NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WO NS ER ADE El. No. 32. Verschijnt Donderdags en Zondags. Negen en dertigste Jaargang. 1900. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. DONDERDAG 19 APRIL. VOOR e ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Donderdag 12 April 1900. Else! f 3 of 2 dagen. 14. S. de V. te Bolsward had dienzelfden Maandag ’s morgens 9 uur de vracht al in. Hij marcheerde langs de Hoogstraat maar maakte af en toe kennis met de straatsteenen. Het trok de aandacht van het publiek, en Eisch f 1 of 1 dag. 13. J. B. te Bolsward was den 19 Maart in de Witheerensteeg ook te zwaar bevracht, hij kon zijn portie" niet behoorlijk dragen. in het voorstel door het Bestuur gedaan, n.l. uitbetaling naar vetgehalte. De heeren Mesdag en Palstra, wel be kend op ’t zuivelgebied, waren aanwezig en lichten op bevattelijke wijze toe, dat deze manier van uitbetaling billijk is, dat zij bevorderlijk is voor veredeling van den veestapel en op den duur voordeelig voor de coöperatie. De meerderheid bleek evenwel bij stem ming niet met het bestuursvoorstel mee te gaan, wat voor een deel wordt toegeschre- ven aan de snakerijen van een, laat ons zeggen van een clown, die een en ander op belachelijke wijze, den ernst der bijeen komst onwaardig, trachtte voor te stellen en inderdaad lachers op zijn zijde kreeg. Men zal dus voorloopig de uitbetaling blijven doen naar de hoeveelheid en, zooals een der voorlichters het uitdrukte, er geen been in vinden, dat de eene boer honderd gulden van den anderen in zijn zak steekt. De voorstanders van „vetgehalte" meenen, dat de stroom binnenkort toch zal worden verlegd. Joure, 14 April. Omstreeks 2 uur in den afgeloopen nacht werd brand ontdekt in den rogmolen van den heer A. Penninga staande even buiten de kom van onze plaats. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat hoewel de brandweer spoedig met de spuiten aanrukte, bet totaal uit branden van den molen niet kon worden belet. Door de gunstige .windrichting bleef de in de nabij neid staande rij woningen onaangetast. De molen en de daarin ge borgen granen en zaden waren tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het moet, volgens ooggetuigen, een prachtig gezicht zijn ge weest toen de brandende molenwieken in beweging geraakten en een wonderschoon vuurwerk zich daardoor tegen den nachte- Ijjken hemel afteekende. Lemstei’land, 14 April. Het is zeker niet onbelangrijk voor de scheepvaart, te melden, dat het voorstel van het raadslid F. de Jong, om aan te nemen het aanbod van den Minister van Waterstaat e. a. be treffende de oprichting van een stormwaar- schuwingsbord te Lemmer, heden door den Raad onzer gemeente met algemeene stem men is aangenomen. Lemmer, 16 April. Op de Zaterdag avond alhier gehouden vergadering van timmerbazen en knechten, stelden de bazen voor, het loon der knechten met ingang van 1 Juni a. s. te brengen van 13 op 15ct. per uur, welk voorstel echter door de knechten met algemeene stemmen werd verworpen, daar deze het ingaan van het verhoogde loon wilden gesteld zien op 17 April a. s. en de arbeidsduur bij zomer maanden van ’s morgens 5 uur tot ’savonds 7 uur. Daar de bazen voor dezen eisch vooralsnog niet waren te vinden, werd door de knechten besloten het werk te staken. De bazen vergaderden hedenavond op nieuw en besloten de eischen der knechten