NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OtSWA.RO SS WO«S8»AOlSt. No. 6. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. r Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. DONDERDAG 18 JANUARI. Jl VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vrijdag 12 Januari 1900. AC3CACJCAAC3CAXOOtXXXXXX geëischt: 7 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar Hoorn. 6 J. de V. te Sneek is parapluie-koopman. Den 27 Nov. werd hij op den Sneekerweg aangetroffen in abnormalen toestand. Eisch f 2 of 2 dagen. 7. Den 30 Nov. ’s avonds ruim 11 uur zat er iemand te Witmarsum platopdebrug midden in de buurt aldaar. Hij had blijk baar een goed zin, want hij zong het hoogste lied. De marechaussees kwamen hem in zijn gezang storen en zagen er in, een verstoring der nachtrust. Zij hielpen hem op, want zoo in den nacht op de brug, met de beenen over de rails, de plaats en het uur in aan merking genomen, was het dan ook al wat ongewoons. Toen hij evenwel op zijn beenen kwam, bleek het, dat hij moeilijk liep, en hij moest dan ook onder geleide wegge voerd worden. D. de B., want die was het, kreeg nu twee processen, een voor de ver storing der nachtrust en een voor dronken schap. Eisch 2 maal f 5 of 3 dagen voor elke boete. 8. K. B. te Workum was den 4 Dec. boven zijn bier. Hij werd aangetroffen in de Bagijnestraat aldaar, en wegens zijn wagge lenden gang wordt nu f 1,50 of 2 dagen tegen hem geëischt. 9. Den 15 Nov. kwam te Stavoren binnen een stoomboot, doch de gezagvoerder H. v. d. Z. van Ulst kon den kettingwachter bij de brug aldaar geen permissie toonen, dat hij in dat vaarwater mocht varen. Heden wordt dan ook een verklaring van den Commissaris der Koningin gelezen, dat die boot, welke vroeger den naam Willem droeg, doch thans geen naam had, geen vergunning was ge geven. By de behandeling bleek het dat dit stoom bootje, hetzelfde dat bij Zaandam zoo nood lottig verongelukt is, op 31 Augs. jl. naar Leeuwarden werd vervoerd om met den boedel van kapitein de Haan verkocht te worden. Eisch f 5 of 3 dagen. 10. J. B. te Bolsward werd den 4 Dec ’s avonds dronken in de Kerkstraat aange troffen. Eisch f 1 of 1 dag. 11. H. K. te Harlingen was den 7 Dec. hier te Bolsward, en laveerde ook zoodanig in de Kerkstraat dat hij moest bekeurd worden. Omdat hjj geen onderdak had alhier, werd hem dat in net politiebureau verschaft. De rekening voor dat logies beloopt nu f 1,50 of 1 dag. 12. H. Z. te Hindeloopen werd den 12 Dec. bekeurd wegens het vervoeren van een schietgeweer op de openbare straat. Bekl. zegt, dat hij een oud geweer had gekocht voor een kwartje, en ging daarmee naar het strand. Hij had het slot er af genomen en dat in een zakdoek gedaan. Hij meent dat een geweer zoo wel vervoerd mag worden. De politie heeft een ander verhaal. Hij zag bekl., en moest om bij hem te komen, een brug over, in dien tusschentijd was bekl. gauw in huis gegaan. Hjj heeft even wel goed gezien dat het geweer in zijn geheel was, en vermoedde dat in de zak doek wild verborgen was, en hij weigerde ook, den inhoud van den zakdoek te laten zien, maar ging aan den haal, toen hij mij zag. Bekl. herhaalt dat hij het slot in den zak doek had, de politie heeft hij nooit gezien, en op het strand meent hij te mogen jagen. De heer Ambtenaar deelt zyn zienswijze niet en eischt f 25 boete of 10 dagen, ter wijl hij f25 eischt of de uitlevering van het geweer. 