NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSERADEEL I ;l No. 14, Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 15 FEBRUARI. BINNENLAND. I VOOR 5. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vrijdag 9 Februari 1900. Haricli, 12 Febr. Heden middag is bij de Ned. Herv. Gemeente alhier beroepen ds. J. van Rijs te Tjerkwerd. Leeuwarden, 11 Febr. Heden had onder leiding van den heer Edo J. Bergsma, eersten voorzitter van den Algemeen Aed. Wielrijdersbond, in het hotel „het Wapen van Friesland* alhier de afdeelingsverga- dering plaats, ter verkiezing van een afdee- lingsconsul en van zijn plaatsvervanger. De beide aftredende functionarissen, de heeren R. Paehlig te Sneek en H. O. van der Hoek te Harlingen werden als zoodanig hei benoemd. Daarna had een opgewekte bespreking plaats over de aanstelling van nieuwe consuls, het plaatsen van verband en hulpkisten en van wegwijzers, de aan stelling van bondarijwielherstellers, de pro- paganda-middelen enz. Ten slotte werd het voorstel van den heer Hk. Albers, consul alhier, om in dit jaar een wieierfeest te houden, zoo mogelijk in het Oranjewoud, in beginsel aangenomen. Heden morgen in de vroegte schoot de beheerder van het pontveer Grachtswal Nieuweweg bij het ijskloppen voorover in de gracht. Hij verwondde zich op drie plaat sen zoodanig, dat een schipper hem slechts met veel moeite kon redden. Achter den Prinsentuin geraakte een jongeling te water, die eveneens weer behouden op het droge werd gebracht. Harkema-Opeinde, 12 Febr. Een paar mannen hier zouden naar Engeland, om daar in de veenen te werken. De dag huur leek hun mooi toe, maar de vrees, dat de Engelschen ze soldaat zouden maken en naar Zuid-Afrika zenden om tegen de Boeren te vechten, was sterker, en ze bleven thuis. Beetsterzwaag, 12 Febr. Terwijl een paar timmerlieden alhier bezig waren een eik te vellen, door hem bij den grond at te zagen, begon de boom plotseling in tweeën te spatten, met dit gevolg, dat een der werk lieden, een bejaard man, de opsjaitende helft tegen den rug kreeg en een eind wegge slingerd werd. De man werd naar zijne woning vervoerd, waar dadelijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Daar de man koorts heeft en erg klaagt over pijn, wordt verondersteld, dat hij inwendig zal zjjn gekneusd. Steenwijk, 12 Febr. Het bekende Stap- horater boen je, de heer P. Stegemans, van wien men de grootste wonderen vertelt, zal de Ijjdende menschheid in ’t vervolg ook te dezer stede in de gelegenheid stellen hem te raadplegen en daartoe, met morgen te beginnen, iedere maand één zitdag houden. De consulten zullen worden bijgewoond door zekeren dokter Voorman. Vooral uit Fries land schijnt men de patiënten te verwachten. Lemmer, 12 Febr. Onze haven is weer door het ijs zoowel voor stoom- als voor zeilschepen gesloten. De havenvuren zijn gebluscht. De Lemmer nachtboot, gisteren avond met bestemming naar Amsterdam van bier vertrokken, moest na ruim een uur in het ijs gezeten te hebben, onveirichter zake in onze haven terugkeeren en heeft dan ook voorloopig haar dienst weer gestaakt. llepk. Adv, Bl, het pad niet recht kon maken, wordt f 2 of 1 dag geëischt. 6. J. L. te Witmarsum was den 7 Jan. ook in abnormalen toestand, toen de maré chaussees hem ontwaarden en zijn mispas sen kosten hem nu waarschijnlijk f5 of 3 dagen. 7. P. L. v. H. te Witmarsum was dien zelfden dag hier te Bolsward. Hij maakte zooveel drukte en kabaal, dat een der nacht- wachts hem moest bekeuren wegens dron kenschap. Eisch f5 of 3 dagen. 8. J. Z. van Langweer lag met zijn woonschip in de vaart bij den Harlingerweg. Hem was door de politie aangezegd te ver trekken, maar den 11 Jan. was hieraan niet voldaan, en dus volgde een proces. Eisch fl of 1 dag. 9. G. K. van Dedgum, alsvoren. Eisch idem. 10. K. de B.S. Z.P. V. en P. J. allen te Workum zijn op Zondag 7 Jan. aan ’t centjespelen geweest in een steeg aldaar, en ze konden, toen de politie om het hoekje kwam, hun boeltje niet zoo gauw pakken, of hun euveldaad was door den agent op gemerkt. De agent deelde nog mee, dat sommige jongens daar Zondags zoo druk aan het spelen zijn om geld, dat naar hem is verteld, een der beklaagden een Zondag te voren wel een gulden met dat spel heeft verdiend. De laatste bekl. is aanwezig, bij bekent dat zij aan het spelen waren, doch niet op straat. De politie getuigt evenwel dat deze steeg behoort tot „de openbare particuliere weg.