuist te zijn, als ik beweer, dat Engeland eenmaal moet vallen, dat En- gelands val groot zal zijn en dat die val van Engeland nabij is. Mijnheer de Redacteur. Aangenaam zal het mij zijn als voor het onderstaande gastvrijheid wilt verleenen in Uw blad. Het concert der Gemengde Zangvereeni- ging „Bolsward* alhier, dat bepaald is op Donderdag 18 Januari a. s., belooft voor de muzikale wereld in ons stadje te worden wat men wel eens „een evenement* noemt. Ik acht mij gerechtigd deze uitdrukking te gebruiken, zonder vrees gevaar te loopen om, waar ik bestuurslid der bewuste cor poratie ben, te worden herinnerd aan een zeker spreekwoord, waarin van de minder aangename geur van eigen lof wordt ge waagd. Immers, wanneer ik dit concert een evenement noem, doe ik dat niet met het oog op de muzikale waarde der uitvoeringen dezer vereeniging, welke waarde ik gaarne ter beoordeeling laat aan hen die deze waarde kunnen bepalen, en buiten de ver eeniging staan. Ik doe dat ook niet met het oog op het uit te voeren toonwerk (Aschenbrödel Aschepoester van Hoff mann) ofschoon dit werk mijns inziens de kennismaking overwaard is. Neen, ik noem dit concert een evenement met het oog op de belangrijke krachten, die de vereeniging ditmaal aan zich heeft weten te verbinden. De vereeniging was n.l. tot haar leedwezen door bijzondere omstandigheden niet in staat de bariton-soli en het piano-accom- pagnement door eigen krachten te doen 3 stuks, vervullen, doch de heer Hoogslag van Sneek werd bereid gevonden de piano-partij welwillend op zich te nemen, terwijl het aan het Bestuur gelukte den heer Joh. Soutendijk, solozanger te Amsterdam voor de bariton-soL te engageeren. Zij die het voorrecht hebben genoten den heer Hoogslag te hooren zullen zich ongetwijfeld over zijne medewerking bij deze uitvoering ten zeerste verheugen, en wat den heer Soutendijk betreft, diens naam heeft op muzikaal gebied reeds een te goeden klank dan dat het noodig zou zijn hier over zijne verdiensten uit te weiden. Waar in ons goede Bolsward zoo uiterst zelden de gelegenheid wordt aangeboden zulke verdienstelijke kunstenaars te hooren, meende het Bestuur der vereeniging aan allen zooveel mogelijk gelegenheid te moeten geven dit concert bij te wonen. Daarom is de entree zoo laag mogelijk gesteld. Men zie de advertentiën. Ik eindig in het vertrouwen, dat ik wel deed deze mededeelingen te doen en hoop dat op 18 dezer bij de uitvoering, zoowel als op 17 dezer b.j de generale repetitie, velen hunne belangstelling zullen toonen. Dankend voor de plaatsing: P. A. BRUINSMA, secr. der Gem. Zangv. „Bolsward*. Bolsward, 7 Januari 1900. die alhier heeft overwinterd, heeft dezen morgen onze haven, die nog door het ijs was gesloten, opgebroken. Daar er thans, zoo ver het oog reikt, in zee geen ijs meer is te zien, kan onze haven weer als ge opend beschouwd worden. Voor zeilschepen is het echter nog niet geraden haar ’s nachts aan te doen, daar er zich nog veel drijfijs in bevindt. Da Lemmer-nacht-boot op Amsterdam heeft thans ook weer haar dienst hervat. Dockum, 8 Jan. Sinds eenige dagen vermisten schoenmakers hier ter stede schoenen uit hun winkel, zonder dat het de politie mocht gelukken de daders te vinden. Thans zijn de Inspecteur van politie en de Brigade Comdt. der Maréch. er in ge slaagd de daders, benevens de schoenen, welke hier ter stede beneden den prijs waren verkocht op te sporen. Sneek, 8 Jan. Nu men hedenmorgen, naar men ons meedeelt, ook door’t Sneeker- meer hoengebroken is, kan de scheepvaart hier als geheel geopend worden beschouwd. Leeuwarden, 8 Jan. Zaterdagmiddag geraakte hier een jongen te water. Iemand, die hem wilde redden, onderging hetzelfde lot. De knecht van den heer Sonnega, apotheker, was gelukkiger. Hij slaagde er in, den drenkeling te grijpen en op het droge te trekken. De eerste redder kwam er ook goed af. Steenwij k, 8 Jan. Uit deze en omlig gende plaatsen is de trek naar Ensctiedé tegenwoordig bij'.onder groot. Bij tientallen vertrekt men naar genoemde fabrieksstad om aldaar werk en brood te zoeken. Sneek, 8 Jan. Zaterdag j.l. had hier een ongeval plaats, dat hoogst treurig had kunnen afloopen. Een zoontje van den landbouwer Th. vd. L. zou, terwijl men aan ’t touwslaan was, even de stoomlijnbaan van den heer Lank- horst oversteken, toen zijn das in aanra king kwam met de verschillende lijnen. Hoe ’t ventje ook spartelde om los te komen, ’t baatte nietsde das werd hem spoedig zoo nauw om de keel toegehaald, dat hij op ’t punt stond te worden geworgd, toen zijn vader, die haastig kwam toeloopen, de tegenwoordigheid van geest had, de touwen terstond door te snijden. Hepk. Adv. BI. Workum, 9 Jan. By de heden alhier gehouden verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad zijn bij den Burgemeester de volgende Candidaten opgegeven S. Dykstra Rz., S. M. Gaastra, O. IJntema en U. Zwolsman. Hindeloopen, 6 Jan. Uit de vele sollicitanten naar de betrekking van agent van politie alhier is benoemd Bernhard Bakker, onbezoldigd Rijksveldwachter te Engwierum, gemeente Oost-Dongeradeel. ’t Is nu maar te hopen, dat deze zoon uit ’t Noord-Oosten van Friesland het in ’t Zuid-Westen der Provincie „der lui* naar den zin kan maken. Joure. Alhier is eene bijeenkomst ge houden van eigenaren van miedlanden, ge legen ten westen van de Groote Brekken in Lemsterland en Gaasterland, met het doel, om te overleggen, wat men zou kunnen doen tot vermeerdering van de productiviteit dezer thans voor een deel bijkans waarde- looze bezittingen. Ruim tweederde van de 680 hectare was door de eigenaren of der- zelver gemachtigden vertegenwoordigd, en nagenoeg eenparig betuigden de aanwezigen hunne ingenomenheid met het in deze genomen initiatief en gaven als hunne over tuiging te kennen, dat door doelmatige drooglegging en afwatering de waarde dezer gronden binnen weinige jaren tot het drie ën vierdubbele kon stygen. Na ampele bespreking van de wyze, waarop eene duurzame verbetering zou kunnen worden tot stand gebracht, werd het ontwerpen van een plan opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren H. Luiking, Th. van Welderen baron Rengers en Luiuenburg, nadat de heer J. K. van Hout van Balk, hoewel warm voor stander van de zaak, verklaard had wegens zijn hoogen leeft ij f liever niet in de com missie van voorbereiding zitting te nemen. F. W. Zaterdag heeft menigeen te Deventer een goedkoopon haas in bezit gekregen. Een wildhandelaar n.l. moest voor rekening van zyn principaal een lUO-tal hazen aan den man brengen, die, na aan een opkooper verzonden te zijn geweest, door dezen waren werden ze uit de hand verkocht voor een kwartje per stuk. Lemmer, 8 Jan. De stoomboot Nij verheid II, kapt. P. de Jong van Sneek Bolswardsclie Courant. 6j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1