in te willigen. Hepk. Adv. BI. Sneek, 17 April. Weinig aanvoer is de reden dat de handel op onze veemarkt heden op elk terrein vrij vlug was. Melkvee blijft maar prijshoudend, vet rundvee niet minder; voor le kwaliteit van ’t laatste betaalde men graag 30 a 31 ct. Vette kalveren noteerden denzelfden prijs, nuchteren gemiddeld 9 9,50 per stuk. O.n vette Londensche schapen, 29 a 30 ct., liep men de markt bjjua plat. In varkens ging veel om, de beate vette golden 19 20 ct. per K.G., export soort 16 a 17V2 cr. ’t Leger des Hells hoopt hier binnen kort weer samenkomsten te houden in het oude gebouw op de Kleine Palen. Voor de politie zullen deze vergaderingen weer handen vol werk geven. 17 April, ’t Was leuk te zien, de verslagenheid, die er onder de eierzoekers op onze Eierbrug heden morgen heerschte. Men hoopte stellig, met ’t oog op den prijs der vorige week, twintig ct. minstens per stuk te maken, en daar klonk de ont zettende mare, dat er niet meer dan 15 ct. was te bedingen. Vandaar dat velen met hunne sigaren kistjes of mandjes door bleven drentelen tot 't laatste oogenblik, steeds in de hoop levende of er nog niet een cent meer kon worden gemaakt. ’t Kwam er echter niet toe, en willens of onwillens moest de gevonden schat zonder ean cent verhooging worden afgestaan. De aan voer bedroeg meer dan de vorige weeknaar berekening een goeie 2500. De grootheid der Natuur. Professor (die aan een dame een kever laat zien): Zijn niet alle werken der natuur wonderbaar? Bedenk, mevrouw, dat zelfs het kleinste insekt een Latjj nschen naam heeft. Tzum, 16 April. Bij de stierenkeuring, hier in de vorige week gehouden, bleek, dat de oorlog in Zuid-Atnka onze boeren ook meer raakt dan de kou we kleeren, die dien dag ook niet droog bleven vanwege den waterstroom van boven. Verscheidene doopnamen der jonge stieren toch werden ontleend aan hoofdmannen uit den krijg, als Kruger, Buller enz. Bovendien is er nog een vergadering ge houden van de leden van „Eensgezindheid". Men bleek daar echter ditmaal niet eens gezind te zijn, wat natuurlijk ook niet altijd kan. De leden der Coöperatie waren trouw opgekomen en schenen wel belang te stellen De zitting op j.l. Donderdag van het Kin- tongerecht had 25 strafzaken op de rol, waarbij niet minder dan 13 beklaagden zich hadden te verantwoorden wegens dronkenschap op den openbaren weg, terwijl nog een 3 tal „handelde onder den invloed van sterken drank." ’t Schiedammernat speelt gewoonlijk al een voorname rol bij strafzaken, maar deze keer was ’t haast schering en inslag. Wij wezen er reeds vroeger op, dat gebruik van drank zoo licht tot misbruik voert. Op ’t eerste glaasje volgt haast altijd een tweede want „men kan op één been niet gaan," maar de meesten gaan met twee borrels nog niet huiswaarts, doch drinken vaak, als ze eenmaal in den smaak zijn, tot ze haast niet meer kunnen gaan. Duizelig van hoofd, be gint de tong dubbel te slaan en als ze zich op het pad begeven, slaan hun been en ook dubbel. De reis naar huis valt dan zeer moeielijk, ’t is een weg met hindernissen; de lastigste hindernis is nog wel de politie, en wat de leden der natte gemeente het minst bevalt is wel, dat die politiemannen later, als zij hun roes al lang hebben uitge slapen en liefst maar alles „blauw blauw" zouden laten, nog worden herinnerd aan: wartaal, waggelenden gang enz. en niet slechts herinnerd, maar ’t wordt hun vaak duur op rekening gesteld ook. Laten ze dan maar denken als de jongen, die pas een flink pak slaag gehad had: ,’t zal wel voor mijn bestwil geschied zijn, maar ’t smaakt niet erg en ’k zal zorgen, mijn rug er niet zoo dicht bij is, als de jas moet worden uit geklopt." 