NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD O8SWAR0 SN WONSERABEEL No. 22. Verschijnt Donderdaggen Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. V. 1 DONDERDAG 15 MAART. BINNENLAND. VOOR Illustraties van de week. den stoom. ■TBP ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. acdocdxxcdcxidc Steenwijk, 12 Maart. Gisteravond werd hier weder op echt middeleeuwsche manier bet mes gehanteerd, en dat wel op een plaats waar men dit allerminst zou ver wachten, n. 1. in het gebouw van het leger des heils. Zekere K. ontving daar een ernstige, diepe Zaterdagavond had de 64-jarige vrouw van den koster P. alhier, ’t ongeluk van een trap te vallen. Toen men haar opnam was ’t leven reeds geweken. De genees- heeren constateerden hartverlamming. Appelscha, 12 Maart. Met de voor bereidende werkzaamheden in de veenderij zal hier weldra een begin worden gemaakt. De vorstige nachten houden echter een en ander nog al tegen, doch omstreeks 20 Maart begint gewoonlijk het turfgraven. De scheep vaart is nog van weinig beteekenisook is er verleden herfst te weinig turf afgescheept, zoodat er nog voldoende voorraad is op het veld. Ook uit de venen zijn vele arbeiders elders aan het werk, daar hier des winters geen genoeg arbeid te verrichten valt. Franekeradeel, 12 Maart. De „hoof delijke omslag“ in onze gemeente is niet zóó bar, als men wel zou kunnen opmaken uit het cijfer 8lh percent. Men moet weten, dat we hier een vrij sterke progressie hebben en dat het cijfer S’/a geldt met betrekking na den aftrek. van het onzuiver inkomen is teekenen van geweld zijn niet waar te nemen. Een groote maar zeer korte vreugde was het bezit van den gorilla voor de Rotter- damsche diergaarde. Het beest, dat alle voedsel weigerde, is in den afgeloopen nacht gestorven. Uit een vakbladDe voorzitter opende de vergadering en begon „wegens de uit gebreidheid van de agenda14 met een nieuw jaarsgroet In hetzelfde blad vindt het Dagblad de volgende parel weer in een andere presidi ale rede „Laten wij als één man pal staan... Wij zullen dan eenmaal ons doel bereiken „en met vreugde neerzien op ons nageslacht, dat zal genieten enz.!14 Een echtpaar, sinds eenigen tijd te Haarlem woonachtig, liet drie zoons achter in Transvaal, welke allen dienst deden in het Boerenleger. Eenigen tjjd geleden werd bericht ontvangen van het overlijden van een der broeders in den strijdnu werd de treurige tijding ontvangen, dat ook de tweede in den krijg was gebleven. Zomersche voorteekens. Te Amstelveen heeft het ooievaarspaar bij den heer Van Kasteren, wethouder van Nieuwer-Amstel, zijn nest weer ingenomen. Marie zegt dat zij op haar rjjwiel ver liefd is, do). Al weer een omstandigheid waarin de mensch voor een machine moet wijken,** zucht een afgewezen vrjjer. „Onze boerinnen zijn geen boerinnen meerzoo luidt het, en waar is het. Zij bemoeien zich niet meer met de boerderij en de dochters evenmin. Nu, ja de laatsten melken somtjjds mede, maar dat gaat bij velen ook al uit de mode. Zij hebben dan ook veel vrijen tijd en onze zuivelconsulent, de heer Mesdag wil nu de vrouwen en de dochters onzer boeren weer aan het werk zetten ten voordeele van het boerenbedrijf. Geen boter- of kaas maken, geen vaatwerk boenen, maar con trole oefenen over de exploitatie, de wijze van doen in de boerderij. Onze zuivelconsulent wil, dat de vrouwen en dochters zich zullen belasten met de administratie van de boerderij, door het contróleeren van kwaliteit en kwantiteit der melk van elke koe afzonderlijk, het vetgehalte, de opbrengst in den vorm van melk en boter, de kosten van voeding en verpleging, den gezondheidstoestand, in een woord de boerin of dochter houde trouw aanteekening van alles, wat op het bedrijf betrekking heeft. Een dagboek moet worden aangelegd, controle worden geoefend, staten worden bijgehouden, om zoodoende een duidelijk overzicht te krijgen van de op brengst en kosten van elke koe afzonderlijk en dus ook van het geheele beslag. Er zijn sommige boeren, die eene der gelijke administratie ingevoerd hebben en de resultaten daarvan bewijzen, van hoe groot belang ook boekhouden in bet boeren bedrijf is. Koeien bijv, waarvan de boer meende, dat zij de voordeeligste van het geheele beslag waren, bleken