NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARÖ EN WONSERABEEL No. 30. Verschijnt Donderdagsen Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. DONDERDAG 12 APRIL. Illustraties van de week. Ingezonden. B 1 N N E N L A N D. jcjcjc iocxc xxx^xxxxxx xx 'r' VOOB ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Jugend en Le Rire, i Journal Amusant, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De nieuwe quaestion brulante, waarop wij verleden week reeds hoopten, heeft zich laten wachten, en wonder is dat werkelijk niet; zulk een quaestie, die milioenen tongen aan ’t spreken, duizende pennen aan ’t schrijven en laat ons bij de tientallen blyven bonderde stiften aan’t teekenen brengt, wordt in geen week geboren en zoo is het dan, dat wij onzen lezers ditmaal op zeer weinig interessants op de leestafel kunnen wyzen. De teekenaars van Punch, Pick-me-up en ja zelfs Lustige Blatter, anders zoo onuit puttelijk in ’t bedenken van iets nieuws, zij allen hebben er het bijltje bij neer moeten leggen, de lezer vergeve ons deze „contra dictio in terminis. Laatstgenoemd blad drijft nog op zijn titelblad, en hier en daar in zyn tekst, een beetje den spot met de Lex Heinze-mannen, maar laat het ook overigens met een plaat, waar het de kunst in ketenen geslagen teekent, afloopen. Een nieuw onderwerp vonden wij alleen in de laatste kleurige plaat, waar Lustige Blatter vorst Ferdinand van Bulgarije, den man, die zoo graag koning zou zyn, als een hermelijn-vlinder teekent. De eerzuchtige plannen van dezen vorst zijn overigens ook al weer tegen gesproken. Jugend maakt ’t al weinig beter. Hoeveel geestigs ook daar in tekst en teekeningen te vinden is, iets nieuws konden wij er niet uithalen, en uit de Meggendorfer Blatter al evenmin. Le Rire blijft blijft bij zijn gewoonte zijn titelbladen te wijden aan caricatuurteeke- ningen van de nieuwste Fransche acteurs. Was in een vorig nommer Rostand het onderwerp voor Léandre’s teekenstift, deze keer gaf het blad ons een wel geteekende caricatuur van Maurice Donnay, den auteur van l’Education de Prince. Goed geluimd beginnen we doorgaans de Engelsche bladen in te zien en te lezen, maar men zou Engelschman moeten zyn om bij zulke verregaande opsnijerij en bru taliteit zijn goed humeur te bewaren. Laten we slechts een klein plaatje noemen uit de Pick-me-up, een Boer, vluchtende voor een Engelsch soldaat, die hem met de bajonet achtervolgt; en dan het onderschrift. Als men zich den ganschen toestand juist andersom denkt, komt men heel wat dichter by de waarheid. Alleen zou men den En- gelschen soldaat niet met het vaandel in de hand knnnen teekenen, zooals nu de Boer is gedaan. De Engelsche standaards, we weten het allen... zijn thuis gelaten. Met genoegen zagen we ditmaal wat ons de Hollandsche geïllustreerde pers gaf; in de eerste plaats weer die goed uitgevoerde platen, waarmee Braakensiek in de Groene John Buil weet waar te nemen. Maar al te zeer, vooral in de laatste dagen blijkt de waarheid van de groote plaat. De Vrijstaat is nog lang niet gekist, zij het dan ook dat Roberts met zijn procla maties, al heelemaal de „conquering hero“ spelen gaat. Engeland heeft zijn spel met de republieken nog lang niet afgespeeld en dat zal het, hopen we, nog menigmaal tot zijn nadeel moeten bespeuren. Republieken zijn nu eenmaal den Royal and Imperial John een doorn in ’t oog. En terecht laat Braakensiek op zyn kleine plaat de dikke ouwe heer tot de conclusie komen: „Alles wat republiek is, houdt me voor den mal. Zwitserland, de Afrikaansche, de Ameri- kaansche republieken en Frankryk dan’ De grappenmaker Uilenspiegel wordt een ogenblik heel ernstig en brengt een laatste Leeuwarden, 8 April. Terwijl een schipper op net Vliet zich gistermorgen van zyn vaartuig verwijderde, bleet een onge veer twaalfjarige knaap aan boord. Bij het P. was met den halven