1. Woensdag 28 Febr. liepen 2 vrouwen op den spoorweg bij Hindeloopen. Zij liepen tusschen de rails, toen een trein hen achterop kwam. De baanwachter zag den hachelijken toestand en wenkte en riep, maar ze waren te ver af om zijne waarschuwingen te hooren. Gelukkig zag de machinist deze voetgangsters en liet de stoomfluit gillen, waarop ze nog juist bij tijde terzijde konden springen. De baanwachter ging daarop naar ze toe, vroeg hunne namen en woonplaatsen, want zij waren niet gerechtigd op den spoordijk te komen en procesverbaal moest dus worden opgemaakt. J. de V. te Hindeloopen en G. de B. te Workum moesten zich heden des wege verantwoorden, doch zij zijn niet ver schenen. De eerste had bij het verhoor van den rijksveldwachter gezegd, dat zij meende dat zij langs den spoorweg mocht gaan, omdat haar boer voor zich en zijne huisge- nooten een vrijkaart daarvoor had, doch haar was toen reeds terstond beduid, dat die huis- genooten dan onder geleide van den boer moeten zijn. Eisch voor ieder f 2 of 1 dag. 2. H. de J. van Murmerwoude voer den 26 Febr. als gezagvoerder met de stoomboot Dokkum I door de brug „K ngmatille" bij Welsrjjp. De brugwachter informeerde of de stoomboot vergunning had voor dat vaarwater, en ’t kon niet vertoond worden, ’s Avonds kwam de boot terug om weder naar Har lingen te stoomen en de k ipitein kreeg voor de reis visa versa ook procesverbaal visa versa. Eisch 2 X f 25 of 5 dagen hechtenis voor iedere boete. 3. Men zegt wel eens„op dronkenmans- praat moet men geen acht slaan," maar als M. v. d. V. te Koudum zoo wat half vet ie, schijnt hij te meenen wat hij zegt. Op Zondag 11 Maart was hjj’s avonds zeer opgewonden. Hij stond tusschen een massa menschen en had het hoogste woord. Hij wilde vechten zei hij en na zich door eenige vuistslagen in de lucht te hebben geoefend, greep hij een der omstanders beet, om daarmede zijn krachten eens te meten. Of hij sterkst was of niet werd niet beslist, want een politieagent kwam op het tumult toe en verwijderde den vech tersbaas. Op weg naar huis, rammelde zijn gemoed nog telkens hoorbaar, wat ten slotte uitliep op de bedreiging: „Ik ga een geweer halen, om ze dood te schieten." Een poosje later zag de agent hem werkelijk de buurt opgaan, met een tweeloops geweer gewapend. Ter stond gaat hij op hem af en neemt het ge weer in beslag, zoodat er geen Koudumers zjjn gesneuveld. Bij onderzoek bleek het ge weer niet geladen en ’t had slechts één haan, maar bekl. was niet gerechtigd met een wapen zich op straat te vertonnen. Er werd proces verbaal opgemaakt lo. wegens rustverstoring, 2o. wegens het loopen met een geweer. Eisch f 3 en f 25 boete of 2 en 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. 4. D. B. te Koudum was eveneens onder den invloed van sterken drank in het nach- ook van een agent die daar langs kwam, Eisch f 15 of 3 dagen. 