lang niet zoo winstgevend te zijn, dan runderen, die de eigenaar als „tamelijk14 beschouwde. Natuurlijk werden de eerste koeien spoedig verkocht en daarvoor andere in de plaats genomen. Bleken ook deze minder voordeelig, dan volgde weer verkoop en aankoop, om ten laatste een beslag vee te krijgen van de beste soort en het meest winstgevend. De heer Mesdag wenscht, dat de boerin nu die administratie zal voeren en het dient gezegd, aan tijd ontbreekt het haar daarvoor niet. Hg heeft zich bereid ver klaard tot het geven van onderricht aan gegadigden en reeds hebben sommige boer innen en boerendochters daartoe hun ver langen te kennen gegeven. Er zijn nog tal van boeren in onze provincie, die nooit hebben „boek gehouden14 doch altijd rekenen „met de pong44 d. w. z. met de beurs. Zij rekenen aldus: zooveel gemaakt uit melk, slachtvee enz. zooveel uitgegeven, dus zooveel winst of verlies, er niet bij dat bij dezelfde uitgaven misschien de helft meer inkomsten konden gemaakt worden wanneer men eene afdoende controle had ingevoerd. Maar met de nieuwigheden willen sommige boeren zich niet bemoeien. Treurig maar waar Door de politie te ’s-Gravenhage is in de Van Groenestegnstraat, ten huize van haar stiefmoeder, het lijk van een zestien jarig m lisje in beslag genomen en ter schouwing naar Leiden overgebracht, omdat vermoed wordt, dat het kind geen natuur- Uilenspiegel drijft op aardige wijze den spot met generaal Buller, die nu eindelijk, niet tengevolge van zijn krijgskunst, maar door lord Roberts’ doordringen in den Vry- staat, Ladysmith heeft kunnen binnenrukken. De verdienstelijke teekenaar Orion teekent Roberts en Kitchener met een aureool om de slapen voor hun overwinningen bij Mod- derrivier en Paardeberg. Generaal Buller staat voor hen met zijn stralenkransje inde hand en zegt tot hen: „Mylords, ik heb ook mij o victorie te melden. Toen er geen enkele vijand meer tegenover mij stond ik heb ze stiekem laten aftrekken ben ik voor- waartsgerukt en heb ik Ladysmith ontzet.44 Waarop lord Roberts antwooidt: „Bravo, sir, bravo! De Britsche zegepralen doen Europa verstommen44 Braakensiek teekent in de Groene sultan Abdoel Hamid, die zijn hand, nog druipend van het vergoten bloed der Armeniërs aan Chamberlain aanbiedt met de woorden „Geluk, broeder, laten ze maar zeggen, dat wij moordenaars zijn.44 Op den achtergrond staat de schim van Gladstone, die met pijn lijk verwrongen gelaat een afwerende hand beweging maakt. De gelaatsuitdrukking van den sultan is in overeenstemming met den gemeenzamen toon waarop hij Chamberlain aanspreekt, terwijl mede de geheele houding van Chamberlain, die hooghartig slechts de toppen van zijn vingers naar de hem aange boden hand uitstrekt en in wiens trekken duidelijk de minachting voor zijn collega- moordenaar is te lezen, treffend is weerge geven. Evenals Herman Paul in de Figiro, heeft Van Geldorp in De 7ijd een plaat geteekend, waarop Cecil Rhodes, de feitelijke aanstichter van den oorlog, de man, voor wiens geld heel Engeland den rug kromt, naar ver dienste wordt gehekeld. Vurige bewonderaars van dezen geldkoning, die er niet tegen opzag terwille van het Transvaalsche goud door dr. J ameson een inval in de Z.-Afrikaansche Republiek te laten doen en wien het nu eindelijk gelukt is dezen strooptocht in ’t groot door de Engelsche regeering te her halen vurige bewonderaars van dezen man, die het spreekwoord waar maakt dat, in Engeland althans, geldalles vermag,hebben het denkbeeld geopperd om voor hem een standbeeld op te richten. Van Geldorp geeft nu alvast een ontwerp aan de hand. Op een voetstuk staat Rhodes, de „Napo leon14 van Zuid-Afrika, een champ rgnefi-sch in de hand houdende, terwijl hij Justitia, die met gebroken zwaard aan zgn voeten ligt, op den nek treedt. Op het basement ziet men een doodshoofd met gekruiste doods beenderen en de jaartallen 1881, 1895 en 1900 terwijl het opschrift luidt: „Aan den diamantkoning Cecil Rhodes door 13000 ge sneuvelde en gewonde Engelschen toegewijd14 en verder naar beneden onder hetmedaljon- portret van koningin Victoria: „Justitia is money.14 Kladderadatsch heeft een oorlogsplaat ge titeld „Revanche voor Majoeba Zij stelt een weegtoestel voorop de eene schaal de Majoeba-heuvel