13. Th. A. te Hindeloopen was den 12 Dec. op den zeedyk en loste een schot op een daar vliegenden vogel. Toen hij de po litie zag aankomen ging hij over de palen, en het strand op, schuins op Hindeloopen aan. De politie schatte het geweer op 15. Den 13 Dec. werd dezelfde persoon by den zeedijk opgemerkt en had nu een hond, een zoogenaamde brak bij zich. Hij stuurde den hond de rietpolle in, en de politie zag dat hij er uit kwam met een vogel in den bek, maar op dit oogenblik kwam de veldwacnter achter het riet vandaan, Hy nam het vogeltje op en het was dood doch nog warm. Wegens het niet verhinderen van den hond om wild op te sporen werd opnieuw proces-verbaal opgemaakt, zoodat bekl. zich nu voor twee overtredingen heeft te verantwoorden. Bekl. zegtIk zou naar de rietpolle om te zien of het riet ook gesneden moest worden. De hond, die myn vader toebehoort, is mij nageloopen zonuer dat ik het wist, en wat dat vogeltje betreft, dit kan heel wel doodgevroren z.ija want er lagen dien dag véél doode vogels. Ik heb niet gezien dat de hond het heeft gepakt en de politie Balk, 14 Jan. Op zijne terugreis van Oudega (H. O. N.) waar hy een predikbeurt had vervuld, overkwam ds. B. van Wijckel heden middag een ernstig ongeluk. Te Harich gekomen, schrikte n. 1. het paard voor een kwajongen, het sprong dadelijk terzijde en geraakte met de chais, waarvoor het gespan nen was, te water. Met moeite wisten de beide inzittenden zich uit hunne positie te verlossen. Het rijtuig werd zeer gehavend op hetdroge gebracht en en kon verder geen dienst doen. Door een paar boeren werden dominé en de voerman van droge kleeren voorzien en vervolgens werd de reis te voet vervolgd. Kubaaid, 12 Jan. ’t Is tegenwoordig weer de tijd van verhuren of „bestellen14 der boerenknechts en ’t gaat ook hier als op de meeste plaatsen, de loonstandaard regelt zich naar het aanbod. En daar de werkkrachten hier gering zijn, blyft er haast geen knecht bij zijn boer. Allen verlangen hooger loon en wordt die eisch niet inge- willigd, dan wordt de dienst opgezegd. Enkele boeren trachten zich daaiom van een vasten arbeider en een jongen of zoo- genaamden „lytsfeint14 te voorzien, om aldus een knecht te kunnen missen. Lran. Ct. Lemmer, 15 Jan. Onze haven is weer door het ys zoowel voor zeil- als stoom schepen gesloten, de havenvuren zyn ge- bluscht. De Lemmernachtboot „Lemmer14, kapt. S. de Jong, was wegens het ijs in zee, te 3 uur heden middag in plaats van te 9 uur ’s avonds van hier naar Amsterdam ver trokken. Ze kon het echter niet verder brengen dan ’n 10 minuten stoomens buiten onze haven, en moest toen onvernchterzake terug keeren. De Lemmernachtboot op Amsterdam heeft dan ook voorloopig haar dienst weer gestaakt. Leeuwarden, 14 Jan. Met onze mili tairen valt niet te gekscheren, zooals gister avond ten tweeden male binnen een week tyds bleek, ’t Was nu op de Korf makerspy p, waar een zoon van Mars ruzie kreeg met een burgerjongen, die hem in ’t gezicht sloeg. De soldaat werd woedend en schreeuwde aanhoudend, terwijl hij z’n tegenpartij met de vuisten trakteerde. Toen deze zich om keerde, ten einde de vlucht te nemen, kreeg hy van Marsje een slag op het hoofd, dat hy tegen een muur tuimelde en weder opgestaan nog een op den rug, waardoor hy by „den bakker op den hoek14 in de ruit viel, waarvan de scherven rinkelend de kelderkamer binnenstoven. Al spoedig werden de blinden geopend, de gordijnen weggeschoven en zag men des bakkers dochter het glas van de vensterbank vegen, terwijl de man zelf naar buiten kwam, om poolshoogte te nemen en zyn verontwaardi ging te luchten. De burgerjongen had zich intusschen, niets meer zeggend, uit de voeten gemaakt, ’t Had weinig gescheeld, of hy was door de ruit naar binnen gevallen. De dichte volksmenigte belette ons te zien, wat er van Marsje werd. Misschien zal „de bakker op den hoek14 hem nog wel eens aan ’t gebeurde herinneren. 