* Eisch voor ieder f 0 50 of 1 dag. 11. W. V. geneesheer te Koudum liep om den weg te bekorten, door het land van 8. v. d. K. Deze boerin heeft borden op het land doen plaatsen, dat het pad daar verboden is. Toen dokter toch het pad bjdiep, ging zij een klacht instellen. Th. jaagd hebben. De hond was niet bij hen, maar liep met een jongen van Parrega daar langs. Thans komen de getuigen a decharge achtereenvolgens voor. A. Bangma van Parrega, B. Cousijn van Pingjum, H. Cu- perus van Witmarsum, A. Strikwerda van Wons, L. Rijpma van Witmarsum, P. van der Wal en J. de Jong beiden van Parrega. De verklaring van allen komt hierin over een, dat men wel gezien heeft, dat zij over den dijk zijn geweest om te zien of de haas dien kant ook op was gegaan, maar dat zij daar jaagden heeft niemand gezien, en of schoon nu de onbez. rijksveldwachter nog verklaart, dat hij van de beklaagden den indruk heeft gekregen, dat zij in den pol der liepen om wild te zoeken, acht de heer Ambtenaar de overtreding niet overtuigend bewezen, en vraagt hij mitsdien vrijspraak. Deze zaak heeft echter een geruimen tijd in beslag genomen, zoodat het al reeds kwartier over éen was, waarom nu een half uur pauze werd gehouden, 16. P. J.H. v. 8. en R. de B. van Workum moesten daarna terecht staan, be schuldigd van een bombardement met sneeuw ballen te hebben uitgevoerd op een lantaarn. De eerste beklaagde verklaart echter dat hij ’s namiddags er niet bij was, en de getuige J. van Dijk verklaart ook dat hij wel de 2 laatsten met sneeuw op de lantaarn heeft zien gooien, maar de eerste niet. De volgende getuige J. Visser heeft de eerste bekl. ’s morgens omstreeks half twaalf wel met sneeuwballen zien gooien, maar in het ver baal is slechts sprake van 2 uur ’s namid dags, waarom de heer Ambtenaar voor den eerste bekl. vrijspraak vraagt, en voor de andere twee elk f3 of 2 dagen. Voor dezen is het dus een wel wat te dure lol geweest. 17. J. K. te Workum was den 11 Jan. aan den trekweg te Parrega dronken. Eisch f2 of 1 dag. 18. E. H te Koudum had een melkwa gen onbeheerd aan den weg staan den 16 Jan. ’s Morgens halt zes reeds kwam de politie er langs, en toen werd hij bekeurd. Het is den agent meegedeeld, dat de wagen daar gedurende den nacht aan den weg stond, en de publieke weg is geen verblijf plaats voor wagens. Eisch f 3 of 2 dagen. 19. J. A. te Koudum was den 14 Jan. ’s avonds omstreeks 10 uur erg druk. Hij vloekte en tierde zoo, dat de agent er een verstoring der openbare orde in zag. Eisch f 3 of 2 dagen. 20. J. P. H. te Koudum hadden 13 Jan. een 10-tal voerbakken onbeheerd op den weg staan. Eisch f 1 of 1 dag. 21. M. L. te Makkum, stoombootkapitein is den 15 Jan. bekeurd, omdat hij met de stoomboot het ijs verbrak in de stadsgracht alhier, toen het de vereischte dikte had, waarop het moedwillig verbreken verboden is. Bekl. erkent het feit, maar geeft te kennen dat hij naar Sneek moest, en overal mocht varen, behalve hier in ’t Kruiswater, en tevens merkt hij op, dat ook de andere booten er langs voeren. De agent verklaart dat het ijs voldoende dik was, en de andere booten voeren er langs toen het ijs door beklaagde reeds ver brijzeld was. Eisch f 10 of 4 dagen. 22. 8. A., J. R„ A. de J„ W. v. d. M., R. R. en J. A. allen te Koudum, werden op aanklacht van den schipper R. v. d. Veen aldaarbeschuldigdmet sneeuwballen te hebben gegooid op het schip. Twee der beklaagden zijn aanwezig en verklaren zich onschuldig. Er waren daar heel veel jongens die met sneeuwballen gooiden, maar op het schip hebben zij niet gegooid. De getuigen R. v. d. Veen en J. v. Dam hebben wel gezien dat de jongens met sneeuwballen gooiden, maar of deze beklaagden bepaald op het schip hebben gegooid, durven zij niet voor vast zeggen. Er wordt daarom dan ook vrij spraak gevraagd. 