NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD LSWARD EN WONSERA.DEEL WINKELHUIS „AmicitiaBolsward. Cornelia Bölger, No. 10. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Finale Toewijzing BINNENLAND. DONDERDAG 1 FEBRUARI. BOIiSWARD. Gerri jt Haima van der Wal, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Zaterdag* 1O Fehr. VOOR naanden. handen van het dag. bestuur Hepk. Advjfk i ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en geduldig lijden Na een lang overleed heden te Franeker geliefde Zuster Weduwe van den Heer B. BöLGER. A. BöLGER—Kim. Bolsward, 28 Januari 1900. Wonseradeel, 27 Jan. In de heden gehouden Raadsvergadering is o. a. mede gedeeld, dat heeren Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot verhooging der jaarwedden van de 9 laagst bezoldigde hoofden van scholen tot 1 850 en dat de heer P. Westra te Arum bedankt heeft voor het lidmaatschap van de plaatselijke schoolcommissie. logekomen was eene resolutie van Ged. Staten over een verzoek van de commissie van beheer van den Bilswarder-Harlinger- weg, om nu de Raad hare begrooting niet heeft goedgekeurd, goedkeuring te onthouden aan de gemeentebegrooting. Ged. Staten geven te kennen, dat daartoe geene termen bestaan, dewijl de Raad het door de com missie noodig geacht subsidie op de be- grcoting uitgetrokken beeft. Intusschen spreken zij als hun gevoelen uit, dat de weg, dien de Raad heeft ingeslagen om tot afschaffing van de tolheffing te geraken, niet de juiste mag worden geacht en dat de Raad wel zal doen do begrooting alsnog goed te keuren en met de andere gemeente besturen eene wijziging van den weg in overweging te nemen. Deze resolutie is tot advies in handen van het dag. bestuur gesteld. Hetzelfde besluit werd genomen ten aanzien van een schrijven van den Com missaris der Koningin, waai bij de meening van den Raad wordt gevraagd over de door de directie van de Nederlandsche Tramweg-Maatschappij gevraagde concessie voor de tramlijn Atum-Franeker. De Raad heeft benoemd tot lid van de plaatselijke schoolcommissie wegens het niet aannemen der benoeming door den heer J. Timmer den heer L. 8. Hilarides te Pingjum; tot wegwerker op den kunst weg WaaxensLollum Grauwe Kat H. Riemersma te Lollum en tot onderwij zers aan de scholen te Makkum en Arum S. S. van der Kamp te Baarn en J. Baltjes te behingen. Verder is besloten 1. De armbesturen te Makkum en te Ferwoude te machtigen tot opdracht van de geneeskundige practijk gedurende 1900 aan dr. W. Driendijk te Makkum, onder- ’s avonds 7 uur. Geboden in 12 per- ceelen f 8024. Notaris BRUINSMA stelsel van koloniën is een beurszwendel, de goudmijnen was slechts een onderdeel, dat niet als de grondoorzaak kan gelden. ’t Is wel opmerkelijk dat alle mogendheden tegen de Engelschen zijn, maar meen nu niet, dat het is omdat ze medelijden hebben met die Boeren, omdat die onrechtvaardig behandeld zijn, och neen, er zit wat anders achter, ’t Eigenbelang spreekt er uit. Nederland heeft 30 jaren krijg gevoerd tegen Atjeh, ’t heet omdat daar aan de kusten zeeroof gepleegd werd. Waarom er dan maar geen kruisers heen gezonden om die prauwen dat af te leeren? Waarom ook de binnenlanden bevochten en eigenlijk alle verzet te dooden? Och, hoorders, het geeft zoo’n groot verschil van zienswijze, of men tot de bourgeoisie behoort of niet, ’t verschilt zoo veel in wat positie men geplaatst is, en de oorlog in Atjeh is in ’t belang der Hol- iandsche bourgeoisie, die thans ook erg is op de hand der Boeren. Hun overwinningen worden met groote letters in de bladen ver meld. Waarom is men zoo gestemd? Wel, de Hollandsche bourgeoisie hoopt op de plaats te komen, waar de Engelschen ook zoo graag zouden zetelen. Men hoopt dan een streepje voor te hebben. Ons vaderland is schuldig ten opzichte van zijn koloniën, Frankrijk en Duitschland evenzoo, doch Enge'and was allen de baas. De anderen hebben ’t haar genoeg benijd. Het christelijke Engeland mag zich schamen, hoe het de eerste plichten van naastenliefde ten opzichte van zijn ko loniën in practijk brengt, maar moet Enge land in Achter-Indie thans duizenden, ja millioenen voeden om ze voor hongerdood te behoeden, om de eenvoudige reden dat men ’t land heeft uitgezogen, ook Nederland heeft het op Java vrij ver