16 Jan. Gistermiddag zakten op de gracht achter den Prinsentuin drie jongens van omstreeks 16 jaar door het ijs. Een hunner wist spoedig het gevaar te ontwor stelen en redde de anderendie zonder deze hulp zeker verdronken zouden zijn, daar het aan andere redders en reddingsmidde len ontbrak. Heerenveen, 16 Jan. We vernemen, dat heden morgen naoij Nijegasterhoek een tramlocomotief over den kop gevlogen is en dat de machinist Veenstra, die ook nog te water moet zijn geraakt, ernstig door den uitvliegenden stoom is verwond. Een col- lega-machinist, zooeven door ons gevraagd, weigerder zich over het ongeval uit te laten. O lidkerk, 15 Jan. De veehouder P. E. Berghuis, onder dit dorp had sedert de slacht 28 heerlijke dikke worsten in zijn stook- nisje hangen om te roken. Trots de slui ting der deur met een stevig slot en de waakzaamheid van den hond is men onge merkt binnengedrongen om de worsten te rooven. Geen enkele heeft men voor den boer laten hangen. Oldeboorn, 14 Jan. In navolging van vele jongens waagden zich heden ook een aantal meisjes van 13 a 14 jaar op het ijs van eene nog al diepe sloot. Plotseling zak ten tien tegelijk er door. Gelukkig had men ze nog al spoedig weer op het droge en kwamen allen er goed af, ook niet. En wat dat geweer betreft, mijn broer had daar wat kruit in gedaan, toen speelde vader zoo op, dat ik zei, ik zal het buiten wel afschieten op den zeedijk, en dat heb ik toen ook gedaan, maar omdat ik ’t geweer niet vertrouwde heb ik een touwtje aan den trekker gebonden en het zoo afge- vuurd. De politie heeft gezien dat bekl. den hond in het riet stuurde om wild op te sporen, en van het touwtje aan het ge weer heeft hy niets gezien, wel dat hij op een vogel schoot. Eisch 3 geldboeten a f 10 of 4 dagen voor elke boete en uitlevering van het geweer uf f 10 subs. 4 dagen hecht. 14. H. D. van Makkum was den 11 Dec. in zijne woonplaats op straat doch had zulk een wonderlijken pas, dat hij de heele straat noodig had. Dit zwaaien van den eenen kant naar den anderen wil de heer Ambtenaar nu betaald zien met f2 boete of 1 dag. 15. J. A. te Makkum werd den 14 Dec. ook in zijne woonplaats bekeurd omdat hij des namiddags den, weg naar huis niet kon vervolgen, en dus ondersteund door de politie naar huis moest worden gebracht. Bekl. erkent, dat hij dien avond wel wat te veel had, maar hij geeft op, wat er de aan leiding toe gaf. „Ik moest dien Donderdag met schapen hier naar Bolsward voor mijn zwager. Toen wij hier met die schapen op de markt kwamen, deed myn zwager niets dan „protteljen14 omdat wij zoo laat kwa men. Hij zei, ik had mij verslapen, maar dat was niet zoo mijnheer! Ik verslaap mij nooit, mijnheer! ik was om drie uur al van huis gegaan, en toen naar het land om de schapen te halen. Maar mijn zwager was boos, en dat stond mij ook niet aan, daar heb ik eens een slokje op kocht, hier te Bolsward, maar juist niet te veel. Toen ben ik naar Makkum terug geloopen, en heel hard geloopen, want ik was eigenlijk kwaad mijnheerEn ik had aan elke haar wel een zweetdroppel hangen, en ik was toen eigenlijk van de warmte wat aangedaan14. Maar was je dan niet dronken „Nou ja, mijnheer, ik had zooals ik zeide, wel wat gedronken. Maar ik heb dit liever, dan dat ik een ander een halve cent ontnomen had, en nog nooit ben ik met de politie in aan raking geweest.14 Eisch f 1,50 of 2 dagen. 