NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABÖ S| WONSERAÖEEX. No. 12. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. 31 I 1 Illustraties van de week. BINNENLAND. F/ Li ai VOOR I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. )ooocxxxXhKXXXxxxx^ DONDERDAG 8 FEBRUARI. Het weekblad Hollandia heeft hetzelfde denkbeeld in prent gebracht als de Amst. Ct. deze week. Zij geeft de „Natalsche Rutschbaan te zien. Welgemoed gaan de Engelschen den Spionkop op, maar er af gaat niet zoo best. De wagentjes derail- leeren en onder ’t roepenWij gaan niet terug** verdwijnen de rooibaatjes over de Tugela. Het spreekt van zelf dat er meer zijn, die dat fameuse „Wij gaan niet terug,nu het, men kan haast zeggen tot een vlucht is verkeerd, in beeld brengen. Zoo de Groene. Daar staat Joubert hoog in de lucht met zijn gelaarsd been en voor hem uit vliegt over de Tugela, Buller, wien de Boerengeneraal toeroept: Zeg nu nog eens, ik ga niet terug. Ook Vooruitgang, illustreert den terug tocht van Spionkop. Daar stormt John Buil, als stier afgebeeld met een zwaren kop, vooruit, maar Joubert heeft er niets anders dan een:„Ga je gang maar, John Buil, mijn Spionkop is harder dan jouw stierenkop voor over. Hoe Engeland eigenlijk in Zuid-Afrika vast zit, vertelt de kleine plaat in de Groene. Daar zien wij een Chineesche pa gode in brand staan. Duitschland, Rusland en Frankrijk stormen ijverig met blusch- middelen toe wie weet wat er te halen is, niet waar en ook John Buil wil er heen loopen, maar daar pakt oom Paul hem bij zijn jaspand en John heeft toekijken. Uilenspiegel komt met drie oorlogsprentjes voor den dag. Boven het eerste, onder het motto „Die zich verhoogt, zal vernederd worden** en voorstellende John Bull, die den „beker der schande** in de hand heeft, met tegenover zich generaal Joubert, staat A d f u n d u m. John Buil (stotterend): En.., en... en... moet het dus JoubertLeeg tot op den bodem, canaflle. Het tweede prentje geeft mr. Chamber- lain te zien op bezoek bij koningin Victoria na de nederlaag van Spionkop. De Koningin zit met een groote kist chocolaad bij zich. Chamberlain Majesteit, het ongeluk ver volgt ons. Wij verloren ten Noorden van de Tugela bijna 2000 man en Warren werd van Spionkop gejaagd. Victoria: Zie daar, Joe, is nog een kist chocolade. Zend die aan Warren, om hem te troosten. Het derde prentje geeft ten slotte te zien Let groote kanon van Cecil Rodes, een champagne-flesch, juist gesprongen, en in den rook de woorden„geen hoop meer** latende zien. Cecil Rhodes staat er treurend bij te kijken en zegt Mijn laatste hoop vervloog, De champie-kelder droog. „Lang Cecil" breekt zijn nek, ’t Is dan wel „triple sec**. De Tijd voert ons in een vertrek waar een aantal diplomaten bijeen zijn, onder wie ook dr. Leyds. Terzijde staan de En- gelsche gezant en John Buil. Het onder schrift ter verklaring luidt John Buil (tot wien op de diplomatieke feesten te ’s Hage, Parijs en Berljjn de ge- isoleerde Engelsche gezanten hun toevlucht namen)Zoo, is dat nu die intrigant, de vertegenwoordiger van een volk, dat geen diplomatie heeft, zooals de hertog van De vonshire dr. Leyds noemde. En dat volk heeft zonder iets te zeggen tegenover andere staten!... Het zal Leyds toch nog al wat kosten, als hij behalve de Pers ook die di plomaten moet omkoopen Met een heel aardig plaatje illustreert de Spectator de Engelsche opsnijderij. Het heet: „De