NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARÖ EN W0NSEEADEEL Illustraties van Ée week. 1 i' No. 18. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. F DONDERDAG 1 MAART. f 1 T' I Tl BINNENLAND. INGEZONDEN. VOOB ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. i ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. marsum weer een politiestandplaats worden, tenzij de onbekende criticus bereid is gratis politiediensten te verrichten. Wellicht bezit hij daartoe betere gaven dan om een uit treksel te leveren uit een rapport, maar... dan kan hij zich niet verschuilen achter den breeden rug van Westergoo's uitgever. Belangstellenden worden verder verwezen naar het raadsverslag van 29 Oct. 1898, bladz. 15 v. Onder 'beleefde dankbetuiging M. de R. voor de toegestane ruimte. Hoogachtend, C. W. C. T. VISSER, Burgemeester van Wonseradeel. Mijnheer de Redacteur! In Westergoo van 24 Febr. 1.1., komen twee berichten voor, die ik niet onopge merkt mag laten voorbijgaan. In de eerste plaats wordt in gemeld blad verklaard, dat de gemeenteraad van Won- seradeel in de kwestie—Maas besloten heeft, afschrift te vragen van zijn aan den Raad van State ingezonden bezwaarschrift. Dit is niet waar. Wel hebben B. en W. dit voorgesteid, doch de gemeenteraad is daarin niet meè- gegaan, maar heeft met 9 tegen 5 stemmen aangenomen het amendement van den heer Mr. J. K. de Boer, om zich te bepalen tot inzending van de medeheeling van B. en W., d.d. 5 Sept. 1899 en van het rapport der raadscommissie. De gemeenteraad blijft daardoor onkundig van het door den heer Alaas ingediende bezwaarschrift. In de tweede plaats heeft Westergoo zich geleend, eene ongeteekende critiek op te nemen over het onvoldoende politietoezicht te Witmarsum in verband met eene uit drukking in mijn uitvoerig rapport over het politiewezen, voorkomende in het raadsver slag van 29 Oct. 1898. Ofschoon aan courantenberichtjes van on bekende inzenders gewoonlijk geenerlei aan dacht schenkende, wil ik toen ter voorkoming van eventueel misverstand opmerken, dat de toestand te Witmarsum niet te wijten is aan de inrichting van het politiewezen, maar aan het gebrek aan manschappen, een noodzakelijk gevolg van de in 1894 en 1896 genomen raadsbesluiten om de begrootings- post voor nacht- en buitengewone wachten, bedragende f 360, met f 200 te verlagen en eene vacature in het politiepersoneel onver vuld te laten, niettegenstaande door inge zetenen op vermeerdering van personeel werd aangedrongen en ondanks de wenken van H.H. Ged. Staten en mijne bestrijding. De verantwoordelijkheid rust op de raads leden die tot deze besluiten hebben mede gewerkt en genoeg zijn gewaarschuwd. De 29 dorpen dezer gemeente worden thans door zeven politiebeambten bewaakt. Zoodra door den gemeenteraad ten be hoeve der bestaande vacature de noodige gelden worden uitgetrokken, kan ook Wit- langen naar het lenteseizoen uit. Dat geeft weer nieuw leven en bedrijvigheid. Onze kustvisschers staan ook gereed om hun vischtuig, dat intusschen in gereedheid is gebracht, weer aan de zilte baren toe te vertrouwen. Het weer is echter nog te ruw, men heeft voor het te plaatsen een paar mooie dagen noodig en met ongeduld ziet men daar naar uit. Laat ons in hun en aller belang wenschen, dat ze dit voorjaar beste zaken mogen maken. Fran. Ct. Wouseradeel, 24 Febr. De Gemeen teraad heeft in zijne heden gehouden ver gadering benoemd tot leden van de plaat selijke schoolcommissie de heeren A. T. Eelkema te Arum en H. A. Hettema te Tjerkwerd, zulks in de plaats van de heeren P. S. Westra en IJ. J. Kingma, aan wie op verzoek eervol ontslag is verleend. Een uitvoerig adres van ingezetenen van Kimswerd, houdende verzoek tot het ver broeden van de vaart door de kom van het dorp, is tot advies in handen van het dage- lijksch bestuur gesteld. In opzicht tot de uitnoodiging van den vice-president van den Raad van State, tot het inzenden van memoriën en bewijsstukken betreffende het beroep van den heer M. H. Maas J.Wzn. van zijne vervallenverklaring als Raadslid, werd goedgevonden aan den Raad van State te doen toekomen de aan klacht van het dagelijksch bestuur en het daarover uitgebracht rapport eener Raads commissie. Het voorstel van eene