gebracht. In Zuid- Afrika is echter nog wat te halen, vandaar dat men er alle krachten toe inspant, want ’t is verbazend wat kosten die strijd mee brengt. Het is een strijd in 't belang van het groot kapitaal en de arbeiders dienen er wel eens een goed inzicht in te krijgen, waar het om gaat. Zij moeten tegen die onrechtvaardig heid zijn. Ook ons vaderland doet mee in dien zwendel. De verdrukking van den Ja vaan is niet te loochenen, men leze den Max Havelaar van Multatuli, om te weten boa het daar toegaat. En de Atjeh-oorlog? Ik verklaar ronduit, zegt spr. dat ik sta aan de zijde der Atchineezen en hoop van harte dat zij zullen zegevieren, ter wille der recht vaardigheid en gaarne zou ik hebben dat alle arbeiders in ons land zoo dachten. PAUZE. In ’t systeem, waarin wij leven, brengt de tijd zulke onrechtvaardige toestanden mee, want onze maatschappij berust op het kapi talistisch systeem. De socialisten nu willen verandering, zij willen de schrille toestanden van buitensporige weelde en ontzettende ellende opheffen. Men beweert wel eens dat wij soc. eigenlijk alleen de arbeiders, de paria’s willen helpen, doch dit is verkeerd ingezien. Wij willen algemeene verbetering. Omdat echter de nooden van den arbeider thans het meest op den voorgrond treden, trekt ook zijn toestand het eerst de aandacht, doch de soc. hebben aller belangen op t oog. De Christelijke barmhartigheid, gelijk die zijn moet niet zooals die is komt heel goed met ons stelsel overeen zegt spr. Er bestaat een wet in de natuur: wie zich aan zijn naaste vergrijpt, vergrijpt zich ten slotte aan zich zelf. Het kapitalistisch stelsel nu is niet op naastenliefde maar op egoïsme gebouwd en ’t kan dus niet blijven; de gebreken komen in onzen tijd reeds zoo duidelijk aan ’t licht, dat men wel met blind heid moet zijn geslagen, als men ’t niet ont waart. Doch ’t kost moeite met dat stelsel te breken. Dikwijls hoort en leest men, dat Cham berlain en consorten den oorlog in Zuid-Afrika hebben doen ontstaan, maar men begrijpt toch wel dat enkelen dat niet kunnen. Daartoe heeft de pers, de regeering, de vertegen woordiging, de geheele bourgeoisie in Enge land meegewerkt, ’t is eigenlijk de vrucht van het stelsel van overheercching. In deze maatschappij is de kiem van den oorlog. Gelijk uit vele kleine beekjes een groote stroom ontstaat en soms een on tem baren vloed, zoo is ook uit tal van kleine oorzaken een geheel ontstaan, dat een monster mag heeten. Men begrjjpt het eigenlijk niet, hoe ’t mogelijk is, dat daar duizenden tegenover duizenden gaan staan, om elkander met bommen, granaten, lydiet en alles wat vreeselijk is, te verdelgen. In de kerken wordt steeds gepredikt van liefde en vrede, barmhartigheid en naastenliefde, maar waar is dan toch die liefde? Het kapitalistisch stelsel deugt niet, het moet bestreden wor den, het bezit en het streven naar bezit voert tot twisty in ’t klein zoowel als in ’t groot. scheidenlijk tegen f 550 en f 165. 2. Gunstig te beschikken op een ver zoek van ingezetenen van Arum tot het aanbrengen van eene bestrating ter breedte van 3 meter op een terrein in de kom van het dorp. 3. Het armbestuur te Pingjurn in kennis te stellen, dat de Raad met betrekking tot aan het armbestuur behoorende woningen, toegepast wenscht te zien de bedoeling van het reglement voor de armbesturen, om geen woningen te verhuren aan personen die in staat zijn zelf een woning te huren en woningen, die voor de administratie niet noodig zyn, met machtiging van Gedep. Staten van de hand te doen. 4. Het dagelijksch bestuur te machtigen tot het aangaan van eene tydelyke leening van ten hoogste f 15,000 ter tjjdeljjke voorziening in de behoefte aan kasgeld bij den gemeente-ontvanger. 