droom van een Eogelsch soldaat**. Tommy Atkins heeft een geweer in de hand, met een mijlenlang bajonet er op, waarmede hij door bergen en kopjes steekt, en ten slotte nog een Boer weet op te prikken als een degenvisch zijn prooi. In de Illustrirte-Zeitung vindt men deze week het Transvaalsche Volkslied benevens de muziek, met een klein maar goedgelij- kend portret van de componiste dichteres van het lied, mejuffrouw Van Rees. In Graphic en London News worden de platen steeds beter. Nu vindt men er behalve portretten van gesneuvelde officieren en sol daten, die zich zeer dapper hebben betoond, ook groote afbeeldingen van de generaals Woodgate en Warren in. Aardige kiekjes zijn ook die van generaal Joubert en zijn zoon met hun naaste omgeving, bezig met tegen een wagen geleund het ontbijt te ge bruiken en die van een opgebroken spoor lijn door de Boeren. Men kan zoo zien, dat het voor de Boeren maar een oogenblik werk is om een lijn onbruikbaar te maken. knecht verscheen niet dadelijk, zoodat de boer, onder het aanroepen van het Opper wezen, den knecht, die zich reeds ter ruste had begeven, zelf ging halen. Hem geen tijd gevende zich behoorlijk te kleeden, werd hij door S. naar het vertrek geleid, waar zoowel manlijke als vrouwe lijke leden der godsdienstige secte bijeen waren. De landbouwer S. wil den duivel nu be zweren, en de knecht, die van het verward geschreeuw niets begrijpt, wordt onverwachts zoodanig met een ijzeren blaaspijp op het hoofd geslagen, dat bij onmachtig ter neder stort. Nu vallen allen op hem aan en slaan hun slachtoffer dusdanig met stoelen en allerlei voorwerpen, dat de dood weldra intreedt. Toch gaat men met slaan en trappen door, reden waarom het lijk, waar van hoofd en alle ledematen gebroken zijn, totaal onherkenbaar is. In den morgen begeeft de boer S. zich op weg, om de tijding aan zijn moeder te Batenburg te gaan brengen; bij zijn thuis komst bereidt men hem een geestdriftvolle ontvangst, zelfs heeft een gastmaaltijd plaats, waarbij godsdienstige liederen worden ge zongen. Het vertrek, waar het gebeurde plaats vond, moet alle beschrijving van een com pleten chaos te boven gaan, o.a. stukgeslagen stoelen met bloed bespat, liggen in de grootste wanorde dooreen, terwijl bijna alles met bloed bestreken is. Tom het gebeurde bekend werd, heeft men den vermoedeljjken dader in hechtenis genomen en naar Tiel overgebracht en zijn reeds meerdere medeplichtigen daarheen gevoerd. Zondagavond heeft men bij velen der dwepers de ruiten ingeslagen, zoodat ver sterking van politiemacht is aangevraagd en verkregen. De agitatie in het dorp is groot. De Arnh. Crt. verneemt nog: De zaak heeft zich op de volgende wijze toegedragen. Reeds eenigen tijd bestond onder een ge Protestanten een godsdienstige secte, die ijverig oefening hield. Nu was er bzeloten, dat er eenige zoenoffers moesten vallen. Ten uuize van den moordenaar 8. was ’s avonds een vergadering, waarbij kren- tebrood en mik de plechtigheid verhoogden. Een vrouwelijk lid van de secte, in Duitsch- land woonachtig, was expres voor deze ge legenheid overgekomen. Ongeveer 3 uur ’s nachts roept 8. zjjn knecht, 38 jaaroud, afkomstig uit IJzendoorn en slaat hem, terwijl hij binnenkomt, met een bijl de her senpan in. Daarna vallen de andere aanwe zigen onder het zingen van psalmen op het lijk aan en verscheuren het geheel, daarbij de stoelen op het lichaam stuk slaande. In de hartstreek