commissie, om aan de Nederlandsche Tramweg-Maatscbappij een renteloos voorschot groot f 10,000 ge durende 10 jaren toe te kennen voor den aanleg van eene stoomtramlijn Franeker BolswardWorkum, werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Met 9 tegen 6 stemmen vereenigde de vergadering zich vervolgens met een voorstel van den voorzitter, om aan de Maatschappij eene gift van f 1000 toe te kennen, wanneer de lijn 1 Januari 1906 in exploitatie zal zijn. Aan de Maatschappij is voorts vergunning verleend om de daarvoor in aanmerking komende gemeentewegen te kruisen. Aan den Commissaris der Koningin zal een gunstig advies worden uitgebracht op door voormelde Maatschappij aan de Re- geering gedane aanvrage om concessie voor eene stoomtramlijn ArumFraneker. Goedkeuring is verleend aan de door het armbestuur voor Burgwerd c.a. met dr. W. Hoekstra te Wommels getroffen overeen komst, tot voorziening in den geneeskundigen dienst, tegen eene vergoeding van f 225. Van een aanbod der kerkvoogdij te Arum om tegen eene vergoeding van f 7,50 voor iedere stemming de stemmingen in de con sistoriekamer te houden, wenscht de Raad geen gebruik te maken, dewijl het gevraagd bedrag driemaal zooveel beloopt als voor andere lokaliteiten wordt betaald. Een zwerveling. In het laatst van het vorige jaar werd op den Rijkswijkschen weg een man door de stoomtram aange reden. De armoedig gekleede persoon werd in het Ziekenhuis opgenomen, waaruit hij dezer dagen is ontslagen. Gedurende zijn verpleegtjjd kon niemand met den verwonde spreken, want niemand verstond hem. Alle mogelijke moeite werd ook na zijn herstel door de politie aangewend öm met den vreemdeling een gesprek te voeren, maar niets baatteop allle vragen antwoordde hij met een vreemdkltnkend „yes." Een bezoek bij de Turksche ambassade leverde geen resultaat op, evenmin als de pogingen om den man in het Hebreeuwsch toe te spreken. Men bracht hem naar Leiden, waar verschillende professoren trachtten met den man te spreken. Een hunner probeerde het achtereenvolgens in elf talen, maar niets hielp. Steeds herhaalde de ondervraagde zijn eentoonig „yes". Eindelijk slaagde een particulier te Leiden, dr. Herzsohn er in, zich eenigszins verstaan baar te maken en eenige bijzonderheden, als naam, geboorteplaats, ouderdom enz., enz., van den vreemdeling te weten te komen. Heel gemakkelyk was dit „interview niet. Na twee en een halt uur en nadat er bijna een kast vol boeken aan te pas was ge komen, was men zoo ver, dat men thans weet, dat in den avond van 27 Dec. 1899 op den Rjjswjjkschen Wjjk te ’s-Gravenhage door de tram is overreden de 45-jaiige Syriër Chalil Atijjije, geboren op den weg naar Beiroet. De man sprak een Arabisch dialect, waar door het vooral moeilijk was hem te ver staan, en zijn schrift bestond uit lastig te ontcijferen krabbeltjes en hanepooten. Nadat eerst te vergeefs getracht is den man te Rotterdam op een naar zijn geboor teland varend schip te krijgen, is de vreem deling over de Belgische grenzen gebracht. Joure, 26 Febr. H. de Vries, vroeger onderwijzer alhier, thans hoofd der school te Krugersfontein (Transvaal), heeft aan zijne familie gemeld, dat hij na 8 weken aan het front vertoefd te hebben order gekregen had naar zijne standplaats terug te koeren en de school te heropenen. Den 2en Januari was hij weder met het geven van onderwijs aangevangen. Oudemirdum, 26 Febr. Terwijl men hier heden morgen aan ’t klokluiden was, vielen eenklaps de klepels naar beneden. Gelukkig bleven ze onderweg hangen, zoodat men voor zeer ernstige ongelukken bleef gespaard. Dronrijp, 24 Febr. ’t Schijnt ernst te worden met oen tramaanleg Marssum-Fra- neker. Althans is men in ’t begin dezer week begonnen onder ’t behoor van dit dorp met het rooien der boomen aan den rijksweg. Een der arbeiders kreeg daarbij ’t ongeluk met een bijl zoodanig aan de hand gewond te worden, dat hij een week rust moet nemen. Rottevalle, 26 Febr. De landbouwer R. de B. zag zijn veestapel in één nacht met niet minder dan 10 stuks vermeerderen. Vier schapen wierpen in denzelfden nacht 10 lammeren. Van lammeren gesproken, die komen er in de laatste dagen al in deze environs. Maar de beestjes treffen het slecht sommigen sterven door