15. H. L. was op Zondag 18 Maart ’s avonds omstreeks 10 uur niet bekwaam om alleen te loopen. Onder toezicht der politie kwam hij „armpjes om" thuis. Eisch f 1 of 1 dag. 16. Dienzelfden avond had P. B. te Bolsward het ook te pakken. Hij werd op de Oude Turfgracht aangetroffen omstreeks half twaalf. Het loopen was hem glad ver leerd, maar twee personen hebben hem van den grond opgenomen en onder geleide van den agent naar zijn woning gebracht. Eisch f 1 of 1 dag. 17. C. B. te Burg werd had de wielbanden van zijn melkwagen te smal in verhouding van het getal melkkannen dat hij vervoerde. Hij was al meermalen gewaarschuwd, maar toen dat niet hielp, werd hij den 24 Maart bekeurd. Bekl. erkent, dat er 16 heele en 1 halve kan op den wagen stonden maar de boer gelastte hem de melk te vervoeren, en dan moet hij het doen. Als de boer nu ook zijn boete maar betaalt! Eisch f 5 of 3 dagen. 18. P. M. te Wommels reed den 24 Maart met paard en wagen te hard door de be bouwde kom van zijn dorp, waar door borden duidelijk is aangegeven dat zulks verboden is. Eisch f 2 of 1 dag. 19. Wij hebben reeds meermalen het geval gehad dat werkgevers wel jongens onder 16 jaar hadden, maar geen arbeids kaart, heden was de zaak juist anders om. J. de Vr. te Makkum had wel een arbeids kaart, maar geen jongen in ’t werk, en dat gaf hier aanleiding tot een proces. Den 16 Maart was de jongen ontslagen, en den 24 Maart was er nog geen kennis van ge geven, door de kaart aan den Burgemeester terug te bezorgen. Biunen 2X24 uren had zulks moeten geschieden en ’t was, toen de politie een onderzoek instelde, reeds 8 dagen geleden, dat de jongen weg was. Eisch f 2 of 1 dag. 20. L. B. te Workum is smidsknecht. Hij behoort dus tot de „vuurwerkers" en na in 6 dagen in de week voor ’t vuur te hebben gestaan, schijnt hij Zondags zich aan „’t vloeiend vuur" te koesteren, althans den 25 Maart ’s namiddags 2 uur had hij zich te veel gekoesterd, en kreeg proces, evenals 21. W. v. B. te Workum, eveneens smidsknecht, die als zijn kameraad geheel in 't zelfde lot deelde en ook 22. W. S. te Workum, die evenwel geen ijzerwerker was, maar timmerknecht. Deze bontwerker was bij de beide smeden en de heer Ambtenaar eischt voor elk hunner f 2.50 of 2 dagen. Dat wordt dus voor deze jongelui een duur Zondagmiddagje, als ze nl. die boete moeten betalen, of een zuur Zondagmiddagje als ze er elk 2 dagen voor naar Saeek moeten te logeeren in de... straat. 23. J. S. te Workum had dienzelfden dag ook een „strompelenden gang" maar, zeker omdat het ’s avonds met zoo goed aan ’t licht komt, wordt de boete lichter, n.l. f 1 of 1 dag. 24. 8. v. d. M. te Bolsward had dien Zondag op de Hoogstraat ’s voormiddags halfcien al zooveel, dat hij ’t niet kon verduwen. Hij had moeite om zijn woning te bereiken. Zijne buitenmodel passen trokken de aandacht van een agent. Eisch f 10 of 3 dagen. 25. R. N. en A. D. te Bolsward waren op dien Zondag 25 Maart met centen bezig te streepjegooien. De jongens moeten met knikkers of hazelnoten spelen, op straat mag met geen geld gespeeld worden. Eisch f 1 of' 1 dag voor elk. Uitspraak over 14 dagen, zijnde 26 April a.s. telijk uur op straat en stond aanhoudend op de stoep te schreeuwen, zoodat de nachtrust der buren kon worden gestoord, ja zelfs ook is gestoord, want toen de politie op haar surveillance, op die luidruchtige stoepenstan- der toekwam, kwam ook een buurman de deur uit, die zijn verontwaardiging te kennen gaf, dat hij in zijn eersten slaap was ge stoord, en genoodzaakt was in zijn nachtge waad buiten te komen, waartoe trouwens de temperatuur ook niet uitlokte. Eisch voor dezen rustverstoorder f 3 boete of 2 dagen. 