5. Het kohier van schoolgeld over het 4e kwartaal van 1899 vast te stellen tot een bedrag van f 395,61. Door de in de vorige vergadering be noemde commissie werd rapport uitgebracht over de aanvrage om subsidie voor de tramlijn Franeker-Bolsward-Workum. Da commissie stelt voor, aan de Ned. Tramweg- Maatschappij gedurende 10 jaren een ren teloos voorschot van f 10,000 te verstrekken. Dit rapport is tot de volgende vergadering aangehouden. Oostermeer, 29 Januari, ’t Volgende standje baarde hier vrij wat opzien. Een meisje van Hantum zal in ’t huwelijk treden met een schipper van Rottevalle. Zijne fa milie hier was er erg tegen en trachtte door alle middelen hem van voornemen te doen veranderen, niet het minst, door kwaad van haar te spreken. Toen zy nu haren aanstaande zou bezoeken en deze haar van de stoomboot hier af haalde, stond de fami lie tot ontvangst gereed, een lid met in koolteer gedoopte handen om haar wel kom te aaien. Toen men echter haren vrijer bij haar zag, trok men zich terug en be paalde zich tot uitjouwen en uitzinnig lawaai, waardoor een oploop ontstond, alsof ’t ker mis was. Stavoren, 29 Jan. Het scheepvaart verkeer is thans weder in vollen gang en veroorzaakte in de laatste dagen in onze haven eene enorme bedrijvigheid. Uit de provincie kwamen tal van zwaar geladen tjalken, die met de vele binnenscheepjes Morra en Fluessen op schilderachtige wijze stoffeerden. De scheepvaart-beweging op onze haven is in 1899 beduidend minder geweest dan in 1898. In 1898 werden geschut 3420 schepen met een inhoud van 253407 tonnen, in ’99 2836 schepen metende samen 213396 tonnen. Gaasterland. De plannen van aanleg van een tramlijn Stavoren8t. Nicolaasga. met zytakken naar Lemmer en Sneek, heb ben begin van uitvoering gekregen. Twee heeren uit Den Haag hebben te Sloten met het stadsbestuur reeds eemge opmetingen gedaan. In verband met de oprichting eener badplaats in Gaasterland mogen we verwachten, dat met bekwamen spoed ge handeld zal worden. Heereuveen, 29 Jan. Door onbekende oorzaak ontstond heden brand in het kleedermagazijn van den heer S. Ballast, firma v. d. Schaar op den Heerenwal. Voor p. m. f 1000 aan manufacturen ging verloren. De goederen waren verzekerd bij de Maatschappij „’s Hertogenbosch.* Zaterdag had nier een schoorsteenbrand plaats bij den heer M. Visser. Het vuur kon gelukkig nog tijdig worden gebluscht. Leeuwarden, 29 Jan, Heden avond geraakte bij de Hoeksterbrug een vracht wagen uit Buitenpost, na het uitspannen van het paard, door den hevigen wind in de gracht. Het vrachtgoed moet nagenoeg verloren zijn. Gorredijk, 29 Jan. De trek van vrou- weiyk dienstpersoneel naar andere provin ciën, voornamelijk naar Holland, is zoo groot, dat er hier groote behoefte komt aan dienst boden. Indien er niet spoedig verandering komt, wordt het een kritieke toestand voor vele huismoeders. Ooststellingwerf, 29 Jan. Door iemand uit deze gemeente is te Oosterwolde eene export-slachterij opgericht. Nu al eenigen tijd lang worden door hem in de environs nuchteren kalveren opgekocht tegen den prjjs van ongeveer f 5.50 per stuk, daar hij op zich heeft genomen in een jaar tijde 2000 van die dieren „geslacht* uit te voeren. De arbeid die de mensch verricht moet in overeenstemming zijn met de behoefte. Een eerste voorwaarde van den arbeid is dat hij onafhankelijk zij en dan brengt arbeid geluk, dan is het leven eerst genot voor het individu, want meene niet, dat het geluk in rijkdom schuilt. De rijkdom strekt den mensch tot ongeluk. De weelde voert tot onmatigheid in zinnelijke genoegens, het lichaam kwijnt onder die weelde. Ik heb in een groote stad nauwlettend gezocht naar iets schoons, maar heb er ondeugden ellende gevonden,ook onder de allerhoogste standen. Het geld is in onze maatschappij de ziel, alles is er voor te koop, slechts geen blijvend geluk. Het is een his torisch verschijnsel dat de sterke de zwakke overheerscht, en ook dat de weelde voert tot verderf. In de tegenwoordige staathuishoudkunde geldt de regel het arbeidsproduct is het doel, arbeid het middel, ’t Is juist het gevolg van dit stelsel dat er een speculatie ontstaat op de productie, wie ’t meest kan voortbrengen in korten tijd wordt de baas en ’t gevolg er van wordt, dat twist ontstaat, de oorlog is het gevolg ’t stelsel. Men moet de stelling omkeeren en zeggen arbeid is doel, product het middel. Men moet breken met het stelsel van bezit. Arbeid, vrijwillige arbeid brengt geluk, gezondheid, maar dan geen 12 uren of langer, neen, 8 uren is voldoende. Laten wij trachten te breken met de maatschappij, waar alles op verkrijgen en op vermeerderd bezit is gebaseerd, waar de wetten dien toe stand bestendigen. Trachten wij te breken, gelijk er zoovelen doen, die den arbeid in de vrije lucht verkiezen boven’tduffestadsgewoel, breken met een stelsel van