en op de andere Roberts en Kitchener staande bij een kist waarop de woordenInhoud 40,0u0 Engelschen, 4000 Boeren. De schaal met Majoeba slaat ver door en niettegenstaande John Buil nog aan de andere schaal gaat hangen, lukt het hem niet het evenwicht te herstellen. Neen, inderdaad het verschil is te groot, het tot overgave dwingen van 4000 man door een tienmaal sterkere overmacht, is geen schitterende overwinning. Zij kan niet ver geleken worden bij de kranige daad van het handje vol Boeren, dat in ’81 een groote macht van Engelschen op den Majoeba ver sloeg. Punch heeft een plaatje met het opschrift: „De oorlog in de kinderkamer14. Een dame die op bezoek is, vraagt aan een der kinderen „Kan jelui baby al praten „Zij kan nog maar één woord spreken,14 is het ant woord „Ln dat is?* „Slag!'4 Lustige Bla'ter heeft een aardige parodie op de Engelsche sportmanie en de overdreven waarde die de Engelschman daaraan hecht, welke leidt tot geweldige zelfoverschatting. We zien op de teekening Bob Stiggins als turner groote gewichten heffen, ais fietser over den hoogsten top der Schotsche alpen rijden, als voetballer den bal over den kerk toren van Devonshire schoppenwij zien hem als bokskampioen, als prijswinner bg de wedrennen te Epsom, als kettingbreker en als prysworstelaar wordt hem door den prins Van Wales een lauwerkrans over handigd. En dezen onoverwinnelijken Engelschman zien wij daarna gepakt en ge zakt zich inschepen naar Zuid-Afrika om den Boeren eens even mores te leeren, Maar o Wonseradeel, 12 Maart. De Gemeen teraad was beden spoedeischend bijeenge roepen naar aanleiding van eene oproeping van den vice-president van den Raad van State voor de vergadering van de atdeeling voor de geschillen van bestuur op Woens dag a. s., waarin verslag zal worden uitge bracht in de zaak van bet beroep van den heer M. H. Maas J. W.zn. te Makkurn van de vervallenverklaring van het lid maatschap van den Raad door Ged. Staten. De oproeping behelsde de kennisgeving, dat na het uitorengen van het verslag belang hebbenden worden toegelaten om hunne be langen persoonlyk ot door hunnen gemach tigde toe te lichten. Op voorstel van den heer mr. JKlaasesz de lieer werd besloten in deze aangelegen heid vanwege den Raad niets meer te doen. Hluddloopeu, 10 Maart. Een drieja rig jongetje van H. v. M., sedert eenige oogenbnkken aan het moeder-oog ontsnapt, werd hier heden verdronken uit de Ooster- vaart opgehaald. Alle pogingen van den geneesheer Visser om de levensgeesten weer op te wekken, mochten met baten. Stavoren, 12 Maart. Het fanfare-corps alhier, dir. de hr. H. Zeylstra te Workurn, hield eergisteren eene inzameling ten be hoeve van Transvaal. De opbrengst dezer collecte bedroeg 147.50, welk bedrag aan het Ned. Zd.-Atrikaansch Comité zal wor den overgemaakr. Sneek. Tusochen Zondag en Maandag nacht heboeu eenige lafaards de aardigheid begaan de orug vóór den Lemsterweg at te draaien, waardoor natuurlgk ’t slot werd verbroken. Het schijnt bij dat heldenstuk niet ge bleven te zgn: men spreekt er ten minste van dat een boot werd losgemaakt, een kar in ’t water gegooid en een bank voor een huis een halve straat verder werd neergezet. Een hoogst treurig ongeval had hier Zaterdagmiddag op de Kade plaats. ’t Bgna vgt-jarig zoontje van den winke lier van T. zag men tegen ééaen bezig met een stox de aldaar liggende vaartuigen weg te duwen. Korten tijd daarna werd het knaapje als lyk opgebaald. Drie doctoren stelden wel alle pogingen in ’t werk, om de levensgeesten weer op te wekken, maar te vergeefs. tot de inkomsten Het percent ruim 4. De schatters der inkomsten van Frane- keradeels ingezetenen trekken van het on zuiver inkomen af Voor eerste levensbehoeften van een gezin f350, van een vrijgezel f200; voor elk kind beneden de 14 jaren f50, terwijl bovendien de inkomsten beneden f 1000, uit een bedrijf voortvloeiende, voor 60 percent als belast baar woiden gerekend. Van hoogere inkom sten in ’t bedrijf wordt gerekend 70 en 80 percent, terwijl een inkomen van f 2000 en hooger volop wordt belast, evenals de inkom sten uit kapitaalbezit voortkomende. Wieuwerd en Britswerd 12 Mit. In onze beide dorpjes, met een gezamen lijke bevolking van nog geen 600 zielen, ontbreekt het niet