5. D. K. te Arum had in den avond van Zaterdag 24 Febr. meer gebruikt dan heilzaam voor hem was. ’s Avonds halftwaalf werd hij door den rijksveldwachter in erg bene velden toestand aangetroffen, zoodat de agent het noodig achtte, hem thuis te brengen. Eisch f 5 of 2 dagen. 6. D. B. van Witmarsum ging den 13 Maart hier te Bolsward op de in beweging zijnde tram. Omdat hij niet al te vast op zijn beenen was, was dit voor hem zeer ge vaarlijk en een agent die hem zag, riep hem toe: doe dat niet, het mag niet! Maar dat was roepen aan een doovemansoor; hij deed zijn best om er op te komen, ja, hing eigenlijk aan den tramwagen, terwijl hij op de waarschuwing van den agent nog riep: „je doe ’t maar, hoor!" en deze heeft het gedaan ook. Eisch f 5 of 2 dagen. 7. E. V. te Bolsward was den 16 Maart ’s avonds 11 uur te zwaar beladen. Op de Koemarkt werd hij zwaaiende en roepende aangetroffen door een nachtwacht die hem moest bekeuren. Eisch 3 dagen hechtenis. 8. F. IJ, te Blauwhuis was den 12 Maart hier te Bolsward en was ’s avonds omstreeks half elf zoo over zijn bier, dat hij niet kon loopen en hij dus de reis naar Blauwhuis onmogelijk kon doen. De politie heeft hem in haar logement gebracht, waar men wel niet op zachte veeren bedden slaapt, maar toch een veilig onderdak heeft. Voor dit logies werd heden gesteld f 1 of 1 dag. 9. 8. B. te Pingjum had den 16 Maart 2 kinderen op de bouw aan ’t werk, die nog op de schoolbanken thuis behooren. Bekl. zegt, dat hij anders geen werkvolk kon krijgen, hij heeft slechts een klein stukje bouw, ’t was ook maar om één dag te doen en hij had de jongens vooraf gezegd, dat zij hun ouders moesten vragen of ’t wel mocht, doch die jongens hebben hem misleid. De heer Heslinga, hoofd der school, als getuige opgeroepen, verklaart, dat de jongens in de week van 1218 Maart niet ter school zijn geweest, maar overigens, vooral de eene, trouw de school bezoeken. Eisch tegen den werkgever aan jongens beneden 12 jaar f 3 of 2 dagen. 10. Hebben wij bij no. 2 der strafzaken gezien dat de stoomboot Dokkum 1 door „Kingmatille" voer zonder vergunning, den 7 Maart voer de stoomboot Dokkum 11 daar langs v.v. en de gezagvoerder F. Kn. te Leeuwarden kreeg 2 processenverbaal. Hij komt er evenwel wat genadiger af dan de kapitein van eerstgenoemde boot, want de eisch voor hem luidt 2 X f 5 of 2 dagen voor elke boete. 11. De gebr. Gaastra te Workum zijn eigenaars van een perceel, dat veel wordt gebruikt als aanlegplaats voor schepen. Bij den ingang van het perceel staat een bordje „verboden pad" maar heel velen gebruiken toch de aanlegplaats. Ook G. A. liep hier langs om waren aan de schippers te brengen, maar het was hem te voren reeds aangezegd, hij mocht daar niet komen. Uit de behan deling blijkt dat het onderhoud van den wal het vorig jaar over de gebruikers is omge slagen en de bakker moest daartoe f 15 bij dragen. Dit was hem te veel en daarom werd hem verboden van den opslag gebruik te maken. Toen de knecht van den baas daar nu toch kwam om de schippers de goederen te bezorgen, werd op aanklachte van 2 ge tuigen procesverbaal opgemaakt. Eisch t 1 of 1 dag. 12. M. B. te Workum was den 20 Maart ’s avonds 11 uur beschonken op straat. - q I Bolswardsche Courant. 6

Bolswards Nieuwsblad nl | 1900 | | pagina 1