23. W. v. d. M. te Koudum heeft den 16 Jan. ’s avonds 8 uur een winkelruit in geworpen met een sneeuwbal, ’t Was wel geen groote spiegelruit, want voor 35 cent kon hrj de schade herstellen, maar hij was hiertoe niet genegen, en daarom wordt de zaak vervolgd. R. Roosjen heeft gezien dat bekl. met een sneeuwbal wierp op een per- i soon, die daar voor de ramen stond. Toen i deze vlug uitweek, kwam de sneeuwbal in i het glas terecht. De andere getuige A. de Jong bevestigt dit ook. Hij zelf was het, i voor wien de sneeuwbal bestemd was, maar i hij ontsprong den dans door uit te wijken, i Had beklaagde maar 35 cent betaald, dan S 1 I' l. Strooband en zij zelf, hebben dokter zien loopen, en hoewel men gewoonlijk de ge- neesheeren, die hun tijd noodig hebben, in dit opzicht wel eens door de vingers ziet, staan ze in letterlijken zin niet „onder en boven de wet.“ Toch komt dokter er nog al genadig af, want de eisch luidt: f0,50of 1 dag. 12. IJ. H. te Workum was gedagvaard den 12 Jan. als getuige voor het kantonge recht te verschijnen, doch is absent gebleven zonder redenen te hebben opgegeven. Thans als bekl. verschenen, geeft hij te kennen, dat hij niet wist, dat het noodzakelijk was te komen, te meer omdat hij van de overtre ding niets heeft gezien. Hem wordt beduid dat als men van rechtswege wordt opgeroepen men verplicht is te komen. Eisch f 5 of 2 dagen. 13. J. A. te Makkum, die in de vorige zitting kon verklaren, „nog nooit met de politie in aanraking te zijn geweest*, schijnt die aanraking wel bevallen te zijn, al thans heden moet hij opnieuw terecht staan wegens dronkenschap. Den 11 Jan. Donder dags was hij met schapen naar de week markt te Bolsward geweest, en ’s namid dags omstreeks half drie was bij weer te Makkum, maar had de heele Bleekstraat noodig, zoodat de politie hem bekeurde. Bekl. erkent dat bij dien Donderdag wel een slokje had gekocht, maar dronken was hij niet. Hij had op de terugreis van Bolsward nog eerst de schapen geteld in het land van zijn zwager, en dat was alle maal in orde. „Allemaal in orde* was het echter niet, of beklaagde moet zich zelven niet meetellen, want de agent bevestigt, dat hij zoo slin gerde dat hij de geheele Bleekstraat noodig had, toen hij daar langs liep. Op de vraag, hoeveel slokjes hij op had, antwoordt bekl. dat bij dat niet weet. „Dat gaat gewoon lijk Donderdags zoo*, zegt hij, „eerst een kop koffie, dan eens een slokje, dan weer een kop koffie en daarna nog een raar borreltjes.* Voor dat „paar borreltjes* wordt f 5 boete of 3 dagen geëischt. 14. J. B. de J. te Stavoren zat den 23 Dec. met een geweer in het land op w;lde eenden te wachten, die een eindje van hem af in het land liepen. Een eindje van hem af was ook een rijksveldwachter, die op hem wachtte, doch toen hij deze in het gezicht kreeg, zette hij het op een loopen. De veld wachter ging hem na, en toen deze hem inhaal de, was het geweer ontladen, maar de politie vermoedt, dat hij achter een boerenhuis het schot uit het geweer heeft genomen, want hij was eerst opgemerkt met het geweer ge reed om te schieten. Hij had geen jachtacte en evenmin ver gunning voor dat land. De eisch is dan ook 2 maal f5 of 3 da gen, voor elke boete, benevens uitlevering van het geweer of f 10 subs. 4 dagen hecht. 15. T. W. van Witmarsum en J. D. van Kimswerd werden den 23 Dec. bekeurd, omdat zij door de politie werden opgemerkt in land, behoorende tot het jachtgebied van den heer Terhorst van Amsterdam. Dien dag was de lange jacht bij Tjerkwerd en Parrega in het veil. Bij Parrega geraakten de honden een haas bijster. De twee be klaagden gingen den dijk over om te zien of de haas dien kant ook uit was gegaan. Een der honden kwam daar ook bij hen langs met een jongen van 12 jaar, en toen die daar in den Kitsebuurster-polder werden gezien, kwam de politie er op af. De man nen verwijderden zich, toen zij de gladde knoopen zagen naderen, haastig naar de an deren, die een eind verder bijeen stonden. Eerst werd nu gevraagd wie de actehouder was. Dit was de heer E. Kooistra en deze had zijne papieren in orde. Daarop werd ge vraagd of de twee mannen op zijn last daar in dit andere land waren, en Kooistra had hen