waren 25 wonden en een oog getuige verhaalde, dat nog slechts één rib in het lichaam aanwezig was. Het publiek is bepaald oproerig van woede en de woningen van veel Protestanten heb ben het moeten ontgelden, ook de woning van den dominé van Altforst en die van Maasbommel, die de wijk heeft genomen. Do justitie arresteerde ook een zekeren 8. uit Maasbommel, die eveneens een offer willende brengen, kinderen uit het dorp te lijf wilde. De vrouw van den moordenaar 8. verklaarde dat haar oudste dochtertje (een voorkind van haar) ook geofferd zou worden. Hare 5 kinderen zjjn haar daarom ontnomen en bij familie ondergebracht evenals 3 kinderen van een weduwe 8., ook tot de secte behoorend. De bevolking is zoo verbitterd, dat de Burgemeester hedenavond de hulp van de maréchaussée of militaire macht heeft ge- requireerd. De leden van de secte behoo- ren allen tot den gezeten boerenstand. De moordenaar 8. beweert dat hij Jezus is, ein ander, zekere D. zegt, als hij de drei gende dorpsgenooten voor zjjn erf ziet, dat een millioen engelen van God hem bescher men. 8., die gevangen is genomen, is door het volk erg mishandeld, terwijl een broe der van den moordenaar den-Maas in werd gedreven. Man heeft hier dus te doen met godsdienstwaanzin bij een groot aantal per sonen tegelijk. Nader vernemen wij nog: De politie heeft gisteren met de blanke sabel het erf van D. te Appeltern tegen het volk beveiligd. Tezamenscholingen van meer dan 3 personen zijn door den Burge- gemeester verboden. Door het water verrast. Te Schier monnikoog is Zondagavond de lichtwachter Sweers met zjjn 15-jarig zoontje op de wijde strandvlakte, De Balg geheeten, ten Oosten van het eiland, verdwaald. Zij werden door het opkomend getjj verrast. Uren lang ston den zij in vier voet water. Toen zij Maan dagmorgen werden gevonden, was de jongen van kou en vermoeidheid bezweken. De vader zal het leven er afbrengen. locomotief kwam geheel buiten de rails op den weg te staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Noordwolde, 5 Febr. Heden morgen hebben de stoelenfabrikanten, die in navol ging van de knechts een vereeniging hebben gevormd, weer vergaderd. Zij besloten in ’t vervolg hun waar allen tegen denzelfden prijs te verkoopen en aan de eischen der stakers toe te geven. Een viertal patroons heeft evenwel tot nog toe geweigerd zich bij de patroonsvereeniging aan te sluiten. Om nu te voorkomen, dat deze als onder kruipers optreden, heeft de patroonsver- eeniging besloten hun het werken onmoge lijk te maken, door de knechts, die anders bij de weigerende patroons werken, over de verschillende fabrieken van de aange sloten patroons te verdeelen. Het voorstel der patroons, heden middag aan de stakers bekend gemaakt, vond bij dezen algemeenen bijval. De positie der „onwillige** patroons is daardoor zeer zwak geworden. Akkrum, 5 Febr. In overleg met de patroons alhier hebben de timmerknechten 1 cts. loon per uur meer bedongen, ingaande 5 Febr. Het uurloon bedraagt thans 14 cts. Oudeschoot, 5 Febr. Een der beste paarden van den landbouwer 8., ter waarde van vjjf- a zeshonderd gulden, is plotseling gestorven, vermoedelijk door verstopping. Heidenscliap, 5 Febr. De hooge stand van het water veroorzaakt hier vrij wat ongerief en overlast. De communicatie laat veel te wenschen over en van geregeld school bezoek kan voor de jeugd geen sprake zjjn. Sommige gezinnen zijn door een defect aan