zelfzucht, want men kan de wetten der natuur niet straffe loos veronachtzamen. Laten wij het kapita listisch juk afwerpen en trachten de vrye beschikking over onze spierkracht te be houden. Arbeid moet dan ons doel zijn en product het middel en dan zal men nimmer vrede kunnen hebben met een strijd, met oorlog, moord en doodslag. Als men de zaak goed inziet en doordenkt, kan men een gelukkig mensch worden. (Applaus.) De Voorzitter vraagt daarop of iemand der aanwezigen met den Spreker in debat wenscht te treden. Daar niemand zich aan meldt, sluit hij met een woord van dank aan den Spreker, de aanwezigen en de directie der sociëteit, de vergadering. De Notaris M. SCHOTMAN Mz< te Bolsward, zal, op Zaterdag, den 3den Februari 1900, des avonds ten 7 ure, by AGE POSTMA aldaar, publiek veilen L Een uitmuntend De Transvaalsche bladen, bijvoorbeeld Kde Bloemf>nteinexpresseu' hebben reeds lang er op gewezen, hoeveel goud de Engelschen jaarlijks uitvoerden en te Londen aan de markt brachten en ook de diamanthandel was geheel in handen van een Engelsch syn dicaat. In dat opzicht waren de Engelschen reeds de baas en behoefden ze geen oorlog te zoeken. De Engelschen zelf geven dan ook andere motieven aan. Het heet dat men voor de rechten der uitlanders in de bres sprong. Men wilde voor vreemdelingen bur gerrecht hebben en hoewel men in Engeland zelf een 10 jarig verblijf eischt, voor men als Engelschman beschouwd wordt, heeft de Transvaalsche regeering den termijn op 5 jaren verkort, dus men kon al tevreden zijn, doch neen, men wilde meer, men zocht een voorwendsel tot een strijd, waarvan de oor zaken dieper zijn te zoeken. De Hollandsche pers spreekt wel eenparig dat het alleen om de goudvelden gaat en dat die vreemdelingen rechten aanleiding tot den strijd gaven, Spreker wil de oorzaak dieper zoeken. Ne derland voert reeds 30 jaren strijd tegen Atjeh en die strijd heeft in den grond dezelfde oorzaken als de Transvaalsche oorlog. Engeland heeft nu echter 't ongeluk, dat het een natie tegenover zich kreeg, die tegen haar was opgewassen. De 19e eeuw heeft de ontwikkeling van het machinewezen meegebracht, waardoor een geheele ommekeer in de industrie is ont- staan, de handenarbeid werd haast te niet gedaan. Engeland is het vaderland der ma chines, zy zijn daar uitgevonden en 't eerst geëxploiteerd. IJzer en steenkool waren in den bodem voorhanden, en ’t ligt voor de hand.dat het nu een voorsprong had op de andere natiën en reusachtige kapitalen zich daar hebben opgehoopt, want door de machi nes wordt zooveel geproduceerd, dat er kon worden uitgevoerd tegen groote winst. Al lengs zijn ook bij de andere volken de ma chines ingevoerd en de uitvoer daarheen werd daardoor gestremd, doch naar andere streken van afvoer werd omgezien. Het uit- voerstelsel breidde zich uit tot de andere werelddeelen en dan het liefst naar koloniën, waar men zelf den prijs kon bepalen, en door monopolie de concurrentie, die ontstond, te weren. Reeds het continentaalstelsel van Napoleon was een gevolg van het uilvoer- stelsel van Engeland, de Fransche bourgeoisie gunde den Engelschen die vourdeelen niet. Later hebben ook Frankrijk, Duitschland en anderen, de Engelschen nagevolgd door te trachten koloniën ie bekomen. De uitbreiding der Fransche vloot zal 175 mil), franc kusten, in Duitschland zijn de vlootplannen in de maak, want die landen willen zich sterk maken om in den vreemde macht te krijgen, voor den uitvoer daarheen. In China is de strijd reeds ontbrand om elk een stuk te krijgen. In den grond is dit niet andeis, dan een strijd van het groot kapitaal om zich te verrijken met de winst van millioenen en de Zuid-Afrikaansche oorlog is aan die oor zaak toe te schrijven. Zuid-Afrika is ’t land voor uitvoer bij uitnemendheid, de bodem bovendien rijk aan kostbaarheden. De Eu- gelschen hebben de Kaapkolonie reeds, in Natal waren zij baas, maar men wilde nog verder gaan, voor soms andere kapers op de kust kwamen. Deze oorlog en ’t geheele Bolswardsche Courant. TE up UKi (-VUV4 o'xA VIXV-LMMIUS'I U1UUXJ, ....MUo. 11- KZOX1 zoo vrij dit in twijfel te trekken. In de eerste plaats kan ik er op wijzen dat de Engelschen reeds den goud- en diamanthandel in handen hadden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1