daartoe geen last gegeven. De twee mannen werd nu acte en vergunning afge vraagd en wijl ze deze niet hadden wer den hun namen opgeteekend. Beklaagden zijn heden aanwezig. Zij ont kennen daar te hebben gejaagd. Wel zijn ze in ’t land over den dijk geweest om te zien of de haas daar ook wa», maar de hond was niet bij hen en zij hebben 7 getuigen a de charge, die zij hebben meegebracht, en die zij wenschen, dat ondervraagd zullen worden. Eerst wordt de rijksveldwachter gehoord, die zich houdt aan hetgeen in het proces verbaal staat. Hij en een onbezoldigd rijks veldwachter zagen de drie personen en den hond in het land over den dijk. E. Kooistra verklaart dat de beklaagden niet op zijn bevel in dat land waren, en hij kan er bij verzekeren dat zij daar niet ge was het wel een dure sneeuwbal, maar ’t was dan toch voordeeliger geweest dan nu, want de eisch luidt f 3 boete of 2 dagen. 24. J. M. te Bolsward is den 15 Jan. bekeurd omdat ’s avonds 113/a uur nog 3 personen in zijn herberg aanwezig waren, hoewel de politie om elf uur had gewaar schuwd, dat het tijd was van vertrekken. Toen de agenten de tweede maal kwamen, deed de kastelein geen moeite om die be zoekers te verwijderen, verklaart de beambte en dus werden niet slechts die bezoekers maar ook de kastelein bekeurd. Eisch f 5 of 2 dagen. 25. Deze zaak is reeds in ons vorig no. behandeld, (zie aldaar onder stadsnieuws). 26. J. B. de J. en D. N. te Stavoren hebben den 16 Jan. de orde verstoord. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 27. J. J. de J. te Bolsward was den 17 Jan. dronken op de openbare straat. Hij moet heden bij 5e herhaling terecht staan. De eisch is dan ook 21 dagen hechtenis en 3 maanden opzending naar een rjjkswerk- inrichting. 28. P. V. te Bolsward was den 21 Jan. dronken in de Kerkstraat. Eisch 3 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 23 Februari a. s. Verbazend, wat een drukte heden. Als de belangstelling nog wat toeneemt, mag het gebouw wel vergroot worden, want de ruimte om beklaagden, getuigen en publiek te bergen, was heden overvol. ’t Publiek stond zelfs nog op de trap, ’t Waren vooral twee zaken, naar het ons bleek, welke de buitengewone belangstelling opwekten, en wel een bekeuring met de lange jacht, en een bekeuring van de directie eener sociëteit. Doch laten we het verslag niet vooruitloo- pen en we dus beginnen met het begin. Dit begin is eigenlijk ’n restant je van de vorige zitting. Toen is behandeld dat T. A. te Workum liep over land van IJ. Haagsma, maar de getuige Haagsma was niet ver schenen. Tegen dezen werd toen procesver baal opgemaakt, en besloten hem opnieuw als getuige op te roepen. Getuige Haagsma verklaart heden, dat het pad verboden is, en er een paal is aangebracht waarop „verboden pad.* De overtreding zelf heeft hij niet gezien, maar die is door den rijks veldwachter geconstateerd. Eisch f3 of 2 dagen. Thans komen wij aan de 28 zaken die heden op de rol staan. 1. H. B. te Workum liep den 12 Dec. in den Parregaster polder te jagen met een dubbelloops jachtgeweer. Hij had wel een jachtacte, maar geen vergunning voor dat land, en bovendien was hij binnen de perken van een eendenkooi. Eisch 2 maal f 10 of 4 dagen voor elke boete. 2. Jongelui, wrijf geen jonge dames in met sneeuw op de openbare straat, want al weet ge dat die jonge dames, hoewel ze zich kwansuis verzetten, heel wel pleizier in de kastijding hebben, de politie neemt er geen genoegen mee. IJ. de B. te Workum heeft op den 27 Dec. des namiddags met sneeuw geworpen op een paar jonge dames, en heeft een hunner een beeije ingezeept. De politie die dit tooneeltje op een afstand beschouwde, nam het op als baldadigheid, en dus luidt de eisch f2 of 2 dagen. 3. P. A. D. te Bolsward was den 23 Dec. beschonken. Daar hij recedivist is, wordt tegen hem 3 dagen hechtenis geëischt. 4. A. de J. te Bolsward werd den vol genden dag in gelijken toestand op den Grooten Dijlakker aangetroffen. Eisch f 1 of 1 dag. A. O. v. 8. te Workum werd den 2 Jan. in de Jongemastraat te Bolsward aangetroffen door een agent. Omdat hij toen «J Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1