16. J. B. te Arum heeft den 10 Decem ber, d. i. Zondag, een proces gekregen, om dat hij niet belette, dat een hazewindhond achter een haas ging. Bekl, verontschuldigt zich door er op te wijzen, dat die hond niet loopen kon, omdat zyn pooten open waren, en er dus geen sprake van was, dat die hond den haas kon krijgen. Drie getuigen worden gehoord. H. F. Bruinsma had den haas zien loopen en ook gezien, dat de hond er een heel klein eindje achterging. W. Hofstra heeft dit ook gezien, en ook dat bekl. den hond aantrok toen de haas er aankwam, om hem er op attent te maken, doch de hond kon niet loopen en bleef staan. H. Hof- stra heeft wel de haas gezien, doch niet dat de hond er achter ging. Bekl. zegt nogmaals, dat de hond volstrekt niet in staat was om te drijven. Den vorigen dag was het dier op de lange j acht geweest bij Tjerkwerd en had toen de pooten open geloopen. De heer Ambtenaar, die in herinnering brengt dat bekl. het vorig jaar te Harlingen ook heeft terecht gestaan wegens overtreding der jachtwet, eischt wegens het jagen op Zondag en zonder acte of vergunning twee hechtenisstraffen van 7 dagen. Bekl. valt dit blijkbaar wel wat koud op zijn leden. Hij begint althans erg op te spelen en verklaart onschuldig te zyn. Maar ze wil len mij allemaal. Er waren misschien wei 50 jongens en mannen, die den haas naar my toedreven, en omdat ik daar met den hond was, moest ik proces hebben. Ik houd vol, de hond kon niet loopen, en de getuigen zeggen het immers ook. 17. J. T. van Bolsward was den 18 Dec. s avonds op het late uur op straat in ken- nelijken staat. Hij was op de Sneekerstraat, doch wilde op aanmaning der politie niet naar huis, zoodat hij iu ’t bureau mocht logeeren. Eisch 3 dagen hechtenis. 18. J. P. te Sneek voer den 6 Dec. de haven van Stavoren uit met hetzelfde stoom bootje, waarover wij bij No. 9 hebben ge handeld. Toen kwam het de provincie in, en nu ging het er weer uit en beide keeren kreeg de gezagvoerder proces wegens het verzuim, om eerst toestemming te vragen voor het bevaren van het vaarwater. De eisch voor dezen gezag voerder is ook f 5 of 3 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zgnde 26 Januari a.s. Vrijdag is de eerste zitting in dit jaar gehouden, ’t Waren natuurlijk nog onge rechtigheden van het oude jaar, die er be handeld werden, want met nieuwjaar maakt ieder de rekening op, en zoo ook bij de justitie. De achterstallige postjes moeten nu nog verrekend worden. 1. A. D. van Wommels vervoerde den 18 Dec. een wagen volgeladen met zooge naamde Goudsche kaasjes. De politie bezag dit vrachtje eens, en dacht, dat met het oog op de wielbanden van den wagen de vracht wel eens zwaarder kon zijn, dan met het oog op den weg geoorloofd is. Onderzoek is het naaste recht, en daarom 1 kaasje op de schaal en dit woog 6 kilo. L’e kaasjes waren allen van unitorm model en ook even groot. Nu geteld en er waren 225 van die kaasjes. 225 X 6 kilo is volgens Bartjens 1350 kilo. Bij wielbanden van 10 cM. mag de vracht niet boven de 1000 kilo gaan, en dus... de eisch f 5 of 3 dagen. 