een watermolen er slecht aan toe. Met een bootje komen ze in en uit hunne woningen. Beets, 4 Febr. Twee jongetjes, een van 6 en een van 5 jaar, zjjn heden alhier in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. De onmiddelljjk ontboden geneeskundige kon slechts constateeren dat de levensgeesten waren geweken. Oostdongeradeel, 4 Febr. Ook hier in ’t noorden der provincie hebben we te klagen over bloeddorstige, roofzuchtige hon den. Onder de dorpen Anjum en Paesens zijn verscheidene schapen door honden ge dood en verscheurd. De politie doet onder zoek naar de eigenaars der honden. Houtigehage, 4 Febr. In denlaatsten tijd werden in deze envrions ettelijke kook potten gestolen, welke dan stuk werden ge slagen en voor oud jjzer verkocht. Van de daders echter geen spoor. Heden nacht is het evenwel aan W. Venema en W. Lin deboom, terwijl zij den ingestelden plaatse- 1 ij ken nacht wachtdienst vervulden,gelukt een paar daders op heeterdaad te betrappen, toen zij zich reeds met den pot van eerst genoemde uit de voeten maakten.’t Waren W. v. d. M. en B. D., beiden reeds bij de justitie bekend. Leeuwarden, 6 Febr. Door de Leeu warder Slagersvereeuiging zijn reeds drie koeien afgekeurd. Er is sprake hier eene Volksapotheek op te richten. Ean paar waaghalzen probeerden het ijs, zakten er deor, doch werden spoedig gered. De Maiia-Louisastraat wordt meer en meer flink bebouwd. Da Nieuwe Leeuwarder Ijsclub heeft hare tent weder opgeborgen; ze geeft de hoop op, dat er dezen winter nog ijs voor hare feesten komen zal. Hemrik, 5 Febr. 8ierk van Gorkum, die onlangs door 8. v. H. is aangevallen, is weer heelemaal klaar. Sedert primo Dec. j. 1. zjjn hier 12 personen overleden, ’n Groot getal voor ’n aorpje van nog geen 5l)0 inwoners. Het water is hier gewel dig hoog; ’t staat met de bermen gelijk. Onze oudste inwoner is van 1812 en die op hem volgt van 1813. Zij zjjn beiden wel varend. De trek naar Duitschland begint weer en de werkkrachten zjjn hier schaarsch. Hooger loonen is ’t gevolg er van. Hepk. Adv. bl. De moord te Appeltern. De Tielsche Courant bericht over den moord te Appeltern het volgende Sedert eenigen tijd houdt een zekere categorie Protestanten van streng orthodoxe richting wekeljjks godsdienstige bjjeen- komsten. Vrijdagavond had ten huize van den landbouwer Scherf’ te Appeltern, aan de Blauwe Sluis, een dergelyke godsdienstige bjjeenkomst plaats. Het schijnt, dat bjj de aanwezigen zich de gedachte heeft gevestigd, dat de duivel in huis was en zjjn zetel had gekozen in het lichaam van den knecht J. Brinkman. Tegen één uur ’s nachts gelastte de land bouwer de meid den knecht te gaan roepen, die door den duivel bezeten zou zijn, De Ten slotte willen wij nog een Nederland- sche politieke prent uit Vooruitgang ver melden. Daar staan mrs. Veegens en Borgesius bij elkaarer komt een ongelukkige stumperd op krukken aanstrompelen, die voor zjjn borst een plakkaat draagt waarop men leest „Kieswet van Houten. Nu is zooals men weet een wets-ontwerp op de komst om de techniek dezer wet te verbeteren, maar velen zien er geen heil in. Ook mr. Veegens volgens Vooruitgang niet. Hjj zegt toch tot den Minister: „Denk je nu werkeljjk, dat er nog een middel is, waardoor die ongelukkige stakker nog eens recht op zijn beenen zal komen te staan Amst. Ct. Hilldeloopen. Alles heeft zoo zjjn tijd en zijne wisseling. In onderscheidene bladen is meegedeeld, dat ’t