nattigheid en koude of verdrinken bij den hoogen waterstand, anderen doen reeds in hun prille jeugd de kiemen voor eene doodelyke ziekte op en die in hokken worden gehouden, daar zit de rechte groei gewoonlijk later niet in. Tzum, 26 Febr. Onze schoolspaarbank, die nu ruim 20 jaren heeft bestaan voldoet nog altijd uitnemend aan het doel. Van de schoolkinderen sparen er zoo'n 120. Maandelijks wordt er gemiddeld ruim f 20 aan spaarpenningen in de bakjes ge vonden, van welke penningen zeker vele in de snoepwinkels zoudsn verdwalen, indien de spaarbank er niet ware. Er zjju onder de oudste leerlingen, die over of tegen de honderd gulden hebben gegaard. Wie na het verlaten der school door spaart, laat zijne bezitting overschryven in de dorps- spaarbank. Anderen, die in dienst gaan, of als leerling bij een of ander vak, ge bruiken hunne spaarpenningen geheel of gedeeltelijk voor hunne uitrusting en het aanschaffen van gereedschappen. De onder vinding heeft geleerd, dat de instelling zeer is aan te bevelen. Harich, 25 Febr. Terwijl heden morgen de gebrs. v.d. M. alhier, na de godsdienst oefening bijgewoond te hebben, huiswaarts reden, hadden ze al spoedig een paar midden op den weg loopende mannen, waarvan één een weinig doof, ingehaald. Het paard kwam met dezen in aanraking, de man kwam te vallen en de bestuurder van het ros trachtte door links af te houden te voorkomen, dat hij overreden werd, evenwel met bet gevolg dat rijtuig, etc. in eene zeer diepe bermsloot terecht kwam, waardoor het erg werd ge havend. De gebr. kwamen met den schrik vrij, terwijl de gestruikelde man zich vrij ernstig aan een zijner handen had be zeerd. Hepk. Adv. BI. Fr. Zuidwesthoek, 26 Febr. De plot seling ingevallen strenge koude in de maand December van het vorige jaar is vele ge vinde waterbewoners noodlottig geweest. Het werd reeds ontdekt door de schaatsen rijders, die hier en daar doode visschen in het jjs zagen en nu het alom open water is, merkt ieder, die op het water verkeeit, het op. In vaarten en visch waters dry ven de ca la vers rond, hier en daar in groot aantal. Oosterbierum, 23 Febr. Onder afwis seling van winter en onweer naderen wjj allengs de lentemaand. En daar de winter zjjn beloften zoo slecht nakomt, zijn we hem ook al lang moede en zien met ver- En de eerste de beste, die op jouw Indië loert, krijgt met mij te doen.“ De Nederlander: „Ho, hoNiet al te familiaar asjeblieft. Redder eerst je eigen stalletje, vriendje.11 Een tweede prentje geeft de vreugde van de Engelschen te zien over het ontzet van Kimberley. Chamberlain en de Koningin, lord Salisbury en John Buil staan vis a vis te dansen, en het koor van Engelschen zingt „Kom laat ons samen vrooljjk wezen, Kom, laat ons samen vroolijk zijn," waarop Uilenspiegel, die ter zijde staat, opmerkt „Als niet komt tot iet, Kent het zich zelve niet." In de Kladderadatsch wordt het verhaal gedaan van den Koebel, die zoo gemakkelijk van eigenaar verwisselt. Rusland begint met hem aan Perzië te geven, dat hem aan Engeland overhandigt, ter afbetaling van schuld. Engeland heeft hem braaf noodig voor de oorlogsschatting aan de Boeren, doch deze houden niet van geld en koopen er in Duitschland wapenen voor. Duitsch land gaat zijn geld ter Parijsche tentoon stelling brengen bij Marianne, die op haar beurt het geld weer graag aan Rusland leent. Iedereen heeft het ge'd gehad en men blijft er even wijs mee. Maar Rusland heeft er vrucht van, Duitschland plezier, Frankrijk rente, de Boeren wapenen en Engeland.,, niets. We zeiden straks hoe Uilenspiegel over de vriendelijke woorden van de Times oor deelde. De Tijd denkt er anders over. Zij laat dit blad de woorden zeggen tot de Nederlandsche maagd, naast wie De Ruijter staat. Maar tegen wie hebben ik en mijn col lega’s dan gevochten? vraagt De Ruijter. En waar zijn mijn Ceylon en mijn Kaap de Goede Hoop gebleven vraagt de Neder landsche maagd. Liefhebbers voor oorlogsprenten verwijzen wij naar London News en Graphic, die de gevechten om den Spionkop illustreeren en bovendien portretten van Engelsche generaals en andere officieren bevatten, vrienden van het karneval moeten de Duitsche bladen, in ’t bijzonder Jugend en Simplicissimus inzien. Vorst Karneval heeft duchtig