aan de noodige afwisse ling we kunnen ons toch verheugen in het bezit van een zanggezelschap, eene rede rijkerskamer, eene muziekvereeniging, een ijsclub, twee leesgezelschappen met open bare bijeenkomsten, eene volksbibliotheek. In de laatste j aren komt daarbij nog eene jaarlijksche vergadering van den Nederl. Protestantenbond deze wordt Vrijdagavond te Wieuwerd gehouden, waarin als spre ker zal optreden Dr. Niemeyer van Bols- ward. Een jaar geleden waren we ook nog rijk een atdeeling van de vereen. „Door arbeid tot verbetering,44 welke echter, uit gebrek aan belangstelling, werd opgeheven en waarvan we de verdeelmg der nog aan wezige kasgelden eerstdaags kunnen tege moet zien. Tjummarum, 12 Maart. Een treurig ongeval wekt hier algemeen deelneming. Een zestienjarig jongeling, in een braak- hok bezig met het bewerken van vlas, werd Zaterdagmorgen door zijn moeder in huis geroepen om koffie te drinken. Toen het jongmensch wat lang op zich liet wachten, ging de moeder zelf kijken, waar hij toch wel bleef. Ze vond haar zoon in knielende „ulu, houding aan een koord hangen. De ijlings. jyken doocj zou zjjn gestorven. Uiterlgke toegeschoten hulp kwam te laat: de onge- --->--> -- lukkige was reeds een lijk. De ouders vermoeden, dat dit droevig geval het gevolg is van een onvoorzichtige grap. Een andere verklaring kunnen zij zich althans niet denken. aan de en lange wonde in den rug, die het inroe pen van geneeskundige hulp dadelijk nood- zakelgk maakte. De bij de politie bekende dader werd direct achter slot en grendel geborgen. Hepk. Adv. bl. Men schryft uit Friesland Arnh. Ct. De boterfabrieken hebben de drukke werkzaamheden, die vroeger de boerinnen en boerendochters verrichten, geheel voor hare rekening genomen. En wat had de boerin het vroeger drukDes morgens vroeg op, om in den „molkenkelder14 te roomen, dan de karn in orde gemaakt en gekarnd en dan de boter bereid. Van ’s morgens 5 tot 10 a 11 uur had de vrouw van den boer druk werk en dan moest het vaat wei k nog geboend. Nu niets van dat al. Zelfs reinigt de fabriek de melkbussen met haar kracht, wee, nog nauwelijks ontmoet hij een Boer, of het geweer valt hem uit de hand, en Bob Stiggins, den geweldigen turner, fietser, bokser, worstelaar, zien we zich verschuilen in een muizegat, een onderaardsch hol. Verder heeft de Lustige Blatter nog een plaat betrekking hebbend op de lex-Heinze, waarop we Rijksdagleden, voorstanders van de wet de brave-Hendrikken noemt het blad zeijverig zien zoeken naar allerlei onzedelijks in de maatschappij. Zoo zien we ze in den schouwburg met groote tooneel- kijkers gewapend kijken naar de pirouettes en kuiteflikkers van balletdanseressen, wij zien ze soupeeren met gedecolleteerde dame tjes en snuffelen in de platenwinkels om onzedelijke totografieën te ontdekken, natuur lijk alléén, zegt het blad ondeugend, om met al het onzedelijke wat zij gevonden hebben, bij den Rijksdag aan te komen. De gelaats uitdrukking dezer snoepers duidt echter vol doende aan met welk een genoegen zij dit materiaal voor de lex-Heinze bijeenzamelen. Lite heeft een teekening, betrekking heb bend op het telegram van keizer Wilhelm aan koningin Victoria. Het kasteel te Windsor en dat te Potsdam zijn dooreen telegraaflijn, waarlangs het woord „Gelukwensch14 geseind wordt, verbonden, terwijl langs het paleis te Potsdam een groote stoet trekt met een vlag, waarop de woorden: „Hoch das tapfere BurenvolkHet onderschrift van de plaat luidt: „Het Duitsche volk: dat moet een vergissing van den telegrafist zijn.14 De Hire geeft een plaat parodieerend den indruk dien de tijding van het ontzet van Kimberley op de bezoekers van de Stock Ebchange te Londen heeft gemaakt. Op een verhevenheid staat het Gouden Kalt, daarbij zit Oaamberlain zelf vergenoegd kijkend en terwyl C.cil Rhodes den doedel zak bespeelt, springen de geldmannen daar in woesten dans omheen zingend „God save the Chartered CompanyGod save the Raid Ten slotte maken we nog melding van het feit, dat in een der laatste nummers van Stead’s War against War, een onzer oor- logsplaten door Van Geldorp geteekend, is opgenomen en wel die tot opschrift draagt: Chamberlain’s nachtmerrie. Amst. Crt. Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1