gulden er van doorgegaan naar een kaartclubje zoo hij zei, maar de C. v. P. kwam al gauw te weten, dat de ondeugende bengel vaker met dat water voor den dokter was geweest. Legio van diefstallen en oplichterijen kwa men nu aan ’t licht, waarom de chef der politie maar besloot den dertienjarige achter slot en grendel te zetten tot hij ter beschik king van den O. v. J. wordt gesteld. Deze zal ongetwijfeld ’t verwaarloosd ventje wel voor de rechtbank brengen, welke laatste vrijzeker onzen Piêter naar een huis zendt, waar men zich aan zijne opvoeding beter laat gelegen liggen, dan tot heden het geval was. 10 April. De aan voer van kievitseieren was heden vrij wat grooter dan een week geleden. Naar schatting waren er ruim 1700, die 24 en 25 ct. per stuk opbrachten. Leerplicht vrees. Men doet aan N. R. Ct. het volgende historische verhaal Meneer, een woordje asjeblief 1 En ’t hoofd eener stadsschool ziet zich tegen over den vader van een acht-jarigen knaap, welke veelbelovende spruit twee jaar ge leden de school voor een paar maanden heeft bezocht, veel heeft gespijbeld en ten slotte, nu voor ruim anderhalf jaar, on danks alle pogingen en vertoogen zijner onderwijzers, onder goedkeuring der ouders, voorgoed de straat is opgegaan. „Och meneer, zou u m’n jongen nie weer een plaatsje willen geve? Ziet u, hij heeft beloofd, zich goed te zulle houwe, hij was altijd zoo zenuwachtig, we waren zoo bang van hem, als hij boos werd, maar nu... „Is u zeker de schrik voor den leerplicht om ’t hart geslagen? „Och meneer, we zullen maar niet daar van spreke, hier is het pokkebriefje terug en mag ik hem morgen sture?“ „Ja mijn vriend, ge moet in eik geval hulde aan Joubert in een plaat, o. i. minder gelukkig ditmaal dan we dat anders van Orion gewend zijn, In hetzelfde blad stelt Soranus Al va voor een waarschuwend woord richtende tot Roberts c.s. Hij spreekt uit ondervinding, waar hij zegt: „Een volk, dat zijn recht en zijn vrijheid verdedigt, is taai.“ Eindelijk geeft Orion nog een caricatuur van den toastenden Roberts in Bloemfontein, wiens volgende gastmaal in Pretoria zal zijn. Of Roberts zich in den eersten tijd wel veel met diners .en dan nog wel in Pretoria zal kunnen inlaten Het valt te betwijfelen, vooral na wat de laatste dagen ons weer brachten. Van Geldrop heeft in De Tijd ditmaal weer de binnenlandsche aangelegenheden tot onderwerp genomen in zijn plaat in ’t Zondagsblad. En wel de groote quaestie van den dag, niet de Leerplichtwet, maar het paard, dat die wet er door trapte. Nu zijn er wel heele knappe koppen geweest, die hebben weten te bewyzen, dat ook zon der die paardenpoot de wet er door zou zijn gegaan, maar dat moeten ij verzuchtigeu zijn geweest, die niet eens aan ’t paard een beetje politieke beteekenis willen gunnen. Of dit rijdier zich nu op eens zulk een •wereldroem heeft veroverd, om het dadelijk op een lyn te scharen met zijn groote voorouders Bucephalos, Marcus Curtius,enz. wagen wij te betwijfelen. Dat er wel zijn, die het paard in quaestie vooraan zouden willen plaatsen in de roemzuchtige rij, zeker; zie maar eens, hoe minister Pierson applaudi- seert. Geen wonder. Vooruitgang eindelijk, dat, blijkens een van zijn platen achter den heelen aanslag op den Prins van Wales niets anders zoekt als wat reclamemakerij „a la Milan“,wyst er in voorste plaat nog op, dat Engeland zich heusch niet behoeft te verwonderen, dat zijn leger-leveranciers het beet nemen, waar het zulk een paar cavaliers d’industrie „en gros“ als Rhodes en Joe Chamberlain ongestraft laat. Amst. Crt. Mijnheer de Redacteur der Bolsw. Courant. Met bescheidenheid verzoeken onderge- teekenden eenige plaatsruimte in Uw geëerd Blad en wel naar aanleiding, dal ons vak door kwade concurrenten wordt bedreigd ten onder te zullen gaan, en zulks nog wel ten koste van de burgerij, aangezien er thans velen onder de