de teekenstift en de pen der Münchener teekenaars en schrijvers bewerkt. Amst. Crt. De Boersgezindheid in Duitschland heeft zich nog niet zoo krachtig geuit in de ge ïllustreerde pers, als deze week in de Lustige Blatter. Het nummer is dan ook een „Burennummer," alleraardigst watteekenin- gen en tekst betreft. Wjj kunnen er niet aan denken het geheele nummer te behan delen, en doen er hier en daar een greep uit. De titelplaat stelt een Boer voor, reus achtig groot, als barbier, die met een borstel- rol den Spionskop zuivert van Rooineks, die her- en derwaarts onder den krachtigen streek wegvliegen. Een ander plaatje geeft den Dood te zien op het slagveld. „Men ging uit om goud te oogsten, maar verwierf lood," heet het er onder. Transvaal is een Paradijs, zeide onlangs een der Engelsche parlementsleden. Dan kan men nu wel spreken van een „Verloren Paradijs/ meent de Lustige, en zij teekent Shakespeare in de Wes^minsterabdij bezig om Milton uit zijn grafstede op te kloppen, opdat hij ten tweeden malen „The paradise lost11 dichte. En zoo gaat het voort en tusschen de platen wemelt het van stekeldichten en vinnige zetten, die een Engelsehman het bloed naar het hoofd moeten drijven. Nog eene plaat willen wij vermelden. In den Engelschen ministerraad zegt de secretaris van oorlog: „Dan zal ik hier de positie teekenen met een vlagje, en bij plant een kleine Union Jack op een kaart." „Maar hier plant ik mijn vlag," zegt een forsche Boer en hij drijft met forschen slag de scherpe schacht van zijn Vierkleur diep in den bodem, die gedrenkt is door het bloed van vele daar liggende Tommies. Doch nu genoeg van de Lustige. Zien wij ook eens elders rondDe Spectator teekent een bootje met een krachtig Eransch matroos, die van Calais koers zet naar Engeland. Er staan eenige zeelieden op de pier, die hem vragenW aar moet dat heen „Och," luidt het antwoord, „ik breng de oude doofpot van den generalen staf nu naar Engeland om de Jameson Raid enz in te doen, ’t Is de vraag, of zij groot genoeg is voor al die Afrikaansche vuiligheid." Wij hebben nog alleen pro-Boer uitingen gemeld. Ter afwisseling wat Punch van den toestand vindt. Een echte John Buil heeft de laatste gunstige oorlogsberichten gelezen, waaruit hij bewezen acht, dat je maar vooral nooit den moed moet laten zakken. Vooruitgang is van opinie, dat John Buil zijn geluk niet zoo kalm heeft opgenomen. Zij teekent hem met een Times in de hand. Hij is letterlijk „kapot" van het goede nieuws en zucht met een nederigheid, die hem anders niet eigen is, „Goddank Eindelijk een vleugje In haar tweede plaat heeft Vooruitgang het over de contrabande, die te Delagoabaai wordt ingevoerd. Een Duitsch kapitein en een Engelsch admiraal voeren dit gesprek. „Maar admiraal, schoenen zijn toch geen contrabande „Geen contrabande? Wou je soms be weren, dat de Boeren te velde geen schoenen dragen „Een kleine waarschuwing" betitelt FLol- landia haar plaat. Wjj zien Roberts en Kitchener als gekken bij Kimberley dansen. Daar verschijnt eensklaps de krijgsgod Mars, die wijzende op de moeielijkheden die nog komen, Cronjé, Burger, Joubert, Kruger, Stein enz. zegt: „Zou je niet wachten met victorie-kraaien tot je daaroverheen bent Volgens de Groene is John Buil zelf zoo wijs. Hij bekijkt daar zichzelf in een spiegel met de krans van den overwinnenden im perator om het hoofdmaar voorzichtig neemt hij ze zich zelf weer af, want zoo ver is het nog niet. Op de kleine plaat van de Groene zien wij koningin Victoria bezig met een slaap muts te breien Joe Chamberlain is bij haar en wijst haar naar buiten, waar mannen staan met borden, waarop „Kimberley ont zet!" „Nederlaag der Boeren!" enz. Maar koningin Victoria gelooft hem niet best en zegt: „Is ’t heusch waar, Joe? Jok je deze keer nu eens niet?" Overigens heeft het Weekblad weer een aantal van de beste caricaturen uit de bui- tenlandeche tijdschriften. In Uilenspiegel worden herdacht de vrien delijke woorden, die de Times onlangs aan ons adres ten beste gaf. John Buil zegt tot den Nederlander „Laat ze nu maar zeggen, wat ze willen, je weet het ook wel. Ik heb je altijd de hand boven het hoofd gehouden. 1 Bolswardsclie Courant. L’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1