2. In de zitting van 8 Dec. is behandeld dat B. E. 8. van Zurich den 1 Nov. ge schoten heeft in het land nabij de eenden kooi van H. Kooistra. Dit is toen door ge tuigen bevestigd, maar er ontbrak nog aan het wettig bewijs dat die eendenkooi geregi streerd was, volgens de wet. Thans wordt een bewijs voorgelezen, afge geven door den Commissaris der Koningin, waaruit blijkt dat aan de wettelijke forma liteit is voldaan. De eisch van de vorige maal blijft gehandhaafd nl. f 20 of 4 dagen. 3. 8. K. te Stavoren reed met een twee- wieligen wagen, de gewone menschen noemen het een hondenkar, door Stavoren. 3 honden trokken de kar, en de bestuurder liep er naast. Hij had evenwel zijne honden niet vast, dat wil zeggen, de kar was wel aan de honden, maar de bestuurder niet aan de honden verbonden. Had hy maar een touw of ketting in de hand genad, dat met het andere eind aan de honden was vastgemaakt dan was het goed geweest, maar nu werd de kar als onbeheerd rijdende beschouwd en daarom wordt f 1 of 1 dag geëischt. 4. T. A. te Workum liep over een perceel land naar den molen. Dit land had borden ter waarschuwing dat het pad verboden was. Bekl. verdedigt zich door mee te deelen dat het pad wel 100 jaar over dat land loopt. In den zomer gaat hij er gewoonlijk niet langs, maar in den herfst wef, als hy naar den molen moet, want, zegt bekl. er is vry pad. De politie zegt, dat het land en den molen vroeger aan één eigenaar behoorden, maar dat is nu niet meer ’t geval. Het land is verkocht zonder pad, zoodat dit nu ver vallen is. In deze zaak was gedagvaard IJ. Haagsma, doch omdat deze niet verschenen is, wordt de behandeling der zaak verdaagd. 5. Een mensch kan niet op twee plaatsen tegelijk zijn, men kan dus niet in „de doos44 zitten en naar den Kantonrechter gaan, om ZEA. te laten zien dat men niet dronken is. Den 25 Nov. ’s morgens omstreeks 10 uur vervoegde zich J. K. van Bolsward ten kantore van den Kantonrechter, om te laten zien, dat hij niet dronken was. Heden staat deze J. K. te recht, omdat hy den 25 Nov. ’s morgens omstreeks 10 uur in de Jongema- straat twist zocht met de stadsreinigers en omdat het de politie bleek, dat hij dronken was, werd hij in arrest gesteld ter ontnuch tering. Ra, ra, hoe kan dat? Door de behandeling dezer zaak wordt dit raadsel opgelost. Den 25 Nov., ’t was Zaterdag, zag een politieagent dezen bekl. een tapperij binnengaan, ’t Was toen ruim 9 uur, en toen omdat die agent hem zoo aan dachtig beschouwde, heeft hij gedacht, misschien heb ik proces, ik sta niet in een best blaadje, weet je wat, ik zal den heer Kantonrechter persoonlijk de overtuiging schenken, dat ik toch niet dronken ben. Die voorzorg was wel goed, doch onnoodig, want de politie weet wel dat wanneer het vriest, het ijs terstond niet sterk is, en ook wel dat een die een borrel neemt, nog niet dronken kan genoemd worden. Even later evenwel, schijnt de toestand verergerd te zijn. Misschien heelt hij gedacht toen hij zich zoo knap vertoond had: zie zoo daar kan een borrel op staan, ik ben den dans ontsprongen’t kan ook zijn, dat het drankje eerst later zyn uitwerking deed, maar te ruim 10 uur werd hij opgepakt en hij was dien dag in het arrestantenlokaal heel onrustig, want hij zal toen misschien wel begrepen hebben, dat zijn reis naar den heer Kantonrechter nu nog te vergeefs was geweest. Bij Qe herhaling terecht staande wordt A r. Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1