burgers zijn, die meenen, dat er geen gewettigde stadsturfdragers en meters meer zijn en dat het voordeeliger is om turf bij tel te ontvangen als bij de ton, waartoe zij gekomen moeten zijn floor verkeerde in- licntingen van concurrenten, die het er op toeleggen ons terzijde te schuiven. Aange zien fleze bewering echter ongegrond en leugenachtig is, brengen wij ter kennis van het publiek, dat er wal degelijk nog gewet tigde stadsturfdragers en meters bestaan en dat de ondervinding ons steeds leert, het voordeeliger is om de turf bij de ton als bij tel te ontvangen, temeer daar over het alge meen de turt veel kleiner van stuk is als vroeger en opdat de burgerij voor schade worde gevrijwaard en eerlijke werklieden niet door onedele concurrentie worden ver drongen, hopen wij, dat deze regelen mogen bijdragen, dat deze concurrentie worde ge weerd en de wanverhouding, dat de schippers zelf als turfdragers optreden en contióle kunnen houden naar willekeur, daardoor een einde neme. U Mijnheer de Redacteur bij voorbaat dankzeggende, blijven wij ons bij voortdu ring aanbevelen. De gezamenlijke turfdragers en meters te Bols ward. veertien dagen geduld hebben, dan komt de nieuwe klasse, waarvoor ge uw jongen kunt aangeven.“ „Och meneer, hoor eens, neem u hem dadelijk. Ik kan zelf niet leze, maar ze zegge, de krante staan er vol van en dan de bulletien met groote letters, die voor het berroo stond och meneer, zeg eens, kan er ook kwaad van komen met de politie van die veertien dage?14 Nu, stuur je jongen in ’t vervolg geregeld dan komt alles in orde. „’t Zal niet mankeere, meneer. En de man ging dankbaar heen, terwijl de ander nadacht over het heilig ouderlijk gezag waarop de wet niet mag ingrjjpen. Een kort aangebonden 9-jarig ventje uit Rotterdam en vandaar Zaterdag per eersten trein naar Amsterdam vertrokken, kreeg in de coupé ruzie met een mede passagier over het al of niet openzetten van een raampje. Daar de 9jarige zijn zin niet kon krijgen, rukte hij aan het station te Haarlem aan de noodrem en daar hjj toen weigerde zijn naam op te geven, werd hij aan de politie overgegeven. Te Utrecht had een 11-jarige knaap het ongeluk, bij het springen te vallen en daarbij, zooals later bleek, het rechter sleutelbeen te breken. Op het geschreeuw van dm jongen snelde diens mieder aan stonds de straat op en bracht hem naar buis, waar haar nog erger wachtte. Tgdens haar afwezigheid was namelijk haar ruim 3 jarig dochtertje van een stoel gevallen en met het hoofd op den rand van een ijzeren kolenbak terecht gekomen. Het kind was daardoor vrij ernstig verwond en had bovendien het bewustzijn verloren. Daar de moeder van schrik een zenuw toeval had gekregen, zorgde een der buur vrouwen, dat er spoedig een dokter aan wezig was, op wiens bevel de beide kin deren naar het ziekenhuis werden vervoerd. Een nieuw weekblad. Te Leeuwarden is Zaterdag het eerste nummer verschenen van het socialistisch weekblad De Volks- strijd, dat in de plaats is getreden van de met 1 April jl. opgeheven bladen Arm Friesland te Leeuwarden, en De Strijd te Groningen. Volgens het voorwoord van de redactie zal het blad mededeeiingen doen omtrent den strijd door het volk, door de arbeidende klasse gevoerd, ter verovering van een menschwaardig bestaanhet wil zoowel de bode als de voorganger zijn van die strijders die door organisatie naar verbetering streven. Redacteuren zijn de heeren G. W. Mel chers, te Leeuwarden, en J. H. Schaper, te Groningen. Vaste meiewerkers zjjn de heeren ds. A. van der Heide, te Engelum, H. Kenther, te Winschoten, en E. Rugge, te„ Groningen, varen onder de brug door raakte de hand van den jongen bekneld met ’t vaartuig met het treurig gevolg, dat zij bijna geheel werd afgeknepen. Onmiddelijjk schoten hulpvaardige menschen toe, die het kind, dat veel bloed verloor, naar het militair hospitaal brachten, waar