vereenigingsleven hier diepen wortel heeft geschoten, waarneem baar uit ’t vele aantal vereenigingen. Nu, er mogen er een dertig zijn en dat zegt nog al iets op eene gemeente van goed duizend zielen. Een drietal werklieden-vereenigingen, een drietal dames Dorcas- enz., dan klimt men al spoedig op. Neem daar nu bjj een viertal kiesvereenigingen en het derde deel is al bereikt. Of ’t er beter op is geworden Niemand, die op deze vraag volmondig ja zal durven zeggen, tenzjj het warhoofd, dat den regel is toegedaanin troebel water is ’t goed visschen. De oude eendracht, alom geprezen, is hier zoo goed als geheel ver loren en zelfs de christelijke vereenigingen vechten onder elkaar. Hunne jaarfeesten volgden elkander snel op. Avond op avond had men hier chocolade-meetings, oud-pre- dikanten kwamen over, men genoot en genoot toch niet. Ook al weer ruzie, al moge het een christelijke heeten. Evenzeer in ’t onchristelijke werkliedenverbond. Wanneer zal ’t duizendjarig rijk van vrede aanbreken Workum, 31 Jan. Bjj de heden alhier gehouden aanbesteding in de stais-armen- kamer, wegens de levering van 500 roggen- brooden was ingeschreven door E. de Jong met f 83,88, C. Damstra - 89,55 en K. J. de Vries - 81,75. Gegund aan den laagsten inschrijver. 5 Febr. Zaterdagavond j.l. werd op de bovenzaal van Mej. Wed. Oosterhoffde Leerplicht-Meeting gehouden. De Voorzitter, de heer Haringsma, onder- wjjzer te Warns, opende de vergadering en constateerde het feit, dat alle Vrjjzinnige vakvereenigingen en de Vrijzinnige politieke vereenigingen uit dén Z.-W. hoek van Fries land hunne medewerking hadden verleend tot het beleggen van deze vergadering. Hij gaf daarna het woord aan den beer Mr. H. Smeenge, lid v. d. Tweede Kamer der Staten Generaal. In klein bestek een relaas te geven van het geiprokene, is onmogelijk, doch het mag hier gezegd worden, dat deze afgevaardigde zich deed kennen als een warm voorstander van Leerplicht met verplicht herhalings- onderwijs. In schoone, doch hoogst eenvoudige taal, I uitgesproken met den gloed der overtui ging, wist hij zjjn 80-tal toehoorders te boeien tot het einde. Het luide applaus, dat den spreker toen ten deel viel, kan gerust beschouwd worden als een bewijs van sympathie voir deze voor geheel Nederland zoo hoogst belangrijke zaak. Wie nog geen beslist voorstander was van Leerplicht, moest dit worden na de behan deling van dit onderwerp door den heer Mr. Smeenge. Van de gelegenheid voor debat of het vragen van nadere inlichtingen werd geen gebruik gemaakt. Friso. Wieuwerd. Met de verlichting ten platten lande is het over het algemeen nog treurig gesteld, vandaar dan ook, dat men byna geene courant in handen kan krijgen, ot we vinden melding gemaakt vau onge lukken tengevolge van de duisternis. Zoo gebeurt het nu en dan ook hier, dat aan de halte een reiziger aan den verkeerden kant den trein verlaat en terecht komt in de spoorsloot. Ook de wandeling van de halte naar het dorp is bjj donkere maan een waar kunststuk; de weg toch is zeer smal en aan beide zijden loopt het vaarwater. Ook be vindt zich aan dezen weg de stoomzuivel- fabriek, zoodat het zeker zeer gewenscht zou zijn, dat op de eene of andere wijze in dezen gevaarlijken toestand werd voorzien. Fr an. Ct. Sneek. Maandagmorgen derailleerde de tram tusschen IJsbrechtum en Sueek. De »j a Bolswardsclie Courant, V. -■ ■c R

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1