hem de eerste heel kundige bijstand werd verleend. Drachten, 9 April. Jongens schoven een ledige goederenwagen van de tram heen en weer. Em 9-jarig meisje van H.Hofs- man geraakte er onder en bezeerde zich zoo aan de beenen, dat men voor haar behoud vreest. De eene kuit hing letterlijk bij ’t beentje. Het kind werd in ’t armhuis op genomen ter verpleging. Zouden die ledige goederenwagens niet buiten het bereik gebracht kunnen worden van de speelzieke jeugd, evenals bij de spoorwegen Heerenveen, 10 April. De fotogra fische opname voor Slieker’s kinematograaf, j.l. Zondag wegens mingunstige weersge steldheid overgegaan, is nu bepaald op Zaterdagmorgen half twaalt bij de hoofd brug. Er zal dan ook een opname worden gedaan van de voorbijrijdende tram, als deze bij het logement Steenbergen den hoek omkomt. Gorredijk, 9 April. De heer v. d. M. alhier wilde uit de in beweging zijnde tram springenzijne kleeren bleven haken en hij werd tegen een lantaarnpaal geslingerd. Ernstig gekwetst werd hij opge^omen. Hepk. Adv.-BI. Workum. Onlangs liep hier het gerucht, dat de laatste sneltrein van Amsterdam ’s avonds niet meer te Workum zoude stop pen. Naar aanleiding daarvan vonden wij goed op de beteekenis van het station alhier te wijzen met de volgende woorden „Als eerlang de geprojecteerde tramlijn FranekerBolswardWorkum tot stand komt, kan het station Workum ook profi- teeren van zijne ligging als verzamelpunt van een zeer uitgebreid bevolkingsgebied.14 Van goed ingelichte zijde wordt ons nu medegedeeld, dat de bedreigde trein wel in de zomerdienstregeling is opgenomen, zeer tot genoegen van velen, die gaarne hun dank betuigen aan de Directie van de H. IJ. S. Maatschappij. Friso. Wonseradeel. De maand Maart is voor onze bouwlanden zeer gunstig geweest. De flinke droogte toch maakte den grond heel geschikt om bewerkt te worden. Veel is er dan ook in de afgeloopen maand op de bouw gebeurd. Vele zaden zijn reeds aan den grond toevertrouwd. Groote boonen en aardappels zijn gepoot en vele handen heb ben druk werk gehad. Nu is er eenige stilstand in de werkzaamheden. De grond is te nat en daardoor te koud. Tot kweekelingen aan de Rijkskweek- school te Maastricht zijn uit deze gemeente benoemd Wouter Speerstra en Berthus Postma, leerlingen dsr o. sch. te Witmarsum en Arum. Balk, 9 April. Nu er achter Kippenburg eene groote hoeveelheid sparren zijn omge houwen, is er voor de daarin steeds verblijf houdende reigers en korganzen een lastige tijd aangebroken. Niet alleen toch hebben ze een nieuw verblijf moeten opzoeken, doch ook worden ze daar wegens vernieling van het houtgewas vervolgd en gedood, Vele zijn reeds door de geweerkogels van een expres daarvoor aangesteld man getroffen. Sneek, 10 April. Behalve ’t wolvee, waariu de handel traag was, ging er op onze veemarkt vandaag vrij wat om. In nuchteren kalveren vooral, die door elkander f 9.50 voor Engelands markt opbrachten, maar waarvan de zwaarste soort een rijks- daalder meer gold, ’t Was een koopen en verkoopen, dat hooren en zien je verging, ’t Zelfde bedrijf werd afgespeeld in den varkenstal waar ’t onrein gedierte grage koopers vond vanaf Wh tot 20 ct. Vette kalveren laadde men voor Rotterdam op tegen 26, 27, 28 tot 30 ct. le Friesche soort, en Londensche schapen voor een cent of drie minder dan de vorige week, 26 a 27 ct, per KG. le Kwaliteit rundvleessch blijft steeds 29 a 30 ct. tweede 20 25 ct. 10 April. De groetenis van Oote en as vrouw P. ook zoolang twie kwatjes voor Oote het. Met dit verzoek kwam Pieter St. bij voor noemde vrouw, die na eenig praten-de twee kwartjes aan den 13 jarigen Pieter toever trouwde. En toen kort daarna de boodschap bij Oote kwam of deze ’t geld had ontvangen, bleek ’t dat ze van de heele tweekwartjes- geechiedenis niets afwist. r» Bolswardsche Courant i -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1